Economische sancties tegen Rhodesië Olie-embargo op Zuid-Afrika kan als een boemerang werken Slechts tabaksexport kwam in grote moeilijkheden Borregaard heeft plan voor produktie van krantenpapier revu revu paktu nu en morgen haar journaal I Mini-jurk voor kerstbengels kls-rfr PTT voor Rotterdam te duur Mager op zn Duits Kerstversiering met een geschiedenis JONGE GENEVER POLITIEK IN NEDERLAND 8 D E C E M B E R VRIJDAG Gunstige balans A mbtenaren gaan ver kiezingsk aarten bezorgen - 1 WYNAND FOCKINK Lees deze en komende weken in REVU waar wij in Nederland aan toe zijn. Maar 3 man Joint-ventures Kort nieuws - Z.. - f mw 18e eeuwse gezelligheid nu óók in Uwhuis... Kom kijken bij Verzending van zeepost 1 b 6 6 Nu nieuwe sancties tegen Rhodesië worden verwacht, heeft het Zuidafrikaan se weekblad „The South African Finan cial Gazette", een regeringsgezinde krant zijn correspondent in de Rhodesische hoofdstad Salisbury studie laten maken van de wijze waarop 't land, sinds de een zijdige onafhankelijkheidsverklaring ruim een jaar geleden, is gevaren. Hij heeft met name onderzocht welk effect buitenlandse maatregelen hebben gehad op de econo mische positie van Rhodesië. Werkelijk geleden onder die maatrege len blijkt vooral de Rhodesische tabak te hebben, die vorig jaar november door premier Wilson's eerste sancties tegen het regime-Smith van de Britse markt werd gebannen. Van de oogst die dit jaar is binnengehaald, is slechts een derde ver kocht (voor het overgrote deel naar het bevriende Zuid-Afrika). De rest ligt opge slagen. Al heeft de staat hun voorraden opgekocht, de inkomsten zijn voor de ta baksplanters dit jaar toch een derde la ger geweest dan vorige jaren, hetgeen betekent dat velen van hen met verlies hebben gewerkt. Voor het komende jaar zal de regering bepaalde quota garande ren. Die hoeveelheden zijn echter beperkt. Wat de regering, die dus volgens de Zuidafrikaanse journalist deze zware slag voor de tabaksplanters redelijk heeft kunnen opvangen, betreft: zij maakt zich zorgen dat Canada Rhodesië's plaats zal gaan innemen op de Britse markt als de voornaamste leverancier van tabak. De veelbesproken maatregelen tegen de invoer van olie hebben geen grote pro blemen opgeleverd. De bevoorrading is minder een probleem dan de gestegen kosten. De prijzen voor olie en benzine zijn met 25 percent gestegen, hetgeen in vloed heeft gehad op de arbeidskosten in de gehele Rhodesische industrie. De meeste olie komt nog altijd per trein uit het Portugese Mozambique. In Salisbury wordt erop gerekend dat sancties tegen de import van olie in Rhodesië zich dan ook op dat gebied zullen richten en niet de import in Zuid-Afrika zullen betreffen. Met andere woorden: invoer uit Zuid- A'frika zou voor de Rhodesiërs gelo ven zij mogelijk blijven. Al is er de tegenvaller in de export van tabak, de Rhodesische buitenlandse han del is in het geheel van de economische activiteiten toch een sterke positie blijven innemen. Het handelsoverschot bedroeg in de eerste helft van dit jaar ongeveer zestig miljoen gulden, tegen 130 miljoen in dezelfde periode van het vorige jaar. Het verschil is voornamelijk het gevolg van het tabak-embargo. Omdat de mees te tabak wordt geëxporteerd tussen juni en december zal het verschil met het vorige jaar voor die periode ongetwijfeld groter worden. De voornaamste steunpilaar voor de export is de sector van de mijnindustrie geweest, die door de sancties nauwelijks is beïnvloed. Opbrengst en export van de mijnindustrie zullen