'microfined' Verenigde Naties akkoord met vreedzaam gebruik van ruimte Alle bezigheden in ruimte onderworpen aan Handvest Kippenoorlog in Bretagne als protest tegen prijsdalingen DICING Op verjaardag van Brezjnev ontbrak telegram van Hanoi Tweeling-hangbrug nadert snel voltooiing Sobibor: ondergang van de Nederlandse joden r mmm. Van dag tot dag Onbehagen Want:'ASPR0'is nu Mitterrand sluit akkoord met communisten Felicitaties voor collectief werk helpt u nu nog sneller van uw pl|n af! telegrammen DINSDAG 20 DECEMBER 1966 j 30xfijner samengesteld. Dat betekent. nog snellere opname in het lichaam nög sneller herstel Brown: „Opmars van neo nazi's niet overdrijven" Vrije toegang Spijt Actie gevraagd tegen misbruik van LSD TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 Spanning Georganiseerd moorden Eis: levenslang Grote macht n Er begint in de Verenigde Staten een groeiend onbehagen te ontstaan inzake het beleid van president Johnson. Nog al tijd neemt men aan, dat ongeveer tach tig percent van de Amerikanen zijn be leid inzake Vietnam niet wil dwarsbomen en hem de middelen niet wil onthouden om daar een overwinning te behalen. Maar Johnson heeft herhaaldelijk in uit zicht gesteld, dat vóór het najaar van 1968, wanneer er weer presidentsverkie zingen moeten worden gehouden, de Viet- cong geliquideerd zcu hebben of zou heb ben gedwongen, uit te wijken naar Noord- Vietnam. Hij biedt ook steeds weer aan Noord-Vietnam niet meer te bombarde ren, als de laatste guerrilla-strijder uit het zuiden naar het noorden zal zijn vertrok ken. In Hanoi staat men echter op het standpunt, dat de Vietcong-rebellen in het zuiden thuis horen en een eigen zelf standige strijdmacht vormen. Al twee jaar vechten nu Amerikaanse soldaten om te proberen de Vietcong te verslaan, waartoe het militaire bewind van Saigon niet in staat bleek. Maar er is sinds 1964 vrijwel niets in de situatie veranderd. Nog altijd beheersen de guer rilla-groepen het overgrote deel van het platteland, terwijl zij terroristische acties in de steden kunnen ontketenen. De Ame rikaanse journalisten en politici, die heb ben betoogd, dat een militaire oplossing in Vietnam niet bereikt kan worden, handhaven hun standpunt. In de Demo cratische Partij waarvan Johnson de leider is begint nu vrees te ontstaan, dat de kiezers hun vertrouwen in de pre sident zullen verliezen, als hij binnen twee jaar niet met een overwinning (en dus met vrede) voor hen kan verschijnen. Zij kunnen dan óf om „een sterkere man" roepen (uit de Republikeinse par tij bijvoorbeeld) óf om een internationa le conferentie teneinde een diplomatieke oplossing voor Vietnam te zoeken. Er zijn echter nog meer redenen voor onbehagen binnen de Democratische par tij. Daar is de nauwelijks verborgen spanning tussen de familie-Kennedy en de Johnson-groep, die bekend wordt uit ont hullingen in veel besproken boeken. En zelfs komen er allerlei beschouwingen over de ongeloofwaardigheid van hetgeen de president in allerlei gevallen heeft ver klaard. Tenslotte is daar het falen van zijn verkiezingsbelofte van 1964, toen hij een „Great Society" in uitziqht stelde, een allen-omvattende samenleving, die ook voor de armsten (grotendeels ne gers) bestaanszekerheid zou brengen. Kortom, in de regerende Democratische partij, die de vorige maand aanzienlijke verliezen heeft geleden, heerst malaise. En nu hebben de Democratische gou verneurs, die in de helft van de staten der V.S. de gewestelijke besturen leiden, Johnson verantwoordelijk gesteld voor de achteruitgang van hun aanhang. Zij ver gaderden in White Sulphur Springs en daar zei de gouverneur van Missouri, dat de partij in 1968 maar met een andere kandidaat