„De Corridor" leert jonge delinquenten de regels van het samenleven Experimentele gevangenis werkt als trainingskamp Inkomen van Soekarno in Indonesië gecritiseerd Rotterdam krijgt voor water in spaarbekken de Biesbosch Boeren: „We weten van - AANBIEDING FEESTDAGEN 1966 W. JAGER GERLINGS CADEAU: Eten voor India: 26 miljoen Onderzoek naar lot Egyptische kinderen v Haagse provo's willen meedoen aan feest voor bruidspaar VRIJDAG 16 DECEMBER 196 6 11 Heelmeesters Gesprek Regels Eis van 8 maanden voor bedreiging met geweer Behoefte Bouwvorm Weglopen Selectie Getest Experiment Verzending van zeepost Verzoek uit Marokko Representatie: duizend roepia per uur (Van onze correspondent) DJAKARTA. Wie in Indonesië een maandsalaris van duizend roepiah verdient, behoort al tot de wat beter VOOR AL UW CARROSSERIE- EN PLAATSCHADES te AUTO-HOLLAND TEL.: 14778 m Nu al gesalarieerden. Vroeger is nogal eens beweerd dat president Soekamo's maandsalaris 10.000 roepiah groot zou zijn, een zeker niet onbescheiden be drag. Maar nu is, bij de behandeling van de staatsbegroting voor 1967, het bedrag waarover het Indonesische staatshoofd kan beschikken in een wat ander licht geplaatst. BIJ AANKOOP VAN 6 FLESSEN BOURGOGNE van ons huis P. DE MARCILLY Frs. te BEAUNE gedurende de maand DECEMBER S originele BOURGOGNE GLAZEN Ruime sortering wijnen, binnen- en buitenlands gedistilleerd. Gaarne op aanvraag toezending prijscourant. WIJNHANDEL v/h J. H. Enschedé SPAARNE 86-92 - HAARLEM - TELEFOON 10112-21031 (Van onze correspondent) ZEELAND (NB). De Nederlandse justitie zal kort na nieuwjaar een gevange nis in gebruik nemen die uniek is in Europa. De nieuwe inrichting is bestemd voor jonge mannen van achttien tot en met tweeëntwintig jaar, die ten minste één maand en ten hoogste vier maanden gevangenisstraf moeten ondergaan. De nieuwigheid van het penitentiaire trainingskamp „De Corridor" in de Noordbrabantse gemeente Zeeland is tweeërlei. Er zal een geheel nieuw opvoedkundig regime worden toe gepast, en bovendien is het gebouwencomplex op een geheel nieuwe wijze opgezet. Terrein, bouw en inrichting hebben samen zeven miljoen gulden gekost. Toch biedt het gesticht slechts plaats aan zestig jonge delinquenten. Maar zeker in dit geval heiligt het doel de middelen. In het penitentiair trainingskamp „De Corridor" wil de justitie aan bepaalde daarvoor in aanmerking komende catego rieën kort gestrafte jongelieden leren zich aan te passen aan de eisen van de ge ordende samenleving, om zodoende te be vorderen dat zij zich voortaan als ordente lijke lieden zullen gedragen. Populair gezegd: „opvoeden in plaats van straffen", al verklaart directeur drs. N. J. M. Pieck uitdrukkelijk dat een ver blijf binnen de hekken van „De Corridor" het karakter van straf zal blijven behou den. Want zo wil het artikel 26 van de weit op het gevangeniswezen. „De Corridor" wordt dan ook bepaald geen vakantiekolonie. Afgezien nog van het feit dat het stringente programma de jeugdige ingezetenen niet meer dan een half uur vrije tijd per dag laat, wijst ook overigens niets in de richting van zachte heelmeesters. Toch zal ten minste de helft van het 54 man sterke perso neel meer heelmeesters moeten zijn in de figuurlijke betekenis van het woord dan gevangenbewaarder, meer opvoeder en leraar dan vertegenwoordiger van de straffende justitie. Een reclasseringsambtenaar, een pas toor, een dominee en een humanistische „geestelijke raadsman", zij zijn sinds lang in elke strafinrichting te vinden en zij verrichten er nuttig en zegenrijk werk. In de gevangenis voor jonge lieden te Zutphen kunnen gedetineerden zelfs een volledige vakopleiding krijgen, compleet met erkend diploma, en in Vught kunnen jeugdige gevangen door