Het beeld van Zeeland is in tien jaar totaal veranderd WS3Ê Pil II# Li Veel te veel regen en veel te weinig zon in 1966 „Luchthuiiers" en „kanonslagen" luiden het oude jaar uit Alleen in Nederland gaat voor tienduizenden guldens vuurwerk de lucht in Voor de kenner een begrip voor u een openbaring uw matras GEVOLGEN VAN DE ONTSLUITING Exodus Landelijke romantiek verdreven door nuchtere zakelijkheid van grote industrieën mmi Nieuwjaarsreceptie van commissaris der koningin Stuwdam in Eufraat met Russische steun Hete teer op auto gegoten EXAMENS Haarlems matrassenhuis JONGE GENEVER DINSDAG 20 DECEMBER 1966 11 Geen woningproblemen m feu W» m Goed voor de huid het gehele jaar door Nederlanders wennen in Australië moeilijk Selectie T egen onbegrensde fotografische mogelijkheden E EXAKTA EXA lib EXA la EXAKTA v.a. v.a. v.a. A 415.- 280.- 165.- fltttMT" flmf TCljA en doon, uma fctoJctnuieleuvi 1 WYNAND FOCKINK (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Het beeld, dat de aardrijkskundelessen op de lagere- en middelbare school ons hebben ge geven van Zeeland is volkomen ver anderd. Sterker nog: Het is in nauwe lijks meer dan tien jaar totaal ver ouderd. Zeeland is niet meer de pro vincie van weinig huisjes, veel boompjes en wat minder beestjes. „De Zeeuw" is niet meer de boer, die iedere ochtend zijn fors uit de kluiten gewassen paard voor de ploeg spant om zijn uitgestrekte landerijen te gaan bewerken. Hij is niet meer de man, die zijn vrije tijd vult met het aanleggen en versterken van dijken om de aartsvijand, de zee, van het erf te houden. De romantiek van het landelijke leven, ver van de steedse drukte, is verdwenen. Nuchterd zake lijkheid in de vorm van grote in dustrieën kwam ervoor in de plaats. Het zou dwaasheid zijn te zeggen dat het allemaal veroorzaakt is door de ramp van 1953, die Zeeland letterlijk aan de rand van de afgrond bracht. Niet zozeer de ramp zelf als wel de gevolgen ervan het Deltaplan hebben voor een van Nederlands dunst bevolkte provincies een volslagen nieuwe toekomst geopend. Het Deltaplan voorziet niet alleen in verbe tering van de Zeeuwse zeeweringen maar daardoor ook in een ontsluiting van de verzameling eilanden en schiereilanden. Dammen en bruggen legden de provin cie, die eeuwenlang een geïsoleerd leven had geleid, open. En dat werd hoog tijd. Zeeland stroomde leeg. Die exodus is in verschillende delen van de provincie nog maar nauwelijks tot staan gebracht. De landbouw, eeuwenlang de belangrijk ste pijler voor de Zeeuwse economie, kwijnde weg als werkgelegenheid bieden de factor. Mechanisatie maakte honder den Zeeuwen en dat btekent op een bevolking van iets meer dan driehonderd duizend héél veel werkeloos en bro deloos. Want vervangende werkgelegen heid ontbrak geheel. De Zeeuwse econo mie was eenzijdig en had zich in de loop der eeuwen gericht op twee zaken: visserij allang niet meer in staat om een rol van betekenis te spelen en landbouw. De zwakte van deze eenzijdig heid kwam rond de jaren 1955-1960 pas goed aan het licht. Er moest iets gedaan worden. De keu ze was de industrie. En daarmee lijkt de toekomst veilig gesteld. Het vertrekover- schot nam af, verdween geleidelijk en werd op vele plaatsen omgezet in een geboorte- of vestigingsoverschot. Zee- lands ouderdom (het percentage bejaar den ligt nog hoger dan het landelijk ge middelde) is aan een verjongingskuur bezig. Het is duidelijk, dat zo'n omschake ling zich niet van de ene dag op de andere voltrekt. Maar het gaat toch heel snel. Vanuit het niets is een indrukwek kend scala aan industrieën uit de grond gestampt. Niet zo maar wat fabriekjes, die omdat ze in Europoort of elders niet meer terecht kunnen in vredesnaam maar naar Zeeland zijn gekomen, maar bedrij ven, die de voordelen