waar schijnlijk zelfs weinig verschillen van het record dat vorig jaar werd geboekt- De produkten, die voor het grootste deel werden geëxporteerd, leverden toen 325 miljpen gulden op. Wel heeft de mijnin dustrie zich moeten inspannen om zo ver nuftig mogelijk te werken, niet alleen gezien de exportproblemen, maar ook om de import van vitale machinerieën te kun nen handhaven. Het succes van de mijnin dustrie, zo schrijft de correspondent van „The S.A. Financial Gazette" heeft ge leid tot Britse voorstellen voor beperkte sancties tegen Rhodesisch chroom, asbest koper en ijzererts, die het land per jaar ongeveer tweehonderd miljoen gul den opleveren. Over het effect van sanc ties tegen het koper zou men zich in Sa lisbury geen grote zorgen maken, gezien het probleem dat identificatie van dit produkt altijd zal opleveren. En wat chroom betreft: Amerika is Rhodesisch chroom blijven kopen en er zal in Ame rikaanse zakenkringen sterke oppositie zijn tegen beëindiging van die situatie. De industriële uitvoer heeft een zware slag moeten incasseren door de sancties van Zambia (voormalig Noord-Rhodesië) en in mindere mate door het verloren gaan van de bevoorrechte positie op de markt van Malawi (voormalig Nyassa- land) deze beide landen vormden in dertijd met (Zuid-)Rhodesië de Centraal afrikaanse Federatie. De export naar Zambia zou tot de helft zijn verminderd. In Zambia zijn echter in de eerste helft van het jaar grote voorraden gevormd, waardoor het verloren gaan van de im port uit Rhodesië kon worden opgevan gen. Om kosten te besparen zullen in Rotterdam de oproepingskaarten voor de verkiezingen niet door de PTT worden bezorgd, maar door Rotterdamse gemeen te-ambtenaren. Deze maatregel wordt I genomen in verband met de aanzienlijke tariefverhoging van PTT. Er moeten to taal 460.000 oproepingskaarten worden I bezorgd. De ambtenaren zullen dit doen in de wijk waar zij wonen. Dit zal ge beuren op zaterdagen. Hoewel hiervoor I overwerk moet worden uitbetaald, ver wacht de gemeente ongeveer 25.000 gul- den te kunnen besparen. ..V..: De Lockheed-fabrieken hebben een reuzen-vrachtvliegtuig op de teken tafels liggen. Het wordt tachtig me ter lang en twintig meter hoog. Het moet vijftig ton vracht kunnen ver voeren. Het toestel gaat 375 ton wegen. Een tekenaar van de fabriek heeft onthuld, hoe het toestel er zal gaan uitzien. ADVERTENTIE w In de handige kneepflee De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachteWF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant Lvoor! Jonge WF Genever f. 10.45 per hele liter ADVERTENTIE om Nederland als de nood aan de man komt er doorheen te helpen. Dat is nog maar één (misschien zelfs grappig) REVU-feitje uit de grote wetenschappelijke enquête waarin vele belangrijke vragen aan de orde komen. Het gaat om onze democratie. Vragen die de politieke gevoelens In ons land tekenen, krijgen een verrassend en onweerleg baar antwoord REVU geeft uw eigen mening uw eerlijke uitspraak uw harde oordeel over o.a. deze problemen: Heeft de kiezer nog iets in te brengen? e Hebben wij vertrouwen in de mannen aan de top? Is onze politiek wel open genoeg? Zijn kamerleden wel volksvertegenwoordigers? losse nummers 55 cent (Van een ANP-verslaggever) OSLO. Grootse plannen voor I nieuwe uitbreidingen en produkten- spreidingen zyn te Oslo onthuld op een internationale persconferentie door het bestuur van het Borregaard- concern, het grootste industriebedrijf van Noorwegen met een jaarlijkse omzet van 750 miljoen