voor het presidentschap moest komen dan Johnson. Zelfs afgezien van de kwestie-Vietnam is er een vertrou wenscrisis ontstaan, die de persoonlijk heid van de president aangaat. Men sprak zelfs van een „rebellie der gou verneurs". President Johnson is geen krachtige figuur. En het brengt onder an dere dit gevaar met zich: dat mi litaire adviseurs hem de baas zijn, en dat hij er toe wordt verleid militaire op lossingen te zoeken in gevallen, waarin sociale, economische en diplomatieke middelen verre de voorkeur verdienen. De uitbreiding van de bombardementen tot woonwijken van de stad Hanoi deed, wat dit aangaat, het ergste vrezen. Met des te meer vreugde zou de ver lenging van een eventueel kerstbestand worden begroet, omdat dan een basis voor onderhandelingen zou zijn gelegd. De afwisseling van vredesaanbiedingen en opvoering der vergeldingen („escala tie") wekte weinig vertrouwen. Maar ein delijk zou de secretaris-generaal der V.N. Oe Thant, toch eens een kans moeten krijgen om te bemiddelen. ADVERTENTIE NEW YORK (AFP). De Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met algemene stemmen ingestemd met de tekst van een verdrag voor een vreedzaam ge bruik van de ruimte. Dit besluit be tekent de eerste belangrijke overeen komst op het gebied van de bewape ningscontrole sinds de ondertekening van het beperkte kernstop-akkoord van Moskou in 1963. De vergadering besloot dat er vol gend jaar september in Wenen een conferentie zal worden belegd voor het vreedzaam gebruik van de ruimte. Alle lid-staten van de Verenigde Na ties en de gespecialiseerde organen kunnen daaraan deelnemen. Het door de VN-assemblee goedgekeur de verdrag voor het vreedzaam gebruik van de ruimte luidt in grote lijnen als volgt: 1. Iedereen zal voordeel kunnen halen uit het onderzoek en het gebruik van de ruimte. 2. alle staten zullen op voet van ge lijkheid en in volle vrijheid de ruimte en de hemellichamen kunnen onderzoeken en gebruiken. V.N.-secretaris-generaal Oe Thant. 3. De bezigheden van de mens in de ruimte en op de hemellichamen zijn on derworpen aan het internationaal recht. Dus ook aan het Handvest van de Ver enigde Naties. 4. Er kan geen aanspraak worden ge maakt op de soevereiniteit en nationale toeëigening. 5. De maan en andere hemellichamen mogen uitsluitend voor vreedzame doel einden worden gebruikt. 6. Niemand mag in de ruimte of op de hemellichamen kern- of andere massale vernietigingswapens opslaan. PARIJS In verschillende dorpen en steden in Bretagne hebben gisteren de monstraties en ook gewelddadigheden plaats gehad toen boeren en speciaal de kippenfokkers protesteerden. Heel wat telefoonpalen moesten het ontgelden. De stad Morlaix was maandagmiddag ternauwernood te bereiken nadat boeren met hun tractoren en ander rollend ma terieel alle toegangswegen hadden gebar ricadeerd. Gisteravond werd een offensief op het gemeentehuis van Morlaix geopend, dat met rotte eieren en dode kippen werd be kogeld. Er zou een schade van vier mil joen frank zijn aangericht. Enkele uren later liet het ministerie van Defensie we ten een enorme hoeveelheid Normandi- sche kippen te hebben aangekocht, waar op de Franse soldaten met Kerstmis en nieuwjaar zullen worden vergast. Zodat met behulp van het Franse leger de re gering voor de Normandische boeren weer eens is gecapituleerd. De protestactie was gericht tegen het feit dat de prijzen van braadkippen de LONDEN (AFP) De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, George Brown, heeft gisteren in het Lagerhuis een voorstel van een Labour-afgevaardigde van de hand gewezen inzake overleg met de VS, Rusland en Frankrijk over „de toestand in West-Duitsland". „Van de op mars