van de vestiging in Zeeland terdege beseffen. Die .voordelen zijn er in overvloed. Ar beidskrachten zijn er voldoende. En moch ten er te weinig zijn, dan levert het aan trekken van mensen uit de randstad wei nig problemen op. Huisvestigingsproble- men zijn er, enkele uitzonderingen daar gelaten, in Zeeland nauwelijks. Wachttij den op een huis van vijf of meer jaren zijn er ombekend. Voor de meeste industrieën is er diep vaarwater bijna letterlijk naast de deur. Voor de industriegebieden in Vlissingen- Oost is dat de Westerschelde, voor het gebied tussen Terneuzen en Gent het ka naal, dat deze twee aan weerszijden van de grens liggende steden verbindt en dat uitkomt op de Westerschelde. In het voor malige Sloe komt een riante industrieha ven. In Terneuzen bestaan soortgelijke plannen. Daar wordt bovendien hard ge werkt aan een verbreding en verdieping van het kanaal en aanpassing van het sluizencomplex voor schepen tot vijftig duizend ton. De industrieën hebben er volop de ruimte. Dat geldt vooral voor het Sloe- gebied en Reimerswaal, een project dat nog slechts op papier staat. In het Sloe 'fv. A ADVERTENTIE De commissaris der koningin in de pro vincie Noord-Holland en mevrouw Kra nenburg zijn van plan zaterdag 7 januari van kwart voor drie tot vijf uur de tra ditionele nieuwjaarsreceptie te houden in het Provinciehuis in Haarlem. In een Japans warenhuis is een dan sende, zingende en pratende robot te zien. Vooral het twisten van de robot, die op afstand wordt be diend, tovert een brede lach op de gezichten van de oudere klanten. De kleine Japannertjes vinden het allemaal wat eng. DAMASCUS (AP) De Sovjet-Unie en Syrië hebben een overeenkomst getekend over de bouw van een kostbare irrigatie- dam in de rivier de Eufraat in Noord-Syrië. Met het bouwwerk zal spoedig worden be gonnen. Het project zal 975 miljoen gulden kosten. De helft van de bouwkosten krijgt Syrië van de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graatf grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie 10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant. Van onze weerkundige medewerker) Met uitzondering van 1964, welk jaar wat het weer betreft, vrij normaal ver liep, hebben wij nu al zeven jaar achter een een jaaroverzicht in mineur moeten opstellen. Meenden wjj aan het einde van 1965 dat het nauwelijks slechter zou kunnen, (1965 werd over het gehele land een record-nat jaar) nu blijkt dat 1966 hier niet veel voor heeft ondergedaan. In Limburg. Zuid-Holland en ook grote de len van Overijssel en Gelderland is nim mer zoveel regen gevallen. Enkele plaat sen kwamen in het meteorologische jaar (berekend over de vier seizoenen) zelfs boven de 1300 mm. neerslag tegen nor maal 730 tot 750 in één jaar. WAT DE TEMPERATUUR betreft wa ren vooral januari, het hele voorjaar en juli belangrijk te koud. De beste beurt maakten juni (tot de 18de van de maand echt zomers!) en oktober met veel na- zomerweer. De Bilt noteerde totaal 14 zomerse dagen (boven 25 C) hetgeen er verleden jaar slechts vier waren. Maar het normale aantal van 23 werd bij lange na niet bereikt Er waren twee zomerse perioden, de eerste in juni tot de 18de, de tweede in de derde week van augus tus, toen er een week lang vrijwel geen ^volkje aan de lucht was. De vakantie maand juli was uitgesproken slecht. Mei en augustus waren de zonnigste maanden. In maart, april, juni juli en de hele herfst werd te vaak de zon verduis terd als gevolg van overdrijvende regen wolken. Vooral het voorjaar was met een tekort van 131 uren zon in maart en april uitzonderlijk somber. In de laatste 12 jaar was in De Bilt alleen 1962 nog iets armer aan zonneschijn. DE REGENMETERS hebben in 1966 maar weinig dagen droog gestaan. De record-natte decembermaand