Eén man en drie jongens konden de „Eldorita" niet houden Prijsuitreiking zegelactie Heemskerkse winkelier Haarlems Jeugdorkest nog steeds in bloei Veertig scholen nemen deel aan zwemwedstrijden in Velsen v, *m** -BB Patateskraam in brand te IJmuiden Engels schip ging naar de kelder toen bemanning van boord zvas „Titan" en „Hector" naar ronddrijvende tanker Vrachtauto ramde een autobus Kennemerland zal bekers uitreiken Lantaarnpaal geramd en doorgereden Nog steeds controle op verlichting in IJmuiden P.v.d.A. Heemskerk is teleurgesteld Goede lezing voor het Vrouwengilde in Heemskerk Onder dirigent André Kaart Felle strijd om schooleer DINSDAG 13 DECEMBER 1966 5 59 - m a.., k m I9 i «P -44 «SP M-Hnn- ■ËÊf Weinig gered Veel water v. Vlakbij het paviljoen Schoonenberg te IJmuiden is gistermiddag de vlam in de pan geslagen in een patatesfrites- kraam. De eigenaar, die zijn kraam niet verzekerd had, was even weg gelopen. Toen hij terug kwam stond de kraam in brand. De schade beloopt enige duizen den. In het modegamazijn van C. A. aan de Breestraat heeft zich maandag een bedrijfsongeval voorgedaan. Een 34-jari- ge winkeljuffrouw stootte tijdens haar werk met haar hoofd tegen een obstakel, als gevolg waarvan zij een hersenschud ding opliep. Per ziekenauto is zij naar haar woning overgebracht. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. „Vier dagen lang zaten we eigenlijk al in de moeilijk heden, schuilen voor slecht weer, de motor die het tijdelijk liet afweten, en toen vannacht die lekkage, die mijn schip een zware slagzij gaf. Ik weet niet waar het water vandaan kwam, maar we moesten van hoord. Dat was vanmorgen om ongeveer kwart over acht. Vlak daarna ging de „Eldorita" naar de keldermet het voorschip eerst. Drie kwartier later werden we door de Duitse kustvaarder „Fries land" opgepikt". Dat was in het kort het verhaal dat kapitein Colin Herbert Merritt, 34 jaar. uit Whitestable gistermiddag deed toen liij met zijn drie bemanningsleden van de reddingboot „Koningin Juliana" in Hoek van Holland aan wal stapte. De reddingboot was op verzoek uitgevaren om de schipbreukelingen van de „Fries land te halen. Het was wat teveel ge vergd van de redders naar binnen te ko men. Ze hadden toch al de nodige vertra ging opgelopen doordat ze van hun koers moesten afwijken om de vier Britten te zoeken, die door de radio hadden gemeld In de Noordzee op ongeveer 80 mijl noordnoordwest van IJmuiden drijft sinds afgelopen nacht de Noorse tanker „Johs. Stove" stuurloos rond, omdat het schip de schroef heeft verloren. Het 13.718 ton metende schip, dat on derweg was van Cardiff naar Norrköping en dat thuishoort in Oslo, heeft om sleep boothulp verzocht om naar Noorwegen gesleept te worden. Van n.v. Bureau Wijsmuller is de sleepboot „Hector" uit Den Helder vandaan naar de tanker on derweg. Voorts is ook de sleepboot „Ti tan" na het afleveren in Hoek van Hol land van de Duitse kustvaarder „Hein- rich Hausschildt" naar de positie van de „Johs. Stove" vertrokken. Verder hebben hun diensten aangeboden de Westduitse sleepboot „Heros" en de sleepboot „Hol land" van West-Terschelling. Nadat de sleepboot „Titan" van n.v. Bureau Wijsmuller maandagmorgen on derweg was gegaan naar de zinkende Britse kustvaarder „Eldorita" op 45 mijl ten westen van Hoek van Holland maar geen hulp meer kon bieden omdat het 201 ton metende schip zonk de beman ning werd gered door de Duitse .Fries land" heeft de sleepboot koersgezet naar een positie 45 mijl zuidwest van Hoek van Holland, waar sinds zondag nacht de Westduitse kustvaarder ,Hein- rich Hausschildt" ronddreef met ernstige machine-averij. De kapitein van het 380 ton metende schip accepteerde maan dagavond de door de „Titan" aangeboden hulp op basis Hamburger Seescheidsge- richt. Maandagavond omtreeks half elf heeft de sleepboot de „Heinrich Haus schildt" op sleeptouw genomen en dins dagmorgen vroeg afgeleverd te Hoek van Holland. Op het kruispunt van de Velserweg, Halve Maan en Vondellaan in