Londen verwacht geen Spaanse aanval op rots van Gibraltar Internationale steun voor Britten zal gering zijn Hulp nog in Italiaanse pakhuizen! r m Nieuw geval van corruptie verontrust Oostenrijkers Minister Fanfani naar Parijs koos Constant Kiest nw Constantringen NStA Hoge prijzen op de postzegelveiling Denen zeer boos Olieconcerns met eisen van Iran akkoord De woonboot heet „de nieuwe maan bruynzeel keukens zaandam Vlotte Maxstak geld in eigen zak Investa en de Nijbouw failliet Voorbereiding tot Europees beraad Jongen redt kind uit het water DINSDAG 13 DECEMBER 1966 7 Gesprek Kort nieuws Wapen A pestreek Examens uw eigen keuken naar maat (Van onze correspondent) WENEN De Oostenrijkse staat verdient jaarlijks enorme bedragen aan de zes speelbanken die in het be- 15.000 pr maand Kerkelijk nieuws (Van onze speciale verslaggever) GIBRALTAR Een van de jongens in de bar had een gitaar meege bracht om er de meisjes mee te plezieren. Hij had het trotse uiterlijk van een stierenvechter en zijn Spaanse bloed verraadde zich bij de eerste aan slagen op zijn instrument. Er rolde een Spaanse flamengo uitdie onmid dellijk door de jongens en de meisjes met handgeklap en Oléswerd be geleid. Deze Spaanse uitbarsting zat de barkeeper kennelijk niet zo lekker en hij wilde liever een plaat van de Engelse Beatles opzetten. Tenslotte raakt alles wat Spaans is steeds meer taboe in het belegerde Gibraltar. Maar de jongens hadden weinig zin in de Britse beat en wilden zelf zingen en spelen. Zij vonden er iets op door Mexicaanse liedjes te gaan tokkelen, die ook in de Spaanse taal zijn geschreven. Lang hielden ze het niet vol en een nieuwe flamengo kwam vanzelf weer uit de gitaar te voorschijn. Er toas niets aan te doen, want het bloed kruipt nu eenmaal ook in Gibraltar waar het niet gaan kan. Jan Hazelhof, directeur van de Medi terranean Bank Ltd; een nederzetting van de Algemene Bank Nederland, met zijn assistent de enige Nederlanders die in Gibraltar wonen, ziet zijn stadgeno ten als mensen met een uitgesproken Spaans karakter. Zij spreken Spaans en hun doen en laten is gelijk aan hun vijan dige noorderburen. Maar in hun geest zijn zij Brits. Zij zijn al eeuwen lang gewend aan het traditionele Britse be stuur, aan de goedmoedige politie, aan hun rechtspraak en hun algemene vrij heden. Deze mensen kunnen zich niet voorstel len eens ooit deel te gaan uitmaken van de Spaanse politieke chaos, die heeft ge leid tot het totalitaire systeem van gene raal Franco. Om dat te voorkomen zijn zij bereid alles op te geven, al hun klei ne voordelen, hun lage belastingen en hun al dan niet legale handel. Voor hun materiële welvaart zijn zij wellicht niet bereid te vechten, wel voor hun morele vrijheid. Zij willen gewoon Brits blijven, zoals zij altijd zijn geweest. In een gesprek vertelde mij de Britse minister van koloniën, Fred Lee: ik ben meer dan ooit overtuigd geraakt dat de bewoners van Gibraltar hartstochtelijk er naar verlangen bij Groot-Brittannië te blijven en de Britse regering dient hen daarbij onvoorwaardelijk te steunen. Wij hebben Spanje uitgenodigd het geschil over Gibraltar in al zijn aspecten voor te leggen aan het Internationale Ge rechtshof in Den Haag. „Gesteld dat het Internationale Ge- rechtsbof de Britse aanspraken afwijst, levert Groot-Brittannië de bevolking van Gibraltar dan uit aan Madrid?" „Daar kan ik moeilijk een antwoord op geven, omdat ik er van overtuigd ben dat Groot-Brittannië in zijn recht staat. Het hof zal dit erkennen". „Maar als Spanje niet bereid is het conflict aan Den Haag voor te leggen, hoe ziet U dan het verdere verloop van de eenmaal begonnen onderhandelin gen met Spanje? „In dat geval zullen wij op korte ter mijn onze politiek volledig herzien. Ik blijf er bij