Internationaal ruimterecht is kinderschoenen niet ontgroeid Mens dreigt achter te raken op technische ontwikkeling FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS 11 i Aerospikevoor ruimtelanceringen Mexico heeft revolutie al lang achter de rug Buit 80.000 Laserstraal voor veiliger verkeer Spoorwegtunnel onder Alpen van 350 kilometer Misdaadstatistiek in hoofdstad hoog J. Smallenbroek bedankt Nieuwe service voor toeristen in Italië OUDE GENEVER VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 9 Grondslagen Hoe ver? EET SPAANSE SINAASAPPELEN ...boordevol sap Demilitarisering NESTLER TEKENTAFELS en TEKENMACHINES Mistf f 1.50 Niet in ambtskledij Niet-gebonden Kort nieuws Drs. Nederhorst pleit voor invoering van districtenstelsel Daders van inbraken en een roofoverval gearresteerd WYNAND FOCKINK (Door mr. F. Kuitenbrouwer) In de negen jaar die zijn verstreken sinds de Spoetnik zich van de aarde losmaakte, heeft de ruimtevaart aan onze eeuw een nieuwe dimensie ge geven, die de inzichten verdiept in fundamentele verschijnselen als ruimte, tijd, energie, beweging en de levens-processen. Behalve een grote sprong voorwaarts is deze ontwikkeling ook een zwaard van Damocles dat ons in dit geval letterlijk boven het hoofd hangt. De ruimtevaart beïnvloed als hij is door de bewapeningswedloop heeft ook een nieuwe dimensie gegeven aan de aardse spanningen. Terwijl de technische ontwikkeling doorzet met de onafwendbaarheid van een computerberekening, dreigt de mens voor de zoveelste maal achter te blijven en zijn greep op de dingen te verliezen. Op dit gebied is er geen computer die kan helpen. We zullen het zelf moeten doen met de bescheiden hulpmidde len van het (internationale) recht zoals het vorige week aangekondigde VN-ver- drag tussen de VS, de Sovjet-Unie en 25 andere staten. Daarvan behoeven we be slist niet te veel te verwachten al was het alleen maar omdat de volksre publiek China zich via Albanië tegen heeft verklaard. Aan de andere kant geeft het toch de goeie wil van de ruimtevaartmogendheden een steuntje. Dat is des te waardevoller, omdat het aanvankelijk helemaal niet zo zeker was dat de kaarten zo gunstig zouden komen te liggen. Na de lancering van de Spoetnik had het er namelijk veel van dat de aardse mogendheden gewoonweg souvereiniteit zouden gaan opeisen over delen van de vrije ruimte, alsof ze niets hadden ge leerd van de ervaringen met de vrije zee. Maar vooral sinds de VS in 1961 de gedachte liet varen dat de ruimte „res nillius" (vrij opeisbare zaak) was werd echter het inzicht versterkt dat de ruim te „free for all" dient te zijn en dit vond in 1963 weerslag in twee resoluties van de Assembleé van de Verenigde Na ties, die in een „speciale commissie voor de vreedzame ontwikkeling van de ruimte" ook een forum voor overleg bood aan 28 landen. De eerste resolutie verbood het op- •laan van massa-vernietigingswapens in de ruimte. De tweede resolutie vas een „verklaring van rechtsbeginselen", die drie grondslagen vastlegde: De exploratie van de ruimte ge schiedt ten behoeve van de hele mens heid; 5' Deze exploratie staat open voor alle staten op basis van gelijkheid en op grond van het internationale recht; De ruimte en hemellichamen zijn geen voorwerp van soevereiniteits-aan- spraken. Verder werden richtlijnen gegeven voor hulp aan astronauten, het voorkomen van microbische besmetting, het in acht ne men van voorzichtigheid en de aanspra kelijkheid voor schade. Het is echter te kenend dat het verbod om wapens op te slaan onmiddellijk zo is geïnterpre teerd dat het vervaardigen op aarde van dergelijke ruimtewapens erbuiten valt. Het is ook tekenend voor de embryo nale staat waarin dit deel van het inter nationale recht zich nog bevindt, dat een uitgebreide discussie ontstond over de rechtskracht van de VN-verklaring. Hoe wel de waarde van de verklaring als ge heel onduidelijk