Een eerste keuze uit kerstpremières Bronchi letten La vielle dame Cul de sac 4 NTS- en Eurovisieprogramma's op eerste en tweede kerstdag Zonder Walt Disney zou de wereld er anders hebben uitgezien Geluk eerst dan met een RING van KAN Folklore uit Israel op tv Musical opgedoekt vóór de première KOOT 3PXAHO'S I. KAN - juwelier-horloger Een unieke kollektie TROUW- en VER LOVINGSRINGEN van smal tot breed, glad of bewekrt, met briljanten Uw ouders kochten ze reeds bij ons VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 19 R.Ph.O. krijgt 22-jarige tweede concertmeester Monitor en NTS-sport 's maandags op Nederland 2 Gruwelijk vervelende avond De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma KRO-medewerker H. J. Neuman draagt zijn functie over Nieuwe tv-omroepster voor de KRO Rechtstreekse reportage Zesdaagse Amsterdam ADVERTENTIE Hocstdrank in tabletvorm. 9Sct 99 99 99 99 MEN ZAL in de komende feestdagen geen reden hebben zich te beklagen over een geringe variatie in de filmprogramma's van de grote steden. Zoals het zich nu laat aanzien maar men weet nooit in hoeverre prolongaties veranderingen in het schema zullen aanbrengen zal uit een royaal assor timent films van velerlei kaliber een keuze gedaan kunnen worden, waarbij onen niet bij voorbaat de vrees behoeft te koesteren in het al te brave vakantievermaak of het al te lieve kerstdivertissement verzeild te raken. Om eens een voorbeeld te noemen: deze week begint al in vier bioscopen in ons land wat Amsterdam betreft City de Amerikaanse film „The professionals" van Richard Brooks, een groots opgezette en keiharde „western" die zeker „over" zal blijven in de komende weken en niet on middellijk beantwoordt aan de traditionele voorstelling van een kerstfilm. Evenmin beantwoordt daaraan een film als „Cul de sac" van Roman Po- lanski die Cinétol volgende week als première uitbrengt, daarmee een lange reeks voorstellingen van „King Kong" onderbrekend. En ook niet, hoewel toch meer in die richting komend, de Franse film die De Uitkijk tegen Kerstmis zal inzetten en die „La vieille dame indigne" heet en ge maakt is naar een novelle van Bertolt Brecht. OM BIJ die laatste «ven stil te blij ven staan; „La vieille dame indigne", hier uitgebracht onder de verkeerde titel- vertaling „De opstandige oude dame", is het debuut van René AUio, die daarvóór alleen maar een tweetal korte films ge maakt had. Met zijn vrije bewerking van Brechts novelle die hij al dadelijk met een weemoedige en melodieuze inleidingsbal lade in een sterk Franse sfeer plaatst, heeft Allio bewezen een filmer te zijn op wie men dient te letten. Ogenschijnlijk biedt het verhaal over een oude vrouw die, als ze weduwe is geworden, nog wat van het leven probeert te profiteren, weinig stof voor een complete speelfilm, maar de beginnende filmer heeft met gro te inventiviteit het basisverhaal met ne venintriges aangevuld, waardoor boven dien de centrale figuur niet voortdurend de aandacht blijft opeisen, al blijft ze wel de handeling bepalen. Die centrale figuur is madame Berthe, een eenvoudige wei nig eisende vrouw die al haar tijd aan haar man en haar kinderen, het huishou den en de zaak heeft gegeven en die, als ze op zeventigjarige leeftijd weduwe wordt en niets meer omhanden heeft, nog iets wil maken van haar leven. Het is een bescheiden verlangen, zo op het eerste gezicht, en toch jaagt madame Berthe er heel wat mensen mee in het harnas. Het is alsof de mensen, zowel haar naaste familie als