dat in de twintigste eeuw problemen van deze aard moeten wor den opgelost door internationale arbitra ge". „Wat overweegt Groot-Brittannië te doen als Spanje de blokkade van Gibral tar verscherpt door zijn territoriale wa teren te sluiten en het vliegveld met bal lonnen te versperren? „Als het zover is, zullen wij maatrege len nemen. U kunt niet van mij verwach ten dat ik via de pers de Spaanse rege ring op de hoogte ga brengen van onze mogelijke tegenacties". „Hoelang kan Gibraltar een Spaanse blokkade doorstaan?" „Voor onbeperkte tijd. Door het weg vallen van de aanvoer van levensmid delen uit Spanje hebben wij andere we gen gevonden om de rots te bevoorraden. Als Spanje zijn zesduizend arbeiders ver hindert naar Gibraltar te komen, dan zullen wij werklieden halen uit Afrika en Italië. Wij hebben een urgentieplan aan genomen, waardoor Gibraltar in vier jaar 22 miljoen gulden krijgt voor woning bouw en toeristische voorzieningen. Daar door zal de rots in 1970 economisch ge heel zichzelf kunnen bedruipen. Tot die tijd stellen wij nog eens twaalf miljoen gulden ter beschikking om die vier jaar te overbruggen". „Houdt U rekening met de kans van een gewapende Spaanse aanval op de rots?" „Ik geloof niet dat Madrid zo dom zal (Van onze correspondent) DEN HAAG. De hoogste prijs, ooit betaald voor een niet-gebruikte postpak- ketverrekenzegel van 15 cent uit 1923 is op de postzegelveiling van de Haagse fir ma J. K. Rietdijk neergelegd: ƒ5500. Er waren meer hoge prijzen op deze veiling, die totaal ongeveer een kwart miljoen gulden opbracht. Een serie van zeven stuks hof van Jus titie (ongebruikt zeer zeldzaam) werd verkocht voor 1125. Een zegel van 2Vi gulden Nederlands Indië 1908 met opdruk Java ging voor 1750 weg, een zelfde zegel met Java kopstaand voor 1600 en een blokje van vier zegels van 12 cent uit 1953 waarvan de bovenste twee on getand zijn, voor 1600. Vier weken voor gooien rookbom. De Am sterdamse rechtbank heeft in beroep een echtpaar uit de hoofdstad, dat op 10 maart, toen de bruidsstoet van de Wes- terkerk naar het paleis terugkeerde, een rookbom had gegooid, veroordeeld tot vier weken hechtenis waarvan twee voorwaardelijk. zijn. Maar als het zover komt, dan zul len wij militair paraat zijn" „Zoekt U bemiddeling bij andere sta ten, zoals de V.S. in dit conflict en zoudt u een commissie van de Verenigde Na ties op de rots toelaten?" „Wij zoeken geen steun bij welke an dere natie dan ook, omdat wij er van overtuigd zijn het probleem direct met Spanje te kunnen oplossen. Verder is ie dere objectieve waarnemer van de Ver enigde Naties hartelijk welkom. Tenslot te staan onze grenzen wagenwijd open voor iedereen die maar wil komen". Het enige wapen dat Londen kan hante ren is zijn toerisme naar Spanje. Dit jaar zijn bijna één miljoen Britten in Spanje op vakantie gegaan. Ze hebben daar 400 miljoen gulden achtergelaten. Het moet niet moeilijk zijn deze stroom vakantie gangers te stuiten. Het antwoord van Spanje daarop zou echter een grotere slag voor Engeland betekenen. In de eerste negen maanden van dit jaar ex porteerde het Britse koninkrijk voor ruim één miljard gulden naar Spanje- De Spaanse markt wordt belegerd door concurrenten. Als Groot-Brittannië zijn bevoorrechte positie op die markt zou moeten afstaan aan landen zoals Frank rijk, West-Duitsland en Italië, krijgt het deze nooit meer terug. Niemand hoeft de Britten om hun positie in Gibraltar te be nijden. Veel internationale steun behoeft Lon den niet te verwachten. In Europa zijn al leen de Benelux-landen bereid te helpen voorkomen, dat de bevolking van Gibral tar wordt overgedragen aan een regime dat zij niet wensen, zoals dat van gene raal Franco of zijn opvolgers. Frankrijk en West-Duitsland zijn al teveel