„De Rode Mieren" schut In VS "nieuwsmakers" gekozen PANDA EN DE MEESTER*ETER m RECHTER TIE I AVONTUREN VAN DONALD DUCK Meuk. bas KRAMMETJE FOK Johnson zorgde voor meeste nieuws Voor vermaakindustrie: Batman Linkse gaullisten scheiden zich af Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman DINSDAG 20 DECEMBER 196 6 15 door William Lederer en Eugene Burdick GROTE HOUTSTRAAT 153 - HAARLEM ROLDEURKASTEN WNALD DU^1 HIE ilk. KM 37) De oude baas houdt van samen zweringen,. dacht Cogswell. Die hou den hem op de been. Hij was nu een halve straat verder. De regen droop van zijn hoed op zijn schouders. Cogswell moest denken aan Riche lieu die buiten het slot van Versail les in de sneeuw ging wandelen voor hij de moord op de Spaanse kardi naal op touw zette. In de Middel eeuwen zou Hobson raadgever van een koning zijn geweest. Of misschien wel van een paus. Zijn levensbe schrijving is een combinatie van de levens van Richelieu. Machiavelli en Hobbes. Sommige mensen kwamen onver wacht op het Washingtonse toneel en verdwenen even zo snel weer. An deren vestigden er een grote bekend heid. Hobson was anders. Hij vorm de een strakke regelmatige lijn door het machtsapparaat van Washington. Standvastig, zeker, machtig waren de voor Hobson bruikbare woorden. Zijn smalle gezicht, het zwarte haar en de licht gebogen neus werkten hiertoe mee, dacht Cogswell. Hob son zag eruit als de verlosser van zijn volk, een werktuig in de hand der rechtvaardigheid. Het grote publiek had een uitge sproken bewondering voor Hobson. Geen enkele fotograaf had hem ooit zien glimlachen. Hij was altijd bezig genadeloos de vijanden van Amerika te achtervolgen. Er waren boeken voor en tegen hem geschreven. Zijn levensbeschrijving was zelfs eens als vervolgverhaal verschenen op de verpakking van een bekend soort havermout. Het was zo toevallig begonnen. In 1917 had Hobson zich gemeld voor dienstneming bij het Amerikaan se expeditieleger. Hij woog toen ze ventig kilo en was een meter tach tig lang en slank. Drie maanden na zijn vuurdoop had hij bij Chateau- Thierry het commando van zijn pelo ton op zich genomen, toen de luite nant gesneuveld was en de oudste onderofficier snikkend in elkaar was gezakt. Met een koele kijk op taktiek had hij het peloton gehergroe peerd, en het punt ontdekt waar de Duitse tegenstand de opmars tegen hield. Later had een van de man nen van het peloton verteld dat ze alleen voorwaarts gegaan waren om dat Hobson gezegd had dat dat de snelste weg was naar de achterhoe de. Ze dachten dat hij bezig was voor hun terugtocht te zorgen. In werke lijkheid bracht hij hen in een hevig vuurgevecht waarbij zijn peloton in' de flank kwam van een mitrailleur opstelling, die ze toen konden vernie tigen. De kranten in de Verenigde Staten hadden de moed van Hobson beju beld met koppen als Kantoorklerk vernietigt vijfentwintig moffen. De fi guur van een kantoorbediende, een Iers-katholieke jongen uit New Or leans, die na de middelbare school twee jaar bij een verzekeringsmaat schappij gewerkt had, die zijn va der verloren had toen hij twaalf jaar was en die nu met zijn moe der samenwoonde, was op de verbeel ding van het Amerikaanse volk gaan werken. Hij had de Zilveren Ster gekregen en was bevorderd tot twee de luitenant. Drie weken later bevond zijn peloton zich weer in soortgelijke omstandigheden en Hobson was er wederom in geslaagd voordeel te trekken uit de benarde situatie. Hierop kreeg hij de Congresmedaille en maakte men hem majoor, waar na hij niet meer actief aan de oor log deelnam tot vlak voor het eind ervan. Toen ik naar New York terugkeer de, werd daar een persconferentie ge