Onderwijzers vierden drie voudig toneeljubileum A. R. de Boer Jongeren laten zich horen op P.v.d.A.-vergaderingen Ere-penning van ingenieurs is toegekend aan ir. A. Drijver Vijf sleepboten van Smit bezig met hulp op zee „De gouden spiegel van Pierewiet" Poging tot inbraak Badminton om districtstitel Lagere boete voor straatschenderij Grotere aanvoer van schorseneren Kapitein gestraft voor stranding van „Start" Ontvangst turnsters op het Stadskantoor van Beverwijk Duidelijkheid s.v.p. op essentiële punten Erkentelijk voor zijn verdiensten Uw leverancier voor KOLEN en OLIE FILM EN FILMWERELD VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 ZONEN Loodsdienst nog niet hervat CONSTANT - verlovingsringen i Zoals mocht worden verwacht, heeft men de enthousiast werkende leden van de onderwijzerstoneelvereniging „Kennemerland" donderdagavond in de Stadsschouwburg na afloop van de opvoering van Bert Pijpers' sprook jesspel „De gouden spiegel van Pierewiet" niet zonder meer naar hun kleedkamers laten vertrekken. Er was immers sprake van een drievoudig jubileum: de vereniging bestaat twintig jaar, het was haar tweehonderdste voorstelling en Bert Pijpers was tien jaar als regisseur aan het ensemble verbonden. Vandaar dat aan het einde van deze voorstelling de laatste van de serie, welke de Velsense schooljeugd jaarlijks ter gelegenheid van het Sint-Nicolaasfeest wordt aangeboden het toneel werd betreden door de heer H. Doevendans, die als voorzitter van „Kennemerland" in de eerste plaats het woord richtte tot de heer C. Peet, die hij als de stimulerende motor van de jubilerende vereniging beschouwde. Spreker wees erop dat de heer Peet aller bewondering verdient voor de energie, waarmee hij de voorstellingen geregeld voorbereidt, zodat het voor een groot deel aan hem is te danken dat „Kennemerland" thans het vierde lustrum heeft kunnen voltooien. De heer Doevendans besloot zijn toespraak met het overhan digen van een bloemstuk aan de drie dames: mevrouw E. C. H. Peet-Butt- ger, mejuffrouw G. Janssen en mejuffrouw A. Visser, die de vereniging al die tijd zijn trouw gebleven. De tweede spreker was de heer P. Bos, die alle scholen vertegenwoordigde waarvan de leerlingen jaarlijks bij deze voorstellingen worden geïnviteerd. Hij was eveneens vol lof over het elan, waar mee de spelers telkens voor de leerlingen optreden en hij verzekerde hen, dat zij zich daardoor van veel erkentelijkheid overtuigd kunnen achten. Tenslotte sprak de heer A. Lindhout nog een woord van dank namens „Volksonderwijs". Met deze toespraken ontvingen regis seur en spelers loon naar werken voor de manier, waarop zij de toeschouwers met de opvoering van „De gouden spiegel van Pierewiet" opnieuw een kostelijke to neelavond hadden bereid. Bij een vorige gelegenheid hebben wij al eens op de vele kwaliteiten van dit sprookjesspel gewe zen, waarin Bert Pijpers tal van leven dige effecten heeft ondergebracht om tot een fleurige en amusante voorstelling te geraken, waar niet alleen de jeugd, maar ook de oudere bezoekers een kostelijke toneelavond aan hebben beleefd. Zoals ge woonlijk waren de kostuums weer voor beeldig verzorgd en had toneelmeester Peter Warmerdam enige bijzonder fraaie decors voor zijn rekening genomen. En wat de spelers betreft liet mejuffrouw Nijdam een opmerkelijk lenige Pierewiet bekijken en speelde mejuffrouw A. Visser voorts een bijzonder grappige keukenmeid Troelina. Met de overige spelers teken den zij voor een serie opvoeringen, waar mee „Kennemerland" opnieuw alle eer heeft ingelegd. ADVERTENTIE Willemsbeek weg 88 - Tel. 4627 Vraag naar onze spaarregeling. Vannacht is op het Kerkplein te Heems kerk een poging gedaan in te breken in de snacktent „De Ezel". De indringer for ceerde het deurslot om binnen te kunnen komen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat er echter niets wordt vermist. De politie probeert nu de dader op te sporen. 