Brandt: „Europese ontspanning gaat voor Duitse eenheid" Nederlandse NAVO-troepen kunnen Britten vervangen in West-Duitsland Awfo brak val van Brusselaar Sovjet-Unie verhoogt defensie-uitgaven fl'sS Baume Mercier Baume Mercier Van dag tot dag Meer Nederlandse troepen naar Duitsland? Chinese vuurlijn Werkloosheid zat al in de machine" Shinwell vertrouwt de Duitsers niet Huisvrouwen en... ratten verrast door hoog water Im - Door aanvaring een ton schade aan Oosterscheldebrug Toch modern bank gebouw in de Vijzelstraat Duitsers berecht die bank in St. Anthonis beroofden Ontploffing in Y.U. in Amsterdam-Z. i GENEVE 1830 tel eg rammen VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 Net als Rusk K laag zang Als Engeland zijn Rijnleger beperkt Premier Zijlstra: Soekarno naar Egypte en Joegoslavië (Van onze correspondent) MOSKOU. Met als motivering de „toenemende agressie door de Ver enigde Staten" en voorts om de "be reidheid tot degelijke steun aan Noord-Vietnam te onderstrepen, heeft de Russische regering haar defensie uitgaven voor het jaar 1967 met 1.1 miljard roebel (ongeveer 4,3 mil jard gulden) tot 14,5 miljard roebel verhoogd. Nadat de uitgaven voor de defensie voor dit jaar al op grond van soortgelijke argumenten met vijf per cent waren verhoogd in vergelijking van 1965, is voor het komende jaar nu een percentuele stijging van 8.2 percent voorzien. Motivering: „Toenemende agressie van de VS" Bouwen j» l ijr' IA V -5 i il UI ■I Zelden zal in, de Tweede Kamer een zo spectaculaire stemming hebben plaats ge vonden over een zaak, die zo weinig met principes te maken had. Parlementsleden werden uit den vreemde teruggeroepen en zieken werden opgekalefaterd, omdat de partijen „alle hens aan dek" hadden gecommandeerd. Maar hoewel het zake lijk gesproken om geen kleinigheid ging ruim vijfhonderd miljoen gulden méér voor de schatkist was de principiële kant van de kwestie tenminste twijfel achtig. De voorstemmers menen dat het volk op te grote voet leeft, dat wij te veel verbruiken en dat daardoor de be talingsbalans ongunstig is, zodat er verso berd moet worden. De liberalen zeggen, dat de staat zelf dan allereerst moet be zuinigen. De Partij van de Arbeid vreest dat de toegenomen werkloosheid het na tionale inkomen al voldoende zal beper ken; en dat een verdere „afroming" door de staat de consumptie zodanig zal doen dalen dat daardoor weer nieuwe werk-, loosheid ontstaat. Maar niemand weet precies welke ge volgen voor de economie de verzwaring der staatslasten zal hebben. En daarbij komt dat de genoemde standpunten re cente „verworvenheden" zijn van de des betreffende partijen, die nog een paar maanden geleden anders dachten, behal ve de liberale VVD: deze is consequent vóór belastingverlaging en vóór bezuini ging op de staatsuitgaven gebleven. In het vorige kabinet zou echter de P.v.d.A. de thans uitgestelde belastingverlaging wel hebben willen schrappen, als toen de K.V.P. en A.R.P. daar vóór waren ge weest. Nu houdt zij in de oppositie ge dreven, aan die belastingverlaging vast. Daartegenover zijn katholieken, anti-re volutionairen en christelijk-historischen bekeerd tot het standpunt van premier Zijlstra. Spannende stemmingen beslissen ge woonlijk over het lot van een kabinet. Maar dat was ditmaal ook niet aan de orde, want de regering-Zijlstra kan niet vallen. Zij is eigenlijk van het begin af, als overgangskabinet, demissionair geweest, en zij moet aanblijven tot na de verkie zingen in februari. Zo lijkt alle opwin ding nogal overdreven. Medelijden be hoort men echter wel te hebben met de kiezers, die weinig houvast meer hebben wat de beginselen aangaat van het fi nanciële beleid van de partijen. Deze zul len kunnen zeggen, dat financiële politiek van nature opportunistisch is. Veel waar de zal men dan niet mogen hechten aan de desbetreffende paragrafen van de ver kiezingsprogramma's. Wel en wee van de burgers zal echter straks niet afhangen van de thans