PUBLIEK KIEST IN FEITE ZELF WAT RADIO EN T.V. BRENGEN... Kerstshow met Jasperina de Jong - op 24 december a.s. - markeert Rudie's comeback HUWELIJKSDAG OP T.V. Rudie Car relt Duitsland beu, met eigen shows terug op VARA-nest m Géén Amerikaanse methoder s.v.p. ZATERDAG 10 DECEMBER 1966 Erbij 18 INCIDENTEEL krijgt het Neder landse publiek wel eens de resulta ten van zo'n onderzoek onder ogen. Het gaat dan dikwijls om in het oog (en/of oorspringende pro gramma's waarvan de betreffende omroepvereniging (c.q. NTS of NRUvermoedt, dat zij op de luis teraar of kijker sterke indruk heb ben gemaakt. Om even bij de tele visie te blijven: eind vorige maand meldde Intomart ons dat ruim een miljoen mensen tenminste een deel van de reportage van de roem ruchte Kamerdebatten, die leidden tot de val van het kabinet-Cals, na half twaalf 's avonds hadden ge volgd. Dagboektest" Zekerheidsgraad Rapportcijfers „Kijktrouw" Nieuwe methode (Foto Max Koot) (Van onze correspondent) HILVERSUM. Joop Simons, hoofd van de sectie amusement bij de VARA-televisie, bevestigt het met een tevreden glimlach: „Jawel, dat met Rudie Carrell is in krui ken en kannen, eindelijk, mag ik wel zeggen. Rudies kerstshow staat kant en klaar op de beeldband voor uitzending op 24 december en verder is het nu zo goed als zeker dat Carrell volgend seizoen nog acht tot tien shows voor de VARA gaat maken. Het is alleen nog maar een kwestie van handtekeningen". En daarbij, met een zucht: „Je be grijpt wel waar 'm de knoop zat Rudie is nu eenmaal niet goed koop REGISSEUR Ben de Jong die met (Van onze correspondent) HILVERSUM. Van „Intomart", het in Hilversum gevestigde instituut voor toegepast marktonderzoek, krijgen NTS, NRU en de omroepvereni gingen tegen een vergoeding van bijna acht ton per jaar wekelijks ge gevens over de luister- en kijkgewoonten van de Nederlandse bevolking. Intomart kreeg de opdracht tot dit continue programma-onderzoek begin januari 1965. Een NTS-woordvoerder zegt: „De behoefte groeide om te weten wat er „gebeurt" in de Nederlandse huiskamers met de radio- en televisieprogramma's. Men wilde meer inzicht krijgen in wat het publiek boeit en daarmee voortaan rekening houden. Onder meer op grond van de Intomart-eijfers wordt het omroepbeleid bepaald, al geeft men dat in Hilversum-Bussum niet met zoveel woorden toe". MEN VRAAGT zich af: hoe kan In tomart dat weten? Hoe kan dit insti tuut vaststellen dat er een x aantal mensen naar een bepaald programma heeft gekeken? „Research manager" mr. Hartsuiker vertelt: „Op dit mo ment werken wij alleen nog met het zogenaamde radio- en televisie-„dag- boek". Binnenkort echter voegen wij een nieuwe methode toe aan onze on derzoekingen naar de belangstelling van kijkend Nederland. Die nieuwe methode heet „intometrie", omdat wij gebruik maken van een zg. intome- ter. Daarover direct meer." De heer Hartsuiker vertelt dat bij het „dagboeksysteem" gewerkt wordt met twee vaste „panels", twee groepen van elk 1500 personen (van 15 jaar en ouder) die afwisselend een week naar de radio luisteren en een week tele visie kijken. „LATEN WIJ ons voor het gemak bepalen tot één panel. Wij hebben er voor gezorgd dat deze groep mensen („steekproef") op zoveel mogelijke punten overeenkomt met de gehele Nederlandse bevolking. Om enkele voorbeelden te noemen: wij houden rekening met de juiste landelijke per centages mannen en vrouwen, met de verhouding stad platteland, met de politieke overtuigingen, het aantal in woners per provincie, meti blauwe en bruine ogen, met geloofsovertuigingen. Op die manier bereiken wij een zoge naamd betrouwbaarheidsniveau van 95 percent. We zitten er dan met onze steekproef maximaal 2 percent naast. En dat is weinig." Bij het selecteren van een dergelij