„Alleen de neo-nazistische N.D.P. heeft in principe iets tegen gastarbeiders" Arbeid in cijfers West-Duitslands buitenlandse arbeiders (slot) „IEDERE DUITSER KOMT VAN NATURE IN OPSTAND TE GEN ALLES WAT NIET-DUITS IS" Bedelen Geen politiek Opruimen Schipperen met vlees Voorlichting 17 ZATERDAG 10 DECEMBER 1966 Erbij In 1910 werkten meer dan één miljoen buitenlandse arbeiders in Duitsland. Onder hen bevonden zich veel Poolse en Russische sei zoenarbeiders. Na de eerste wereld oorlog nam dit aantal snel af tot slechts enkele duizenden. Pas in 1954 begon de vrijwillige trek van buitenlanders naar Duitsland opnieuw. In 1954 was hun aantal 72.907. Dit liep op in 1960 tot: 329.356; in 1962 tot 711.459 en in juni 1966 tot 1,3 miljoen. Het aandeel van de Nederlanders in de Duitse arbeid is altijd groot geweest. In 1910 werkten 277.180 Nederlanders in Duitsland. Na de beide wereld oorlogen was hun aantal vanzelf sprekend sterk teruggelopen, maar in 1960 begon de trek weer: van nauwelijks 2.000 in 1954 liep het aantal in Duitsland werkzame Ne derlanders in 1960 op tot 16.524, in 1962 tot 29.326 en nu in 1966 is et enigszins gedaald tot ruim 22.000. Het aandeel van de vrouwelijke buitenlandse arbeiders in het ar beidsproces in de Duitse Bondsre publiek bedraagt meer dan 25 per cent. De Grieken leveren de mees te vrouwen: 39 percent, de Duitsers zelf 35 percent. (Van een speciale verslaggever) WE MOETEN Ijzeren zenuwen hebben met die jongens". Dit is een kreet van een beheer der van een woonoord voor Turken in Hilden, op tien kilometer van Düsseldorf. Het is tevens een rake typering van de sfeer, waarin wordt gewaakt over de belangen van en voor buitenlandse arbeiders in West-Duitsland. Hebben we in het eerste artikel de algemene toe stand en de economische noodzaak beschreven, ditmaal willen we op vang en begeleiding enerzijds en huisvesting anderzijds onder de loep nemen. ER ZIJN drie grote maatschappelij ke organisaties op vrijwillige basis be last met de zorg voor de buitenland se arbeiders in Duitsland: de r.-k. Caritas voor Spanjaarden, Italianen, Joegoslaven, Portugezen en katholieke Grieken, de Arbeiterwohlfahrt voor Turken en de „Innere Mission" voor de overige (orthodox-katholieke) Grie ken. Het zijn organisaties, die ook op vele andere terreinen werkzaam zijn. In de deelstaat Noordrijnland-West- 'falen spraken we met monseigneur dr. Josef Koenen, directeur van de „Cari tas" in het aartsbisdom Keulen. Voorts met Dieter Brandt, maatschap pelijk werker in dienst van de „Ar beiterwohlfahrt" in Düsseldorf, en met Oscar Calero, maatschappelijk werker voor meer dan vierduizend Spanjaar den in Keulen en omgeving. Tenslotte bezochten we in Hilden een barakkenkamp voor vierhonderd Tur ken, die bij de Phoenix Rheinrohr staalfabriek werken. Dit kamp was een voorbeeld van woonoorden, zoals die in heel West-Duitsland op last en met steun van de regering in Bonn zijn en worden gebouwd. DE VOORDELEN van collectieve huisvesting zijn duidelijk: de buiten landers kunnen zelf eten koken, de overheid kan gemakkelijk controle uit oefenen, de buitenlanders hebben steun aan elkaar en zij kunnen blijven vast houden aan hun eigen cultuurpatroon. Door te grote luxe en zelfstandigheid zouden zij straks geen genoegen meer kunnen en willen nemen met de krot ten, waarin zij thuis wonen. Nadelen zijn er ook, en even duide lijk aanwijsbaar: de buitenlanders wor den geïsoleerd in een kamp of flat al- A A leen met hun landgenoten. Zij krijgen daardoor het gevoel tot de minsten in de maatschappij te behoren en zij voe len zich gekrenkt door vermeende op sluiting en beroving van hun vrijheid. Hierdoor ontstaan getto's en een nieuw proletariaat. De „Caritas" heeft in Duitsland 123 centra voor Italianen onder beheer en 89 voor Spanjaarden. Voorts