Meerderheid Kamercommissie oordeelt: Verhoging der omzetbelasting moet al op 1 juli 1967 ingaan Uitstel belastingverlaging is veel minder zeker Eén van de overlevenden Ontwerp-ver drag van de VN: ruimte vrij van kernwapens HET WEER Staat leent 250 min a 7 percent Fel debat over Rhodesië in Lagerhuis Britse regering is wel bereid oliesancties te aanvaarden Londen wenst in Salisbury een meerderheidsregering School gebouwd, maar weg „vergeten morris ELZER's Woonkunst N.V. Auto-Shop Haarlem Johnson:„Belangrijke stap naar vrede" Wist prof. Zijlstra van Bogaers' program? Veel winnaars eerste prijs toto De honderdduizend op nr. 031673 Ir. Lanzing gaat alleen de Demka besturen i[\terfMf\ioi\$ AUSTIN (Reuter en AFP). De Verenigde Staten, Rusland en andere landen hebben overeenstemming be reikt over een ontwerp-verdrag dat het gebruik van kernwapens in de ruimte verbiedt. Dit heeft president Johnson gisteren bekendgemaakt. Hij noemde het verdrag, voorbereid door de ruimtecommissie van de Verenig de Naties, een belangrijke stap naar vrede en „de belangrijkste ontwikke ling in de bewapeningsbeperking sinds het beperkte kernstopverdrag van 1963". Staalmarkt nog slechter pagina 17 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 11 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 9, 11 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Medische verzorging6 In de vishal en op zee6 Langs sluizen en havens6 Schrijvende lezers 7 Sport7, 19 Ferdinand10 Films 13 Radio en tv13 Uitgaan in Haarlem 13 Kunst13 Feuilleton15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Topsy18 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Kouder Kerntrekker Vragen van Nederhorst Uitgiftekoers van 100 Het woord is aan hazenberg CAMEL - TWEEDJASSEN PERMANENTE MEUBEL EXPOSITIE Alles voor uw Auto HANDSCHOENEN mode voor heren 52 e JAARGANG NUMMER 33 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN VRIJDAG 9 DECEMBER 196 6 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De verhoging van de omzetbelasting per 1 juli 1907 zal waarschijnlijk door de Tweede Ka mer worden aanvaard. Dit kan men afleiden uit het verslag van de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer over het betrokken wetsontwerp. Behalve de „regerings partijen" K.V.P. en A.R. zal de ver hoging van de omzetbelasting ook worden gesteund door de fractie van de V.V.D. De KVP, en VVD bezetten samen 79 zetels in de Kamer. Weliswaar kunnen aan KVP- en AR-zijde enkele tegenstem mers worden verwacht, maar daarente- genover staat waarschijnlijk steun van christelijk-historische kant. De P.v.d.A. zal tegenstemmen. Minder zekerheid bestaat over de kan sen voor het uitstel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting tot 1 juli. De VVD laat onomwonden weten zeer ernstige bezwaren tegen dit uitstel te heb ben. De P.v.d.A.-fractie herinnert in het ver slag aan de twijfel, die eerder van socia listische zijde over de juistheid van het uitstel is uitgesproken, vooral met het oog op de conjunctuur en de werkgele genheid. De regering heeft de P.v.d.A.- fractie tijdens het debat over de rege ringsverklaring niet kunnen overtuigen. Het is dus allerminst zeker, dat het uit stel door de Kamer zal worden aanvaard. Ook over enkele andere belastingplan nen, die reeds door het vorige kabinet waren ingediend, is verslag uitgebracht. De verlenging van de verhoging van de vennootschapsbelasting voor één jaar zal waarschijnlijk wel worden aanvaard, ook al heeft de KVP grote bedenkingen, om dat de verrekening van het ontvangen di vidend met de inkomstenbelasting nog Bij het kernstopverdrag zijn kernproe ven in de dampkring, de ruimte daar buiten en onder water verboden. Dit geldt echter niet voor ondergrondse proeven. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Vanavond aan de kust nog krachtige tot stormachtige, maar overigns geleidelijk tot matig afnemende wind, krimpend van noordwest naar zuidwest. Iets la gere temperaturen met vannacht plaatselijk lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Frankrijk en China behoren tot de weini ge landen die het verdrag niet hebben getekend. In het nieuwe VN-bedrag wordt be paald, dat in de ruimte geen kernwa pens mogen worden gebruikt en dat alle landen vrije toegang hebben tot alle de len van de maan en andere hemellicha men.. Dit slaat ook op de door de mens vervaardigde ruimte-installaties. Landen die naast de V.S. en Sovjet- Unie in de betrokken VN-commissie zit ting hebben zijn onder meer Groot-Brit- tannië, Frankrijk. Brazilië, Hongarije en Albanië. President Johnson zei te ver wachten dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties begin volgen de week het verdrag in de vorm van een resolutie zal goedkeuren. Hijzelf zou dit akkoord zo spoedig mogelijk aan het Amerikaanse Congres zenden om het te laten ratificeren. Men gelooft, dat overeenstemming over een verdrag voor een verbod op de ver spreiding van kernwapens eveneens ver gevorderd is. De mogelijkheid, dat West-Duitsland „een vinger aan de kerntrekker" zou krijgen is de voornaamste hinderpaal geweest voor de' totstandkoming van een verdrag. Met een verdrag over ondergrondse kernproeven is nog geen noemenswaardi ge vordering gemaakt. De Sovjet-Unie en de V.S. verschillen nog steeds van mening over de methoden om controle uit te oefenen op de naleving van een verbod in deze zin. steeds niet is geregeld. De VVD toont zich misnoegd over het wetsontwerp. De tijdelijke verhoging van de accijns op benzine en gasolie blijkt nagenoeg de hele Kamer met grote bezorgdheid te hebben vervuld, maar dat het voorstel niet zal worden aanvaard, kan uit het verslag niet worden afgeleid. De verlaging van de loon- en inkomsten belasting voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar tenslotte vindt vrij algemene in stemming. Het is niet ondenkbaar, dat vanuit de Kamer nog zal worden gepro beerd, deze belastingverlaging alsnog op 1 januari te laten ingaan en/of uit te breiden tot andere leeftijdsgroepen. De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, de heer Nederhorst, heeft in schriftelijke vragen aan minis ter-president Zijlstra de kwestie aange sneden of de heer Zijlstra inderdaad niet op de hoogte was van een „specifiek werkgelegenheidsprogram van de heer Bogaers", zoals de minister-president bij de algemene politieke beschouwingen over de regeringsverklaring op een na drukkelijke vraag uit de Kamer (van de P.v.d.A.-afgevaardigde Roemers) heeft geantwoord. De heer Nederhorst vraagt dit naar aanleiding van mededelingen van oud minister Bogaers, aan de pers verstrekt, waaruit blijkt, dat deze tijdens de ka binetsformatie zeer concrete voorstellen ten aanzien van het werkgelegenheidsbe leid en de verhoging van het bouwpro gramma heeft gedaan met de bedoeling dat deze aan de P.v.d.A. zouden worden voorgelegd, ten einde alsnog tot overeen stemming te geraken. „Waarom heeft de formateur, de zeer concrete suggesties van de heer Bogaers niet aan de P.v.d.A. voorgelegd?", zo vraagt de heer Nederhorst. De cijfers van sporttoto nr. 22 van het afgelopen weekeinde luiden: aantal deelnemers: 657.151, bruto inleg: f 914.319,60, prijzenbedrag 301.725, Eerste prijs: 165.948,75. Aantal aanmel dingen; 102 (1 met 2 kolommen), per kolom 1.611,15. Tweede prijs: 19.517,50. Aantal aanmeldingen: 2100 (45 met 2, 6 met 3 en 2 met 4 kolommen). Per kolom 41,80. De derde prijs van 45.258,75 wordt niet uit gekeerd, maar toegevoegd aan de derde prijs van sporttoto nr. 23. De minister van Financiën dr. Zjjlstra gaat over tot de uitgifte van een zeven percents staatslening groot 250 miljoen tegen een koers van honderd percent. De inschrijving wordt opengesteld op 20 de cember, de stortingsdatum is 16 januari. Het programma verschijnt 13 december. Wallis Het leven is nooit klein, nooit laag, zo lang het nog vol is van daden van vrijwillige verzaking, van moed en zelfopoffering. In de vandaag gehouden terkking van de Staatsloterij is de prijs van honderd duizend gulden gevallen op lot nummer 031673. De vijf series van dit lot zijn verkocht in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Hoorn en Eindhoven. Griekse matrozen dragen overleven den van de ramp met de „Iraklion" aan land. De geredden waren opge pikt door het Britse oorlogsschip „Ashton". (Telefoto). (Zie verder pagina 3). (Van onze correspondent) LONDEN. Groot-Brittannië zal zich niet verzetten tegen verplichte oliesancties tegen Rhodesië opgelegd door de Veiligheidsraad indien de V.N.-resolutie acceptabel is. De Britse regering zal ervoor zorgen dat het conflict met Rhodesië zich niet ge leidelijk uitbreidt. Er bestaat hele maal geen twijfel dat de Britse re gering de situatie zal blijven beheer sen. Dit was de boodschap die de Britse minister van Buitenlandse Za ken, George Brown, in de Veilig heidsraad heeft voorgelezen. Gister avond nam het Lagerhuis er kennis van uit de mond van mevrouw Judith Hart, de onderminister van Gemene best-zaken. In de ontwerpresolutie verzoekt de Britse regering de Veiligheidsraad om een besluit, waarbij de invoer in de landen- leden van de volkenorganisatie van as best, ijzererts, chroom, ruw ijzer, suiker, tabak, koper, vlees en vleesprodukten, huiden en