JOSEF M ASOPUST Dukla denkt niet licht over Ajax Ajax tevreden over loting Rob de Vries van Telstar gaat voetballen in Amerika Recette gestolen Militairen in slotfase nog naar ruime zege op Haarlem Huldiging van Ajax was hoogtepunt POST ZORGDE WEER VOOR DERNY-GEWELD Eindelijk kwam de zesdaagse-roes I Moeilijke strijd voor SIZO 4 a Europacup-duel Emerson door Newcombe gewipt Willy van der Kuylen in glansrol Schmitt sterke winnaar in CHI Zuidlaren Premie: haar er af Vette premie VRIJDAG 16 DECEMBER 196 6 25 4 'f' - - In vliegtuig Zaterdagvoetbal Ed van der Berg in B-team tafeltennis Standaard gedupeerd „Eén ding is zeker. Ajax kan voetbal len, anders had het Liverpool toch één van de sterkste clubs van Europa niet kunnen uitschakelen voor de kwartfinales van de Europese beker." Dat zei gisteren Josef Masopust. aanvoerder en magistraal dirigent van Dukla Praag, dat op zo'n overdonderende wijze Anderlecht de pas afsneed, nadat de loting in Genève had beslist, dat de Tsjechen tegen Ajax zou den uitkomen. „Na de victorie van Ajax over Liverpool zullen wij zeker niet licht over de Nederlanders denken, al moet ik er aan toevoegen dat Ajax nog niet zo'n naam heeft ais Real Madrid of In- temazionale uit Milaan. Deze tamelijke onbekendheid betekent wel dat onze sup porters een overwinning nu reeds als een zeker feit zien en een nederlaag een fa len van ons team zal inhouden. Ajax heeft een zeer goede voorhoede met Cruyff, Swart, Nuninga en Keizer en al hebben wij met ons team nog niet tegen hen gespeeld. Wij weten voldoende van het Ne derlandse voetbal, na de interland van enkele maanden geleden. Het wordt geen walk-over en Praag kan uitzien naar een bijzonder goede wedstrijd". van de Amsterdamse luchthaven. Van daaruit werd het ANP opgebeld, dat de juist uit Zwitserland ontvangen loting doorgaf aan de verkeerstoren, die daarop telegrafisch contact zocht met de „Ura nus". Het resultaat werd met gejuich ont vangen. Coach Rinus Michels, die aan vankelijk geen commentaar wilde geven, zei even later toch: „Dukla behoort niet tot de sterksten. Wat dat betreft ben ik niet ontevreden. Maar op zich is Dukla natuurlijk een ploeg die goed voetbal speelt." Ook Ajax-voorzitter Jaap van Praag was lang niet ontevreden: „Ik ben echt gelukkig met die loting. Het had heel wat slechter kunnen uitpakken. Van de ploegen lijkt Dukla me een formatie die qua sterkte zo in de middenmoot thuis hoort". Tonny Pronk nam, evenals de meeste spelers die zich nauwelijks van de Liverpool-sfeer hadden kunnen losma ken, het bericht uiterst nuchter op. „Niet slecht, maar tenslotte moet je er toch Nog zichtbaar vermoeid, ook door de chaotische begroeting op Schiphol, zaten de spelers even later met trainer Mi chels tussen hen in achter een lange ta- <WWWMMWI<IIHWWIA<IIWII>IWVWWWIfMIA<VlllflA»>*l<IIMVWWIAAAIWWIIMIIIIIAIMWWWWIAIIA<l«IIIAAIIAAA#WWWWWWIAA<WW>A MMMMMIMMMMWHWMA VWWWWWWMMWI/MWMAAMIMMMIMWWtMWMIlWtMWMAA/WWMMWIAAMIMIAAIIIWWWWWWIlUIAA Vladimir Taborsky, back in het Tsjechi- fel. Ze hadden allen een fraaie plaid bij iVia notinnnla olftol f oi A iov hooft aan -r 1 r»V-i nine nart nlnlrfrionVi nnUnn«nnnn«nnt •che nationale elftal zei: „Ajax heeft een bijzonder sterke voorhoede. Ik kan het weten want ik speelde tegen enigen van hen in Nederland. De eerste wedstrijd tussen Dukla Praag en Ajax zal van be- •lissende betekenis zijn." Vleugelspeler Josef Jelinek was van mening, dat zij niet zoveel goede herin neringen hadden aan het Nederlandse