gulden. Naast papier- en pulpfabrieken (in Noor wegen, Zweden en Oostenrijk), heeft Borregaard zich in belangrijke mate ook in andere industrieprodukten ge ïnteresseerd, met name in de fabri- kage van oliën, vetten en zeep (door overneming van het voormalige Noorse bedrijf van Unilever n.v.), voorts in textielvezels en garens, in chemische stoffen enz. De laatste jaren heeft de groep haar bestaande fabrieken in belangrijke mate I gerationaliseerd. Tevens werden verschei- dene nieuwe projecten voorbereid. Een I daarvan is thans tot stand gekomen te weten een grote nieuwe zwavelzuurfabriek te Sarpsborg, een industriecentrum gele gen op circa honderd kilometer van Os lo, waar ook het hoofdkantoor van Borre gaard is gevestigd. Deze fabriek, die thans praktisch gereed is, en waarvan de eerste produktielijn al in gebruik is, werd ontworpen en gebouwd door het in Am sterdam gevestigde ingenieursbureau van Dorr Oliver N.V- Deze verkreeg de order begin juni 1965 en begon met de montage medio decem ber van dat jaar, toen het de koudste en I langste winter was, die Noorwegen in 140 jaar heeft beleefd. De fabriek heeft een capaciteit van 600 ton honderd per cents zwavelzuur plus van 110 ton zwavel- dioxyde per jaar. Zij is sterk geautoma tiseerd en wordt door slechts drie man per ploeg bediend. Het bedrag van de order lag in de grootte van verscheidene mil joenen guldens. De twee allernieuwste plannen, die thans nog in studie zijn doch waarover nog dit jaar de beslissing zal vallen, betreffen de bouw van een fabriek voor courantenpa pier (tot dusver verkocht Borregaard dit papier doch maakte het niet zelf) en de vestiging van een pulpfabriek in Brazilië met eigen boscomplexen aldaar. Daartoe In Duitsland heeft een conservenfa- briek een vijftal vlees- en worstcon- serven in de handel gebracht met het doel, een overbrugging te vormen tus sen dieet- en normale voeding. Wie om de een of andere reden op doktersvoorschriften, of om niet in ge wicht toe te nemen „mager" wil eten en toch geen afstand wil doen van de geneugten van een goede ta fel kan bij deze fabrikant terecht. Op de verpakking van zijn produkten staat het vet-, eiwit-, en zoutgehalte van de inhoud vermeld, benevens de calorieënwaarde. De fabrikant schat dat ongeveer 25 procent van de vol wassen bevolking in de Bondsrepubliek om de een of andere reden geïnteres seerd is in magere vlees- en worst soorten. Eveneens in Duitsland vond een en quête plaats om de mening van het Duitse publiek te weten te komen ten aanzien van „de" minirok. Ruim tweederde deel van de Duit se mannen en 46 procent van de Duit se vrouwen hebben niets tegen de minirok. De mening over de rokleng- te loopt bij diverse generaties toch nogal uiteen. Het bleek, dat van de jonge Duitsers tussen 16 en 29 jaar 77 procent de minirok fijn vindt, ter wijl 58 procent van de generatie bo ven de 60 jaar daarvan niets moet hebben. Bewoners van kleine steden bleken wat de roklengte betreft minder tole rant te zijn (40 procent tegen) dan bewoners van middelgrote steden (36 procent tegen). Van de dorpsbewoners bleek 39 procent tegen de minirok en van de bewoners van grote steden 41 procent. Bij regionale vergelijkingen bleek, dat slechts 34 procent van de bevolking van Beieren niets voor de minirok voelt, maar 43 procent van de bewoners van het Rijn-Mainge- bied. Globaal genomen heeft 60 pro cent van de hedendaagse Duitsers niets tegen controversiële roklengte. Een ideftje uit Parijs: Afim- kerstbengels kunnen zich met