van de neo-nazistische Nationaal- Democratische Partij Deutschlands (NPP) moet geen overdreven beeld worden ge geven. Men dient vertrouwen te hebben in de democratische leiders van de Bonds republiek", aldus Brown. laatste weken sterk zijn gedaald. De na dering van de kerstdagen placht meestal het gevogelte duurder te maken. De cam pagne is in feite tegen de Nederlandse kippenfokkers gericht die volgens hun Franse collega's de Duitse markt heb ben veroverd waarnaar Frankrijk vorig jaar nog tienduizenden kippen, eenden, ganzen, kalkoenen en ander gevogelte ex porteerde. De Franse kippenboeren menen te we ten dat de Nederlandse fokkers door hun regering worden gesteund, zodat zij, de Franse, het slachtoffer van een oneerlij ke concurrentie zouden zijn geworden. Met de gewelddadige kracht van hun ar gumenten en vooral van hun sabotage- maatregelen hopen de Bretonse kippen boeren van de regering in Parijs even eens financiële bijstand af te dwingen. Ze kunnen zich beroepen op vroegere erva ringen, toen zij op dezelfde manier hun eisen inderdaad wisten te bevredigen. 7. Militaire -bases, installaties en ver sterkingen op de maan en de andere he mellichamen zijn verboden, evenals het testen van wapens en het houden van mi litaire manoeuvres. Het inschakelen van militair personeel, uitrusting en installa ties voor wetenschappelijke onderzoekin gen of voor andere vreedzame doeleinden is niet verboden. 8. Om het vreedzaam gebruik van de maan en andere hemellichamen te verze keren is de vrije toegang tot alle stations, installaties, uitrusting en ruimtevaartui gen gewaarborgd, enkel op voorwaarde van een redelijke termijn van kennisge ving opdat de nodige veiligheidsmaatre gelen kunnen worden getroffen. 9. Indien astronauten op een andere dan de vastgestelde plaats landen moeten zij onvoorwaardelijk veilig (en snel) gerepa trieerd worden. Ook moeten alle inlich tingen over de veiligheid van de astro nauten uitgewisseld worden. 10. De vrijheid van wetenschappelijke onderzoekingen en internationale samen werking op dat gebied wordt gewaar borgd. 11. Activiteiten in de ruimte en op de hemellichamen moeten worden gemeld aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, voor zover dat mogelijk is. 12 Elke gevaarlijke besmetting moet worden vermeden, en er moet internatio naal overleg worden gepleegd over expe rimenten in de ruimte die gevaarlijk zou den kunnen zijn. 13. De staat die een ruimtevaartuig lan ceert zal internationaal verantwoordelijk zijn voor de schade erdoor aangericht. 14 Die staat zal ook zijn rechtsbevoegd heid behouden over zijn onderdanen die zich in de ruimte bevinden, en blijft ook eigenaar van zijn ruimtevaartuigen. De voorwerpen die buiten het grondgebied van die staat neerkomen, zullen aan de eigenaar worden overhandigd. 15. Het verdag erkent dat de internatio nale instellingen in de ruimte actief mo gen zijn. De Algemen Vergadering heeft het ver drag opengesteld voor ondertekening en ratificatie door alle landen ter wereld, ook China. Het zal van kracht worden na ratificatie door de VS, Groot-Brittan nië, de Sovjet-Unie en nog twee landen. Secretaris-generaal Oe Thant wenste de Vergadering geluk met de beslissing, maar gaf zijn spijt er over te kennen dat de deur nog niet gesloten was voor mi litaire activiteiten in de ruimte. Hij zei, dat de moeilijkheid is dat „ac tiviteit in de ruimte deel uitmaakt van de bewapeningswedloop een feit waarmee wij rekening moeten houden totdat het mens dom het stadium bereikt zal hebben waar in overeenstemming tot stand komt voor volledige ontwapening". (Van onze correspondent) PARIJS Afgelopen nacht om half drie maakte de ex-kandidaat voor het Franse