President Johnson verslijt zijn medewerkers aan lopende band Capabele figuren vaak door mindere goden vervangen IIS1 SI14 «UITGAAN IN HAARLEM SCHR SSC wasverzorgers VOOR UW HELE WAS tel.60550 Weer Britse boef uit gevangenis ontsnapt Bonn noemt DDR nu „Oost-Duitsland" Minder Brits geld voor overzeese hulp wasverzorgers tel.60550 VOOR UW GROTE STUKKEN VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 13 Raadsel TENTOONSTELLINGEN 34 et. anno 1815reeds 150jaar natuurkwaliteit MUZIEK Mensenbescherming Onjuist Verkeersproblematiek 2 Verkeersproblematiek 3 Hogere PTT-tarieven Geschrokken Peking vandaag TONEEL BALLET POPPENTHEATER DIVERSEN (Van onze correspondent) WASHINGTON. Bill Moyers, perschef en speciaal assistent van president Johnson, heeft per 1 fe bruari ontslag genomen. Moyers zal uitgever en hoofdredacteur worden van „Newsday" op Long Island bij New York, een in 1940 opgericht dag blad dat een oplage van 415.000 exem plaren heeft en waar Moyers volgens geruchten 100.000 dollar per jaar zal gaan verdienen, 70.000 dollar meer dan in zijn huidige baan. Een tweede belangrijke assistent van Johnson die heengaat, Jake Jacobsen, die terugkeert naar de advocatuur in Texas. Moyers' opvolger in het Witte Huis wordt George Christian, een veertigjarige oud journalist, die tot mei assistent was van Texaanse gouverneur John Conally. Voor Jacobsen is nog geen opvolger bekend. Deze mutaties in de hoogste gelederen van het Witte Huis sloegen in Washington in als bommen. Onmiddellijk zoemde de geruchten-molen om de redenen te pro duceren voor de onverwachte aftocht van deze twee, president Johnson zeer na- staande en uit Texas afkomstige mede werkers. Vooral het ontslag van de 32-jarige Moyers is voor velen een groot raadsel omdat hij, die een graad in de theologie heeft, sinds zijn meerderjarigheid nauw met Johnson verbonden is geweest. Als student werkte hij al op Johnsons televi siestation in Texas, sinds 1957 (Behalve een korte tussenperiode waarin Moyers onder-directeur van Peacecorps was) was hij Johnson's vertrouwde assistent. De laatste tijd na de verdwijning van de presidentiële assistenten Walter Jen kins, Jack Valenti en McGeorge Bundy was hij zonder enige twijfel Johnson's lin ker- en rechterhand. Moyers officiële titel is weliswaar pers chef, maar zijn feitelijke functie is veel meer omvattend. Alle belangrijke zaken waarmee de president te maken heeft kwamen onder zijn ogen. Hij zat aan de wekelijkse lunch over de buitenlandse po litiek met de ministers Dean Rusk, Robert McNamara en assistent Walt Rostow aan en hij had kennis van alle geheimen zaken. Waarom hij deze unieke positie, die hij op elk willekeurig moment had kunnen verruilen voor een aantrekkelijke baan in bedrijfsleven, journalistiek, etc. thans opgeeft is een moeilijk te beantwoorden vraag. Moyers eigen lezing, dat zijn familie hem noodzaakte een beter betaalde baan te aanvaarden, lijkt nauwelijks overtui gend, alhoewel het waar zou kunnen zijn dat het gezin van zijn kort geleden jong gestorven broer, die ook Witte Huis-assis tent was, hem financiële verplichtingen oplegt. Geruchten dat hij gegokt had op het onder-ministerschap van Buitenlandse Za ken als opvolger van George Ball of dat hij Amerikaans ambassadeur in Saigon had willen worden en teleurgesteld zou zijn dat die posities hem niet werden ge geven, zijn onbewijsbaar en lijken niet erg waarschijnlijk. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN. Nauwelijks Is de klop jacht op de inmiddels veroordeelde poli- tiemoordenaar Harry Roberts geëindigd, of de politie en militairen zitten in Enge land een andere gevaarlijke misdadiger op de hielen. Het is de 37-jarige Frank Mitchell, die wegens roof met geweld pleging tot levenslang was veroordeeld. Hij ontsnapte uit de beruchte gevangenis op de golvende heidevlakten van Dart moor in Devon, voornamelijk bestemd voor de meest gewelddadige gevangenen. Het is Mitchells derde ontsnapping. Tel kens wanneer hij ontsnapte beging hij een nieuwe misdaad. In 1958 ontsnapte hij uit Broadmoor, pleegde een roofover val en bedreigde een vrouw met een bijl. Toen hij terechtstond moesten negen poli tiemannen en