Grieks schip „Sinergasia" in de Botnische Golf vergaan Brits geoloog wil Noordzee droogleggen HET WEER Dertien bemanningsleden in ijskoude water omgekomen Wrak KW 85 gevonden Miss Beat 1966... m John Steinbeck in Vietnam Amerikanen vinden Britse aardgasprijs te laag Plan voor een torenhotel in de Noordzee Margarine goedkoper B morris STIENS OPTIEK CREDIET H.K.C. -3L Rusk: „Meer hulp van aantal landen voor Zuid-Vietnam" Slachtoffer van brand in Haarlem overleden Dreigement boringen te staken Nieuwe leden van KVP-partijbestuur Populair boekje met de nieuwe verkeersregels KLM. verlaagt transatlantische tarieven W et houder was woordhouder Superslagerij De IJmond 52e JAARGANG NUMMER 41 MAANDAG 19 DECEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Chinees staal voor D '66 in tijdnood pagina 2 Topsy6 Veel wind Het woord is aan UTTER IEDT 'T ESTE DINSDAG VOORDEEL Riblappen 500 gram 2.98 Speklappen 500 gram 1.78 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 LAMSVACHT JASJES ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK DIK BEVLEESDE KRABBETJES - EXCLUSIEVE BRILLEN met goud - briljant en parels Dames,- Heren- en kinderkleding Betaling v.a. 2,— p. week Ziet onze etalages Jansstraat 51-63 Haarlem Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hootdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (Reuter en AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft bij zijn terug keer van een reis .door Azië en een be zoek aan Parijs, waar hij ook de NAVO- conferentie bijwoonde, verklaard dat Zuid-Vietnam van een aantal landen meer (overwegend technisch en economische) hulp zal krijgen. Rusk gaf te kennen dat een Aziatisch land voor troepenversterkingen zou zor gen. Bijzonderheden wilde hij niet mee delen. dat moesten de betrokken landen zelf doen. Het Britse zondagsblad „The Obser ver" meldt uit Singapore, dat China via tussenpersonen in Singapore duizenden tonnen staal heeft verkocht aan de Ameri kanen in Zuid-Vietnam. De Amerikanen zouden dit staal nodig hebben gehad voor de bouw van mili taire bases. Medio 1966 nam deze „verdachte" han del af. Toen, aldus „The Observer", kon den Japanse en Belgische leveranciers aan de eisen van de Amerikanen op dit punt voor een groot deel voldoen. Vier Amerikaanse vrouwen die stelling nemen tegen de Vietnam-politiek van de regering-Johnson zijn gisteren met een Russisch vliegtuig via Peking naar Hanoi vertrokken, waar zij een onderhoud ho pen te krijgen met president Ho Tsji Minh. De vrouwen komen op uitnodiging van de Noordvietnamese vrouwenbond voor een rondreis van ongeveer twee we ken naar Noord-Vietnam. LONDEN (AP) De vooraanstaande Britse geoloog Kingsley Dunham heeft het denkbeeld geopperd om de Noordzee droog te leggen om het tekort aan grond in West-Europa op te heffen. Professor Kingsley Dunham, directeur van het In stituut van Geologische Wetenschappen, zei in een vraaggesprek: „ik weet dat dit fantastisch klinkt, maar men kan niet zeggen dat het onmogelijk is". De Noord zee heeft een oppervlakte van bijna vijf honderdduizend vierkante kilometer. De zee is op sommige plaatsen 650 meter diep. „Er zal wellicht een groot werk als dit nodig is. Het zou ons ook in staat stellen bij de delfstoffen onder de zeebodem te komen. Het moeilijkste is het noordelij ke deel van de Noordzee af te sluiten tus sen de Britse eilanden en Scandinavië. Het is betrekkelijk eenvoudig het zuidelijk deel van Het Kanaal tussen Engeland en het vasteland af te sluiten". W eerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Scheepsberichten 11 Sport13, 14,15, 16, 17 Ferdinand18 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Zacht weer met veel bewolking en af en toe regen of motregen. Tijde lijk krachtige tot harde zuidweste lijke tot westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. UMEA (Reuter en AP). Het 910 ton metende Griekse vrachtschip „Sinergasia", dat zaterdag bij de Noordzweedse havenstad Umea aan de grond was gelopen, is in de zware zeeën in tweeën gebroken en ge zonken. De dertien mannen aan boord van het schip zijn allen omgekomen. De Zweedse kustwacht, die de hele nacht heeft gezocht naar