Leesboeken voor scholen waarmee wij het buitenland ver vooruit zijn Voor nieuwe Haanstra 23-voudige première e Uitreiking Wessel Ilckenprijs werd een pure happening Ft VANAVOND Oostenrijk geeft staatsprijs voor antinazistisch jeugdboek van An Rutgers van der Loeff Teg Paint-in'' voor Florence Willem Pijperprijs voor Rudolf Escher NEGEN MUZEN 13 JEUGDBOEKENSCHOUW Omwenteling in de jeugdlitteratuur en nazisme Te waarachtig cfortgenó DINSDAG 20 DECEMBER 196 6 Van Meegerens kinderen tegen Franse tv-film JU 'f Muziekstichting '67 geeft maandag kerstconcert in Amsterdam Frans-tv-spel voor NCRV Reportage over het hotel internationale allure... PRISMAHORLOGES De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Sartre verbiedt opvoering van zijn „Mains sales" tegelijk ontroerend, omdat ze het man VAN DE NEDERLANDSE auteurs is An Rutgers van der LoeffBasenau degene, die de meeste belangrijke bui tenlandse bekroningen op haar naam heeft staan zowel voor jeugdboeken als voor romans. Gisteren kreeg ze een nieuwe prijs bij haar indrukwek kende rij van bekroningen: de Oosten rijkse Staatspri^ 1450,voor het beste jeugdboek, die ze in ontvangst nam in Wenen uit handen van de Oostenrijkse minister Theodor Piffl- Precevic. Dit boek, dat bij ons sinds 1953 als roman onder de titel „Mens of Wolf?" zes herdrukken haalde in korte tijd bij uitgeverij Ploegsma, en momenteel als Salamanderuitgave van Querido alweer uitverkocht is, werd in Oostenrijk in een iets gewij zigde vorm als jeugdboek gebracht. En dit feit verdient nog meer de aan dacht dan het toch uitzonderlijk ge beuren dat een Nederlandse auteur een belangrijke buitenlandse prijs krijgt. IN ALLE LANDEN bestaat er een groot tekort aan waardevolle romans voor de jeugd, vooral voor die groepen die de al te moderne, vaak chaotische composi tie van de roman nog niet aankunnen, omdat zij onvoldoende leestraining heb ben gehad. Dit tekort is vaak te wijten aan de foute instelling van vele schrij vers, die de jeugd onderschatten en den ken dat zij er met een boek waarin wat heftig gezoend wordt, of waarin de no dige lijken voorkomen, al zijn. Vanuit de ze lectuur maakt men de jeugd natuurlijk nooit lees- en leefcritisch. En de auteurs die wel alles op alles zetten om de jeugd inzicht in de maatschappelijke structuur en het eigen mens-zijn te geven blijken in alle landen grote moeilijkgeden te heb ben. Zij moeten optornen tegen verouderde opvattingen van uitgevers en pedagogen, die de tiener maar liefst „klein" houden. Zo wordt bijvoorbeeld de Duitse schrij ver Hans Peter Richter, die over eigen jeugdervaringen tijdens het naziregime een schokkend jeugdboek schreef „Hij was mijn buurjongen" (uitg. Ploegsma), herhaaldelijk tijdens lezingen op Duitse scholen de voet dwars gezet door de schooldirecties. Zij eisen van hem vlak voor de lezing een officieel bewijs dat hij TBC-vrij is; of, wanneer hij met leerlin gen in discussie zal treden maakt de rec tor nog even een kleine aanmerking op het voorgelezen fragment die twee uur duurt waarna de kinderen naar huis gestuurd worden. Weer andere auteurs, ook bij ons, heb ben te lijden onder de schoolse opvattin gen van vele critici die vaak uit de pe dagogische sector komen. Die gaan er van uit dat een boek allereerst aan de allerhoogste stilistische eisen moet vol doen, en dat een zin (zoals het voorge schreven is in de cursussen van sommi ge onderwijsinstellingen) een onderwerp, gezegde en lijdend voorwerp moet heb ben. Dat is voor deze critici belangrijker dan de wezenlijke inhoud van het boek. Dit is bijvoorbeeld de reden dat een van de belangrijkste Duitse jeugdboeken schrijvers Herbert Plate nooit een Staats prijs kreeg. Dat in 1967 zijn prachtig en dieptreffend verhaal over de achtergron den van de Vietnamoorlog bij ons in ver taling zal uitkomen (uitg. Leopold) is al