Verdeeldheid in Salisbury: Smith wil grondwet wijzigen Rhodesische premier zou aftreden overwegen Handen om een geweer Hond nam even de parade af President De Gaulle ontvangt deze week minister Brandt Joods Wereldcongres wil meer actie tegen het neo-nazisme Amerikaans verliescijfer in Zuid-Vietnam sterk gestegen Britse regering wil beperkt rookverbod r Van dag tot dag Weer betogingen tegen Hoessein Vrees voor wrijving met Sovjet-Unie Spaanse priesters protesteren Schipbreuk in India eist honderd levens Russisch schip in Oostzee vergaan Bijna vijfduizend doden in 1966 w tel eg rammen MAANDAG 12 DECEMBER 19 6 6 3 Volgens Syrische radio: Ongerustheid in Helsinki Die Beeld Negen gedetineerden uit Florence krijgen gratie iitvi t ia - mm Toekomst beeld STAALMEUBELEN KANTOOR en WERKPLAATS SAIGON (Reuter en AFP). Het aantal Amerikanen dat tot nog toe dit jaar in Vietnam is gesneuveld, is bijna viermaal zo groot als vorig jaar. De verliezen bij de Zuidvietnamese re geringstroepen zijn met bijna de helft verminderd en het aantal gesneuvelde leden van de Vietcong tweemaal zo groot geworden. Dit blijkt uit officiële statistieken die in Saigon zijn ge publiceerd. V er gissing Twee aanvragen tot associatie met de Europese Economische Gemeenschap ver oorzaken moeilijkheden om politieke re denen. Het gaat om Oostenrijk en Span je. Zij dringen niet aan op een volledig lidmaadschap, maar op een zodanige be gunstiging, dat hun produkten bij invoer in de EEG minder zwaar worden belast dan die van andere buitenstaanders Wat Spanje betreft is het verzet daartegen volkomen verantwoord. Het heeft een dictatoriaal regime, dat niet in overeen stemming is met de wil en keuze van de bevolking. ,Een associatie is bedoeld als voorstadium van een lidmaatschap en het minste dat men kan eisen is, dat het Spaanse volk daar achter staat. Zolang het zich niet vrij kan uitspreken, weet men dit echter niet. Weliswaar zijn hier ook tegenstrijdi ge belangen in het spel. De Italianen zien de Spanjaarden als ongewenste con currenten voorzover het zuidvruchten, rijst, olijfolie en textiel aangaat. De West duitsers zijn pleitbezorgers van Spanje, omdat zij in dit land zeer veel kapitaal hebben belegd en er de beschikking heb ben over vliegvelden voor hun militaire luchtvloot. Maar die tegenstellingen ma ken een Spaanse associatie slechts nog minder waarschijnlijk. Wat Oostenrijk betreft ligt het probleem anders. Dit land is democratisch en de helft van zijn buitenlandse handel is op de Euromarkt georiënteerd. Oostenrijk echter heeft zich in 1955 tegenover de vier vroegere bezetters (Russen, Ameri kanen, Britten en Fransen) verplicht tot politieke en militaire neutraliteit. De Sov jet-Unie ziet in een associatie met de EEG een politieke daad, in strijd met de ver plichte neutraliteit. Toen de Sovjet-pre mier Kosygin een bezoek bracht aan Parijs, heeft hij dit de Fransen (mede ondertekenaars van het verdrag van 1955) meegedeeld. En de Franse minister Cou- ve de Murville heeft daarvan zijn collega's van de EEG deze week in Brussel in kennis gesteld. Voor Oostenrijk zou er niets anders overblijven dan een gunstiger handelsverdrag met de zes EEG landen. Is de Euromarkt in beginsel een aan loop tot een politieke unie? Bij de op richting ervan waren alle leden het daar over eens. Zij zijn het echter oneens over de politieke koers van zulk een unie, zo dat deze niet tot stand is gekomen. Maar als Fransen en Russen beiden aanvaar den, dat in principe de EEG een politiek karakter heeft, blijft Oostenrijk in de kou staan, wat men