„Nodig een Vietcong uit voor de Mensen en schuttingen zijn slagwoordendragers in de VS r HOE IS HET ONTSTAAN? I een topcarrière in de voorhoede van de techniek! Explosie Chinese H-bom te wachten r: v\ I I L. I I I I I I I I I J KONINKLIJKE MARINE ZATERDAG 10 DECEMBER 1966 6 Gefrustreerd Interassant doen Kerkgenootschappen in de VS bepleiten verlenging kerstbestand Kort nieuws Dit woord: OPDONDEREN PATROUILLE Dit woord: CAFETARIA POTLOOD ■V fes*ifee U OOK LAST VAN UW SCHOORSTEEN DE STEENWERF HAARLEM Graftombes beroemde Italianen ontdekt Ruimtevaarttechnieken, computers, elektronische meet- en regelapparatuur, radar, sonar, microminiaturisatie, onderwaterakoestiek, kansberekening, statistiek, enz. enz. Een dergelijk uitgebreid pakket van geavanceerd specialisme is karakteristiek voor de Koninklijke marine. ,."T -'-t-- --'v" -- V' n In geen enkel ander bedrijf moet men zo volkomen up to date zijn als bij de Koninklijke marine. Want steeds verder gaan de technische ontwikkelingen, waardoor de noodzaak tot automatisering en integratie steeds dwingender wordt. Hierbij zal de veelomvattende organisatie van de Koninklijke marine dagelijks meer afhankelijk worden van de ge specialiseerde kennis van de leiding, de officieren. Vandaar dat de offi ciersopleiding de laatste jaren ook aanzienlijk werd gemoder niseerd om nü vast vóór te zijn op de toekomst. Het Koninklijk Instituut te Den Helder is een academisch- maritiem studiecentrum geworden, waar naast de 3-jarige opleiding tot officier tevens een grondige basis wordt gelegd voor verdere specialistische studie. In de praktijk, via voort gezette studie aan een universiteit of hogeschool of met researchwerk in binnen- of buitenlandse laboratoria. In elk geval: gericht en gestimuleerd door de Koninklijke marine, dus in de voorhoede van de techniek (Van onze correspondent) WASHINGTON. Korte en krachtige slagwoorden zijn niet langer het privilege van Amerika's onoverzienbare reclame-industrie. De „New Left", dat deel van de jongere generatie dat weinig op heeft met de meeste as pecten van de Amerikaanse samenleving, bedient zich met de dag meer van slogans, ten eerste om protesten te ventileren, ten tweede als een herkenningsteken onderling. De slagwoorden zijn te vinden op schuttingen (tussen de schuttingwoorden) en op speldjes, die op de boezems van een leger jongeren door het land deinen. Vooral dit laatste is iets nieuws. Tot nu toe werden speldjes met slogans hoogstens of en toe gebruikt door politieke partijen, die boodschappen als „All the way with LBJ" wilden ventileren. Nu kan men op jonge boezems spreuken lezen zoals „Maak marihuana wettig", „Make love, not war", „God leeft en wel in Mexico City", „LSD niet LBJ", „Ik bestrijd armoede, ik werk" en „Oorlog is een prima zaak, investeer uw zoon". De slagwoorden op muren en schut tingen volgen ten dele het patroon van de speldjes. Protesten tegen de oorlog in Vietnam, tegen Amerika's oververcom- mercialiseerde consumentendom staan naast grappige of pikante spreuken, die (LSD, marihuana) en sexuele vrijheid propageren. Maar daarnaast vindt men ook vaak semi-absurde spreuken, zoals „New York is een zomergroente" of „Wie is bang voor Virginia Woolf?", een slo gan die wereldberoemd werd omdat de toneelschrijver Edward Albee hem ge bruikte als titel voor zijn meest succes rijke stuk. En tenslotte zijn er op Ameri ka's wanden soms korte dialogen in slag woorden te lezen, waaraan verschillende scribenten hebben