Onthullingen over mislukte staatsgreep in proces-Dhani Slechts 49 opvarenden van „Iraklion" gered Kosygins Franse reis politiek niet opzienbarend r Indonesische staatsradio zendt proces geheel uit Vijfenzestig soldaten gedood Oude wijn in moderne vaten Van dag tot dag Politieman stal loon van collega's Belgische studenten willen staken Heel gezin vluchtte uit Oost-Duitsland Grando 19 ct Perlas 17 ct BOLS Vijf uur drijven amm J VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 Rechtsbedeling in gevaar Ontploffing in kazerne Radiocontact hersteld Drie nemen - ^»eenzu(cfe/0fc x. SENORITAS Tweehonderdtweeëndertig mensen verdronken (Van onze correspondent) -** -*» S lit was nooit klesllkeurlg genoeg LIKEUREN v g-nr v AUTO-HOLLAND TEL.: 14778 De oorlog in Vietnam heeft het Ameri kaanse volk dit jaar (1966) naar schat ting vijf en twintig miljard dollar ge kost, dat wil zeggen 90.000 miljoen gul den. De begroting der Verenigde Staten loopt van juli tot juli en de ramingen van de oorlogskosten zijn over dit ..boek houdkundige" jaar te laag geweest. Er is een aanvullende som nodig van tien miljard dollar, dus van 36.000 miljoen gulden. Het zijn cijfers om duizelig van te worden. De Amerikaanse defensie zal in totaal van juli 1966 tot juli 1967 dan 68 miljard dollar hebben gevergd, of bij na 250.000 miljoen gulden. Van een „gro te oorlog" is echter nog geen sprake en de Verenigde Staten kunnen deze last dragen, zonder dat de binnenlandse wel vaart er noemenswaardig door wordt aangetast. Wanneer men evenwel de berichten leest over de krijgsverrichtingen in Viet nam blijkt niet, dat daar in de situatie een noemenswaardige verbetering is geko men. De onverhoedse aanvallen op Ameri kaanse bases, tot aan de rand van de hoofdstad Saigon toe, bewijzen dat de steden ten dele „omsingeld" zijn door guerrilla-troepen van de Vietcong, die op het land opereren en nog steeds kans zien onder te duiken, wanneer de gere gelde Amerikaanse troepen oprukken en weer op te duiken in de nacht. Er is geen front, maar er is een soort „volksoorlog" gaande. De divisies van de officiële re gering van Zuid-Vietnam, geleid door ge neraal Ky, spelen een steeds geringere rol. Het zijn de Amerikanen, die door verhoging van hun aantal soldaten zelf de spits moeten afbijten. Trekken zij zich terug, dan valt generaal Ky onher roepelijk. Zijn regime heeft de Vietcong tegen zich, maar ook weinig hulp uit de niet- communistische groepen. Men kan stel lig niet alle gewelddaden tegen de kliek van Ky op rekening schrijven van de Vietcong. Het regime in Saigon, dat nog slechts een klein deel van het land wer kelijk onder zijn gezag heeft, is door corruptie aangevreten. Iedere officier, handelaar en ondernemer die achter de dictator Ky staat, houdt rekening met de mogelijkheid dat hij eens zal moeten vluchten. Zij reserveren een zeker percen tage van de Amerikaanse dollars, ge schonken om oorlog te voeren of de nood van het volk te verlichten, om dit geld op buitenlandse banken veilig te stellen voor het geval dat zij de wijk moeten nemen. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant, heeft een herbe noeming voor vijf jaar aanvaard in de hoop, dat hij kan bemiddelen om een ein de te maken aan deze oorlog. Hij be hoort tot de zeer velen, die niet geloven aan een militaire oplossing van het con flict. Zijn vroegere voorstellen beoogden een bestand te bereiken, om althans de zwaar geteisterde bevolking nog meer el lende te besparen. Daarna zou er onder handeld moeten worden over de vorming van een nationale coalitie-regering, waar in het Nationale Bevrijdingsfront (de Vietcong) natuurlijk sterk zou zijn verte genwoordigd. Tenslotte zouden Noord en Zuid zonder buitenlandse inmenging moe ten beslissen, of zij zich willen hereni gen. In elk geval moest na een bestand geheel Vietnam geneutraliseerd worden Het zijn nog steeds de idealen van Oe Thant. Het voordeel van een dusdanige regeling zou zijn, dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, die elkaar in Euro pa steeds meer naderen, ook „globaal' tot grotere ontspanning konden komen. Maar vooral, dat er miljarden dollars zouden vrijkomen voor de ontwikkeling van achtergebleven gebieden, waar de nood steeds hoger stijgt, en waar doeltreffende hulp thans nieuwe omwentelingen en guer rilla's nog kan voorkomen. Niet alleen voor het volk van Vietnam, maar voor de gehele wereld zou het heilzaam zijn als Oe Thant van de leden der V.N. al le bijstand zou krijgen om in zijn twee de ambtsperiode een einde te helpen maken aan een fatale oorlog. DJAKARTA (ANP). Ruim veer tien maanden na de mislukte staats greep van één oktober 1965 worden nu de sluiers opgelicht van de „Sep- tember"-revolutie. In een hel-verlich- te zaal die als rechtszaal dient voor het bijzondere militaire tribunaal, staat een van de leiders van de staats greep terecht. De sterk vermagerde 42-jarige luchtmaarschalk Omar Dha- ni, die zich in het kamp van de op standelingen bevond, onthulde dezer dagen het een en ander over de hou ding van president Soekarno. Dhani, die kort na de staatsgreep een vluchtig bezoek aan Nederland bracht om daarna onder te duiken in Parijs en Cambodja zegt zich in zijn denken en han- dlen te hebben gericht naar de opinies van het staatshoofd, met inbegrio van diens ideeën omtrent „Nasakom" (samenwer king tussen de nationalisten, de religieuze groeperingen en de communisten). Minder dan honderd aanwezigen in de rechtszaal in het „Bappenas" (nationaal planbureau)-gebouw aan de deftige Imam Bondjolboulevard waren getuige van de verklaringen van Dhani die vertelde hoe Soekarno, ongeveer een uur na het in een droge put werpen van de zes gene raals door de rode opstandelingen, per volkswagen op de luchtbasis Halim (12 ki lometer buiten Djakarta) was gearri veerd. Ongeveer één kilometer verwijderd van de berucht geworden „krokodillen- put" had de president vernomen van de ontvoering" der generaals, aldus Dhani. Hij ontkende dat Soekarno toen al van de moord afwist, maar zei later dat de president had verklaard dat er „geen bloed meer mocht vloeien". De president begaf zich in een wijdlopi ge beschouwing over wereldrevoluties in het algemeen en die van Indonesië in het bijzonder, aldus Dhani's getuigenis. Soe karno was kort daarna verscheidene uren gaan slapen in een gebouw op de lucht basis, dat voor hem in gereedheid was gebracht, terwijl elders de opstandelingen hun positie trachtten te consolideren. In de ochtenduren had Soekarno op de zelfde basis in het bijzijn van kopstuk- CATANIA (SICILIË) (Reuter) In Ca tania op Sicilië is een politieagent gear resteerd die wondt beschuldigd van dief stal van 36 miljoen lire, meer dan 200.000 gulden de maandsalarissen van het politiepersoneel en de brandweer uit het gmeentehuis. De agent leidde de aandacht van zijn collega's van de finan ciële afdeling af, zodat medeplichtigen zich met het geld uit de voeten konden maken. ADVERTENTIE VOOR AL UW PLAATSCHADES ken van de opstand een hunner, briga de-generaal Soepardjo.een prijzend schou derklopje gegeven. „Het was me een raad sel dat de president geen opdracht gaf hem te arresteren", zei Dhani met ver moeide stem. Een tiental buitenlandse