ke 1500-groep worden buitengewoon ingewikkelde methoden toegepast. Bij voorbaat is door de „test-gemeente" al voor bepaalde juiste kenmerken van die groep gezorgd. Een voorbeeld: de juiste percentages mannen en vrou wen van 15 jaar en ouder binnen en buiten de bebouwde kom van een ge meente. Het Centraal Bureau voor de Statistiek speelt hierin eveneens een belangrijke rol. Wekelijks krijgt het „panel" de 1500 uitgezochten dus) de radio- en televisiedagboeken toegestuurd. Men hoeft achter elk programma slechts in te vullen: „wel gezien", „niet gezien" en „oordeel". Dat oor- deelcijfer loopt van 1 tot en met 10. De heer Hartsuiker: „Wij zijn gewend aan rapportcijfers, het is een typische eigenschap van Nederlanders om al les te waarderen met cijfers van 1 tot 10." „Wij hebben de voorkeur gegeven aan de dagboek-methode, omdat die de waardevolste is gebleken. We heb ben verschillende systemen onder zocht, Dat van de mondelinge onder vraging is tegengevallen, vooral als het radioprogramma's betreft. De „dag boeken" moeten liefst dadelijk na een programma worden ingevuld, op zijn laatst na afloop van een kijk- of luis teravond." De heer Hartsuiker toont met be hulp van een eenvoudige berekening aan hoe Intomart tot een kijkdicht- heidspercentage komt- Hij kiest daar voor het programma „Tel uit je winst" op maandag 14 november van 19.35 uur tot 20.00 uur. Stel: van de tf i IEDEREEN die iets fabriceert of verkoopt dient te weten of zijn klanten tevreden zijn. Dat geldt ook voor de „fabrikanten" van radio- en tv-programnia's, want ook zij zijn uiteindelijk? afhankelijk van de gunst van hun consumenten. Vandaar dat zowel NTS en NRU als de omroepverenigingen in ons land marktonderzoek laten verrichten teneinde aan de weet te komen wat Koning Klant wenst en wat hij bepaald niet wil. Dat onderzoek, in nevenstaand artikel beschre ven, graaft niet erg diep. Het bepaalt zich tot het „neuzen tellen". In Amerika gaat men veel verder. Daar loopt elke doorsnee-burger de kans, te worden opgebeld door een enquêteur die precies wenst te weten, naar welk programma de heer Doorsnee en zijn gezin op dat ogenblik kijken en vooral w a a r o m. En dat bij voorkeur middenin een boeiend tv-mysterie of een spannende sportuitzending. DAT SYSTEEM van telefonische huisvredebreuk verwekt veel wrevel. Het hangt samen met de commerciële inslag van de Ameri kaanse radio- en tv-uitzendingen. Want natuurlijk wil de „spoilsor" van een bepaald programma weten, hoeveel mensen er nu precies naar zijn show kijken en om welke redenen daar betaalt hij ten slotte zijn keiharde reclamedollars voor. HET IS te hopen dat wq voor dergelijke praktijken gespaard zullen blyven als straks ook in ons land de etherreclame haar intree doet. Maar we hebben er een hard hoofd in, want in feite is iedereen die een telefoon heeft vogelvrij wild voor de marktonderzoekers. EEN ONDERZOEK naar de luister- en kijkdichtheid zoals dat op het ogenblik in Nederland gebeurt, is echter nuttig en wenselijk. Het betekent immers dat ook de „gewone man" meebeslist over wat radio en tv zullen bieden en dat is zo „democratisch" als men hef zich maar wensen kan. 1500 dagboek-inzenders (waarvan bij voorbeeld 1250 personen wel in het be zit zijn van een tv-toestel, en 250 per sonen niet bij een groep mensen die in doorsnee overeenkomt met de gehele bevolking moet men ook daar mee rekening houden) hebben 1000 personen wel en 500 personen niet ge keken. De gemiddelde waardering is dan snel verkregen: men telt de „rap portcijfers" op en deelt de som door 1000. Uitkomst bijvoorbeeld: 7,2. Om kijkdichtheidscijfers niet te verwarren met waarderingscijfers vermenigvul digt Intomart de laatste met tien, zodat de einduitslag neerkomt op: een waardering