leer, afkomstig uit Rhodesië, verboden wordt. Brown verklaarde dat de Britse rege ring geen onafhankelijkheid aan Rhode sië zal verlenen, zolang in dit land met een overwegende negerbevolking niet een meerderheidsbewind is ingevoerd. Nu is er een blanke minderheidsregering onder premier Ian Smith, die ruim een jaar geleden eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. De Veiligheidsraad zal vanavond over het Britse verzoek beslissen. In het Britse Lagerhuis is het tijdens het Rhodesië-debat tot een scherpe bot- 99 Ook in de Verenigde Staten is het niet altijd rozegeur en maneschijn bij de bouw van openbare gebou wen. In Bettendorf, bijvoorbeeld, in de staat Iowa, verrees een prachtige school. Maar de wegen erheen moes ten nog wat wachten. Het resultaat was voor ouders en kinderen desastreus, toen het in ernst winter werd. Onafzienbare modderpoelen moesten toen worden „genomen", voordat de lessen met vrucht kun nen worden gevolgd, zoals dat heet. (Telefoto). sing gekomen tussen de regering en de conservatieve oppositie, die niets wil we ten van verplichte oliesancties, als deze niet ook op Zuid-Afrika worden toege past hetgeen geen van de Britse par tijen wil. De gemoederen waren fel opgezweept. Vooral oppositieleider Edward Heath wek te stormen van protest op de regerings- banken. Herhaaldelijk moest het debat worden afgebroken wegens geschreeuw, gebrul en incidenten. Het is voor de eerste maal dat de con servatieven over Rhodesië de regering in de steek lieten. Zij stemden, op enkele uitzonderingen na, tegen de regerings motie waarin wordt betreurd dat het il legale regime-Smith in Rhodesië van de door premier Wilson en Ian Smith aan boord van de Tiger uitgewerkte voorstel len die een einde beoogden te maken aan de abnormale situatie in Rhodesië heeft verworpen en het besluit tot verplichte economische sancties door de Verenigde Naties, waarom het Gemenebest in sep tember had gevraagd, wordt gesteund. Wilson beschuldigde hen van openlijk partijkiezen voor Smith. In feite koestert alleen een kleine rechtse conservatieve groep sympathie voor het Smith-regime. De Conservatieven willen alleen dat de regering verder onderhandelt alvorens over te gaan tot onherroepelijke daden. De Conservatieven vrezen vooral dat verdere actie tegen Rhodesië dit land in de armen van Zuid-Afrika zal drijven. Het regeringsbeleid werd met 353 tegen 244 stemmen goedgekeurd. Een Labour- afgevaardigde, Reginald Paget, maakte bekend dat hij aftrad als protest tegen de Rhodesië-politiek van Wilson. In het Ho gerhuis dacht men er echter anders over. Hier werd met honderd tegen 84 stem men het besluit om de Veiligheidsraad in te schakelen veroordeeld. De stemmings uitslag was geen verrassing, omdat de Conservatieven in dit Huis over een gro te meerderheid beschikken. De regerings nederlaag daar heeft geen politieke con sequenties. Premier Smith heeft vanochtend gezegd dat de kans op een regeling van de crisis door onderhandelingen nog niet geheel is verkeken. Op een vraag of de Britse stap in de Veiligheidsraad het einde van de weg tot onderhandelingen inhield, ant woordde Smith: „Nee, ik geloof dat men nooit aan het einde van die weg komt". De raad van commissarissen van Demka in Utrecht heeft besloten, dat na voltooiing van de reorganisatie van dit staalbedrijf, waar 1.150 van de 2.000 werknemers moeten afvloeien, een éénhoofdige leiding vol doende zal zijn. Het ligt in de bedoeling dat ir. P. W. A. Lanzing de leiding van de Demka op zich zal nemen. ADVERTENTIES Onze Boterkerstkransjes smelten op de tong Zaterdagaanbieding Heerlijke mocca-cakegebak- jes, doosje met 6 stuks2.50 mmm heerlijk Jj 4- 4- 4- f 4* 4- 4- 4- 4- 4- 4-4-4- 4* 4-4-4- 4- x 4- 4- 4- 4- 4- 4* 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4* 4- 4- 4- 4- 4- X Weekend-Uitstapje op „HOOG NIVEAU" Eerst een strandwandeling, daarna heerlijk uitrusten in BOUWES PALACE. Zand- voort. Snelliften brengen u in enkele seconden naar ons café-restaurant op 70 meter hoogte. U 'geniet van een weergaloos uitzicht een heerlijk kopje koffie (75 cent) een plate-dinner (v.a. 6.50) Intieme zalen voor besloten J parties en congressen staan ter uwer beschikking. Gemeubileerde of gestoffeer de appartementen op jaar- of maandbasis te huur. 4-4* 4-4* 4-4* 4* 4" 4^4-4* 4* 4* 4* 4* 41 •5'4* 4r Bartel jorisstraat Haarlem Tel. 15552 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag.* GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500-12575 HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 Kennemerlaan 36 IJmuiden

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1