voorbeeldig ge drag bereiken dat hen op den duur be perkte bewegingsvrijheid wordt toege staan buiten de gevangenismuren. Maar alleen in „De Corridor" krijgen jeugdige delinquenten een optimale gees telijke training, die is gericht op maat schappelijke aanpassing en een full time begeleiding, dagelijks van het opstaan tot het slapen gaan. In het penitentiair trainingskamp „De Corridor" wordt een regiem ingevoerd dat met geen enkel ander in enige Euro pese gevangenis te vergelijken is. Hard werken in de buitenlucht, aan de wegen van de gemeente Zeeland en in de bossen in de omgeving, zeej- intensieve sporttrai- ning op de stormbaan, op het sportveld en in de gymnastiekzaal, zij nemen be langrijke plaatsen in op het dagrooster. Maar de ruggegraat van de nieuwe me thode is de resocialisatie door middel van het gesprek. Het onderlinge gesprek In de groepen, onder leiding van de groepsleiders, moet de jongens dagelijks met zichzelf en met elkaar confronteren. De zestig jongelie den in „De Corridor" leven en werken gedurende hun verblijf in het kamp in zes vaste groepen van tien. Elke groep heeft zijn eigen groepsleider Het dagelijkse „evaluatiegesprek" vindt plaats in de na middag, na het werken en de sport. Al le dingen van de dag worden er bespro ken, ook de meest persoonlijke. Men spreekt zich uit, commentarieert, critiseert, waardeert en vooral: men leert. Acht maanden gevangenisstraf waar van vier voorwaardelijk heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank geëist tegen een 51-jarige veehou der uit Ilpendam, aan wie ten laste was gelegd dat hij op 18 oktober zijn buur man en diens knecht met zijn jachtge weer had bedreigd. De veehouder had van een brug, die door zijn buurman wordt onderhouden, een legger stukgevaren. Toen de buur man en zijn knecht bezig waren de brug te repareren kwam de veehouder in zijn boot aangevaren. Er ontstond een hevige woordenwisseling en de veehouder had naar hij zei, zijn jachtgeweer gegrepen, maar er niet mee gedreigd. Volgens de buurman had de verdachte uit zijn zak een patroon gehaald, deze in het geweer gedaan en gezegd: „Ik schiet je hardstik- ke dood". De verdachte ontkende dit per tinent. Zijn zoon, die ook in de boot zat, had hem het geweer afgepakt. Volgens de officier van Justitie zou, als de zoon niet tussenbeiden was geko men, het geweer ook zijn afgegaan. Op 28 december doet de rechtbank uit spraak. De actie „Eten voor India" heeft totaal 26.028.770,74 opgebracht. Van deze som is ruim tien miljoen gulden uitgegeven voor voedselzendingen. De rest wordt ge bruikt voor maatregelen om de volgende oogst veilig te stellen. Men leert het hoe en het waarom van de elkaar te leven en elkaar te respecteren. Men kweekt zelfkennis en leert zich in stellen op eigen capaciteiten en ambities. Men leert het hoe en waaio mvan de regels, men maakt in gezamenlijk over leg met de leiding ook zelf regels, in het klein, in de groep, maar eens in de week ook in het groot, tijdens de grote week endbijeenkomst van alle jongens, groeps leiders en stafleden. „Wij willen zo weinig mogelijk regels en de regels die er toch zijn moeten wil len wij zoveel mogelijk vaststellen in on derling overleg met de jongens zelf. Dat draagt bij tot hun volwassen worden", zegt directeur Pieck, voormalige gestichts psycholoog van het Huis van Bewaring te Den Haag. Zo wil men deze jeug dige delinquenten bewust maken van hun handelen ten opzichte van anderen en hen bekend maken met de maatschappe lijke verbanden, opdat zij komen tot een zelfverkozen aanpassing. Ook inzicht in en kennis van de maat schappelijke verschijningsvormen kan hen daarbij helpen en daarom voorziet het programma in uitgebreid vormingsonder- richt voor de avonduren. Het