diplomatieke waarnemers woont het proces bij. De meesten van hen zijn militaire attachés. De kranten in Djakarta schreeuwen president Soekarno's gedragingen op de dag van de staatsgreep met vette koppen van hun voorpagina's. Een van de gelief de krantekoppen is „Soekarno's weige ring om generaal Soeharto de toenma lige commandant van het strategische le- gercommando tot opvolger van de ver moorde generaal. Yani te benoemen. De suggestie hiertoe werd, volgens Dhani, gedaan door de vroegere chef zeemacht. Eddy Martadinata, die kortgeleden bij een helikcrpterongeluk in West-Java om het leven kwam. Uit Dhani's getuigenis zou blijken dat de president geen enkele emotie heeft ge toond toen het hem duidelijk moest zijn geworden dat de zes ontvoerde generaals allen vermoord waren. Buitenlandse waar nemers hellen dan ook steeds meer over tot de mening dat de president wel de gelijk van te voren is ingelicht over plan nen omtrent het „indammen van de macht van de generaals". De waarnemers betwijfelen of de presi dent niet kan hebben voorzien, dat het niet tot ontvoeren alleen beperkt kon blijven wegens de diepe wederzijdse haat tussen leger en P.K.I GENT (ANP) De algemene raad van het Gentse studentencorps heeft opgeroe pen tot een studentenstaking op dertien december om te protesteren tegen verlen ging van het voorarrest van de student Erkki Liukki, die vorige maand werd aangehouden, omdat hij een rookbomme- tje had gegooid bij een betoging tegen een propaganda-tentoonstelling van de Belgische luchtmacht in Gent. De raad van het studentencorps ver klaart in zijn oproep, dat twee maanden voorarrest in wanverhouding staan tot het werpen van een kleine rookbom en een ernstig gevaar vormt voor het recht vaardige rechtsbedeling in een democra tisch land. recht. ANKARA (AFP) Bij een explosie in een kazerne in Dunalu, in de buurt van de Turkse stad Erzurum, hebben donder dag vijfenzestig militairen het leven ver loren. Zevenentwintig liepen ernstige ver wondingen op. De ontploffing deed zich voor in een slaapzaal, toen een soldaat benzine in een kachel gooide om deze beter te laten branden. Een deel van het gebouw stort te in en kwam op slapende militairen te- PARIJS (AFP) Het radiocontact met de Franse onderzeeër „Junons", dat gis teren plotseling werd verbroken, zoals wij in een deel der edities vermeldden, is her steld. De boot, met een bemanning van vijftig koppen, vaart in de Middellandse Zee. Dhani, die de indruk scheen te willen maken door de president en zijn ideeën te zijn misleid, deed niettemin een be roep op het tribunaal niet de schuld op Soekarno te schuiven. „Ik aanvaard vol ledig alle aansprakelijkheid voor mijn aandeel in de staatsgreep, verklaarde hij met nadruk. Miljoenen Indonesiërs volgen elke dag met het oor aan de radio de gang van zaken tijdens het proces, dat rechtstreeks door de Indonesische staats omroep wordt uitgezonden. Alle in han den van studentenorganisaties zijnde om- roepstations relayeren het uitgezondene woord voor woord. Als reactie op de bekendmaking van de „revolutionaire raad" zou Soekarno, ge zeten temidden van de rebellen, van wie er verscheidene genoemd werden in de lijst van 45 personen, opgemerkt hebben: „Hé, Chaeroel Saleh (destijds derde plaatsvervangende premier) staat er niet bij". Toen Dhani antwoordde: „Het schijnt dat de auteur van deze lijst een hekel aan Saleh heeft", had Soekarno ge zegd. „Dit is geen actie van de communis ten. Er staan maar drie mij bekende na men van leden van de Partai Komunis Indonesia (P.K.I.) op". Dat hemzelf in de „Revolutionaire raad" geen zetel was