betreuren.pipet. Er is nog een ander aspect aan deze kwestie. Zowel in Moskou als in .Parijs staat men wantrouwend tegenover de grote Amerikaanse investeringen in de industrieën van de Euromarkt. Oosten rijk zou worden betrokken bij een ge meenschap waarin Amerikaans kapitaal een aanzienlijke rol speelt en dit wordt in Moskou ongewenst geacht. Maar om dezel'fde reden staat Parijs, ondanks alle betuigingen van vriendschap, kritisch te genover deelneming van .Engeland. In Groot-Brittannië zijn 20.700 miljoen dollars belegd, in de loop van dit jaar alleen 2700 miljoen. Amerikaanse bedrij ven in Engeland zouden dus vrije toe gang hebben tot de Euromarkt, als Groot- Brittannië er lid van wordt. De Engelse regering ziet de EEG niet als een aparte politieke gemeenschap: zij heeft te grote bindingen met Amerika en het Gemene best. Men kan echter verwachten, dat straks president de Gaulle aan premier Wilson politieke eisen zal stellen, die deze niet kan aanvaarden. Degenen, die het politieke karakter van de EEG onderstrepen als een nog niet bereikt maar wenselijk ideaal, beperken voorlopig haar werkingssfeer tot zes lan den. Dit zou jammer zijn. Een niet-demo- cratisch regime (als dat van Spanje) be hoeft men stellig niet te integreren. Maar neutrale landen als Zweden, Oostenrijk en Zwitserland zou men er om economi sche redenen stellig in moeten opnemen, en natuurlijk Engeland dat een Atlanti sche bondgenoot is. Het is dus beter voor lopig af te zien van de fictie, dat de EEG een klein-Europese politieke unie zou moeten zijn. Alleen op die basis kan men een gemeenschappelijke markt schep pen van driehonderd miljoen zielen, een afzetgebied dat de industrie broodnodig heeft. IVtftfWWWWMWWWWWWWWAWWWWWWWWWWWWl DAMASCUS (Reuter en AFP). Vol gens het Syrische persbureau en radio- Damascus zouden in Jeruzalem, Hebron, Nabloes en Ramallah opnieuw betogin gen tegen koning Hoessein van Jordanië en diens regering zijn gehouden. „De Jordaanse regeringsstrijdkrachten heb ben het vuur geopend op de betogers, van wie verscheidenen werden gedood", aldus de Syrische radio. Jordanië is er in principe mee akkoord gegaan dat Iraakse en Saoedi-Arabische troepen zijn grondgebied binnenrukken bij een aanval van Israel. Dat is in Cairo meegedeeld, waar de defensieraad van de Arabische Liga vergaderde. Jordanië wil echter nog steeds niets weten van het Palestijnse bevrijdingsleger. Dit leger mag het land niet binnenkomen. SALISBURY (AP). Premier Ian Smith overweegt de Rhodesische grondwet in overeenstemming te brengen met de afgewezen Britse voorwaarden. Daarbij ondervindt hij oppositie van zijn kabinet. Smith zou van mening zijn dat Rho- desië veel sterker staat als de consti tutionele plannen van premier Wilson zouden worden aangenomen. Hij meent door de voorstellen in de grondwet op te nemen Groot-Brittan nië bereid te vinden de sancties tegen Rhodesië op te schorten. De voorstellen zijn er op gericht dat de Afrikanen een steeds grotere zeggen schap krijgen. Een onpartijdige commis sie zou nagaan of de voorgestelde consti tutionele wijzigingen aanvaardbaar zijn voor de 217.000 blanken en vier miljoen Afrikanen in Rhodesië. De krachtige rech tervleugel van het „Rhodesische Front" (Van onze correspondent) HELSINKI. In Finse politieke kringen is men ongerust over het uitblijven van enig zichtbaar resultaat van premier Paasio's reis naar Moskou. Men vraagt zich af, of er van een verkoeling in de verhouding tussen het Kremlin en de Finse sociaal-democratische partij spra ke is. Men gist over wat er gebeurt is in Moskou, toen