Groot-Brittannië voert over vier jaar decimale stelsel in Kosten van omschakeling geschat op 1.3 miljard Blank meisje werd kleurlinge Juliette Gréco weer getrouwd VS steunen Brits verzoek in VN: sancties tegen Rhodesië 1 r Van dag tot dag Brandt in Parijs Papier van München zoek Hoover beschuldigt senator Kennedy Belgisch-Chileense Zuidpool-expeditie Voor rokers met een eigen stijl Gevaarlijk Brits misdadiger ontsnapt Levenslang voor drie moordenaars van Britse agenten J amm DINSDAG 13 DECEMBER 1966 Af luister-apparaten rel Geen „cent' Rassenrel in Zuid-Afrika O n ver mi jdelijk Groep conservatieven wil onderhandelen IIP; Hij is vrij in de luchtkoerst langs vogels en wolken een piloot vliegt en vliegt naar steeds weer andere steden, die hem helder voor ogen staan: New York, Buenos Aires, Karachi. Kan kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. Ondoeltreffend Eisenhower geopereerd in Washington De nieuwe Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken (tevens vice-kanselier) Willy Brandt zal een bezoek brengen aan president De Gaulle. Hij wil „het Frans- Duitse verdrag van 1963 opnieuw ontwik kelen en met zoveel mogelijk politiek le ven vullen". Maar waarop moet die her leving van het verdrag berusten? Toen Erhard en Schroder het buitenlandse be leid van de Bondsrepubliek bepaalden, zochten zij allereerst de vrienschap van de Amerikanen. In Washington is Brandt jarenlang ook kind aan huis geweest. Hij gaat nu echter het eerst naar Parijs. Waarom? Men heeft redenen te veronderstellen, dat hij de politiek volgt, die is voorge steld door de Beierse katholiek Franz Josef Strauss, met wie hij nu in hetzelfde kabinet zit. Leest men de ingezonden stukken in de Duitse bladen, dan moet het aantal woedende socialistische kiezers, die zich door Brandt „verraden" voelen, zeer talrijk zijn. Nog in februari 1965 zei de vice-voorzitter van de socialistische SPD, Fritz Erler, dat zijn partij nooit met Strauss in één kabinet zou gaan zit ten. En nu Strauss is namelijk een verwoed natio nalist die bij de laatste verkiezingen in Beieren o.a. heeft gezegd, dat hij best kans zag om de neo-nazistische, chauvi nistische NPD de wind uit de zeilen te nemen. „Als wij zelf in onze politiek be paalde nationale accenten aanbrengen, dan zal de NPD spoedig verdwenen zijn.Het succes van de NPD is een antwoord op de jarenlange methode om alles wat Duits is en wat nationaal heet, door de modder te halen", zo zei hij. Aan de Amerikanen verweet hij, dat dezen geen kernwapens hebben geleverd aan de Bondsrepubliek en haar niet in staat heb ben gesteld Oost-Duitsland te annexeren. Men moest nu met De Gaulle proberen, en eventueel met de Britten, een Euro pese kernmacht te vormen. Vandaar dat men Strauss „een Duitse gaullist" noem de. Nu is het wel waar dat president De Gaulle een eigen Europese kernmacht wil vormen, maar zeker niet terwille van de Duitse hereniging. Wel ter ere van de grootheid van Frankrijk dat aldus in *taat zou zijn rechtstreeks met de Rus sen te onderhandelen over een regeling der geschillen op het Europese vaste land. Van een soortgelijke grootheid droomt Strauss voor Duitsland, al valt nog altijd niet goed in te zien. wat hij met zijn opgeschroefd nationalisme wil bereiken voor de hereniging. Het afgelopen weekeinde nu heeft Brandt een aantal spreekbeurten in Ber lijn vervuld en evenals Strauss ge tuigd van zijn ongeduld, dat de twee Duit se republieken nog niet