Voorzitter Hollandsche Maatschappij Agrariërs willen niet dat hun grond reserve is voor anderen Gemeenten onteigenen zonder behoorlijk te betalen i l Drukste postknooppunt van Nederland Dagelijks blijven 100 paar handschoenen achter... KERKELIJK NIEUWS 4 NceJo a 4 BOLS Niet meer sjouwen Grando 19 ct Perlas 17 ct PERRON 3 VAN UTRECHTS STATION: Er worden dagelijks vierduizend zakken post verwerkt met tweehonderddertig treinen Vergeetachtige treinreizigers Vragen over de wateroverlast in Limburg Doden in het verkeer VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 17 Den Helder A A A A A A 4 Ik maakte een Zeer Oude verCisstng Ow V» Dirigenten Hans I onk en André Presser naar concours in New ork Excessen Jongeman manipuleerde onhandig met revolver SENOR1TAS Gok volgend jaar weer per trein naar Keukenhof Perron drie voor de post w>.' - I an der Colks exposeren in Panorama Mesdag Wie de kaart van het jaar 2000 voor zich neemt, ziet dat er in de beide Hol landen nog heel wat ruimte overblijft, die een agrarische bestemming heeft. Als agrariërs en niet agrariërs moet men naast en met elkaar leven. Dat vraagt wederzijds begrip. Wat de agrariërs nu willen is, dat men de ruimte, die zij be wonen, niet alleen maar ziet als een soort permanente reserve, waarvan men maar willekeurig kan afnemen. De heer J. Langereis, ondervoorzitter van de „Hollandse Maatschappij van Landbouw", zei dit gisteren in Amsterdam. Hij p.esi- deerde daar de algemene vergadering van deze maatschappij. „Er zijn streekplannen en de gemeenten hebben hun bestemmingsplannen, aldus de heer Langereis, maar de ervaring heeft al geleerd, dat er niets tij delijker is dan dit soort plannen. Als de gemeente Rotterdam ten noorden van de Nieuwe Waterwel* een haven projecteert in een gebied, dat in een kersvers streekplan een agrarische bestemming heeft, dan is dat in feite kenmerkend voor de beteke nis, die men niet alleen in Rotterdam, maar in vele kringen aan dit soort plan nen hecht. Maar dit alles schept een sfeer van onzekerheid; het gevoel dat men, als het erop aan komt „maar doet." De heer Langereis vestigde ook de aan dacht op wat hij noemde „het spook van de verzilting." In het tuinbouwgebied van het Westland is voor miljarden geïnves teerd, de produktiewaarde van dit gebied loopt voor de land en tuinbouw rond de vijfhonderd miljoen gulden per jaar. En wat gaat men hier nu doen? Gaat men stiekum door met de Nieuwe Waterweg uit te diepen? En is dan de naam van al diegenen, die dit doorgedreven hebben „haas" als de land- en tuinbouw met de brokken zit? De heer Langereis vroeg zich ook af, wanneer er een gemaal komt in Den Hel der. Moet ook eerst de kop van Noord- Holland verzilten, voor er maatregelen genomen zijn? En bij het zout alleen blijft het niet. Met groeiende bezorgdheid ziet de heer Langereis ook de binnenwateren vervuilen. Ten aanzien van de luchtver ontreiniging is hij wat minder ongerust, nu men van alle kanten de gevaren hier van inziet. Toch moet dit de aandacht ook hiervoor niet doen verslappen. Dat men op het Hollandse platteland mooie plekjes wil sparen, is begrijpelijk en zelfs prettig, vond de heer Langereis. Maar men zal redelijk moeten blijven. ADVERTENTIE As-At-*» A* A» J*+jt Ik nam altijd de goedkoopste Zeer Oude Genever omdat ik niet wist dat ik al voor ƒ12,05 per kruik de echte oude historische Bols kon krijgen, zowel in glas als in koelhoudend steen. Als je één keer die volle, zachte Bols kwaliteit geproefd hebt, dan weet je voor goed: niets is Zo Onweerstaanbaar als "Eiker, dag een glaasje N Twee Nederlandse dirigenten gaan dit jaar naar het Dimitri Mitropoulos con cours voor jonge dirigenten in New York. Het ministerie van CRM heeft