presidentschap, Francois Mitterrand, in Parijs bekend, dat, na langdurige onder handelingen zijn sociaal-democratische federatie een akkoord met de communis tische partij had weten te bereiken over een gemeenschappelijke strategie voor de kamerverkiezingen van maart volgend jaar. De details van de overeenkomst zullen morgen op een persconferentie door de leiders van de beide partijen worden toe gelicht. Bekend is intussen al geworden dat het akkoord voorziet in een mini-pro gramma over de binnen- en de buiten landse politiek alsmede in afspraken om in alle kiesdistricten in de tweede ronde tot één gemeenschappelijke linkse kandi datuur te kunnen komen. GENèVE (AFP) De narcoticacom- missie van de VN heeft maandag de re geringen gevraagd onverwijld de produk- tie, de in- en uitvoer en de distributie van LSD onder strikte controle te stel len en dit middel en andere middelen van gelijke werking uitsluitend voor medische en wetenschappelijke doeleinden te ge bruiken. ADVERTENTIE RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN (t.g.o. Ged. O. Gracht) VRIJE TOEGANG - LEVERING VIA DE HANDEL Geopend van half negen tot half zes, óók zaterdags (Van onze correspondent) MOSKOU De negentiende december 1966, een zeer koude Moskouse dag, on derscheidde zich voor de Russische krante lezer van andere maandagen. Verschijnt anders op deze eerste dag van de week alleen het partijblad Pravda, gisteren ver schenen alle bladen. Naar de reden daar voor behoefde niet lang te worden gezocht. Op alle voorpagina's pronkte in een forse afbeelding secretaris-generaal Brezjnev, die op deze manier werd gefeliciteerd met zijn zestigste verjaardag. De foto ging vergezeld van uitvoerige artikelen, terwijl de jarige bovendien werd geëerd met het toekennen van de hoogste onderscheiding die dit land kent, die van „held der Sovjet-Unie", met de daarbij behorende orde van Lenin en de medaille van de „gouden ster." De moeilijke, in het verleden van het communistische regime slechts zelden ge lukte poging om een goed evenwicht te vinden tussen de rol van de individuele leider en de partij als het apparaat dat collectief in feite de beslissingen neemt, weerspiegelt zich ook in de feestelij khe- Boven de Delaware bij Wilmington wordt hard gewerkt aan de bouw van een nieuwe hangbrug, een twee ling-structuur. Over enkele maan den moet de oeververbindingruim één kilometer, klaar zijn. Het hoog ste punt van een pijlerstel is in middels bereikt. (Van onze correspondent) BONN. Het Sobibor-proces be gon in september van het vorig jaar en het zag er toen naar uit dat het zeker vier maanden zou duren. In tussen is het zaaltje in het grauwe justitiegebouw in Hagen meer dan een jaar door het proces rond de mis dadigers van Sobibor bezet geweest. Het vernietigingskamp Sobibor maakte deel uit van de drie kampen Treblinka/Belzec/Sobibor, die er toe dienden in het kader van de zo genaamde „actie Reinhard", te helpen met de „eindoplossing van het joden probleem". Anders dan in kampen als Auschwitz, dat ook als werkkamp fungeerde, werden de slachtoffers die een van deze drie kampen be traden, vrijwel meteen gedood. Dit geschiedde in gaskamers, nadat aanvankelijk de uitlaatgassen van buitgemaakte Russische tanks van het type T-34 in primitieve ruimten waren geleid. In Treblinka werden ongeveer 700.000 joden vermoord, niet meer dan zeventig bleven in leven. In Sobibor lieten 250.000 joden het leven. Een minimum-aantal zag de buitenwereld nog terug. In Hagen spoorde men met moeite 25 getuigen op. die over Sobibor kunnen vertellen. Het zijn de enige overlevenden van de opstand, die 14 oktober 1943 in het kamp uitbrak. Twee- tot driehonderd joden probeerden