Visserijonderzoek gaat vooraf aan verantwoorde vangstverwachting Zorg over haring in Noordzee toegenomen PAPIERMAKER IJS LUTTIK EEN KWART EEUW GEPENSIONEERD I ■■Él Begrafenis van oud-onderwijzer P. van Tuinen IETS VAN U BIJ? WILD-WEST BIJ DE „REHA Juwelier DE BOER WOENSDAG 14 DECEMBER 196 6 5 HOOGTEZON HANAU PHILIPS v.a. 85,- v.a. 99,- DROGISTERIJ „DE CEDER' CEDERSTRAAT 31 - TEL. 5610 IJMUIDEN-O. In Heemskerk Theorie en praktijk Omega Seamaster '3$/i Kerstconcerten Hoogoven Harmonie Kerstkaarsen van de IJmuider Harmonie De vangstverwachtingen van biologen bij het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek in IJmuiden zijn dit jaar door de feiten aardig bevestigd. Merkwaardig goed zitten drs. J. J. Zijlstra, de heer J. F. de Veen en dr. R. Boddeke, respec tievelijk voor haring, tong en garnalen. „Bijzonder griezelig", zegt prof. dr. P. Korringa, directeur van het RIVO hij een beschouwing van de uitkomsten die het hoofd van de afdeling Zeevisserij, drs. Zijlstra in het gelijk stellen: In de Noord zee bestaat de haring voor 70 tot 80 per cent uit één jaarklasse haring, die van 1963; men is, wat de haringvangst betreft, dit jaar dus afhankelijk geweest van die éne sterke jaarklasse. Er is grote zorg over de haring in de Noordzee; er zijn te weinig jaarklassen in het noordelijk en centrale gedeelte en in de zuidelijke Noordzee is het zo als voorspeld nog droeviger gesteld: daar is dit jaar een diepterecord bereikt. Dit jaar zijn er overigens maar weinig kotters op de haring gegaan; de tongvisserij leek aantrekkelijker. ADVERTENTIE i» In Heemskerk is gistermiddag onder grote belangstelling het stoffelijk over schot ter aande besteld van de heer Pieter van Tuinen, oud-hoofd van de christelijke school. Vooraf werd in de hervormde kerk een rouwdienst gehou den, die werd geleid door ds. J. C. Ro- mijn uit Santpoort het dorp waar de heer van Tuinen de laatste jaren van zijn leven doorbracht. Onder de velen, die deze eenvoudige plechtigheid bijwoonden, was ook burgemeester H. Nielen van Heemskerk. Namens alle vrienden sprak de heer T. Wentick woorden van afscheid. Hij herinnerde eraan, dat de overledene zich gedurende veertig jaar heeft ingezet voor de belangen van het christelijk onder wijs. In zijn eigen gemeente kostte het hem indertijd bijzonder veel moeite de school in stand te houden, wegens een te kort aan leerlingen. De heer Van Tuinen was voorts de man, die omstreeks de der tiger jaren persoonlijk het schoolgeld bij de ouders ging innen. Ook namens de kerkeraad, het schoolbestuur en alle oud leerlingen bracht de heer Wentick hem dank. Een zoon van de overledene, de heer S. J. van Tuinen dankte de aan wezigen voor hun belangstelling. De plechtigheid op de begraafplaats werd door ds. Romijn met het „Onze Vader" besloten. Er is een duidelijke mentaliteitsver andering ten goede te constateren onder de garnalenvissers in ons land. Men heeft begrepen, welk een groot belang op het spel staat, een belang dat zeker ook eigen belang is voor deze groep vissers. Grote verschillen in de jaarlijkse aan voer veroorzaken moeilijkheden bij de afzet en het is daarom dat een goede vangstverwachting bij de belangrijkste vissoorten voor de Nederlandse visserij veel nut geven. Voor Nederland zijn, economisch bekeken het belangrijkst: haring, tong, garnaal, schol, makreel mossel en aal. „De Bilt spelen" voor deze soorten, ver tellen wat is te verwachten, kan dus nuttig zijn voor het bedrijfsleven, onder meer met het oog op investeringen. Maar om hier tot een verantwoorde verwachting te kunnen komen, moet men eerst behoorlijk iets afweten van de vis waar het om gaat. Behalve bovengenoemde soorten zijn ook van (steeds groter wordend) econo misch belang: kabeljauw, schelvis, kool- vis en wijting. Er zijn echter geen biolo gen op het RIVO beschikbaar om hier voor het vereiste onderzoek te verrich ten. De biologen van het instituut in IJmui den hebben de handen vol. Ongetwijfeld een steun bij het onder zoek op zee zal het nieuwe