hiervoor de beide dirigenten van het Nationale Ballet aangewezen. Het zijn de eerste dirigent André Presser en de tweede di rigent Hans Vonk. Zij zullen in januari twee weken naar de Verenigde Staten gaan. In die tijd zal hun taak worden overgenomen door Louis Stotijn en Zol- tan Szilassy Naar Venetië. Twee Nederlandse deskun digen, prof. ir. L. van Bendegom van de afdeling weg- en waterbouw aan de Technische Hogeschool te Delft en ir. J. van de Kerk, hoofdingenieur-directeur van Waterstaat uit Den Haag, zullen naar Venetië gaan om de stedelijke autoriteiten van advies te dienen over Grond en gebouwen der agrariërs zijn produktiemiddelen. Ze moeten daarvan bestaan. Daarom moeten die grond en gebouwen aan eisen van doelmatigheid voldoen. Men kan en mag niet van ons verwachten, dat we een bestaande toe stand bevriezen, aldus de heer Lange reis. Waar het op aan komt, zo zei hij verder, is dat men ons bij het voorover leg betrekt. Zeker, wij praten in veler- Een slimme Engelse uitvinder zegt dat dit vehikeltje dé oplossing is voor huisvrouw-probleem nummer één: het sjouwen met zware bood schappentassen. De driewieler werd in New York geïntroduceerd door het Amerikaanse danseresje „Flick" Colby, die er verrukt van was. Het voertuigje loopt op batterijen en zal zevenhonderd gulden gaan kosten. (Telefoto). lei opzichten wel mee, maar te vaak worden we voor voldongen feiten ge steld en te vaak moeten we constateren, dat gemeentelijke en andere diensten een ontstellend gemis aan inzicht in de land- en tuinbouw vertonen. Kritiek had de heer Langereis op het voorstel tot wijziging van de onteige ningswet, waarbij in geval van onteige ning of gedwongen verkoop slechts de agrarische prijs van grond zou moeten worden betaald. Voor excessen voelde ook hij niet, wanneer het om de prijs van de grond gaat. Als men naar de prijzen kijkt, die sommige gemeenten aan de bouwers durven berekenen, liggen de excessen voor het grijpen. Maar waarom moet nu uitgerekend de zwakste partij aangepakt worden? De meeste bestem mingsplannen vloeien voort uit de om standigheid, dat er al bestaande bebou wing is waar men op aan moet sluiten en grond in de omgeving van bebouwde gebieden heeft al krachtens zijn ligging een hogere verwachtingswaarde. Gaat men die grond kunstmatig op een lagere waarde brengen, dan onteigent men in feite een stuk van iemands bezit zonder er voor te betalen. „Ik voel niets voor excessen", aldus de heer Langereis, „maar de nu voorgestelde regeling is in elk geval een exces". Het openbaar ministerie in Rotterdam is van plan in de toekomst bij overtre dingen van de vuurwapenwet hechtenis- straffen te gaan vragen. De Rotterdamse officier van justitie, mr. A. Wendels, liet deze waarschuwing horen in zijn requisi toir tegen een twintigjarige Rotterdam mer die op 21 juh van dit jaar in een café op Katendrecht onhandig had gema nipuleerd met een geladen revolver, waardoor een cafébezoeker werd gewond. Mr. Wendels eiste tegen de jeugdige Rotterdammer vier maanden gevangenis straf voor de „hoogst roekeloze, hoogst onachtzame wijze" waarmee hij die 21ste juli met het wapen, dat hij kort tevoren voor 75,had gekocht, was omgespron gen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) UTRECHT Het centraal station in Utrecht is Nederlands drukste knooppunt voor het postvervoer. Per dag wordt er post verwerkt met 230 treinen. Per dag worden er 4000 zak ken uitgeladen, ingeladen, overgela den en voor een deel gesorteerd. Daar bij gaat het om ruwweg 1,5 a 2 mil joen poststukken. In heel Nederland zijn het er ongeveer tien miljoen, die per dag door de posterijen worden verwerkt. Tussen half elf 's avonds en middernacht is de postdienst in Utrecht op