toebedacht, maar wel minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio had de president onbesproken gelaten. Hij had de omstanders alleen ge vraagd wie toch wel de voorzitter van de raad, luitenant kolonel Oentoeng was „Dat is een bataljonscommandant van de presidentiële lijfwacht", had toen de com mandant van dit „Tjak-rabirawa"-regi- ment, brigade-generaal Saboer, gezegd. Sa- boer, die nu onder huisarrest zou zijn zou er dus kennelijk geen weet van heb ben gehad dat honderden van zijn man schappen door Oentoeng werden gebruikt om de staatsgreep te steunen. Dit vele verdiepingene tellende wijnpakhuisis gespeend van elke vorm van romantiek. Geen enkele vrolijke wijnliefhebber zou zich hier op zijn gemak voelen. Dikbuikige vaten in oeroude keldergewelven vindt men in de wijnbouwgebieden van Duitsland steeds minder. De meeste wijnbouwers hebben zich in coöperaties verenigd en laten het persen en de opslag over aan in dustriële bedrijven. De reservoirs van een grote wijnkelder in de bvurt van Stuttgart hebben elk een in houd van 20.000 liter. Men kan er negen miljoen liter witte en rode wijn opslaan en laten rijpen. BERLIJN (DPA) Een uit vijf leden bestaand Oostduits gezin is er vrijdag in Potsdam in geslaagd, onder een hagel van schoten van Oostduitse grenswachten, naar West-Berlijn te vluchten. Het gezin bestaat uit een 37-jarige slager, zijn even oude echtgenote, een achttienjarige zoon en twee dochters, tien en zeven jaar. Zij zijn met lichte verwondingen, opgelopen aan de prikkeldraadversperring, naar een ziekenhuis gebracht. Geen van de kogels van de Oostduitsers trof doel. ADVERTENTIE ATHENE. Van de 281 opvaren den 206 passagiers en 75 beman ningsleden die de in de Egeische Zee gezonken veerboot „Iraklion" aan boord heeft gehad, waren er van ochtend slechts 49 gered. De kans be staat dat het aantal doden straks nog groter zal blijken te zijn dan volgens die officiële cijfers mogelijk is, omdat passagiers, die tegen goedkoop tarief op het dek meevaren, dikwijls niet worden ingeschreven. In Piraeus, de havenstad bij Athene, was twee dagen eerder, op 6 december, nog in alle luister en met een grote pro cessie het naamfeest gevierd van de pa troon van de stad en van alle zeelui, Ni- kolaas. Nu was er gisteren aan hetzelfde havenfront een verslagenheid en een ver warring zo groot als er sinds de bombar dementen tijdens de oorlog niet hebben ge heerst. Vele vrouwen, vaak al in het zwart gekleed, zaten in en om de kanto ren van de rederij en sommigen prevel den urenlang gebeden tot de beschermhei lige. Er kwam wat hoop door de eerste be richten over levende schipbreukelingen. Een meisje zei tot haar huilende moe der: „Negentien zijn er al gered. Alle maal zullen ze worden gered." Maar naar mate de dag vorderde en de weersom standigheden opnieuw verslechterden, be gon men te beseffen dat het aantal ge redden wel tot enkele tientallen beperkt zou blijven. ADVERTENTIE Mm JIM JI* JKj Ik nam weieens een likeur in huis, maar ik vroeg dan naar een sóórt en nooit naar een naam. Tot ik ontdekte dat ik al voor 10,95 per fles de echte kon krijgen zoals Apricot Bols, Bols Curasao en Bols Cherry Brandy .Tegenwoordig ben ik dan ook hoogst kieslikeurig en ieder een mag mijn likeuren keuren: ze dragen allemaal het likeur- merk van de wereldberoemde likeurmeester. Bols kwaliteit! Verkrijgbaar bij uw slijter - wijnhandelaar. Amsterdamsevaart 38 Haarlem (Van onze correspondent) PARIJS. Na de negen dagen die de Russische premier Kosygin in Frankrijk heeft doorgebracht is hij vanmorgen, met zijn dochter en gevolg, naar Moskou te