houden, Hobson luisterde rlstig naar een op vijandige toon gestelde vraag omtrent zijn genadeloosheid. Er werd van hem verteld dat hij zijn man nen onbarmhartig voordreef. Hij antwoordde kalm „Ik meende, mij ne heren, dat het de bedoeling was te winnen." Ook deze simpele een voudig uitgesproken woorden hadden op de verbeelding van het Ameri kaanse clubs voor oudstrijders, op de emblemen van de Nationale Gar de, op monumenten op de stadsplei nen en hij werd in de schoolboeken vermeld. In de jaren na de Eerste Wereld oorlog bewoog hij zich rustig Joor het ingewikkelde regeringsapparaat van Washington. Hij was aanvan kelijk een paradepaardje. Hij had gewerkt bij de Geheime Dienst, in de bureaus van de openbare aan klager en nog drie of vier organi saties, welke het niet lang ge maakt hadden. Deze organisaties verdwenen meestal omdat Hob son ze inbracht in een grotere or ganisatie. Vrijwel steeds was hij dan als hoofd daarvan opgedoken. Al was hij een voorstander van een bestaan op de achtergrond toch kwam hij altijd in de publiciteit. Als er ergens in het buitenland een anti communistische staatsgreep had plaatsgehad, dan zagen de krantele zers gewoonlijk op de voorpagina een foto van hem waarop hij in gesprek was met de president of de gene raal het hoofd van de zegevie rende groep op de dag na het ge beurde. In al zijn ambten had Hobson zich toegewijd getoond aan allen, die be kwaam met hem samenwerkten. On veranderlijk gingen zijn naaste hel pers met hem mee naar elke nieuwe organisatie waarvan hij aan het hoofd kwam te staan. En als een ondergeschikte een andere betrekking zocht uit financiële overwegingen, dan plaatste Hobson hem als veilig heidsman in een vliegtuigfabriek, bij een elektronische industrie of in een munitiefabriek ergens in het land. De toewijding van zijn omgeving was bijna mysterieus. In een van de weinige kritische boeken over Hob- zei de schrijver: „Hobson houdt zijn organisatie bijeen door een ziekelijke vrees voor de gevaarlijke buitenstaan der. Zij, die niet met hem geloven dat Amerika bedreigd wordt, verdwij nen rustig uit zijn omgeving." Ér werd verteld dat Hobson gezegd had: „Een Amerikaan die blind is voor deze feiten moet opzij geschoven wor den voor we de buitenlandse vijand te lijf gaan". Hobson had deze uit spraak nooit ontkend. Hobsons levenswijze was sinds 1957 volkomen veranderd. Hij was van ar me Ierse afkomst en had in New Orleans gewoond. Zijn vader was aan alcoholmisbruik gestorven. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE Fil. te Amsterdam - Amstelveen - Hilversum en Bussum <<*- GREAT SOCIETY/ NEW YORK (AP) President Johnson is door redacteuren van kran ten en radio- en televisiestations in de Verenigde Staten die op de nieuws dienst van Associated Press zijn aan gesloten, gekozen tot „nieuwsmaker van het jaar". De 58-jarige president kan in 1966 wijzen op de goedkeuring door het congres van wetsontwerpen betreffende de „Great Society" zoals geld voor betere onderwijsvoorzienin gen, de campagne om de vervuiling van lucht en water tegen te gaan, het verhogen van het minimumloon, vei ligheidseisen aan auto's, een eerlijke verpakking van consumentengoede ren, een nieuw ministerie en beter vervoer. Maar het wetsontwerp inzake de bur gerrechten van de regering-Johnson verging het minder goed. Voorts boekten de Republikeinen grote winsten bij de verkiezingen van de afgelopen herfst, richtlijnen voor lonen en prijzen werden doorbroken en uit peilingen van de open bare mening is gebleken dat de populari teit van de Amerikaanse president af neemt. De 75-jarige Franse president Charles de Gaulle werd door de redacteuren ge