het derde perron bezig aan „de derde slag". Aan zo'n slag komen voor een leek onbegrijpelijke dienstaanwijzingen te pas, zoals „na vertrek van ASD-MT met CH ASD- RSD op spoor 68, gaat GV-NiVI van spoor 5b naar spoor 6d en wordt te gen ASD-AH (CH) geplaatst". De „vertaling" van dit geheimschrift is: Na vertrek van de motorposttrekker van Amsterdam naar Maastricht met de bagagewagen Amsterdam-Roosendaal op spoor 6b richting 's-Hertogenbosch gaat de motorposttrekker van Den Haag naar Nijmegen van spoor 5b naar spoor 6b aan de andere zijde van het perron en wordt tegen de achtergebleven bagagewa gen Amsterdam-Arnhem geplaatst, die meegekomen was achter de motorpost trekker Amsterdam-Maastricht." Voor ingewijden is dat allemaal heel duidelijk en heel eenvoudig. Zoals het ook heel duidelijk is, dat de Nederlandse Spoorwegen op zo'n uur waa-rop honder den postzakken op perron drie in- en uit geladen worden, liever hun eigen treinen en reizigers aan andere perrons afhande len. Perron drie is dan postaal gebied. P.T.T. verzorgt in het binnenland op hoofdverbindingen het vervoer vrijwel ge heel per trein. Daarbij zijn van maandag tot en met vrijdag drie groepen verbin dingen te onderscheiden. In de late middag- en avonduren dient een aantal personentreinen voor snelle doorvoer van hoofdzakelijk brieven, brief kaarten en expressestukken. Daarna volgt een aantal verbindingen (veelal drie) met motorpostrijtuigen. Zij dienen voor het omvangrijke vervoer van massa- drukwerken en pakketpost. Sinds een paar maanden beschikt P.T.T. over 35 van In het eerste kwartaal van dit jaar lie ten reizigers elke dag (de weekeinden en de feestdagen niet meegerekend) onge veer honderd paar handschoenen in de trein liggen. Handschoenen, paraplu's, sjaals en hoeden komen het meeste voor in het omvangrijke assortiment gevonden voorwerpen, dat NS krijgt te behandelen. De Spoorwegen hebben er een speciale afdeling voor: het Bureau Gevonden Goe deren in Utrecht, waar twaalf mensen wer ken. In enorme hoeveelheden komen daar de verloren voorwerpen binnen. Vo rig jaar konden 57.150 voorwerpen bij de rechtmatige eigenaar terugbezorgd worden. Maar dat was nog niet de helft van alles wat er in de treinen en op de stations wordt gevonden. In het eerste kwartaal van 1966 wer den er 2143 damesparaplu's gevonden, 901 herenparaplu's, 6874 paar handschoe nen, 2357 sjaals, 1161 aktetassen, 1243 hoeden, 123 koffers, 206 brillen en 238 schoenen. In datzelfde kwartaal kon 41.7 percent van alle verloren zaken worden terugbezorgd. In het tweede kwartaal was dat ruim 45 percent. Dat terugbezorgen gebeurt soms na intensief speurwerk van het Bureau Gevonden Goederen. De eigenaars melden zich lang niet al tijd. Groot is het percentage paraplu's en handschoenen dat nooit wordt opge- Volgend voorjaar zullen de Nederlandse Spoorwegen een aantal treinen in de „Keukenhof-periode" speciaal in Lisse la ten stoppen. Het gaat om ongeveer 25 treinen die deze stop op in totaal 20 dagen zullen maken. Het zijn treinen van de normale dienst. Deze dagen vallen in maart, april en mei vraagd. Vier maal per jaar worden vei- van oktober, had een netto-opbrengst van 11.478, voor dit jaar een record. Op deze laatste veiling kwamen een paar kostbare artikelen onder de hamer: een Leica-ca- mera, die voor 560 van de hand ging en een gouden ketting met hanger voor 275. De vier veilingen brachten dit jaar totaal ongeveer 40.000 op. Dat is echter maar een fractie van het bedrag dat NS elk jaar moet besteden voor het Bureau Gevonden Goederen en voor de mensen die zich op de grote stations met verlo ren en gevonden zaken bezighouden. De Tweede-Kamerleden Oele en Tans (beiden P.v.d.A.) hebben