Hoogovens nam afscheid van P. R. Bentz van den Berg y Steeds open voor de meningen en standpimten van anderen ï~t/lfu/S» 9 O RAIFFEISENBANK Koopman van IJmuiden Oecumenische kerstzang in Santpoort m Gevormd door de ontwikkeling van het bedrijf ROND DE LOSPLANK Nog steeds mijnen gevaar op de Noordzee. Zoals in decem ber gebruikelijk: weinig aanvoer. Neder landse vissersvloot met de feestdagen weer in de thuishavens. Prijzen voor leden Fauna Felisena Kerstbal in De Loods" DINSDAG 20 DECEMBER 1966 5 f f Spaarbank en alle bankzaken M BEVER WIJ K Groenelaan 52 Pres. Kennedyplein 4 HEEMSKERK: Raadhuisplein 6 IJMUIDEN Kennemerlaan 57 Canopusplein 1 Weinig aanvoer Verschillende prijzen Export Kotters Shylock in Haarlem Haring Kerstmis \H;V Eenige honderden personen zijn van morgen getuige geweest van het afscheid, dat Hoogovens heeft genomen van de coördinator van de Raad van Bestuur van dit bedrijf, de heer P. R. Bentz van den Berg. Hierbij bevonden zich uiteraard de volledige directie en de Raad van Be stuur alsook dr. J. Linthorst Iloman, lid van de Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap Kolen en Staal; ir. W. H. Kruyff, voorzitter van de raad van com missarissen van Hoogovens; prof. dr. P. B. Kreukniet, lid van de raad van commissarissen; ir. P. van Delden, voor ganger van de heer Bentz van den Berg; ing. F. W. E. Spies, oud-voorzitter van de vroegere adjunct-directie van het Hoogovenbedrijf alsmede de heer G.S.K. Blaauw, een van de mannen van het eerste uur van Hoogovens. Het afscheid heeft plaats gehad in de grote zaal van het Opleidingscentrum, welke hiertoe feestelijk was ingericht. Als eerste spreker trad naar voren ir. H. W. Kruyff, voorzitter van de raad van commissarissen. Deze zei zelden afscheid te hebben genomen van iemand, die met zulk een grote voldoening kan terugzien op zijn carrière. Spreker noemde de heer Bentz van den Berg een man, die door de ontwikkeling van het bedrijf gevormd is. De heer Kruyff legde voorts de na druk op de hartelijkheid en de gastvrij heid, die zeer velen bij het echtpaar Bentz van den Berg hebben ondervonden. Als geschenk bood de heer Kruyff een beeld aan van Nic. Jonk uit Schermer, voorstellende Nereus op een zeepaard, bestemd voor het nieuwe huis in Ooster beek, waar de familie gaat wonen. Het lid van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. dr. J. Linthorst Homan noemde het een voorrecht in zijn functie bij Hoog ovens ontvangen te worden in het Oplei dingscentrum. Hij veronderstelde, dat dit de heer Bentz van den Berg wel met ge noegen zal hebben vervuld. Deze spreker memoreerde de eerste vergadering van de Europese Gemeenschap waar men met idealen vervuld was bijeengeweest en waarbij ook de vertrekkende coördinator aanwezig was. Hij uitte daarbij de wens, dat de heer Bentz van den Berg nog lang de Nederlandse delegatie zal voorzitten. De afdeling .kolen en staal" zal afscheid van hem moften nemen. Zij doet dit no de en zal hem bijzonder missen, zo ver klaarde dr. Linthorst Homan nadrukke lijk. Hij was een bekwaam onderhande laar, sprak alleen, wanneer er iets te zeg gen was en toonde zich een goed pionier. De spreker dankte hem voor dit alles. De opvolger van de heer Bentz van den Berg kwam daarna aan het woord. Het was ir. A. Drijver, die in zijn toespraak de grotere Europese Gemeenschap stelde tegenover de structuur van de organisa tie, het brengen van nieuwe produkten, de vestiging elders, de grotere produktie met minder personeel en de nieuwe pro- duktieprocesgen. In het kort memoreerde hij vervolgens de gebeurtenissen uit de jaren, dat de heer Bentz van den Berg het coördinatorschap vervulde