Beverwijk, is een autobus, welke door de chauffeur tot stilstand werd gebracht in verband met de verkeerssituatie op dat moment, aangereden door een er achter rijdende vrachtauto. De bus liep aan de achterzij de zeer veel schade op, de vrachtauto werd aan de voorzijde danig vernield. Persoonlijke ongelukken hebben zich hier bij niet voorgedaan. dat ze hun schip moesten verlaten. Ze moesten niet in de Waterweg zijn Gotenburg was hun bestemming. De reddingboot vond in het regengor dijn dat het zicht bijzonder slecht maak te, de Friesland bij de Maasboei buiten gaats. De vier Britten stapten over, de beide rubber reddingvlotten, die hun be houd waren geworden, werden ook aan de reddingboot overgegeven en er werd weer koers naar Hoek van Holland gezet. Als er niets was gebeurd was de Britse kustvaarder misschien op hetzelfde uur de Waterweg binnen gelopen, want het scheepje, vertrokken van Hull, had als bestemming Utrecht, om daar een lading van rond 250 ton paardebonen af te le veren. Veel hadden ze niet van hun bezit kun nen redden. Ze werden in het gebouw van het Groene Kruis in Hoek van Hol land ontvangen met hete koffie en leden van het consulaat en de Engelse predi kant van „The mission to seamen" hielpen hen aan wat ze nodig hadden; bonnen om wat nieuwe kleding in de Hoek te gaan kopen en passagebiljetten voor de nachtboot, die hen dezelfde avond nog naar „Good old Engeland" zou terugbren gen. Ze zaten aan de tafel en schreven hun namen op de kaart die de chef van de marechaussee-brigade hun had gegeven. Kapitein Merritt, een kleine, donkere, on geschoren zeeman, zijn 18-jarige stuur man Raymond John Martinally uit Col chester, de 17-jarige matroos Carol Pa trick Marsh uit Gillingham en de eveneens 17-jarige matroos Patrick J. M. Murphy, eveneens uit Colchester, één man en drie jongens van wie werd verwacht dat zij als volleerde zeelui een tweehonderd ton me tende vijfenveertig jaar oude kust- men opgejaagde Noordzee zouden brengen. En eigenlijk heeft het aan hen ook niet gelegen, want het heeft er alles van dat de oude tramp aan ouderdomsgebreken is ondergegaan. Captain Merritt vertelde, dat hij met zijn scheepje donderdag reeds van Huil was vertrokken. Voor slecht weer hebben ze reeds op de Humber geschuild en daarna eigenlijk met sprongen de reis naar de Waterweg vervolgd. Ze zijn in de Washbay binnengelopen om te schui len voor de storm. Toen naar Great Yar mouth gescharreld, waar ze weer binnen liepen, en daarna hebben ze het gister morgen maar gewaagd: de oversteek naar de Waterweg. Om 10 uur in de mor gen verlieten ze Great Yarmouth. Het weer was niet best. „Wind uit het zuid-westen, kracht 6 tot 7", vertelde stuurman Martinally. In fe bruari jongstleden maakte hij zijn eerste zeereis op een kustvaarder. Toen heeft hjj enkele maanden op een Thamesbarge gezeten, een van die platbodem-vrachtzei- Iers die rond de kusten van het Verenigd Koninkrijk scharrelen. Daarna monster de hij op de „Eldorita"als stuurman. Een jongen met tien maande zee-ervaring. „Het was niet gemakkelijk op zee", ver telde hij. „Er kwam veel water over en dat is erg lastig, omdat het verblijf en de kombuis in het voorschip onder de bak zijn gelegen. De moeilijkheden begonnen zaterdag al, toen we twee uur hebben stilgelegen op zee omdat de motor het liet afweten. We kregen hem weer aan de gang. Toen we van Great Yarmouth gin gen was het weer ook slecht. Vannacht kregen we plotseling zware slagzij. Ver moedelijk omdat er water in het schip kwam. Later kwam er ook water in de motorkamer. Om 4 uur vannacht heeft de kapitein toen het eerste noodsein over de radio telefoon gegeven. De slagzij werd hoe langer hoe. erger. De oorzaak weten we niet. Op het laatst was het duidelijk, dat we niet langer aan boord konden blijven. Het was daglicht, ongeveer kwart voor 8 vanmorgen, toen we de dinghy's over boord zetten. We gingen met zijn vieren in de ene en namen de tweede aan een korte lijn achter ons. Daarin hadden we wat levensmiddelen en