geno men financiële beslissingen, maar van de economische conjunctuur. Of die nu be ter of slechter wordt, zij zal de komende regering in de loop van 1967 bewegen tot maatregelen, die correcties zullen zijn op de begroting van professor Zijlstra. Dit is des te duidelijker, omdat deze „noodrege- ring" ook in tijdnood verkeert en aller lei kwesties niet meer kan onderzoeken. Als men de betrekkelijkheid in het oog houdt van het interim-bewind valt nog meer op hoe weinig redenen er zijn om te doen alsof het hier zou gaan om sen sationele beslissingen. (Van onze correspondent) PARIJS. De nieuwe Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, heeft gisteren de mi nisteriële NAVO-zitting in Parijs be heerst met een indrukwekkende rede voering waarin hij verscheidene nieuwe, althans frissere geluiden liet horen. Hij legde in zijn eerste Atlan tische speech een persoonlijke ge loofsbelijdenis af jegens de alliantie en de Europese eenheid, waarbij het woord „integratie", dat in Franse oren tegenwoordig als een vloek klinkt, niet vermeed. Brandt, die uit stekend Engels spreekt, vertolkte het inzicht dat het Duitse eenheidsstre- ven de ontspanning in Europa nooit zou mogen bedreigen. Vader poogde hij zijn collega's gerust te stellen ten aanzien van een herleving van het neo-nazisme, door op te merken dat de helft van het Westduitse kiezers volk na 1933 was geboren, zodat van die kant geen heimwee naar het hitlerdom gevreesd behoefde te worden. Voor de zitting in het NAVO-paleis had Willy Brandt zijn eerste officiële bezoek aan het Elysée gebracht, waar president De Gaulle hem moet hebben toever trouwd dat hij de Duitse hereniging als een historische noodzaak beschouwde. Zoals bekend is echter ook het Franse staatshoofd van oordeel dat die Duitse hereniging alleen langs de weg der Oost- West-ontspanning zal kunnen worden be reikt. Van zijn kant klapte de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, in zijn rede in de NAVO-raad uit de diplomatieke school, dat de Rus sische premier Kosygin bij zijn bezoek aan Parijs vorige week, enkele keren had opgemerkt dat de Duitse erkenning van de Oder-Neisse-grens een fundamen tele bijdrage tot de Oost-West-toenade- ring zou vormen. Tot die erkenning heeft Brandt zich weliswaar nog niet in zoveel woorden bereid verklaard, ofschoon zo'n stap, in veler oren wel bijna door zijn uitlatingen leek te worden aangekondigd. Interessant en constructief was ook de spreekbeurt van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Harmei, die een pleidooi leverde voor een grondige her ziening van de rol die de NAVO in de huidige internationale verhoudingen zou moeten spelen. Zijn rede kon als poging worden gewaardeerd de tegenstelling tus sen Frankrijk en de overige veertien leden van de grote Westelijke alliantie te doorbreken en op Belgisch voorstel is de secretaris-generaal nu opgedragen de ze denkbeelden in een concreet project nader uit te werken. Minister Luns steunde net als de Ame rikaan Dean Rusk, het Belgische stand punt. Hij waarschuwde tegen de gedach te waarmee al is gespeeld, het voortbe staan van de NAVO in de weegschaal te leggen om langs die weg te bereiken dat ook het communistische Warschau pact zou kunnen worden opgeheven. Die twee organisaties zijn, zo meende de Ne derlandse bewindsman, geenszins verge lijkbare grootheden. Want terwijl de op heffing van de NAVO de aanwezigheid van de Amerikaanse troepen in Europa De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Willy Brandt. direct op het spel zou zetten, zouden, zonder het Warschau-pact, de Russen toch bijna even ver of dicht van de Westeuropese grenzen verwijderd blij- De Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zocht vooral begrip te wekken voor de positie van zijn land in de Vietnam-oorlog. Een formele opwekking tot actieve hulp liet hij echter achterwege. Wel onthulde hij dat meerdere neutralistische staten in Zuid-Azië, uit vrees voor