overleven den, heeft geen hoop meer. Een heli kopter van het Zweedse leger vloog vanochtend over het schip en meldde dat er geen overlevenden te zien zijn. Wel zijn vijf lijken in het ijskoude water gevonden. Het wrak van de bjj Oban gekapseisde KW 85 „Rijnmond IV" is gevonden. Het vermoeden dat in de trawler een luchtbel was ontstaan, waardoor het wrak zich on der water had verplaatst, bljjkt juist ge weest te zijn. Deze ontdekking was het gevolg van de melding van een Duitse logger over de waarneming van een lichte echo op de echometer. Hierop begaven zich donder dagavond onmiddellijk twee schepen naar de aangegeven positie, waar inderdaad een lichte echo werd waargenomen, zon der dat echter kon worden vastgesteld dat het hier de KW 85 betrof. Vandaar dat vrijdag opnieuw twee vaartuigen naar deze plaats zijn vertrok ken, die waren uitgerust met een dreg. Nadat deze was vastgelopen is een duiker naar de zeebodem afgedaald, die vast stelde dat de „Rijnmond IV" zich hier bevond met een slagzij van 85 graden. Het schip lag ongeveer 120 meter verwij derd van de plaats, waar het was gezon ken en het ligt bij laag water ongeveer 35 meter diep. Onder normale omstan digheden bedraagt het verschil hier tus sen» eb en vloed 12 voet. Behalve door diverse Engelse bergings maatschappijen, wordt de mogelijkheid tot berging van het wrak eveneens onder zocht door de Nederlandse Bergingsmaat schappij Van der Tak uit Rotterdam, waarbij door insiders reeds is vastgesteld dat eventuele pogingen allerminst kans loos zijn. Hoge zeeën en een verblindende sneeuwstorm deden alle pogingen in de Botnische Golf mislukken om de dertien opvarenden te redden. De „Sinergasia" was met een lading metaalafval van Kiel op weg naar Roennskaer, toen het op de Noordzweedse kust strandde. Als het gevolg van het noodweer met windstoten van 105 kilometer per uur konden Zweedse reddingschepen niet dicht genoeg bij de Griekse boot komen. De bemanning van de „Sinergasia" kon geen gebruik maken van zijn reddingssloe pen, omdat die met. een dikke laag ijs wa ren bedekt. Een loodsboot heeft de Griek met 'n rubber reddingsvlot weten te berei ken en de bemanning aangeraden over boord te springen, maar de zeelieden ga ven er de voorkeur aan nog te wachten. Het schip had aanvankelijk het anker uitgeworpen, maar liep aan de grond toen de ankerkettingen het begaven. Het werd'toen vrijwel onmogelijk het vracht schip te bereiken, dat met een dikke laag ijs bedekt was. Later maakte zware sneeuwval de toestand nog ernstiger. „Het moet een nachtmerrie voor de bemanning van het Griekse schip zijn ge weest", vertelde een Zweedse loods. „We hebben al het mogelijke gedaan. Het was zelfmoord om de Griek dicht te naderen. Zeker honderd mensen, van wie de helft vrijwilligers, stonden klaar om te hel pen." Ongeveer 300 mijl zuidelijk van de „Sinergasia" dreef voorts het 2.904 ton metende Libanese vaartuig „Artigas" hul peloos rond, nadat het zijn schroef had verloren. Dit schip dat een bemanning van 25 man heeft - voor het merendeel Grieken kreeg bijstand van de Zweedse sleepboot „Heracles". Een van de vijf slachtoffers van de brand die zaterdag 10 december in de Bloemhofstraat in Haarlem woedde, is overleden. Het is de achttienjarige N. G. Ruiter, die ten tijde van de brand in het huis logeerde. De jongeman had ernstige brandwonden opgelopen en was tijdens een poging zijn leven te redden van een ladder gevallen. De vier andere -slachtoffers, de vrouw des huizes en drie van haar kinderen, worden nog in Haarlemse ziekenhuizen verpleegd. Vooral de toestand van de vrouw is nog ernstig. Zondagmiddag is in Soesterberg Miss Beat 1966 gekozen. Het werd de zestienjarige Michel Suurhout uit Wassenaar die zich Michelle Sehiro laat noemen. Op de tweede plaats eindigde Paula de Boer, die hier op de achtergrond danst. Derde werd Ellie van Dijk. John Steinbeck, de 64-jarige Amerikaanse auteur en winnaar van een Nobel prijs voor litteratuur, is op het ogenblik in Vietnam. Hij bezoekt er, onder andere, de troepen te velde. Meestal moet hij daarvoor per helikopter reizen. In het centrale bergland vechten vele Amerikaanse eenheden in een