De Rode Mieren" Eerste Amerikaanse ATS zendt, meet en fotografeert i Pensionprijzen in vele huizen hoger Bijstandswet vangt voor vele bejaarden hogere kosten op PANDA EN DE MEESTER'ETER AVONTUREN VAN DONALD DUCK semoL i RECHTER TIE KRAMMETJE FOK V 1 V „Seven Seas" nu studentenschip m Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman tfWSÖEK SHELL BIEDT MÉËR! ZATERDAG 10 DECEMBER 1966 9 door William Lederer en Eugene Burdick o-Z-vy* r EXAMENS Alleen op zaterdag en zondag? Erzijn wagens 29) De middag voor de vergadering van de Kroonraad liet de opperka merheer de generaal bij zich komen. De achtenswaardige Tutamik was over de tachtig, gekroond en knoes tig door aderverklaking. Hij had een schraal baardje, niet meer dan enkele tientallen haren. Hij was on getrouwd en opgeleid voor opperka merheer en grootvizier of eerste mi nister. „Generaal, zijn er Chinese en Noordvietnamese troepenbewegin gen met het doel NoordSarkhan te bezetten?" vroeg de opperkamer heer zodra Hajn zijn kamer binnen kwam. De grootvizier was woedend. Zijn boosheid had hem iets lenigs ge geven, iets plotseling jeugdigs. „De Chinese ambassadeur heeft me van morgen bezocht en me verteld over hun aanspraken. Hij heeft een map achtergelaten met belachelijke be wijsstukken. Overtuigende bewijzen", noemde hij ze, „vervolgde de opperka merheer. „Nu wil ik van u weten of er sprake is van enige troepenbeweging om het noorden te beztten." „Dat is moeilijk te zeggen," zei Hajn voorzichtig. „Mijn patrouilles zijn langs de grens een paar Noordvietnamezen tegenge komen, maar niets op grote schaal en geen Chinese troepen." „Iets anders?" vroeg de opperka merheer. „Iemand heeft Coldstream, de Amerikaanse handelaar, aangeval len. Maar het was mentado en dat houdt in dat het waarschijnlijk en kelen van onze eigen bergbewoners geweest zijn." „Generaal, zouden de communis ten geen gebruik kunnen maken van methoden die ons volk zélf gebruikt, als ze een inval zouden doen?" vroeg de opperkamerheer. „Er zijn berichten over enkele moorden in het dorp Boa Binh", zei Hajn. Enkele jonge mannen zijn ontvoerd met de mededeling dat ze ingelijfd zouden worden in het volks leger. Maar zekerheid heb ik niet; ik heb nog geen gelegenheid gehad met de mensen in het dorp te pra ten en ik heb nog niet van al mijn patrouilles de rapporten binnen." „Ik weet genoeg, generaal. Ik waardeer uw gewone voorzichtige houding en het feit dat u uw mening niet op wil dringen. Maar ik ken de Chinezen maar al te goed. Ze hande len op hun gewone slinkse manier. Maar ditmaal zullen ze niet mogen slagen." Tutamik wiegde heen en weer op zijn kussen en zijn oude lichaam beefde. „Ik kan niets ondernemen zonder de goedkeuring van de Kroonraad", zei Hajn. De opperkamerheer keek op; in zijn ogen lag onheil. „Generaal, op de vergadering van de Kroonraad van morgen zal ik iedereen overtui gen van de noodzaak om in actie te komen. Daar kunt u staat op maken! Maar zult u aanvallen als u daar toestemming voor krijgt?" Hajn overwoog de zaak. „Ik zal het proberen, maar ik zeg u bij voorbaat dat het onmogelijk is", zei Hajn. „De Chinezen en de Noordvietnamezen hebben moderne wapens. Ze hebben volledige divi sies die gevechtsklaar zijn. Ze heb ben een luchtmacht. Wij hebben vrij wel niets. Dat is onze politiek altijd geweest, mij heer. Door neutraal te blijven hoopten we een militair con flict te vermijden." „Wat denkt u van de Amerikanen? Zullen zij ons helpen?" Hajn zweeg even. „Om volkomen eerlijk te zijn, ik geloof het niet, en evenmin geloof ik dat de leden van de Kroonraad een dergelijk voorstel zouden goedkeuren," zei hij. „Zoals u weet zijn ze door tradities gebon den. „In ogenblikken als deze moet