7,50: mevrouw Buis, Wijk aan Zeeër- weg 90, IJmuiden-Oost. 5,mevrouw C. J. Kok, Valeriuslaan 14, Driehuis. 2.50: mevrouw M. Wielart, Tussen- beeksweg 53, IJmuiden. (Van onze badmintonmedewerker) Komend weekend staat de badminton- competitie stil. Alle N.B.B.-districten hou den hun kampioenschappen. De strijd om de titels van het district Noord-Holland zal zaterdag en zondag in de badminton- hal Duinwijck plaatsvinden. Zoals dit de laatste jaren steeds het geval was, is de provinciale strijd bij de dames vrijwel ge lijkwaardig aan de krachtmeting om de nationale titels, omdat alle prominente speelsters hun domicilie in Noord-Holland hebben. We verwachten als de finale-strijd dan ook een treffen tussen Agnes Geene en Imre Rietveld, waarbij Agnes in de gele genheid is de nederlaag van jl. zondag uit te wissen. Voorts willen we als deelneem sters nog noemen, de dames Lilly en Mar- got ter Metz, Marja Ridder en Felise de Nooijer. Bij de heren heeft de wedstrijdleiding Jos Rijmers en Boudewijn Ridder als 1 en 2 geplaatst. Zij mogen zich bedreigd voelen door de Haarlem-spelers Hennie van Leiden en Loek Alders en.Her man Leidelmeijer, enige jaren terug na- tionaal-kampioen, die dit seizoen lid is ge worden van Duinwijck, maar nog geen competitie voor de Haarlemmers mag spe len. Het was een veelbelovende speler, die tot nog toe ver onder de verwachting bleef. In hél toernooi om de dubbeispel- titels treffen we zowel gerenommeerde combinaties alswel gelegenheidsdubbels. Naast het toernooi om de districtstitels wordt een B- en C-toemooi gehouden, waarvoor men zelfs kandidaten heeft moeten weigeren, zodat men van een overladen programma kan spreken. Men begint zaterdag om tien uur en eindigt om tien uur, terwijl men zondag eveneens om tien uur begint om voor vijf uur te eindigen. „Ik vind de straf eigenlijk aan de veel te lage kant." Dat was het oordeel van de officier van Justitie van de Haarlemse rechtbank over het vonnis dat de kanton rechter een 19-jarige kok uit IJmuiden had opgelegd. Deze had de jongeman we gens straatschenderij veroordeeld tot 100 boete. De kok was echter in hoger beroep gegaan omdat hij dat te hoog vond. „Maar u was artikel 424 van het wetboek van strafrecht ten laste gelegd. Daarvoor kunt u niet meer krijgen van 30 boete, aldus de officier die dan ook dit bedrag eiste. De IJmuidenaar had op 5 mei een vlag- gemast uit een rotonde op de Grote Mark getrokken en omver gegooid. De recht bank doet uitspraak op 22 december, 's ochtends op half tien. De loodsdienst in IJmuiden, die gister middag te 12.20 voor alle schepen werd gestaakt, was hedenmiddag 12 uur nog steeds niet hervat, bij windkracht 7 tot 8. Voor IJmuiden wacht een groeiend aantal schepen betere weersomstandighe den af om binnen te komen. Ook het aan tal afwachtende, uitgaande schepen neemt toe. Het slottafereel van „De gouden spiegel van Pierewiet" waarmee de toneelvereniging „Kennemerland" donderdagavond in de Velsense Stadsschouwburg haar jubileum seizoen besloot. Op de Beverwijkse groenteveiling was de aanvoer van schorseneren donderdag groter dan die van de winterpeen. De peen blijkt iedere week iets moeilijker verkoopbaar, maar de schorseneren wer den voor hoge prijzen verkocht. Er werd 35.000 kilo aangevoerd. Enkele grote par tijen kwamen uit de Noordoostpolder. Voor de A-sortering betaalde men van 91 tot 106 cent per kilo, maar ook de B- kwaliteit ging grif weg voor prijzen van 74 tot 80 cent per