ruggekeerd. Voor zijn vertrek heeft hij via de staatsradio en de televisie een persoonlijk woord tot het Franse volk ge richt dat hij bedankte voor de hartelij ke ontvangst die hem in Parijs en ande re steden was bereid. De politieke besprekingen die hij met president De Gaulle en andere Franse staatslieden heeft gevoerd, noemde hij, nogal vrijblijvend, interessant en nuttig. Hij sprak in zijn boodschap, die passage na passage door een tolk in het Frans moest worden vertaald, over het gemeen schappelijk bloed dat door beide volken in de laatste wereldoorlog tegen de na zi's was vergoten. Hij gewaagde even eens van de Vietnam-oorlog. Hij waar schuwde de Amerikanen dat zijn land de hulp aan Vietnam steeds verder zal op voeren. De gemeenschappelijke verklaring die door de beide regeringen, met een vertra ging van twaalf uur werd uitgegeven, legt vooral de nadruk op de drie positie ve, maar niettemin nauwelijks opzienba rende resultaten die de drie verschillen de ontmoetingen tussen de Russische premier en de president van de Franse republiek, generaal De Gaulle, hebben opgeleverd. Over de Europese veiligheid merkt het slotcommuniqué op dat dit pro bleem in de eerste plaats Europa zelf aangaat, zonder dat de VS in dit ver band wordt genoemd, doch evenmin uit gesloten. Opmerkelijk was de verschijning van De Gaulle op een receptie in de Russi sche ambassade. Hij heeft sinds zijn ambtsaanvaarding nooit enige receptie buiten het Elysée bijgewoond. Een pikan te bijzonderheid op die bijeenkomst was vooral dat het Franse staatshoofd enke le malen oog in oog kwam te staan met verschillende leiders van de communisti sche en linkse oppositie met wie hij eni ge woorden wisselde. Pikant, omdat die zelfde linkse oppositie-leiders sedert enke le jaren hun volgelingen streng verbo den hebben op enige officiële cocktail of receptie te verschijnen waar ook een mi nister, laat staan president De Gaulle zelf, zou kunnen komen. In het licht van de internationale poli tiek zijn de concrete resultaten van Ko- sygin's Franse reis bescheiden. Terwijl De Gaulle zo veel mogelijk op de Russi sche kaart had gezet in de hoop door Moskou als voornaamste tegenspeler in continentaal Europa te worden erkend, bleef premier Kosygin die bovendien maar een korte politieke armslag bezat in de veel comfortabeler positie verke ren dat hij nog altijd uit verschillende mogelijkheden kon blijven kiezen. Ten slotte hebben de Russen Parijs niet no dig om met Bonn naar een overeenkomst over de Duitse kwestie te streven, en met de Verenigde Staten hebben zij toch nog altijd zoveel vitale belangen gemeen dat ze die evenmin aan hun vriendschap voor Frankrijk bereid blijken te offeren, m.a.w. De exclusieve voorrechtspositie die De Gaulle gehoopt had te kunnen veroveren, is hem niet toegekend. Een van de overlevenden van de „Iraklion"-ramp vertelde: Door de sterke wind hing er een gordijn van water over de zee toen ik in het water belandde. Ik zag overal rond mij vrouwen in zee springen. Zelf had ik een reddingsgordel aan. Verscheidene schepen voeren voorbij zonder mij te zien. Later lukte het mij op een krat te klimmen. Toen ik door de „Ashton" het schip dat hem oppikte-aan boord genomen werd had ik ongeveer vijf uur in zee gelegen". Het kapseizen van de „Iraklion" moet de passagiers in de slaap hebben verrast en het schip moet binnen weinige minu ten vol water zijn gelopen. Hoe? Dat bleef het voornaamste gesprekspunt voor al die genen aan de haven die niet geheel aan wanhoop ten prooi waren. Het enige wat de marconist nog wist door te geven was dat de rechterdeur van het