en noem de het typerend voor de scheidende colle ga, dat deze de meningsvorm in bespre kingen steeds heeft doen prevaleren, het geen altijd weer profijtelijk is gebleken. Daarop maakte ir. Drijver bekend, dat de Westweg vanaf dit moment omgedoopt zal worden in Bentz van den Bergweg. Daarmede is dan wederom een van de belangrijke wegen op het Hoogoventer rein naar een lid van de directie ver noemd. Voorts vroeg hij hem te willen poseren voor het doen maken van een schilderij van hem. Tot slot bood hij hem uit naam van de collegae een gemakkelijke stoel aan. Namens de Raad van Bestuur sprak de heer E. van Veelen. Hij deelde me de, dat de belangstelling van de scheiden de coördinator altijd naar twee richtin gen is uitgegaan, naar binnen en naar buiten. Enerzijds had het interne bedrijf zijn grote aandacht; anderzijds richtte die aandacht zich sterk op het Europe se en wereldgebeuren. Spreker noemde de grondigheid, de nauwkeurigheid en de opvallende detailkennis van de heer Bentz van den Berg. Hij verraste hem met de aartbieding van een toegangshek voor het huis in Oosterbeek. Dit hek wordt ver vaardigd door leerlingen van de Bedrijfs- school. Twee leerlingen toonden een klein model. Uit naam van het personeel bood de heer P. J. Rijken, tweede secretaris van de Ondernemingsraad zeven plantenkui- pen, alsmede tien bijzondere bomen, af komstig uit diverse landen aan. Ook de ze zijn bestemd voor de nieuwe woning. Alvorens de heer Bentz van den Berg zijn afscheidsrede uitsprak had eerst de vertoning plaats van een film door de heer J H. Verhoog vervaardigd. Deze film handelde over bepaalde gebeurtenis sen uit het leven van de scheidende. Na de vertoning werd zij het echtpaar Bentz van den Berg aangeboden. Het laatste woord was uiteraard voor behouden aan de heer Bentz van den Berg zelf, die zijn afscheidsrede begon met er aan te herinneren dat hij Hoogovens nu ruim tweeënveertig jaar heeft gediend, waarvan meer dan twintig jaar als direc teur en lid van de raad van bestuur. Hij was bij Hoogovens gekomen, kort nadat door mevrouw Wenckebach de eerste hoogoven was ontstoken, in een periode dat men nog slechts over zeshonderd man personeel beschikte. Nu zijn dit er, inclu sief Mekog en Cemij, ongeveer achttien duizend. Volgens de spreker is deze groei in de eerste plaats te danken geweest aan de menselijke verhoudingen, want hoewel in een bedrijf het persoonlijke dik wijls moeilijk van het zakelijke valt te onderscheiden, is de mens hier toch altijd hoofdzaak gebleven. Overigens wilde spreker gaarne toegeven dat het niet al tijd even gemakkelijk is geweest, maar tdch dient men te proberen het uiterste te doen om de menselijke verhoudingen zoveel mogelijk te laten dragen door har telijkheid en medeleven met elkaar, door begrip voor de ander. Na te hebben geconstateerd dat zich een verschuiving van de normen heeft voor gedaan, welke gekenmerkt wordt door een zekere onrust „nozems" en „pro vo's" gaf de heer Bentz van den Berg te kennen persoonlijk zijn optimis tische kijk op de verdere ontwikkeling niet te hebben verloren. Wij hebben in de loop der historie immers meer roerige perioden gekend en spreker geloofde dan ook dat uit al deze verwarringen toch weer iets goeds en nieuws zal worden ge boren. Ook stond spreker even stil bij de ver houdingen tussen werkgever en werkne mers in het algemeen. Weliswaar staan beide partijen dikwijls nog tegenover el kaar, maar zij hebben toch op tenminste één zeer belangrijk punt beiden hetzelfde belang: hun onderneming. De tijden zijn immers al lang voorbij, dat de ondeme mer probeert de werknemer zo goedkoop mogelijk in zijn dienst te