van 1965 Een 54-jarige waterbouwkundige te Utrecht heeft bij de politie aangifte ge daan dat een onbekende een hoeveelheid hete teer over de motorkap van zijn auto had uitgegoten, waardoor de laklaag gro tendeels wegschroeide. Het in Canberra verschijnende dagblad „The Australian" schat dat veertig per cent van alle Nederlandse landverhui zers, die sinds de tweede wereldoorlog in Australië zijn aangekomen, na verloop van tijd teleurgesteld is teruggekeerd. Het blad zegt dat het aantal terugge keerde Nederlandse immigranten groter is dan bij landverhuizers van andere na tionaliteiten. Bij de Westduitsers is sinds d» tweede wereldoorlog een derde na een verblijf van een aantal jaren huiswaarts vertrokken, bij de Italianen bedroeg dit zestien percent en bij de Grieken veertien percent .Op een totaal van 1,2 miljoen naoorlogse immigranten uit niet-Britse landen hebben 200.000 personen Australië weer verlaten. De paardentractie heeft ook in Zee land afgedaan. Zware tractoren trekken nu in snel tempo diepe voren door de vette klei. bestaat reeds een vrij bescheiden aanzet in de vorm van een fors complex van ,De Schelde" en het eerste begin voor een vestiging van de uit Japan afkomsti ge automobiel-industrie „Hino". Het Rei- merswaal-terrein is nog blanco. De Zeeuws-Vlaamse kanaalzone is hier buiten beschouwing gelaten. Dit in dustriegebied is veel ouder dan de ande re, maar ook de oriëntatie is anders, niet zozeer naar binnen, op Zeeland, als wel in andere, Belgische richting. Maar Zeeuwsch-Vlaanderen is een zaak apart. Wat zijn de voordelen van de industrie voor Zeeland? Afgezien van werkgelegen heid en dergelijke is er nog dit: Bij het aantrekken van industrie kunnen de elders geleerde lessen dankbaar gebruikt wor den. Men doet hier goed wat elders fout gedaan is. Maar: geen industrie omdat het indu strie is. Er wordt grondig gekeken naar de aard van die industrie, naar het ge vaar van luchtverontreiniging en water vervuiling. Een vuile Westerschelde (die toch al niet bepaald brandschoon is) zou de nekslag betekenen voor West- Zeeuws-Vlaanderen. Het onlangs uit gebrachte ontwerp-streekplan voor dit ge bied wijst het aan als „nationale speel tuin". Met andere woorden: hier geen industrie, maar recreatie, in hoofdzaak langs de kust. De badgast zou spoor slags verdwijnen als hij merkt, dat hij na een bad eens flink onder de douche moet om het vuil van de Westerschelde af te spoelen. De recreatie kan dan wel inpakken. Er is dan ook door besturen van provincie en gemeenten heftig gepro testeerd tegen de ministeriële beslissing, te laten lozen op de Westerschelde. Industrie mag dan voor Zeeland de red dende engel zijn, maar dat wil nog niet zeggen, dat er klakkeloos wordt voorbij gegaan aan de problemen, die eraan kle ven. Zeeland mag zich gelukkig prijzen: Er kan nog alles aan gedaan worden. Het staat niet voor een voldongen feit, zoals zoveel andere industriegebieden, waar strijd wordt gevoerd om vroeger ge maakte fouten goed te maken. Zeeland heeft de kansen geheel in eigen hand. Nog wel. (Van onze correspondent) LEIDEN. In stenen schuurtjes en bunkers op een drassig weiland bij Leiden vervaardigen stille mannen in grijze stofjassen jaarlijks zes miljoen rotjes, een miljoen vuurpijlen, een miljoen „kanonslagen" en honderd duizend „luchthuiiers". Op oudejaars avond knalt deze hele jaarproduktie de lucht in, alleen in Nederland al voor miljoenen guldens. Het eentonige werk in de dertig kleine gebouwtjes, die samen de „Koninklijke A. J. Kat" vormen, heeft veel weg van „zakjes plakken". Wikkel uitleggen, met de lijmkwast er over, kartonnen huls met kruit er op, houtje erbij, dichtrol- len, etiketje erom. Miljoenen malen de zelfde eenvoudige handelingen- Vuurwerk maken is