voetbal. „Het nationale team bleef nau welijks overeind en Dukla verloor een vriendschappelijke wedstrijd tegen Feije- noord. Maar wanneer wij in dezelfde vorm steken als tegen Anderlecht, dan kunnen wij zeker winnen". Zijn ploeggenoot Mi roslav Rödr had echter een geheel ande re mening. Hij zei: „dit is het slechtste dat ons had kunnen overkomen. Laten wi; maar hopen dat Ajax niet in die vorm steekt, waarmee het Liverpool naar de af grond speelde. Het Amsterdamse team moet nu toch wel gesterkt zijn door dit succes". Josef Marko, de coach van Dukla Praag zei: „reeds lang koester ik het idee, dat Dukla de finale van het toer nooi om de Europese beker zal kunnen bereiken, hetgeen een groot succes voor het Tsjechische voetbal zou betekenen. Ik hoopte dat wij niet tegen Real of In- ter zouden loten en dat is thans een feit. Ik weet dat Ajax een bijzonder gevaar lijke tegenstander is met een voorhoede, die het vak van doelpunten maken ver staat. Diezelfde voorhoede was in staat het onze nationale verdediging bijzonder moeilijk te maken, al meen ik dat de defensie van Dukla tenminste van dezelf de kwaliteit is. Het voetbal van Dukla is gegrondvest op haarfijne, langs de grond gespeelde combinaties, waarin Masopust zo uitblinkt en als onze voorwaartsen zo spelen als tegen Anderlechttoch ook een club met een reputatie dan zou mijn voorspelling wel eens uit kunnen komen" aldus Marko. Nog voordat gisteren de KLM Lock heed Electra 2 „Uranus" op Schiphol was geland, hoorden de Ajax-spelers de uit slag van de amper een kwartier tevoren in Genève gehouden loting voor de kwart finales van de Europa-cup. Een samen werking tussen de KLM en het ANP zorgde hiervoor. Op verzoek van de aan wezige ANP-verslaggever liet KLM-pur ser Henk Elsink, oud-speler van de toen malige Haagse eersteklasser HBS („Ik heb nog tegen Rinus Michels gespeeld"), contact opnemen met de verkeerstoren (Van een medewerker) In de derde klas van het zaterdagvoet bal moet koploper SIZO de verre reis naar Den Helder maken om HCSC te be kampen. De eerste ontmoeting in Hille- gom werd met 3-1 door SIZO gewonnen. Zo gemakkelijk zal het ditmaal echter niet gaan, want HCSC bezet met één punt minder de tweede plaats. De Helderse club deelt deze positie met IJmuiden, dat zaterdag vrijaf is. Als HCSC dan ook tot de volle winst komt, kan het de leiding van SIZO overnemen. Kennemerland heeft een uitwedstrijd te gen Wartburgia, waarvan op eigen veld met 5-0 weid gewonnen. Zandvoortmeeu- wen gaat op bezoek bij Marken (1-0) en een nieuwe zege kon voor de voetballers uit de badplaats wel eens van dubbele waarde blijken te zijn. Beide ploegen ver blijven namelijk in de staartgroep en heb ben alleen Zwaluwen'30 nog achter zich. Ook Kennemerland zal de beide punten mee moeten nemen om zich wat omhoog te kunnen werken. De derdeklassers zijn vier zaterdagen achtereen niet in het veld geweest. Bij de vierdeklassers krijgt leider SMS het op te nemen tegen AFC (3-1) en moet Kinheim de degens kruisen met VEW (2- 1). De thuisclubs zijn opnieuw favoriet voor een kleine overwinning. SVJ treedt als gastheer op van Kromhout (1-0) en moet winnen om uit de gevarenzone te kunnen komen. Hetzelfde geldt trouwens ook voor hekkesluiter SAC, dat een las tige uitwedstrijd tegen ABN heeft, waar van voor eigen publiek met 7-2 werd ver loren. zich, plus een elektrisch scheerapparaat afscheidscadeau van het sportieve Liver- pool-bestuur. De enige, die van het Liverpool-avon- tuur een minder