gevangenisbewaarders hem overweldigen, omdat hij de rechter te lijf wilde. De regering heeft een onderzoek naar Mitchells nieuwe ontsnapping gelast. Deze komt juist op het ogenblik dat de vroe gere defensie-chef, lord Mountbatten, aan het hoofd van een commissie, naar aan leiding van de ontvluchting van de spion George Blake, een onderzoek instelt naar het gebrek aan beveiliging in vele ge vangenissen, die zo lek blijken te zijn als een mandje. Uit Britse gevangenissen ontsnappen dagelijks gemiddeld twee ge detineerden. Bill Moyers Eerder lijkt het geloofwaardig dat Moyers lichtelijk teleurgesteld zou zijn over het feit dat zijn invloed op het bui tenlandse beleid na McGeorge Bundy's aftocht niet toegenomen is maar veeleer afgenomen, een direct gevolg van de be noeming tot speciaal Witte Huismedewer ker voor de buitenlandse politiek van de dynamische en zelfverzekerde Walt Rosto een figuur die tot ieders verbazing grote waardering bij president Johnson heeft gewekt en die na Rusk en McNamara thans zeker de invloedrijkste stem in de formulering van het buitenlandse beleid is. Daarnaast zou Moyers uitgeput zijn door het tempo waarin de onvermoeibare Lyndon Johnson hem laat werken, een af- sloverij die weliswaar nu en dan gepaard gaat met touchante attenties van de pre sident en zijn familie, maar die woede uitbarstingen en scheldpartijen naar aan leiding van kleine vergissingen niet uit sluit. Hoe dan ook, het vertrek uit het Witte Huis van Moyers en Jacobsen bete kent dat Johnson in zijn drie jaar presi dentschap zijn hele staf versleten heeft. Van de belangrijke medewerkers uit de eerste dagen na Kennedy's dood is nie mand meer over: noch de Kennedy-men- sen Bundy, Sorensen, Schlesinger en Goodwin, noch Johnson-mensen als Jen kins, Valenti, Goldman en nu Moyers en Jacobsen. Afgezien van deze toestand, die een merkwaardig licht werpt op president Johnson's kwaliteiten als werkgever is er bovendien het onthutsend verschijnsel dat de presidentiële staf er met alle mu taties steeds op achteruit lijkt te gaan. Met Moyers gaat een van Johnson's meest capabele en bovendien vooruitstre vende medewerkers heen, ook een die kans had gezien de goede relaties met de Kennedy-familie aan te houden, en de naar Texaans conservatisme neigende Christian lijkt voor hem evenmin een waardige opvolger als de rechts georiën teerde Watson was voor Jenkins of de pompeuze Rostow voor Bundy. BONN (AP) Karl Günther von Hase, de woordvoerder van de Westduitse rege ring, heeft woensdag de term „Oost- Duitsland" gebruikt om het communisti sche deel van Duitsland aan te duiden. Zijn verklaring op een persconferentie verschilde opmerkelijk van de officiële benaming „Sovjet-zone", „de door de Sovjet-Unie bezette zone" of „Midden- Duitsland" die de Westduitse regering tot nu toe in verklaringen steeds heeft ge bruikt. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië zal volgend jaar twintig miljoen pond 200 miljoen gulden minder voor over zeese hulp uitgeven dan was vastgesteld. Dat heeft Arthur Bottomley, minister voor Overzeese Ontwikkeling, maandag in het Lagerhuis meegedeeld. Hij zei dat de regering deze besnoeiing betreurt. Hij deelde niet mee welke landen het slacht offer van de maatregel zullen zijn. Vishal: „De droomwereld der naïeven", een expositie van werk van amateurschilders Dagelijks van 10 tot 17 uur, 's zondags van 13 tot 17 uur, 's woensdags van 20 tot 22 uur. Tot 19 december. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieu ze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zon- en feest dagen van 14 tot 17 uur. Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62). Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10 tot 17 uur, zon- en feestdagen 13 tot 17 uur). Museum Van Looy (Kamperlaan): Schilde rijenexpositie „Henk de Vries 75 jaar". Op werkdagen van 10 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tot 1 januari 1967. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuur- kundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel (Dagelijks, behalve zondag en maandag 10 tot 16 uur, de eerste zondag van de maand van 13 tot 16 uur). Cruquiusmuseum (Vijfhulzen): Stoomge maal en oude machinerieën. Maandags tot zaterdags geopend van 9 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nw. Kerksplein): Dage lijks van 10 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur; op zondagen van 14 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur. Expositie van werk van Harry Prenen. Galerie T (Bakenessergracht 67): Expositie van werken van Kees Verweij. Dagelijks van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Van 10 december tot 9 januari. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): „75 gulden tentoonstelling" Expositie van werk van Gerry Beuling, Renee Bouws, Bob Buys, Rob Clous, Poppe Damave, Loes Gorlee, Remco v. d. Gugten, Cor en Kees Hak, Piet van Heerden, Eduard Heymans, Lia Lekker- kerker, Anneke v. d. Mandele, Michel van Overbeeke. Liesbeth Sayers, Wim Steyn, Kees Verkade en Wim Worm. Op werkdagen van 9.30 tot 18 uur. Tot 1 januari. Bloemenheuvel (Bloemendaal): Expositie van werk van Bloemendaalse kunste naars. Dagelijks van 14 tot 17 u. Tot 22 december. Galerie 3 (Jansstraat)Expositie van werk ADVERTENTIE sLssS«i 4.\~\ van Saul Belem, Gerard Gooiker, Mi chiel d'Hont, Hans v. d. Horst, Frits de Nooyer en Maus Nijkamp. Vrijdag 16 december, Verlosserkerk (Haarlem-noord), 20 uur: Concert door het Sions Jeugd- en meisjeskoor en het Dubbelkwartet o.l.v. Teke Bijlsma Orgel: Leen Nijdam. Vrijdag 16 december, Concertgebouw 20 15 uur: Concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest o.l.v Henri Arends. Soliste: Eva Bernathova (piano). Programma: Beethoven, Mar tinu en Wagenaai. Vrijdag 16 december, Nieuwe Kerk (Nieuwe Kerksplein) 20 uur: Kerst concert door de vereniging „Door Zang Vriendschap". Soliste: Lea de Boer (zang en harp) Maandag 19 december, Petra Kerk (Heemstede), 20.45 uur: Kerstconcert door het Heemsteeds Kamer Orkest o.l.v. Iman Soeteman. Solisten: Gerrit van Slooten (trombone), Henk Soete man en Carel van der Linden (hoorn). De schrijver (ster) van „Verantwoor delijkheid" (schrijvende lezers van 9 de cember) verzoek ik die verantwoordelijk heid in de eerste plaats te vragen aan die houders (sters) van honden die hun viervoeters de openbare wegen laten be vuilen met derzelve faecaliën. Dat hun dieren deuren, vuilnisemmers enzovoort als hondenurinoir gebruiken schijnen de ze geleiders niet op te merken. Het is toch tegenwoordig zo dat men zelfs in de drukste straten (om van de minder drukke straten maar niet te spreken) niet meer kan winkelen zonder er steeds op bedacht te moeten zijn een ongewenst slippertje te maken door de overal liggende hondenuitwerpselen. Dat de daarbij zijnde geuren niet dadelijk de gedachte aan „bloemstad" opwekken zult begrijpen. Dierenbescherming? Prachtig! Maar eerst bescherming van de mens. P. D. GIESKE, Haarlem In uw nummer van 6 december trof ik enkele meningen over de Partij Voor Ongehuwden aan van uw parlementaire redacteur die mijns inziens onjuist zijn. Zo staat de Partij Voor Ongehuwden onder het hoofdje: meestal rechts. Wij zijn rechts noch links en komen uitslui tend op voor de belangen van de onge huwden. Onze leden zijn zowel van recht se als van linkse partijen afkomstig. De lezers zouden de indruk kunnen krijgen dat wij een kansloze dwerggroe pering zijn: op 1 juni heeft onze op 28 februari opgerichte partij een wel zeer verrassend resultaat behaald door in Amsterdam en Den Haag 1.2 percent te halen. Als dat Kamerverkiezingen waren geweest had dat bijna twee Kamer zetels betekend, want de kiesdeler is 2/3 percent. Er leven in ons land 800.000 on gehuwden boven de 25 jaar. Als maar de helft ons steunt halen wij tien Kamer zetels. Voor één Kamerzetel zijn 40.000 stemmen nodig. A. P. BRANDES, Haarlem. Zou het niet beter zijn dat: Er parkeerliftgarages met drukknop systeem geconstrueerd worden, zo nodig op een beperkte ruimte, waarin het gehele Nederlandse autopark gaat? En er straten komen van ten minste 50 meter breedte? L. G. HAGEMAN, Haarlem. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer Hugenholtz in uw blad van 25 november, waarin hij stelt dat er veel onbegrip heerst op bestuurlijk ge bied wat de parkeerproblematiek betreft wil ik graag het volgende opmerken. Mijns inziens kan de heer Hugenholtz we ten dat allerlei instanties een vinger in de pap willen hebben. Het zou mij niets ver wonderen als monumentenzorg en cul tuur en recreatie ook om hun mening is gevraagd ten aanzien van het parkeer probleem en de oplossing ervan. Bedenkt een particulier een goede op lossing voor het opheffen van de parkeer problemen dan zal de suggestie verkeers technisch gezien wel niet uitvoerbaar zijn of om economische redenen niet haalbaar. Ik geloof dat met het plaat sen van meer parkeermeters wel meer parkeerruimte ter beschikking komt, theoretisch althans. Praktisch natuurlijk niet, maar dat hoeft ook niet, als het op papier maar gunstig uitvalt. Er zijn in Haarlem nog wel enige stink- grachten, die bijvoorbeeld geheel of ge deeltelijk overkluisd kunnen worden of helemaal gedempt. Haarlem zou dan de primeur kunnen hebben de eerste stad in ons land te zijn zonder parkeerpro blemen. Maar V.V.V. zal hiertegen waar schijnlijk bezwaar maken, omdat dan geen buitenlanders meer naar Haarlem komen. Ook deze mensen hebben echter meer belang bij een goede parkeerplaats dan bij een stinkende gracht. De heer Hugenholtz vraagt ook welke knoeiers nieuwe stadswijken ontwerpen en bouwen. Mijns inziens zijn dat dezelf de mensen die woningen bouwen welke na een paar jaar bouwvallig zijn, of waar zoals in de Boerhaavewijk een halve meter water onder de vloer staat- Het nog steeds maken van scherpe bochten in de straten is louter een ge woontekwestie. Nauw verwant aan de parkeernood is het rijprobleem. althans in de steden. Op zaterdag moet iedereen zo nodig naar de binnenstad om een bief stukje of een rol beschuit te kopen. Ter wijl mevrouw winkelt parkeert mijnheer zijn auto op een verboden plaats en be lemmert, door bijvoorbeeld dubbelparke- ren, de doorgang voor het verkeer. Wan neer de politie de bestuurder sommeert verder te rijden wordt de motor aange zet en de auto enkele meters verplaatst. De agent ziet dan toch niets meer, want die is verder gegaan op zijn ronde. Een goed voorbeeld van dit slordig par keren biedt de Koningstraat. Grote vrachtwagens die daar moeten lossen gaan liefst in de bocht staan en niet vol doende rechts. Andere vrachtwagens en autobussen kunnen er dan niet langs of moeten over de stoep rijden met alle ge- In dez« rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publlkatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. varen voor verzakkingen en beschadi ging van de kostbare banden. Een grote opstopping is het gevolg. Dan komt een agent en die dwingt de wachtende auto's over het trottoir te rijden in plaats van de lossende wagen te gebieden door te rijden. Toch moet men de activiteit van de politie prijzen, want sommige verkeers lichten blijven dag en nacht branden. Men staat dan 's avonds laat of 's mor gens vroeg zich te verbijten voor een rood licht terwijl er nergens anders ver keer is te bespeuren. Ons verkeersplan is uniek in Neder land, maar dan in de slechte zin van het woord, Voor de invoering ervan reed men in tien minuten van het Houtplein naar het station. Nu heeft men er twintig voor nodig. Laat de hogere verkeersdeskundi- gen eens met hun ondergeschikten praten, die dagelijks de verkeersproblemen con stateren. E. J. VISSCHER. Haarlem. Sommige banken geven meer rente dan de Rijkspostspaarbank. Als men zijn geld toch naar de Rijkspostspaarbank brengt, dan zou men dit kunnen beschouwen als een zekere goodwill tegenover het Rijk. Indien echter de PTT steeds de tarieven gaat verhogen (mede als gevolg van het innen van belasting voor het Rijk) dan kan die goodwill snel verdwijnen. Er is dan geen enkele reden meer om met min der rente genoegen te nemen dan men el ders zou kunnen krijgen; bovendien kan meer rente nodig zijn als compensatie voor de verhoogde PTT-tarieven. G. LIMPER, Amsterdam. In de krant las ik dat het raadslid Mensink zo geschrokken is van het voor stel om noodwoningen in Haarlem te plaatsen. Ik denk dat dit schrikken ver oorzaakt is door het feit, dat dit raads lid de woningnood nog nooit aan den lijve heeft ondervonden Veel mensen, onder wie mijn broer, wel. Hij woont sinds zijn huwelijk nu vijf jaar geleden in een oude autobus, verstoken van enig com fort, zelfs van gas, licht en water. Mis schien wil het raadslid eens veertien da gen met hem ruilen. Misschien behoort de woningnood dan vlugger tot het verle den of althans zal het raadslid in elk geval niet meer zo snel schrikken. J. C. WESTERMAN, Haarlem Enkele verbeteringen van iemand die drie weken in Peking was: 1 Oude tempel als opslagplaats is een deel van de bijgebouwen van de Tem pel des Hemels, waarin een zaal voor tentoonstellingen is ingericht. 