premier Paasio aan het hoofd van een onderhandelingsdelegatie er zijn opwachting maakte, maar niet de Fins-Russische verhouding ter sprake bracht. Zowel het Kremlin als Paasio doet er het zwijgen toe. verzet zich tegen het plan van Smith. De rechtervleugel in de regering-Smith wordt aangevoerd door de minister van Binnenlandse Zaken William Harper en de minister van Justitie en Openbare Or de Desmond Lardner-Burke. Harper zou het niet kunnen verkroppen dat de mi nister van Financiën John Wrathall on langs tot vice-premier is benoemd en niet hij. Tot de rechtervleugel behoren ook de minister van Landbouw George Rudland en de minister van Buitenlandse Zaken en Defensie lord Graham. Smith is geweldig populair bij de blan ke bevolking. Maar de Rhodesische rege ring is de afgelopen jaren steeds meer naar rechts gezwenkt. Dit blijkt o.a. uit de reeks van premiers: Garfield Todd, sir Edgard Whitehead. Winston Field en Smith. Het Zuidafrikaanse blad „Die Beeld" meldde gisteren dat de Rhodesische pre mier binnenkort zal aftreden en waar schijnlijk zal worden opgevolgd door de minister van Binnenlandse Zaken, Har per. Er wordt gezegd dat Smith waar schijnlijk in het nieuwe jaar zal aftreden na het debat in de Veiligheidsraad over de verplichte sancties tegen Rhodesië. De correspondent van „Die Beeld" in Sa lisbury meldt dat vorige week maandag. FLORENCE (AFP) President Sara- gat van Italië heeft negen gedetineerden uit het huis van bewaring in Florence gratie verleend, omdat zij tijdens de over stromingsramp van vier november met gevaar voor eigen leven de gezinnen van de directeur en de hoofdbewaker van de gevangenis negentien mensen onder wie elf kinderen van de verdrinkingsdood hebben gered. De strijd in Vietnam, is wreed. Zij die er onmiddellijk bij betrokken zijn, de soldaten, staan bloot aan onmenselijke inspanningen. Dwars door ondergelopen rijstvelden en door diepe rivieren trekken de sol daten. Het komt vaak voor dat zij daarbij het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Slecnts twee handen, krampachtig een geweer vasthoudend, wijzen dan de plaats aan waar een mens vecht voor zijn leven. (Telefoto). toen Smith aan het kabinet verslag uit bracht over zijn onderhandelingen met Wilson aan boord van de kruiser „Tiger", gebleken was dat er grote meningsver schillen tussen de ministers bestonden. Later die dag heeft Smith meegedeeld dat Rhodesië de bereikte overeenkomst van de hand wees. De door „Die Beeld" genoemde kandi daat-premier, Harper, werd geboren in India. Hij genoot zijn opleiding in Wind sor. Harper heeft meegevochten in de slag om Engeland. In 1949 is hij naar Rhodesië geëmigreerd waar hij in de landbouw ging. Dat werd een mislukking, waarna hij begon als aannemer. In 1959 richtte hij de „Dominionpartij" op, die drie jaar later opging in het „Nieuwe Rhodesische Front". Harper is 51 jaar oud, hij behoort tot de rechtse extremis ten. (Van onze correspondent) PARIJS. Gedurende de ministerverga dering van de vijftien NAVOlanden die voor de laatste maal in Parijs gehouden wordt, zal het Franse staatshoofd, pre sident De Gaulle behalve de Amerikaan se en de Italiaanse ministers van Buiten landse Zaken ook Willy Brandt, de nieu we chef van de Westduitse diplomatie, in audiëntie ontvangen. Van beide zijden wordt deze eerste ontmoeting tussen Brandt en de president van de Franse republiek met belangstelling tegemoet gezien. Brandt heeft altijd getracht het Frans- Duitse vriendschapsverdrag dat een dood geboren kindje leek, nieuw leven in te blazen. Van De Gaulle wordt verwacht