hebben. Spreker geloofde dat de beloning van de werk nemer al geruime tijd kan stijgen met de toename van de produktiviteit, hoewel het volgens hem helaas nog geen gemeen goed is dat, indien de beloning meer stijgt dan de produktiviteit, dit ook ten nadele komt van de werknemer, omdat hierdoor toch hun onderneming in gevaar wordt gebracht. De heer Bentz van den Berg meende ook te moeten waarschuwen tegen looneisen, die uitgaan boven de produktiviteitstoename. Dit staat volgens spreker toch gelijk met het slachten van de kip met de gouden eieren en het is in het belang van werknemers en ondernemers, dat een dergelijke gang van zaken zal worden voorkomen. Nadat de heer Bentz van den Berg ver volgens zijn volle vertrouwen had uitge sproken in het bestaan en de verdere ontwikkeling van Hoogovens, voor welk optimisme door hem verschillende rede nen werden aangegeven, sprak hij er zijn voldoening over uit dat hem nu meer tijd zal worden geboden zich te geven aan dat, wat voor hem steeds uitermate boeiend en belangrijk is geweest, name lijk al datgene wat de internationale aan gelegenheden betreft. Spreker zal nu dus meer tijd kunhen geven aan de integra- Tijdens de afscheidstoespraken zetelden de heer en mevrouw Bentz van den Berg op een met bloemen versierd podium. Tevens is op de foto het straatnaambord te zien, dat de naam draagt van de scheidende coördinator. tie en eenwording van Europa, aan de hulp aan de ontwikkelingslanden en aan zijn voorzitterschap van het Centraal Or gaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland. Tenslotte verklaarde spreker dat voor hem thans het moment was aangebroken van de gehele Hoogovengemeenschap af scheid te nemen en het commando aan collega Drijver over te dragen. Het was voor hem stellig niet gemakkelijk van dit alles afscheid te moeten nemen, hoewel hij Hoogovens zal verlaten in vol ver trouwen, omdat de teamgeest tijdens de afgelopen tweeënveertig jaar hetzelfde is gebleven en misschien zelfs nog in kracht heeft gewonnen. De heer Bentz van den Berg besloot zijn afscheidsrede dan ook met een woord van dank aan allen, die hem als medewerker hebben geholpen zodat hij zijn taak zo goed mogelijk heeft kunnen vervullen. Het echtpaar Bentz van den Berg werd bij het binnentreden van het Opleidingscentrum van Hoogovens met een bloemenhulde verrast. ADVERTENTIE DAT DE VISSERIJ langs de kust nog steeds wordt bedreigd door mijnen uit de tweede wereldoorlog, moest vrijdagavond door de bemanning van de KW 21 „Arendje Jacoba" worden ondervonden. Bij het halen van het net kwam men toen namelijk tot de lugubere ontdekking, dat zich tussen de gevangen vis ook een grote zeemijn bevond. Tot overmaat van ramp was dit ontuig er de oorzaak van, dat het net in de schroef verward ge raakte. GELUKKIG HEEFT de bemanning nog kans gezien het gevaarte voorzichtig aan dek te krijgen, hoewel het daardoor uit gesloten was de thuisreis op eigen kracht te ondernemen. Vandaar dat de hulp van collega's moest worden ingeroepen, welke seinen werden beantwoord door de kotter KW 94 „Willem". Deze nam de Tijdens zijn afscheid werd de heer P. R. Bentz van den Berg, coördina tor van de raad van bestuur van Hoogovens, door een der sprekers „de koopman van IJmuiden" genoemd. Zijn nauwkeurigheid werd gepre zen, maar die nauwgezetheid bleek hem onlangs bij het tekenen van een aantal stukken in de steek te hebben gelaten. De heer Bentz van den Berg dacht een lijst voor het Sinterklaas feest van „De Gieteling" te tekenen, maar hij bleek zijn handtekening te hebben geplaatst onder een inschrijf- biljet voor een tekencursus van deze vereniging. UIKi Arendje Jacoba" op