visserijonder - zoekingsvaartuig, dat men volgend jaar in gebruik hoopt te kunnen nemen, zijn. Dit vaartuig zal minder weergevoelig zijn en „als het schip maar meewerkt, dan willen de biologen desnoods ook bij windkracht 8 hun werk voortzetten", al dus prof. Korringa. Het is de taak van het RIVO de bouw stenen aan te dragen voor een visserij beleid. Het instituut adviseert de minis ter, die de nationale spelregels maakt of wijzigt en die te zorgen heeft, dat on der meer ons land Internationaal mee speelt. Wil het RIVO zijn taak vervullen, dan moeten de wetenschapsmannen van het instituut voortdurend nagaan wat de na tuur doet, welke invloed de schomme lingen van de natuur op de visstand heeft en welk effect het vissen op de visstand heeft. Het is bepaald niet voldoende (zo als de simpelste benadering van het pro bleem in het begin van deze eeuw was) dat de vis een kans krijgt zich minstens éénmaal voort te planten. Prof. Korringa wijst op de zeer grote verbetering die is ingetreden door de op richting van de North East Atlantic Fishe ries Commission, als opvolger van de Per manente Commissie Overbevissing Noord zee. Bij de NEAFC zijn zeventien landen aangesloten. Het voormalig lichaam, op- Van de zuidelijke Noordzee die dit gericht in 1946, beperkte zich tot twee Aan boord van het visserxjonder- zoekingsvaartuig wordt de iris levend gehouden met het doel ze in aquaria of, na te zijn gemerkt, op andere plaatsen in zee uit te zetten. Op de foto hierbij: twee van de serie zee aquaria in de gewelven van het RIVO in IJmuiden, waar men zelfs een school jonge haringen kan zien rondzw emmen. jaar vrijwel niets opleverde trok de haringvloot naar Ierland. Nu de Noordzeeharing (vooral in het zuiden van de Noordzee) verstek laat gaan, lijkt het gewenst naar nieuwe vis gronden om te zien. In het kader van de experimentele visserij zijn bijvoorbeeld de gronden ten noordwesten en benoorden Ierland verkend, in de laatste twee jaar; de resultaten zijn bemoedigend. Ook voor -tong zijn de verwachtingen, die voor het jaar 1966 bepaald rooskleu rig waren, uitgekomen. In feite is 1966, wat de tongaanvoer betreft, een topjaar. De tongovervloed in dit jaar is geheel en al te danken aan één broedjaar: 1963. Na de strenge winter van 1962-1963 produ ceerde de door de strenge winter gedeci meerde tongstand, geholpen door gunstige omstandigheden, een record broed. Overigens blijkt hieruit, dat de basis van onze tongvisserij wel zeer smal is. De huidige hausse is geheel en al toe te schrijven aan de gunstige omstandighe den rondom eieren en larven in het voorjaar van één jaar. Ook heeft de strenge winter 1962-1963 ge leerd, dat de tong zeer gevoelig is voor lage temperaturen, die de stand en daar mee de toekomst van de visserij ernstig kunnen benadelen. Onder gelukkiger omstandigheden dan de tong in de Noordzee verkeert de tong in de Ierse Zee, waar lage temperaturen zelden voorkomen. Het broedsucces in de Ierse Zee is constanter dan in de Noord zee. Vandaar dat de tongvangst in de Ierse Zee uit meerdere jaarklassen be staat; dit is wel duidelijk gebleken uit de resultaten van de experimentele rei zen naar dit gebied in de jaren 1965 en 1966. Van twee vissoorten, namelijk van tong en van haring, worden reeds jarenlang door het RIVO vangstverwachtingen ge geven. Dr. Boddeke voorspelde voor het eerst de vangstverwachting voor garna len: in oktober van dit jaar zou de aan voer tussen de 1.300-000 en 1.450.000 kilo gram liggen. Dit proefschot blijkt bijna in de roos te zitten. Volgens jaar maart zal een vangstverwachting voor de overi ge negen maanden van 1967 worden ge geven. Dr. Boddeke heeft de garnalenvissers in Nederland weten te overtuigen, dat zij de gevangen ondermaatse garnalen levend overboord moeten zetten, wil men de aanvoer van consumptiegarnalen op peil houden. Medio dit jaar zo bereken de dr. Boddeke was één consumptiegar naal vijfhonderd maal meer waard dan een zo genoemde pufgarnaal (alleen ge schikt voor vismeel). dingen: de minimum