men niet aan tradities blijven hangen", zei de opperkamerheer. „Laat mij die idealisten morgen op de verga dering maar eens onderhanden ne men. We moeten hulp vragen aan Amerika en we moeten die hulp snel hebben. Anders is Sarkhan over een jaar geen zelfstandige natie meer." „En hoe denkt u over prins Lin?" vroeg Hajn. „Hij is er sterk van overtuigd dat we neutraal moeten blijven." „Het maakt niets uit wat de prins denkt", zei de opperkamerheer koel tjes. „In tijden van dringende natio nale noodzaak, kan ik koning Diad overtuigen. En prins Lin is nog geen koning, generaal." Hajn boog en vertrok. De opperkamerheer bleef een half uur zitten, te woedend om zich te be wegen. Hij voelde zich omgeven door verraders en zwakkelingen, door besluiteloosheid en gevaar. Hij kon op koning Diad rekenen die zich de Fransen zou herinneren en die op dezelfde besliste wijze zou rea geren tegenover elke nieuwe aanval ler. Maar wat was er met Hajn aan de hand? De man die verscheidene honderden communisten gedood had toen ze de grens van Sarkhan over gekomen waren tijdens de strijd tus sen de Fransen en de Vietnamezen, scheen nu onzeker en weifelend. Maar hij was soldaat. Hij zou weten wat zijn plicht was als die hem dui delijk getoond werd. „Tuc", zei Hajn laat op die avond „morgen zal de raad een verzoek om hulp aan Amerika opstellen. Ik heb gesproken met. „De bijzonderheden interesseren me niet. Alleen dat de hulp komen zal." „Dat zal gebeuren." „Dan is er nog iets", zei Tuc. „Hebt u gehoord wat er is gebeurd met die Amerikaanse handelaar, Coldstream?" „Nee". Hajn kende elke bijzonder heid, maar hij loog. Hij wou zien hoeveel Tuc wist. „Hij is dicht in de buurt van ons doorvoerkamp gekomen. „Waar de vrijwilligers heenge bracht worden voor ze naar Noord- Vietnam gestuurd worden voor hun opleiding?" „Ja. Bij Dao. Coldstream liep ze zowat pal tegen het lijf. De stomme schildwachten raakten in verwar ring. Coldstream kreeg de menta do". „Mentado Coldstream? De idio ten. Is hij dood?" (Wordt vervolgd.) Dinsdag heeft de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, een nieuw type communicatiesatel liet gelanceerd, de eerste van een serie van vijf. Deze kunstmaan kan er onder meer voor zorgen, dat de bemanning van een vliegtuig per radio bereikbaar blijft, ook al bevindt het toestel zich ver buiten het rechtstreekse bereik van een zender. Verder is de satelliet in staat, televisiebeelden te relay eren (zowel in zwart-wit als in kleur), metingen te doen (en door te geven) over de sterkte van bepaalde vormen van straling in de buitenaardse ruimte en tenslotte kunnen de meteorologen er wolkenfoto's van betrekken. Deze foto's zullen een veel groter gebied beslaan dan die van de oudere Tiros-satellieten, die in betrekkelijk lage banen om de aarde lopen, waardoor hun camera's ook al zijn ze uitgerust met groothoeklenzen een tamelijk klein gezichtsveld hebben. De gelanceerde ATS (Applications Technology Satellite) is in een 24-uursbaan gebracht. Deze is cirkelvormig en ligt op bijna 36.000 kilometer hoogte in het vlak van de evenaar. Het voltooien van een omloop om de aarde duurt in die baan even lang als een aswenteling van de aardbol zelf. SATELLIET 'U/ O" CZJ «Gr Q}j i A ZENDER y Z oj? o o Q O O VLIEGTUIG NOORDPOOL V///S*' (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De verhoging van de pensionsprijzen die tal van bejaarden tehuizen m.i.v. 1 januari zullen invoeren, zal voor een groot deel ten laste komen van de overheid. Het aantal bejaarden dat aanspraak zal maken op een uitke ring ingevolge de bijstandswet zal name lijk belangrijk toenemen. De pensionprij zen stijgen als gevolg van de salarisver- boging van het