prettige herinnering heeft overgehouden, was Henk Groot. Welis waar was de pleister van zijn voorhoofd verdwenen, doch hij liep mank. „De pe zen vlak boven mijn knie hebben een knauw gehad, die me vermoedelijk enke le weken het spelen onmogelijk zal ma ken", zo zei hij. „Vrijdag wordt er een foto genomen. Ik hoop, dat er niets ge scheurd is." Ajax zal Dukla eerst thuis ontmoeten, maar de strijd tegen de Tsjechen zal pas over enkele maanden worden gespeeld. Terwijl boven Schiphol twee kleine vliegtuigen met een reclame-doek achter zich Ajax vanuit de lucht zij het met Een voorproefje van AjaxDukl.a. Nuninga passeert hier doelman Vik tor van Dukla. Het is een beeld uit de onlangs gespeelde interland NederlandTsjechoslowakije. een spelfout, die nauwelijks op de lagere school voorkomt een felicitatie deden toekomen, overhandigden meisjes van het Nederlands zuivelbureau de spelers nog een Edammer kaas. (Van onze sportredacteur) Rob de Vries van Telstar zal In februa ri 1967 deel uitmaken van het kleine groepje Nederlandse voetballers, dat in de Verenigde Staten als full prof gaat spelen. De Vries heeft, evenals voor hem Co Prins van Ajax en Cees Smit van Zaan streek, een contract afgesloten met de Pittsburgh Phantoms. De 23-jarige De Vries is zaterdag in contact gekomen met enkele Amerikanen die vanuit West-Duitsland hun scouting werk verrichten. De Vries speeld toen met Telstar 2 tegen Ajax 2. Deze week is De Vries enkele malen naar West- Duitsland gereisd om de zaak rond te maken. Hij tekende een contract voor vier jaar. In de contracten, die de Pitts burg Phantoms afsluiten is een vakantie opgenomen van vijf maanden per jaar. Rob de Vries, die getrouwd is en va der van een kind, heeft dit seizoen in Tel star enkele malen in het eerste gespeeld. Grotendeels speelde hij echter voor Tel- stars tweede. Voorhoedespeler De Vries werd in 1964 naar Telstar gehaald door de Engelse trainer Mansell, die zich hem nog herinnerde van zijn tijd als oefen- meester bij Blauw Wit. De Vries speelde in het seizoen onder Mansell ook regel matiger in het eerste dan dit seizoen ge bruikelijk. Momenteel zijn nog twee Ne derlandse voetballers in onderhandelin gen over een contract bij Pittsburgh Phantoms. Zij zullen waarschijnlijk be gin volgende week een besluit nemen. De Phantoms zullen in de Verenigde Staten spelen in een competitie van een bond, die niet bij de FIFA is aangesloten. De KNVB heeft de spelers, die naar Ameri ka zullen gaan een royement in het voor- uizicht gesteld. Ook Piet de Groot van Sparta heeft bij Pittsburg een contract getekend. Voor d<» interland tafeltenniswedstrijden tussen de herenploegen van Nederland en België, die op 7 januari in Knokke worden gespeeld, is het Nederlandse teams als volgt geformeerd. Frans Schoofs, Bert Schoofs en Carel Deken (allen uit Am sterdam). Reserve is Bert van der Helm uit Zoeterwoude. Voor de B-interland tus sen beide landen op dezelfde datum 'in Breda komt de Nederlandse ploeg in de volgende opstelling uit: Ed van der Berg (Heemstede), Cees Mertens (Breda) en Peter van Ham (Vught). De Belgische voetbalclub Standaard Luik is voor een pijnlijke verrassing komen te staan. De recette van anderhalf miljoen Belgische franc, die de 30.000 toeschou wers voor de Europa cup II wedstrijd tegen Chemie Leipzig bijeen brachten, bleek te zijn gestolen. De kwalificatie voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars was slechts een schrale troost. De tweevoudige