vuurpijlen gebor gen. Kort daarna zagen we de „Eldorita" zwaar voorover hangen, ze ging met de achtersteven 't laatst onder. Drie kwartier later zagen we de „Friesland" komen. De vier geredden van de Eldorita worden door de reddingboot Ko ningin Juliana aan land gebracht Het overstappen gaf geen moeite. De Duitser kwam langszij en haalde ons en de beide dinghy's aan dek." Het sobere verhaal werd in grote lijnen door de twee jonge matrozen bevestigd. Ze waren door het avontuur niet uit het lood geslagen. Ze vertelden het verhaal rustig, terwijl ze hun koffie dronken. En op de vraag van de Engelse predikant, of ze nog wat eten wilden, gingen ze grif in. Vroeger dan voor passagiers het geval- is, mochten ze op de Harwich-boot embar- keren, die hen vanmorgen alweer in En geland aan de wal heeft gezet. En Col chester, hun thuishaven, ligt er maar een uurtje sporen vandaan. (Van onze wielermedewerker) De Beverwijkse rennersclub „Kenne merland" houdt zaterdag 17 december in hotel Rijckaerts te Wijk aan Zee weer een kienavond om wildprijzen. Daarbij zal tevens de „P. Klumper"-beker uitge reikt worden aan degene die zich het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor de BRC in het recente verenigingsjaar. Wie dat is houdt men nog even geheim. Aan Gé v.d. Winden zal de „Groot en Grapendaal"-beker als winnaar van de tijdrit overhandigd worden. Hij was de vorige keer door ziekte verhinderd om de trofee in ontvangst te nemen. Met de inschrijving voor de op zon dag 8 januari door „Kennemerland" te organiseren strandloop op het strand van Wijk aan Zee, verloopt het naar wens. Er hebben zich al meer dan honderd deelnemers aangemeld en men verwacht dat er nog veel meer bij zullen komen. Vertegenwoordigers van de Heemskerk- se winkeliers hebben maandagavond in totaal 4000 aan prijzen uitgereikt in het kader van de St. Nicolaas-zegelactie. De deelnemers moesten onder meer raden hoeveel spijkers er in de letters HWZ waren geslagen. De bevriende families N. Rozemeijer en Jac. Dam wachtten ten huize Ridder Arnoudlaan 13 met spanning de komst van de winkeliers af. Zij had den de betreffende letters gemeten en ge fotografeerd en berekenden zo nauwkeu rig mogelijk de uitslag. De families schat ten het aantal op 7230. Op de waardebon nen vulden zij eenmaal 7230 in en voorts getallen in een oplopende en aftellende reeks. Het juiste aantal bleek precies 7230 te zijn. Er waren vier goede antwoor den binnen gekomen. Bij de oplossing moest ook een slagzin worden ingeleverd en een jury, bestaande uit de heren Bakker Floor en Hunneker vond de slagzin van C. Zonneveld, Rijksstraatweg 53, de beste. De heer Zonneveld ontving de hoofdprijs van 750. De tweede prijs werd toege kend aan de reeds genoemde heer Dam en de derde prijs was voor de heer J. W. Piepers, die 400 ontving. De bevriende fa milies, die zo nauwkeurig te werk waren gegaan, veroverden 34 van de 40 be schikbare prijzen, in totaal ruim 2500 van de 4000 die de winkeliers voor dit doel hadden uitgetrokken. Administrateur J. Poen en penningmeester A. Visser Bewoners van de Verloren van The- maatlaan te IJmuiden waarschuwden gis teren de politie, dat een autobestuurder een lantaarnpaal omver had gereden en was doorgereden in de richting van de Driehuizerkerkweg. De politie vond de auto in een afgesloten garage aan de Drie huizerkerkweg met beschadigingen die on miskenbaar duidden op een ongewenst contact met de lantaarnpaal. Vanmorgen in alle vroegte heeft de po litie te Velsen weer zesendertig bekeu ringen gemaakt wegens het ontbreken van de verlichting op voertuigen en fiet sen. Gedurende de maand december wor den extra controles gehouden. maakten de families Rozemeijer en Dam maandagavond gelukkg met dit onver wacht grote bedrag. De winkeliersactie kan wat het aantal deelnemers betreft een succes worden genoemd, want er kwa men 30.000 oplossingen binnen. Ter bespreking van het ontwerp-verkie- zingsprogram voor de aanstaande Twee de-Kamerverkiezingen heeft de afdeling