zijn er 67 consultatiebureaus voor Italianen, 49 voor Spanjaarden, negen voor Grie ken, twee voor Portugezen en vijftien voor Joegoslaven. Totaal werken 157 maatschappelijke werkers, afkomstig uit de landen zelf, onder de buiten landse arbeiders. HET GROOTSTE probleem, volgens monseigneur Koenen, is de huisvesting voor nagekomen familieleden. Dat is vooral in Keulen een probleem omdat in deze stad de Duitsers zelf nauwe lijks aan woonruimte kunnen komen. Er is een lijst van woningzoekenden met 20.000 Duitsers. In Keulen wonen meer dan één mil joen mensen. Van hen komen er 37 000 uit het buitenland, onder wie 7000 vrouwen. Het aantal Mediterranen bedraagt er: 11.000 Italianen, 5.000 Grieken, 4000 Spanjaarden, 11.000 Tur ken en 700 Portugezen. Het totaal aan tal buitenlandse arbeidskrachten in Keulen vormt 8.6 percent van de be roepsbevolking. Een ander probleem, waarover de „Caritas" zich ernstige zorgen maakt, is het feit dat veel gehuwde vrouwen werken. Samen verdienen zij meer, en zij zijn tenslotte naar Duitsland geko men om binnen enkele jaren zoveel mogelijk geld te verdienen. Dit verdienen gaat ten koste van het gezin en de kinderen. Want ook moe ders van zeven, acht kleine kinderen gaan hele dagen werken. Zij laten hun kroost aan zijn lot over. Voor eten zorgen de kinderen zelf wel door te gaan bedelen. „Het is erg, maar dit jes en optreden van artiesten uit Tur kije en Italië. Een belangrijk onderdeel zijn de groetboodschappen. Reporters reizen de plaatsen af, waar echtgenoten en kinderen van in Duitsland werkende mannen wonen. In Keulen zorgen vier Italiaanse en vier Turkse verslagge vers voor nieuwsvoorziening. DE LUISTERDICHTHEID van de uitzendingen is bijzonder groot. Tot uit Zwitserland, België, Luxemburg, Oostenrijk en Nederland komen aan vragen voor platen in Keulen binnen. „Bij het samenstellen van nieuwsbul letins houden we hiermee terdege re kening. Zo hebben we extra aandacht besteed aan de gemeenteraadsverkie zingen in Nederland en aan de pro vorelletjes, speciaal ten behoeve van de buitenlanders in Nederland", zegt Erich Rotter trots. DE WESTDEUTSCHE Rundfunk doet bijzonder veel voor de gastarbei ders. Verleden jaar is Rotter naar de paus geweest om diens zegen te vra gen voor de Italianen in Duitsland. Naar de giro-wielerwedstrijd in Italië werden evenals naar de wereldkam pioenschappen voetbal in Engeland speciale verslaggevers gestuurd, uit sluitend voor de Italianen in de Bonds republiek. Politiek wordt niet bedreven. „Wij proberen zo objectief mogelijk te be richten. Ook onaangename berichten over Duitsers nemen wij op. We pole miseren niet met de communistische zenders in Praag, Sofia en Boedapest." Heel belangrijk zijn de verkeersles sen. De buitenlanders mogen in Duits land een jaar lang rijden met een in ternationaal rijbewijs. Na dat jaar moeten zij rijexamen afleggen om een Duits rijbewijs te bemachtigen. Rot ter: „Dat is natuurlijk aperte dwaas heid. In één jaar maken die buiten landers Turken bijvoorbeeld be hoorlijke brokken. Als ze voldoende ongelukken hebben veroorzaakt, hoe ven ze pas rijles te nemen". De televisie-uitzendingen van de Westduitse televisie worden samenge steld door F. Porck. Hij beschikt voor zijn dagelijkse tien minuten program maatjes „Unsere Heimat Ihre Hei mat" over twee omroepsters per land. een cameravrouw, een redacteur, een scriptgirl en een reporter, die Itali aans en Spaans spreekt. DE SAMENSTELLING van het pro gramma is zoals het Duitse journaal: nieuws, actualiteiten en film. Iedere dag om vijf uur wisselen de bij de Eurovisie aangesloten landen hun pro gramma's van die avond uit. Porck neemt iedere maandag sport van de Italianen over. Hij brengt het tien voor acht in zijn programma, vijf minuten eerder dan Italië het zelf op het scherm