lesrooster vermeldt techniek, literatuur, muziek, ge schiedenis, film, lessen omtrent staatsbur gerschap, democratie, wetten en gesprek ken over de biologische en psychologische aspecten van het sexuele leven. „De Corridor" voorziet in een drin gend gevoelde behoefte. De situatie met betrekking tot de tenuitvoerlegging van korte gevangenisstraffen voor jeugdige delinquenten is tot nog toe uiterst on bevredigend. Deze straffen worden als regel ondergaan in de huizen van be waring, waar differentiatie in het toe te passen regiem onmogelijk is. In vele gevallen is het effect daardoor gering. En juist voor de kortgestrafte jeugdigen, veelal jongens die voor het eerst met de strafrechter in aanraking zijn gekomen, is een aangepaste en daar door effectieve strafexecutie van belang. Want zij kunnen nog worden verbeterd. of zij worden de „zware jongens" van morgen. Het probleem is internationaal. In ver scheidene landen heeft men voor bepaal de groepen jeugdige veroordeelden een speciale vorm van vrijheidsstraf inge voerd. Nadat de penitentiaire Benelux- commissie een rapport in deze zin had uitgebracht heeft de Nederlandse rege ring in 1964 besloten tot het in gebruik nemen van een penitentiair trainings kamp. Het is in recordtijd gebouwd. Door architect J. A. Eibers doelbewust ontworpen, werd „De Corridor" een luchtig gebouwencomplex, waar men de gevangenis niet aan afziet. De methode waarop men de vorming der jeugdige bewoners gaat aanpakken vindt men weerspiegeld in de bouwvorm. Er zijn zes paviljoens voor de zes groe pen gedetineerden, waarin elke jongen een eigen kamertje heeft en waarip te vens zaaltjes voor de groepsgesprekken zijn ondergebracht. Deze paviljoens lig gen drie aan drie ter weerszijden van het grote centrale plein, dat aan de an dere zijden wordt begrensd door respec tievelijk het hoofdgebouw (ingang aan de provinciale weg Eindhoven-Grave) en door een gebouwencomplex waarin onder meer de ontspanningszaal, de leslokalen, de eetzaal en het badhuis zijn gehuis vest. Op de andere helft van het 19 ha be slaande terrein vindt men een groot sportveld, het sportgebouw met gymna- Mannen van de firma Rietveld zijn bezig met het versjouwen van de proefboox van polder naar polder. stiekzaal, judozaal en douches en voorts een kleine fraaie kapel, een vrijgezellen- flat voor personeel en dienstwoningen. Temidden van het aangrenzende denne- bos zijn twee hindemisbanen aangelegd. Het hele terrein Is omheind met een rasterhek. „Meer tegen inbrekers dan te gen uitbrekers", zegt directeur Pieck, „net zoals de tralies in de ramen van het magazijn. Dat zijn trouwens de enige tralies in het hele gebouw. Het is geen kunst hier weg te lopen. Maar wij ver wachten niet dat het vaak zal gebeuren. Er is geen uitdaging. De korte straf is niet uitzichtloos, eventuele kritieke si tuaties komen waarschijnlijk tijdig aan het licht in de gesprekken met de groeps leiders. En voorts is er een zeer soepe le bezoekregeling voor familie en ver loofden. Juist in zo'n randsituatie van de detentie kunnen relaties met ouders weer hersteld worden. Dat is bij hun terugkeer in de maatschappij voor de jongens ook van belang". Begin januari doen de eerste „logees" hun intrede in het kamp. Zij zullen uiter aard zijn geselecteerd op leeftijd, straf- verleden (zware recidivisten kan men niet gebruiken), lichamelijke geschikt heid en mentale ontvankelijkheid voor training in „de Corridor". Ook en zelfs in de eerste plaats gese lecteerd zijn de personeelsleden van dit kamp. Hun mentale instelling en de over gave waarmee zij zich zullen inzetten voor het na te streven doel zijn van groot belang voor het slagen van het komende experiment. Van de twintig groepsleiders is de helft in het