de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk ge vraagd of er in ons land maatregelen voor een betere waterbeheersing in voor bereiding zijn om de wateroverlast tegen te gaan, die door de Maas en haar zij rivieren de Roer en de Geul in Limburg is veroorzaakt. De heren Tans en Oele achten, gezien de aanhoudend ongunstige klimatologi sche omstandigheden, spoedige hulpmaat regelen ook van financiële aard, noodza kelijk. De beide afgevaardigden vragen de minister ook om, wanneer de waterover last mede veroorzaakt is door het open zetten van stuwen in het buitenland, zich met de betrokken regering in verbinding te stellen om tot een gecoördineerde wa terbeheersing te kamen. De zestienjarige B. Neurink uit Gees teren is, toen hij plotseling met zijn brom fiets de rijksweg te Vriezenveen over stak, door een auto aangereden. Hij was op slag dood. In het protestant-christelijk streek ziekenhuis te Bennekom is aan zijn ver wondingen bezweken de 81-jarige M. Ro- zeboom uit Bennekom, die zwaar werd gewond toen hij zonder voorrang te ver lenen aan een personenauto een weg- in Bennekom overstak en door de auto werd aangereden. In Arnhem is de 53-jarige mevrouw M. O. Dijkstra-Telissen in een ziekenhuis overleden aan letsel dat zij opliep toen zij met haar fiets tegen het openzwaaien de portier van een auto reed. In Zwartsluis is de 26-jarige mevrouw G. Kronenberg - Voerman dicht bij haar huis met haar auto geslipt, in een sloot gereden en verdronken. Zij had drie kin deren. In Beneden-Leeuwen is de 63-jarige Th. Wouters met zijn auto van de dijk in het water gereden. Toen de rivierpolitie erin slaagde de auto op de kant te halen bleek de heer Wouters reeds te zijn verdronken. die motorposttrekkers, waarvan er 30 voortdurend in dienst zijn en 5 in reserve worden gehouden dan is er nog het nachtpostnet, uitgevoerd met snelle goe derentreinen. De noodzakelijke verwerking om nog een late rechtstreekse aanslui ting op de kantoren van bestelling te geven, gebeurt tijdens het transport in postrijtuigen. In de ochtenduren van de volgende dag en rond het middaguur volgen dan nog met personentreinen de verbindingen voor de middagbestellingen. De dienstregeling is zo opgezet dat in de stations een ruim stationnement voor lossen, overladen en laden mogelijk is. Voor Utrecht ligt de „eerste slag" tus sen 4 en 5 uur 's middags, de tweede tussen 8 en 9, de derde tussen half elf en half twaalf. Als alles volgens dienstregeling ver loopt is op die uren weinig of geen pu bliek op perron drie, zodat de postmen sen de handen vrij hebben en het publiek niet wordt gehinderd. In Utrecht is dat nog veel belangrijker dan in andere plaat sen, omdat daar het derde perron akelig smal is en de ijzeren palen van de overkapping het werken met wagentjes belemmeren. Treinvertragingen kunnen de goede gang van zaken op perron drie ernstig in de war sturen. Het is een vas te stelregel dat dan reizigerstreinen voor gaan. Posttreinen komen „voor de paal" te staan (zoals in spoorwegtermen het wacthen voor een onveilig sein genoemd wordt. Een trein, die te laat binnen is, komt ook niet op tijd weg. En als het even tegenzit, blijft er post over, want punt één is dat zo'n trein zo vlug mogelijk wegmoet. Ook moet de treindienstleider langs perron drie wel eens een ver traagde reizigerstrein binnenlaten, die normaal langs een ander perron komt. Dan is er tussen de honderden postzak ken en tientallen wagens voor de reizi gers nauwelijks plaats, zelfs als het er maar weinig zijn zo laat op de avond. Met een portofoon onderhoudt een van de postmannen verbinding met het sta tionspostkantoor. Het is een proef die sinds twee maanden aan de gang is. Het is nu mogelijk van het perron af het kantoor