Wimbledonkampioen, de Australiër Roy Emerson, is donderdag in de halve finales van de tenniskam pioenschappen van Zuid-Australië uitge schakeld. Hij verloor in straight sets van zijn landgenoot John Newcombe 7-5, 6- 2, 6-1. Newcombe zal in de finale Fred Stolle ontmoeten, die in de andere halve finales Tony Roche versloeg, 6-4, 6-4, 6-4. De eindstrijd in het dames enkelspel zal eveneens een Australische aangele genheid worden. Lesley Turner versloeg in de halve finales de Frangaise Fran- goise Durr (6-1, 6-1) en Kerry Melville schakelde de Amerikaanse Nancy Richy uit (4-6, 6-3, 7-5). (Van onze sportredactie) Het militaire elftal zonder Hulshof maar met Mulder heeft in de oefen wedstrijd tegen Haarlem, meer moeite met de roodbroeken gehad dan de uitslag (6-3) zou doen vermoeden. Een kwartier voor het eindsignaal was de stand nog gelijk (3-3). Willy van der Kuylen kreeg het in deze laatste periode echter op zijn heupen. De Haarlemse verdediging kon hem niet meer houden en toen was de zaak snel bekeken. Met twee solo-acties bracht hij de stand op 5-3. Eerst scoorde hij zelf, daarna stelde hij Graaumans in staat doelman Paternotte te passeren. In de laatste minuten bepaalde Mulder de eindstand met een treffer uit een voorzet van de Sittardiaan Kiersch op 6-3. De paar honderd toeschouwers, die op donderdagmiddag naar het Haarlemter rein waren gekomen, hebben zich daar best vermaakt. Beide ploegen beseften terdege dat verdedigend spel in dit oefen duel volstrekt zinloos was en speelden dan ook volledig op de aanval. Negen doel punten waren van deze spelopvatting het gevolg. Bovendien stonden paal en lat niet minder dan acht maal een treffer voor een van de partijen in de weg. Het leek wel of het houtwerk deze middag een magnetische uitwerking op de bal had. Hoeben en Couperus bij Haarlem en bij de militairen Mulder, Jansen en Van der Kuylen zagen hoe paal en lat succes bij hun pogingen in de weg stonden. Bij de rust was de stand al 3-2 in het voordeel van de militairen door doelpunten van Van der Kuylen, Mulder en weer Van der Kuylen. Voor Haarlem scoorden Cou perus en Van Haaren. Vooral het doelpunt van Van Haaren was een juweeltje. Hij nam een voorzet van Couperus meteen op zijn slof en voordat de betrouwbare mili taire doelman Van der Wekke merkte wat er aan de hand was, sloeg de bal als een projectiel in de uiterste bovenhoek. De mjlitaire trainer Zwartkruis greep dit oefenduel aan om, met het oog op de belangrijke wedstrijd om het militaire voetbalkampioenschap tegen Portugal op 11 januari van het volgend jaar, ver schillende spelers te proberen. Na de rust werden daarom Swinkels (Telstar, die voor Hulshof was ingevallen), Veenstra (Go Ahead), Jansen (Feijenoord) en Hou- waart (ADO) vervangen door Molenaar (Zaanstreek), Rijerse (DHC), Van der Vall (Feijenoord) en Kiersch (Sittardia). Bij Haarlem werd Robert vervangen door Ton Smit, wat bepaald geen verzwakking bete kende. Bij de militairen maakte de omzet tingen allemaal niet zo veel verschil. Van der Kuylen bleef, in nog sterkere mate als voor de rust het geval was, de ster van het veld en Jan Mulder bewees nogmaals dat hij als afwerker levensgevaarlijk is, maar als opbouwer en in combinaties geen grootse indruk maakt. Nadat Hoeben de partijen nu de rust met een kopbal op gelijke voet had ge bracht, liepen de militairen door het „Van der Kuylenkwartiertje" van hun tegenstan ders weg. De jonge Duitser Hauke Schmitt is de grote winnaar geworden van het eerste