Consumentenorgaan schrijft De Quay Tariefsverhogingen bij de PTT willekeurig en ontoelaatbaar Exploitatiesaldi worden kunstmatig laag gehouden Dukla volgende tegenstander voor Ajax HET WEER Bij verwerping belasting voorstellen ontstaat een inflatiekringloop Nederland voetbalde mee LIVERPOOL 2 A J Ji X Hoogovene weer 6 interim Morgen kunt u mooier zijn morris VELSEN (rG Premier Zijlstra in de Kamer: Zweedse Orpheus in de sneeuw Nijmeegse jongen bekent moord Spanjaarden stemden voor F ranco-grondwet Haarlemse jongen is terecht Personeel 2 Min. Struycken: Lages is nog in levensgevaar Bij Werkspoor moeten 150 man afvloeien SCHERK gouden ringen Herman Mulder t Spuiterij Uitdeukerij en Plaatwerkerij i[\terfa$l\ioi\$ 52e JAARGANG NUMMER 38 DONDERDAG 15 DECEMBER 1966 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 5, 7 In de vishal en op zee7 Radio en tv 15 Kunst15 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21, 23 Topsy24 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Morgen bewolkt Inbrekers bekennen diefstal van 220.(MX) uit zuivelfabriek m a m mm r, v - Het woord is aan Politie twijfelt aan liftreis naar Nice U LAMSVACHT JASJES N.V. MAX KOELEMI) Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Het Consumenten Contact Orgaan (CCO), waarin onder meer de drie vakcentrales het NVV, NKV en CNV zitting hebben, is van mening dat er voor een verhoging van de PTT- tarieven geen enkele aanleiding be staat. Bovendien lijkt het het CCO gerechtvaardigd, dat als gevolg van doorberekening daarvan vele prijs stijgingen zullen worden doorge voerd. In een brief die het CCO vandaag aan minister De Quay heeft gezonden staat dat de aangekondigde verhogingen niet anders kunnen worden gezien dan als een volslagen willekeurige lastenverzwa ring. Een dergelijke lastenverzwaring, die wordt opgelegd via een dienstverle nend staatsbedrijf, dat een monopoliepo sitie inneemt acht het CCO volstrekt on aanvaardbaar. De exploitatiesaldi van de PTT worden kunstmatig laag gehouden. Het CCO vreest nu dat deze kunstmatig laag ge houden saldi steeds opnieuw als motive ring voor tariefsverhogingen zullen wor den gebruikt. Dat de saldi kunstmatig laag worden gehouden leidt het CCO af uit de intern ingecalculeerde rente van 6 3/8 percent. Op deze wijze ontstaat er een voordelig verschil tussen de inge calculeerde rente en de aan het rijk ver schuldigde rente van 94 miljoen. Het CCO erkent dat het uit bedrijfseconomi sche overwegingen juist is wanneer een bedrijf voo r ir.tern ingecalculeerde rente een rentevoet hanteert, die kan worden gerealiseerd, indien de in de duurzame bedrijfsmiddelen begrepen fi- nanciëringsmiddelen elders zouden wor den geïnvesteerd c.q. belegd. Bij de meeste ondernemingen wordt al dus het CCO als zodanig dan ook de gang bare rente op de kapitaalmarkt gehan teerd. De PTT heeft echter tot de kapi taalmarkt geen toegang. Zij ontvangt haar financieringsmiddelen uitsluitend van de staat, waaraan ook de vrijgeko- (Van onze sportredactie) Ajax zal in de kwartfinales van het toernooi om de Europa-Cup voor lands kampioenen uitkomen tegen Dukla Praag. De loting voor de kwartfinales werd van middag in Genève verricht. Ajax speelde, zoals bekend, gisteren met 2-2 ge lijk tegen Liverpool (zie hiervoor onze sportpagina's) en won een week geleden met 5-1 van de Engelse kampioen. De toekomstige tegenstander Dukla schakel de de Belgische kampioen Anderlecht in de tweede ronde uit. Zeer waarschijnlijk speelt Ajax eerst de thuiswedstrijd. De loting voor de kwartfinales had voorts de volgende wedstrijden tot ge volg: Inter MilaanReal Madrid. Atleti- co Madrid of Vojvodina Novi SadCel tic Glasgow en Linfield-BelfastCSKA- Sofia. Voor de Europa-Cup II spelen in de kwartfinales Glasgow RangersReal Za- ragoza, Rapid WienFC Bayern Mün- chen, Servette GenèveSlavia Sofia en Vasas GyörStandaard Luik. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag half tot zwaar be wolkt met later kans op enige neer slag. Zwakke tot matige wind tus sen zuidoost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets bogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. men middelen o.a. de afschrijvingsbedra gen toevloeien. Een alternatief bestaat er voor de PTT niet. Het CCO ziet dan ook niet in waarom de ingecalculeerde rente moet afwijken van de aan het rijk verschuldigde rente. De investeringen van de PTT voor 1967 blijken onder meer te worden ge financierd uit de opbrengst van de ta riefsverhogingen. Het CCO acht dit een weinig verantwoorde financieringspoli- tiek, die bovendien volkomen in strijd is met de geldende prijsgedragsregels. Het feit dat de PTT afschrijft op basis van vervangingswaarde van de duurzame bedrijfsmiddelen en daarnaast grote be dragen toevoegt aan het z.g. vernieu wingsfonds, acht het CCO een onnodige dubbele reservering. (Vervolg op pagina 17) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Premier Zijlstra iïeeft vanmorgen een klemmend be roep gedaan op de Tweede Kamer om zijn fiscale voorstellen te aan vaarden. „Als het uitstel van de be lastingverlaging niet doorgaat, dan blijft de monetaire rem los en dan laat u de gemeenten in de kou", zei hij. Hij verklaarde dat zijn voorstellen niet tot bestedingsbeperking zouden eiden. „Als de verlaging van de inkomstenbe lasting niet wordt uitgesteld, dan bestrij den wij inflatie met inflatie. liet beleid van het kabinet is een actief werkgele genheidsbeleid via de omweg van verbe tering van de kapitaalmarkt. Men kan de werkgelegenheid niet bevorderen door het uitgieten van geld. „De patiënt heeft geen morfine, maar een beperkte chirurgische ingreep nodig", aldus de premier. Extra-middelen kunnen nu niet gebruik worden voor specifieke projecten. De te genvallers in de belastingopbrengst eisen reeds de helft van de extra-middelen op. De andere helft is nodig voor de ontspan ning van de kapitaalmarkt en het bereiken van een rentedaling. Daarmee zijn de mid delen op. De komende loonsverhoging, die nauwelijks verbetering geeft voor de ge wone Nederlander, is eigenlijk te zwaar voor onze economie. Zij omvat het dubbele van de stijging van de produktiviteit. Prof. Zijlstra achtte een bezuiniging van 300 miljoen, zoals werd voorgesteld door de V.V.D., gezien de korte levens duur van het kabinet-Zij lstra, geen reëel voorstel. Het kabinet kan alleen de alter natieven voor 1968 duidelijk op tafel leg gen. De ontwikkeling van de rijksuitga ven kan niet doorgaan als in de afgelo pen jaren. Het per jaar verhogen van de belastingen helpt niet. Prof. Zijlstra voelde er niets voor om de belastingverlaging voor ongehuwden bij een lagere dan de 40-jarige leeftijd te laten ingaan. Over de verhoging van de accijnzen op benzine en gasolie zei de minister, dat de budgettaire mogelijkheden niet hele maal afwezig zijn. Daarom zou hij het nuttig vinden als de vaste commissie van financiën zich in deze materie zou ver diepen. De verhoging is bitter, maar on vermijdelijk. Ook bij mij is er zorg om het beroepsgoederenvervoer, aldus prof. Zijlstra. Dat het kabinet bij verwerping van de belastingvoorstellen vleugellam zou worden, vond de minister-president niet het ergste. „Voor onze economie is het veel erger, want dan ontstaat hier de kringloop van de monetaire, de inko mens- en de bestedingsinflatie, dat al ternatief is niet aanvaardbaar," zo be sloot de premier. De 19-jarige Nijmeegse metaalbewerker die dinsdagavond in Den Haag is aange houden onder verdenking zondagavond in Nijmegen zijn oom, de 65-jarige groente handelaar D. Peters te hebben vermoord, heeft bekend. De jongen verbleef sinds enige tijd in het tehuis voor daklozen in Nijmegen. Hij heeft zijn oom met een schoenmakersmes neergestoken en daarna diens portemon- naie gestolen. Daarna nam hij de trein naar Den Haag. De politie kwam hem snel op het spoor doordat de jongen zijn sjaal in de kamer van zijn oom had laten liggen. >m MADRID (DPA) Meer dan 94 per cent van de bijna acht miljoen Spaanse kiezers, wier stemmen tot dusver zijn ge teld, heeft zich in het referendum voor het grondwetswijzigingsontwerp van ge neraal Franco uitgesproken. Het aantal ja-stemmen bedraagt 7.402.644 en het aantal neen-stemmen 202.541. 