zijn hereend. „Om frases met betrekking tot de Duitse kwestie geef ik niets en daarmee is Duits land niet geholpen", zo zei hij. Er moet in Parijs en Washington ernstig worden gesproken over hetgeen „praktisch-poli- tiek kan en moet worden gedaan". Het moet uit zijn met het „ja en amen" je gens de geallieerden. Deze hadden zelfs tekortgedaan aan de „waardigheid en de positie van het Duitse volk". En Brandt heeft hen beschuldigd van „politieke kwaadaardigheid". Waarom? Wel, de Amerikanen, Britten en Fransen hebben zich gehouden aan de stelling, dat West-Berlijn niét behoort tot de Bondsrepubliek en dat Berlijnse afge vaardigden in de Bondsdag géén stem recht hebben. Daardoor werd de positie van de SPD (die sterk staat in Berlijn) in Bonn verzwakt. Maar de Amerikaanse, Engelse en Franse troepen liggen in Berlijn, dus in het hart van Oost-Duits- land, alleen krachtens het beginsel dat de hoofdstad bezet gebied is. Wat wil Brandt? Moet West-Berlijn worden bezet door Westduitse troepen? Dit zouden de Russen nooit dulden. Concurreert Brandt dan alleen maar met Strauss en de NPD in nationalistische kreten? De Gaulle zal natuurlijk ook het ideaal der Duitse grootheid niet bevredigen. En wat dan? Niemand weet wat er te ver wachten valt van een kabinet met Kie- singer (twaalf jaar nazi!) Strauss en... Brandt. Een Zweedse lezer van Der Spie gel schreef daarom: „Lieve Heer, be waar ons voor de Duitsers en laat hun land verdeeld blijven, in eeuwigheid, amen". Dat zal wel een vrome wens zijn, maar verklaarbaar omdat niemand een antwoord weet te geven op de vele vra gen die zich voordoen. LONDEN (AP) De „overeenkomst van München" ,het beroemde stuk pa pier dat premier Neville Chamberlain in 1938 mee naar Londen bracht en dat „vrede in onze tijd" beloofde, is zoek! Een verlegen woordvoerder voor het ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat de Britse kopie van de overeen komst met Hitier „niet werkelijk weg is, maar op een verkeerde plaats is gelegd". „Wij proberen na te gaan waar het papier precies zit". (Van onze correspondent) LONDEN. Langzaam maar zeker is het oude, traditionele Groot-Brit tannië bezig te verdwijnen. Een symp toom daarvan is de invoering van het decimale muntstelsel in februari 1971. Men kan zeggen dat Groot-Brittannië hiermede opnieuw een buiging maakt in de richting van de Europese Econo mische Gemeenschap. Munteenheid blijft het pond ster ling dat voortaan zal bestaan uit honderd nieuwe pennies (i.p.v. uit 240 oude). De shilling als munt waarde verdwijnt geheel. De nieuwe penny krijgt de waarde van 2,4 pence. De nieuwe halve penny zal iets meer waard zijn dan de tegenwoor dige penny, namelijk 1,2 pence. Het tien-shillingbankbiljet zal verdwij nen om te worden vervangen door een muntstuk ter waarde van 50 nieuwe pen nies, van welk metaal staat nog niet vast De zilveren halve kronen, zes-pence- stukken en halve pence zullen verdwij nen, als ook het merkwaardige achthoe kige koperen drie-pence-stuk. Er komen twee munten van koper-nikkel, namelijk de tien newpence (waarde ongeveer één gulden) en de vijf newpence (waarde één NEW YORK (AFP) Senator Edward Long heeft voorgesteld als scheidsrechter op te treden in de controverse tussen se nator Robert Kennedy en het hoofd van de Amerikaanse recherche, E. Hoover. Hoover beschuldigt Kennedy ervan het gebruik van afluisterapparaten door de federale recherche (F.B.I.) aangemoe digd te hebben, toen hij minister