N oord vie tnamez en protesteren tegen luchtaanval op Hanoi Maaswater blijft stijgen morris (Hz UST Senator Mansfield: „Lange wapenstilstands periode" HET WEER Sovjet-Unie eersterangs zeemacht Doodvonnis voor negers in Rhodesië Vol goede moed uiteraard Prof. Zijlstra's belastingplan onder het mes klassiek wonen Haarlemse jongen vermist In Borgharen: 45 m boven N.A.P. Jongen verdacht van de moord in Nijmgen Trawler uit Katwijk kapseisde en zonk Syrië verhindert toevoer van olie uit Irak naar Libanon Vandaag in Kamer geopend ii\terfa$l\iö[\$ Vannacht lichte vorst 45 dagen Pravda meldt strijd van Rode Garde In Schotse haven Het woord is aan ZWIER bij SU EDE - NAPPAJASJES Vanavond mw'w mode voor heren 52e JAARGANG NUMMER 37 WOENSDAG 14 DECEMBER 196 6 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zaterdag 9-11 uur. Tel. administratie 5437, chef be zorging tot 7 uur 7519. Tel. redactie 5389. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje HANOI (Reuter, AP en AFP). Noord-Vietnam heeft een protest in gediend bij de Internationale Con trolecommissie, tegen de Amerikaan se luchtaanvallen op „woonwijken in Hanoi die onmenselijk en krankzinnig waren". Het Noordvietnamese leger en de Vietcong wordt gevraagd de be volking van de Noordvietnamese hoofdstad te wreken. Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie zijn alleen militaire doelen in het gebied van Hanoi aangevallen. Het Russische persbureau Tass en het Oostduitse persbureau ADN meldden gis teren echter dat voor het eerst in de oor- log in Vietnam woonwijken van zijn gebombardeerd. Volgens Tass vlogen Amerikaanse jacht bommenwerpers laag over Hanoi en lie ten bommen vallen op een arbeiderswijk langs de Rode Rivier. Tezelfder tijd wer den aanvallen uitgevoerd op Djatram, een voorstad van Hanoi. Tass meldde dat de Noordvietnamese luchtafweer vier Ameri kaanse toestellen omlaag haalde. Het Hanoise blad „Nhan Dan" noemt de Amerikaanse bombardementen van gisteren „wanhopige daden van een troep in het nauw gedreven wilde bees ten". Het blad verklaarde dat de aanval len een gevaarlijke uitbreiding en inten sivering van de oorlog zijn. De onlangs in Hanoi gevestigde vaste vertegenwoordigers van de Vietcong in Hanoi hebben een bezoek gebracht aan president Ho Tsji Ninh van NoordViet nam. President Ho verklaarde bij deze gele genheid, dat „de Amerikaanse agressors" zeker zullen worden verslagen en dat Vietnam zeker herenigd zal worden. Sinds zaterdagavond wordt de 16-jarige Johannes Albertus Huiberts uit Haarlem vermist. De jongen heeft zaterdag thuis de sleutels van de auto van zijn vader uit diens jaszak gehaald en is met de wagen gaan rijden. In de bocht bij de Buitenrustbrug heeft hij de nacht over het stuur verloren en is tegen een hek ge botst. De auto bleef geheel vernield ach ter, maar de jongen is spoorloos verdwe nen. De knaap is vermoedelijk overspan nen en een ongeluk wordt gevreesd. De jongen is 1.80 lang, heeft een ten ger postuur en licht blond haar. Hij is gekleed in een donkerblauwe spijkerbroek en een groene trui met V-hals. Hij draagt bruine lage schoenen en Noorse grijze wollen sokken. Iedereen die inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht zich met de politie in Haarlem tel. 02500-15350) of met de politie in zijn woonplaats in ver binding te stellen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Achtergrond: Macao 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Kennemer Kruimels 5 In de vishal en op zee7 Topsy 8 Radio en tv 9 Kunst9 Sport 13, 19 Ferdinand14 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Opklaringen met vannacht tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst en plaatselijk mistbanken. Morgen overdag geleidelijk meer bewolking, maar waarschijnlijk tot de avond droog weer. Iets lagere middagtemperaturen. T ot zwak afnemende wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hanoi Hij verklaarde dat het bestand zou moe ten gelden van Kerstmis tot half februari in de hoop de Noordvietnamese leiders aan de conferentietafel te brengen. De vele voorstellen die zijn gedaan voor een beëindiging van de strijd zijn volgens Mansfield een blijk van de algemene wens „zo gauw mogelijk een eind te zien komen aan het bruto conflict". Mansfield wees erop dat de Noordvietna mese leiders het eerste voorstel voor een kerst- en nieuwjaarsbestand hebben ge daan. Hij acht het daarom volkomen te recht als de Verenigde Staten als tegen voorstel een langer bestand aanbieden. De democratische fractieleider in de Ame rikaanse Senaat Mike Mansfield heeft zich gisteren voorstander getoond van een wa penstilstand in Vietnam. Hij is van me ning dat deze wapenstilstand zeker 45 da gen zou moeten duren. LONDEN (AP) De Sovjet-Unie steekt als zeemacht de Verenigde Staten naar de kroon. De Russen bedreigen ook Japan op het gebied van de koopvaardij vloot. Deze conclusie is gepubliceerd in „Jane's Fighting Ships", een autoriteit op het gebied van de scheepvaart. De onderzeeër, door de VS en de Sov jet-Unie steeds meer ontwikkeld en ver beterd, is nu de „dolk van de zeemacht'" geworden. „Waar bevaarbaar water is, heeft de Sovjet-Unie oorlogsschepen of para-mili taire vaartuigen. Elke operatie die door een andere marine wordt uitgevoerd, is ook voor de Russen een schaduwoefe ning", aldus Jane's. Jane's schat de Russische zeemacht op „veertig kernduikboten, 340 conventione le duikboten, 20 kruisers. 110 torpedo- bootjagers, 100 escorteringsvaartuigen, 300 mijnenvegers, 100 met raketten uit geruste patrouillevaartuigen, 350 motor torpedoboten en 200 landingsvaartuigen alsmede duizenden hulpvaartuigen. Hiertegenover staan de Verenigde Sta ten die tegen de jaren zeventig een vloot willen hebben die uitsluitend bestaat uit door kernenergie aangedreven schepen en die nu een vloot hebben van 3400 eenhe den. Hierbij zijn zestig vliegkampsche pen of vaartuigen die als zodanig kun nen worden gebruikt, 207 duikboten, 42 zware schepen in de categorie slagkrui ser, 670 in de categorie torpedoboot jager en escorteschip, 220 mijnleggers en mij nenvegers en honderden dienstvaartui gen. De „Rijnmond IV", die in de haven van Oban is gekapseisd en gezonken. Ook dinsdag is de Maas blijven stij gen. Alleen in Midden-Limburg werd een geringe val van het water genoteerd. De stand van het water in de Maas bedroeg dinsdagavond om elf uur 45,05 meter bo ven N.A.P. beneden de stuw van Borgha ren. Er staan vele honderden hectaren akkers en weilanden onder water. De wachter van de stuw in de Maas te Lin- ne is met zijn gezin geïsoleerd, omdat de enige verbindingsweg met de buiten wereld volkomen blank staat. SALISBURY (Reuter) Zeven negers die ervan beschuldigd worden illegaal Rhodesië binnengekomen te zijn om een opstand te ontketenen, zijn ter dood ver oordeeld wegens moord op een vracht- auto-chauffeur. Ze hadden vlugschriften bij zich, waaruit bleek, dat het de bedoe ling was alle aanhangers van premier Smith te vermoorden. Een van de verdach ten had, volgens de rechter, gezegd, dat hij een vrachtwagenchauffeur bij de Zambi- aanse grens had gedood, nadat de chauf feur geweigerd had de groep te laten mee rijden. Op verzoek van de Nijmeegse politie is in Den Haag een 19-jarige Nijmeegse me taaibewerker aangehouden, die ervan wordt verdacht zondagavond de 65-jarige groentenhandelaar D. Peters te hebben doodgestoken. Hij werd door de Haagse politie in een logement in de binnenstad aangetroffen. MOSKOU (AP) Eenheden van de Chinese Rode Garde vechten met elkaar. Dat meldt het officiële Russische persbu reau Tass. De Rode Garde is in een aantal eenhe den verdeeld geraakt met verschillende hoofdkwartieren en commando's. Gemeld werd dat uit Chinese kranten