dat hij de Westduitse minister enige in formaties zal geven over zijn drie re cente gedachtenwisselingen met de Rus sische premier Kosygin, waarbij het pro bleem Duitsland inderdaad een voor naam onderwerp van gesprek is ge weest. De Sovjet-Unie en Frankrijk staan tra ditioneel heel dicht bij elkaar in de vrees dat Duitsland ooit weer eens een belangrijke militaire mogendheid zou kunnen worden. Kosygin heeft gedurende zijn verblijf in Frankrijk enkele keren in het openbaar aan die angst een na drukkelijke uiting gegeven. Het heeft daarom de aandacht getrok ken dat in het niettemin zo uitvoerige slotcommuniqué van de Frans-Russi sche topconferentie de naam Duitsland niet werd genoemd. Men mag aannemen dat het generaal De Gaulle is geweest, die van zijn gast deze discretie heeft geëist. Het is zelfs waarschijnlijk dat de re den waarom de Frans-Russische verkla ring bijna een etmaal later w.erd gepu bliceerd dan eerst was aangekondigd, ge zocht moet worden in het feit dat beide partijen tot op het laatste moment over een passage inzake de Duitse kwestie hebben touw getrokken. Een partij- die Frankrijk dan gewonnen zou hebben. President De Gaulle tracht in Europa een positie te veroveren, die hem in staat zal stellen, samen met de Sovjet-Unie, het toekomstige beeld van het continent te kunnen bepalen. Die strategie houdt ech ter in dat West-Duitsland genoegen blijft BARCELONA (Reuter) 83 priesters, onder wie Jezuiten, Franciscanen en Be nedictijnen, hebben geprotesteerd tegen de propagandacampagne van de Spaanse regering om de stemgerechtigden over te halen akkoord te gaan met Franco's nieu we ontwerp-grondwet. De priesters zeggen in de verklaring, dat de Spaanse radio, televisie en pers geen gelegenheid geven tot een dialoog over de keus, die woensdag bij het refe rendum gedaan moet worden. ADVERTENTIE Schoterweg 5-7, tel. 60114 MEDARIPOER (AFP) Het Paki staanse schip „l'Echo" is zondag in de monding van de Ganges gezonken. Het vaartuig had vierhonderd passagiers aan boord, van wie ongeveer driehonderd de oevers van de rivier wisten te bereiken. Men vreest dat de ongeveer driehonderd de oevers van de rivier wisten te be reiken. Men vreest dat de ongeveer hon derd vermiste opvarenden zijn verdron ken. CHICAGO (AFP) Het Joodse We reldcongres heeft een programma opge steld om de wereldopinie te wijzen op het gevaar, dat het neo- nazisme in Duitsland vormt. Dit document, dat aan alle bij het Joodse Wereldcongres aan gesloten organisaties zal worden voorge legd, behelst de volgende punten: de regeringen moeten eraan herin nerd worden, dat de wereld de bedoelin gen van Hitier niet tijdig heeft weten te onderkennen; de regeringen zullen worden uitgeno digd een zo groot mogelijke waakzaam heid aan de dag te leggen ten aanzien van alle neo-nazistische groepen; de regeringen zal verzocht worden alle nazi-misdadigers die zich in hun landen ophouden te ontmaskeren en uit te leveren. Volgens het Joodse Wereld congres zijn er nog een 23.000 nazi-mis dadigers in de wereld op vrije voeten; het wereldcongres zal zijn pogingen verdubbelen om de getuigen op te sporen aan wie verzocht is bij processen tegen nazi-misdadigers in Duitsland te getui gen; er zullen plechtigheden moeten wor den georganiseerd om de herinnering le vendig te houden aan de slachtoffers van het nazisme; er moeten maatregelen genomen wor den op bij alle joodse opvoedkundige en culturele activiteit een programma in te lassen met het doel de herinnering aan de beproevingen van de joden onder het nazidom te vereeuwigen; op het Joodse