van Ju stitie was. Kennedy heeft gezegd, dat het gebruik van dergelijke middelen buiten zijn weten om gegaan is. Long heeft voorgesteld, dat beide par tijen in januari voor de door hem voor gezeten senaats-commissie verschijnen om licht in de zaak te brengen. shilling is 50 cent) en een nieuwe bron zen twee pence met meer dan de dubbe le tegenwoordige waarde. De nieuwe penny wordt een bronzen muntstuk, ongeveer ter grootte van de Nederlandse cent. Verwacht wordt dat de overgangsperio de „veel minder dan twee jaar" zal duren. Daarna zal het woord „nieuw" geleide lijk verdwijnen. Oorspronkelijk had men de kleinste munteenheid „cent" willen noemen, maar deze naam bleek niet erg populair te zijn, zodat Engelands histori sche penny, eens van zilver en het enige officiële muntstuk, wordt gehandhaafd. Hoewel het pond voortdurend belaagd wordt, zal het naar men blijkbaar hoopt toch een internationaal symbool voor Britse solvabiliteit blijven. Afschaffing ervan zou alom tot grote verwarring lei den. vooral in het assurantiewezen waar van Londen nog altijd het wereldcentrum JOHANNESBURG (Reuter) Het blanke Zuidafrikaanse echtpaar Laing wil bij de regering in beroep gaan tegen een beslissing waarbij zijn elfjarige dochter Sandra als kleurlinge" is geclassificeerd en van een kostschool voor blanken is weggestuurd. Haar achttienjarige broer, die blank is, zit nog op die school. San dra is echter duidelijk gekleurd en heeft overwegend „Afrikaanse trekken". Een andere broer is ook blank. De vader, een Oosttransvaalse gara gehouder, zei tegen journalisten niets af te weten van een kleurling-verleden in zijn familie of die van zijn vrouw. San dra was in een ziekenhuis voor blanken geboren en, ondanks haar uiterlijk, als blanke geregistreerd en protestants ge doopt. BRUSSEL (ANP) België gaat waar schijnlijk met Chili samenwerken in het Zuidpoolgebied. Volgend jaar zal geen nieuwe Nederlands-Belgische expeditie worden uitgezonden, omdat de Neder landse regering geen geld meer voor dit onderzoek beschikbaar stelt. is. Eén-derde van de wereldhandel wordt in Londen gedreven. Ook buiten En geland worden talrijke transacties in pon den afgesloten. Het pond maakt bovendien in talrijke landen deel uit van de natio nale monetaire reserves. De overschakeling op het nieuwe munt stelsel is een formidabele taak. Er moe ten negen miljard nieuwe munten worden geslagen en 2% miljoen rekenmachines en kasregisters alsmede hetzelfde aantal auto maten met inbegrip van telefoon, moeten worden veranderd. De aanwijsbare kosten van de overgang worden geschat op 1,3 miljard gulden. Behalve in uitzonderingsgevallen zullen bedrijven zelf voor de kosten, welke de omschakeling meebrengt, moeten opdraai en. In de overgangstijd zullen winkels zo wel de oude als nieuwe prijzen aange ven. De regering verwacht dat het nieuwe systeem dat onvermijdelijk is geworden, nu ook Zuid-Afrika (1961), Australië (fe bruari 1966), en Nieuw-Zeeland (juli 1967) het decimale stelsel hebben aanvaard, terwijl Ierland in 1962 daartoe in begin sel heeft besloten, tot grotere algemene efficiëntie zal leiden, niet het minst bij het schoolonderwijs, dat door de inge wikkelde sommen van het tegenwoordige twaalfdelige systeem veel vertraging on dervindt. Het decimale stelsel is ook van groot belang voor de Britse export omdat de moeilijke omrekening zal komen te ver vallen. Het wetsontwerp tot invoering van het tiendelige stelsel zal binnenkort aan het parlement worden voorgelegd. Een groot deel van de Britse industrie zal binnen de eerstvolgende tien jaar bo vendien overgaan op het metrieke stelsel voor maten en gewichten. NEW YORK (Reuter en AP). De Verenigde Staten hebben tijdens het gisteren voortgezette debat in de Veiligheidsraad over Rhodesië steun toegezegd aan het Britse verzoek om verplichte sancties tegen de regering van premier Smith toe te passen. Vastbesloten en onmiddellijk han delen zou naar de mening van de Amerikaanse V.N.