zich tegen hun bewa kers te keren, met als voorbeeld de op stand in Treblinka van augustus 1943 voor ogen. Anders dan rond Treblinka, was Sobibor omgeven door mijnenvelden. Honderddertig opstandelingen kwamen in deze mijnenvelden om, de meeste ande ren werden door de bewakers dood ge schoten. Kort na de opstanden in Tre blinka en Sobidor werden de beide kam pen gesloten en met de grond gelijk ge maakt. Boeren uit de Oekraine werden verplicht op de massagraven landar beid te verrichten. Daarmee hoopte de S.S. de sporen voorgoed uit te wissen. PAS TEGEN het eind van het proces in Neurenberg, op 7 augustus 1946 kwam men door toeval op het spoor van deze grootste georganiseerde moordpartij van onze geschiedenis. Het was de vroegere S.S.-er Konrad Morgen, die aanwijzingen verschafte, waarna in het zogenaamde „artsen-proces", dieper tot de waarheid kon worden doorgedrongen. Het Sobibor-proces dreigde aanvanke lijk te worden gehandicapt door een uit spraak van het landgericht in München. Deze rechtbank had een proces tegen vroegere bewakers en leiders van het vernietigingskamp Belzec onmogelijk ge maakt, door de beklaagden gelijk te ge ven in hun argumentatie, dat ze op grond van de zogenaamde „Befehlsnotstand" ge handeld hadden. Met dit begrip probeer den ook de verdedigers in het Ausch- witz-proces hun cliënten de straf nog te verlichten. Wanneer men op deze „Befehlsnotstand" een beroep wil doen, moet worden aan getoond dat bevelen werden opgevolgd uit gevaar „voor eigen lijf en leven". De uitspraak van het landgericht in München had, tot gevolg, dat de moord op 600.000 in Belzec vergaste joden niet zal worden gestraft. In het geval Belzec werden heel weinig overlevenden terugge vonden, terwijl bovendien de sleutelfi guur van de drie kampen in 1944 in Dal- matië in een gevecht tegen Joegoslavi sche partisanen om het leven kwam. Dit is de duistere Christian Wirth, com mandant van Belzec en inspecteur over Treblinka en Sobibor. NADAT OOK in het Sobibor-proces de beklaagden zich op „Befehlsnotstand" te genover de verschrikkelijke Wirth hadden beroepen, besloot het landgericht in Ha gen een vervolg op de uitspraak in München niet tot het indienen van de aanklachten over te gaan. Een pro test van het openbaar ministerie bij een hogere gerechtelijke instantie deed dit be sluit echter weer teniet. Bij de afwezigheid van Wirth waren de voornaamste beklaagden in Hagen de vroegere Oberscharführer en latere por tier, Bolender (die sinds 1961 in voorar rest zat en zich de afgelopen oktober maand in zijn cel van het leven beroof de. Hij werd ervan beschuldigd 360 slachtoffers te hebben vermoord en me degewerkt te hebben aan de moord op 84.000 anderen) en de vroegere Ober scharführer en latere assistent-toneel meester Frenzel, die een jaar later werd gearresteerd. Op 20 oktober j.l. werd tegen Karl Frenzel levenslang tuchthuis geëist. Het zelfde gold voor Franz Wolf uit Göttin- gen. Tegen de andere negen beklaag den variëren de eisen van drie tot acht jaar tuchthuis. Over Sobibor schrijft professor Presser in zijn boek „Ondergang"„Tussen 2 maart en 20 juli 1943 reden er negentien treinen uit Nederland heen, met ruim 34.000 personen, hiervan was het laagste aantal per trein 964, het hoogste 3.017, dat laatste was het zogenaamde „kinder transport" uit Vught (juni 1943). Van de uit Nederland weggevoerden kennen wij nog geen twintig overlevenden." den voor de nu al twee jaar aan de top van de partij staande Brezjnev. Na de vaak al te pompeuze, op de veelbespro ken persoonlijkheidscultus berustende verjaardagsfeesten van Stalin, die weer schenen te herleven toen Nikita Kroesjtsjev op 17 april 1964 zeventig werd, wachtte men