De Rode Mieren" haar journaal Silvie PANDA EN DE MEESTERWEKER AVONTUREN VAN DONALD DUCK Hollands drankenpatroon Sluitstuk Vergunningen hinderwet scherper RECHTER TIE KRAMMETJE FOK uw matras in mini Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman Haarlems matrassenhuis TVWSP® DINSDAG 13 DECEMBER 1966 13 door William Lederer en Eugene Burdick PB' "SH 9 Staatssecretaris wenst: Kerkelijk nieuws De parkiet van de Parnassiakade ie is veili 3D Hobson liep heen en weer. Hij wist wat hij doen moest. Hij zag zijn va derlandslievende plicht duidelijk voor zich. Hij was van plan de theorie van de omvallende dominostenen in te gengestelde richting te laten werken. Hij had die maar al te vaak in de praktijk andersom gezien. Hij had gezien hoe de verwarring van presi denten, het gebrek aan durf van se natoren en de bombast van hoogle raren ertoe hadden meegewerkt de communisten de overhand te doen krijgen. Half Korea, half Berlijn, half Vietnam, geheel China, het grootste deel van Cambodja, vrijwel geheel Laos allemaal dominoste nen die van de Roden een duwtje hadden gekregen en die een ketting reactie van communistische overwin ningen hadden teweeggebracht. Maar dat zou nu allemaal veranderen. Sarkhan zou het uitgangspunt wor den. „Mijnheer" vroeg de chef Veilig heid, „wat staat er vanmorgen op de agenda van de Sharkhanese commis sie?" „Dat weet ik niet. De minister van Buitenlandse Zaken zei dat we de bij zonderheden wel op de vergadering zouden horen". Hobson zweeg even. „Hoe heeft Hajn drie maanden gele den precies gereageerd toen we hem voorstelden een binnenlandse veilig heidsdienst voor hem op te bouwen en hem geleidelijk voor te bereiden op het ambt van ministerpresident?" Het hoofd van Voorbereiding ant woordde. „Hij was niet erg mee gaand. Hij zei dat prins Lin genoeg gezond verstand had om naar zijn raad te luisteren". „Denk je dat Defensie of Buiten landse Zaken Hajn vóór ons bena derd hebben?" vroeg het hoofd van Ondersteuning. Hobsons gezicht veranderde niet van uitdrukking. Hij moest dat hoofd van Ondersteuning binnen een paar weken zien kwijt te raken. Ik heb Hajn al heel lang geleden bena derd, dacht hij. Als de man dat niet heeft opgemerkt, dan moet hij weg. Het hoofd Veiligheid zei: „De pre sident heeft onlangs prins Lin al een kroningsboodsehap gestuurd met be tuigingen van vriendschap van de kant der Verenigde Staten en meer van dergelijke zaken. Ongewild kan hij de positie van Hajn hierdoor ver zwakt hebben". Ik heb zes presidenten meegemaakt dacht Hobson, goede en minder goe de. De president had een taak te vervullen die Hobson hem niet benijd de. Allereerst moest hij een soort topster zien te worden door handjes te schudden en toespraken te houden teneinde gekozen te worden. Maar waarom kon hij het behandelen van deze internationale kwesties niet overlaten aan de beroepsmensen? Stel je voor, een dergelijke bood schap sturen aan prins Lin, een pa cifist, een neutralist, een zwakke ling! Hij keek de tafel rond. „Is er iets gebeurd dat ik weten moet?" „Niets belangrijks" zei het hoofd Veiligheid. „In zijn rapport van van morgen vertelt Tehobald dat Hajn en Bandor de man van Finan ciën een week lang niet in de buurt van de ambassade zijn ge weest". „Daar wordt iets onprettigs uitge broed" zei Hobson. „Ik ga maar lie ver persoonlijk de vergadering van de Sarkhanese commissie bijwonen. Die wordt deze keer op Buitenland se Zaken gehouden. Ze zouden eens kunnen vergeten dat ze de commis sie van de president vormen en niet van zichzelf. Iedereen wil een vinger in de pap hebben. De jongens van het Pentagon zouden wel eens te snel cowboy of Indiaantje kunnen gaan spelen". Hij keek de groep langs, knikte en verliet de kamer. Om half negen die morgen van de derde oktober riep de minister van Defensie een vergadering in zijn kantoor bijeen. De opgeroepenen had den de rang tan secretaris-generaal, admiraal of generaal. Het waren de hoofden van de inlichtingendiensten van de strijdmachten en van het de partement zelf. „Mijne Heren" zei de minister. „Ik ken de aanleiding tot die vergadering over Sarkhan niet. Alles gaat uit stekend in Sarkhan. Het enige vlam metje is dat opstootje geweest geweest voor de ambassade. Blijk baar is dit niet meer dan een her rietje van schooljongens geweest. Ik heb er geen idee van waarom de president deze vergadering heeft bijeengeroepen". De vertegenwoordiger van de ma rine, een bonkige admiraal