van 72. Men zou nu verwachten dat het kijkdichtheidspercentage als volgt wordt berekend: 1000/1500ste maal 100 percent 66 2/3 percent. Maar In tomart wil ook rekening houden met de groei van het aantal televisiebe- zitters in Nederland, zodat men de voorkeur geeft aan: 100/1250ste maal 100 percent 80 percent. De panels zijn n.l. op 1 januari 1965 samenge steld maar inmiddels is het aantal tv-bezitters natuurlijk hard gegroeid. „We moeten door de tijd heen verge lijkbare cijfers krijgen". GEWOONLIJK ontvangen NTS, NRU en de omroepverenigingen (nu dus ook de Tros, de genoemde tonnen worden betaald uit de „pot luister- en kijk gelden") de resultaten na een dag of tien. Omdat Intomart over ongeveer 70 gegevens van elk panellid beschikt om trent zijn leeftijd, kindertal, beroep, opleiding, sociaal milieu en voorkeur voor (we noemen maar weer iets) voet balwedstrijden en kranten, kan dit instituut antwoord geven op vragen als „kijken op vrijdagavond meer oude mensen dan tieners naar „Fanclub?", of „werd het gemiddelde opleidings niveau van het publiek dat de latere gedeelten van de reportage van de „nacht van Schmelzer" volgde, geleide lijk lager?" (wij publiceerden destijds het antwoord: ja.) In veel gevallen blijken er onverwachte antwoorden uit de bus te komen, die achteraf echter wel verklaarbaar zijn. Het voordeel van een vast panel is onder meer de mogelijkheid om de „kijktrouw" (de vaste klanten voor b. v. een serieprogramma) van de Neder landse bevolking vast te stellen. Ten slotte iets over de nieuwe me thode. die binnenkort van start gaat, de z.g. „intometrie". Met behulp van een „intometer" wordt het aantal televi sie-toestellen geregistreerd dat op een bepaald ogenblik „aan" staat. Met de dagboekformule komt Intomart slechts te weten hoeveel personen hebben ge keken. Dit aantal komt vanzelfspre kend niet overeen met het aantal tv- toestellen, dat aanstond. De intometer is ontwikkeld door Electrologiea. Het is een klein doosje dat met twee draden aan het tv-toe stel wordt gemonteerd. Bij 600 voor Ne derland representatieve gezinnen wordt zo'n apparaat geplaatst. Als Intomart nu wil weten hoeveel toestellen tijdens een uitzending van het NTS-journaal (het eerste journaal op maandag 14 no vember over Nederland I) zijn aange zet, dan stuurt het een code-signaaltje naar Bussum op bijzonder laag geluids niveau. Dit signaal gaat de ether in en komt „terecht" in het tv-toestel. Op dat moment gaat de intometer pas werken, dat wil zeggen: het nauwelijks hoorbare geluidje wordt op een in de intometer geplaatst mini-bandrecor- dertje opgenomen. Wekelijks worden die banden verwisseld. De afgespeelde informatie wordt bij Intomart op een computerband „opgetekend". De gege vens komen daaruit kant en klaar te voorschijn. VEERTIG T.V.-CAMERA'S en tien reportagewagens (waarvan drie uit België en drie uit Duitsland) zullen op 10 januari a.s. de huwelijksdag van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven in Den Haag „verslaan". De NTS heeft voor deze reportage on geveer dezelfde voorzieningen getroffen als destijds voor het huwe lijk van prinses Beatrix, alleen is de route nu langer. Om alles te kunnen „coveren" hoopt men een rijdende camera het buitenland te kunnen huren. Eindregisseur wordt Ger Roos. Omtrent de overige regisseurs en commentatoren wordt nog overlegd met de omroepzuilen. In elk geval zullen de kijkers weinig of niets hoeven te missen van de feestelijkheden. De reportage begint omstreeks elf uur 's ochtends. Men begint bij Huis ten Bosch, volgt de route tot het Haagse stadhuis, naar de kerk en terug naar het paleis. De route is ruim twee km. Brandpunt van de t.v.