leen daaraan te danken, dat de werkelijk geëngageerde jeugdboekenschrijvers uit vele landen de laatste jaren een persoon lijk contact onderhouden en zó zorgen voor de internationale uitwisseling van ideeën, die kunnen bijdragen tot de gees telijke ontplooiing van de jonge mens. druk wordt voorbereid kan er althans op dit punt nog iets gedaan worden. Maar wat moet een schrijfster beginnen wanneer in eigen land de tendens van haar boeken aangevochten wordt door een groep „bevoegden" die nog steeds verouderde ideeën aanhangt? Om een be paald boek „erdoor" te krijgen kost te genwoordig vaak meer moeite dan om het te schrijven. Zo verging het An Rutgers met enige schoolboekjes voor het lager onderwijs. „MENS OF WOLF" van An Rutgers is een roman, die duidelijk stelling neemt tegen het nazisme, en daarom waar schijnlijk door vooruitstrevende uitgevers geannexeerd werd voor de jeugdlittera tuur. Dat het juist in Oostenrijks gebied op dit moment een hoge onderscheiding verwierf betekent méér, gezien tegen de stille strijd die er internationaal woedt op het gebied van de jeugdlitteratuur. Want het is toch wel opmerkelijk dat het boek, dat amper anderhalve maand geleden op de markt van de Duitssprekende landen kwam, bovendien in een slechte vertaling, zo de aandacht van de jury trok. Ver schillende schrijvers en uitgevers hebben met de auteur, protest tegen deze verta ling aangetekend, en wanneer na de prijsuitreiking op 19 december een her- Dat een niet pedagoog leesboeken voor het onderwijs schrijft is nog een grote uitzondering. En dat de critiserende pe dagogen geen raad weten met creatieve uitbarstingen van een auteur, die in niets herinneren aan het braaf voortkabbelende verhaal van vroeger, is begrijpelijk. Maar dat sommigen zich geroepen voe len, deze nieuwste uitgaven, waarom ons onderwijs zou moeten zitten springen te boycotten is ronduit ergerlijk. Wie de kostelijke series gelezen heeft verschenen bij Wolters: „Alles om een speelplaats", „Vriend of vijand" en „Lie verdjes en Ijzervreters", ieder met twee delen, kan alleen maar enorme be wondering hebben voor het grootse ta lent van An Rutgers, en vooral ook voor de ontwikkeling die haar werk de laatste jaren heeft doorgemaakt Haar stijl is losser geworden, haar taal nog kernach tiger, de dialogen nog flitsender, de the- mata nog meer afgestemd op de spannin gen in buiten- en binnenwereld van de kinderen. Hetzelfde geldt voor de boeken, uitgekomen bij uitgeverij Samson: „Het wilde land", „Ieders land", „Vlucht uit de poolnacht" en „Steffos en zijn paas lam". tegelijk ontroerend, omdat ze het man moedig wegslikken van te grote emoties camoufleren moeten. Precies zoals kinde ren dat doen. Zijn dit soort woorden dan zo erg dat men er de wezenlijke waarden van de boeken van An Rutgers niet meer door wenst te zien? Zij durft het aan kinderen in hun eigen bewoordingen te laten ver tellen over de verschillende godsdiensten; over de exclusieve beroepen van hun ou ders; over hun kameraadschap en afkeer; hun voorliefde voor de techniek en 'iets over hebben voor een goed doel'; over hun haast overdreven gehechtheid aan een dier; over het gezin, dat hen niet opvangt; over moderne stadsbeelden; an dere landen en volken. Moderne problematiek, aangepast aan kinderen, die de leeftijd hebben voor zich zelf te gaan denken. En dat, dat zou men het liefst nog te genhouden bij ons. Misschien zijn de tegenstanders snobis tisch genoeg om na de Oostenrijkse Staatsprijs aan An Rutgers, haar einde lijk voor vol aan te zien. Miep Diekmann ADVERTENTIE (§oud - Vitoer ÏÏt'orfageó,- Gr. Houtstraat 6, Haarlam, Tal. 02500 -10616 PARIJS (Reuter) De kinderen van de overleden Nederlandse schilder Han van Meegeren hebben een eis ingediend bij een Parijse rechtbank om een Franse tele visiefilm over het leven van hun vader in