gebied dat geheel in handen is van de Vietcong. Steinbeck ontvangt instructies van de basis, terwijl de piloot de juiste landingsplaats opzoekt. Steinbeck hoopt in Vietnam voldoende sfeer en stof op te doen voor een boek. (Telefoto). (Van onze correspondent) LONDEN Zal Engeland kunnen be schikken over onbeperkte hoeveelheden goedkoop Noordzeegas? Deze moeilijke kwestie probeert de Britse genationali seerde gasindustrie op het ogenblik op te lossen. De Britse gasraad, de nationale top-organisatie op dit gebied, heeft in samenwerking met drie Amerikaanse boormaatschappijen meer aardgas op de Noordzeebodem gevonden dan enige an dere groep. Maar de Amerikanen zouden Een nog anomieme groep heeft plan nen in studie genomen voor de bouw van een torenhotel van 180 meter hoogte bo ven de Doggersbank met een capaciteit voor 1800 gasten. Dit onthult het officieel orgaan van Horecaf, „Hotel-Revue." Het plan is opgezet door de architecten Wood- boom en Silvernool, die vermaard zijn door andere spectaculaire ondernemin gen, zo meldt het blad. Deze architecten stellen zich voor bui ten de territoriale wateren van de Noord zee op een vlakke, ongeveer zestig me ter diepe plek (de Doggersbank) een be- tonfundament aan te brengen voor acht reusachtige pijlers, die het hotel moeten dragen. De onderkant van het gebouw komt twintig meter boven de zeespiegel. Het is niet de bedoeling om er een uitge sproken luxe-hotel van te maken. Vier van de pijlers zouden worden voorzien van liften. Halverwege onderwater en op de zeebodem zijn uitzichtruimten en res taurants geprojecteerd. Op het dak, naast de landingsplaats voor hefschroefvlieg- tuigên, komt een zonneterras. Tussen de pijlers in willen de architecten een haven inrichten. In het torenhotel komen, ook een theater, bioscoop, bibliotheek, muziek zaal, turnhal, tennisbaan en een minigolf- baan. Men denkt ook aan de mogelijkheid van geneeskrachtige baden en een speci ale zee-sauna. Volgens de plannenmakers behoeft men zich over de „seizoengevoeligheid" geen zorgen te maken. Juist in de slechte tijd biedt de aanblik van de woeste zee een bijzondere attractie. Initiatiefnamers be studeren thans de financiële zijde. Zij willen binnenkort op enkele punten in de Noordzee stroom- en bodemproeven laten nemen, aldus „Hotel-Revue." De prijsdaling van margarinegrondstof fen op de wereldmarkt heeft tot gevolg dat de prijs van het pakje margarine kan worden verlaagd. In overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken heeft de bond van Ne derlandse margarinefabrikanten besloten om met ingang van maandag 19 decem ber de consumentenprijzen van de meest gangbare merkartikelen te verlagen met een cent per pakje van 250 gram. Tot nieuwe leden van het K.V.P.-par- tijbestuur zijn benoemd drs. H. A. M. El sen te Wassenaar en drs. A. L. J. Coelen te Badhoevedorp. Met deze benoemingen is thans voorzien geworden in de vacatures van mr. P. M. H. v. Boven te Breda en Th. S. J. Hooy te Aerdenhout. Tot leden van de centrale jongerengroep der K-V.P. zijn gekozen G. A. van Elk te Groesbeek en J. Meilen- meester te Breda. volgens de „Sunday Express" hebben ge dreigd de operaties stop te zetten, wan neer de Britten hun „gruwelijk lage prijs" niet verhogen. De Amerikaanse maatschappijen geven er de voorkeur aan er thans met een ge ring verlies mee uit te scheiden om later grotere verliezen te voorkomen. Een van de Amerikaanse firma's zou zelfs ge dreigd hebben met de weigering van hulp bij de aanleg van een buisleidinj» van de bron naar de kust, indien de prijs niet wordt verhoogd. De Britse gasraad heeft aangeboden voor de eerste honderd miljoen kubieke voet per dag drie pence (ongeveer vijf tien cent) per eenheid te betalen en voor elke volgende honderd miljoen kubieke voet anderhalve penny. Dit zou een op brengst zijn van slechts zes of zeven per cent van de kapitaalbelegging. Een der gelijke winst mag, aldus de Amerikanen, worden verwacht van een belegging in een of ander veilig openbaar nutsbedrijf, maar schiet hopeloos tekort in het geval van zulk een riskante onderneming als gas-exploratie onder de zee. Van de zijde van de gasraad werd ver klaard, dat