kilo. Voor de C-sorte- ring werd 43 tot 55 cent per kilo geno teerd. De aanvoer van peen beliep 23.000 ki lo. De noteringen van de B-sortering va rieerden van 8% tot 13% cent per kilo. De C-kwaliteit was iets duurder. De gro te peen bracht van 10% tot 15% cent per kilo op. De prijs van de D-sortering lag tussen 12 en 15 cent per kilo. ADVERTENTIE ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de kapitein van het mo torschip „Start", dat op 15 januari van dit jaar gestrand is op Haisborough Sand, gestraft door hem de bevoegdheid voor de tijd van zes weken te ontnemen om als kapitein te varen op zeeschepen van de kleine handelsvaart. De raad is van oordeel dat de kapitein een onjuist beleid heeft gevoerd. Zijn organisatie van de wacht deugde niet. Het schip, dat op reis was van Oostende naar Grangemouth, was ongeveer twin tig uur op zee, toen de stranding plaats vond. De kapitein diende tijdens het tra ject nabij Haisborough Sand zelf op de brug te staan: hij had gelegenheid om een betere indeling van de wachten te maken dan hij deed. In geen geval had hij de navigatie op dit traject mogen overlaten aan bemanningsleden voor wier bekwaamheid hij onvoldoende garantie had. Hij had de wacht overgelaten aan de motordrijver, met de bedoeling zo als hij verklaard heeft dat de motor drijver zou letten op het sturen van de Portugese best-man. De raad ziet dit als een ernstige tekortkoming. De „Start" verspeelde roer en hak, maar maakte geen water. Het schip werd door een sleepboot losgetrokken. Zondagmorgen ontvangt het gemeente bestuur van Beverwijk de deelneemsters aan de nationale turnkampioenschappen dames van het Nederlands katholiek Gymnastiek Verbond op het Stadskan toor. Deze kampioenschappen worden die dag gehouden in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk. De r.k. gymnastiekvereni ging SSS uit Beverwijk organiseert deze wedstrijden ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan. (Stadsschouwburg). Regisseur Claude Chabrol, vooral bekend geworden als een der voorlopers van de „nouvelle vague" („Les cousins"), heeft met „De tijger smijt met dynamiet" kennelijk gepretendeerd een verbeterd soort knokfilm te maken. Hij is hier voortreffelijk in geslaagd, want deze half als parodie op dit genre en half als vlucht in een irreële wereld te be schouwen film is een treffend voorbeeld van de met veel vakmanschap vervaardigde thriller, welke ongetwijfeld onder uitbundig plezier van Chabrol tot stand is gekomen. Aldus bevat de intrige veel geschiet, veel vechtpartijen, veel mooie vrouwen, veel onwaarschijnlijk-zotte avonturen en een steeds weer overeind komende Tijger, die in de gedaante van de acteur Roger Hanin vierkant en breed door al dit geweld blijft heenstappen aldus plezierige en sensationele attracties, die tot en met zon dagavond in de Stadsschouwburg kunnen worden bekeken. Daarnaast heeft de directie ook weer eens aan de jeugd gedacht, door het witte doek voor de matinee van zondag te bestemmen voor „De avonturen van Pietje Bell", een filmbewerking van Chr. van Abkoudes populaire jongensboek, dus compleet met Pietje, Engeltje en tante Cato (met wrat). (City). Na het succes met, „De man van Rio" heeft men Jean-Paul Belmon- de onmiddellijk voor een nieuwe avontu renfilm gecharterd, waarbij hij thans door de beeldschone Ursula Andress wordt vergezeld. Het werd „Chinese avon turen in China", hetgeen een wilde en opwindende jacht dwars door Azië bete kent, waarbij onder meer ook de Hima laya nog even wordt bestegen. Met uit zondering van dinsdag draait deze avon turenfilm van formaat hier tot en met woensdag. De filmmakers springen toch maar wil lekeurig met de krachtmens Maciste om. Ditmaal