is, zo schreef de Leid- se hoogleraar-diplomaat Goedhuis dit jaar, gelden de drie algemene beginse len als „opinio juris generalis" (de rechtsovertuiging die de basis vormt van de gewoonte) temeer daar de han delswijze van de staten zich er in de praktijk naar blijkt te richten. Dat blijkt ook uit recente afspraken tot uitwisse ling van gegevens en samenwerking in internationale organisaties. Maar de stap naar een formele bezegeling bleef moei lijk. Nu valt dat ook niet mee. Want wat is, bij voorbeeld, „de ruimte"? De beant woording van die vraag is belangrijk in verband met de soevereiniteit over de lucht. De vraag: hoe ver gaat de Romein- je regel „cuius est solum, eius est usque ad coelum" (van wie de grond is, diens recht reikt tot de hemel). De Utrechtse hoogleraar Sauveplanne heeft in 1965 be toogd dat het hele begrip luchtsoeverei- niteit verouderd en overgewaardeerd is •n dat het ook hier om een „res commu nis" (gemeenschappelijke zaak) gaat. ADVERTENTIE Dank zij de krachtige Spaanse zon zijn Spaan se sinaasappelen altijd opvallend sappig. U perst er dus meer uit. Meer sap, meer smaak, meer vitamine Cl Denk er eens aan deze winter 1 Maar in de huidige machtsverhoudin gen blijft het van belang dat de staten letterlijk kunnen weten hoever ze kun nen gaan. Zodat er thans nog moeilijk een ander uitgangspunt denkbaar is dan een scheiding tussen vrije ruimte en on vrije lucht. De een wil die grens trekken waar de lucht te dun wordt om te vliegen (Von Karman-lijn). De ander stelt een arbi traire grens voor van tachtig kilometer boven de zeespiegel en de Franse jurist Chaumont lanceerde het interessante denkbeeld om ruimterecht niet (alleen) te binden aan een ruimtelijke grens, maar aan het soort activiteit, zodat een ruim tevaartuig „ruimtelijk" blijft ook als hij in de atmosfeer is. In de praktijk blijken de staten het er wel over eens te zijn dat de grens van de luchtsoevereiniteit in ieder geval be neden de baan ligt van de tot nu toe ge lanceerde satellieten. Ook is er noch door de ruimtevaartmogendheden noch door andere staten een punt gemaakt van de doorgang van satellieten. Maar het blij ven explosieve problemen en de proble men van begripsbepaling en ontwapening zijn zo groot dat het niet verwonderlijk is dat professor Goedhuis in het begin van dit jaar twijfelde of het haalbaar was de VN-verklaring van 1963 uit te werken tot een „volwassen" rechtsregel. Aan de andere kant begon de zaak te dringen nu een maanlanding voor de deur staat. Dat heeft kennelijk toch de door slag gegeven en in mei van dit jaar dien den de VS en de Sovjet-Unie kort na elkaar een ontwerp „maanverdrag" in bij de VN. Ze konden zich daarbij baseren op een precedent dat nog blijkt te werken bovendien: het Antarctica-verdrag van 1959 dat de Zuidpool demilitariseert. Het grote winstpunt van het nieuwe verdrag, voorzover dat uit de verklaring van president Johnson valt op te maken, is dat het de beginselen van demilitari sering en „free acces" (ook van ruimte stations) en bovendien de hulp aan astro nauten en de aansprakelijkheid voor schade vastlegd en rechtskracht geeft. ADVERTENTIE Schoterweg 5-7, tel. 60114 Er blijven natuurlijk nog vragen. Met name: moet de demilitarisering niet ge koppeld worden aan een regeling over de exploratie van natuurlijke hulpbron nen op hemellichamen. Het lastige is ech ter dat weliswaar afspraken moeten ko men voor het te laat is, maar dat ze er aan de andere kant niet moeten komen als het te vroeg is. Het gaat erom, zegt de rechtsgeleerde Jenks, „het algemeen belang van de mensheid en de heerschap pij van het recht in de ruimte duidelijk te vestigen voordat de feitelijke toestan den zover zijn uitgekristalliseerd dat ze ieder stoutmoedig initiatief onmogelijk maken, terwijl aan de andere kant moet worden voorkomen dat het ruimterecht ontijdig uitkristalliseert voordat we ge noeg