Drs. Den Uyl verklaart in Leeuwarden: „Aardgaswinning in Friesland had al op gang kunnen zijn" Als kabinet-Cals had kunnen doorregeren Wateroverlast in groot deel van West-Europa HET WEER Twee zusjes verongelukt Wateroverlast in Limburg Satelliet betrapt de aarde Britse coaster gezonken Vijf personen gewond bij brand in Haarlem gm morris B Invitation Noodtoestand in Zuid-Italië Ajax wint van kerkeraad Als vorige maand was gestemd: Door vuurzee op bovenste etage opgesloten LQESC B1ESBR0UGK Superslagerij De IJmond 52e JAARGANG NUMMER 35 MAANDAG 12 DECEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. In de bodem van het vasteland van Friesland (eilanden en Noordzee dus niet mee gerekend) bevindt zich minstens tweehonderd miljard kubieke meter aardgas, zo heeft de oud-minister van Economische Zaken drs. J. M. den Uyl gezegd na afloop van een rede, die hij te Leeuwarden voor de P.v.d.A. had gehouden. Drs. Den Uyl zei voorts dat wanneer het kabinet- Cals niet gevallen zou zijn de con cessies voor aardgaswinning in Fries land deze maand of misschien reeds de vorige zouden zijn ver leend. COSENZA (Reuter en AP). Als gevolg van het slechte weer is in ver scheidene delen van Zuid-Italië een noodtoestand ontstaan. In Calabrië, waar het drie dagen achtereen onaf gebroken heeft geregend ïs een jon gen om het leven gekomen nadat een huis was ingestort. In Catanzaro zijn na een aardverschuiving een twintig tal huizen ingestort. In Amantea staat een aantal huizen onder water. Crisis in Salisbury? pagina 3 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 Feuilleton6 Beeldverhalen 6 Radio en tv 7 Kunst7 Topsy8 Sport 9-13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Ferdinand16 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Af en toe regen Vijf mensen gedood f Het woord is aan Bemanning gered Groot verlies voor Boeren, grote winst voor P.v.d.A. VT' -' M A 'A \ié LAMSVACHT JASJES UTTER IEDT 'T ESTE DINSDAG VOORDEEL Riblappen 500 gram 2.98 Speklappen 500 gram 1.78 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 HYPOTHEKEN ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent rekening IJmuider Courant no. Giro- 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Het zou een spoedig begin van de eer ste activiteit op het gebied van de win ning van aardgas in deze provincie heb ben betekend. Het lag in de bedoeling concessies te verlenen aan de NAM (Ne derlandse Aardolie Maatschappij) en nog een of meer andere maatschappijen. Ook in zijn rede was drs. Den Uyl op de aardgaswinning ingegaan. Hij bleek er zeer verbaasd over te zijn dat minis ter-president Zijlstra in de regeringsver klaring heeft gezegd, dat de regering nog eens zal bekijken wat gedaan kan wor den aan de concessievoorwaarden. De PvdA zal volgens spreker nooit aan vaarden dat er uit Nederlandse bodem schatten niet het maximum gehaald wordt. De door de vorige regering opge stelde concessie-voorwaarden zijn voor de maatschappijen zwaarder dan op andere delen van het continentale plat, maar daar staat tegenover dat de opsporingskosten hier geringer zijn omdat het om brede lagen aardgas gaat en hier een uitste kende raffinage-capaciteit is en de trans portkosten naar verhouding laag zijp. De bodemschatten zijn van het hele volk en het is niet juist dat enkelingen er het meeste profijt van zullen trekken. Oud-minister Den Uyl heeft in Leeu warden gezegd dat in de bodem van het vaste land van Friesland zich minstens tweehonderd miljard kubieke meter aard gas bevindt. Dat is ongeveer een zeven de deel van de aardgasreserve, die zich in het Groninger gasveld bevindt (ca. vijftienhonderd miljard kubieke meter). De raming van tweehonderd miljard ku- Het spoorwegverkeer tussen Grieken land en Turkije is verbroken als gevolg van overstromingen van de Evros, in het Grieks-Turkse grensgebied. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuidwest, maar in het waddengebied aanvan kelijk nog krachtige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door overvloedige regenval in de afge lopen 48 uur zijn in Noordrijnland-West- falen, Hessen, Saarland en enige delen van Zuid-Duitsland rivieren en beken bui ten hun oevers getreden. Uitgestrekte ge bieden staan onder water. In de buurt van Aken zou de schade verscheidene miljoenen guldens bedragen. In het Saar- dal is de toestand kritiek. Het water van de Saar heeft aanzienlijke schade aange richt. In .Saarbrücken staat de snelweg een meter onder water. In Zuid-Duitsland is de stad Bayreuth gedeeltelijk over stroomd. Ook verscheidene streken in België heb ben dit weekeinde te kampen gehad met ernstige wateroverlast ten gevolle van overvloedige regenval. Vooral in Oost- en West-Vlaanderen, in het gebied van Leuven, in het oosten bij Verviers en in het zuiden bij Namen en Dinant, staan uitgestrekte stukken land langs de rivieren blank. Het weg verkeer wordt op vele plaatsen gestremd. Zaterdagmiddag drong het wassende water reeds enige wijken van Leuven en Verviers binnen In de bedreigde delen van Leuven spoot het water zelfs met grote kracht uit de riolen. In Henegou wen moest de plaats Chatelet worden ont ruimd en in de provincie Brabant Limal. In Noord-Venezuela zijn gisteren door overstromingen, veroorzaakt door een zware regenval, zeker vijf mensen om het leven gekomen. Duizenden zijn hier dak loos geworden. Het getroffen gebied omvat delen van vijf staten. Het zwaarst getroffen is de staat Carabono. Volgens hei Rode Kruis zijn daar 5.000 mensen uit hun huizen verdreven. De steden Taborda en Nueva Taborda zijn zwaar beschadigd. bieke meter voor Friesland is aanzienlijk hoger dan tot nog toe officieel werd aan gehouden. De geologische dienst in Den Haag stelde vorig jaar de „bewezen" voorraad aardgas in Friesland, Drente en Noord-Holland tezamen op ongeveer 38 miljard kubieke meter en de mogelijke voorraad op 56 miljard kubieke meter. Later verstrekte de geologiscne dienst een nieuwe raming: Deze luidde voor Friesland, Drente en Noord-Holland: 55,15 miljard kubieke meter „bewezen" reserve, 62,6 miljard kubieke meter „waarschijnlijk reserve" en 109,1 miljard „mogelijke" reserve: Daarin waren niet begrepen vijf boringen, die toen nog in be drijf waren, en waarvan reeds bij twee gas was aangetoond. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De kerkeraad van de Nederlandse hervormde gemeente Nieuw Helvoet heeft besloten de woens dag te ho.uden gemeenteavond uit te stellen tot éen nader- te bepalen da tum in verband met de t.v.-uitzending van de voetbalwedstrijd Liverpool- Ajax. Op deze gemeenteavond zon ds. R. Kapteijn van Kerk en Wereld spreken over het onderwerp: „Gezin en samen leving". frJWWMVUUUVIIIJtiWIrfWWWMWWMWUVWfWUWMMUWWMWUUMWIIW* In de Eindhovensestraat in Dongen is vanmorgen een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de vierjarige Cornelia van Don gen en haar driejarig zusje Johanna uit die plaats het leven heeft gekost. De moeder werd levensgevaarlijk gewond. De bestuurder van een bestelauto uit Oosterhout zag in de Eindhovensestraat