personeel. Deze bestaat uit 2 procent meer vakantietoeslag voor 1966 en 1967, een nacalculatie van 3 procent over 1966, ongeveer een zelfde verboging voor 1967 en daarboven een al gemene loonsverhoging van 3H procent voor het verplegend personeel en een sociale-Iastenverhoging van 1,3 procent Voorts zijn nog onderhandelingen gaande over de uitkering van een toeslag voor onregelmatige arbeid. De stijging van de loonkosten zal vol gens de Nederlandse Federatie van Be jaardenzorg leiden tot een verhoging van de pensionprijzen van circa 15 procent. Bij navraag bleek ons dat enige bejaar deninstellingen vooralsnog de kosten kun nen opvangen door de pensionprijzen met 10 tot 12 procent te verhogen. De be jaardentehuizen kunnen in het algemeen hun prijzen zelfstandig vaststellen, doch worden op grond van de wet op de be jaardenoorden achteraf door de provincie gecontroleerd. De bejaarden die reeds met steun van de bijstandswet in een bejaardentehuis verblijven, zullen van de prijsverhoging niets merken. De uitkering van de Bij stands wet wordt automatisch verhoogd. Zij, die er tot dusver in zijn geslaagd de pensionprijs uit eigen middelen te be talen, doch thans in financiële moeilijk heden dreigen te komen, kunnen zich tot de gemeentelijke diensten voor soci ale zaken wenden om een aanvullende uitkering van de bijstandswet. Een administrateur van een groot be jaardentehuis zei ons: „Er zijn bejaar den die zich schamen om hun hand op te houden. Dat is natuurlijk onzin. Als iemand van zijn eigen inkomen niet meer dan 30 per maand zakgeld over houdt, terwijl de bewoners van de ge meentelijke tehuizen - zoals in Amster dam 52 per maand krijgen, moeten zij om een aanvulling vragen die hun ook zeker zal worden toegewezen. De COP. MARTEN TOOM rr H 53. „Geef mij nu toch even die goudstaaf!" verzocht Joris. „Oro nil digestivo zoals de ouden riepen, wan neer zij wilden zeggen dat goud zwaar op de maag ligt! Pas toch op!" Maar Hapwap gehoorzaamde niet. Integendeel. Hij hief het kostbare voorwerp hoog bo ven zijn hoofd en keek verveeld toe hoe zijn opvoeder struikelde bij zijn afpakpogingen. Vervolgens pakte hij Joris op en hield hem zo ver mogelijk van het kost bare metaal. „Maar Hapvmp nu toch!" sprak de La tinist verwijtend. „Zo pakt men zijn tutor toch niet aan? Dit getuigt van weinig eerbied! Ik ben bang, dat ik u hiervoor enkele klapskes zal moeten geven, indien ge me niet snel 'neerzet!" Op dat moment betrad Pan da de ruimte, en bekeek vol verbazing het tafreel. „Wat doe je met Hapwap Joris?" vroeg hij. „Ei\ waar zijn we hier?" Voordat de aangesprokene antwoord had kun nen geven barstte Hapwap in een luid geschrei uit dat de muren deed trillen. „Meneer Totter!" sprak de directeur van het Geldwezen, die boven hen zijn kan toor had. „Wat is dat voor geluid? Het is toch ze ker niet onze sirene? We worden toch niet bestolen, meneer Totter?" W'jhebbsnauefn tevreden kianteu. OH. 20 N FLUIT HEB IF /^EALT'JD GE WENST aaaar eerst M'N VINGER. ER UIT NATUURl'JK I IK HEM TERl ALS U NIET tevrepEn IS.' Copyright opera mun verhoging van de AOW die per 1 okto ber j.l. is ingegaan, is bij lange niet vol doende om de stijging van de pension- prijs te dekken." Het 26 jaar oude passagiersschip „Se ven Seas" is woonschip geworden voor 275 Rotterdamse studenten. Het schip werd begin dit jaar voor ruim 2 miljoen door de Stichting Studenten huisvesting gekocht van de Holland Ame rika Lijn. Op de werf van Wilton-Fije- noord onderging het oude passagiersschip een ingrijpende verbouwing. De huurprijs van de 275 hutten be draagtgemiddeld ƒ85,- per maand. Van de gemeente Rotterdam heeft het schip een ligplaats gekregen aan de Parkkade, in de onmiddellijk omgeving van de Ne derlandse Economische Hogeschool en de medische faculteit. Njjmegen. Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld: „Hereditaire obesitas bij muizen (een genphysiologisch onder zoek)", de heer P. H. W. van der Kroon, geboren te Amsterdam. Promotor: prof. dr. S. J. Geerts. Amsterdam (Gem. Un.). Bevorderd tot arts mevrouw W. G. Rutgers van der LoeffManschot (Huizen), mej. L. R. Berg man, mej. B. L. Böhler en de heren J. C. Roos en H. G. H. Kok (Amsterdam). Docto raal Nederlands: mej. M. M. Romme (Lon den). Kandidaats Nederlands: J. J. de Boer (Heemstede). Amsterdam (Gem. Un.). Geslaagd voor het doctoraal examen psychologie: mej. E. S. Terstal te Haarlem. ADVERTENTIE die vooral in de week-ends bergen kilometers verzetten. Dat stelt bijzondere eisen aan motor en smering. Gelukkig is er nu één motorolie voor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rijstijlen... voor alle rij-omstandigheden. Shell Super Motor olie overtreft de zwaarste eisen; geeft altijd de maximale be scherming. Shell Super Motorolie - voor smering in veelvoud! sop MOTOR OIL SHELL big 20. „Als u de xoaarheid spreekt, moet dat briefje een valstrik zijn geweest van iemand die u voor de moord wil de laten opdraaien", zegt Rechter Tie. „De ware moordenaar moet vermoed hebben dat u niet uit uzelf naar de oefen zaal zou gaan omdat u zich niet goed voelde. Omdat het voor zijn plan noodza kelijk was dat u wel in de oefenzaal zou zijn, stuurde hij u een briefje in naam van de ondercommandant. Kon u niet zien dat het een vervalsing was?" Tsjeng is moedeloos op een kruk gaan zitten en antwoord: „Ik ben geen handschriften kenner, Edelachtbare, maar het zegel van kolonel Soe zat erop, dus twijfelde ik niet aan de echtheid". „Verbaasde het u niet dat Soe u vroeg naar de wapenzaal te komenin plaats van naar zijn kamer, zo als de gewoonte was"? informeert Rech ter Tie, Tsjeng denkt even na en an- woordt dan: „Ik geloof wel dat het me verbaasde, maar ik stond er verder niet bij stil. Ik was niet zo helder op dat mo ment". De Rechter bedenkt dat hij met dit gesprek niet veel opschiet. Als Tsjeng iets vóór zich houdt, moet hij hem uit zijn tent lokken. Plotseling roept hij hem met bulderende stem toe: „Ik geloof dat je iemand probeert te dekken, Tsjeng"! De kapitein komt woedend overeind en gromt: „Onzin, waarom zou ik dat doen"? Rechter Tie verlaat de kerker, die door de cipier weer gegrendeld wordt. „Aan u heb ik ook niéts!" schreeuwt Tsjeng de Rechter nog na. „Wat geeft het ook of ik krepeer"! i11 700. Sneller dan hij ooit in het water vooruit was gekomen, stoof de Kokanje door de woestijn. De wind scheen er ge noegen in te scheppen het vaartuig steeds harder vooruit te jagen. Hahahaaaariep Bram tevreden. Zo halen we Costa Plenta weer in, jongens. Hij heeft ons een lelijke poets gebakken door die gemene streek maar straks liggen we weer boord aan boord. Kan de wedstrijd opnieuw beginnen en dit maal met eerlijke middelen." Van de nadering van zijn tegenstander wist kapitein Costa Plenta nog niets. Hij kon niet uitgelachen raken over de han dige manier, waarop hij Bram had ach tergelaten. En zijn bootsman bulderde mee, want daar werd hij voor betaald. „Hihihi die Bram die ligt nu hahaha te dobberen en te wachten stootte de kapitein uit. hohoho De bootsman wilde van die goeie bui gebruik maken. „Kapitein, we liggen nu toch al ver voor. Zouden we niet even in een in- steekhaventje kunnen gaan liggen en wat rusten?" stelde hij voor. „Natuurlijk ga je gang beste jon gen hahaha" schaterde de kapi tein. „Dank u, hohoho," zei de bootsman en hij liet meteen het roer omgooien.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9