Felle reactie van Moskou tegen VS Johnson: „Nog geen vrede in Vietnam in zicht" W erkloosheid in bouw stijgt HET WEER Eenzame dood in wereldstad New York Maximumwerktijd Hoogovens wordt 433/4 uur per week Na een tweedaags Kamerdebat kreeg prof. Z ijls tra zijn zin Doodstraf geëist tegen Omar Dhani 1 klassiek wonen morris (rG ELZER's SLIJTERIJ SWIER Woonhanst N.V. Auto-Shop Haarlem Twee meldingen met alles goed Korter werken bij Philips in Doetinchem Walt Disney overleden Schilder na val uit raam in Haarlem overleden Vermiste jongen uit Haarlem was wel in Frankrijk i[\terfa$Kioi\$ VANAVOND GEOPEND Ernstige uw herping" W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Medische verzorging 4 Films 4 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 Uitgaan in Haarlem 13 Schrijvende lezers 13 Radio en tv 19 Kunst19 Feuilleton21 Beeldverhalen 21 Beurs 23 Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Sport 25, 27 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Iets zachter 6000 meer Aannemers ontevreden over bouw-CAO pagina 23 Wereldsteden in kersttooi pagina 15 Het woord is aan K E R ST-EXPOSITIE STSJLMEUBELEN Onze Boterkerstkransjes smelten op de tong 1 Zaterdagaanbieding hazenberg ROOMBOTER KERSTKRANSJES VAN BREUKELEN CAMEL - TWEEDJASSEN uw gezelligheidsleverancier Kennemerlaan 36 IJmuiden möde voor heren PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE SJAALS Alles voor uw Auto Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 52e JAARGANG NUMMER 39 VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye NEW YORK (Reuter, AP en AFP). „Het zal nog wel enige tijd duren voor er vrede in Vietnam zal komen. De Amerikanen die aan de oorlog deelnemen zullen nog lange moeilijke dagen doormaken". Dit zei president Johnson gisteren bij de ontvangst op het Witte Huis van een groep in de Vietnamese oorlog gewond geraakte militairen. De Amerikaanse president voegde hieraan toe: „Ik wenste dat ik u kon zeggen dat de vrede voor de deur staat". Secretaris-generaal Oe Thant heeft ge zegd de verslechtering van de toestand in Vietnam als gevolg van de intensi vering van de bombardementen cp Noord-Vietnam te betreuren. Thant vreest dat de oorlog zich zou uitbreiden als deze tendens zal voortduren. De Russische regering beschouwt de Amerikaanse bomaanvallen op de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi als een ern stige verscherping van de internationale toestand, aldus meldt onze correspondent in Moskou. In een officiële verklaring, die de voortzetting van Russische hulp aan Noord-Vietnam op alle fronten benadrukt, worden de Verenigde Staten waarschu wend herinnerd aan de belofte die de landen van het Warschaupact in juli tij dens hun conferentie in Boekarest hebben afgelegd. Gemeenschappelijk werd toen vastgesteld dat de Oosteuropese landen o.a. ook vrijwilligers naar Noord-Vietnam zouden zenden, mocht Hanoi daarom vragen. De verklaring van de Russische re gering, waarin wordt geprotesteerd tegen het bombarderen van woonwijken in Viet nam en het beëindigen van de Ameri kaanse agressie wordt geëist, is ondanks De werkloosheid in de bouw beweegt zich afgezien van het seizoen nog steeds in een sterk stijgende lijn, aldus de me morie van antwoord op de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning aan de Tweede Kamer. Minister Witte acht het waarschijnlijk dat de cijfers in de komende winter hoger zullen zijn dan in de winter 1957/1958 aangezien het niveau en het stijgings tempo van de werkloosheid thans hoger liggen dan in 1957. Hoewel de financiering van de woning bouw momenteel grote zorgen baart, mag worden aangenomen dat de uitvoering van de inmiddels in de Tweede Kamer aangenomen financiële maatregelen ook op de voortgang en de ontwikkeling van de bouwactiviteit een gunstige invloed zal hebben, zo meent de minister. Een constante produktie van 125.000 woningen per jaar blijft het na te streven doel. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Zwaar bewolkt met enige regen en hier en daar mist. Morgen overdag enkele verspreid voorkomende op klaringen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk zuidelijk, later rui mend naar westelijke richtingen. Over het algemeen iets zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. de scherpe formulering door enkele Wes telijke diplomaten in Moskou „mild" ge noemd. Ongetwijfeld bevat de verklaring geen enkel nieuw aspect wat betreft eventuele Russische tegenmaatregelen. En aan het zenden van vrijwilligers naar Vietnam is in het verleden ook al van tijd tot tijd herinnerd. Nooit is Hanoi echter ingegaan op het aanbod, dat moei lijk te verwezenlijken zou zijn gezien de Chinese blokkade van de weg over land naar Vietnam. Het blijft dus afwachten of Moskou anders dan alleen verbaal op de naar zijn mening „nieuwe uitbreiding van de oorlog in Vietnam door de Verenigde Staten" denkt te reageren. Voorlopig er vaart men slechts een fellere publicis tische behandeling van het thema. De verwijzing naar de verklaring van Boeka rest is weliswaar dreigend, maar zal ge zien de snelle reactie tot stand gekomen zijn zonder raadpleging van de andere zes Oosteuropese ondertekenaars. Hetgeen de politieke betekenis ervan vermindert. Het aantal Amerikaanse militairen in Vietnam is in de week eindigend afge lopen zaterdag met 6.000 man toegenomen en bedraagt nu 368.000. De schatting van de Noordvietnamese en Vietcongstrijdkrachten blijft gehand haafd op 280.000 man. •N> Tussen de n.v. Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrie ken en de werknemersorganisaties in de metaalindustrie is overeenstem ming bereikt over de uitwerking van de in de meerjarige CAO van Hoog ovens overeengekomen loonkosten stijging van zes percent per 1 januari 1967, zo wordt van de zijde van Hoog ovens medegedeeld. De salarisschalen van het onder de C.A.O. vallende personeel zullen met in gang van 1 januari 1967 worden verhoogd met 4,25 percent. De salarissen van de betrokken werknemers zullen dienover eenkomstig worden verhoogd. De werktijd van hen die momenteel langer werken dan gemiddeld 43;3/< uur per week zal met ingang van 1 juli 1967 worden verkort tot 433/4 uur per week. De kosten van de werktijdverkorting, die 1,1 percent van de loonkosten bedragen, zullen voor de helft worden verrekend met de ruimte voor 1967, voor de helft met de reeds overeengekomen ruimte voor 1968. Bij de vaststelling van het percentage van 4,25 is in aanmerking genomen dat De cijfers van sporttoto 23 van het afge lopen weekeinde zijn: aantal deelnemers 650.935, bruto-inleg 898.226,40, prijzen- bedrag 296.414,plus derde prijs toto 22 45.258,75) is totaal 341.672,75. Eer ste prijs 163.027,70, waarvoor twee mel dingen, elk ƒ81.513.80 ontvangen, tweede prijs 88.924,20, twaalf meldingen, elk 7.410,40, derde prijs 44.462,10 plus 45.258,75 is totaal 89.720,85, 49 mel dingen (1 met 2 en 1 met 3 kolommen), die per kolom 1.725.40 ontvangen. per 1 juli 1967 een aantal wijzigingen in de sociale verzekeringswetten is te ver wachten. Het nog resterende gedeelte van de ruimte voor 1967 ter grootte van 1,2 per cent wordt gereserveerd om de daarbij optredende gevolgen van de verschuiving in de premielasten, vöor zover dat met deze reservering mogelijk is, op te vangen. In de loop van de eerste helft van 1967 wordt tussen partijen verder overleg ge pleegd over de bestemming die aan deze reservering zal worden gegeven. De N.V. Philips gloeilampenfabriek heeft de arbeidsinspectie toestemming gevraagd in haar condensatorenfabriek te Doetinchem in de eerste maanden van 1967 korter te werken. Blijkens een vanavond verstrekt com munique is het doel heirvan door een tij delijke verlaging van het produktieni- veau een aanpassing van de voorraden te bereiken. Bij deze maatregel zijn 230 van de circa 335 Doetinchemse werknemers van Philips betrokken. Zij zullen twee dagen per week niet werken. De maatregelen zijn, aldus het commu nique, besproken met de vakorganisaties en de ondernemingsraad. Het