sleeptouw naar IJmuiden, waar de inmiddels gewaar schuwde mijnenopruimingsdienst van de Koninklijke Marine uit Den Helder zich op deskundige wijze over het reeds door geroeste zeemonster heeft ontfermd. HET IS OVERIGENS een bekend ver schijnsel, dat de aanvoer in de laatste maand van het jaar tot een terugloop is geneigd. De voornaamste oorzaken hier van zijn de voor november en december traditionele slechte weersomstandighe den, plus de noodzakelijke onderhouds beurten aan de schepen. Dit jaar is hier echter ook het gebrek aan vangsten nog bijgekomen, hoewel direct moet worden toegegeven dat uitzonderingen de regel weer bevestigen. Zo kwamen tijdens de afgelopen week meerdere kotters met fraaie partijen tong aan de markt en an deren, in hoofdzaak spanvissers, versche nen met prachtige vangsten gul en wij ting. Voor dit soort visserij betekenen dergelijke vangsten een ware uitkomst, omdat blijkt dat op de Noordzee thans vrijwel geen haring is te verschalken, alle moderne vangstmethodes ten spijt. VAN DE NOORDELIJKE Noordzee uit zijn echter enkele trawlers met redelij ke vangsten gearriveerd, welke hoofdza kelijk weer uit kleine schelvis bestonden. De binnenlandse handel heeft deze partij en dankbaar naar zich toegehaald, voor al omdat woensdag slechts enkele tien tallen kisten schelvis werden aangevoerd Aldus zijn de voorraden van dinsdag, woensdag uitstekend van pas gekomen zodat een ieder de volgende dag weer met een leeg pakhuis kon beginnen. DE PRIJZEN van de kleine schelvis waren echter zeer verschillend en zij va rieerden dan ook van 42,- tot 24,- per kist, waarbij woensdag van een top kon worden gesproken, toen voor de weinige aangeboden kisten van 61,- tot 53, werd betaald. De wijting heeft evenwel gemiddeld nog altijd vijf gulden per kist meer opgebracht. OVER HET GEHEEL genomen is ook de aanvoer van gestripte wijting door de trawlers weer tegengevallen. Daarnaast werden de tweeduizend kisten kleine kool- vis van de maandag- en dinsdagmarkt voor het grootste deel door de exporteurs opgeruimd. Voorts zijn de kisten kabel jauw en gul door de vangsten van de spanvissers volkomen in het niet geval len, waarbij de prachtige partijen gul vlot naar alje windstreken zijn verkocht. Hier was de export naar Frankrijk ech ter toonaangevend, zowel wat betreft de gefileerde als de ongefileerde vis. Van daar dat de prijs van de kleinste gulsoor ten zich rond de 35,- bewoog en voor de middelgul van 55,- tot 40,- werd be haald. Terwijl voor de grootste gul een enkele keer zelfs meer dan 65,- moest worden neergelegd. De totale besomming werd dan nog opgestuwd door de meege- vangen wijting, welke als dichte wijting aangeboden, nog van 40,- tot 32,- heeft opgebracht. DE KOTTERS die rond de zogenoemde „P-route boeien" hadden gevist en aldus Voor de zesde maal werd maandag avond in Santpoort een volkskerstzang gehouden in de rooms-katholieke kerk aan de Frans Netscherlaan. De belang stelling voor deze kerstviering was, even als in de voorgaande jaren zeer groot: de kerk was geheel gevuld. De opening geschiedde door ds. M. W. J. C. de Kluis, die dit jaar voor het laatst op deze bijeenkomst werd gezien, daar hij in het nieuwe jaar elders van zijn emeritaat hoopt te genieten. De sluiting van de avond geschiedde door ds. J. C. Remijn uit Santpoort; pa ter P. H. I. Erftemeyer w. p. richtte zich met een korte predikatie tot de aanwe zigen. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann las een kerstverhaal voor. Me dewerking werd verleend door het fan farekorps Wilhelmina, het meisjeskoor van de Stt Liduinaschool, het Christelijk Gemengd Koor en het r.