-activiteit is uiteraard de Gravenzaal op het Binnenhof waar ook de buitenlandse repor ters zijn ondergebracht. Totnutoe hebben alleen Zwitserland en België directe reportages aangevraagd. Andere landen geven samenvattingen achteraf via het Eurovisienet. 's Avonds worden amusementsprogramma's en documentaires uitgezonden. Van de ondertrouw vandaag, op 10 december in Baarn, is van 11.55 tot 13 uur een t.v.-reportage uitgezonden, die van avond verkord herhaald wordt. Van de feestelijkheden vóór de huwelijksdag, in Rotterdam, Amsterdam, Schiedam en aan boord van een schip, wil men ook reportages geven. Hierover is nog beraad gaande. de kerstshow zijn come-back bij de Rudie-produkties viert zal ook volgend jaar weer aan deze shows meewerken. Hij is de man van het eerste uur van de Carrell-produkties geweest. En Ru die wilde heel graag weer met hem samenwerken. Alleen van Frans de Kok (muziek) weet men zeker dat hij tot de vaste medewerkerskern ./al be horen. „Van anderen weten we nog niets. Dat komt nog wel". Rudie heeft er echt „zin in" zoals de VARA hem ook graag terugheeft. Hij heeft zo'n beetje genoeg van Duitsland. Hij wilde nu wel een stapje verder: een show in het Engels, maar hij vindt er zichzelf nog niet „rijp ge noeg" voor. Hij zit bovendien nog vast aan Duitse contracten. „Vandaar ook dat al in september op een mooie nazomerse dag de kerstshow 1966 moest worden opgenomen. In Bus- sums Concordia klonken toen de kerst liederen, tegen een decor van versier de sparren met de zilveren ballen en slingers. In anderhalve dag werd de show ingestudeerd en opgenomen. Er zat een groot risico in. Want men was teruggekeerd tot de oude Carrell-formu- le: een show voor echt publiek dat spontaan kan reageren. WANT DE SHOW van mei („Rudie op de rommelzolder") was duidelijk de mist in gegaan. Die was ,oen in stukjes en beetjes zonder publiek op de band gezet. „Niets waard; dat is geen formule voor Rudie. Zo kan hij het niet!" aldus Joop Simons. De grote moeilijkheid bij het opnemen van deze kerstshow was, dat er een scène in voorkomt met Jasperina de Jong. Zij moet een dubbelrol spelen. Rudie gaat namelijk kerstinkopen doen, komt eerst in een slijterij, dan in een win keltje met feestartikelen en tenslotte bij een bakker. Telkens moet Jasperi na er als verkoopstertje staan of zit ten, telkens met een ander kapsel en in een ander kostuum. Binnen de mi nuut moet ze zich omgetoverd heb ben. De show gaat intussen door. Ru die wipt van het ene naar het andere winkeltje en Jasperina moet dan maar weer klaar zitten. Het is in elk geval gelukt en zelfs heel goed". HET PUBLIEK reageerde spontaan met gul applaus op deze stunt. Carrell heeft ook ex-,.Mountie" Piet van Bam- bergen in deze show ingelast en wel als kerstboomverkoper. Hij ringt ook een liedje en dat ging er kennelijk zo goed „in" dat Rudie dat liedje nu in zijn Duitse show heeft opgenomen. Maar voor de rest zijn alle liedjes eentje njiet Jasperina die Carrell zingt exclusief voor de VARA geble ven. EEN VAN de stuntjes van Rudie in deze show is ook een koortje van Italiaanse gastarbeiders. „Zij zijn als het ware zo maar van de straat bij elkaar geveegd", zegt Ben de Jong. „Ze hebben wel goede stemmen, maar Frans de Kok heeft toch onnoemelijk hard met hen moeten repeteren." Dat koortje zingt zogenaamde Italiaanse kerstliederen. Rudie heeft .alles op Kerstmis gezet. „De provo's wensen een witte Kerst", zegt hij, „en de Amsterdamse Dolitie hoopt op een Stille Nacht." Een grapje met de Heilsoldaten (bij het vrouwe lijk fanfarekorps lopen ze al in mini) en Lou de Palingboer zal het ook /el doen, hoopt hij. En tenslotte /iet men ook ditmaal Rudie weer als kinder vriend temidden van een jeugdkoortje. Men kan er de avond vóór Kerstmis (na acht uur) naar kijken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 18