beslag te nemen. De eisers zijn me vrouw Pauline van Meegeren-Randall, die in Groot-Brittannië woont, en haar broer J. van Meegeren, die in Amsterdam woon achtig is. - z iK-V-, Illustratie van Charles Boost uit Lieverdjes en Ijzervreters (deel P) van An Rutgers van der Loeff- Basenau. (Van onze correspondent) HILVERSUM De feestelijke uitrei king van de Wessel Ilckenprijs 1966, gis teravond in de VARA-kantine, verliep op vallender dan de enigszins wezenloos toe kijkende VARA-bestuurders zullen heb ben verwacht. Het begon heel kalm met een welkomstwoord en toespraak je van VARA-bestuurder Jan de Troye en van Ben Bunders, voorzitter van de jury en de „Stichting jazz in Nederland". Prijswin naar Misja Mengelberg bleek de aankon diging „feestelijke uitreiking" letterlijk te hebben opgevat en was vastbesloten het geijkte patroon „toespraakje-muziekje drankje" te doorbreken. Het werd een bijdrage aan ons nieuwste folkloristische verschijnsel, de happening. Na zijn gecombineerde dank en wel komstwoord, waarin hij vrienden, vijan den, magen, schuldeisers en hoogwaardig heidsbekleders betrok, deelde Misja de inventaris van een feestwinkel uit. Toen men eenmaal over de schrik heen was werd naar het bezielende voorbeeld van Jan Wolkers een dermate schril kabaal op toeters en fluitjes ontketend, dat voor bijgangers op straat gedacht moeten heb ben dat in de studio kerstkalkoenen wer den geslacht. Toen ook de laatste serpen tines waren uitgerold zette Misja Mengel berg zich met Piet Noordijk, Ruud Ja- (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De oud-ministers Cals, Vrolijk en den Uyl, schaakmeesters professor Euwe en Hein Donner, dump koning Loe Lap, zesdaagse-organisator Kurt Vyth, Leger des Heils-majoor Boss- hardt en jazzpianist Pim Jacobs zijn enige van de honderd bekende Nederlanders die donderdag in het Sigma-centrum te Amsterdam, schilderijen en tekeningen zullen maken die vrijdagavond worden geveild ten bate van de geteisterde kunst steden in Italië. De gebeurtenis heeft de naam gekregen van „paint-in". De deelneming is voor behouden aan degenen die nooit als beel dende kunstenaars zijn opgetreden. Onder degenen die nog niet hebben gereageerd behoren kardinaal Alfrink, ridder Van Rappard, boer Koekoek, burgemeester Van Hall en „pistolen" Paultje. Minister Luns hoopt tijdig uit Brussel terug te zijn om in Amsterdam een schilderijtje te maken. Alle werkstukken moeten worden ge signeerd. De amateur-schilders kunnen in het Sigma-centrum terecht donderdag van 9 tot 5 uur. Zij krijgen een schort voor en mogen kiezen uit viltstift, Oostindi- sche inkt, Japans krijt of plakkaatverf. Vrijdag zal van 10 tot 7 uur kijkdag worden gehouden, 's Avonds om half ne gen begint de veiling. De kopers zullen tegen betaling van 10 gulden een „certi ficaat van echtheid" kunnen krijgen. Ex- tra-attractie voor de veilingbezoekers: er is bal na. De voorzitter van de Stichting Jazz in Nederland. B. Bunders, overhan digde Misja Mengelberg de geldprijs van 2.000 gulden. De radio-secretaris van de VARA, J. de Troye, bood de wisselprijs aan: een brons plastiek van Jan Wolkers, die Misja en zijn vrouw op deze joto bekijken. cobs, Victor Kaihatu, Han Bennink en Willem Breuker, aan de instrumenten om' de rechtvaardigheid van het jury-oordeel te bewijzen. De muziek werd opgefleurd met het afsteken van koudvuur-sterre- tjes, wat de kerstfeer zeker ten goede kwam. M^n kan het morgenavond op de radio horen en donderdagavond op de te levisie. De Stichting „Muziekcentrum '67" (in oprichting) treedt op tweede kerstdag maandag 26 december om drie uur in de Sint Annakerk aan de Wittenburger- gracht 5 in Amsterdam voor het eerst naar buiten met een kerstconcert, waar aan medewerking verlenen May Oranje den Uyl (Sopraan), Henk Meyer (tenor), Frans Schouten (bas-bariton), Simon C. Jansen (orgel). Jaap Spigt (klavecim bel), Linda Möhringer (fluit), Truus van Tol (cello) en Everhard Spelberg (hobo). Nederland 1: Na het journaal voor ge hoorgestoorden wordt het consumenten programma „Koning Klant" uitgezonden, dat tot voor kort voor de zaterdagmiddag was geprogrammeerd. Na het journaal en achter het nieuws een nieuwe aflevering van de Z-cars. In het programma „On der anderen" komen minder bekende per sonen en zaken van het amusement voor het voetlicht. Vervolgens een half uur Lurelei-cabaret: Jasperina de Jong, Eric Herfst, Marjan Berk en Gerard Cox brengen, aan de piano begeleid door Ro gier van Otterloo, enige nummers uit het programma „Relderelderel". Ook zin gen zij twee nieuwe liedjes, die speci aal voor dit programma geschreven wer den. Teksten zijn van Guus Vleugel. Tot slot van de avond geeft dr. L. de Jong zijn visie op de wereld van vandaag. Na het tweede journaal een Teleac-cursus over kernfysica. Onderwerp is: typen van reactoren. Nederland 2: Na de aflevering van Don' Quichot in de rubriek „Premiere" enkele filmfragmenten van films, die binnenkort in de Nederlandse bioscopen in première gaan, onder andere „La vieille dame indigne" (De opstandige oude dame) van René Allio. De Japanse film „Onibaba" (het gat) van de regis seur Kaneto Shindo naar een verhaal van Bertolt Brecht en „Who is afraid of Vir ginia Woolf?" geregisseerd door Mike Nichols met in de hoofdrollen Richard Burton en Elisabeth Taylor. Voorts een gesprek met Bert Haanstra naar aanlei ding van zijn film „De stem van het water." In de serie „De bezetting" wordt aandacht besteed aan het dagelijks le ven in de jaren tussen 1940 en 1944. Ten slotte het programma „Vrede met of zon der ons" waarin naar aanleiding van Vre- deszondag een gesprek plaats heeft met drs. B. ter Veer, wetenschappelijk mede werker aan het polemologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen. Donderdagavond 22 december zendt de N.C.R.V. de Franse televisieproduktie „Merlusse" uit van de Franse blijspel schrijver Marcel Pagnol. „Merlusse" is de geschiedenis van een leraar zonder vrienden en relaties, die les geeft aan een kostschool voor jongens, eenzaam en on bemind. Vandaar de bijnaam „Merlusse" hetgeen vertaald zou kunnen worden met rotte vis. Door een toeval kan hij echter plotseling een rol gaan vervullen in het leven van naderen. Marcel Pagnol schreef „Merlusse" al in 1935 als filmscenario. Donderdag 22 december zendt N.C.R.V.- televisie een reportage uit van Ben Steg- gerda over het hotelbedrijf. Men wil hier mee de kijker een indruk geven van wat er in een dergelijk bedrijf omgaat en wat er te pas komt om het de hotelgast zo veel mogelijk naar de zin te maken. Commentaar bij deze reportage wordt ge sproken door Joop van Os. (Van onze correspondent) DEN HAAG De populariteit van Bert Haanstra wordt wel overduidelijk bewe zen door het feit, dat zijn nieuwe film „De stem van het water" donderdag in 23 steden tegelijk in première gaat; even- zovele theaterdirecteuren waren voordat zij een meter film hadden gezien en al leen op de naam van de maker bereid hun felbegeerde kerstweek te reserveren voor Haanstra. Behalve in de drie grote steden Am sterdam, Rotterdam en Den Haag zullen bioscoopbezoekers in Utrecht, Groningen, Leeuwarden, Nijmegen, Eindhoven, Lei den, Delft, Tilburg, Breda, Haarlem, Dor drecht, Sneek, Arnhem, Enschede, Alme lo, Alkmaar, Hilversum, Amersfoort, Schiedam en Hengelo in het kerstweek einde en zeer waarschijnlijk ook nog een poosje daarna gelegenheid krijgen de eerste lange kleurenfilm in cinema scope te zien, die in ons land is gemaakt. Het is Haanstra's vierde lange 'film de andere waren „Fanfare", „De zaak M.P." en „Alleman" Evenals voor „Alleman" schreef Simon Carmiggelt ook nu de tekst. Anton Koolhaas assisteerde Haanstra opnieuw als