maat van de vis die gevangen mocht worden en maas wijdte van het visnet. Het gebied van de NEAFC strekt zich veel verder dan alleen maar de Noordzee: het omvat het zeegebied van Gibraltar in het zuiden tot Nova Zam bia in het noorden en westwaarts reikt het tot de zuidpunt van Groenland. Elk jaar vergadert de NEAFC, vorig jaar in Edinburgh, volgens jaar in Pa rijs. Het hoofdkantoor is Londen, waar de voorstellen van de leden binnenkomen. Vragen ter vergadering worden daar in de eerste plaats beantwoord; wil men om trent een bepaalde aangelegenheid ver der worden in- of voorgelicht, dan wordt dit doorgegeven aan het onderzoekcen trum Kopenhagen, dat via het liaison comité er zorg voor draagt dat het best te verkrijgen antwoord uit de bus komt. Men kan stellen, dat alvorens een be paald standpunt van Nederland ter ver gadering kenbaar wordt gemaakt, thuis alle betrokkenen er het hunne over heb ben gezegd. Van de zijde van het bedrijf is altijd een behoorlijk aantal waarne mers aanwezig. „Het is een verheugend feit, deze belangstelling", meent professor Korringa, die grote waarde hecht aan de inbreng van positieve bijdragen door mensen uit de harde praktijk. Maar al zijn dan alle leden van de NAEFC het over vele dingen in principe eens, al zijn er maatregelen die moeten worden genomen en waarover unanieme overeenstemming bestaat, in de praktijk staat men helaas nog te dikwijls voor moeilijkheden. Om een voorbeeld te noe men: vissers van een zekere nationali teit maken bezwaar tegen controle door een controleur van een andere nationali over de maatregel op zichzelf. Dan komt het herhaaldelijk voor, dat weliswaar over de maatregel op zichzelfm Dan komt geen enkel bezwaar gemaakt wordt door de vissers dat de maaswijdte van hun net ten wordt gemeten maar wel tegen de manier waarop dit geschiedt, en/of tegen het apparaat waarmee de controleur meet indien dit niet hetzelfde is als waarmee in hun eigen land gemeten wordt. Het is duidelijk, dat een afspraak al leen dan enige waarde kan hebben indien allen zich hieraan houden. Misschien niet ten onrechte heeft Rus land de naam van een bijzonder moei lijk onderhandelaar als het om internati onale afspraken gaat. In visserij aangele genheden is echter wel eens het tegen deel bewezen, aldus prof. Korringa. ADVERTENTIE W.V.V.WA-.W.'AV.W Nauwkeurig en solide. Water dicht, automatisch en schokvrij. Goud f595.-. Staal f220.-. Doublé f255.-. Ook verkrijgbaar met datumaanwijzing. KENNEMERLAAN 60-62 IJMUIDEN Erkend Omega-dealer met bevoegd heid tot afgifte van het officiële Omega wereldgarantie-certificaat. Kennemer Kruimels De heer IJs Luttik uit de Duinvlietstraat in Velsen-Noord hoopt vrij dag 16 december negentig jaar te worden, waarmee hij niet alleen zijn verjaardag, maar ook zijn zilveren jubileum als gepensioneerde bij Van Gelder Zonen zal vieren. Hetgeen betekent dat de heer Luttik wellicht de oudste papiermaker van Nederland is. Uiteraard is hij reeds lange tijd niet meer in dienst en geniet hij een rustige levensavond in zijn wo ning, dicht gelegen bij de fabriek, welke hij in 1895 voor het eerst betrad. Zijn gehoor is minder scherp geworden en ook zijn voeten dragen hem niet meer zo ver als vroeger, maar de smaak voor een goede sigaar heeft hij behouden, evenals hij een verwoed verzamelaar van postzegels is gebleven. m mm IJs Luttik werd in 1876 het jaar van de opening van het Noordzeeka naal geboren in Krommenie, waar zijn vader als laatste papierhandschep- per bij de molen „De Eendragt" van Van Gelder in de Wormer werkzaam was. Vader Luttik was in die dagen met twee vellen per minuut, de snelste handsohepper, maar in 1890 ontmoet te hij een geduchte concurrent in de eerste papiermachine no. 3, die er per minuut vijfenveertig vellen begon door te draaien. Vader Luttik moest ver nemen dat deze machine voor hem het einde als handschepper betekende, mede omdat zijn zoon IJs, die als der tienjarige knaap op 7 maart 1890 even eens bij Van Gelder in dienst was ge komen, hem als