2 Het Rode Plein dat overigens een andere naam heeft is niet zo stil als men zou denken. 3 Na tenminste veertig ritten in Chinese bussen weet ik heel zeker dat zwange re vrouwen gewoon tussen het publiek zitten. 4 Kleine kinderen dragen geen blauw ka toen, dat al drie jaar definitief „uit" is. 5 Verkeerslichten zijn broodnodig voor de ontzaglijke massa's fietsen en bus sen tijdens de spitsuren. 6 De „nieuwe woonwijk" is de oude en bekende Changan Boulevard, waaraan vele grote winkels, hotels en restaurants liggen. 7 Zondag is ook de officiële vrije dag van de Chinezen, plus de dinsdag voor hen die in de continubedrijven werken. 8 Schoolkinderen planten één week per jaar bomen bij wijze van uitstapje met picknicks en tentenkampen dan wel werken één week per jaar in plantsoe nen en parken. 9 In Peking en in het noorden draagt men geen punthoeden zoals die twee soldaten bij een spoorwegovergang. Dat moet ergens in het zuiden zijn of twee soldaten die óók de spoorlijn over steken. Geen rode sympathisant maar J. TADEMA SPORRY, Heemstede Volgende week dinsdag 20 de cember geeft Het Nationale Bal let een voorstelling in de Haarlemse Stadsschouwburg. De opname is van „De verloren zoon". Choreografie van George Balanchine; instudering van John Taras; muziek van Sergei Prokoviev; decors en kostuums van Georges Rouault. Programma: J. S Bach, Albinoni, Tele- man en J. Chr. Bach. Maandag 19 december, Verlosserkerk (Haarlem-noord), 20 uur: Kerstconcert door de vereniging „Door Zang Vriend schap". Soliste: Lea de Boer (zang en harp). Woensdag 21 december, Concertgebouw, 19.30 uur: „Messiah" van G. F. Handel door „Door Zang Vriendschap" o.l.v. Jan Pasveer. M.m.v. Annette de la Bije (sopraan), Watty Krap (alt), Arjan Blanken (tenor), David Hollestelle (bas), Simon C. Jansen (orgel) en Rudolf Jan sen (clavecimbel). Begeleiding. Noord hollands Philharmonisch Orkest. Vrijdag 16 en zaterdag 17 december, Stadsschouwburg, 20 uur: The Living Theatre met „The Brig" van Kenneth Brown. Woensdag 21 decémber, Stadsschouwburg, 16 uur: Inleiding door Toneelgroep Studio met als thema „Het theater van Garcia Lorca". Sprekers: Wilbert Bank (Studio) en Peter Lohr (directeur Stads schouwburg). Woensdag 21 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „Het Kleine Theater" van Federico Garcia Lorca. Regie: Johan Greter. M.m.v. Cocki Boonstra, Elsje Scherjon, Dore Smit, Liesbeth Struppert, Wiesje Bouw meester, Frans Vorstman, Aart Staart jes e.a. Donderdag 22 december, Stadsschouw burg, 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „De koopman van Venetië" van William Shakespeare. Regie: Karl Gutt- mann. M.m.v. Sigrid Koetse, Senne Rouffaer, Jan Rètel, Cor van Rijn, Roger Coorens, Pleumi Touw, Ine Veen, Erik Schutelaar e.a. Dinsdag 20 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Optreden door het Nationale Ballet o.l.v. Sonia Gaskell. Programma: „Apollon Musagète" (Balanchine/Stra- winsky), „De verloren zoon" (Balanchi- ne/Prokovieff) en „Etudes" (Lander/ Czerny). Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), 14.30 uur, toegang 4 j.: Zaterdag 17 december „Het onderwater-avontuur", zondag 18 december „De fluit van Bo- zebol" en woensdag 21 december „Prins Dadeltje". Waagtaveerne (Hoek Spaarne/Damstraat), zaterdag 17 en zondag 18 december, 21 u.: Cobi Schreijer met haar internatio naal programma. Gaste: Dorris Hender son. ADVERTENTIE Lampen overleden. In het r.-k. ziekenhuis St. Johannes de Deo in Den Haag is op 78-jarige leeftijd overleden prof. dr. Willibrord Lampen O.F.M. (in de we reld prof. dr. H. A. Lampen).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13