blijkt dat er „scherpe meningsverschillen zijn opgelaaid tussen deze eenheden en hoofdkwartieren, die soms uitlopen op vechtpartijen". Ook België heeft veel last van het hoge water, aldus onze correspondent in Brussel. Het weerbericht van vanochtend re genbuien, hagel en sneeuw geeft geen aanleiding tot optimisme. De afgelopen nacht is de toestand niet slechter ge worden. De wind is gaan liggen en het is nog droog gebleven. Ook is de aange kondigde springvloed niet van grote om vang geweest. In sommige buitenwijken van Antwerpen heeft men het water kun nen wegpompen. Men begon er vanoch tend aan het droogmaken van de kel ders. Op vele plaatsen in België is de toe stand abnormaal. Wijken in dorpen en steden langs de grote en kleine rivieren, met name is Gent, Dinant, Namen en Temsche bij Antwerpen zijn ondergelo pen. Huizen en fabrieken werden ont ruimd. De Boudewijnstalweg tussen Luik en Antwerpen staat op twee plaatsen on der water, voor het goederenvervoer over de weg van de havenstad naar het Duit se achterland een handicap. Het peil van de Maas en Schelde is ver boven normaal. Hulptroepen van de Bescherming Burgerlijke Bevolking en eenheden van de genie werken op vele plaatsen om dijken te versterken, bres sen in rivieroevers te dichten. De Katwijkse hektrawler „Rijnmond IV" (KW 85) van de rederij N. Parle- vliet is gisteravond omstreeks kwart over acht in de haven van Oban aan de Schotse westkust gekapseisd en gezonken, Er hebben zich daarbij geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan. Het ongeluk gebeurde, terwijl men bezig was de „Rijnmond IV" te laden met gekochte haring. Mogelijk is het ongeluk toe te schrijven aan verkeerde stuwing. De hektrawler was in 1964 gebouwd. Het schip had een bemanning van veertien koppen. De opvarenden konden zich redden door snel aan boord van de langszij lig gende vissersboten te klimmen. De „Rijnmond IV" had reeds 310 last van ongeveer 170 kg. haring aan boord geno men, toen het ongeluk gebeurde. Schip per Hendrik van Leeuwen, verklaarde „Het schip maakte plotseling slagzij en sloeg om. Hoe het gebeurde weet ik niet. In twee minuten was het gebeurd." Het schip ligt in 9 meter water. Eén van de reders is vandaag naar Oban ge reisd om na te gaan of het nog kan worden geborgen. De Nederlandse vissers, die alleen hun werkplunje die ze droegen hadden kunnen redden, kregen schone kleren bij de En gelse maatschappij voor hulp aan schip breukelingen. Ze brachten de nacht door in een zeemanshuis. De laatste supporters, die vanavond Ajax zullen aanmoedigen in de wedstrijd in en tegen Liverpool, zijn vanmorgen van Schiphol vertrokken. Vol goede moed, zoals het de Amsterdammers betaamt na de 5-1 overwinning vorige week in de eerste wedstrijd in de achtste finales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Liverpool-Ajax wordt vanavond via Nederland 1 door de NTS uitgezonden. De uitzending begint om vijf minuten voor half negen. De radio uitzendingen van de wedstrijd is voor Hilversum II en begint ook om vijf mi nuten voor half negen. BEIROET (Reuter) De aanvoer van Iraakse olie in Tripoli (Libanon) door de pijpleiding van Iraq Petroleum Company die over Syrisch grondgebied loopt stopgezet. De pompinstallities in Syrië zijn buiten werking gesteld wegens „beweerde me chanische defecten, die het personeel van de I.P.C. in Syrië niet mag onderzoeken of repareren", aldus de bekendmaking De Syrische commissies die sinds de be slaglegging zijn belast met het toezicht op de I.P.C.