bezit van een diploma van het cen traal instituut opleiding sportleiders, en kele anderen hebben het diploma van de militaire sportschool te Hooghalen. Slechts twee groepsleiders komen voort uit het gevangeniswezen. Van hen heeft één een diploma kinderbescherming, de ander is een sportleider uit de jeugdge vangenis te Zutphen, die ter plaatse ook bekend is geworden als stuwende kracht in de particuliere sportvereniging „Her cules". Hun opleiding is ten minste mulo, maar onder hen bevinden zich verschei dene middelbare scholieren en zelfs een gymnasiast. Zij zijn zonder uitzondering geïnteres seerd in het vormingswerk, zij zijn ge test op hun pedagogische kwaliteiten en zij zijn enthousiast over de idee die aan de opvoedingsmethode in „De Crridor" ten grondslag ligt. Op een positieve instelling zijn ook de bewaarders getest, die gesolliciteerd heb ben naar een post in „De Corridor". Di recteur Pieck zegt hierover: „Wij heb ben mensen uitgezocht die niet te strikt autoritair-hiërarchisch denken, die bereid zijn te praten, zonder dadelijk op hun strepen te gaan staan". Tekenend voor de sfeer in het kamp is ook dat de groepsleiders niet de gebrui kelijke uniformen zullen dragen, maar een soort olympiade-kostuums, terwijl ook de gedetineerden zelf de gevangenis kleding bespaard blijft. Zij krijgen weliswaar kleding van het gesticht, doch het tweed jasje met grijze broek onderscheidt zich in niets van nor male burgerkleding en ook de sport- en arbeidskleding is dezelfde als die in de vrije maatschappij. De jongens dragen geen enkel stempel van gedetineerd-zijn. „De Corridor" wordt een experiment, maar een experiment met een duidelijk uitgangspunt en met wetenschappelijke begeleiding. Dit is de eerste gevangenis waarvan de bedrijfsresultaten gecontro leerd worden. Welke eisen dienen gesteld te worden aan de selectie en aan het daarbij aan te passen regiem? Het uit gangspunt is er, maar de ondervinding zal uitwijzen of het nog beter kan. Daar toe dient de wetenschappelijke begelei ding door het strafrechtelijk en crimino logisch instituut van de rijksuniversiteit te Leiden en wat de medische begelei ding betfeft, van het instituut voor sport- fysiologie van de medische faculteit van de r.k. universiteit te Nijmegen. In dit geval geen oude wijn in nieuwe zakken. „Penitentiair trainingskamp" is geen nieuw woord voor een oud regiem, maar dekt een waarlijk doelbewuste po ging om de sociale functie van het straf recht tot uiting te brengen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Waterland" (20-12); Australië: ms „Steenkerk" (19-12) en ms „Oronsay" (23-12); Brazilië: ms „Paraguay Star" (22-12); Canada: ms „Svanefjell" (19- 12) en ms „Grotedijk" (21-12); Chili: ms „Birkenstein" (18-12) en ms „Ceres" (23-12); Indonesië: ms „Lycaon" (18-12) en ms „Es sen" (23-12); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Wonorato" (19-12); Ned. Antillen: ms „Parthenon" (20-12); Suriname: ms „Her mes" (20-12); Ver. Staten: ms „Grotedijk" (21-12); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: ms „Good Hope Castle" (18-12), ms „Om- menkerk" (21-12) en ms „SA Oranje" (23-12). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. RABAT (Reuter) De Marokkaanse Vereniging voor de bescherming van kin deren wil een onderzoek laten instellen naar het lot van „tienduizenden Egypti sche kinderen die een onmenselijke behan deling hebben ondergaan na de arrestatie van hun ouders". Zij heeft de „Interna tionale Liga tot Hulp aan Kinderen", die in Londen is gevestigd, gevraagd een missie naar Cairo te sturen om de zaak te onderzoeken. De vereniging verlangt vooral bijzonder heden over het lot van de kinderen van gearresteerde leden van de verboden or ganisatie de