met een rood gezicht, die Patrick heette, nam het woord. „Ik heb een klein deta chement mariniers in Sarkhan. Zij hebben gerapporteerd dat dat op stootje wel iets meer was dan een stukje baldadigheid van school jongens. Zij hebben ook gemeld dat een Sarkhanse, op VVietcong-basis opererende groep in enkele noorde lijke dorpen terreur heeft uitge oefend. De minister zei: „Dank u admi raal, maar wat u zegt stemt niet overeen met de rapporten van de overige drie diensten". Hij 'glimlach te en voegde eraan toe. „Al blijven wij het Altijd Trouw van uw korps ten zeerste waarderen". De admiraal glimlachte beleefd maar toen hij weer sprak had zijn toon iets scherps. „Dat dacht gene raal Mac Arthur ook toen we hem vertelden dat de Chinezen ten noor den van de Jaloe mobiliseerden. Er zijn toen heel wat flinke mariniers onnodig gedood". De minister zei kalm: „Ik heb staatssecretaris Dobey verzocht onze woordvoerder op de vergadering te zijn. Hij heeft zijn opdrachten van me gekregen. Buitenlandse Zaken kan het een of andere diplomatieke plan achter de hand hebben of de Veiligheidsdienst kan denken aan een of andere sluipmoord- Wij van Defensie moeten ervoor waken dat onze fondsen en mannen niet node loos in Sarkhan worden ingezet. In elk geval, nu nog niet". (Wordt vervolgd.) Dit is geen mannequin die haar zeer moderne minibontjas komt tonen, maar achter de blonde haren verschuilt zich niemand anders dan het Franse tiener idool Sylvie Vartan, echtgenote van Johnny Halliday. Nadat' er sprake was geweest van een scheiding tussen hen, hebben zij zich onlangs weer verzoend. Sylvie kwam naar Nederland om opnamen te maken voor het tienerprogramma „Fanclub" van de VARA-televisie. ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant. 'T 55. „Wat zeg je me daar?" meneer Totter!" riep de directeur van het Geldwezen geschokt uit. „Een kapitaal vlucht?" „Inderdaad!" sprak de secretaris. „De aan wijzingen van onze intrinsiek-teller duiden daarop! On ze goudvoorraad wordt snel minder!" Hij had gelijk. Want Joris had een lege zak gepakt en tras begonnen om daar goudstaven in te doen. „Help mij eens een handje, Pandaake!" prevelde hij al werkend. „Het is niet juist datoeen jeugdig persoon toekijkt terwijl een oudere al het werk doet!" ,,M-maar wat doe je alle maal?" vroeg Panda, terwijl hij wat aarzelend een staaf aandroeg. „En waar zijn we toch?" „Dit is het muntgebouw!" legde Joris uit. „Hier kan ik Hapwap het beste aanschouwelijk onderwijs geven in geldza ken! Maar ik laat niet gaarne een rommel achter dus als je me nu nog even gindse goudklomp aan reikt. Panda liep in de aangegeven richting en bleef toen plotseling geschrokken staan. „Hapwap is weg!" riep hij. Kijk door dat gat hier!" vvegpn ZAAM SCHÉRP BOCHT' Copyright opera mundl De volwassen Nederlander drinkt gemiddeld vier a vijf kopjes koffie per dag en maakt zo per jaar vijf kilo gram koffie op. De laatste tien jaar is het koffieverbruik in Nederland met 165 percent gestegen", aldus verkoop directeur J. M. Slob, bij de opening van de tentoonstelling „koffie en thee een eeuwenoud genot", in het Rijks museum Twente te Enschede. De ten toonstelling is reeds eerder dit jaar in Friesland te zien geweest. „In het drankenpatroon van de Ne derlandse consument maken thee en koffie samen meer dan 80 percent uit", zei de heer Slob. „Hoewel het thee- verbruik de laatste tien jaar in ons land enigszins daalde en van 800 op 680 gram per hoofd kwam, neemt ons land van het theeverbruik in de Euro- markt niet minder dan 55 percent voor zijn rekening." Een sluitstuk voor een zelfgemaakt kerstdiner is deze „anders dan anders"- pudding, die een dag tevoren gemaakt kan worden. Men heeft ervoor nodig' 1 liter sterke koffie, 12 blaadjes witte gelatine, 150 gram suiker, 2 pakjes vanillesuiker, 3 reepjes pure chocolade, lU liter slagroom, garneer-bloemetjes en zilveren pil letjes walnoten. Week de gelatine vijf minuten in koud water. Roer de geweekte en goed uit geknepen gelatine door de hete koffie tot de gelatine volkomen is opgelost. Voeg al roerende de suiker, geschaafde chocolade en vanillesuiker toe. Vet een ring- of puddingvorm in met olie, giet de gelei erin. Begint de pudding stijf te worden, dan met een dikke laag fijn gemalen walnoten bestrooien. Laat de pudding een nacht staan. Garneer voor het opdienen met stijfgeklopte, gezoete slagroom; voor de verfijnde smaak zou men ook wat cognac, rum of maraschino aan de slagroom kunnen toevoegen. De pudding gaat gemakkelijker uit de vorm, als de vorm een paar tellen in kokend water gehouden wordt. De kerstpudding royaal met slagroom bespuiten en de garneer-bloemetjes, no ten en zilveren pilletjes vastzetten. Zet een niet druipende kaars in de pudding. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. J. F. G. M. de Meijer heeft alle provinciale en gemeen tebesturen verzocht, aan de hinderwet vergunningen voor bedrijven, die werken met giftige of anderszins gevaarlijke stof fen, de voorwaarde toe te voegen dat de ze bedrijven verplicht zijn onvoorziene gebeurtenissen, waarbij de bedoelde stof fen in de buitenlucht kunnen komen, on verwijld te melden. De staatsseceratris doet dit verzoek omdat zich de laatste tijd in een aantal bedrijven stoornissen hebben voorgedaan, waardoor giftige stoffen naar buiten zijn gekomen, hetgeen besmetting van land bouwgewassen en sterfte van dieren ten gevolge heeft gehad. In zijn brief adviseert de staatsseceta- ris de melding te doen geschieden bij een gemeentelijke instantie, die dan terstond een onderzoek kan instellen en eventueel maatregelen kan treffen. Dr. de Meijer dringt er voorts bij de gemeenten op aan dergelijke meldingen zo spoedig mogelijk ter kennis te brengen van het districts hoofd van de arbeidsinspectie en van de insepcteur van de volksgezondheid, belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zuidhorn M. K. Drost te Mariënberg te Vlaardingen R. Houwen te Hattem te Barendrecht J. W. Rietkerk kand. te Lisse. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Rotterdam H. Wethmar te Zaandam te Terschelling G. Schepperle proponent te Winschoten, die dit beroep ook aannam te Steenwijk-Blokzijl da. HardorffDijkstra te Giethoorn. ADVERTENTIE Onlangs, op de Parnassiakade klonk een parkietenserenade De hulde gold - zo onverwacht de man, die daar de OLIE bracht Olie, daar kan je binnen niet buiten Publikatie van de Oliehandel jn Haarlem en Omstreken- 22. Na enkele minuten keert de wach ter terug en overhandigt commandant Fang een opgerold stuk uit het archief. De commandant vouwt het open, kijkt het even in en geeft het aan de Rechter. „Een simpele routinezaak", zegt hij. „Niets bijzonders". Rechter Tie laat zich door deze woorden niet weerhouden om de twee vellen nauwkeurig te bestuderen. Hij ziet dat vel 1 handelt over de bevor dering van luitenant Kao en twee ande re luitenants tot kapitein. He is voor zien van Soe's zegel. Op vel 2 staan al leen enkele regels van de commandant, waarin de hoop wordt uitgesproken dat het ministerie de zaak snel zal afwikke len. Vel 2 is voorzien van het grote ze gel van de commandant. Daarnaast staan de datum en het nummer B-404. De Rech ter kijkt op en zegt: „Er moet een ver gissing in het spel zijn. Het ontbrekende stuk handelt over bevoorrading. Dat weet ik, omdat B-405 er naar terug verwijst, en B-405 gaat over de aankoop van gor delriemen". Heilige hemel", roept com mandant Fang uit. „U zult toch ook wel weten dat de klerken zich wel eens ver gissen. Dit is wel een typisch staaltje van ambtelijke haarkloverij! Moeten we ons bezighouden met dit soort beuzela rijen?" „Beuzelarijen blijken soms de sleutel te vormen tot de merkwaardigste moordzaken", antwoordt Rechter Tie minzaam. 702. Kapitein Costa Plenta was buiten zichzelf van woede, toen hij merkte, dat Bram Fok op wonderbaarlijke wijze alle hindernissen had genomen. „Gefopt.hij heeft me te pakken," riep hij. „Maar late haver komt ook op.vele eersten zullen de laatsten zijn.en wie het laatst lacht, lacht het best." De bootsman knikte. „Zo is het," zei hij ernstig. „En hoge bomen vangen veel wind, rust roest, en men noemt geen koe zo bont of er is wel een vlekje aan." Ongeduldig gaf Costa Plenta hein een duw in de rug. „Gooi het roer om.wend de ste ven. en help me, jongens." Het bleek al gauw, wat de kapitein van plan was. In de smalle vaargeul bij de havenhoofden klemde hij een reservegiek vast, die als eep slagboom de vaarweg af sloot. Bram reageerde net even te laat. Toen hij de uitgang van de haven nader de merkte hij, dat Costa Plenta hem wéér een poets had gebakken. „Vaar er omheen," zei Karo opgewon den, maar Bram schudde het hoofd. „Bij een goed zeeman gaat veiligheid voor alles. Ik waag het niet, dat we vast raken aan de bodem." In de verte werd het dure jacht een stipje.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13