internationale treffen op het Zesdaagse concours hippique in de Prins Bemhard hoeve te Zuidlaren. Met een eerste en een derde plaats speelde Schmitt de hoofdrol in het te eenvoudig opgezette kwantitatief te sterk bezette hoofdnum mer dat tot ver na het middernachtelijk uur duurde. Van de 61 combinaties plaatsten zich niet minder dan 29 voor de barrage. Tot hen behoorde ook de Brazilianen Ferrei- ra en Fernandez van wie echter alleen de laatste tot de ereplaatsen kon doordrin gen. Hij werd ex aequo vijfde met de nationale kampioene Josje Ernst, die in de middaguren het nationale concourt had gewonnen Josje moest nu echter met een tiende seconde verschil haar meer dere erkennen in Toon Ebben, die met Na- bad onfortuinlijk was, maar zich met Prins Ajax revancheerde en zich als vier de klasseerde. Aan een brede kale baan over het hoofd van Barend Schweigman, derde jaarsstudent in de natuurkunde aan de technische hoge school te Delft, zal men nog wekenlang kunnen zien, dat deze twintigjarige een bezoek aan de Amsterdamse zesdaagse heeft gebracht. Barend, die met enkele leden van zijn dispuut in het RAI-gebouw was, kwam tegen vier uur een premie aanbieden: een glas bier meer kan ik niet mis sen. Wedstrijdleider Arie van Vliet en premiecommissaris Gerrit Boyen wim pelden de brooddronken student af, maar toen die bleef volhouden kwam Van Vliet, die in zijn eigen zesdaagse- tijd ook al bekendheid genoot in het uitdenken van grappen, op een idee. „Ik weet waarvoor de renners beslist nog eens willen rijden: een sprint van tien ronden en dan mag de winnaar een scheiding van vijf centimeter breedte in je haar knippen". Barend Schweigman aarzelde, maar werd tenslotte door zijn kameraden overgehaald zijn haar op het spel te zetten. De renners waren meteen „in". Er werd fel gespurt en Jan Janssen eiste de eer op als kapper te mogen optreden. """nrrwvwinnnnnnnn/vuuinnnnnm i ■■■-""-----nrYvvvvvvinnrinnnnnnnnnnnnnnnnnRnnnj (Van onze speciale verslaggever) Heeft Ajax de zesdaagse gered? In ie der geval was het gisteren voor het eerst een sfeervolle avond in het RAI-gebouw te Amsterdam, waar de aan tienduizend personen plaatsbiedende tribunes de eer ste dagen van het wielerfestijn nooit meer dan drieduizend bezoekers tegelijk kregen en de exploitanten van de ker misattracties alle hoop op enige verdien ste hadden laten varen. Maar gisteren stroomde de RAI vol met maar liefst 9.000 mensen, die 5.- tot 30.- neertelden voor de toegang, welk bedrag uiteraard nog groeide met de prijzen van eten en drinken en van het kermisbezoek. Van die 9.000 mensen zagen er 's nachts om vijf uur nog aar dig wat, dat de Denen Lykke en Eugen vanmiddag met een ronde voorsprong kunnen starten. Er zijn twee oorzaken van de toene mende belangstelling. In de eerste plaats zijn de eerste dagen van een wielerzes- daagse nooit erg druk bezet en voorts hadden de bezoekers gisteravond de unie ke gelegenheid het elftal van Ajax toe te juichen. De voetballers hadden een diner in een gereserveerd gedeelte van het RAI- gebouw en kwamen voor het merendeel van het wielerpubliek onopvallend op de tribune. Maar toen de aanwezigheid van de ere-gasten werd gemeld was er dan ook een ovatie die Peter Post nog niet te beurt was gevallen. De echte zesdaagse-sfeer ontbrak de eerste dagen van deze week, maar giste ren in de late avond was zij er hele maal: een volle tribune met gefascineerd toekijkende mensen, een kermis die op volle toeren draaide, caféterrassen waar