232.574 stemmen zijn ongeldig. In Catalonië en Baskenland was het aantal ja-stemmen naar verhouding gerin ger dan in de andere delen van Spanje. Door de arrestatie van twee autohande laren uit Sneek is klaarheid gebracht in de inbraak in het kantoor van de zuivel fabriek van de ri.v. Lijempf in Tolbert in de nacht van 30 september op 1 oktober, waarbij 220.000 werd gestolen. Beide verdachten hebben een bekente nis afgelegd. Van de buit kon nog onge veer 160.000 worden achterhaald. De mannen braken eerst in bij de in de nabijheid wonende boekhouder en haalden de sleutel van de safe uit de zak van een jas die op de kapstok hing. Het was toen kinderspel om de fabriek binnen te dringen en het geld uit de safe te halen. Zij brachten eerst de sleutel terug in de jaszak van de boekhouder. Nederland heeft gister avond volledig in het teken gestaan van de voetbalwed strijd LiverpoolAjax. In sommige plaatsen, waar raadsvergaderingen werden gehouden, werden de raadsle den op de hoogte gehouden van de stand. In andere plaat sen waren de leden nog ge lukkiger. Dat was met name in Haarlem het geval, waar de raadsleden een dergelijk tempo bij hun beraadslagin gen hadden ontwikkeld, dat zij de woensdagavond bij de begrotingsbehandeling kon den missen. In Oldenzaal probeerde men iets dergelijks. Het be sluit een uur eerder te begin nen sorteerde echter weinig effect. Toen de discussies ein delijk ten einde waren was het kwart over tien. Ajax ver liet toen net juichend het veld. In de Amsterdamse raads zaal kon aan de spanning worden tegemoetgekomen door het plaatsen van twee tv-toestellen in de zaal. De raadsleden waren vol goede moed aan een debat begon nen, maar toen bleek dat het einde lang op zich zou laten wachten werd van de kant van B. en W. gesuggereerd, dat er mogelijk een pauze zou kunnen worden ingelast. Dat •y? i de raad hier gretig op in ging laat zich denken. In de Zwolse raad ging de vergadering door, maar het raadslid H. Eskens nam maar weinig deel aan de beraadsla gingen. Hij had de draagbare radio van zijn zoon naast zich staan en hield de oortelefoon tijdens de debatten hardnek kig tegen zijn oor. Daardoor kon hij van tijd tot tijd tus sen de debatten door zijn col lega's op de hoogte houden van het „buitengebeuren". In Den Haag hadden de le den van de Tweede Kamer er al op gerekend dat de verga dering bijtijds zou worden beëindigd. Het leek de ge woonste zaak van de wereld dat Kamervoorzitter Van Thiel om kwart over zeven het debat sloot, zodat „ieder op tijd thuis zou kunnen zijn". In Brussel vergaderde mi nister Biesheuvel met zijn Europese collega's. De vijf EEG-collega's begrepen wat er in de Nederlandse collega omging en zodoende werd de vergadering zo tijdig gestopt dat mr. Biesheuvel de tweede helft nog kon zien. In veel continubedrijven keek men vanzelfsprekend naar de wedstrijd als men maar even gemist kon wor den. Dat gold ook voor po litiebureaus en gevangenis sen. In een grote Amsterdam se brouwerij keek de nacht ploeg niet. Men zou de tijd moeten inhalen, en daarvoor voelde de meerderheid van de ploeg niets. De andere ploeg had het vorige week er wel voor over gehad, maar daar zaten blijkbaar meer Ajax- supporters bij In Amsterdam heeft een fruitgrossier vijftig personen moeten teleurstellen die van hem kaartjes „uit-en-thuis per vliegtuig" zouden krijgen, hoewel ze al 135 hadden betaald. Hij verklaarde de be loofde kaarten niet te hebben gekregen. In Velsen was het bios coopbezoek heel slecht. Voor namelijk vrouwen bevolkten de zaal. De straten lagen ver laten. Vrijwel ieder zag op het tv-scherm, wat zich-in Liver pool afspeelde. Onze sportre dacteur zat er vlak bij. Over zijn belevenissen in de Bea- tle-stad kunt u lezen op de sportpagina. In Haarlem moest „Don Juan in de hel" van de Ne derlandse Comedie het in de Schouwburg met omstreeks zeventig toeschouwers doen Het Burian-kwintet had ook geen gelukkige avond in het Concertgebouw. Daar zaten slechts 25 enthousiaste mu ziekliefhebbers te luisteren. Wat de bioscopen betreft variëren de reacties van de directies van „We mogen niet