verplaatsten zij hem zelfs een groot aantal eeuwen terug in de tijd, om hem voor de verandering eens te laten optreden als de verdediger van zwakken en onderdrukten in de ijsperiode. Maar spierkracht is door de eeuwen onveran derlijk van waarde gebleven en dat de ze ook in de grijze oudheid van beteke nis kon zijn laat zondagmiddag „Maciste in het stenen tijdperk" overduidelijk zien. Tenslotte volgt donderdagavond nog een speciale voorstelling van „Vijf poorten naar de hel", een herinnering aan de bloedige burgeroorlog in Vietnam. Op de jaarvergadering van de Party van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, die don derdagavond werd gehouden in het ge- meentelyk vergaderlokaal aan de Van Die- penstraat, was een flink aantal leden van de pas in leven geroepen jongerengroep aanwezig. wettelijk minimum looninkomen, recht- De afdelingsvoorzitter, de heer J. Meijer, vaardiger verdeling van inkomens en ver mogen, toezicht op de kapitaalmarkt, de bodemschatten van het volk, grondgebruik ten bate van de gemeenschap, doorlichten van de defensie-uitgaven, kolonialisme en rassendiscriminatie en verhoging van de overheidsuitgaven voor ontwikkelingshulp. De heer K. Marks gaat als afgevaardigde naar het partijcongres, dat 7 januari in Haarlem wordt gehouden. merkte in zijn openingswoord op, dat in de laatste maanden in de landspolitieke verhoudingen nogal wat gebeurd is: drs. Nederhorst heeft in de „nacht van Schmel- zer" om duidelijkheid gevraagd en hij heeft deze ook gekregen, een duidelijkheid die onderstreept werd door de afgetreden ministers Cals en Bogaers, die immers heb ben verklaard geen plaats te ambiëren op de kandidatenlijst van de K.V.P. Spreker was van mening, dat de komende verkie zingen politieke verschuivingen teweeg kunnen brengen; daarom dient de P.v.d.A. in haar verkiezingsprogramma duidelijk te maken wat zij wenst, ook ten aanzien van de confessionele partijen. Volgens het jaar verslag is het ledental van de afdeling ver- De gouden ere-penning van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs, afdeling werktuigbouwkunde en scheepsbouw- kunde, welke eens per vier jaar wordt toegekend aan een lid, dat zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, is donder dagmiddag in de ontvangstruimte van het opleidingscentrum van Hoogovens ter hand gesteld aan ir. A. Drijver, lid van de Raad van Bestuur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. Dit geschiedde aan het einde van de dag gedurende welke de leden van dit Insti tuut een bezoek brachten aan het Hoog- ovenbedrijf. Onder hen bevonden zich de oud-president-directeur der KNHS ir. A. H. Ingen Housz en ing. F. W. E. Spiesz, die beiden behoren tot de mannen van het eerste uur van Hoogovens. De toekenning van deze penning ge schiedt sinds 1932 eens per vier jaar, met uitzondering van de jaren 1942 en 1946. De officiële bekendmaking van de toe kenning van dit ere-metaal geschiedde door de president van het KIVI, ir. A. G. Maris. Deze echter verleende terstond daarna het woord aan professor ir. J. J. Broeze, die de „considerence" uitsprak. Hij merkte op, dat ir. Drijver door zich in de rij van onderscheidenen te scharen, daar een nieuw element aan heeft toe gevoegd. Hij namelijk is een typische werktuigbouwkundige bouwmeester, die in de duinen van de Breesaap een goed geoutilleerd, modern staalbedrijf heeft weten op te bouwen. In het kort rele veerde spreker de levensloop van ir. Drij ver onder wiens leiding veel is tot stand gekomen. Zijn naam is wijd en zijd be kend, niet alleen voor hetgeen er bij Hoogovens is tot stand gebracht, maar ook doordat hij overal waar staal vervaar digd wordt, zijn kennis voor zover