VS vragen Thants bemiddeling in het Vietnamese conflict Nieuwe vredespogingen of diplomatieke manoeuvre HET WEER Vlammenzee op de weg Levenslang voor Frenzel in het Sobibor-proces Booreiland drijft af naar de kust Kabinet vrijwel eens met de omroepwet-Cals morris Spoedvergadering Stichting van de Arbeid V erpleegtarieven omhoog in ziekenhuizen Gerechtshof in Amsterdam sprak speler van West- Frisia vrij Aannemersbedrijf ontslaat 55 man Torpedo gestrand Eis van Televizier ontvankelijk verklaard H. Gortzak bij PSP nummer 6 T sjang-Chinezen aan Peking uitgeleverd Kerstactie van Leger des Heils valt tegen Haarlem overweegt lesauto's te weren uit binnenstad GALA-KERSTDINER Werkgevers willen duidelijkheid IN DEZE KRANT L w W eerrapporten 2 Agenda van iJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 11 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3, 9, 11 Uit stad en omgeving5, 7 In de vishal en op zee 7 Ferdinand12 Radio en tv 13 Kunst13 Topsy 14 Feuilleton15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Iets kouder Critisch gestemd 5 'wWM Situatie in Macao Het woord is aan (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Memorie van Antwoord op de Omroepwet bevat weinig nieuwe gezichtspunten. Over het geheel genomen heeft de nieuwe minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, de omroepnota van haar voorganger, minister Vrolijk, gevolgd. Enkele in het oog lopende wijzigingen zijn: KIP en SALADES MAX KOELEMIJ UNIEK in Nederland! TRESLONG - Hillegom CAMEL - TWEEDJASSEN ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME 52e JAARGANG NUMMER 42 DINSDAG 20 DECEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-8484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben bij monde van hun am bassadeur bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg, aan secretaris generaal Oe Thant gevraagd een over leg voor te bereiden, dat zou kunnen leiden tot een staakt-het-vuren in Vietnam. „Wij wensen een einde aan de strijd, aan alle vijandelijkheden en aan alle geweld. Dat is Amerika's oogmerk", zei Goldberg, wiens stap in Washington werd voorgesteld, als het begin van een hernieuwde groot- (Van onze correspondent) DEN HAAG -- Hoewel van de drie vakcentrales alleen het NVV heeft ge zegd niet te kunnen meewerken aan de uitvoering van het loonbeleid, zoals dat voor het volgend jaar is uitgestippeld, blijkt er bij regering en werkgevers twij fel te bestaan aan de wil tot medewerking van de twee andere vakcentrales, het CNV en het NKV. In een haastig belegde vergadering van de Stichting van de Ar beid zal morgen, naar wordt verwacht, een duidelijk standpunt worden gevraagd van CNV en NKV. Zoals bekend is heeft het Nederlands Verbond van Vakverenigingen besloten niet mee te doen aan de toetsing van nieuwe collective arbeidsovereenkomsten aan de toetsingsnorm, die door de regering is gesteld: maximaal vier percent in januari en hoogstens anderhalf percent daarna in juli. Noch het Christelijk Natio naal Vakverbond, noch het Nederlands Katholiek Vakverbond hebben dit stand punt gedeeld. Op grond daarvan lag het voor de hand dat de werkgeversorganisa ties rekenden op loyaliteit van de beide confessionele vakcentrales bij de „toet sing" binnen de Stichting van de Arbeid. De zekerheid van de werkgevers is echter aan het wankelen gebracht: het CNV blijkt dan weliswaar te willen mee doen aan het toetsen, maar maakte ook bekend dat het wel iets zou willen doen aan de pensioenen als iets extra's. NKV- voorzitter Mertens heeft ook al gezegd dat overschrijding van het maximum in sommige gevallen onvermijdelijk is. Re den genoeg voor de werkgevers om nu te peilen of CNV en NKV willen meewer ken in alle consequenties of dat zij slechts de schijn tot bereidheid hebben willen wekken. i Naar verluidt willen de werkgevers morgen met name weten welke voorbe houden de twee confessionele vakcentra les maken. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krach tige, aan de kust af en toe harde noordwestelijke wind. Iets kouder met vannacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. scheepse vredespoging van de Ameri kaanse regering. Goldberg zegde Oe Thant alle Ameri kaanse medewerking toe bij het tot stand brengen van het overleg en het laten slagen ervan. Maar hij duidde niet aan, dat Amerika overweegt in te gaan op het advies, dat Washington uit allerlei hoe ken bereikt heeft en dat ook door Oe Thant zelf is uitgebracht, namelijk dat Amerika eerst de bombardementen op Noord-Vietnam moet staken en de Viet- cong als voornaamste gesprekspartner moet erkennen. Dat deze vredesstap trouwens uitgere kend volgde op weken van intensief bom barderen van Noord-Vietnam, waarbij zelfs vlakbij of op de hoofdstad Hanoi bommen vielen, wekte bij vele waarne mers in de Amerikaanse hoofdstad de in druk dat president Johnson helemaal geen water in zijn wijn wil doen, maar eerder vanuit een positie van sterkte en na het recent vertoon van Amerika's vernieti gingskracht de communisten ook diplo matiek onder druk wil zetten om naar de groene tafel te komen. Bovendien is het tot nog toe steeds de tactiek van Johnson geweest om de on prettige indruk van groter militair ge weld te verzachten door gelijktijdige vre desoffensieven. De verzoenende stap van gisteren moet men wellicht ook slechts zien als een diplomatieke manoeuvre om de critiek op de bommenregen enzovoort de wind uit de zeilen te nemen. OE THANT HEEFT de laatste weken immers enige malen laten blijken bijzon der critisch gestemd te zijn over Ameri ka's Vietnam-politiek, waarin militair ge weld kennelijk primair staat, en zowel h'ij als paus Paulus heeft erop aangedrongen de voor Kerstmis aangekondigde korte gevechtspauze te verlengen om de moge- lijheid te bevorderen dat de oorlog tot een einde komt. Goldbergs stap bij Oe Thant moet men dan ook zeker ten dele opvatten als een terugkaatsen van de vredesbal door Wash ington, waardoor op Oe Thants schouders de last neerkomt om het overleg tot stand te brengen. De secretaris-generaal heeft het trouwens al tweemaal geprobeerd, namelijk eind 1964 en begin 1965, maar toen stuitten zijn initiatieven af op Ame rikaanse onwil, ondanks de bereidheid van de Vietnamese communisten. Het ziet ernaar uit dat hij, nu Washing ton bereid is tot overleg, zijn oude voor stellen tot staking van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam, Amerikaanse erkenning van de Vietcong en wederzijdse vermindering van de strijd te land zal herhalen, als voorwaarde voor zijn initiatief. Dit temeer omdat de Sovjet-Unie haar positie gewijzigd lijkt te hebben sinds afgelopen zomer en nu helemaal achter deze drie voorstellen van Oe Thant zou staan. Het lijkt in ieder geval niet makkelijk om overleg tot stand te brengen, zolang Amerika's oorlogsmachine in Vietnam doorraast, volgens recente berekeningen eeneneenkwart miljoen gulden spende rend op elke gedode tegenstander. De militante vleugel van de Chinese communistische partij heeft gisteren', al dus Associated Press, op een bijeenkomst in Peking de bereidheid uitgesproken op te marcheren naar het front in Vietnam, als Hanoi dat wil. De Noord Vietnamese ambassadeur, die aanwezig was, negeer de het aanbod. De belangrijkste rede werd gehouden door minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji. Hij noemde de grote zuivering in China als de meest fundamentele voorbereiding voor een oorlog ter onder steuning van het Vietnamese volk. Ziekenhuizen, ziekenfondsen en ziekte kostenverzekeraars hebben in het centraal orgaan ziekenhuistarieven overeenstem ming bereikt over de verhoging van de verpleegtarieven per 1 januari. De ziekenfondsraad en het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben zich in beginsel met de bereke ningsmethode die zal worden gevolgd kunnen verenigen. Hoewel de verhoging van ziekenhuis tot ziekenhuis zal variëren, zal deze ver hoging gemiddeld voor het derde klasse tarief op ongeveer 5,25 neerkomen, voor de 2B klasse op 6,65 en voor de 2A en eerste klasse op 3,Ook enkele neven tarieven zullen enigszins worden ver hoogd. De tariefswijziging is het gevolg van de salarisverhoging van het ziekenhuisper soneel per 1 januari en van enkele andere kostenverhogende factoren. (Van onze .portredactie) Het gerechtshof in Amsterdam heeft tot vrijspraak geconcludeerd in de straf zaak tegen een voetballer van West-Fri- sia, die op 7 februari 1965 in duel was met Jaap Minneboo van Beverwijk. Bij dat duel brak Minneboo een been. De speler van West-Frisia werd ervan beschuldigd de Beverwijker, nadat hij hem met een wedstrijd werd in Enkhuizen gespeeld. De waardoor de beenbreuk was ontstaan. De strijden, een trap te hebben gegeven, sliding niet geoorloofd had kunnen be- procureur-generaal had drie weken ge vangenisstraf geëist. De rechtbank in Alkmaar had in eerste instantie een maand voorwaardelijk en 100 boete opgelegd. De KNVB had de speler van West-Frisia niet schuldig ge acht en hem dan ook niet gestraft. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Een aannemersbedrijf in het Gelderse Neede, de firma H. J Markerink en Zoon, is in financiële moei lijkheden geraakt als hoofdaannemer van een project van 61 woningen in de omge ving van Nijmegen. Eind vorige week heeft de onderaanne mer van dit project, het Nijmeegse aan nemersbedrijf MBT Zutman, zijn 45 man sterke personeel met onmiddellijke in gang ontslag moeten aanzeggen, omdat het de lonen niet meer kon betalen, zelfs niet over de aflopende werkweek. j t -.j -„Otfnjl.i.j (Van onze correspondent) BONN. In het Sobibor-proces in het Westduitse Hagen is de hoofdbe- klaagde, Frenzel, vanochtend veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op een onbepaald aan tal mensen, minstens 150.000. Frenzel was' de enige die levenslang kreeg en ook de enige die ervan was beschul digd zelf te hebben gemoord. Van zijn medebeklaagden kreeg Wolf de zwaarste straf: acht jaar tuchthuis voor medewerking aan moord op tenminste Na de storm deed men op het strand van Domburg een lugubere ontdek king. Een Duitse torpedo uit de tweede wereldoorlog was aan de oppervlakte gekomen. De mijn- opruimingsdienst heeft het gevaar lijke projectiel tot ontploffing ge bracht. De Europese commissie voor de rechten van de mens heeft een klacht van „Tele vizier" tegen de Staat der Nederlanden ontvankelijk verklaard. Er zal een sub commissie in het leven worden geroepen om de feiten van de zaak vast te stellen. Deze commissie krijgt tevens tot taak zich ter beschikking van partijen te stel len om tot een minnelijke schikking te geraken. Het gaat om het publiceren van radioprogramma's, waarvan het auteurs recht volgens de Hoge Raad toekomt aan „Het centraal bureau voor de omroep in Nederland". Televizier beroept zich op het recht van vrije meningsuiting. 