handwerk. Vuur- werkmakers zijn bedaarde mannen die niet veel zeggen. Met een draagbaar radi ootje en een blauwe-emaille kan vol kof fie stappen ze 's morgens langs een smal modderpaadje naar een van de schuurtjes, waarbinnen nooit meer dan twee of hooguit drie man aan het werk mogen zijn. Tijdens het vullen van de kartonnen hulzen laten zij hun gedachten gaan over vuurpijlen die hoog in het zwart van de nacht uiteenspatten in bon te sterrenregens, over vuursprankelende stukken met draaiende zonnen in helde re kleuren en van blanke vonkenregens van een ruisende waterval. In de saaie uren piekeren ze over de constructie van houten raamwerken met een wirwar van lonten, die in het zomer seizoen aan de boulevards zullen staan, in Noord wijk, in Zand voort en in Sche- veningen. 's Avonds thuis bij de kachel vergeten ze de TV en tekenen met een stompje potlood een ontwerp voor zo'n pyrotechnisch festijn. Fluisterend met collega's stellen zij nieuwe, altijd uiterst zorgvuldig geheim gehouden formules voor de mengsels van salpeter, houtskool, zwavel, magnesium en nog dertig andere chemicaliën samen. Straks gaan de „De Jongs", de Van Wezels" en de „Bloms" net als hun grootva ders weer op pad met de houten stel lages en metalen trommels vol vuurwerk, naar de grote feesten in Wenen, Parijs of Lyon, in Kopenhagen of Berlijn, naar de boulevards van Scheveningen, Zand- voort of van de Cóte d'Azur. Dat is het „grote werk", waarmee nooit ongelukken gebeuren omdat het door deskundigen wordt „afgevuurd". Maar met die rotjes en voetzoekers wordt vooral door kinderen wel eens onvoor zichtig omgesprongen. Op grond van wet telijke bepalingen staat op alle klein- vuurwerk een duidelijke gebruiksaanwij zing. Als die honderdduizenden gebruikers van die miljoenen rotjes zich daar aan houden is er geen gevaar bij. „Maar als van al die miljoenen rot jes er één terecht komt in de mond van quizmaster Theo Eerdmans, dan haalt ADVERTENTIE E X A K T A Imp.: Firm» Dr. K. Heyndarlckx-Hugo de Grootstraat 9-Den Haag dat bericht de voorpagina's", zegt de procuratiehouder W. G. J. van der Lin den. „er zijn dan mensen die aan de hand van dat ene uitzonderlijke geval dan concluderen dat alle vuurwerk ge vaarlijk is. Vuurwerk is niet gevaarlijk als men zich aan de gebruiksaanwijzing houdt." Voor het rotje geldt: op de grond leg gen, daarna lont aansteken. Voor de vuurpijl: Niet in de hand houden, in fles plaatsen of in de grond steken, dan pas lont aansteken. De mening van de heer Van der Lin den wordt niet door iedereen gedeeld. „Al het vuurwerk moest verboden wor den", meent de secretaresse van de Al gemene Vereniging ter Voorkoming van Blindheid, mevrouw dr. J. Schappert- Kinmijser. „De maatregelen, die voorko men dat vuurwerk in handen van jonge ren beneden de 16 jaar komt, zijn niet doeltreffend. Elk jaar weer gebeuren er ongelukken." Ook bij de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is men tegen vuurwerk omdat de huisdieren zo schrik ken van het geknal en vaak in paniek weglopen. Tegen is ook dr. J. Obbink.di- recteur-geneesheer van de ooglij derskli niek in Den Haag. „Van ongelukken met vuurpijlen of extra grote voetzoekers merken wij weinig. Juist de gewone rot jes zijn het gevaarlijkst", zegt hij. „Als iemand zo'n ding in het oog krijgt, kan dat levenslang gezichtsverlies beteke nen. was er oorzaak van dat de winter in zijn geheel te nat werd. Ook het voorjaar gaf landelijk 54 mm. te veel regen en de zomer 109 mm. te veel. Het gevolg was opnieuw een bijzonder nat jaar. Op merkelijk waren de extreem grote regen val op 13 juni (Kraggenburg NOP. 103, Vollenhove 98mm.) en op 20 juli (Benne- kom 112 mm., Veenendaal 109 mm.) in één etmaal, hoeveelheden die binnen 24 uur sinds juli 1952 niet meer waren ge meten. De