meegewerkt. Voor beeld: „God is dood, (getekend:) Nietz sche" eronder: „Nietzsche is dood, (ge tekend:) God." Tot de beste schuttingslogans, die tot nu toe gesignaleerd zijn, horen verder nog „Kernoorlog nu", „Nodig een Viet cong voor de lunch uit deze week" en „Leda is dol op zwanen". TERUG NAAR de speldjes, die ondanks hun herkomst uit kringen van de „New Left" een commercieel aspect hebben gekregen. In 1966 steeg de produktie van speldjes met slagwoorden in de VS tot tussen de vijf en zes miljoen, zes keer zo veel als tien jaar geleden. Overal schieten winkeltjes uit de grond, die de speldjes verkopen, vaak samen met aan plakbiljetten, gekke geschenken en ver sieringsmateriaal. In steden als San Fran cisco, Berkeley, Chicago en Washington gaan de speldjes het best, afgezien dan natuurlijk van New York, waar het hart van de speldjesrage te vinden is. Een zekere Randolph Wicker, die een klein winkeltje heeft in New Yorks kun- stenaarswijk Greenwich Village, is de be langrijkste leverancier van de opprikba- re slogans. Een idealistische filantroop is Wicker niet. Hij verkoopt zijn speldjes voor twintig cent per stuk, terwijl hij ze laat maken voor niet meer dan een halve stuiver. Wat zit er achter de speldjesrage? Die vraag is makkelijker gesteld dan beant woord. De beste verklaring lijkt te zijn dat een groot deel van de jongere gene ratie met het dragen van protestslogans zicji wil identificeren met die laag van anti-kapitalistische utopische idealisten, die zich onderdrukt en gefrustreerd voelt in de Amerikaanse samenleving. Niet alleen de overheid, het zakenleven en de politici worden door deze groep verworpen, gehaat of veracht, maar ook de Amerikaanse pers wordt beschouwd als een instituut waarin de gevoelens van de jonge radikalen niet aan het woord komen. De slogans op speldjes en schut tingen vullen daarom als het ware het communicatievacuüm tussen „New Left" en gevestigde maatschappij. Wie een speld met slagwoord draagt, slingert in ze kere zin een boodschap de wereld in en vestigt daarmee een eigen identiteit. Daarnaast fungeren de speldjes zeker ook als een soort geheimteken, waaraan gelijkgezinden elkaar herkennen. Vooral die, waarop bijvoorbeeld alleen het woord „Acid" (betekent: „zuur", maar is ook de naam voor het hallucinaties verwekkende preparaat LSD in geheim taal) voorkomen vallen onder die catego rie. TENSLOTTE: de opprikkerij van met slogans gevulde speldjes is voor een groot deel zeker niet meer dan interessant-doe- nerij. Het is „in" in een zekere leef tijdsgroep revers en zo voorts te vullen met interessante kreten. Overtuigingen spelen vaak helemaal geen rol. Een hele boel speldjesdragers hebben als enige ambitie te laten zien dat zij „behoren" tot die groep in hun generatie, die protesteert en de gevestigde maatschappij laat weten „er niet bij te horen." TOKIO (AFP; China zal waarschijn lijk binnen enkele dagen een waterstof bom tot ontploffing brengen. Dat is vrij dag in Japan meegedeeld. Alle voorberei dingen voor de explosie zijn, volgens de Japanse inlichtingen, getroffen. Men wacht tot de weersomstandigheden zich verbeteren om de bom tot ontploffing te brengen. Het zal de vijfde Chinese kern proef zijn. MIAMI BEACH (AP) Vertegenwoor digers van de meeste protestantse en or thodoxe kerkgenootschappen in de Ver enigde Staten hebben gepleit voor een voldoende lange verlenging van het kerst bestand in Vietnam om de „kansen op vredesonderhandelingen" te onderzoeken. In een