-k. kerkkoor. Het geheel was een stemmige, vreugde volle zangbijeenkomst, in afwachting van het komende kerstfeest. V. Donderdagavond, 22 december, geeft de toneelgroep Ensemble een her haling van „De koopman van Ve netië" in de Stadsschouwburg te Haarlem. Op 21 oktober werd de eerste voorstelling in Haarlem ge geven van deze komedie in vijf be drijven van William Shakespeare, in de vertaling van Bert Voeten. De regie is van Karl Guttman. In de hoofdrollen spelen: Senne Rouf- faer (op de foto als Shylock), Signd Koetse, Jan Retèl, Roger Coorens. Decors en kostuums zijn van Vm- berto Bertacca. (Gisteren stond onder deze foto een foutief onderschrift). een reis van een week of langer maak ten, kwamen maandag ook met betrekke lijk grote tongvangsten aan de markt. Het was hierbij hoogst opmerkelijk dat de hoeveelheid schol weer bitter moest tegenvallen. Toch hebben deze kotters de gehele week voor een welkome aanvulling gezorgd voor de vangsten, welke van de kust afkomstig waren. Het waren de „overweekse kotters", die aan de donder- dagmarkt voor een aanvoer zorgden van ruim 10.000 kg. tong, waar door hen een dag later nog 16.000 kg. aan werd toege voegd. VOOR DE AANGEVOERDE haring be stond een grote belangstelling, zodat voor die uit de Schotse havens 27,- en 28,- werd betaald, ondanks de kleine en ijle hoedanigheid. De haring uit Ierland was daarentegen groot en licht kuitziek, zodat deze het tot 49.- en 50,- bracht. De enkele kistjes haring, die als eigen vangst door de SCH 135 en de SCH 27 werden aangevoerd, noteerden 29,- per 25 kg. VERWACHT MAG WORDEN dat de meeste trawlers, die zich thans nog voor Ierland bevinden, voor de komende kerst dagen de thuishaven weer zullen hebben aangedaan, om pas na de jaarwisseling opnieuw te vertrekken. Of deze sche pen dan echter nog met verse haring aan de markt zullen verschijnen, hangt uiter aard van de eventuele vangsten af. De vooruitzichten hierop zijn stellig niet rooskleurig, omdat velen van hen nog over talrijke lege vaten beschikken. Van de SCH 171 „Cornelis Vrolijk" is be kend dat men aan boord bezig is de vangst in te vriezen. Mocht deze zich echter nog verruimen, dan zullen de be schikbare kleine kistjes ongetwijfeld met verse haring worden gevuld. Op de districtsvogeltentoonstelling van Noord-Holland, georganiseerd door de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, heeft de heer J. T. Kiewiet, lid van de vereniging Fauna Felisena in IJmuiden, het algemeen kampioenschap tropische vogels verworven. Daarmee kwam hij in het bezit van de door Prins Bemhard geschonken medaille. Deze ere-prijs werd uitgereikt door de burgemeester van Bussum, waar deze ten toonstelling is gehouden. De heer Kiewiet behaalde tevens het kampioenschap stam, het kampioenschap enkeling met een donkerbruin Japans meeuwtje, alsmede de groepsprijs met lichtbruin, twee bondskruisen en ereprij zen. De heer W. Vundering, eveneens lid van Fauna Felisena, verwierf het kam pioenschap parkieten met een bondskruis en een ereprijs. De heer Korf werd eerste in het dis trict. Aan hem zijn een bondsmedaille, twee groepsprijzen enstwee ereprijzen uitgereikt. Voor de leden van Fauna Felisena is de tentoonstelling in Bussum dus een groot succes geworden. Men richt de aan dacht nu op het landskampioenschap in januari 1967, waarvoor vogels van de drie bonden in Nederland hebben ingezonden. yy In het buurthuis „De Loods" wordt van avond een tienerkerstbal met kaarsver lichting en muziek van „the Clungels" gehouden. Als speciale attraktie zal het Engelse danspaar David Eavis en echtge note de nieuwste dans introduceren.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5