de Chinezen, tegenover Washington te kennen hadden De Nederlandse minister van Defensie, de heer De Jong, heeft in Parijs in een informeel gesprek met zijn ambtgenoot van de Duitse Bondsrepubliek Schroder meegedeeld dat Nederland de mogelijk heid onder de ogen wil zien, troepen in West-Duitsland te legeren als de Britten hun Rijnleger verminderen. Door legering van meer Nederlandse troepen zou de sterkte van de NAVO- strijdkrachten in Duitsland op peil blij ven. De Nederlandse strijdkrachten zou den de beschikking krijgen over kazernes en oefenterreinen in Duitsland. Minister De Jong meent dat, bij ver mindering van de Engelse troepensterkte, Duitse troepen die nu gelegerd zijn in de Nederlandse sector van de NAVO-ver- dedigingsopstelling, de plaatsen van de Britten zouden kunnen innemen, waarna er meer ruimte zou komen voor Neder landse troepen. In tegenstelling tot wat tot nu toe gebeurd is, zou er in dat geval geen Nederlands-Duitse ruil van kazernes tot stand behoeven te komen. In Duits land zijn op het ogenblik een brigade van de Koninklijke Landmacht en vijf groe pen geleide wapens van de Koninklijke luchtmacht gelegerd. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk heeft zijn collega's in de ministerraad van de NAVO voorgehouden dat vrijwel ge heel Noord-Amerika in de vuurlijn ligt van de nieuwste kernmacht in de we reld: China. Hij voegde hieraan toe dat 49 van de 50 Amerikaanse staten Hawaii is de uitzondering bin nen het gebied van de NAVO liggen. China maakt volgens Rusk haast met het perfectioneren van een raketten- systeem voor de lange afstand. Een kernaanval win Chinese zijde is een reële mogelijkheid. Als dat gebeurt verwachten de Verenigde Staten van hun Europese bondgenoten dat ze te hulp zullen komen, op dezelfde wijze als de Verenigde Staten bereid zijn West-Europa te hulp te komen in ge val van agressie. gegeven geenszins te wensen dat de 380.000 man sterke Amerikaanse troepen uit Vietnam zouden worden teruggetrok ken. Tot de goede verstandhouding heeft ook de Fransman Couve de Murville nog een bijdrage geleverd met zijn verkla ring, dat Frankrijk verlangt dat de NAVO ook na 1969 in stand zal blijven. De Brit Brown hief opnieuw een klaag zang aan over de hoge kosten die het onderhoud van de Britse troepen in West-Duitsland aan de nationale schatkist stelde. In dat verband heeft onzer minister van Oorlog, De Jong, tegenover zijn Westduitse collega Schroder al een bal letje opgeworpen over de mogelijkheid dat mettertijd een deel van de Engelse troepen door Nederlandse legereenheden vervangen zouden kunnen worden. Over het algemeen voltrekken de zit tingen zich deze week in Parijs in een veel rustiger klimaat dan vorig jaar bij deze beraadslagingen heerste. De Franse kogel is nu dan ook door de Atlantische kerk en dit initiatief blijkt nu niet uit sluitend schade te hebben opgeleverd: het uitsluitend denken in routine-cliché's heeft voor een nieuwe bezinning op de toekomst plaats gemaakt. In een interview voor de televisie heeft premier Zijlstra gezegd de levensduur van zijn kabinet te kort te achten voor een efficiënte doorvoering van een verlaging der overheidsuitgaven. Daarvoor is een langere periode nodig. Over de offers die alle staatsburgers moeten brengen zei hij, dat vele „kleine luyden" op den duur het meest gebaat zijn met het stopzetten van de inflatiespi raal. De toenemende werkloosheid kan het huidige kabinet niet worden verweten. „Zij zat al in de machine" zei de pre mier. Op de vraag hoe het zal gaan met de voorwaarden waaronder de oliemaat schappijen het Nederlandse continentaal plat mogen exploiteren, zei hij: „Het is best mogelijk dat wij de oliemaatschap pijen niet zoveel moeten vragen als naar men zegt minister Den Uyl wilde". Ook hij staat overigens op het standpunt dat de gemeenschap maximaal moet profiteren. „Wij mikken op een zodanig uitgiftebe- leid, dat het rendement voor de gemeen schap zo hoog mogelijk