39.000 personen. Ittner kreeg vier jaar, Dubois drie jaar en Lambert eveneens drie jaar tuchthuis. De beklaagde Fuchs kreeg wegens medewerking aan moord op zeker 79.000 mensen vier jaar tuchthuisstraf. De rech ter moest het vonnis tegen deze beklaagde tweemaal voorlezen, omdat hij tijdens de eerste voorlezing flauw viel. Vijf beklaagden werden vrijgesproken. De tijd die de veroordeelden in voorarrest hebben doorgebracht (de langste periode is ongeveer een jaar) zal van hun straf worden afgetrokken. De rechter las de vonnissen voor onder grote publieke be langstelling. (Vervolg op pagina 3) Vier sleepboten worstelen al een week in de Noordzee met het Franse booreiland „Neptune I", dat naar een nieuwe plaats in het Engelse gebiedsdeel van de Noord zee moet worden gebracht. Als gevolg van het stormweer van de laatste dagen is het transport afgedreven tot dicht onder de Nederlandse kust. Vanmorgen bevond het zich nog slechts 25 mijl ten westen van Den Helder. Nog slechts één sleepboot de Belgische „Scaldis" had een trosver- binding met het 100 m. hoge booreiland. Van de sleepboten „Vikingbank", „Maasbank", de Engelse „Neptunia" en van het bevoorradingsvaartuig „Lady Al ma" waren alle trossen gebroken. In ver band met het slechte weer was men van nacht niet in staat vast te maken. Op verzoek van Total Oil, die met het eiland werkt, is thans de hulp ingeroepen van de rederij Doeksen op Terschelling, die haar sleepboot „Holland" naar de positie vam de „Neptune I" heeft gedirigeerd. In de afgelopen nacht dreef het booreiland met een tweemijlsvaart in oostelijke rich ting naar de Nederlandse kust. Vanmor gen is de wind iets gedraaid en meer noor delijk geworden. De sleepboten „Vikingbank", „Maas- bank", „Scaldis" en de „Lady Alma" blij ven in de buurt van de „Neptune I" om te trachten opnieuw vast te maken. Volgens L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst was de positie van het booreiland 45 mijl west van Den Helder, 65 mijl noordwest van Hoek van Holland. Er stond vanmor gen een zuidwestenwind met windkracht 8. Vannacht was er windkracht acht a negen. De heer H. Gortzak (ex-C.P.N., ex- Bruggroep, ex-Socialistische Werkerspar tij) staat op de zesde plaats van de kan didatenlijst van de P.S.P. De eerste vijf plaatsen worden bezet door H. J. Lankhorst, A. G. van der Spek. H. Wiebenga, B. van der Lek en A. Kem- mink. Bij een botsing tussen een tankauto en twee auto's, maandag in Indiana polis in de Amerikaanse staat In diana, zijn vijf mensen om het leven gekomen en drie zwaar gewond. Door de schok van de botsing vloog de tankauto in brand. Het vuur ver spreidde zich snel. Op een gegeven ogenblik waren zes auto's door de vlammen omringd. Pas na verster king te hebben gekregen kon de brandweer het vuur meester wor den. Toen waren er reeds vijf doden en enkele gewonden te betreuren. MACAO (AFP) Zeven agenten van nationalistisch China zijn door de Portu gese autoriteiten van Macao uitgeleverd aan de communistische Chinese autori teiten. Dat delen communistische bladen in Macao mee. Het zevental was in juni 1963 in een bewapende jonk uitgeweken naar de Por tugese kolonie toen zij door Chinese ka nonneerboten werden achtervolgd. Vol gens de bladen is de uitlevering „een compensatie" voor het optreden van de politie begin december in Macao. De kerstpottenactie van het Leger des Heils heeft 5000,- minder opgebracht dan vorig jaar. Het slechte weer is daarvan de oorzaak, meent brigadier A. Kruisinga, die de actie leidt, „de mensen lopen haastig door en nemen niet de tijd wat in de pot te gooien". Daar alle maatregelen al zijn genomen om invalide en bejaarden een mooi kerst feest te geven is deze ontwikkeling voor het Leger zeer bezwaarlijk, vooral omdat de giro (4401) ook stroef loopt. Men hoopt dat vele gaven op de giro zullen helpen de achterstand in te lopen. Paulus (Rom. 14 14-15) Niets is uit zichzelf onrein; alleen voor hem die het onrein acht, is het onrein. De invloed van de regeringscom missaris blijft beperkt tot algemeen toe zicht. Hij zal geen bemoeienis hebben met de programma's. De minister staat niet per se afwij zend tegen de wens van de reelamestich- ting om een reclameblok te plaatsen in het tijdvak van 21.00 - 22.00 uur. Ook bij deze wijze van invoeging van recla me in het programma kunnen naar de mening van minister Klompé waarborgen bestaan dat deze geen invloed zal heb ben op de programma's. In geen geval zal een uitzending voor reclamestrips mogen worden onderbroken. Over het toezicht op de inhoud der uitzendingen zegt de minister, dat de pro gramma's niet aan een voorafgaande keu ring zijn onderworpen. De instelling waaraan de zendtijd is toegewezen is verantwoordelijk voor wat er in haar zendtijd gebeurt. In het wetsontwerp komt dan ook geen bepaling voor die de minister de bevoegdheid geeft „de knop om te draaien." 9 Nieuw is de regeling dat het gezins hoofd als houder van de radio - en/of televisiekaart aan de wensen van even tueel andersdenkende gezinsleden tege moet kan komen door zich aan te slui ten bij een tweede omroeporganisatie. Zo'n tweede lidmaatschap zal meetellen bij het berekenen van de zendtijd van een dergelijke vereniging. Op het ogenblik hebben zich niet nog meer gegadigden gemeld voor toelating als omroeporganisatie naast R.T.N. en Tros. Volgens minister Klompé zou het achterwege blijven van dergelijke aan vragen er op kunnen wijzen dat de be staande organisaties in het algemeen in de behoeften voorzien. e Teneinde mogelijk te maken dat het abonneren op een programmablad niet automatisch het lidmaatschap van een omroeporganisatie met zich meebrengt is in de nieuwe wet de mogelijkheid gescha pen zich uitsluitend op de programma gegevens te abonneren. Een dergelijk abonnement zal niet meetellen bij het vaststellen van het aantal leden der om roepvereniging met het oog op de toe wijzing van de zendtijd. Aan de aanleg van een landelijk centraal antennesysteem kan voorlopig ook wegens de hoge investeringskosten „geen al te hoge plaats worden toe gekend". (Vervolg op pagina 2) Er bestaan in Haarlem plannen om lesauto's uit het centrum van de binnen stad t'e weren. Hoofdinspecteur G. J. Endlich, chef van de Haarlemse ver keerspolitie, gaat binnenkort contact op nemen met het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen en de autorijschoolhouders in Haarlem en om geving om de binnenstad vrij te maken van de vaak hinderlijke lesauto's. Op deze manier wil men trachten enige verlichting aan te brengen in het toch wel drukke verkeer in het centrum. Voor al op zaterdagmiddag ziet men soms wel vijf of zes lesauto's achter elkaar door de Grote Houtstraat rijden. Het is zaak ervoor te zorgen dat ook het examineren voor het rijbewijs in de toekomst niet meer in de binnenstad geschiedt. Slechts indien aan d£ze wens tegemoet wordt gekomen hoopt de heer Endlich met de rijschoolhouders op basis van on derling overleg en vrijwilligheid te be reiken dat het centrum voortaan bevrijd zal zijn van lesauto's. ADVERTENTIES voor de FEESTDAGEN Wilt u dan s.v.p. tijdig bestellen KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINPLEIN 6 - TELEFOON 4000 Boyd Bachman, Marita Montès e.a. 2 orkesten: John Kristel en Harry Baats Exquis Kerstmenu 32.50. Res. 0 2520 - 5347 Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 15758

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1