Wereldcongres zal een beroep gedaan worden in Duitsland de nodige contacten te leggen ter opsporing van ondermijnende en antidemocratische activiteit. nemen met zijn huidige positie van, poli tiek gesproken, tweedehands mogendheid om daarenboven Frankrijk als zijn na tuurlijke beschermer te beschouwen en te aanvaarden. In dat licht bezien is de komende ont moeting De Gaulle-Brandt niet van be lang ontbloot. Mocht minister Brandt in derdaad bereid zijn De Gaulle een soort volmacht te geven voor zijn verdere on derhandelingen met de Russen over de toekomst van Europa, dan zou, diploma tiek gezien, misschien een flinke stap voorwaarts kunnen worden gedaan op de weg naar een overbrugging van de Oost-West tegenstellingen. Om het vertrouwen van de Westduit sers te kunnen herwinnen, kan De Gaulle wijzen op zijn weigering de Russen tege moet te komen in hun verlangen het re- gime-Pankov door Frankrijk erkend te zien. Met die erkenning, waarop ook vo rige week Kosygin enkele malen heeft aangedrongen, zou De Gaulle inderdaad een uitstekende beurt bij de Russen heb ben gemaakt. Maar tot die concessie heeft hij zich voorlopig nog niet bereid getoond. Een hond in Stockholm heeft de mensen, onverwacht, een lachspie gel voorgehouden. Leden van het Zweedse automobielkorps stonden aangetreden om geïnspecteerd te worden. Toen nam de viervoeter het heft in handen. Parmantig stapte hij voorbij de rij aangetreden korps leden. Het was een koddig schouw spel. Of de generaal daarna zijn taak nog heeft vervuld, vermeldt het ver haal niet. (Telefoto). SIMRISHAMN (Zweden) (Reuter) De Russische kustwacht vreest dat vorige maand ter hoogte van de Zuidzweedse kust een Russisch schip is vergaan. Se dert 28 november zijn acht reddinggordels gevonden nadat noodsignalen waren opge vangen door het Nederlandse vrachtschip Drente dat de kustradiostations op de hoogte stelde. Een opsporingsactie le verde geen resultaten op. Volgens de Zweedse kustwacht zijn Rus sische instructieboeken en brieven gevon den. De reddinggordels droegen het op schrift Baigariga. Aan het speurwerk is deelgenomen door een Russische sleep boot. Zweden zal contact opnemen met de Russische autoriteiten. Volgens door het Zuidvietnamese en het Amerikaanse opperbevel gepubliceer de cijfers zien de verliezen er als volgt uit: Amerikanen in 1966 tot 3 december 1966, doden 4.639 (vorig jaar 1.179), ge wonden 37.024 (4.317), vermist of gevan gen genomen 304 (148). Zuidvietnamese verliezen: doden 11.227 (20.552) gewonden niet opgegeven (23.665), vermist of gevangen genomen 2.896 (7.885) Zuidkoreaanse en Australische verlie zen: doden 569, gewonden 1.382, vermist of gevangen genomen 15. Wat betreft de Vietcong zien de ver liezen 'er, volgens deze statistieken als volgt uit: doden 53.444 (27.191), gevangen genomen 8.846 (6.152). Tot de doden aan de zijde van de Viet cong behoren, naar wordt verondersteld 7.000 Noordvietnamezen. Volgens de Zuid Vietnamese regering hebben zich in de eerste elf maanden van dit jaar 17.750 (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse regering wil het roken op bepaalde plaatsen verbieden wegens het toenemende aantal sterfge vallen door longkanker. Gedacht wordt aan een rookverbod in openbare vervoer middelen, bioscopen en schouwburgen. Een Lagerhuislid, arts, vergeleek de gevolgen van sigaretten roken met een epidemie als cholera. Hij herinnerde eraan, dat sinds de ramp van Aberfan van zeven weken geleden, waarbij 144 personen om het leven kwamen onge veer vierduizend mensen aan longkanker zijn gestorven. De Britse regering