Mohammedaanse Broe derschap". Verscheidene Marokkaanse juristen, die een onderzoek wilden instellen, kregen daartoe van de Egyptische autoriteiten geen toestemming. ADVERTENTIE Amsterdamsevaart 28 - Haarlem (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Al bijna twee maanden trekt elke dag een ploegje van acht man van de firma J. A. C. Rietveld vanuit Rotterdam naar de polders van de Brabantse Biesbosch, een ook voor hen moeilijk bereikbaar gebied, 's Morgens met een pendel busje naar Drimmelen, enkele kilo meters ten westen van Geertruiden- berg, waar de heer W. Vos een veer dienst op het uitgestrekte Biesbosch- gebied onderhoudt. Dan varen, soms een klein uurtje, als de waterstand het tenminste toelaat. Want de polders van de Brabantse Bies bosch hebben hun isolement niet alleen aan het water te wijten, maar ook aan de getijbewegingen. Bij eb verliezen de kreken anderhalve meter water en wor den onbegaanbaar. Ook de terugtocht vraagt tevoren weer een nauwkeurige kijk op het getijschema. Na de uren van de vloed zakt het water onverbiddelijk en het is geen pretje ergens in dit ruige gebied in de modder vast te zitten, in de stellige overtuiging dat de eerste uren geen hulp kan worden geboden. Dat is de Brabantse Biesbosch, van waaruit Rotterdam in de toekomst zijn drinkwater moet betrekken, wil het niet met grote tekorten aan drinkwater te kampen krijgen. De cijfers zijn bekend. De drinkwaterleidingbedrijven aan de Honingerdijk en op de Berenplaat zullen in 1980 per jaar van 160 miljoen kubieke meters water moeten worden voorzien. Maar vooral voor de watervoorziening is het zaak nu reeds verder te denken dan wat 1980 ons te bieden heeft. De spaar bekkens in de Brabantse Biesbosch zul len met een capaciteit van 100 miljoen ku bieke meters ruw water de voor Rotter dam in het jaar 2000 verwachte jaarom zet van 220 miljoen kubieke meter moe ten kunnen leveren. Ze moeten in staat De boerderijen in de Zuidwaard zijn slechts per boot bereikbaar. Door smalle en brede kreken, die bij eb nagenoeg droogvallen. m r-.:. X,:' mE6ZSBm&È& zijn desnoods een periode van vijf tot zes maanden te overbruggen. Daarom staat midden in de polders van de Zuidwaard al de boorstelling, waar mee de mannen van Rietveld de bodem afpeilen. Polder na polder. Vreemde na men soms, de Plomp, de Lepelaar, de Turfzakken, Moken, de Dood. Voor de Rottei-dammers is het mis schien een geruststellende gedachte, dat nu wordt gedacht over en reeds gewerkt aan de drinkwatervoorziening in het jaar 2000. De boeren in de Zuid waard van de Brabantse Biesbosch be kijken de zaak nuchter en zien naar volgend jaar en het jaar daarop. Ze weten niet wat er met hen gaat ge beuren. De hele Zuidwaard wordt door achttien gezinnen bewoond. Vijf polders, die zekerheid hebben zij wel, zullen het Rotterdams-Brabantse spaarbekken gaan bergen. In totaal 900 hectaren vruchtbare landbouwgrond. Niet meegerekend nog de Buitendijkse gronden. Onder de boeren van de Zuidwaard hebben geruchten de ronde gedaan, dat nieuw land in de Flevopolder te wachten ligt. Veehouder Marinus de Winter zegt: „Als ze mij dat zouden aanbieden zou ik er graag over willen denken". Broer Jan heeft zijn besluit deze zomer genomen. Hij had genoeg gehoord over de plannen met dit deel van de Biesbosch: „Ik ga naar Schouwen". Hij heeft het zekere voor het onzekere genomen. De schipper, die met zijn veerbootje door de Biesbosch tuft en met zijn ogen dicht de weg weet te vinden, zegt: „Ze zeggen niet veel hier, de boeren, er zijn veel Zeeuwen bij. Een beetje stug. Er wordt op hun land geboord en ze zeggen: „Wij weten nog van niks". Ze zullen wel zeggen: „Laat mij nou maar hier blijven. Maar als je in hun hart kijkt dan zouden ze stuk voor stuk