in Moskou met enige spanning op de negentiende december 1966. Welke eer bewijzen zouden Brezjnev ten deel vallen en op welke manier? Men kan de manier waarop het feest nu is gevierd "beschouwen als een poging om enerzijds een al te eenzijdig op de voorgrond plaatsen van partijleider Brezj nev te vermijden en anderzijds hem toch een verering ten deel te laten vallen, die niet alleen hemzelf, maar ook de autori teit van de partij in het algemeen ten goede zou komen. Zo'n compromis ligt min of meer voor de hand, aangezien sinds Kroesjtsjevs val nog altijd de troika Bre- zjnev-Kosygin-Podgorny het land aan voert. Geen wonder dus dat in de artike len die gisteren werden gepubliceerd werd gewezen op het „collectieve werk", waar in de nieuwe secretaris-generaal opmer kelijke daden heeft kunnen verrichten en zich daarbij heeft doen kennen als een bescheiden man. De in 1906 geboren Oekraïner Bre zjnev heeft zijn macht in de Sovjet-Unie de laatste jaren danig kunnen vergroten. In oktober 1964 kreeg hij al de belangrijk ste post in de partij in handen die van partijsecretaris. Op voorstel van hem zelf werd daarna de na Stalins dood af geschafte titel van secretaris-generaal weer ingevoerd en aan hem toegekend. Bovendien schijnt hij echter de problemen van de Russische economische hervor mingen, zoals trouwens alle aangelegen heden waarbij de regering is betrokken, zeer collegiaal met premier Kosygin te delen of geheel aan de regeringsleider over te laten. Van een persoonlijke strijd om de macht is, althans naar buiten, niets te bespeuren geweest. De beslissende vraag over zijn politieke autoriteit, komt wellicht echter pas vol gend jaar het jaar van het gouden ju bileum der bolsjewistische revolutie aan de orde. Zal het hem gelukken zoals hem nu al in telegrammen van buitenland se communistische leiders is toegewenst, een op de voorgrond tredende ijveraar te worden voor de internationale communis tische beweging? Opmerkelijk was gisteren dat onder de vele telegrammen van buitenlandse par tijleiders, die in de Russische bladen wer den gepubliceerd er geen van de Noord- vietnamezen te vinden was. Misschien heeft men in Hanoi het telegram te laat verzonden. Toch trekt het hier sterk de aandacht dat juist Hanoi voorlopig ont breekt. De veelbesproken communistische wereldconferentie zou namelijk als een van de voornaamste doelen hebben de coördinatie van de hulp aan Noord-Viet nam te verbeteren. '1 Rechtsgeding. De officier van Justitie heeft beslist, dat de voormalige secre taris van de Amerikaanse Senaat, Bobby Baker, negen januari terecht zal moe ten staan onder beschuldiging van dief stal, fraude, samenzwering en ontdui ken van de inkomstenbelasting. Stierenvechter. De bekende Spaanse stie renvechter Luis Rios, beter bekend als El Pintuero, is in Cartagena in Colom bia verdronken toen hij per parachute wilde landen in de arena van deze ha venstad aan de Caribische zee. Ontploffing. Door een ontploffing in het hoofdpostkantoor van Rottweil in de Westduitse deelstaat Baden-Württem- berg hebben maandag twee mannen verwondingen opgelopen. Er explodeer de een pakje. Water. Door storm en overstromingen zijn in het bergdorp Maromba, ten noorden van Rio de Janeiro dit week einde minstens twaalf mensen omgeko men. Een „muur" van water van de gezwollen Rio Preto kwam neer op het dorp, waardoor huizen werden wegge slagen en tien bruggen werden vernield. Omschakeling. Van oktober 1965 tot okto ber 1966 hebben 341.000 boerenarbeiders ander werk gezocht. Dat meldt het Ita liaanse verbond van landbouw. In to taal zijn in de Italiaanse landbouw nog 4.620.000 mensen werkzaam.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3