heeft een resolutie aanvaard, waarin zij verzocht wordt al le mogelijke stappen te nemen ter be perking van het sigaretten roken. Ook tracht zij met de sigarettenfabrikanten tot overeenstemming te komen over ver dere beperking van de reclame voor si garetten. Het Lagerhuislid herinnerde er an dat elke twintig minuten iemand aan longkanker sterft en dat in het komende jaar er in Groot Brittannië ongeveer 30.000 mensen aan deze ziekte zullen overlijden. Vele artsen roken niet meer. Het resultaat was dat in een jaar waarin het aantal sterfgevallen met 22 percent steeg, het percentage van sterf gevallen onder de artsen aan deze ziekte met zeven percent verminderde. leden van de Vietcong aan regeringszijde geschaard. Vliegtuigen van het Amerikaanse korps mariniers hebben in het weekeinde eigen infanterie-eenheden bestookt ten zuiden van de 17de breedtegraad in Zuid-Viet nam. Zestien mariniers werden door bom men gedood en elf gewond. De vliegtui gen wierpen zes bommen op een berg, waar de infanteristen op zoek waren naar een Noordvietnamese eenheid. Enkele bommen explodeerden temidden van de Amerikanen. De "Vietcong heeft de afgelopen nacht bij een aanval op een opleidingskamp van het Zuidvietnamese leger ten zuid oosten van Saigon bijna tweehonderd re kruten gevangen genomen. De Zuidviet namese militairen beschikten slechts over oefenpatronen. De Vietcong viel de rege ringstroepen aan na een intensieve be schieting met artillerie, mortieren en auto matische wapens. De verliezen onder de Zuidvietnamese troepen zijn zwaar. 1 Zelfmoord. Meer dan honderd walvissen zijn op de kust van het Filippijnse eiland Cuyo gestrand. Ze zijn daar omgekomen, op hetzelfde plaats waar ongeveer veertig jaar geleden ook een groot aantal van deze dieren het leven liet. Eis. Leden van de Rode Garde van de universiteit van Peking hebben het ont slag van president Lioe Sjao-Tsji ge ëist, omdat hij een „schurk en de grootste tegenstander van Mao Tse- Toeng" is. Dat meldt het Russische persbureau Tass. Scheiding. Sylvester Magee uit Hatties- burg in de Amerikaanse staat Mississip pi, die 125 jaar oud zou zijn, heeft echtscheiding aangevraagd. Arrestaties. De Zuidafrikaanse politie politie heeft veertig buitenlanders 22 Chinezen en achttien Indiërs aange houden in verband met een onderzoek naar vervalsingen van paspoorten. Grootste. Het grootste schip ter wereld, de Japanse tankboot Idemitsoe-Maroe die 210.000 ton meet, is voor zijn eerste reis uit Yokohama vertrokken met be stemming Ahmadi in Koeweit. Bureaucratie. De Cubaanse premier Fi del Castro heeft in een toespraak op een vrouwencongres gezegd dat de twee jaar geleden begonnen campagne te gen de bureaucratie thans zelf ge-de- bureaucratiseerd zou moeten worden. Lancering. Met een Atlasraket zijn zon dag twee kunstmanen tegelijk in een baan om de aarde gebracht om stra lingsmetingen te verrichten. Terugtrekken. Twee van de zes thans in West-Duitsland gestationeerde Canade se Starfighter-eenheden zullen na april 1967 worden teruggetrokken. Twee ver kenningseenheden uit Frankrijk gaan dan naar de Bondsrepubliek. Ontploffing. In een gaspompstation in Luik heeft zich zaterdag een ontploffing voorgedaan waarop een grote brand volgde. Er dezen zich geen persoon lijke ongelukken voor. Aanbeveling. De nieuwe Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, heeft op het congres van de Berlijnse federatie van de sociaal-demo cratische partij aanbevolen Heinrich Albertz te kiezen als burgemeester van West-Berlijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3