personeel is muniqué is het doel hiervan door een tij uitkeringen krachtens de werkloosheids wet aan te vullen tot het normale inko men van de werknemers. Aan de bedrijfs vereniging is hiervoor toestemming ge vraagd, aldus het communique van Philips. Bij Philips Eindhoven is in studie of deze maatregel eventueel ook nog op andere fabrieken moet worden toegepast. Daaromtrent is echter nog geen enkele beslissing gevallen. BITRBANK Walt Disney, koning van de tekenfilm, is donderdag overleden. Hij was 65 jaar. Walt Disney maakte his torie op het witte doek door een fantasie wereld van getekende figuren te schep pen, waaraan jong en oud over de hele wereld plezier beleefden. Disney blies een aantal sprookjes nieuw leven ip door er kleurentekenfilms van uit te brengen en vervaardigde ook avonturen- en natuurfilms. Van de tekenfilmfiguren van Disney zijn behalve Mickey Mouse, ook Minny Mouse, Pluto en Donald Duck wijd en zijd bekend. Het filmbedrijf van Disney groeide in de loop der jaren tot een omvangrijke in dustrie, waarin duizenden tekenaars en technici werk vinden. De studio's staan in Burbank (Californië) Disney bezat uitgeverijen, grammofoonplaatmaatschap pijen en bedrijven, die produkten voor films leveren, zoals speelgoed. De „Motion Picture Academy" heeft hem herhaaldelijk met Oscars onderschei den, in Frankrijk kreeg hij het „Legioen van eer" en universiteiten als die van Yale en Harvard verleenden hem ere doctoraten. (Vervolg op pagina 19) De 53-jarige huisschilder P. Bloemer uit Zwanenburg is vanmorgen overleden nadat hij in Schalkwijk uit een raam van de derde verdieping van een flatgebouw is gevallen. De schilder was in de achterkamer van een woning in het flatgebouw op de hoek van de Engelandlaan-Italiëlaan aan het werk. Hij stond op een trapje voor het raam en moet zijn evenwicht hebben ver loren. Hij maakte een val van acht meter en overleed onmiddellijk. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Premier Zijlstra's belastingvoorstellen zijn door de Tweede Kamer aanvaard. Op geen enkel onderdeel leed het kabinet een nederlaag. Er werden zelfs twee amendementen aangenomen die de belastingontvangsten nog wat groter maakten dan het kabinet aanvanke lijk zelf had voorgesteld. Het belang rijkste voorstel, het uitstel van de be lastingverlaging, werd aangenomen met een meerderheid van 77 tegen 71 stemmen. Voor de meeste andere voorstellen was de meerderheid nog iets groter. Slechts éénmaal werd de eenheid in het confessionele blok ver stoord: bij het voorstel tot verhoging van de omzetbelasting stemden de heren Boersma (A.R.) en Kikkert (C.H.) met de oppositie mee. De Kamer was bijna voltallig. Alleen de Kamerleden dr. Schuyt (K.V.P.) en mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) ontbraken. Terwijl de Kamer stemde wa ren zij uit Afrika onderweg naar het Bin nenhof, maar hun afwezigheid was niet belangrijk, want de stem van dr. Schuyt zou de regeringsmeerderheid hebben ver groot. maar die van mr. Van der Goes van Naters zou bij de oppositie zijn ge komen. Het voorstel tot verhoging van de om zetbelasting met twintig opcenten per 1 ju li 1967 kreeg de grootste meerderheid: 94 tegen 54 stemmen. De fracties van de P.v.d.A., de P.S.P. de C.P.N. en de Boe ren stemden tegen, evenals de heren Boers ma (A.R.) en Kikkert (C.H.) Een poging van de P.v.d.A. om het openbaar vervoer van deze verhoging vrij te stellen mis lukte. Het voorstel kreeg alleen de steun van de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. Een poging om de ingangsdatum van de wet 1 juli 1967 weg te stemmen moest worden opgegeven, omdat een even tueel succes ertoe geleid zou hebben, dat de wet dan al over een paar weken zou worden ingevoerd. Benzine duurder De verhoging van de accijns op ben zine en gasolie met respectievelijk 4 en 2,2 cent per 1 januari 1967 haalde een rui me meerderheid. Alleen de S.G.P., de P.S.P., de Boeren en de C.P.N. stemden tegen. Een voorstel van de C H.U. om de ze verhoging