-afgevaardigde, ADVERTENTIE EEN LAURENS PRODUKT Golden Fiction GF 1 Goldberg, het gevaar verminderen. Hij zei, dat de Verenigde Staten het bewind van Smith, dat hij onwettig noemde, niet zullen erkennen. Het Britse standpunt kreeg ook de steun van Japan, maar de vertegenwoor diger van Senegal, minister van Buiten landse Zaken, Doudon Thiam geloofde niet in de doeltreffendheid van de voor gestelde maatregelen. Hij zei hiermee de mening van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid weer te geven. Van Portugal en Zuid-Afrika is geen medewerking te verwachten bij de nale ving ervan, aldus de minister. Hij acht te geweld het enige middel tot oplossing van het Rhodesische probleem, maar een olie-embargo is het minste wat moet wor den geëist. Een groep Britse rechtse conservatie ven onder leiding van oud-minister Dun can Sandys heeft meegedeeld een cam pagne te zullen beginnen om weer tot onderhandelingen met Rhodesië te ko men. Sandys en de vier andere leden van de groep staan bekend als medestanders van premier Ian Smith. Ze willen hun cam pagne beginnen met een massa-bijeen komst op Trafalgar Square in Londen in het begin van het nieuwe jaar. Ook el ders in Groot-Brittannië zullen bijeen komsten worden gehouden. De groep zegt dat de verplichte sanc ties tegen Rhodesië ondoeltreffend zullen blijken, maar wel kunnen leiden tot een handelsoorlog met Zuid-Afrika. Als de Verenigde Naties in laatste instantie be sluiten tot een blokkade door oorlogssche pen, dan zal er vrijwel zeker een gewa pend conflict uitbreken, aldus de groep. Behalve Sandys, de oud-minister van Ko loniën, maken deel uit van de groep de Lagerhuisleden Patrick Wall, Sir Tufton Beamish, John Biggs-Davidson en Nigel Fisher. De voormalige conservatieve minister van Gezondheid, Enoch Powell heeft op een bijeenkomst in Wolverhampton ge zegd dat de regering van premier Wil son een koers volgt die voor Groot-Brit tannië alleen maar vernederend kan zijn. Voor het aangezicht van de wereld heeft Groot-Britannië een glasharde leugen uit gesproken, zei hij. PLYMOUTH (Reuter).Tweehonderd Britse politiemannen speuren naar een van de gevaarlijkste misdadigers van het land, die maandag uit de gevangenis van Dartmoor is ontsnapt. Het is de 37- jarige Frank Mitchell. Het is de vierde keer dat hij is ontsnapt. Mitchell is bui tengewoon sterk. Hij heeft eens een au to met twee inzittenden van voren met één hand opgetild! Bij een rechtszitting moesten negen man hem in bedwang hou den, toen hij zich op de rechter wilde storten. Mitchell heeft de bijnaam „Gek ke Bijlman". In 1957 bedreigde hij, na een ontsnapping, een gezin met een bijl. Mitchell heeft levenslang gekregen voor roof met geweldpleging. WASHINGTON (Reuter) Bij de 76- jarige Amerikaanse oud-president Dwight Eisenhower is maandag in het Walter- Reedhospitaal in Washington de galblaas verwijderd. De operatie werd uitgevoerd door een groep van vier geneesheren