weten over de verschijnselen waar op het van toepassing moet zijn." Zo blijft er een hele waslijst van onder werpen die uitgewerkt moeten worden of waarover nog gepraat moet worden, zoals de commerciële exploitatie van (tv) sa tellieten. De V.S. sloten in 1965 daarover het verdrag van Washington met 46 sta ten, maar de Sovjet-Unie wees het als „kapitalistisch" van de hand. En dan zijn er vragen over de regis tratie van ruimteschepen, verandering van het weer, spionage-satellieten en het „verkeer" (er zijn al 1200 objecten in de ruimte). Het is te hopen dat de „vesti ging van het algemeen belang van de mensheid en de heerschappij van het repht in de ruimte" van het nieuwe ver drag de stoot geeft tot een rechtsontwik keling die een gunstige invloed kan heb ben op het hele volkenrecht. DETROIT (MICHIGAN) (AP). De Radio Corporation of America heeft een nieuwe verkeersbeveiliging ontwikkeld waarbij gebruik wordt gemaakt van een straal. Op de voorkant van de auto moet dan een laserzender worden gemonteerd. Uit de infrarode signalen die worden terugge kaatst door andere auto's blijkt de on derlinge afstand en snelheid. Als de straal vaststelt, dat de afstand te klein is, wordt een knipperlicht of ge luidsignaal in werking gesteld. Als de chauffeur daarop niet reageert, kunnen de remmen van de auto automatisch in werking treden. BERLIJN (AP) Een Tsjechoslo- waakse architect heeft voorgesteld een 350 kilometer lange spoorwegtunnel te bouwen van Tsjechoslovakije naar de Adriatische Zee. De tunnel zou 7.2 mil jard gulden kosten. Hij zou onder de Alpen door lopen van Bratislava naar een Joegoslavische haven bij de Italiaan se grens. Het plan is ter bestudering voorgelegd aan een groep internationale deskundigen. De ontwerper is de architect dr. Karei Zlabek. Treinen met snelheden van tweehon derd kilometer per uur zouden de tunnel binnen twee uur kunnen passeren en geen last hebben van slecht winterweer. Door de tunnel zouden nieuwe handelsmoge lijkheden voor Tsjechoslovakije ontstaan. ADVERTENTIES «KIN I®., SR-ü: CIGARETTES AMERICA'S BEST TOBACCOS If •i Sü s' «f .O 99- 'VI '>'-■» - ■$:v .•fv--''-'-'t'v' -(.ij nuW1**1 (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Mexico is het meest interessante land van Latijns Amerika. Het is dat niet alleen omdat het klimaat er uit eenloopt van tropisch aan de kust tot gematigd in de bergen of omdat er door de pyramiden, de kerken uit de koloniale tijd en de wolkenkrabbers historisch op elkaar volgende perioden gelijktijdig be staan. In de eerste plaats is het inte ressant dat de ethnologische, politieke en economische situatie tonen dat men er talrijke moeilijkheden heeft overwon nen, waaronder de andere staten van La tijns-Amerika nog steeds lijden. Er bestaat geen rassenprobleem. De Mexicaanse presidenten hebben dikwijls verklaard dat hun volk er trots op is uit Indianen en Mestiezen te bestaan. Daarmee vervallen de discriminatie en de minderwaardigheidscomplexen die in tal van andere landen aanleiding zijn tot on verkwikkelijke spanningen. Mexico gaat door voor het meest ruwe land van het Amerikaanse continent. Nog altijd staat de tot zes miljoen zielen ge groeide hoofdstad met 48 moorden per dag aan de top van de wereldmisdaadstatis tiek. Maar de tijden, waarin men op straat „pistoleros" kon huren om tegen een redelijke prijs vijanden te laten vermoor den, zijn voorbij. In tegenstelling tot dat tijdperk zijn nu tolerantie en sociale har monie kenmerkend voor de Mexicaanse samenleving. En wanneer men in Mexico informeert waarom het land een oase in de door staatsgrepen en devaluaties be zochte woestijn van het halfcontinent is geworden, luidt vaak het antwoord: „Om dat wij onse revolutie al achter de rug hebben". Die revolutie veroorzaakte vijftig jaar geleden het grote conflict met de kerk. Onder de revolutionaire grondwet bestaat de kerk voor de staat niet