mopperen" tot „Heel erg' Daartussen liggen dan „Wel stiller, maar het viel nog mee" en „Veel minder, het is een manifestatie waardoor wi; wel schade hebben geleden" In de Zweedse hoofdstad Stockholm is de eerste sneeuw van de winter gevallen. Daarmee is een einde ge komen aan een weerperiode die een bijna zomers karakter had. Vooral het plein voor het concertgebouw heeft een romantisch aanzien ge kregen nu dikke sneeuwlijnen het beroemde standbeeld van Orpheus wat meer reliëf hebben gegeven. (Tëlefoto). Plutarchus: Geluk is: het noodzakelijke te bezitten en het overtollige niet te verlangen. De 16-jarige leerling-drukker Johan Huiberts uit Haarlem die sinds zondag werd vermist, is terecht. De jongen kwam om half vijf vannacht thuis. Hij vertelde zondag met de trein naar Maastricht te zijn gereisd. Vandaar zou hij via Charle roi naar Parijs zijn gelift en van Parijs naar Nice, waar hij reeds maandagavond zou zijn aangekomen. Hij zou daar één nacht en één dag in een hotel als borden wasser hebben gewerkt en dinsdagavond zijn begonnen aan de liftreis terug naar Nederland. De politie twijfelt ernstig aan dit verhaal, gezien de uitzonderlijke snel heid waarmee de liftreis zou zijn ver lopen en enkele kleine inbraken die tij dens de afwezigheid van de jongen in Haarlem zijn gepleegd. Kennelijk is bij deze inbraken geen doorgewinterde in breker aan het werk geweest. Zoals bekend is verdween de jongen in de nacht van zaterdag op zondag spoor loos, nadat hij met de auto van zijn vader tijdens joy-riding tegen een hek was ge botst bij de Buitenrustbrug in Haarlem. De auto werd totaal vernield. Woensdagnacht om twee uur belde de jongen bij een vriend in Hillegom aan, met wie hij de rit zaterdagnacht heeft ge maakt. Vervolgens is hij te voet naar Haarlem gekomen. Na de berichten over de vermissing die gisteren in de pers verschenen zijn vele meldingen bij de politie binnengekomen. Volgens deze tips zou de jongen onder meer in Utrecht en in Ermelo zijn gezien. Hedenmiddag wordt de knaap door de politie ondervraagd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Struycken (Justitie) heeft vanmorgen in de Tweede Kamer gezegd dat de oorlogsmisdadiger Willy Lages nog steeds in levensgevaar verkeert. De man moet voor controle in de buurt van een ziekenhuis blijven. Hij moet nog een aantal operaties ondergaan, die medi ci met het oog op zijn toestand nog niet aandurven. De minister gaf antwoord op vragen van de liberaal mr. Berkhouwer, die in lichtingen had gevraagd over het contact dat de minister heeft met de artsen van Lages en over het ziektebeeld. Hoogovens heeft besloten over 1966 een onveranderd interim dividend uit te keren van zes percent. Voor de werknemers be tekent dit een voorlopige winstuitkering over dit jaar van twee percent. Dit is voor een deel vandaag betaald, terwijl de rest wordt uitgekeerd bij de salarisbetaling van 22 december. Het interim dividend voor de aandeelhouders is betaalbaar op 20 december. De directie van Werkspoor in Utrecht wil het personeelsbestand met ongeveer 300 beambten en handarbeiders inkrim pen tot rond 2.000 man. De vakbondsbe stuurders hebben zaterdag jongstleden na langdurige onderhandelingen overeen stemming bereikt over een afvloeiingsre geling. Deze resulteert in circa 150 pro bleemgevallen, waarvoor bemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau nood zakelijk zal zijn. ADVERTENTIE Horloger-Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 Haarlem Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichtslotion. Scherk verwijdert stof en make up, dringt zacht maar intens de poriën binnen en activeert de bloedcirculatie. Verstandig idee... begin morgen met Scherk! In flacons v.a. f2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3,- en 3,85en Scherk Gezichtsmelk (flacons f5,40). Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 Kennemerlaan 36 IJmuiden CflTc per portie r 3AA IE. (3 stokjes) J KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - Tel. 4000 Geopend van 11 uur v.m. tot 's nachts 2 u.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1