is". Tot slot zei de premier geen aspiraties te koesteren na de verkiezinngen aan te blijven als minister. THORNLEY (Engeland) (AP) „Ver trouw de Duitsers niet". Dit heeft de Brit se Labourveteraan Shinwell zjjn kiezers in Thornley gezegd. Shinwell, die 82 jaar is, is een van de prominenten in de Labour- fractie in het Lagerhuis. „Ik vertrouw de Duitsers niet en steek niet onder stoelen of banken dat ik wat in hun land gebeurt verre van prettig vind Ik zie geen voordelen in een samengaan met Duitsland, onverschillig of het op eco nomisch of op militair gebied is, en zeer bepaald niet als het1 om de zeggenschap over kernwapens gaat. Als we met hen samengaan, zullen we verwikkeld raken in een poging de ver loren gegane gebieden van Duitsland terug te krijgen, ons te mengen met de hereni ging van de twee Duitslanden en bovendien zullen we te veel troepen aan de Rijn moe ten handhaven hetgeen ons veel te veel geld kost. Gisteren zijn twee binnendijken tussen Herwen en Pannerden bij Lobith door de druk van het nog steeds stijgende Rijnwa ter bezweken. De enige verbindingsweg naar twee steenfabrieken en 25 woningen kwam blank te staan. Ook veel huisvrouwen, die het dorp waren ingegaan om iiog proviand in te slaan en kinderen die uit school kwamen, zagen de weg naar huis afge sloten. Een behulpzame boer heeft hen met een tractor en een platte wagen thuisgebracht. Door het water zijn uit een vuilnisbelt in Pannerden honderden ratten opgejaagd, Er wordt door omwonenden jacht ge maakt op de dieren. Wanneer zij niet wor den gedood bestaat het gevaar, dat de ratten de huizen binnendringen. De 64-jarige Brusselaar Robei~t Ja cobs viel donderdag uit een venster van de vijfde verdieping van een ge bouw. Zijn val werd gebroken door een geparkeerde auto. Daaraan heeft hij vermoedelijk zijn leven te dan ken. Hij brak beide benen, liep kneuzingen op en had een hersen schudding. Omstanders bleven hij hem tot een ambulance hem uit zijn benarde positie had verlost. (Télefoto). DJAKARTA (Reuter) President Soekarno zal binnenkort een bezoek bren gen aan Egypte en Joegoslavië. Er is geen datum voor de reis bekend. De bezoeken zullen gebracht worden op uitnodiging van president Nasser en president Tito. Minister van Financiën Gaboesof maak te de politieke motivering voor het ver hogen van deze post op zijn begroting gisteren bekend op de eerste dag van een debat in de Opperste Sovjet (het parle ment) dat drie dagen in beslag zal nemen. Het verhogen van de uitgaven voor mili taire doeleinden kreeg extra betekenis door het feit dat juist ook deze dag een regeringsverklaring over Vietnam was verschenen. Men houdt zich aan een ontwikkeling, die in het afgelopen jaar voor het eerst weer een verhoging van de defensielasten inhield. In de jaren 1964 en 1965 was op de militaire huishouding respectievelijk 600 en 500 miljoen roebel beknot. Dit onderstreepte in zekere zin de in die tijd krachtig bepleite politiek van vreedzame coëxistentie, die weliswaar ook nu nog als de officiële Russische koers geldt, maar in het conflict om Vietnam toch geen be tekenis meer heeft. Volgens de nieuwe plannen wordt de verbetering van de levensstandaard niet beïnvloed door het stijgen van de defen sie-uitgaven. Ongeveer dertien miljoen mensen zul len het komende jaar een nieuwe woning kunnen betrekken. Hierbij moet wel wor den aangetekend dat de woningruimte, die in de Sovjet-Unie per hoofd wordt be schikbaar gesteld, aanzienlijk beneden het Westeuropese gemiddelde ligt. Ondanks het Vietnam-conflict rekent de Sovjet-Unie op een voortdurende groei van haar buitenlandse handel. Deze inoet in totaal weer tien percent groeien, in de eerste plaats door uitbreiding van de handel met de niet-communistische lan den Finland, Frankrijk, Japan en Italië ADVERTENTIE OP BUKKEBALLEVEJ 4G KUNT U EEN HORLOGE KOPEN... In de plaats Rungstedt Kyst in het mooie Denemarken kunt u bij de firma Petersen de uitgebreide en komplete Baume