scheepsruim het had begeven. Door Piraeus verspreid de zich het gerucht dat deze deur al lang reden tot zorg had gegeven en zij zal ongetwijfeld een belangrijk punt uitmaken in het onderzoek dat is geopend. De deur moet door een van de vrachtauto's die zich in het ruim bevonden van binnen zijn opengestoten. Toen twee jaar geleden deze grote veer ponten op Kreta begonnen te varen, was dat een zegen voor het eiland dat zodoen de zijn fruit zo snel mogelijk met koel auto's naar West-Europa kon exporteren. Op deze laatste tocht schijnt er echter een kleiner dan gewoon aantal van deze wagens te zijn vervoerd. Of dat bij wind kracht negen nog een factor is geweest die het schip extra kwetsbaar maakte, zal ook moeten worden onderzocht. De „Irak lion" was vroeger een Engelse oceaansto mer. Met deze veerboot en met het zus terschip de „Chania" voerde de reder, Ti- paldos, een moordende concurrentiestrijd met de rederij Efthymiadis, die ook twee van zulke veerboten had lopen. De ramp gebeurde bij het eenzame, on bewoonde eilandje Falkonera, dat zoals de naam al aangeeft steeds omzwermd is door valken. Deze rots nabij het eiland Milos is ook bij rustig weer een beruchte plaats voor alle Griekse zeelui door de onberekenbare stromingen en hier ook verging tien jaar geleden een ander Grieks schip, de „Adria". Toen was er echter maar één slachtoffer. De ramp met de „Iraklion" is de groot ste Griekse scheepsramp sinds de oorlog en tevens de grootste ramp voor heel Griekenland sinds de aardbeving van 1953. De regering heeft nationale rouw af gekondigd. De radio zal nog twee dagen ernstige muziek spelen. Landbouw. De Poolse partijleider Go- moelka heeft maatregelen aangekon digd voor de Poolse boeren. Deze hou den onder andere in: renteloze kredie ten, verlaging van de prijs voor kunst mest, belastingfaciliteiten en een op haaldienst voor graan. Vonnis. Een blanke Rhodesiër is door een rechtbank tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een Afrikaanse bediende aan de spanten van een berg ruimte gebonden had en hem daar vier dagen vast liet zitten. Aardbeving. Een aardbeving heeft don derdag de Adriatische kust bij Monte negro getroffen waardoor grote schede werd aangericht. Er zijn geen slacht offers. Scheepsbotsing. De Duitse vrachtboot Marburg is ernstig beschadigd, toen zij geramdwerd door het Italiaanse vracht schip Francesco Barbaro in de haven van Houston in de VS. Twee Duitse zeelieden werden gewond. Staking. De journalisten, verbonden aan Italië's dagbladen, persbureaus, radio en televisie staken 48 uur. De journa- listenbond heeft deze staking afgekon digd na het afbreken van de onderhan delingen over een nieuwe arbeidsover eenkomst met de uitgeversbond. Brand. Bij een brand in Shepherds Bush ten westen van Londen zijn vier kinde ren en hun ouders om het leven ge komen. Overstroming. Bij overstromingen die sinds vijf dagen Columbia teisteren, zijn tot dusver veertig mensen om het leven gekomen. Er is veel schade aan gericht. In de hoofdstad Bogota ligt een dikke laag modder op straat uit de ri vier de San Francisco. Bezoek. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Brandt, gaat dinsdag naar Parijs om deel te nemen aan de bijeenkomsten "an de Assemblee van de Westeuropese Unie en de minister raad van de NAVO. Arrestattie. Vojin Loekitsj, een Joegosla- visch oud-minister van Binnenlandse Zaken van de republiek Servië, zijn gearresteerd. Beiden zijn zestien sep tember uit de communistische partij gestoten bij de zuivering van de staats veiligheidsdienst.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3