brengt. Voor Turken en Grieken moeten alle programma's in Keulen worden ge maakt, omdat er in die landen nog geen televisie is. Bijdragen van de regeringen zijn lang niet altijd bruik baar. „De Turken huilden toen zij in december vorig jaar voor het eerst televisie zagen, in hun eigen taal en met eigen omroepsters." De Spaanse programma's komen tot stand zoals de Italiaanse, via het Eurovisie-net. Alleen zendt Spanje niet rechtstreeks, maar via films die per vliegtuig naar Duitsland worden ge vlogen. VOORTS luistert de Duitse televisie de korte-golfzenders af om berichten over te nemen voor het nieuws. Met behulp van de werknemersorganisatie D.G.B. beeldt Porck situaties uit waar in knelpunten tussen buitenlanders en de Duitse maatschappij duidelijk worden gemaakt. Het gehele program ma wordt Duits ondertiteld, zodat de Duitsers wat meer van het land van herkomst van de gastarbeiders kunnen leren. Doel van Porcks programma: „Wij willen de vooringenomenheid van Duitsers tegenover de buitenlandse arbeiders helpen opruimen". komt steeds meer voor in Keulen, in 1966", klaagt dr. Koenen. „Geld ver dienen wordt bij de buitenlanders nog groter geschreven dan bij ons. Zij zijn te gierig om een paar centen te beta len om hun kinderen in de speeltuin te laten spelen". De bedrijven, en de Duitse arbeiders in deze bedrijven, zijn over het alge meen wel blij met de komst van de buitenlandse arbeiders, meent „Cari- tas"-directeur dr. Koenen. „Maar zo dra de ïabriekspoort achter hen dicht valt, kennen de Duitsers hun buiten landse collega's niet meer". „Een Duitser komt van nature in opstand tegen alles wat niet-Duits is. De buitenlanders praten hard, staan op de hoeken van de straat, roepen vrouwen na, ruiken op tien kilometer afstand naar knoflook en zien er, in de ogen van de Duitsers, smerig uit. Daaraan ergeren zich vooral de een voudige, kortzichtige Duitsers. De aversie tegen buitenlandse arbeiders hier in Duitsland stijgt en dat komt vooral door de pers". DR. JOSEF Koenen is bijzonder posi tief als hij het over deze negatieve houding van zijn landgenoten heeft. „De Duitse mannen kunnen een voor beeld nemen aan de Italianen als het aankomt op zorg voor hun gezin. De Italianen sturen iedere maand vrijwel al hun geld naar huis. Dat ze af en toe een slippertje maken met Duitse vrouwen is logisch, dat heeft een man nodig als hij lang van huis is", zegt de r.-k. geestelijke. Een laatste- opmerking van prelaat Koenen: „Alleen die nieuwe partij, de NPD een neo-naristische beweging heeft in principe iets tegen de bui tenlandse arbeiders. Deze partij wil geen gelijkgerechtigheid en geen ge lijkstelling van buitenlanders met Duitsers. De buitenlanders mogen naar Duitsland komen, maar dan alleen om het vuile werk op te knappen". Dieter Brandt werkt onder ruim twee duizend Turken in Düsseldorf, als maatschappelijk werker in dienst van de „Arbeiterwohlfahrt" een maat schappelijke instelling op neutrale ba sis. Evenals de „Caritas" heeft ook de „Arbeiterwohlfahrt" in Duitsland cen tra (47), consultatiebureaus (26) en maatschappelijke werkers (53). De Turk voelt een sterke binding met de Duitsers. In beide wereldoor logen hebben de Turken zich tot het laatste moment vrienden van Duits land getoond. Daar komt nog bij dat de Turk in hart en nieren militair is, „Het zijn echte Pruisen", zoals de heer E. de Haan van de Duitse werkne mersorganisatie DGB opmerkte. Wel licht dat deze factor ook een binding met Duitsers veroorzaakt. De Turken die naar de Bondsrepu bliek komen, denken opgenomen te worden als bevoorrechten in het „Wirt- schaftswunderland". Die illusie wordt hun snel ontnomen, want zij worden behandeld als alle andere buitenlandse arbeiders. Maar de Turken blijven vol vertrouwen, zij voelen zich nieï gauw achtergesteld. In alles zien zij een te ken van hetlot: „Allah heeft het zo gewild, Allah zij geprezen". IN DUITSLAND wonen meer mo hammedanen (220.000) dan in heel Noord- en Zuid-Amerika samen. Zij vormen door- hun geloof een aparte groep, die problemen-veroorzaakt door bepaalde eetgewoonten. „Als ze de Ko ran maar goed uitleggen, dan valt er „Jfw Nederland kome*iaanvragen voor platen in Keulen binnen". Ook de gastarbeiders non-de.