grootste maand-regenval kreeg Loenen aan de Vecht in juli met 248 mm. de kleinste 15 mm. te IJsselstein (L), in september gemeten. EEN BIJZONDER NATTE stad met meer dan 1300 mm in 1966 was dit jaar Almelo met een dag van 66 en twee da gen van 88 mm regens tijdens zware buien. Enkele van de 260 plaatsen, waarvan wij regencijfers ontvangen, kwamen bo den de 1300 mm. hetgeen uniek is voor ons land: Nijkerk 1390, Apeldoorn 1342, Vaals 1331, Ede en Epe 1330; Naarden 1324, Lunteren 1315 en Bennekom 1306 mm. Hier dichtbij kwamen ook Dronten (Flevoland) met 1299, Barneveld en Bol nes met 1284 en Hengelo met 1278 mm. Groningen behoorde met 884 mm. tot de minst natte plaatsen in 1966. IN HAARLEM WERD tot en met no vember 1208 mm. regen gemeten, onge veer 480 mm. boven normaal. De winter maanden (december, januari en februa ri) waren met 354 mm. 184 mm. te nat, de lentemaanden waren met 210 mm. 82 mm. boven normaal, de zomermaanden met 301 mm. 194 mm. te nat en septem ber, oktober en november hadden met 343 mm een „surplus van 113 mm. Het ziet er niet naar uit dat december nog veel kan goedmaken. Twee zeer natte ja ren achter elkaar. In 1967 kan het niet veel slechter. ADVERTENTIE w: In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Jonge WF Genever f. 10.45 per hele liter Burgemeester. Tpt burgemeester van de gemeente Herten is benoemd mr. K. T. M. Hehenkamp, sinds 1 maart 1964 chef van het kabinet van de burgemeester van Kerkrade. Hij is lid van de K.V.P. Delft. Geslaagd voor het doctoraal exa men werktuigkundig ingenieur: A. M. Behr (Rijswijk), D. A. Blom (Hilversum), R. Cor net (Haarlem), P. A. Denis ('s-Gravenhage), H. Jacobs (Oosterbeek), B. W. Jaspers (met lof) (Alkmaar), A. de Joode (Den Haag), D. Lauterbach (Rijswijk), H. J. Leutscher (Ha ren), H. L. J. L. van der Linden (Den Haag), P. W. H. P. Ludwig (Amsterdam), H, Oer- lemans (Den Haag), F. E. Oostendorp (Rot terdam), H. G. Paar (Hilversum), A. Paulen (Rijswijk), K. Roscam Abbing (Leiden), M. R. van der Schoot (Velp), J. Schrieken (Delft), K. Stoffels (Zaandam), J. Sukkel (Amersfoort), L. Sunter (Voorburg), W. J. Tholen (Sittard), H. Thijssen (Doetinchem), R. G. Vogel (Bloemendaal). Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op proef schift getiteld: „De praedeuteronomistische bestanddelen van het boek der Richters en hun beteke nis voor onze kennis van de geschiedenis van het volk Israel en zijn godsdienst" de heer J. van Rossum, geboren te Gouda en thans wonende te Winterswijk. Pro motor was prof. dr. P. A. H. de Boer. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „Anen- cephalie en spina bifida", K. Hamersma, geboren te Rotterdam en thans wonende te Utrecht. Promotor was prof. dr. J. Dankmeijer. Doctoraal Engelse taal en letterkunde mej. M. de Savornin Lohman (Santpoort). Amsterdam (V.U.). De heer J. J. Ver donk uit Bussum is gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift getiteld: „Petrus Ramus en de wiskunde". Promotor was prof. dr. R. Hooykaas. Tot doctor in de godgeleerdheid promo veerde de heer A. H. de Graaff uit Half weg op een proefschrift getiteld: „The educational ministry of the church. A perspective". Promotor was prof. dr. J. T. Bakker, hoogleraar in Kampen. Utrecht. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is dr. J. van Noordwijk uit Hil versum benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen om onderwijs te geven in de farmacologie. Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal eco nomie: P. A. de Groote (Bloemendaal), W. H. Leeuwenburgh (Amsterdam). Doctoraal sociale geografie: P. G. Rike (Amsterdam). Doctoraal kunstgeschiedenis: mej. A. de Wilde en met lof mej. I. M. Veldman (Amsterdam).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11