adviseur, terwijl Anton van Munster aan de camera stond. De muziek werd gecomponeerd door Ro bert Heppener, het geluid werd verzorgd Met deze leesboeken op de scholen zijn wij het buitenland ver vooruit, omdat er over onze grenzen blijkbaar nog meer onderwijzers wonen dan in ons land, die zich verzetten tegen een taalgebruik, dat te waarachtig is. Maar hoe wil men de kinderen zich in een boek laten inleven, wanneer de jeug dige boekpersonen alleen maar een vlek keloos ,doch saai Nederlands van zich af geven? Om het woord „hardstikke" in „De Lieverdjes'' is er zo'n oppositie tegen deze serie dat de uitgever die zich achter de auteur schaarde en niet de zij de van de onderwijzers koos er be slist financieel de nadelige gevolgen van zal ondervinden. En toch, al lezend, is het nergens storend de kinderen precies dat te horen zeggen, wat alle kinderen zeggen: hufter- sjoege- lel geven-rotjon gen-mottige rooje-keet hebben-poepkinde- ren. In het verband waarin deze woorden en nog een hele lijst van dit soort uitdruk kingen voorkomen, dóen ze niet gefor ceerd aan; zijn ze vaak zeer geestig en ADVERTENTIE HOLVERSUM I. 402 M. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Oude mu ziek. 7.30 Nws. 7.32 Gramm.muziek. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Pianokwartet. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.30 Studiodienst. 11.00 Gramm.mu ziek. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Adventsdienst. 13.00 Variant: 13.30 Licht ensemble. 14.00 De familie Leen- houts, (hoorspel). 14.25 Oude en moderne Nederlandse muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock. 17.15 Jazz. 17.50 Overheids voorlichting. 18.00 Koorzang en Harmonie. 18.30 Spectrum. 18.50 Gramm.muziek. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Heils. 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Lichte orkestmu ziek. 20.30 Moderne en klassieke muziek. 21.30 Oor-zaken. 22.15 Meditatie. 22.30 Nws. 22.40 Geestelijke liederen. 22.55 Pedagogische etherleergang. 23.15 Platennws. 23.55 Nws. HOLVERSUM II. 298 M. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Gramm.muziek. (7.30-7.35 Van de voorpagi na). 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Gramm. muziek. (8.30-8.35 Van alle markten thuis). 9.00 Romantische orkestwerken. 10.00 Mo derne orkestwerken. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.30 Klas sieke en moderne muziek. 12.00 Gramm.mu ziek. 12.22 Voor het platteland 12.27 Mede delingen land- en tuinbouw. 12.30 Amuse mentsmuziek. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Internationala volkslied jes. 13.40 Lichte orkestmuziek. 13.50 Gespro ken portret. 14.05 Moderne kamermuziek 15.00 Voor de jeugd. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Voor de zieken. 17.30 Militair commentaar. 17.40 Filmmuziek. 18.00 Nws. 18.15 Actualitei ten. 18.20 Uitzending. 18.30 Nederlands ca baret. 19.05 Vocaal- en instrumentaal ensem ble. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor. (radiofeuilleton). 20.55 Ik loop door het land. 21.10 Gramm.muziek 21.35 Liedjesprogram ma. 22.00 Jazz. 22.30 Nws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Moderne muziek. 23.30 Wintersere- nade. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 240 M. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten 9.05 Gevari eerd muziekprogramma. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.02 Operette. 13.00 Nws. 13.02 Actuauteiten. 13.95 Vrolijk platenprogramma. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.02 Lichte r. -k r^T Neder landse artiesten. 16.00 Nws. 16.02 Platen- programma voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues. 17.35- 18.00 Coutry and Western. BRUSSEL 324 M. 12.00 Nws. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Ta- felmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Tophits. 