kozen als nieuwsmaker van het jaar in buitenlandse aangelegenheden Hij gaf plotseling opdracht dat de NAVO van Frans grondgebied moet verdwijnen en beperk te daarmee de Amerikaanse invloed in Europese aangelegenheden. In juni bracht hij een bezoek van twaalf dagen aan de Sovjet-Unie waar hij de eerste buitenlander werd die een Russisch ruimtevaartcentrum bezichtigde. Hij te kende in Moskou onder meer een ver drag voor Frans-Russische samenwerking op ruimtevaartgebied. Op medisch gebied werd als nieuwsma ker gekozen Dr. Michael Debakey, die het eerste gedeeltelijk kunstmatige hart heeft geplaatst in de borst van een mens tijdens een operatie op de Belg Marcel de Rudder op 21 april in het Me thodistenziekenhuis in Houston. Het gedeeltelijke hart, een linker hart kamer, een plastic pomp en twee kunst matige slagaders, heeft de pompfunctie van het hart van De Rudder met suc ces overgenomen. De patiënt is echter vijf dagen later overleden aan een ge scheurde long. Batman had veel succes bij de Ameri kaanse televisiekijkers en was bij de gro te nieuwsmakers van 1966 op het gebied van de vermaaksindustrie. ADVERTENTIE NORMAAL en LATERAAL opbergsysteem Schoterweg 5-7, tel. 60114 ftWWWWIAAAIIIVWUWWMtWIftlWIf^WWIIWWWIWWWIIWMWWIIIIWWWWWWWIIWWWMWWMWWWWWIIIIWWIiyMWIIIIWMIIWt* Truman Capote werd de nieuwsmaker op litterair gebied door zijn ook in het Nederlands vertaalde boek „In koelen bloede", het verhaal over de moord in 1959 op de familie Clutter, de opsporing, de berechtiging en de terechtstelling van de moordenaars. Capote kwam ook in het nieuws toen hij op 28 november in New York een groot gemaskerd bal gaf voor 540 bekende Amerikanen. De 49-jarige Indische premier Indira Gandhi, dochter van wijlen premier Ja- President Johnson is Amerika's nieuwsmaker nummer 1. Maar Bat man doet het ook niet slecht. Geen wonder dat het super van alle super nieuwsmakers gevonden wordt in LBJ Johnsons naam in de pers gekoppeld aan Batman. Een plaatje van Johnson als Batman op een komisch pocketboekje verzeker de bij voorbaat een uitstekende markt. waharlal Nehroe, werd de nieuwsmaak- ster van het jaar. Zij kwam in februari 1966 in het nieuws, toen zij de eerste vrouw werd aan het hoofd van de rege ring van een groot land. (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl de linkse Franse partijen met inbegrip van de commu nisten hun moeizaam overleg over een eensgezind optreden voortzetten, hebben de gaullisten met toenemende spanningen te kampen, waardoor zelfs al een kleine scheur in hun eenheidsfront is gekomen. Nadat enkele jaren geleden de linkse gaullisten in de "officiële partij, de UNR waren opgelost, hadden zich, bij de nade ring van de kamerverkiezingen, weer en kele kleine groepen gevormd, die De Gaulle wel als hun grote leider begroet ten, maar die ook een sociale en een eco nomische politiek propageerden waar door zij zich als radicale links-socialisten aandienden. Twee zittende ministers, Joxe en Pisa- ni. hadden hun sympathie met deze nieu we onafhankelijke uitingsvorm van gaul- lisme openlijk gemanifesteerd. De gene raal heeft hun echter geen toestemming verleend zich als leiders van die nieuwe politieke franc-tireurs op te werpen. Op hun congres is de brug naar het officiële gaullistische kamp voortijdig opgeblazen, toen bleek dat premier Pompidou en de overige leiders van de UNR slechts een dertigtal kamerlxandidaturen voor de linkse gaullisten wilden reserveren. Ontgoocheld door dit zuinige onthaal, hebben zij bekend gemaakt in verschil lende kiesdistricten eigen linkse gaullis ten tegen de officiële kandidaten van de UNR in het veld te zullen sturen. Wan neer het