geen stoel onbezet bleef, buffetten waar men zich verdrong om aan de beurt te komen voor een pilsje, de geuren van patates frites en warme worst en de stem van Willeke Alberti, die begeleid door het huisorkest, moeite had het tumult te overstemmen, dat werd veroorzaakt door het geraas van de auto-scooter, de knal len uit de schiettenten, het geschreeuw bij de goktenten en de schelle grammo- foonmuziek waarmee de kermisexploitan ten op hun beurt elkaar probeerden te overtroeven. Hoogtepunt van de avond was behalve de huldiging van de Ajax-spelers en ook van de schaatskampioenen Schenk en Verkerk de wedstrijd achter dernies die kort na middernacht begon. Het werd een spannende race waarvan de scepti sche toeschouwer weliswaar de indruk De zesdaagse van Amsterdam gaat in ieder geval, wat het totaalbedrag aan premies betreft, alle records slaan. Naast de 40.000,- die tot nu toe reeds beschikbaar waren, is nog een bijzon der kostbare premie ter beschikking gesteld door een importeur in automo bielen, n.l. een Porsche ter waarde van omstreeks 20.000,-. Om deze sport wagen zal zaterdagavond worden gere den. Het ligt in de bedoeling een extra wedstrijd over vijftig of honderd tem poronden in te lassen, waarin na elke ronde aan de eerste en tweede aanko mende punten worden toegekend. Het koppel, dat tenslotte de meeste punten heeft vergaard, komt in het bezit van de vette premie. kregen dat er een stukje showwerk ten beste werd gegeven, waarvan de eind uitslag bij voorbaat vaststond, maar waar bij duizenden liefhebbers in extase wer den gebracht. De spanning van deze race achter bromfietsen steeg met de minuut. Peter Post bespeelde de toeschouwers op een meesterlijke wijze. Nadat hij een ronde achterlag en de explicateur al enige ma len de verwachting had uitgesproken, dat Post het wel aan zijn eer verplicht was die achterstand in te halen, kwam de favoriete renner in de laatste acht ron- Ajax op de fiets: Keizer, Cruyff en Hulshof. den tot een prestatie die voor onmoge lijk werd gehouden. Hij slaagde erin met een perfecte timing iedere ronde bijna 20 meter op de ploeg in te lopen. Bij de laatste ronde leek het er even op dat hij toen als tweede zou eindigen, maar het werd uiteraard een glorieuze zegen. De Belg Harrie Michiels heeft ook in de vierde etappe van de zesdaagse van de toekomst alle aanvallen op zijn posi tie kunnen afslaan. De grootste concur rent was op de vierde dag de Duitser Otto Bennewicz, die weliswaar een ron de kon uitlopen, maar dat betekende voor de algemene klassering nog niet zo veel, want Bennewicz was begonnen met een achterstand van vijf ronden. Ook Harry Jansen, die gisteren al op de tweede plaats stond op twee ronden, pro beerde aan de aandacht van Michiels te ontsnappen, maar slaagde daar niet in. Vogels is vijfde op zeven ronden. Vanochtend om vijf uur bij de neutra lisatie was de stand: 1. Lykke - Eugen (Den.) 112 pnt (afge legd 1558 km.) Op een ronde: 2. Sercu - Janssen (Belg./Ned.) 169 pnt. 3. Post - Pfenniger (Ned./ Zwit.) 165 pnt. Op twee ronden: 4. De Loof - Seeuws (Belg.) 158 pnt. 5. Schulze - Peffgen (Did.) 114 pnt. Op drie ronden: 6. De Roo - Severeijns (Ned. Belg.) 97 pnt. Op zes ronden: 7. Van der Lans - Lelangue (Ned./Belg.) 61 pnt. Op negen ronden: 8. Koel - Steevens (Ned.) 89 pnt. Op zestien ronden: 9 Captein - Verschueren (Ned./Belg.) 160 pnt. Op zesentwintig ronden: 10. Raynal - Rancati (Fr./It.) 101 pnt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 25