men hem toeliet heeft weten te verrijken. Bovendien maakt hij deel uit van tal van instellingen en commissies. Als mens is hij aldus professor Broe ze eenvoudig en sober, gebruikt nimmer krachttermen en houdt van kinderen. Met deze ere-penning wordt hem nu de hoogste eer bereid, waartoe zijn vakbroeders in staat zijn. Zij kennen hem die toe op grond van zijn grote verdiensten als bouwmees ter van Hoogovens. De oorkonde en de ere penning werden hem daarna ter hand ge steld. In zijn dankwoord merkte ir. Drijver op, dat hetgeen op het gebied van het ingeni eurswerk is tot stand gekomen, het gevolg is van de kundigheden, die velen in de loop der jaren in goede sfeer hebben ingebracht. Tal van medewerkers hebben daartoe uit aanleg of door verworven inzicht bijgedra gen. Spreker stond vervolgens stil bij ver schillende facetten van zijn taak en ver klaarde met nadruk, dat een juiste kriti sche keuze van het proces of de apparatuur in toenemende mate belangrijk is. Hierna bestond er voor de vele aanwe zigen de gelegenheid de heer Drijver en diens echtgenote te complimenteren met deze dag. minderd, hetgeen aan verhuizingen wordt toegeschreven; het aantal leden daalde van 209 naar 182. Twee bestuursleden stelden zich niet herkiesbaar; het bestuur telt nu zes in- plaats van acht leden. Het verkiezingsprogramma werd uitvoe rig besproken; er werd veel aandacht be steed aan onder andere de hoofdlijnen voor de bescherming van werknemers, hervor ming van de onderneming, medezeggen schap van werknemers, invoering van een De afdeling IJmuiden, die onder voor zitterschap van de heer Th. Mooy verga derde, heeft de heer Mooy en zijn jonge partijgenoot de heer Kingsma aangewezen als afgevaardigden naar het partijcongres. Jong en oud drongen op deze bijeen komst aan op duidelijkheid over essentiële punten. De woningnood verdient voorrang; dit zal desnoods ten koste moeten gaan van raadhuizen, winkels, kantoorgebouwen en andere utiliteitsgebouwen. Voorts moe ten de loonafstanden tussen de lagere en middelbare inkomens worden verkleind. De belasting over successierechten, speculatie winst en kapitaalbezit moet belangrijk worden verhoogd. Belangrijk verhoogd moeten worden: de minimum inkomens, ook voor A.O.W. en kleine rentetrekkers (gepensioneerden). Beverwijk (Luxor). „She", de beroemde roman van H. Rider Haggard, geschreven in de tijd vóór de eerste wereldoorlog, speculeert op het bestaan van een verlo ren land of stad uit de oudheid, ergens in de binnenlanden van Afrika, waar een vrouw regeert die het eeuwige leven be zit. Deze roman is door Robert Day op nieuw bewerkt tot een „horror"-film, waarin Ursula Andress de onsterfelijke en wrede Ayesha speelt, die tweeduizend jaar over de oude stad Kuma regeert en die in majoor Leo Vincey (John Richard son) van het Engelse leger in Egypte een reïncarnatie van haar vroegere ge liefde Killikrates meent te ontmoeten. Waarna een fatale liefde volgt tussen Ayesha en Leo, waardoor de lezers om streeks 1890 in ademloze spanning werden gehouden. Met deze nieuwe verfilming zal de recente versie het publiek hier van zondag tot en met woensdag driekwart eeuw later wellicht niet minder worden aangesproken. Elvis Presley heeft dan reeds tot en met zondagmiddag met „Frankie en Johnny" de Beverwijkse fans, die hem inmiddels mochten zijn vergeten, weer eens aan zijn bestaan herinnerd, waar bij de traditionele western zondagmiddag voor de tweede matinee ditmaal uit „Ad dergebroed" bestaat. (W.B.