buren en kennis sen, haar willen voorschrijven hoe ze als eerbare weduwe dient te leven, wat er dan op neer zou komen dat ze achter de propere gordijntjes van haar woning ging zitten wachten op de dood. Madame Berthe trekt zich van die traditionele opvattingen omtrent het weduweschap niets aan en gaat op haar eigen manier nog een beetje genieten van de tijd die haar nog gegund is. Haar wereld heeft, zoals de openingsballade het uitdrukte, gelegen tussen tafel en kast; ze ontdekt nu dat buiten het beperkte gezichtsveld van haar levenslange bestaan nog een an dere wereld bestaat en ze raakt er niet op uitgekeken. Ze vindt nu ook tijd men sen te ontmoeten en vriendschappen te sluiten en ze komt in een vreemde ken nissenkring terecht, waarin vooral een anarchistische schoenmaker en een meis je van twijfelachtige zeden zich intensief met haar bemoeien. Of dat uit eigen be lang gebeurt dan wel uit oprechte vriend schap voor het parmantige oude dametje laat de film in het midden. Het is ook niet van belang zolang Berthe er een ge zellige tijd door heeft en die heeft ze, achttien maanden lang. Ze sterft onver wacht en we krijgen haar alleen nog maar te zien op een paar onduidelijke amateurkiekjes die tijdens een vakantie trip in een door haar gefinancierde auto gemaakt zijn. Ze staat er op als iemand die geniet van alle goede dingen die het leven haar zo laat schonk, wat vriend schap, wat vrijheid, een picknick in de duinen en een uitzicht op zee. ALLIO heeft een aandoenlijke film ge- Lionel Stander als gangster Richard in Polanski's „Cul de Sac". maakt, maar het emotionele evenwicht voortdurend in de gaten gehouden. Ma dame Berthe wordt geen dramatische fi guur, allereerst niet door de wijze waar op de actrice Sylvie, die zelf al tachtig jaar oud is, met ontwapende humor dit vrouwtje in al haar argeloosheid heeft uitgebeeld, maar ook omdat regisseur Allio met een bijna nuchter registrerende camera madam Berthe gevolgd heeft op haar ontdekkingsreis door een pas ont dekte wereld. Bovendien heeft hij rond de opstandige dame wat familieleden, buren en vrienden gegroepeerd die stuk voor stuk scherp geobserveerd zijn tot menselijke proporties uitgroeien en van de film een verrukkelijke zedenkomedie maken, met madame Berthe als gangmaakster van alle intriges en verwikkelingen. ALS VOLSTREKT CONTRAST tot dit warme, menselijke blijspel staat de zwar te komedie die Roman Polanski maak te onder de titel „Cul de sac", wat let terlijk: doodlopende steeg betekent. En daar wil Polanski naar toe, naar het „point of no return", de situatie waarin geen terug meer mogelijk is en men op zichzelf of enkele anderen is aangewezen. In „Een mes in het water", Polanski's eerste speelfilm, werd die toestand ge creëerd door drie mensen met een hoop conflictstof in de beperkte ruimte van een klein zeiljacht samen te brengen, in „Re- pulsion", Polanski's eerste Engelse film werd een schizofreen meisje (Cathérine Deneuve) veroordeeld tot een eenzaam verblijf in een Engelse flat, waar ze lang zaam door haar waanvoorstellingen tot krankzinnigheid wordt gebracht. In „Cul de sac" brengt Polanski opnieuw enige heterogene figuren samen, ditmaal in een eenzaam kasteel op een eilandje voor de kust van Northumberland. Het echtpaar dat daar woont is een bizarre combinatie van een nymfomane vrouw (Frangoise Dorleac) en een homofiele man die een teruggetrokken leven leiden in een onbe woonbaar en bij vloed van het vasteland afgesloten middeleeuwse burcht. Door