Mercier kollektie bewonderen. Herenhorloges van goud, doublé of edelstaal met een prachtige moderne vormgeving... En dameshorloges van goud, ook witgoud, al of niet bezet met brillanten. Gaat u ^ns kijken welk Baume Mercier horloge bij üw persoonlijkheid past. En mocht u niet in de buurt van Bukkeballevej in Rungstedt Kyst komen... voor de komplete Baume Mercier koliek tié kunt u ook terecht in, bijvoorbeeld, Stockholm, New York, Havana, Tananarive, Lagos en Teheran... Of bij uw eigen juwelier-horloger in Nederland. Ook hij laat: u graag de prachtige Baume Mercier kollektie ziun De Engelse kustvaarder „Lesrix" is te gen de Oosterscheldebrug gevaren. Daar bij werd voor ongeveer 100.000 schade toegebracht. Ook het schip werd bescha digd. Na borgstelling mocht het doorvaren naar Dordrecht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 30 tegen 14 stemmen zijn goekeuring gehecht aan een grondruil, welke de Al gemene Bank Nederland heeft aangebo den. Het ging om drie panden van de bank in het centrum van de stad, in ruil voor grond in de Vijzelstraat waar de bank naast het bestaande hoofdkantoor, het gebouw van de Handelmaatschappij, een nieuw groot bankgebouw wil neerzet ten. In een groot aantal adressen uit de burgerij was geprotesteerd tegen het feit dat het moderne bankgebouw de sfeer van de oude huizen langs de Prinsen- en Keizersgracht zou bederven. De bouw vergunning was echter reeds verleend. Geen enkele uitspraak van de raad kon dus de bouw meer in de weg staan. De rechtbank in Aken heeft twee Duit sers, beiden uit Duisburg, schuldig ver klaard aan de roofoverval op de Boeren leenbank in Sint Anthonis in Noord-Bra bant en hen veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf jaar en zes maanden, ontzetting uit de burgerrechten voor de tijd van vijf jaar en na vrijlating onder toezichtstelling van de politie. De behandeling van deze zaak nam twee dagen in beslag. Bij de overval in Sint Athonis werd ruim 40.000 gulden ge stolen, waarvan 20.000 gulden bij de ver dachten werd teruggevonden. Vanmorgen om half elf heeft zich in het wetenschappelijk centrum van het gebouw van de Vrije Universiteit in Am- sterdam-Buitenveldert een vrij ernstige explosie voorgedaan. Er steeg een zwarte rook uit het gebouw op. De politie kreeg haar handen vol aan een verkeerschaos, veroorzaakt door een grote toeloop van nieuwsgierigen. Er hebben zich bij de explosie geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De explosie deed zich voor in het ventilatie systeem van het geologisch laboratorium. Er ontstond brand, welke door de brand weer is geblust. E J Passen. Vijftien Zwitserse bergpassen, waaronder de Sint Bernhard en de Simplon, zijn gesloten ten gevolge van de zware sneeuwval. Corvetten. Portugal heeft bekend ge maakt dat het voor zijn oorlogsvloot in de komende tien jaar zes nieuwe cor vetten zal bouwen voor 580 miljoen dol lar. Ongeluk. In de Belgische mijn Limburg- Maas in Eisden is een dertigjarige Griekse mijnwerker bekneld geraakt tussen twee wagentjes. Hij is aan de gevolgen van de opgelopen verwondin gen overleden. Hoofdredacteur. Bij het Brusselse blad Le Soir is Desire Denuit benoemd tot tweede hoofdredacteur. Hij zal de func tie delen met de huidige hoofdredac teur, Charles Breisdorff. Paard. Charly, het laatste rangeerpaard dat dienst deed bij de British Railways, is de wei ingestuurd. Jarenlang heeft hij in Newmarkt tot volle tevreden heid van zijn bazen gewerkt. Charly's superieur en begeleider, M. S. Law rence, zal worden omgeschoold tot sta tions-assistent. Benelux-kunst. In Brussel wordt een Be nelux tentoonstelling van schilderijen gehouden. Van de 50 werken zijn er 28 van Nederlandse schilders Dirk van Gelder en Willem Kloppers, Frangoise van Lvnden, dochter van de secretaris-generaal van de Benelux, Jan Willem van Vugt en Betsy Westendorp- Osieck en Anne Marie Westpalm van Hoorn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3