graag naar de Flevo polder willen. Maar ze weten nog niets. Boeren willen graag weten waar ze aan toe zijn". De boeren in de Brabantse Biesbosch hebben zich vertrouwd gemaakt met hun isolement. Ze zijn er aan gewend geraakt, dat ze 's winters, wanneer de ijsschotsen door de Biesbosch kruien, de vaste wal bij Werkendam alleen over het ijs kun nen bereiken. Ze hebben er een paar jaar geleden ook niet van opgekeken, toen een vrouw voor een bevalling met een heli kopter werd weggehaald en naar Wer kendam gebracht. Marinus de Winter zegt: „Dat is voor ons nog niet eens zo erg. Het water, dat is erger. Er wordt niets meer aan ge daan. Een overstroming, dat kwam vroe ger wel eens een enkele keer voor, maar nu om de haveklap. Vorig jaar nog (wijst naar de dijk naast de boerderij) viel er een heel gat in. Ik zit hier nu van 1948 af, maar zo erg als de laatste jaren heb ik het nog niet meegemaakt." Het parlementslid Dahlan, dat de jonge ren vertegenwoordigt, heeft bij die gele genheid namelijk bijzondere aandacht ge vraagd voor de begroting van de president. Deze is ditmaal inderdaad door de rege ring gespecificeerd en ziet er als volgt uit: Kabinet van de president: roepiah 19,3 miljoen. Huishouding: roepiah 40,6 miljoen. Staatssecretariaat: 36 miljoen. Onderhoudsdienst: roepiah 15 miljoen. Representatiekosten van de president: 8,5 miljoen. Het studentenblad KAMI heeft die be groting niet alleen gepubliceerd, maar er ten gerieve van zijn lezers bij vermeld wat dit per maand, per dag en zelfs per se conde betekent. Volgens zijn berekening komt men alleen al voor representatiegelden op bijna dui zend roepiah per uur, een redelijk maand salaris dus. Het blad van de strijdkrach ten, „Angkatan Bersendjata", vindt dat ook het bedrag van drie miljoen per maand voor het presidentiële huishouden er wezen mag. Was mijn salaris zo groot, schrijft een rubriekschrijver van het blad, dan zou ik best elk uur „ampera" willen roepen. („Ampera" is Soekamo's uitdruk king waarmee het lijden van het volk wordt aangeduid). Het parlementslid Dahlan heeft na het verkrijgen van deze interessante cijfers gevraagd of ook de echtgenotes van de president en hun paleizen voor rekening van de staat komen, terwijl bijvoorbeeld de tweede vrouw van een ambtenaar al geen recht meer heeft op pensioen. Het Haagse provotariaat wil meewerken aan het feest voor prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven op 9 januari in Den Haag. De provo's hebben het Alge meen Haags Comité geschreven, dat zij menen, dat het in ieders belang wense lijk zou zijn ook de provo's bij de fees telijkheden te betrekken. Aanleiding voor deze brief was de op roep van het A.H.C. waarin verenigings besturen werd verzocht bij de ontvangst van het bruidspaar op 9 januari aan de grens van de gemeente vertegenwoordigd te zijn. De provo's zijn, zo schrijven zij aan het A.H.C., zich ervan bewust, dat de term „vereniging" maar in zeer beperkte mate op hen van toepassing is. Een in vitatie om bij de ontvangst aanwezig te zijn zouden zij op prijs stellen „omdat zij het hun sympathieke huwelijk niet graag verstoord zouden willen zien door progressieve elementen van de maat schappij". De provo's zouden zeer tevre den zijn als een deputatie van vier of vijf provo's een uitnodiging zou krijgen. Aan het verzoek om de naam van een voorzitter te vermelden, kunnen de pro vo's niet voldoen „bij gebrek aan zo'n kuddeleider". De secretaris van het A.H.C. kon nog niet zeggen of het verzoek van de pro vo's wordt ingewilligd. „Daarvoor moet nog met veel mensen, met instanties en in eigen kring worden overlegd. De vraag is ook: Wat zijn dat voor mensen?" al dus de secretaris. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11