-installaties hebben het personeel van de maatschappij gisteren de toegang tot de installaties ontzegd. De aanvoer van olie in Tripoli via het station „T-l" van de I.P.C., dat zich vlak bij de Syrische grens in Irak bevindt, gaat normaal door. Toch komt niet meer dan één-derde van de normale hoeveelheid olie in Tripoli aan. De Libanese premier, Rashid Karami heeft verklaard dat de regering van Li banon de gevolgen bestudeert van de stop zetting van de aanvoer van Iraakse olie via de Syrische pijpleiding. E i n a n d e r Het getuigt van verstand, als men zijn slimheid weet te verbergen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het lot van de Nederlandse staatsfinanciën staat vandaag op het spel. De Tweede Ka mer komt vanmiddag en morgen bij een om te beslissen over de financiële plannen van het kabinet-Zijlstra. Fractieleiders van alle partijen heb- aen hun leden naar het Binnenhof opgecommandeerd. Zelfs de zieken en de leden die buitenlandse bijeenkom sten bijwonen moeten vandaag en morgen de presentielijsten tekenen. Eén stem meer of minder kan de schatkist honderden miljoenen rijker of armer maken. Het totale belastingplan waarover de volksvertegenwoordiging vandaag en morgen debattee-: en stemt omvat, zes onderwerpen. Veruit het belangrijkste is het voorstel om de verlaging van de Loon- en Inkomstenbelasting een half jaar later te laten ingaan; niet op 1 ja nuari 1967 zoals was beloofd door de kabinetten Marijnen en Cals maar op 1 juli 1967. De opbrengst van deze ver schuiving is voor het belastingjaar 1967 ongeveer 285 miljoen gulden. Het kabinet kan rekenen op de stemmen van de K.V.P. en de A.R.P. (samen 63 van de 150 stemmen). Als ook de hele C.H.U. voorstemt (13 stemmen) haalt prof. Zijl stra op het nippertje de eindstreep. Maar de houding van de C.H.U. is niet hele maal zeker. Ook is niet bekend hoe de S.G.P. (3 stemmen) en het G.P.V. (één stem) zullen stemmen. Het tweede belangrijke voorstel is het wetsontwerp tot vervroeging van de ver hoging van de Omzetbelasting: niet op 1 januari 1968, zoals was voorgesteld door het kabinet-Cals, maar op 1 juli 1967. Voor dit voorstel zal een meerderheid (K.V.P., A.R.P.C.H.U. en V.V.D. 92 stemmen) gevonden worden. Verder komen o.m. aan de orde de verhoging van de benzineaccijns en van de motorrijtuigenbelasting, de verlaging "van de belasting voor vrijgezellen tussen 40 en 65 jaar en de verlenging van de verhoogde vennootschapsbelasting. Na de debatten en het antwoord van premier Zijlstra wordt morgenmiddag de stemming over deze voorstellen gehou den. ADVERTENTIES 4- 4* 4- 4 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4» 4- 4- 4» 4- 4- 4- 4* 4- 4- St(jl en Sfeer geven U rendez vous in Hotel Bouwes Zandvoort Een gerenommeerd restau rant biedt excellente diners. In het cabaret speelt gedu rende de weekends het be kende orkest „The Bouncers" en treden internationale ar tiesten voor U op. Zondag middag thé - dansant - ca baret vanaf 16.30. Intieme zalen voor besloten parties en congressen staan ter uwer beschikking. 4 4.4.4.4.4.4- 4- 4>4* 4- 4* 4> 4* 4-4*4* 4- *V 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4* 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- official dealer BLOEMSTRAAT 34 - IJMUIDEN - TEL. 4208 Bankstellenshow In al onze etalagès vindt u een enorme keus in moderne alsmede klassieke bankstellen. Queen Anne, Windsor, teak en palissander of gecapitonneerde rijk overgestoffeerde garni turen. Bankstellen waar u al met de Kerst gezellig van kunt genieten. Soeciale aanbiedingen eubelen ledrrt 1649 BOOT ran. 12047 Gierstraat 52-54-36 HAARLEM 's MAANDAGS GESLOTEN Barleljorisstraat - Haarlem - Tel. 15112 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 - Amsterdam KERST- expositie Stijlmeubelen van 7.30 tot 10.00 uur óók op donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond. RAAMSINGEL tel. 15549 (bij brug Houtplein) Kennemerlaan 36 IJmuiden JA MEVROUW, de feestdagen beginnen met een goed ver zorgd kapsel. Maak een afspraak met KAPSALON Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden - telef. 8166 Voor persoonlijke en vakkundige haarver- zorging.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1