Kerstmis „optuigen" in een mini-jurk met banen van zilverlamé en zilveren kousen, want dat is alles wat de Parijse kerstklok slaat. Men moet wél over veel haar- stukkenen durf beschikken wil men dit kapsel van de Pa rijse coiffeur Claude Maxime na maken. Het haar is geheel naar achteren gehaald en om een paardestaart gedrapeerd, die door een ring is gehaald. Wel mooi, maar erg gecompliceerd. Misschien toch een ideetje voor de kerstdagen. Op géén Brits Kerstfeest ontbreekt de mistletoe (of maretak) en ieder weet, welk een pikante situatie kan ontstaan voor degene die opzettelijk of bij toeval onder een takje van deze decoratieve kerstversiering komt te staan. Uit de kleverige inhoud van de vruchten (die de maretak ook zijn La tijnse naam hebben gegeven) werden allerlei geneesmiddelen vervaardigd. In de geneeskunde speelt hij ook nu nog een rol. Ofschoon de geneeskrach tige waarde niet geheel duidelijk is, wordt aan de voornaamste werkzame stof, Viscotoxin, een gunstige werking toegeschreven bij verhoogde bloed druk. Viscotoxin heeft een sterke wer king op het hart en vertraagt de hart slag. Ook andere in de vrucht voorko mende bestanddelen van het vrucht vlees schijnen geneeskrachtige wer king te bezitten. De moderne pharma- cie maakt ook nu nog gebruik van de maretak maar de experimenten zijn nog niet afgesloten. Als huismid deltje heeft de maretak afgedaan. (Consu). is men voornemens als grondstof te gebrui ken de Braziliaanse eucalyptusboom, die I de eigenschap heeft reeds in acht jaar vol wassen te worden, terwijl in Noorwegen de boomgroei 70 tot 80 jaar duurt. Beide projecten vereisen zeer grote in vesteringen, die elk geraamd worden op 200 miljoen gulden, tezamen dus 400 mil joen gulden. De financiering daarvan vormt een probleem op zichzelf, zo ver klaarde de heer Rein Hendriksen, presi dent van de Borregaard groep op de inter-1 nationale persconferentie. Hij heeft in overweging het vormen van z.g. joint ven tures, deels met Noorse, deels met buiten-1 landse ondernemingen. Aangezien de ka pitaalmarkt schaars is en het moeilijk is grote leningen te krijgen op aanvaardba re voorwaarden, wordt gedacht aan de I mogelijkheid om nieuw kapitaal uit ande-1 re bronnen hetzij in Londen, hetzij in fi nanciële centra van het Europese conti- I nent aan te trekken. Aandelen Borre gaard zijn thans uitsluitend aan de beurs van Oslo genoteerd. Stelende Marokkanen. De Nijmeegse poli tie heeft twee jonge Marokkanen aan gehouden, die er van worden verdacht in zes weken tijds 26 inbraken in Nij megen te hebben gepleegd. Totaal heeft de buit ruim 1.000 bedragen. Boven dien werden gebruiksvoorwerpen en sieraden gestolen. W *6 ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 38 IJMUIDEN *70 APART. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Alnati" (14-12); Austra lië: ms „Rothenstein" (12-12) en ms „Hi malaya" (15-12); Brazilië: ms „Alnati" (14- 12) en ms „Pasteur" (16-12); Canada: ms „Nw. Amsterdam" (11-12) en ms „Svane- fjell" (14-12); Chili: ms „Worms" (11-12); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Ferd. de Lesseps" (11-12); Ned. Antillen: ms „Ma- ron" (13-12); Nieuw-Zeeland: ms „Schie- Lloyd" (12-12); Suriname: ms „Palamedes" (13-12); Ver. Staten van Amerika: ms „Nw. Amsterdam" (11-12), ms „Schiedijk" (14-12) en ms „American Releance" (16-12); Zuid- Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: ms „Pen dennis Castle" (11-12) en ms „Randfontein" (13-12). I

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9