resolutie, die met een overwel digende meerderheid van stemmen werd aanvaard, verklaarde de algemene ver gadering van de Nationale Raad van Kerken, dat het bestand van genoegza me duur behoort te zijn om te kunnen dienen als afkoelingsperiode. De algemene vergadering is het topor gaan van Amerika's grootste christelijke organisatie. Boek. Robert Oswald, de 32-jarige broer van Lee Harvey Oswald, de vermoede lijke moordenaar van president Kenne dy, schrijft een boek over de moord in Dallas. Hij acht Lee schuldig, maar vindt dat de commissie-Warren te wei nig licht heeft geworpen op de motie ven van zijn broer. De enige betekenis die opdonderen in het Nederlands nog heeft is: weggaan. Men zegt tegen iemand: donder op en bedoelt dan dat men op zijn gezelschap geenszins meer gesteld is. Maar in vroe ger tijd was opdonderen een werkwoord dat in keurige conversatie en in ge schreven taal kon worden gebruikt. Letterlijk betekende het: beginnen te donderen, een donderend geluid laten horen, bulderen (van geschut). Daarna werd de gewone betekenis: even plot seling en onverwachts als een donder bui komen opdagen, opeens te voor schijn komen. Vondel laat Lucifer zeg gen: lek koome uit den zwavelpoel op- dondren van beneên. Dat opdonderen nu in zulk een afwijkende betekenis gebruikt wordt, is waarschijnlijk naar het voorbeeld van werkwoorden als op schieten, ophoepelen en dergelijke. Onder een patrouille verstaat men: een groepje personen, meestal solda ten, die ter handhaving van de open bare rust en veiligheid op gezette tij den de ronde doen. Wij hebben natuur lijk te maken met een woord van Fran se origine. In het Oudfrans kwam naast patrouiller ook de vorm patouil- ler, zonder r voor en die brengt ons op het spoor van de herkomst. Het woord patte betekent namelijk poot en patouiller is dus eigenlijk: met de po ten ergens in rondplassen, bijvoorbeeld in modder en slijk. Wij hebben naar alle waarschijnlijkheid te maken met een woord uit de Franse soldatentaal dat is ontstaan doordat soldaten, die bij nacht en ontij de ronde moesten doen, dikwijls door het slijk moesten waden. Later is het in de algemene taal doorgedrongen. Vroeger sprak men in Nederland van cafeteria met een e in de derde lettergreep, maar onder invloed van woorden als malaria, prullaria, aquaria e.d. wordt meer en meer cafetaria ge bruikt. Met het accent op de letter greep ri komt het woord voor in het op Cuba gesproken Spaans. Daar be tekent cafetaria: winkel waar men kof fie en detail, in het klein, verkoopt. De betekenisovergang naar: goedkope eet- en drinkgelegenheid waar de klant de spijzen en dranken zelf aan het buffet afhaalt, is bevorderd door dat het eerste deel van het woord sterk aan het woord café doet denken. Via Amerika en Engeland is het woord in Nederland gekomen. ReedS in Amerika is het accent versprongen. De uitspraak cafeteria berust op monde linge, de uitspraak cafetaria op schrif telijke overneming. Het woord potlood komt voor als stofnaam en als voorwerpsnaam. Als stofnaam betekent het: grafiet, ge mengd met klei en men gebruikt dit als poetsmiddel voor kachels. Daarbij behoort het werkwoord potloden: met potlood inwrijven. Als voorwerpsnaam verstaat men onder een potlood: een schrijfinstru ment bestaande uit een houten houder waarin een staafje grafiet zit. Het woord potlood is een samenstel ling van pot en lood. Het woord pot herinnert eraan dat men vroeger in pottenbakkerijen grafiet gebruikte om vuurvaste smeltkroezen