Pompidou, of De Gaulle, niet zou lukken hen deze plannen weer uit het hoofd te praten, zullen de gaullistten bij de verkiezingen een hunner sterkste troe ven verliezen, omdat dan de verdeeldheid niet langer het monopolie van de linkse oppositie is. 61. De directeur van het Geldwezen, de heer Door molen, herstelde slechts langzaam van het toneeltje dat Hapwap hem bood. „Po-po-politie!" hijgde hij ten slotte een telefoon oppakkend die in rechtstreekse ver binding met het hoofdbureau stond. ,JPo-politie! Met de politie, ja!" sprak een inspecteur aan de an dere kant van de lijn. Inbraak in de munt? U hebt een baby in de kluis aangetroffen die goudstaven eet.Hm, ja.eh.juist.we komen! „Jullie hebben het gehoord!" vervolgde hij tot enkele agenten „De munt! Baby aanhouden en voorgeleiden! En neem wat luiers mee je weet nooit!" Zo reden even later enkele overvalwagens naar het ingebroken pand, daarbij een onopvallende voetganger passerend. „Aha! De wet!" sprak deze goedkeurend. „Voortvarend als altijd! Ik zie dat ik de verdere afwikkeling van deze zaak in goede handen kan achterlaten! Het komt ten slotte ook niet van pas, dat er goud uit de munt wordt gestolen!" MIEILK.BAÏ ONZE MELK is als Room Copyright opera mundi 'OwXLP 28. Rechter Tie stoot de pijl waarmee de moord is gepleegd naast de scheve spijker in de vloer en zegt: „Deze pijl markeert de plaats. Nu iets anders, ko lonel Mow. Wat is er eigenlijk gebeurd met de dingen die Soe op zijn lichaam droeg?" „U denkt zeker dat we in een militair fort niet weten hoe een onder zoek moet worden geleid?" zegt de kolo nel op koele toon. „Ik verzeker u dat u zich vergist. De voorwerpen die Soe bij zich droeg zijn in een verzegelde en veloppe weggeborgen op mijn kantoor. Voor de zekerheid heb ik ook. de inhoud van Soe's bureaula in een enveloppe verzameld". „Prachtig," zegt Rechter Tie, „laten we meteen naar uw kantoor gaan". Mow brengt de Rechter en Tsjiao Tai zonder veel enthousiasme naar zijn werk kamer, een ruim vertrek met een bete gelde vloer. „Gaat u zitten," zegt de ko lonel, „dan zal ik Soe's spullen te voorschijn halen. Er is niets bij dat een spoor zou kunnen vormen, dat heb ik zelf terdege nagegaan". Rechter Tie knikt be leefd. Hij wil de kolonel niet nodeloos voor het hoofd stoten, maar hij verwacht wel degelijk een interessante ontdekking te zullen doen. Als zijn theorie juist is, moet er iets ontbreken aan de persoon lijke eigendommen van de vermoorde on dercommandant. De storm brak los, alsof er ,in het uit spansel een tochtdeur werd opengezet. Hoog werd het water opgezwiept en als een notedop werd de Kokanje heen en weer gesmeten. Karo zei niets, maar in zijn hart was hij nu toch wel blij, dat Bram de zeilen had laten reven. Toch zat het hem niet lekker, dat ka pitein Costa Plenta weer een voorsprong had genomen. „Die zal nu toch ook wel zeil hebben moeten minderen," zei hij hoopvol, halen we hem toch nog in." „Dan „Nee, we halen hem niet in. Het wordt nacht. Het is niet verantwoord bij dit noodweer verder te varen, want er zijn hier verraderlijke zandbanken," zei Bram. „Daar is een eilandje, waar het water wat rustiger is. Daar laten we het anker vallen." „Maar dan verliezen we zeker," riep Karo. „Best mogelijk.maar wat gebeuren moet, moet gebeuren," zei Bram. „Het enige wat belangrijk is, is het behouden aankomen van de Kokanje." Bitter dook Karo in elkaar. ,,'t Is wat fijns," mompelde hij. „Houd jij de Kokarije maar goed.dan kan je hem keurig netjes aan Costa Plenta geven, als die de wedstrijd heeft gewon nen!" Hij voelde zich zwaar in Bram teleur gesteld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15