de moeder en haar twee kinderen plot seling de weg oversteken. Een poging van de bestuurder het drietal te ontwijken had gëen succes. De vierjarige Cornelia was op slag dood. Haar moeder en haar driejarig zusje Johanna werden met ernsti ge verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis in Tilburg, waar Johanna aan haar verwondingen bezweek. ROERMOND Hoge waterstanden in de Maas, haar zijrivieren en de vele toe voerbeken teisteren sinds zaterdag de provincie Limburg. Hevige en langdurige regenval in de Duitse Eifel en de Arden nen is de oorzaak van deze watersnood, die in Limburg in vijftig jaar niet zo'n omvang heeft gehad. Nog steeds stijgt op sommige plaatsen het water. Even na middernacht liep het Maaswater over de wegen in de buurt schap de Lerd bij Roermond, waardoor deze buurtschap werd geïsoleerd. In to taal staan tienduizenden hectaren in Lim burg onder water. De schade, die het wa ter heeft veroorzaakt is nog niet bij be nadering te schatten. Vooral de schade aan wegen, rioleringen en waterkeringen is groot, maar zal pas kunnen worden vastgesteld, als het water binnen de ri vieroevers is teruggetrokken. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Kleinvee en wild is in groten getale het slachtoffer van het snel wassende water geworden. Boissevain: Strijd, gevaar, bittere verdrukking, martelend onrecht brengen vaak een nieuwe kracht in de maatschappij wanneer de andere versleten zijn. Alle vier bemanningsleden van de En gelse kustvaarder „Eldorita" (201 ton), die vanmorgen omstreeks zes uur op 36 mijl noordnoordwest van Hoek van Hol land leksloeg, zijn rond tien uur van een reddingvlot in de Noordzee opgepikt door het Duitse vrachtschip „Friesland", dat onderweg was naar Gothenburg. De „Eldorita" is inmiddels gezonken. Er was vanmorgen lekkage in de ma chinekamer ontstaan. Uit IJmuiden ver trokken de sleepboot „Titan" en de red dingboot Neeltje Jacoba, uit Scheveningen de reddingboot „Bernard van Leer". Om kwart over acht meldde de kapitein, dat de bemanning niet langer aan boord kon blijven, omdat het schip teveel slag zij ging maken en de machinekamer vrij wel was volgelopen. De Wijsmuller-sleper „Jacob van Heems kerk" is vannacht uitgevaren naar de Deense kustvaarder Ulla Rask, die in stormweer met machineschade ronddreef. De sleepboot bereikte het in 1957 gebouw de schip omstreeks zes uur vanochtend en slaagde erin vast te maken bij het eerste daglicht omstreeks zeven uur. De Jacob van Heemskerk heeft de kustvaar der daarna naar Falmouth gesleept. Een Amerikaanse camera in een ruimtevaartuig heeft, 35.000 kilo meter boven de evenaar, de aarde betrapt. Dat gebeurde ter hoogte van het hart van de Pacific. De op name werd overgeseind naar een grondstation van het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart. Dat gaf de foto vrij. Indien in november na de kabinetscrisis Kamerverkiezingen waren gehouden, zou de Partij van de Arbeid weer het peil van 1963 hebben bereikt. Hetzelfde geldt voor de V.V.D. Voor de K.V.P. zou de kabinets crisis nauwelijks schadelijk zijn geweest. De aanhang van de Boerenpartij zou van 6,7 percent tot 2,5 percent teruggelopen zijn vergeleken bij de Statenverkiezingen in maart 1966. Dit blijkt uit een verslag van een NIPO-onderzoek. In november werden hiertoe 1993 Nederlanders ondervraagd. Van de ondervraagden had 12,5 percent nog geen mening gevormd. Volgens deze NIPO-peiling zou, vergeleken bij 1966, de P.v.d.A. met 4,6 percent voor uitgaan, de A.R.P. en de C.H.U. met