te waarschuwen dat voor be paalde treinen de wagentjes met uit de stad en omgeving aangevoerde post nog niet naar het perron gestuurd moeten worden omdat de bijbehorende trein te laat is. Vroeger had men twee man nodig om op en neer te lopen tussen perron en kantoor als er even iets mis ging met de dienstregeling. Tot twee uur in de nacht zijn ruim honderd mannen druk bezig met aan- en afvoer. Daarna blijft er een nachtdienst over van twintig man voor belading van de 45 auto's, die 's morgens tegen vijf uur uitzwermen naar de kantoren in het postdistrict die van Utrecht uit bediend worden. fy Ned Herv. Kerk. Beroepen te Wageningen (vac. R. C. G. Troelstra) (toez.) J. Verburg te Didam; - te Rijswijk (Geld.) R. Das te Ovezande- Driewegen. Aangenomen naar Middel- harnis (wijkgem. in wording) H. D. v. Hoogstraten kand. te Utrecht, die bedank te voor Nieuw Niedorp en voor Medem- blik. Bedankt voor Oostzaan (toez.) P. L. M. Sterrenburg te Broek op Langedijk. Bedankt voor Eist (Utr.) B. A. Donkers- goed te St. Philipsland. Beroepen te Middelharnis (wijkgem. in wording) H. D. Hoogstraten, kand. te Utrecht. Beroepen te Valburg-Homoet B. A. Donkersgoed te St. Philipsland; te Wijk bij Heusden J. Zwijnenburg te Oudewater; te Schoonhoven (vac. J. C. Schuurman) C. Treure te Hasselt. Bedankt voor Dinxperlo (2e pred.pl.) (toez.) A. Meijeringh te Schoonebeek; voor Delft (toez.) en voor Poortvliet (toez.) J. Catsburg te Opheusden; voor Eibergen (vac. H. Gordeau) T. Feenstra te Avereest; voor 's-Gravenhage (vac. C. M. Krijger) Joh. Grolle te Groningen; voor Oud-Beijerland (vac. W. H. v. Koo- ten) J. v. d. Velden te Amersfoort. Geref. Kerken. Beroepen te Eindhoven (vac. Dr. W. v. d. Zwaan) G. de Zeeuw te Den Helder; - te Antwerpen (vac. D. W. Dondorp) B. ter Haar te Rotterdam; - te Bergum L. J. Wolthuis te Woerden. Aangenomen naar Enschedé (vac. J. P. Dondorp) A. C. Mooy te Ridderkerk; - naar Wierden W. A. Krijger te Schiedam. Bedankt voor Tiel P. S. Veldhuizen te 't Harde; voor Leeu- ADVERTENTIE warden-Huizum vac. B. Berends) H. Lije- sen te Schoonebeek. Beroepen te Assen (vac. K. A. Firet) G. W. H. Peddemors te Nieuw-Vennep. Beroepen te Dokkum (5e pred. pl.) J. Goldschmeding te Dussen-Rijswijk (N.B.). Aangenomen naar Delfzijl G. W. J. v. Bleek te Marken, die bedankte voor Mar- rum. Beroepen te Alphen a. d. Rijn (vac. wijlen W. Wijman) A. Riddersma te Zuid laren. Beroepen te Nieuwkoop J. Tiersma, kand. te Schiedam; te Beekbergen H. Dijkstra te Diever; te Muiden-Muiderberg J. de Waard te Oostvoome. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Apeldoorn J. Ver kade te Groningen-Noord. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Klaaswaal en voor Ril- land-Bath P. Blok te Dirksland; voor Tho- len M. Heerschap te Paterson (N.J.) (USA), v. h. predikant te Borssele. Beroepen te Kruiningen C. Wisse te Elspeet. Tweetal te Slikkerveer A. Hofman te Zeist en M. G. Mouw te Middelharnis. Be roepen te Sioux-Center, Iowa (USA) A. Vergunst te Rotterdam-C., die bedankte voor Clifton (USA). Beroepen te Emmeloord A. W. Verhoef te Barneveld. Oud Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Scheveningen J. van Prooyen te Grafhorst. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor 's-Gravenhage-West A. Hilbers te Zwolle. Beroepen te Bunschoten P. den Butter te Gorinchem. Bedankt voor Maassluis G. Bouw te Eemdijk. Bedankt voor Meppel J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. M. C. van der Colk-Verheus en W. A. van der Colk exposeren van 17 december tot 9 januari in Panorama „Mesdag" Zeestraat 65, 's-Gravenhage. Dagelijks open van 10.00-15.00 zondags van 13 00- 15.00 uur.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17