dit nog niet het definitieve aanbod is. De Amerikaanse organisatie is onder andere verantwoordelijk voor de boortoren „Orion", die tachtig kilometer ten noordoosten van Great Yarmouth (welke plaats tegenover IJmuiden is ge legen) twee rijke gasvelden heeft aange troffen. De maatschappij, die de boringen verricht, is de „Amoco U.K. Petroleum Ltd", behorende tot de Amerikaanse In ternational Oilcompany. Tot de groep be horen verder de „Amerada Petroleum Company" en de „Texas Eastern Trans mission". Verschenen is het boekje „verkeersco de", een populaire „vertaling" van het nieuwe reglement verkeersregels en ver keerstekens van prof. A. D. Belinfante. dat in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat door het Verbond voor Veilig verkeer en de Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond ANWB is sa mengesteld. De op 1 januari in werking tredende nieuwe verkeersregels zijn in een aantrekkelijke en voor iedereen be grijpbare vorm samengevat. De wette lijke voorschriften zijn aangevuld met tips voor een goed weggedrag en praktische instruktiegegevens. Het boek, dat 88 pagi na's omvat, is verlucht met een groot aan tal illustraties in vierkleurendruk. G. de Maupassant: Getrouwde vrouwen hangen raak haar pure vrouwelijkheid op aan de echte lijke kapstok. De K.L.M. zal met ingang van 1 april en ten dele reeds eerder, een aantal belangrijke tariefsverlagingen invoeren voor vliegreizen naar de Verenigde Staten, Canada en Mexico. De verlagingen gelden zowel geheel verzorgde vliegvakantiereizen als de normale groepsreizen zonder ver blijf sarrangementen. Dit is het resultaat van de Iata-ver- gadering in Rome, waar de negentien luehtvaartmaatschaDnijen, die luchtlijnen tussen Europa en Noord-Amerika onder houden, volledige overeenstemming heb ben bereikt inzake de tarieven op de Noordatlantische routes. De overeenkomsten, die nog de goed keuring van de betrokken regering be hoeven, zullen gelden tot 31 maart 1969. Een van de voornaamste punten is dat het voor groepen van vijftien of meer personen die overigens geen enkele on derlinge binding behoeven te hebben, mo gelijk wordt een geheel verzorgde veer tiendaagse vliegreis naar New York te maken voor 1168 per persoon, een ver laging van 187 ten opzichte van de tot dusver goedkoopste Itéreis tussen Am sterdam en New York. De gebruikelijke beperkingen voor dit soort reizen gedurende de weekends wor den aanzienlijk verzacht. Wel zal gedu rende slechts enkele weken in de top van het zomerseizoen een toeslag van vijftig dollar worden geheven. Een retour voor een groepreis Amster damNew York zonder arrangement dat in oostwaartse richting 1-209 be draagt (bij minimaal 25 personen) en westwaarts 1117 (bij minimaal 15 perso nen) wordt in de maanden november tot en met maart verlaagd tot 1048 in beide richtingen. Voorts is te Rome besloten de normale enkele reis- en retourtarieven en de 21- daagse retours ondanks de voortdurende stijging van lonen en prijzen te handha ven op het huidige peil. Bij de woningtoewijzing in Benne- broek heeft zich een misverstand voor gedaan dat ertoe geleid heeft dat wet houder E. J. Everwijn Lange (V.V.D.) al bijna een maand lang logees in zijn huis houdt. Dit is een gevolg van het feit dat de wethouder ook woordhouder wilde zijn. Hoe heeft de zaak zich toe gedragen? De wethouder heeft name lijk enige tijd geleden aan een gezin, dat een huis toegewezen had gekregen, toegezegd dat het „binnen een maand onder de pannen" zou zijn. Het vrij maken van het huis leverde echter zo danige problemen op, dat de termijn van een maand verstreken was zonder dat het gezin geholpen kon worden. De wethouder meende echter zijn woord te moeten houden en nodigde het ge zin als logé in zijn huis. De mensen verblijven er nu al bijna een maand. Begin januari zullen ze de hun toewe zen woning kunnen betrekken. ADVERTENTIES ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15J52 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 - Amsterdam per 500 gram J 2.5cS 250 gram 1.98 500 gram J l.M'CS N. RES - PLEIN 1945 no. 53 GIERSTRAAT 27 - HAARLEM

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1