te maken, het woord lood aan het feit dat men reeds in de klassieke oudheid lood gebruikte om te schrijven. Het Duits heeft dan ook Blei-stift. Blei is lood. Amerika zou Amerika niet zijn als de speldjesrage niet meteen aangegrepen was voor commercieel gebruik. Avis, Continental Can, Proctor and Gamble en General Electric hebben er echter voor gezorgd dat Amerika Amerika is en hun speldjes met reclamespreuken concurre ren dan ook al hevig met de hierboven opprikbare slogans. De sympathiekste mededingers naar de publieke gunst zijn overigens de carica- tuur-speldjes, die het uitstekende blad „New York Review of Books" sinds 3 november aanbiedt en waarvan er nu al duizenden verkocht zijn. Op deze speldjes prijken tekeningen van de voortreffelijke caricaturist David Levine, o.a. voor stellend de bejaarde Chinese zwemmer Mao, de fier gekuifde Bobby Kennedy, de Beatles en Lyndon Baines Johnson, krokodillentranen wenend, zijn buik met litteken in de vorm van Zuid-Vietnam tonend of in andere aantrekkelijke posi ties. S.1A -■ .V.y.-. iv.vAv V - -•>• -.-..j. Een veelgebruikte karikatuur van het ware de oppositie tegen de rege- president Johnson die in de VS als ring belichaamt. ADVERTENTIE Wij spuiten in één dag een rond, glad, naadloos hooggeïsoleerd, geheel nieuw kanaal in uw oude schoorsteen. Hierdoor is uw kanaal ineens aange past aan de huidige stooktechniek en bij uitstek geschikt voor: oliehaarden convectors aardgas. 10 jaar schriftelijke garantie! Voor woningbouwverenigingen woningwetprijzen! Spaarndamseweg 48 Telefoon 02500-58211 FLORENCE (AFP). Door de over stroming zijn in Florence de graftombes ontdekt van de stichter van het huis Me dici, Cosmas de Oude (1389-1464) en van de grote beeldhouwer Donatello 1386- 1466). Na het verwijderen van het water en de modder uit de kelders van San Lo renzo werd deze zowel uit artistiek als historisch oogpunt belangrijke ontdekking gedaan. ADVERTENTIE .TG.;":"-s--• V, Vu/jMl .V- V v A r. v— Marine-officier KORPSEN TOELATINGSEISEN SPECIALISATIES OPLEIDING Zeeofficieren Bij aanvang studie op 1 september nog geen 21 jaar. Getuigschrift Gymnasium- li c.q. HBS-B V1 ïeger-waarnemer Artillerie officier Mijnenbestrijdings- officier Onderzeeboot- bestrijdingsofficier Verbindingsofficier e.d. De opleiding tot officier duurt 3 jaar. Benoeming tot officier volgt nadat de adelborst het officiersexamen met goed gevolg heeft afgelegd. Na een praktisch jaar wordt dc vorming van de officier afgerond betzij aan het Koninklijk Instituut voor de marine» hetzij Officieren van de 1 echnische Dienst Reactorkunde Scheepsbou wk unde Vliegtuigbouw kunde Werktuigbouwkunde Natuurkunde e.d. Officieren van de Elektrotechnische Dienst Wiskunde Wapentechniek Natuurkunde Elektrotechniek e.d. Hogeschool te Delft, hetzij aan een andere instelling van wetenschappelijk onderwijs. N.B. Voor propaedeuten (I of II) aan een universiteit of technische hogeschool bestaat de mogelijkheid direct tot een hoger studiejaar van de officiersopleiding te worden toegelaten. I Aan de voorzitter van de Aannemingscommissie van Adelborsten, Postbus 22, 's-Gravenhage, tel. 070-1175 33. 1044 - AC I Naam: Geboortedatum: Adres: Woonplaats:Telefoon: Denkt einddiploma vante behalen in 196 Vraagt uitvoerige inlichtingen over de studie aan het Koninklijk Instituut voor de marine. Wil in aanmerking komen voor een keuring in de kerstvakantie.*) Aankruisen wat gewenst wordt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6