onge veer 1 percent, de V.V.D. met 2 percent. De P.S.P., de C.P.N., het G.P.V. en de S.G.P. zouden iets teruggelopen zijn, evenals de K.V.P. (met 0,9 percent). De schade door de hoge waterstand van de Geul beloopt alleen in Valkenburg al tienduizenden gul dens. Bij een aantal zakenpanden liepen de keldermagazijnen onder, in het centrum van Valkenburg stroomde het water een kerk bin nen. De foto geeft een beeld van het hoge water, dat onder meer een auto in moeilijkheden heeft ge bracht. V- -' v- '--v1'- 1 S V '1 A W'< t'ötöi Met ernstige brandwonden wordt in een der Haarlemse ziekenhuizen een 42-jarige vrouw verpleegd, die zaterdagmorgen ge wond raakte bij een brand in de Bloem hofstraat in Haarlem. Eveneens zijn ter verpleging opgenomen drie kinderen van de vrouw en een 18-jarige kostganger. Ook zij liepen brandwonden, zij het van minder ernstige aard op. De brand, die wij zaterdag in een deel van de oplage nog konden vermelden, is even over half elf uitgebroken in de keuken van de wo ning. Het huis brandde gedeeltelijk uit. Het huisraad en de stoffering zijn geheel vernield. Voordat de ladderwagen in actie kon komen had een 43-jarige glazenwas ser, die in de buurt woont, zijn ladder te gen de gevel uitgeschoven. Hij slaagde er in de 9-jarige dochter Pamela uit het brandende huis te redden. De kostganger, een 18-jarige ijzervlechter sprong naar de uitschuivende brandweerladder toe. Hij greep mis en viel op de straat. Een brandweerman slaagde erin via de ladder de vrouw te bereiken. Haar kle ren waren echter grotendeels verbrand, waardoor de man haar niet stevig vast kon pakken. De brandweerman verloor hierdoor zijn evenwicht, tengevolge waar van de gewonde vrouw uit zijn handen schoot en op straat viel. Hierbij brak zij haar dijbeen op enkele plaatsen. Ze Is naar het Groote Gasthuis overgebracht. Daar is ook de vijfjarige Lucia met minder ernstige brandwonden opgeno men. Het kind lag in dekens gewikkeld onder het bed en werd door een brand weerman uit het brandende huis gehaald. De zevenjarige zoon Alex was aan de achterzijde op het dak geklommen en werd door een jongen uit de buurt naar beneden gebracht. Hij is evenals zijn zus je Pamela en de kostganger ter verple ging in de Mariastichting opgenomen. De brandweer, waarvan inmiddels de vrijwilligers alsmede een extra ploeg be roepsmensen waren gealarmeerd, be streed ondertussen met drie middendruk- en een lagedrukstraal het vuur. Er wa ren drie wagens aanwezig. Om kwart voor een kon de brandweer inrukken. Het hoofd van het gezin, een 43-jarige bus chauffeur, en de twee oudste kinderen wa ren naar hun werk. De brand is vermoedelijk in de keuken ontstaan bij een petroleumvergasser, waaruit brandstof is gelekt. Het vuur werd even over half elf door buren ont dekt. De keuken stond toen al in lichter laaie. ADVERTENTIE Wij nodigen u gaarne uit tot een bezoek aan onze effi ciency-show waar wij u onze komplete kollektie ko pieerapparaten demonstre ren. Onze show wordt gehouden op dinsdag 13 december 1966 in Hotel Brinkmann, Grote Markt 9 te Haarlem van 10-17 uur. Wij heten U hartelijk welkom. Mi COMPANY Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 223SM Amsterdam ASSURANTIEKANTOOR VERZEKERINGEN AUTOFINANCIERINGEN Voor autofinancieringen spe ciaal tarief voor Ambtenaren en Leraren. Leidsevaart 552 -Haarlem - Tel. 86600 per 500 gram J 2 a 58 250 gram 1.98 DIK BEVLEESDE KRABBETJES x t aq 500 gram J lilo N. RES - PLEIN 1945 no. 53

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1