toe val wordt de burcht het toevluchtsoord van twee misdadigers die op de vlucht zijn. Een van hen is zwaar gewond en sterft op de binnenplaats van het kasteel, waar hij begraven wordt. De ander terro riseert een korte tijd het echtpaar, in af wachting van de komst van zijn leider die zich echter telefonisch distantieert van het klaarblijkelijk blunderend bendelid, waar na deze op het ogenblik dat hij wil ver trekken door de voortdurend vernederde echtgenoot dodelijk gewond wordt. De geforceerde situatie doet denken aan het uitgangspunt van een modern toneel stuk, van Becket of Pinter en in de sfeer ook van het absurdistisch theater voltrekt zich de bizarre handeling die Polanski gelegenheid geeft zijn min of meer sardonische kijk op de mensen bot te vieren. Maar buiten alle bedoelin gen om, is „Cul de sac" een blijspel vol ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale piatenbon mmwmmmmm 'iÊföfiWÊifrü o Madame Berthe (Sylvie) met zoon en kleinzoon in „Une vieille dame indigne". onverwachte wendingen dat voortdurend in hoge mate amuseert door Lionel Stan der een bekend Amerikaans acteur van tweedeplansrollen in gangsterfilms als de goedmoedige schurk Richard. Polanski's derde speelfilm en zijn tweede Engelse produktie is de duidelijke bevestiging van een jong en rijk talent dat zich vier jaar geleden met „Een mes in het water" en nog iets eerder met „Twee mannen en een kast" zo overtuigend aankondigde. C. Boost ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale piatenbon Zondagavond 18 december wordt een opname uitgezonden van één der voor stellingen van The Israeli Folk Dancing Group die onder meer in het Internatio nale Congrescentrum in Amsterdam ge houden werden. Enkele jaren geleden was dit gezel schap nog een amateurgnsemble, maar dank zij de overweldigende successen in vele landen zijn zij nu beroeps met Tel Aviv als domicilie. Behalve dansen en muziek bevat het programma van zon dagavond ook solozang van de Jemini- tische zangeres Kochava Harari, die hier mee voor het eerste naar Europa kwam. De data waarop de twee uitzendingen van het Nederlands Songfestival 1967 worden gehouden, zijn vastgesteld op de woensdagen 22 februari en 1 maart. De 22-jarige Rotterdamse violist Roe lof van Driesten is benoemd tot tweede concertmeester van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Hij ontving zijn op leiding aan het Rotterdamse conserva torium bij de pedagoog Jewssy Wulff. Na zijn eindexamen in 1964 studeerde hij twee jaar te Wenen in de klasse van Ricardo Odnoposoff. Thans heeft hij on derricht van Leslaw Simon. ADVERTENTIE •n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale piatenbon De N.T.S. zal op eerste kerstdag via Nederland I een aantal programma's en Eurovisieuitzendingen verzorgen. De uitzending begint 's middags om half drie. 's Avonds zendt de N.T.S. via Nederland 2 uit, terwijl in de middag van tweede kerstdag (maandag 26 december) de programma's „Monitor" en „N.T.S.