meer. Haar eigendommen zijn in staatshanden over gegaan. Een priester kan nog altijd een stuk grond kopen, maar slechts op zijn burgerlijke naam. Ook vandaag mag hij niet in ambtskledij over straat gaan. In de stad Guadalajara is een kerk als post kantoor in gebruik, veel kerken bleven als museum behouden. Men heeft echter wel, zonder de grondwet te veranderen, veel nieuwe, soms hypermoderne, ker ken gebouwd en ziet op straat dikwijls processies. VER.STATEN ^Los Angeles Benelux Golf v.Mexico MEXICO Cuba Mexico STI LLE :OCEAAN Het tweede deel van de revolutie was de landhervorming. Al is de onteigenings wet dertig jaar oud, pas nu praat men over een definitieve afrekening met het grootgrondbezit. De grond is verdeeld in dikwijls te kleine stukjes, die een effec tieve bewerking onmogelijk maken. De nood op het land, waar ongeveer de helft van de 41 miljoen Mexicanen woont, is dan ook onveranderd groot gebleven. Het gemiddelde inkomen bedraagt in een stad een kleine 2500 gulden, op het platteland nog geen vijfhonderd gulden per jaar. Onlangs is echter een grote hulpactie voor de bewoners van de landbouwgebied en aangekondigd. De derde „verworvenheid" van de revo lutie was het nationaliseren van de bo demrijkdommen. In 1938 werden zeventien Britse en Noordamerikaanse oliebron nen onteigend. De gevolgen waren een tijdelijk verbreken van de diplomatieke betrekkingen door de Britten en het ont staan van een grote spanning tussen de regering in Mexico en Noordamerikaanse economische en politieke kringen. Tegen woordig zijn de betrekkingen echter goed. De Mexicaanse president heeft een aan tal vriendschappelijke gesprekken gevoerd met president Johnson. Mexico's handel heeft voor 47 pet. plaats met de Verenigde Staten. Er zijn dit jaar in Mexico één miljoen Noordamerikaanse toeristen ge weest. De regerende partij probeert in even wicht te blijven tussen Oost en West. Zij wil een politiek van absolute niet- inmenging handhaven. Mexico heeft bij voorbeeld als enig land het besluit van de Organisatie van Amerikaanse staten (OAS) met Cuba te breken, niet Uitge voerd. Hoewel Mexico ervan afgezien heeft zich aan te sluiten bij de groep van niet- gebonden landen, voert het toch een poli tiek die zo onafhankelijk is van die der Verenigde Staten dat de Sovjet-Unie er een veel grotere bewegingsvrijheid heeft dan in de andere Latijns-Amerikaanse staten. Juist hier proberen Peking en ook Oost-Berlijn met hun propaganda invloed te verwerven. Vooral in kringen van kunstenaars, journalisten en studenten, maar ook op de linkervleugel van de re geringspartij, vinden zij gehoor. (Van onze correspondent) DEN HAAG De antirevolutionaire kiesverenigingen hebben minister Biesheu vel als nummer één geplaatst op de kan didatenlijst voor de komende Kamerverkie zingen. Dit betekent dat mr. Biesheuvel als landelijk lijstaanvoerder zal fungeren. Oud-minister Smallenbroek kreeg van de kiesverenigingen niet meer dan een on verkiesbare achttiende plaats en heeft om deze reden voor een kandidatuur bedankt. Pornografie. De Amsterdamsche recht bank heeft een 52-jarige boekhandelaar uit de hoofdstad wegens het in voor raad hebben van pornografische lectuur veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden waarvan twee voor waardelijk. BP-raadslid bedankt. De heer P. ter Kuile te Voorburg heeft bedankt als raadlid van de gemeenteraad van deze gemeente, in welke raad hij als lid van de Boerenpartij zitting had. Als reden heeft de heer Ter Kuile „drukke werk zaamheden" opgegeven. i.. ,i Een model op ware grootte van een nieuwe Amerikaanse raketmotor, Aerospikegenaamd, bedoeld voor de lancering van ruimtevaartuigen. Bovenaan de motor zit een ver- brandingsring. De motor heeft een stuwkracht van 250.000 tot 400.000 pond. BRUSSEL (ANP). Een 73-jarige bankbediende is woensdagavond in Luik op straat neergeslagen en beroofd van een tas