hekkejongen of pers hulp aan de 3 danig beconcurreerde. In september 1896 kon de heer IJs Luttik de Wormer voor goed verlaten, nadat hij eerst met zeven man uit de Zaanstreek behulpzaam was geweest bij de opbouw van de papierfabriek in Velsen. Hier werd eerst de 5 ge plaatst de machine welke na ze ventig trouwe dienstjaren pas in ok tober van dit jaar werd afgedankt waarna de uitgebreide 3 uit de Wor mer de tweede machine werd. Hier heeft de heer Luttik alle functies aan de papiermachines waargenomen, om vervolgens reeds op vrij jeugdige leef tijd als volleerd papiermaker te wor den aangesteld. Vol begrijpelijke trots Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: ring met twee sleutels, dames- ring, ring met vijf hangertjes, para plu, bankbiljet, kinderwant, schakel armband, vulpen, fietsstoeltj e, geruit jasje, motorhandschoen, nylon want, ring, muts, paar kinderhandschoenen, schakelarmband, damespolshorloge, muntbiljet, bril in etui, speelgoedbeer tje, sjaal, nylon regenjas, kapje, nylon want, speelgoedpistool, armbandje, rode portemonnee met inhoud, tasje met sleutels, tas met ondergoed en bad- handoek, f ietssleutel, meisjesportemon nee met geld en foto's, driewielig kinderfietsje, Fiat-wieldop, kinderjack, schooltas met boeken. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dagelijks verstrekt op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. toont hij de bezoeker nog het fraaie gouden horloge, dat hem op 7 maart 1930 bij zijn veertigjarig jubileum werd uitgereikt. Tien jaar later mocht hij ook zijn gouden jubileum viferen. Met de vele herinneringen uit zijn lange loopbaan bij de papierfabriek zou de heer Luttik ongetwijfeld het spreekwoordelijke boek kunnen vol schrijven. Zoals over zijn eerste ken nismaking met de elektriciteit, welke verlichtingsbron de drie meter hoge vlam kwam vervangen, die omhoog spoot uit een grote, met een blikken bak boven de doekwaterbak verbonden pijp. Tevens moest toen nog van pe troleumlampen gebruik worden ge maakt. Een van zijn sappige verhalen be treft een strafoverplaatsing gedurende een periode van vier weken naar de 6, toen hij aan de 5 papiermaker was. Door een aantal oud-leerlingen van de Bloemendaalse Hartenlustmulo aan de Vijverweg voor veertig percent bezocht door leerlingen uit Velsen is onlangs de vereniging „ReHa (Reünie Hartenlust) opgericht. Verleden jaar heeft men namelijk door middel van een proefreünie geconstateerd, dat er aan een dergelijke vereniging behoef te bleek te bestaan. Vandaar dat bin nenkort aan alle oud-leerlingen een mededelingenblad zal worden toege zonden, waar een aanmeldingsformu lier bij zal zijn ingesloten. De initiatiefnemers hebben het plan jaarlijks minstens één feestavond te organiseren, die in de sfeer van een bepaald land zal worden geplaatst. Op deze wijze zal omstreeks mei de eer ste avond in het teken van Amerika worden gezet. In dit verband heeft men reeds het advies van de Ameri kaanse ambassade gevraagd over de manier, waarop de zaal in een wild west-salon kan worden veranderd. Ook wordt overwogen contact op te nemen met een school in Engeland, waarvan de opleiding met die van de Harten- lustschool overeenkomt teneinde hier mee tot een uitwisseling te geraken. Voorts kan aan leden beneden de leef tijd van 21 jaar een reductie van 50 percent op de toegangsprijzen voor de Haarlemse Stadsschouwburg worden verleend. Het contactadres voor de gemeente Velsen van de „ReHa" is gevestigd bij de heer R. Hirdes, Hofdijklaan 90, Driehuis, telefoon 5749. Omdat Luttik namelijk een kostbaar bekledingsstuk een droogvilt had verspeeld, werd hem tevens een rijks daalder van zijn weekloon afgehouden. Hij heeft zijn strafperiode echter niet uitgediend, want zijn plaatsvervanger bleek niet in staat ook maar een ton goed papier te maken. Het was hem namelijk ontgaan dat een stoomafslui- ter van de droogcilinder voortdurend los trilde. IJs Luttik bekeek dit alles met een vergeeflijk leedvermaak, even als hij met genoegen vernam