gecom- promiteerd met dit regime, dat zij zich iets van Gibraltar zullen aantrekken. KOPENHAGEN (AP) Directeur Schultz van de Deense burgervereniging, heeft verklaard „geschokt te zijn door be richten dat de Deense hulp, waarde ruim 400.000, omvattende rubberschoenen en dekens aan de slachtoffers van de over- stromings ramp in Noord-Italië nog steeds niet onder de mensen is verdeeld." „Wij begonnen de actie op een verzoek van de Italiaanse regering. Ik weet niet of het Italiaanse Rodp Kruis de hulp coördi neert en of er iets misgegaan is in die chaotische toestand. Maar ik ben geschokt door het feit dat een groot deel van wat wij stuurden nog steeds in de pakhuizen ligt". „Wij zijn diep teleurgesteld. Eerder stuurden wij hulp naar Boedapest en Ne derland voor slachtoffers van overstro mingen en naar de slachtoffers van de aardbevingen in Joegoslavië. Zo iets is ons nog nooit overkomen. Dit zal ons na tuurlijk in de toekomst voorzichtiger doen zijn!" De Verenigde Staten houden zich afzijdig, want in 1968 moeten de militaire- en eco nomische akkoorden met Spanje worden verlengd. De samenwerking met Spanje wordt voor Amerika steeds belangrijker, naarmate de eendracht in de NAVO meer afbrokkelt. Vandaar dat de bevolking van Gibral tar zich verlaten voelt en twijfelt. De 20.000 inwoners vrezen dat zij slachtoffer zullen worden van internationale politieke spanningen, waarvan Spanje handig en zeer bruut profiteert. Tot nu toeheeft Spanje geen enkel moment getoond de vriendschap van de rotsbewoners te wil len verwerven. In tegendeel. Madrid laat geen middel na om duidelijk te laten blijken dat het niets om die vriendschap geeft. Het be zoek van de Britse minister van Koloniën,, Fred Lee heeft bewezen dat Groot-Brit tannië wel het lot van de Gibraltar-bewo- ners ter harte gaat. De middelen om dat te laten blijken, zijn voorlopig beperkt tot het verstrekken van ongelimiteerde financiële steun. Voor de rest heeft Lee zelfs zijn ver ontschuldigingen aan de apen moeten aan bieden. In een onbewaakt ogenblik had hij gezegd: Franco mag de apen heb ben, maar de rots blijft Brits!" Hij is naar de apenrots gegaan en heeft dee moedig verklaard, terwijl een aap hem aan zijn broekspijpen trok: „Ik trek mijn woorden terug. Ik zal jullie niet naar Frankrijk sturen". En de aap kreeg een ten laste van de Britse staatsbegroting gekochte zak pinda's om onder zijn vrien den te verdelen. TEHERAN (ANP) Naar de premier van Iran, Amir Abbas Hoveida, zondag in het Iraansc parlement lieeft medege deeld, is het consortium van Westerse oliemaatschappijen, dat de genationali seerde olievelden in het zuiden van Iran exploiteert, akkoord gegaan met de eisen van de Iraanse regering voor vergroting van de produktie en verhoging van de inkomsten. De premier zei verder, dat het consor tium van Britse, Franse, Nederlandse en Amerikaanse oliemaatschappijen ook heeft toegestemd in teruggave van een uitgestrekt en tot dusverre onbenut con cessiegebied. Hoewel Amir Abbas Hoveida niet zei hoeveel de overeengekomen vergroting van de produktie bedraagt, stond in een later door de regering gedane bekend making, dat het consortium ramingen voor de produktie in de komende twee jaar heeft gegeven, die aanzienlijk hoger waren dan de eerst beschikbare cijfers. Zoals gemeld, heeft Iran om een ver groting van de olieproduktie met 17.5 percent per jaar verzocht, maar voor spelden de oliemaatschappijen een stij ging van 10 tot 12 percent. Iran heeft ook verzocht om verhoging van zijn inkom sten uit olie van 500 miljoen dollar tot 800 miljoen dollar om meer middelen be schikbaar te krijgen voor de financiering van zijn ontwikkelingsplan. Amsterdam (V.U.). J. A. Schipper uit Den Haag is gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift getiteld: „Hersenletsels. Een correlatie-onderzoek van 1395 patiënten in de acute posttrauma tische phase". Promotor was prof. dr. J. F. Folkerts. ADVERTENTIE Bruynzeel maakt dat mogelijk. Met hun jarenlange ervaring hebben Bruynzeel- keukenspecialisten elementen uitgedacht, waarmee u letterlijk en figuurlijk alle kanten uit kunt. Bruynzeel-keuken elementen, uitgevoerd in standaardmaten en veelvouden van 15 cm breed x 39 cm hoog (met handige kastjes van 30 en 50 cm diep), maken het mogelijk uw eigen keuken naar maat in te richten. vraag onze nieuwe keukenfolder! B RUYNZEEL-keukenspecialisten staan u gaarne met raad en daad ter zijde bij het inrichten van uw eigen keuken, aangepast aan de eisen die u en uw gezin daar aan stellen. Zij zijn bereikbaar in onze showroom Amsterdam, P.C. Hooftstraat 49-51, Tel. 020-72 67 54 Wenst u onze nieuwe keukenfolder te ontvangen? Een briefkaart naar Bruynzeel Keukens NV Postbus 204, Zaandam is voldoende. tf De Californische beeldhouwer David Brooks meent dat hij de origineelste woonboot ter wereld heeft. Misschien heeft hij wel gelijk. Hij kocht van de marine een afgedankte sloep, sloopte de bovenbouw eraf-en bouw de er een nieuwe op. Hij zette er maar liefst veertig vensters in, zodat hij een ruim uitzicht heeft. De rui ten zijn van gekleurd glas. Zijn schepping kreeg de naam: „de nieu we maan". Het grapje kostte Brooks ongeveer achtduizend gulden. De bouwmaatschappijen Investa en Nij bouw in Den Haag zijn failliet verklaard. Het faillissement werd vandaag door de Haagse rechtbank uitgesproken met be noeming van mr. C. M. G. Vermeulen in Den Haag en ir. B. J. Huurman uit Leiden tot curatoren, en van mr. N. W. de Grooth tot rechter-commissaris. Eerder was door de rechtbank Investa en Nijbouw surséance van betaling ver leend wegens schulden. Eén van de groot ste schuldeisers is de Northwestern and Pacific Hypotheekbank in Amsterdam, die een vordering heeft van acht miljoen gulden. De bouw van diverse projecten van Nijbouw en Investa ligt reeds gerui me tijd stil, nadat aannemers al eerder de uitvoering van werken hadden ver traagd, wegens het uitblijven van beta lingen. (Van onze correspondent) PARIJS Na het vertrek van de Rus sische premier Alexei Kosygin, wiens ne- gendaagse verblijf in Parijs maar een mager politiek succes heeft opgele verd, zal op zaterdag 17 december de Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fanfani, op zijn beurt door president De Gaulle in Parijs worden ontvangen. Tot het onderhoud, dat direct zal vol gen op de laatste ministersconferentie van de NAVO in Parijs, werd besloten tijdens een kort oponthoud dat Fanfani on langs op doorreis van Brussel naar Rome in de Franse hoofdstad heeft gehad. Minister Fanfani moet in de laatste persconferentie van president De Gaulle in oktober redenen hebben gevonden te geloven, dat het Franse staatshoofd weer op een mogelijkheid voor een Europese topberaad zal zinnen. Hij wilde samen met de president van de Franse republiek on derzoeken langs welke weg dat doel, waar op ook Italië het oog nog steeds ge richt houdt, zou kunnen worden bereikt. Opgemerkt mag worden dat behalve door de Italiaanse minister zelfs in Fran se kringen het denkbeeld van zo'n Euro pese topconferentie de laatste maanden nooit meer door iemand werd geopperd. Voor zijn binnenlandse politiek zou, met het oog op de komende verkiezingscam pagne, president De Gaulle niettemin wel enig belang kunnen hebben bij de aankon diging of voorbereiding van zo'n confe rentie. Ten overstaan van de Franse „Euro peanen" zou hij dan immers zijn belang stelling voor de Europese zaak op vrij blijvende wijze weer eens kunnen demon streren. De zeventienjarige scholier Gerrit Frans Jurgens uit Groenekan