14.20 Koorzang. 14.30 Waarom wij niet. 14.50 Liedjes. 15.00 Nws. 15.03 Kerstliederen. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.09 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Beatmuziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Sport. 18.55 Taalwenken. '9.00 Nws. 19.40 Muziek. 20.00 Operette. 21.15 Dansmuziek. 22.00 Nws. 22.15-22.30 De ze ven kunsten. NEDERLAND I VOOR DINSDAG 19.00 Nws in het kort. 19.01 Pipo. 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden 19.35 Ko ning Klant (consumentenrubriek) 20.00 Journaal. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Z- Cars (TV-film). 21.35 Onder andere, (repor tage). 22.00 Lurelei Cabaret. 22.30 De we reld van vandaag. 22.40-22 45 Journaal. 23.00- 23.30 Teleac. NEDERLAND II 20.00 Nws in het kort. 20.01 Don Qui- chotte (TV-film). 20.30 Première: (nieuws over films). 21.00 De Bezetting. 22.00 Vrede met of zonder ons. 22.30-22.35 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00-17.35 Voor de kinderen. 18.30 Teleac. 19.00 Nws in het kort. 19.01 Pipo. 19.05 Mona (TV-film). 19.30 Vier dagen voor Kerstmis (filmreportage). 19.55 Socutera. 20.00 Journaal en weeroverzicht 20.15 Uitzending van de A.R.P. 20.25 Directe uitzending vanuit het Concertgebouw Amsterdam waar prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven een feestelijk concert bijwonen. 21.15 Dr. Coda verdacht van moord (speelfilm) 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 AVRO Kunst Concours. 3: Vocalisten. 21.05 Anatevka (filmimpres sie) 21.20 Muziekprogramma. 21.35 Reporta ge ijshockeywedstrijd HIJS—HOKIJ. 22.10- 22.15 Journaal. door Ed Pelster en Rolf Orthel werkt» mee als regie-assistent. Het enige wat de bescheiden Larense cineast zelf over zijn nieuwe film kwijt wil is, dat hij de titel ontleend heeft aan Marsmans gedicht „Herinnering aan Hol land" en dat het leidend motief van zijn nieuwe film „de relatie tussen de Neder lander en het water, in alle opzichten" is. Er zijn beelden van zeevisserij, van palingvissen op de plassen, van het rui ge bergingswerk van de slepers, van de roeiers en van de watersporters, waarbij aandacht werd besteed aan de roman tiek van het „Skutsjesilen". Volgens het befaamde Haanstra-recept wisselen ernst en humor elkaar af, ook nu weer staat de mens in Haanstra's werk centraal. Het bestuur van de Johan-Wagenaar- stichting heeft besloten de Willem Pijper- prijs, bestemd voor de bekroning van een kamermuziekwerk, voor het jaar 1966 toe te kennen aan Rudolf Escher te Amster dam voor diens „Sonate voncertante." De pnjs bedraagt ƒ2000. De rechtbank in Antwerpen heeft op verzoek van Jean-Paul Sartre de opvoe ring van zijn stuk „Les mains sales in het Fakkeltheater verboden. Het stuk dat veertien dagen werd opgevoerd moest met ingang van maandag van het pro gramma worden afgevoerd. De advocaat van Sartre legde er bij het kort geding voor de Antwerpse rechter de nadruk op, dat Sartres verbodsmaatregel voor op voering van dit stuk geldt voor alle landen. De advocaat van Sartre verklaarde dat de auteur gekant is tegen de opvoering van het stuk omdat hij van mening is dat het niet meer van toepassing is op de huidige omstandigheden. Galerie 845. In Galerie 845 aan de Prin sengracht in Amsterdam wordt werk van Yvonne Kracht geëxposeerd. In rook opgegaan. Het Studio filmtheater in Hoogeveen dat op woensdag 25 mei offi cieel werd geopend is per 1 december ge sloten. De belangstelling voor de films van hoger niveau die gedurende een half jaar in dit nieuwe theater werden ge bracht, was zo gering dat de exploitatie niet kon worden voortgezet. De hoop dat het gemeentebestuur door een duidelijke vermindering van de vermakelijkheids belasting zou tegemoet komen, is in rook opgegaan.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13