dat zijn ploegmakkers met een „opgestoken zeil" bij de directie hadden geïnfor meerd, wie er nu eigenlijk moest wor den gestraft, Luttik of zij. Want de verminderde produktie betekende ook voor hen een geduchte schadepost. Vandaar dat IJs Luttik de volgende dag met een brede grijns zijn oude plaats aan de 5 weer kon innemen en hij zonder zijn geheim te verraden het papier opnieuw zonder een enkele breuk de machine liet verlaten. Pech Ook herinnert de heer Luttik zich nog als de dag van gisteren, hoe hem door de „zenuwendaad" van een zij ner collega's een kostbare serie post zegels werd onthouden. Op deze kwade dag bevond hij zich in de oud-papier opslag, waar hij al menig fraai post zegeltje voor zijn verzameling had ont dekt. Tussen een archief, dat op het punt stond onder de stenen te wor den vernietigd, vond hij een oude post wissel met negen zegels van 2,50, met de afbeelding van koningin Wilhelmina met hangend haar. Deze zegels had den toen voor de filatelist een waar de van zestig gulden per stuk. Juist op het ogenblik dat de man die bij deze machine werkzaam was, Luttik op zijn verzoek de kostbare serie wilde overhandigen, passeerde een der direc teuren, die de mannen toevoegde: „Niet praten, maar werken!". Lut- tiks collega schrok zodanig van deze opmerking, dat hij in zijn verbouwe reerdheid de postzegels onder de ste nen liet vallen, waar zij enige secon den later volkomen waren vernietigd. Een moment, dat de heer Luttik nog vele slapeloze nachten heeft bezorgd. Zoals reeds vermeld geniet de heer Luttik binnenkort een kwart eeuw van zijn ongetwijfeld verdiend pensioen in het begin twaalf gulden per week nadat hij gedurende de eerste dertig jaar van zijn dienstverband niet heeft geweten wat een dag vakantie bete kende. „Gelukkig is dit nu allemaal anders geworden", meent hij, „vroe ger werkte je immers hard voor een paar centen en het is toen meermalen gebeurd dat je na je gewone lange dagtaak van huis werd gehaald, om 's nachts opnieuw op de fabriek te komen assisteren. Dan kwam je thuis, waarbij je je eerst van top tot teen moest wassen en verschonen, waarna je 's morgens om zes uur weer pre sent moest zijn. En dan had je twee ëntwintig harde centen verdiend". De markante figuur en levendige geest van de bejaarde IJs Luttik leveren echter nog altijd het bewijs, dat veel en hard werken niet altijd nadelige gevolgen heeft. Met Willem Steyn als dirigent wor den door de Hoogoven Harmonie dins dag 20 en donderdag 22 december, respectievelijk in de Grote Kerk in Beverwijk en de Dr. Prinsenhal in Heemskerk kerstconcerten gegeven, waarvoor passende programma's zijn samengesteld. In Beverwijk wordt me dewerking verleend door het gemengd koor „Zang en Vriendschap", onder leiding van Ben Nuyen. Solisten zijn de organist Bert Lassing en de so praan Maria Diederik. In Heemskerk werken mee de ver enigde Heemskerkse koren, onder lei ding van P. J. Potgieser en het Heems kerks scholenkoor, onder leiding van F. C. C. Teunissen. Voor beide con certen is een samenzang opgenomen tussen harmonie, koren en publiek. Op de donderdagmarkt op het Marktplein in IJmuiden zal mor gen een der kraampjes worden be zet door enige geüniformeerde da mesleden van de IJmuider Harmo nie, die de marktbezoekers doos jes met twee fraaie kerstkaarsen te koop zullen aanbieden. Het zijn sierlijke, witte kaarsen, ongeveer dertig centimeter lang en voorzien van het opschrift „Prettige feestda gen, IJmuider Harmonie". Bij de verkoopsprijs van f 1,50 per paar is een klein winstje voor de kas in begrepen, dat zal worden aange wend voor de aankoop van instru menten voor de beide jeugdkorpsen van de IJmuider Harmonie. Er zijn vijfduizend kaarsen voorra dig, zodat de kerstsfeer in talrijke Velsense families straks ook met „IJmuider Harmonie-kaarsen" kan worden opgeroepen. En gezien de grote populariteit, waar dit korps zich bij de Velsenaren in mag ver heugen, zullen dit ongetwijfeld ve le gezinnen zijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5