Heemskerk van de P.v.d.A. in café-res taurant de Jansheeren een bijeenkomst belegd. Uit de discussies bleek onder meer, dat het merendeel van de aanwezige leden te leurgesteld is over het ontbreken van en kele belangrijke agenda-punten, die wel besproken waren op het buitengewoon partij-congres in november van dit jaar. De vergadering was het bovendien niet eens met de indeling en redactie van het ontwerp verkiezingsprogramma. Er werd een kleine commissie benoemd, welke zal trachten binnen enkele dagen een enigszins gewijzigd en aan de wen sen van de leden aangepast ontwerp op te stellen. Tenslotte werd de heer D. Fopma aan gewezen de afdeling Heemskerk op het komende verkiezingscongres te vertegen woordigen. Mevrouw A. M. Hoekendijk, die onge veer 35 jaar zendingswerk onder de pu blieke vrouwen verricht en daartoe bijna 23 jaar lang tussen deze vrouwen heeft verkeerd heeft voor een tot de laatste plaats bezette zaal „Flora" een lezing gehouden voor de afdeling Heems kerk van het katholiek Vrouwengilde over het onderwerp: „Het kerstfeest in don ker Amsterdam". De inleidster ging er vanuit, dat ieder mens drie geschenken dan wel gaven heeft. De eerste van deze drie gaven noemde zij het goud, dat zij vergeleek met ons bezit aan geld, tijd en belangstelling; der halve in de ruimste zin des woords. De omgang van de mens met God noemde zij de wierook; de mirre wees spreekster aan als het verdriet, waaraan geen mens in zijn leven kan ontkomen. In een rustige, sympathieke en af en toe humoristische verteltrant verduidelijk te zij haar woorden met een aantal voor beelden, waarbij zij haar geboeid ge hoor enkele grote levenswijsheden onder de aandacht bracht. Mevrouw Hoekendijk sprak aan het ein de van haar lezing de hoop uit, dat alle aanwezigen zouden openstaan voor de mo gelijkheden een vriendelijkheid te be wijzen aan een medemens. Het Haarlems Jeugdorkest, thans drieëneenhalf jaar oud, floreert nog uitstekend. In de tweede helft van dit seizoen zal het orkest te Zutphen een concert geven voor de schooljeugd, op uitnodiging van de gemeentelijke kunstcommissie aldaar, voorts te Brussel optreden voor de „Jeunesses Musicales" van onze zuiderburen, en de jaarlijkse landdag van de Rotary Club opluisteren. Ook zal nog een studioconcert te Hilversum gegeven Met luid gekrijs en wapperende span doeken worden deze week enige honder den kinderen in het overdekte Velserbad aangemoedigd door hun klasgenoten. De schooleer staat op het spel. Met luid gejuich worden de klas- genoten aangemoedigd tijdens de schoolzwemwedstrijden. De gemeentelijke dienst voor lichamelij ke opvoeding heeft weer schoolzwemwed strijden georganiseerd voor de zesde klas sen van alle lagere scholen in de gemeente Velsen, in totaal veertig. Gedurende vijf dagen vechten 869 in groepen verdeelde kinderen om een tijd winst van onderdelen van een seconde. Het tijdsverschil op de zes banen bedraagt overigens wel eens meer dan tien secon den tussen de eerste en de laatsteaan komende. Alle deelnemende kinderen zwemmen een baan schoolslag, een baan rugslag en een baan vrije slag. De vier beste jongens en de vier beste meisjes van el ke school mogen vrijdag aanstaande uit komen in de finales schoolslagestafette. De estafettetijd wordt weer bij het pun tentotaal van de acht beste jongens en meisjes van elke school opgeteld en tij dens deze estafette zal de spanning ten top stijgen, want dan valt de beslissing welke school de beker heeft veroverd. De kinderen zelf maken deze schóól- zwemwedstrijden tot een zwemfestijn van de eerste orde. Vijf dagen lang heerst er in het zwembad een sfeer alsof het wed strijden om de nationale titel betreft. De vijfde klassen van de lagere scholen wilden ook graag weer meedoen, maar dat was dit jaar organisatorisch onmo gelijk. Dan zouden er circa 1700 kinderen hebben ingeschreven, waardoor de wed strijden veertien dagen zouden vergen. Het bewijst in ieder geval hoe populair het schoolzwemmen in Velsen is. Het ac cent van de