-sport" worden uitgezonden eveneens via Neder land 2. Het kerstprogramma van de N.T.S. op zondagmiddag 25 december bestaat uit de Amerikaanse musical-comedy „De ge vaarlijke Kerstmis van Roodkapje". Het verhaal wordt nu eens verteld vanuit het standpunt van de wolf en als zodanig is er van het eigenlijke sprookje weinig meer over. Deze ABC-produktie was een inzen ding naar het Gouden Roos-festival in Montreux. Via het Eurovisienet wordt vervolgens het kerstprogramma van het circus Bil ly Smart uitgezonden uit Londen. Het programma bevat dierendressuur, komi sche nummers en acrobatie. Het is voor het eerst dat Billy Smart Sr. deze tra ditionele kerstuitzending niet bijwoont want hij overleed op 25 september van dit jaar op 73-jarige leeftijd. Na dit cir- eusprogramma worden kerstliederen uit gezonden vanuit het King's College in Cambridge. De opnamen worden voor het vierde jaar in successie door de B.B.C. gemaakt en overgenomen door de N.T.S. via het Eurovisienet. (Van onze correspondent) WASHINGTON Amerika rouwt om Walt Disney, de schepper van Mickey Mouse, die op 65-jarige leeftijd is overleden. Hij was een gelukkig toeval in onze eeuw, aldus de televisiecommentator Sev Areid en daarmee zullen tientallen miljoenen over de hele wereld, die genoten hebben van Sneeuwwitje met dwergen als Grum py, Sneezy en Dopey, van Fantasia, Peter Pan, Mary Poppins enzovoort het volledig eens zijn geweest. Disney overleed aan een hartzwakte in het ziekenhuis waar hij voor controle we gens het wegnemen van een gedeelte van zijn linkerlong was heengegaan. De maker van 600 films en houder van 900 onder scheidingen, waaronder een door president Johnson verleende Medal of Freedom, was overigens meer dan alleen filmproducent. Naast zijn tekenfilms, natuurdocumentai- res, avonturenfilms, komedies en musicals op celluloid was de maatschappij Walt Disney-Prodiictions onder zijn leiding ook betrokken bij recreatie-oorden, alsook bij televisieshows. Het kinderpark Disneyland in het zuiden van Califomië is een wereld beroemde trekpleister, een soortgelijk pro ject had Disney op stapel staan voor Flo rida, terwijl een vakantieoord voor zomer en winter in Califomië, met veertien ski liften en tien restaurants, juist het teken tafelstadium verlaten had. Maar primair zal Disney zeker herinnerd worden als de schepper van het onver getelijke knaagdier Mickey Mouse, dat hij voor het eerst in 1928 in de tekenfilm Steamboat Willy aan de wereld voorstelde. Op deze kleine muis bouwde Disney ten slotte zijn miljoenenimperium dat het we- reldpubliek verblijdde met amusement niet gebaseerd op sex en gewelddadigheid, zo als bij een groot deel van Hollywoods pro- dukten het geval is, maar op dingen en fi guren uit sprookjes en kinderwereld. Het is niet verwonderlijk dat een Frans blad hem kandidaat stelde voor de Nobelprijs voor de Vrede, een onderscheiding die hij weliswaar niet kreeg, maar waarvoor hij zich kwalificeerde. Walt Disney, die zijn fabuleuze carrière met de Mickey Mouse-films, Donald Duck, de drie kleine biggetjes enzovoort nog wist te bekronen met het supersucces Mary Poppins (met Julie Andrews) was uiterlijk geen indrukwekkende figuur. Hij was noch klein noch groot, had grijzend bruin haar en een kleine snor. Als werkgever was hij veeleisend en lang niet altijd in het stra lende humeur dat zijn films suggereerden, maar uniek was Walt Disney zeker en de filmindustrie en de wereld zouden er van daag zeker anders uitzien als hij er niet geweest was. NEW YORK (AP) Producer David Merrick heeft de musical „Breakfast at Tiffany's" opgedoekt voordat er een voor stelling op Broadway gegeven was. De bewerking van Truman Capotes boek le verde volgens Merrick een „gruwelijk vervelende avond" op, waaraan hij de critici en het publiek niet wilde blootstel len. Bij voorverkoop is voor kaartjes al een miljoen dollar neergeteld, dat in zijn ge heel zal worden terugbetaald. Aan de mu sical gaat in totaal 400.000 dollar verloren. Abe Burrows had zich eerst aan het herschrijven gezet, maar het werk over gedragen aan Edward Albee, schrijver van .Who's afraid of Virginia Woolf?" De hoofdrollen werden gespeeld door twee televisiesterren, Mary Tyler Moo re en Richard Chamberlain. De regie was in handen van Joseph Anthony, het li' bretto was van Bob Marrill. HAARLEM - Barteljorisstraat 2 - Telefoon 13004 ARUBA - Bonaire - CURACAO - ST. MAARTEN en met de hand gegraveerd door één der beste graveurs van Nederland. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Klass. gram. muz. 7.30 Nws. 7.32 Nederlandse gezangen 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 De Zes daagse te Amsterdam. 8.15 Dj inn (8.30-8.32 Nws. 9.35 Waterstanden). 12.25 Marktberich ten. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorlichting. 12.50 Zonder grenzen. 13.00 Vliegende schijven. 14.00 Familieprogramma. 16.30 Franse les. 17.00 Carionca. 18.00 Orkestmuziek 18.20 Licht combo. 18.40 Volksliedjes. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Zingening. 20.30 Verzoekplaten. 22.10 Roulette. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Goal.22.35 Nws. HILVERSUM U. 298 M. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch stijdlied. 7.23 Gramm.muziek. 7.55 Voor de kinderen. 8.00 Nws. 8.10 Gramm.muziek. (8.30-8.35 Van de voorpagina). 9.15 Klassieke gramm.muziek. 10.00 Gevarieerd programma. (11.00 Nws). 12.15 Voor nu en later. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Sport. 13.00 Nws. 13.10 VARA-varia. 13.15 Tijd voor teen agers. 14.15 Uitlaat. 14.55 Jazz. 15.25 Het be- drijfsspel. 16.00 Nws. 16.02 Socialistisch be stek 1967 16.15 Oude gramm.platen. 16.45 Tussen stilstand en beweging. 17.00 Salon- orkerst 17.30 Radioweekjournaal. 18.00 Nws. 18.20 Opera. 19.15 Boekbespreking. 19.35 Dicht muziekprogramma. 20.00 Nws. 20.05 Amuze- mentsmuziek. 20.40 De «VARA-speelgoed-ac- tie. 20.45 Crispijn (hoorspel). 21.50 Sponta ne reacties. 22.30 Nws. 22.40 Plein en publiek. 23.55 Nws. Hilversum III 240 M. 9.00 Nws. 9.02 Orkestraal allerlei. 9.30 Het Leger des Heils. 10.00 Nws. 10.02 Klassieke gramm.muziek. 10.30 Licht muziekprogram ma. (11.00 Nws). 12.00 Nws .12.02 Actualitei ten. 13.00 Nws. 13.02 Gramm.muziek. 14.00 Nws 14.02 Velvet voices. 14.30 Toppers van toen. 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Lichte or kestmuziek. 16.00 Nws. 16.02 Muziekprogram ma. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow. BRUSSEL 324 M. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.45 Amusementsmuziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Dissonanten. 14.00 Nws. 14.03 Filmkroniek. 14.40 Lichte muziek. 15.00 Nws. '5.03 Dans en amusementsmuziek. 16.00 Gevarieerde muziek. 17.00 Nws. 17.10 Kleinkunst. 17.35 Dans- en amusementsmuziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardensport. 18.30 Franse les. 18.32 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek 19.00 Nws. 19.40 Gevarieerd programma. 20.00 Jazz. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nws. 22.15 De ze ven kunsten. 22.30 Mosterd na de maaltijd. 23.00 Dansmuziek. 23.55 Nws. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 10.45-11.35 Schooltelevisie. 12.00-12.30 Te- leac. 19.30 Nws. in het kort. 19.01 Pipo. 19.05 Fanclub. 20.00 Journaal. 20.20 Achter het nws. 20.45 Mogul. (T.V.-film). 2.135 Mies en scène. 22.35 Uitgerekend. 22.40-2.245 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. in het kort. 20.01 Laura Storm (TV-film). 21.01 Overal en ergens. 