„Arosu Sun" beluisteren uitzendingen van de Wetrtdmttaohe Mtmdfth Hoewel de Italianen in West-Duits land sport uit hun land eerder op het televisiescherm zien dan in Ita lië zelf, spelen kranten uit hun vaderland een grote ról in de nieuwsvoorziening. wel wat te schipperen met het vlees. Hooguit dertig percent houdt zich echt streng aan de Koran", aldus Dieter Brandt- Een zaak die vooral de Turkse rege ring in Ankara een doorn in het oog is, is-het feit dat meer dan duizend Turk se leraren in Duitsland in fabrieken werken. Zij verdienen meer dan thuis met lesgeven. Op formele gronden kan de regering in Turkije niets doen, maar zij stelt alles in het werk om deze mensen terug te krijgen. w Zeven jaar,geleden kwam Oscar Ca lero (32) naar Duitsland. Sinds enkele jax-en is hij maatschappelijk werker in Keulen onder vierduizend Spanjaarden Hij houdt iedere dag zitting in het con sultatiebureau, ondergebracht in het Casa de Espana aan de Meister Ger hard Strasse 7 in Keulen. EVENALS met de Turken staan de „t- oude Duitsers ook op bevriende voet met de Spanjaarden. De Duitsers „van na de, oorlog" denken bij Span je, volgens Calero, alleen aan Franco als vriend van Hitier, aan stierege vechten en burgeroorlogen, en aan Alva, die de Hollanders tiranniseerde. „Echt anti-Spaans zijn echter alleen de vakbonden", beweert de Spaanse maatschappelijk werker met grote stel ligheid. Van geheime agenten van de Spaanse arbeidspolitie onder de arbeiders in Duitsland weet Calero niets af. Wel is via radio-Praag kort geleden gewaar schuwd voor een spion van de Spaanse regering, die in Keulen en Düsseldorf zou opereren. „Achteraf bleek het een vertegenwoordiger van een bank te zijn, die. hier zaken deed", aldus Calero, die opvallend1 goed op de hoogte is van de situatie in Nederland: „Hoe gaat het met boer Koekoek en zijn Boerenpar tij?" DE DUITSERS hebben een grote hoeveelheid boekjes en drukwerkjes uitgegeven, voor buitenlanders om Duitsland en zijn inwoners te leren kennen en voor Duitsers om te weten wie Mohammed Ali, Antonio, Carlos of Dimitri is. Zoals steeds weer bleek dat in de deelstaat Noordrijnland- Westfalen vooral op het gebied van voorlichting niets aan het toeval werd overgelaten. Radio en televisie zijn hierbij niet achtergebleven. Met viermaal een kwartier muziek op zondagmiddag komen de buiten landse arbeiders in Nederland er be kaaid af. In Duitsland worden iedere avond van acht tot tien uur program ma's uitgezonden voor Italianen, Span jaarden, Turken en Grieken. Via het derde Westduitse televisienet is er tweemaal per week tien minuten ge reserveerd voor Italianen en eenmaal per week tien minuten voor respec tievelijk Turken, Spanjaarden en Grie ken. Bij de radio is Erich Rotter, re dacteur buitenland bij de Westdeutsehe Rundfunk in Keulen, een van de sa menstellers van de programma's voor Italianen en Turken. De Bayerische Rundfunk stelt de uitzendingen voor Spanjaarden en Grieken samen. De programma's zijn als volgt op gebouwd: wereldnieuws, nieuws uit Duitsland en nieuws uit eigen land. Dan bijdragen over sociale vraagstuk ken en arbeidsongevallen en een cur sus Duits. Vervolgens muziek. Dertig tot veertig percent van de program ma's bestaat uit muziek. Verzoekpro gramma's, uitvoeringen van door ar beiders zelf gevormde muzikale groep-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17