slechts voor één jaar te la ten gelden werd na grote tegenstand van premier Zijlstra ingetrokken. Het voor stel van de heer Notenhout (K.V.P.) om de door het kabinet voorgestelde vrijstel ling voor het openbaar personenvervoer te laten vallen was tevoren al aangenomen. Dit voorstel, dat tot een kleine extra opbrengst voor de schatkist zal leiden, werd slechts bestreden door de P.S.P., de C.P.N., de P.v.d.A. en de Boeren. Het kabinet bleek bereid om een motie van de C.H.U. en de A.R.P. inzake de „fis cale pariteit" van benzine- en dieselauto's over te nemen. Daardoor zal de diesel toeslag op de motorrijtuigenbelasting iets minder worden verhoogd dan de regering aanvankelijk wilde. Het voorstel tot verlenging van de tij delijke verhoging van de Vennootschaps belasting kreeg de grootste meerderheid van alle voorstellen. Alleen de Boerenpar tij was erteeen. (Zie verder pagina 2) Donderdagochtend vond een meisje dat haar hond uitliet in de New Yorkse Boweryeen beruchte wijk van de wereldstad, een man op het trottoir liggen. Hij was nog in staat haar te vertellen dat hij was aan gevallen en dat de onverlaten ook zijn schoenen hadden gestolen. Zij hadden hun slachtoffer gewond in de bijtende koude achtergelaten. Enige minuten nadat het meisje de politie had gewaarschuwd, stierf de man. Het meisje wachtte tot er hulp kwam opdagen. (Telefoto) Rabindranath Tagore: Hij die goed wenst te doen klopt aan de poort; hij die liefheeft vindt de poort open. In tegenstelling met wat wij gisteren vermeldden, heeft de tijdelijk verdwenen 16-jarige Haarlemse leerling-drukker Jo- han Huiberts niets met in Haarlem ge pleegde kleine inbraken te maken. Deze veronderstelling is beslist onjuist en ont staan door een foutief redigeren. De 16-jarige Johan Huiberts is namelijk wel degelijk in Frankrijk geweest, zo is gisteren bij de ondervraging door de Haarlemse politie komen vast te staan. Johan Huiberts heeft op het Nederlandse consulaat in Lille een zogenoemd „Lais sez passer" gekregen, nadat hij door de politie in Amiens was aangehouden omdat hij geen papieren had. Met het document van het consulaat is hij toen teruggelift naar Nederland. Volgens de jongeman is hij zondagmor gen om half zeven met de trein naar Maastricht gegaan. Zoals bekend had hij een ongeluk veroorzaakt met de auto van zijn vader in de nacht van zaterdag op zondag. Vanuit Maastricht is hij liftend naar Brussel gegaan en vandaar weer met de trein naar Charleroi, aldus zijn ver klaringen. Hij vertelde verder naar Parijs en Nice te zijn gelift. Uit Nice zou hij dan dins dagmorgen weer terug zijn gelift tot Amiens. Donderdagmorgen vroeg kwam hij in Hillegom bij een vriend aan. Deze vriend zat ook in de auto van de vader van Johan Huiberts toen de leerling- drukker daarmee tegen de Buitenrust- brug reed. SINGAPORE (Reuter) In Djakarta heeft de openbare aanklager in het pro ces tegen oud-luchtmachtbevelhebber Omar Dhani de doodstraf geëist. Dhani had de republiek in gevaar gebracht, getracht de regering omver te werpen, inbreuk gemaakt op de leerstellingen van de strijdkrachten en schuld bekend: ik ei» hiervoor de doodstraf" aldus de openba re aanklager. De zitting van de militaire rechtbank werd vervolgens verdaagd tot volgende week dinsdag, wanneer het vonnis wordt gewezen. Dhani had toege'geven, dat hem door de Indonesische communisten was toegezegd ,dat hij na de dood van Soe- karno staatshoofd zou worden. ADVERTENTIE van 7.30 tot 10.00 uur óók nog morgenavond tel. 15549 RAAMSINGEL 42 (bij brug Houtplein) Heerlijke mocca-cakegebak- jes, doosje met 6 stuks2.50 mmm heerlijk <vtAiwuwwwwiiwiA>vmwifwfwuwiivwwvi»wifwwwiiir met amandelen bestrooid le klas banketbakkerij Lagersstraat 13 (achter de De Noostraat) Telefoon 5362 Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 2255 90 Amsterdam LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 J 0 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500-12575

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1