heeft voor de vijfde maal een kind het leven gered door het uit het water te halen. Dat gebeurde zondagmiddag, toen hij in Utrecht bij de Weerdsingel twee huilende kinderen zag. Zij stonden naar het water te kijken. Gerrit Frans keek ook en zag een kind in het water drijven. Hij bedacht zich geen moment en dook in de Weerdsingel. Aldus redde hij het leven van de vijfjarige Peter van Zanten, die al spelende in het water was geraakt. De politie heeft Gerrit Frans naar huis gebracht. ADVERTENTIE Constant verlovingsringen van goud of van goud met brillanten; glad of bewerkt Een zeldzaam mooie, een bijzonder grote kollektie! De komplete serie toont ,,'t Silver Stoepke" u graag. In alle rust kunt u de ring van uw smaak kiezen, ,,'t Silver Stoepke" heeft hem! Het huis met het Carillon Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 zit zijn van de staat en waarover een hoge staatsambtenaar als directeur- generaal is aangesteld. Onlangs wer den dertien croupiers en andere em ployés van de speelbank in Salzburg gearresteerd. De croupiers hadden een systeem uitgedacht waardoor in gewijde stamgasten telkens grote be dragen wonnen. De buit werd 's nachts in de bossen bij Salzburg verdeeld. Na de arrestatie hield de directeur-generaal van alle Oos tenrijkse speelbanken een persconferentie waarin hij zich fel uitliet over de valse praktijken van zijn ondergeschikten. Nu is echter deze directeur, Max Reit- hoffer (in de wandelgangen van de casi no's „vlotte Max" genoemd) zelf gearres teerd. Ofschoon hij elke schuld ontkent, staat hij onder de ernstige verdenking dat hij regelmatig met de bezoekers bac carat heeft gespeeld, wat voor het perso neel en zeker voor een directeur verbo den is. Bovendien liet Reithoffer zich door de kassier fiches geven die hij niet betaalde. Wanneer hij verloor kwam het verlies voor rekening van de bank. Wanneer hij won, stak hij het bedrag in zijn eigen zak. Ook zou hij bepaalde roulettetafels niet door andere hebben vervangen, ofschoon zij afwijkingen vertoonden. Een groepje van drie spelers dat zich nu ook in hech tenis bevindt, heeft hiervan enorm gepro fiteerd. Er werden ongelooflijk hoge win sten gemaakt. De recherche neemt aan dat Reithoffer hiervan op de hoogte is geweest en dat hij zelfs een deel van die winsten heeft opge streken. Toch verdiende deze „vlotte Max" een salaris van 15.000 gulden per maand. Oostenrijk gaat prat op zijn ambtenaren die onkreukbaar zijn, maar in de laatste tijd worden zoveel gevallen van corruptie bekend ook onder de hoge re staatsambtenaren, dat die goede naam een gevoelige klap heeft gekregen. Geref. Kerken (vrijgemaakt Beroepen te Marrum G. W. J. Bleek te Marken; - te Dedemsvaart (vac. A. Schweitzer jr.) P. S. Veldhuizen te 't Har de; - te Giessenburg, Giessen-Rijswijk,, Ureterp en te IJlst J. v. Buur en kand. te Gravenhage. Geref. Gemeenten Tweetal te Sioux-Center, Iowa (U.S.A.) W. C. Lamain te Grand-Rapids, Michigan (U.S.A.) en A. Vergunst te Rotterdam-C. Beroepen te Artesia, Californië (U.S.A.) A. Elshout te Scheveningen. Aangenomen naar Artesia. Californië (U.S.A.) A. Elshout te Scheveningen. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Woudenberg (2e pred.pl.) (toez.) J. Wieman te Nunspeet. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Metslawier-Niawier M. de Jong kand. te Scheveningen, die be dankt voor Opende (Gr.) en voor Rinsuma- geest-Sybrandahuis. Bedankt voor Benschop (L.) A. v. Eijk te Berschenhoek. Geref. Kerken Aangenorhen naar Meerkerk G. J. Grafe te Zuid-Beijerland. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Huizum J. J. Wildeboer te Driesum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk A. W. Verhoef te Barneveld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7