lichamelijke opvoeding wordt in deze gemeente sterk op het school zwemmen gelegd en zoals uit bovenstaan de cijfers blijkt, niet zonder resultaat. Voor de drie beste jongens en de drie beste meisjes van alle scholen zijn in- prijzen worden vrijdagmorgen om pl.m. prijzen worden vrijdagmorgen ooi pl.m. 11 uur uitgereikt. Voor de leerlingen blijken de school zwemwedstrijden een grote stimulans te zijn om bij het schoolzwemmen flink hun best te doen. Al is het resultaat dan geen prijs, zij leren in elk geval goed zwemmen. ww wmy-W wL?; i#"«:a Fel is de strijd tussen de zesde- klassers van veertig lagere scholen in Velsen. worden voor de VPRO, welke omroep zich zeer ingenomen betoonde met de bijdrage aan de jubileumviering in april van dit jaar. Er waren toen twee delen tot uitvoering gekomen van de suite „Music for status- seekers" van Hans Kox en zaterdagavond hoorde men de drie delen volledig, waar bij het eerste door complete ritmiek en maatwisseling orkest en dirigent wel voor moeilijkheden plaatste. Deze werden overwonnen zij het nog niet zo spelen derwijs als in het reeds bekende tweede („For the happy few") en derde („James Bond") deel. De componist heeft van en kele werkzame ingrediënten: Strawinsky voor ritme, Villa-Lobos voor klankkleur, jazz voor diverse kruidigheden een meng sel gebrouwen dat zich naar samenstel ling, smaak én soortelijk gewicht goed aanpast aan de mogelijkheden van het ensemble. Als laatste nummer vóór de pauze bracht het de handen van het pu bliek wel op elkaar. DE OPMERKELIJKE verzameling mu zikale begaafdheid tussen omtrent 18 en 25 jaar die in het jeugdorkest bijeen is, blijft iets wat de aandacht waard is. Som migen hebben inmiddels de weg van de vakstudiemuziek gekozen, maar voor de meesten ligt het musiceren buiten hun directe verplichtingen aan school, univer siteit of elders. Zou hierin, gezien het ni veau van het geheel, een aanwijzing lig gen dat de grenzen tussen amateurisme en professionele status in de naaste toe komst zullen verschuiven? Dit zou dan onder meer betekenen, vanuit het oog punt van de vakman, dat zich uit het pu bliek een elite selecteert die op dit pre dikaat aanspraak kan maken op grond van eigen beoefening en kennis van zaken, en niet zoals vroeger als gevolg van geld, sleur en snobisme. Mijns inziens hebben wij van de muzikale vakstudie ten dele een overtrokken zaak gemaakt en is het wel degelijk denkbaar dat een stuk hier van toevalt ook aan de zogenaamde ont wikkelde leek die zich van de vakmusicus alleen zou onderscheiden door een min der hoge graad van specialisatie. De zich wijzigende verhouding tussen arbeidstijd en vrijetijd is ook nog een element dat men in deze overwegingen kan betrek ken. Een eerstejaars student architectuur, Maarten Kloos, liet zich horen in het cel lo-concert in Bes van Boccherini. Een aansprekende toon en zuivere frasering gaven karakter aan zijn spel dat na een even onzekere opzet steeds meer won aan vastheid en in het langzame deel zelfs tot mooie cantilenes leidde. Dirigent An dré Kaart hield de begeleiding met recht bescheiden, zonder dat de klank iel werd. Een aardige keus was de aan Beetho ven toegeschreven Jena-symfonie in C. Wat deze uitvoering het aanhoren waard maakte was dat ze niet alleen op enthousi asme steunde, maar wel degelijk op een critisch gevoel voor klankverhouding en een intelligent begrip voor de formele expressie in de muziek. Als begin van de avond had men het vijfde Brandenburgse Concert van Bach gehoord met een solistentrio Wybo van Biemen, viool, Wim Vermeer, fluit, Bob van Asperen, clavecimbel, waarbij de laatste met vaardige techniek en een do sis speeldrift zijn veelal wat bescheiden partners op sleeptouw nam. De acht Mi niaturen van Strawinsky, bewerkingen van kleine pianostukken, misten de droge, onversierde inslag waar ze om vragen. Het temperament van dirigent Kaart is daarmee misschien niet zozeer in over eenstemming. Sas Bungt

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5