21.45 At tentie. 22.00 Adventsoverdenking. 22.05-22.10 Journaal. 22.50-23.00 Teleac. VOOR ZATERDAG NEDERLAND I 16.00 Klokke vier. 16.50 Narretje Notedop. 17.00-17.35 Voor de kinderen. 19.00 Nws in het kort. 19.01 Pipo. 19.05 Paarden en 20.00 Journaal. 20.20 Het gulden schot. 21.20 Moord op de zeedijk, (TV-spel). 22.05 Brand punt. 22.20 Journaal. 22.25-22.45 Brandpunt. 22.45-23.15 Directe reportage van de Zes daagse. NEDERLAND II 20.00 Nws in het kort. AVRO: 20.01 Run, Buddy, run (TV-film). 20.25 The man from U.N.C.L.E. (TV-film) 21.15 Onsinziens. 21.45 AVRO's Televisier. 22.10-22.15 Journaal. De N.T.S. zet haar uitzendingen op de ze eerste kerstdag voort via de zender Ne derland 2. Om half acht 's avonds be gint men met het vervolgverhaal „Johan en de Alverman" een nieuwe aflevering van dr. Kildare en de musical „Mijn ge weten en ik" van de Belgische Radio en Televisie. Deze musical, naar het gelijk namige toneelstuk van Staf Knop, gaat over een artiestenhuwelijk met de nodige conflicten. Medespelenden zijn onder an deren Nand Buyl, Yvonne Lex, Denise De- weerdt en Jef Cassiers. Het laatste programma op eerste kerst dag is een documentaire van Jan Vrijman over de fotograaf Joop Colson, die op 5 november op 66-jarige leeftijd overleed. De documentaire is gefilmd door Ed van der Elsken. De programma's „Monitor" en „N.T.S.- sport" worden niet op eerste kerstdag uitgezonden, maar op maandag 26 de cember om respectievelijk 15.30 en 19.00 uur op Nederland 2. Nederland 1: De VARA begint het pro gramma met het tienermagazine „Fan club", waarin vanavond optreden de beat- groepen The Maskers en The Clungels, het Franse zangeresje Sylvie Vartan en protestzanger Boudewijn de Groot. Na Achter het Nieuws een nieuwe aflevering van de serie „Mogul" waarin het zoeken naar aardolie en aardgas een rol speelt. Na deze film volgt het programma Mies- en-scène en „Uitgerekend" van Ellis Ber ger en Gerrit Eerenberg. De beatgroep The Clungels treedt vanavond via Nederland I op in het tienerprogramma „Fanclub" van de VARA-televisie. Nederland 2: De TROS start de uit zending met een nieuw avontuur van Laura Storm. De NCRV gaat verder met „Overal en nergens" over feiten uit ver leden toekomst en vooral uit het heden. Na de rubriek Attentie en de avondover denking het journaal waarna nog een les van de Teleaccursus over kernfysica. ADVERTENTIE ZIJLWEG 57 - HAARLEM Telefoon 11036 KLEINE PIANO'S (ook voor huur) BECHSTEIN FÖRSTER PLEYEL IBACH en andere De heer H. J. Neuman, chef afdeling documentaire KRO-televisie, zal zijn functie met ingang van 1 januari 1967 overdragen aan de heer Ad Zonneveld, momenteel regisseur afdeling Filmzaken. De heer Neuman is tevens samensteller van de programma's „Witboek" en „Sil houet". Hij zal zich nu geheel gaan wij den aan buitenlands commentaar voor radio en televisie. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale piatenbon HILVERSUM Met ingang van don derdag 15 december is tot televisie-om- roepster bij de KRO benoemd Anne van Egmond uit Leiden. Mej. van Egmond werkt sinds 1965 mee aan radioprogram ma's van de KRO, zoals „Sjook", „Vliegende schijven" en „P.M.". ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale piatenbon HILVERSUM In het zaterdagmid dagprogramma van de KRO-televisie „Klokke Vier" wordt zaterdag 17 decem ber van 16.40 uur tot 16.50 uur een recht streekse reportage uitgezonden van de wielerzesdaagse in de RAI te Amster dam.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19