met 1,2 miljoen frank, ruim 80000 gulden. De twee overvallers kon den in auto's ontkomen. Op de plaats van de overval werd een revolver gevonden, waarmee de banklo- per vermoedelijk werd neergeslagen. Hij is licht gewond naar een ziekenhuis ge bracht. De bankbediende was op weg naar de bank met de entreegelden van de voet balwedstrijd Luik-Leipzig. „Als de progressieve stromingen in de K.V.P. niet duidelijker op de voorgrond treden zal het voor de Partij van de Ar beid bijzonder moeilijk worden om met de Katholieke Volkspartij in een regering zitting te nemen. Voor de duidelijkheid in de politieke verhoudingen zou het overi gens een zegen zijn als de K.V.P. eens in de oppositie was". Dit zei de fractie leider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. Nederhorst, in een politieke bijeenkomst in Baarn. Voorlopig zag hij echter geen gunstiger regerings combinatie dan de Partij van de Arbeid met de Anti-Revolutionaire Partij en de K.V.P. De Christelijk Historische Unie ontwikkelt zich volgens de heer Neder horst te veel in conservatieve richting. Een duidelijke scheiding tussen de con servatieve en progressieve partijen zal volgens de heer Nederhorst de politieke verhoudingen in ons land aanmerkelijk ten goede komen. Als mogelijkheid om uit de impasse te geraken noemde hij invoering van het districtenstelsel. De P.v.d.A. werkt reeds in die richting. Verschillende kandidaten voor de komende verkiezingen hebben reeds toegezegd, dat zij zullen gaan wonen in districten waar thans nog geen parlementaire vertegenwoordigers van de P.v.d.A. wonen om op deze wijze het contact tussen kiezer en Kamerlid be ter tot zijn recht te doen komen. (Van onze correspondent) EDE. Een roofoverval op een be jaard echtpaar in Dordrecht en tientallen inbraken en diefstallen in andere plaat sen zijn door de arrestatie van een vier tal Edenaren tot klaarheid gebracht. Het zijn een 19-jarige automonteur, een 22- jarige loodgieter, een 21-jarige los-werk- man en zijn 23-jarige broer. De roofoverval in Dordrecht werd ge pleegd op 1 oktober. Een bejaard echt paar werd onder bedreiging met een pistool in een kamer opgesloten. De ro vers doorzochten het huis en het kan toor. Uit de brandkast stalen zij een aan tal gouden tientjes en gouden dollars, to taal 50 stuks, alsmede enige duizenden guldens aan baar geld. De loodgieter was in het huis bekend. Hij had voor zijn baas in Ede in de woning enige weken tevo ren gashaarden geplaatst. Uit een school in Dordrecht nam het drietal tien opgezette vogels en twee kofferschrijfmachines mee. In Elburg stalen zij 13.000 uit de salonwagen van een kermisexploitant. In Ede hielden de mannen zich bezig met diefstallen van benzine, accu's en onderdelen uit auto's en met inbraken in scholen, winkels, de gemeentesecretarie en in fritestentjes. Uit een garage in Ede werd 300 ge stolen en uit een directiekeet een kost bare boormachine. Ook in vele andera plaatsen op de Veluwe en in de Gelder se vallei sloegen zij hun slag. Bij een arts in Ochten ontvreemdde het viertal een geldkistje met waardepapieren en ƒ500. ADVERTENTIE In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Oude WF Genever L f. 10.95 per hele liter ROME (AP). Volgend jaar zal het vreemdelingenverkeer in Italië van een nieuwe service kunnen profiteren. Da staatsdienst van het Vreemdelingenver keer zal buitenlandse toeristen met in gang van 1 januari 1967 een polis voor een levens- en ongevallenverzekering aanbieden, die per tien dagen 650 lire, per twintig dagen 950 lire en per maand 1.250 lire kost. In geval van overlijden of permanente invaliditeit krijgen de polishouder of diens erfgenamen 3.000.000 lire. Bovendien wordt 200.000 lire vergoed voor eventuele chirurgische of medische hulp en hetzelf de bedrag voor eigendommen die door brand of diefstal verloren gaan.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9