on der leiding van Lt-generaal L. D. Heaton, de chef-chirurg van het leger. In 1955 en 1965 had Eisenhower een hartaanval en in 1957 kreeg hij een beroerte. Eisenhower, over wiens toestand na de operatie weinig nadere mededelingen werden gedaan, zal vermoedelijk een paar weken in het ziekenhuis blijven. De 39-jarige Franse zangeres Ju liette Gréco is maandagmiddag in het Noordfranse dorp Verderonne in het huwelijk getreden met de 41- jarige toneelspeler Michel Piccoli. Het paar slaagde erin alle publici teit uit de weg te gaan door aan te kondigen dat het huwelijk later in de week zou worden gesloten. De zangeres gaat begin januari naar de Sovjet-Unie waar zij gedurende een maand in de voornaamste steden zal optreden. Juliette heeft een twaalfjarig dochtertje uit haar eer ste huwelijk met de Franse acteur Philippe Lemaire. Piccoli heeft eveneens een twaalfjarig dochtertje uit zijn eerste huwelijk met Eleo- nore Hirt. LONDEN (Reuter) Harry Roberts, John D.uddy en John Witney die in augustus van dit jaar drie Londense po litiemannen doodschoten zijn maandag door een rechtbank in de Britse hoofd stad tot levenslange gevangenisstraffen veroordeeld. De rechter deed hierbij de aanbeveling het drietal niet binnen dertig jaar in vrijheid te stellen. Gebruikelijk is dat in Groot-Brittannië een tot levens lang veroordeelde na twintig jaar wordt vrijgelaten. Autofabriek. Een nieuwe fabriek in Iz- jevsk, 960 kilometer ten oosten van Moskou, is begonnen met de productie van Moskvitsj auto's Nieuw. De Egyptische autoriteiten heb ben maandag de oprichting bekendge maakt van een nieuw nationaal pers bureau, United Arab Press (UAP). De datum, waarop dit persbureau zijn werkzaamheden zal beginnen is nog niet bekend. Demonstratie. In Santo Domingo hebben vrouwen gedemonstreerd tegen de hoge kosten van levensonderhoud. Het kwam tot een treffen met de politie, waarbij één vrouw om het leven kwam. 37 vrou wen zijn gearresteerd. Toestemming. Ex-koning Saoed van Saoe- di-Arabië heeft van president Nasser toe stemming gekregen zich met zijn ge volg in Egypte te vestigen. Vonnis. Een Londense rechter heeft zan geres Dusty Springfield bij verstek ver oordeeld tot het betalen van een scha deloosstelling van 1900 pond 19.000 aan een door haar aangereden vrouw. Tevens las hij haar de les, omdat zij op een donkere, regenachtige avond met een zonnebril op achter het stuur had gezeten. Aardbeving. Bij een krachtige aardbe ving in de Peleponnesus, 25 kilometer ten westen van de stad Pyrgos, zijn maandag vier huizen ingestort. Er ont stond paniek. Niemand heeft letsel op gelopen. Gebouw. In San Francisco is maandag een in aanbouw zijnd gebouw inge stort. Er zijn drie arbeiders gewond. Kustvaarder. De Duitse kustvaarder El ke, 481 ton, is maandag gezonken na e enaanvaring met een voor anker lig gend schip in de monding van de Hum- ber. De zes bemanningsleden en de Britse loods zijn door een sleepboot ge red. Diefstal. In Lobberich in Noordrijnland- Westfalen zijn van een tentoonstelling werken van Pablo Picasso, Salva dor Dali en Marc Chagall gestolen. De waarde van de gestolen kunstwerken wordt op 20.000 mark geschat. Mazelen. In een groot aantal Joegoslavi sche bergdorpen aan de grens met Al banië heerst mazelen. Vijftig kinderen zijn eraan gestorven. Ongeveer achthon derd kinderen zijn ziek. Acht medische groepen zijn naar het gebied gezonden. S

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3