-theater). „Zelfs de kogels trek ken krom van het lachen", is een der aanbevelingen voor de western „Een gen tleman wordt geen sherif", die hier zon dagmiddag voor de liefhebbers wordt ver toond. Deze amusante avonturenfilm, met niemand minder dan Jane Mansfield in de vrouwelijke hoofdrol, fungeert zondag middag als een plezierig intermezzo tus sen de enerverende sensatie, welke vrij dag en zaterdag door „Verloren we reld" wordt opgeroepen. Zondag en maandag wordt deze opwinding, dank zij Noel Willman en Ray Barrett via „De zwarte dood" in onverminderde mate voortgezet. (Kennemer theater). De welhaast niet meer bij te houden serie spionnagefilms, volgens gebruik geladen met sex, sensa tie en avontuur, is thans opnieuw uitge breid met „Opdracht moord", waarin dit maal een zekere Gerard Barray de rol vervult van Agent X 77, die op zijn beurt niet is te verslaan en door vele schone vrouwen wordt bemind. Wie nog niet immuun geworden is voor dit gen re, kan tot en met maandag van de spectaculaire activiteiten van Agent X 77 getuige zijn. Direct daarop, in de voorstelling van zaterdagnacht dus, is hier dan een film van geheel andere aard aan de orde en wel „Losgeslagen meisjes", waarin de amoureuze avonturen van een wat stille en verlegen Parijse jongeman uit de doe ken worden gedaan. Letterlijk en figuur lijk zelfs. Hij moet bij zijn eerste liefdes ervaringen een enorme teleurstelling in casseren, hetgeen vrij uitvoerig door re gisseur Henri Zapharitos wordt naver- verteld. Voor het overige wordt men de ze week dinsdag en woensdag nog geïnviteerd te komen kijken naar „Baby op de sextoer", een luchtig en amusant niemandalletje, waarbij zij die de voor keur geven aan steviger kost zondagmid dag terecht kunnen bij „Maciste contra de hellemonsters". Vijf zeesleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zijn momenteel betrokken bij hulpverleningen aan sche pen in nood in diverse delen der wereld. De sleepboot Clyde zal dezer dagen het Amerikaanse t.s.s. Penn Exporter (10.534 brt.) in Jacksonville afleveren. De Penn Exporter, die wegens machineschade in moeilijkheden verkeerde, werd op 22 no vember op 1.000 mijl ten westen van Las Palmas door de Clyde op sleeptouw geno men. De sleepboot Noordzee heeft de hop- perbak Amsterdam 7 vastgemaakt in de Tasman Zee op 300 mijl zuidoost van Syd ney. Het baggervaartuig, dat onderweg was van Geelong naar Nieuw-Zeeland, had sinds enkele dagen met machinescha de te kampen. De Noordzee sleept de Am sterdam 7 naar New Plymouth (Nieuw- Zeeland), waar het transport op 12 de cember a.s. wordt verwacht. De sleepboten Loire en Tasman Zee ho pen vandaag met het Amerikaanse s.s. Norwalk in Hong Kong aan te komen. Dit 8565 brt. metende schip verloor op 30 no vember jl. zijn roer in de Chinese Zee op ongeveer 400 mijl ten zuiden van Hong Kong. Door de krachtige moessonwinden werd het schip in zuidelijke richting ge dreven. De Loire en Tasman Zee, die juist een sleep in Hong Kong hadden afgele verd, werden voor de hulpverlening aan de Amerikaan eveneens gecontracteerd op basis van Lloyds open form. Beide sleep boten slaagden er 4 december in de Nor- walk vast te maken. De sleepboot Hudson heeft met succes hulp verleend aan de Liberiaanse tanker Gherestos (32.231 brt.), die zich sinds 30 november met machineschade in de Golf van Oman bevond. Op 2 december werd de Gherestos, die op 100 mijl ten noorden van Muscat door de Hudson op sleep touw werd genomen, naar de Jask Bay (Perzië) gebracht. De Gherestos is hier voor anker gegaan in afwachting van ver-, der transport naar Bahrein. Aangezien de Hudson aan haar contractuele verplich tingen gebonden is het verplaatsen van het booreiland Seashell in de Perzische Golf zal de Gherestos wellicht door een van de andere sleepboten van Smit naar haar uiteindelijke bestemming worden ge bracht.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4