Vandaag uitspraak in proces tegen Dhani Soekarno's gedrag tijdens de opstand is nog niet duidelijk Amsterdamse Casanova in Denemarken BORRICA 4 Britten „verkochten" van Rhodesië-politiek debacle aan VN Mislukken milde sancties lijkt bij voorbaat zeker JBHKKSV Drie ton schade bij Shell-Pernis Hoessein vreest Russische opmars in Arabische wereld Aangehouden wegens belediging Johnson i Gold RUM from Jamaica DINSDAG 20 DECEMBER 196 6 9 Ililll Pv. Dhani's rol Martadinata's vertrek Pittige volle, exotische Britse soldaten in Duitsland verongelukt (Van onze correspondent) WASHINGTON Het besluit van de Veilig heidsraad tot voor alle VN-leden verplichte sanc ties tegen Rhodesië het eerste besluit van deze aard in het 21-jarig bestaan van de organisatie is met zeer gemengde gevoelens ontvangen. De Afrikaanse leden en de communisten in de Ver enigde Naties achten de sancties, waardoor twaalf Rhodesische produkten geboycot zullen worden en olieaanvoer wordt belet, veel te mild en zijn woe dend dat amendementen op de Britse resolutie, die zouden hebben voorzien in een verplichting voor de Britten om de olieaanvoer naar Rhodesië via Zuid-Afrika en Mozambique met geweld te belet ten en die bovendien Londen zouden hebben ver plicht alleen met een oplossing in te stemmen, waarbij de Afrikaanse meerderheid in Rhodesië aan de macht zou zijn gekomen, niet zijn aanvaard. De sancties waartoe is besloten zijn een dekmantel voor de feitelijke Britse mildheid tegenover het blanke racistische regime in Rhodesië, aldus deze kringen, die ervan overtuigd zijn dat de boycot het regime van Ian Smith niet op de knieën zal dwin gen en die volgens geruchten nu al plannen maken om over een paar maanden bij de Verenigde Naties aan te kloppen met een verdergaande resolutie, waarbij sancties ook tegen Zuid-Afrika en Portu gees Mozambique, die thans een levensgroot lek vormen in de boycotpolitiek, zouden worden voor gesteld. V N-berekeningen over'n béste geiser gesproken...! Kort nieuws (Van onze correspondent) DJAKARTA. De Mahmiloeb, het speciale hof dat de Indonesische «amenzweerders van het vorige jaar berecht, zou vandaag het vonnis vellen over de drie-sterren-Iuchtmaarschalk Omar Dhani, die man die indertijd van de communisten de belofte zou hebben gekregen dat na Soekarno's dood het presidentschap in zjjn handen zou komen. In verband met de vastenmaand ramadhan, waarin ongeveer van zonsopgang tot zonsonder gang wordt gevast, zijn de laatste gedeelten van het proces in de avond uren afgehandeld. Donderdagavond eiste de openbare aanklager de dood straf tegen Omar Dhani. Vanavond is eerst het woord aan Soenarjo, eens aanklager in het Schmidt-Jungschlaeger-proces, nu de verdediger van de man wiens schuld en medeplichtigheid aan de gebeurtenissen van 36 sep tember 1965 voor het proces al vaststonden en omtrent wiens vonnis men zich geen illusies maakt. Of inderdaad vanavond het vonnis valt, zal voor- nameiijk afhangen van Soenarjo's slotpleidooi. Ondermeer omdat zijn medeplichtigheid vaststond immers op 1 oktober 1965 koos Omar Dhani in een dagorder open lijk partij voor de 30-september-bewe- ging heeft het proces tegen hem veel minder belangstelling getrokken dan bij voorbeeld dat tegen Soebandrio. Boven dien had het publiek, na de teleurstel lingen van vorige processen, het geloof in opzienbarende onthullingen met na me wat Soekarno's rol betreft ver loren. Inmiddels was er toch wel reden ge weest om van Omar Dhani iets te ver wachten. Want hij was op 30 september van het vorige jaar de commandant van de luchtmacht, beter dan wellicht iemand anders op de hoogte van de activiteiten die president Soekamo op die dag heeft ontplooid op het militaire vliegveld van Djarkarta. Halim Perda-Nakoesoema, het voormalige Tjililitan. De president had daar, zoals men weet, een goed heenkomen gezocht. Tijdens het proces bleek dat zowel verdachte als ge tuigen Soekarno zo weinig mogelijk in diskrediet wensten te brengen. Het stu dentendagblad „Kami" schreef: „Voor aanstaande politici zijn van mening dat tijdens dit proces de door de communis ten aanbevolen mondje-dicht-tactiek wordt gevolgd. De „mist van Halim" is in Djarkarta al een gevleugeld woord ge worden. En ook tijdens het proces tegen Omar Dhani is die mist niet geheel op getrokken. De rol van de luchtmachtbevelhebber «elf Is al heeft hij schuld bekend ook nog niet geheel duidelijk. Hij heeft tijdens het proces bekend de inmiddels ter dood veroordeelde majoor Soejono vorig jaar toestemming te hebben gege ven burgers een militaire opleiding te geven. Onder anderen werden leden van de communistische vrouwenbond (Gerwana) door hem opgeleid, een naam die een lugubere klank heeft gekregen door de gruwelijkheden die deze vrouwen aan de gearresteerde generaals begingen. Medio september '65 heeft Omar Dhani •en reis naar China gemaakt. Hij sprak met Tsjoe En-Lai over de levering van 100.000 lichte wapens voor deze burgers in-uniform, die een vijfde colonnen zou den moeten worden in Indonesië. Tijdens het proces verscheen bij verrassing een mededeling van Soekamo dat Omar Dha ni in opdracht van hem de besprekingen in Peking voerde. Minister van Defensie, Nasoetion, bleek niet over deze affaire te zijn ingelicht. Op de avond van 30 september heeft Omar Dhani tijdens een stafbespreking bij hem thuis vernomen dat de volgende dag de „zuiveringsacties" in het leger, die het leven zou eisen van een aantal generaals onder wie opperbevelhebber Yani, zou beginnen. De leiding berustte bij brigade-generaal Soepardjo (een man die nog steeds niet is gevonden). De luchtmachtleiding besloot de actie te steunen, ©ok met wapens en ander ma terieel. Al verklaarde Omar Dhani tijdens het proces dat alleen hij verantwoordelijk kan worden gesteld voor de daden van de luchtmachtstaf, het publiek vraagt zich af waarom niemand tegen het complot in verzet is gekomen. De rechter heeft die vraag echter niet gesteld, zelfs niet toen een van de getuigen, vice-luchtmaar- schalk Makki Perdana-Koesoema, er zijn «pijt over uitsprak dat hij generaal Na soetion niet op de hoogte had gebracht van de dingen die komen zouden. Dit ondanks het feit dat op de lijst van te vermoorden generaals (die op de be wuste avond aan de luchtmachtstaf werd voorgelezen) de naam voorkwam van Makki's buurman generaal Harjono. Op 30 september ging Omar Dhani akkoord met een voorstel om zich per dagorder achter de actie te stellen en omstreeks middernacht ging hij rustig slapen, we tend dat zijn meerdere Nasoetion en zijn collega Yani enkele uren later uit de weg zouden worden geruimd (Nasoetion ont kwam, zoals bekend, zwaar gewond). Toen de rechter informeerde waarom Omar Dhani zijn wetenschap niet heeft doorgegeven aan de president, bleef het antwoord uit. Was Soekarno dus niet pre cies op de hoogte? Volgens de verklarin gen van verdachte en enkele getuigen is het brigade-generaal Soepardjo geweest die de president op Halim van de zui vering op de hoogte heeft gebracht. Soekarno zou hebben gereageerd met de opmerking: „Goed, goed, goed, dat kan in een grote revolutie gebeuren. Er zijn altijd ups en downs. Al zijn ze soms bloedig, de revolutie schrijdt voort. Ik wens geen verder bloedvergieten meer!" Herhaaldelijk informeerde de rechter wat Soekarno heeft gedaan na het bekend worden van de gebeurtenissen. Heeft hij opdracht gegeven kolonel Oentoeng, de bevelhebber van zijn lijfwacht, te arres teren? Wat deed hij toen hem werd ver teld dat in het huis van generaal Yani „bloedvlekken waren gevonden"? De pre sident, zo bleek, ging naar het huis van een luchtmachtofficier om enkele uren te slapen. Verfrist ging hij vervolgens over tot het benoemen van een waarnemend legercommandant hoewel op dat mo ment omtrent Yani's lot nog geen zeker heid bestond. Als opvolger van Yani blijkt toen door de commandant van de marine generaal Soeharto te zijn voorgesteld. Soekarno wees het idee van de hand. Soeharto was naar zijn mening „te koppig". Omar Dhani en enkele getuigen hebben ver klaard dat Soekarno generaal Pranoto koos. Of dit juist is, staat niet vast. Pra noto werd al snel door Soeharto gear resteerd. De dagorder die Soeharto over zijn benoeming zou hebben uitgegeven, is de mist ingegaan. De marinecommandant, admiraal Mar- tadinata, heeft het vliegveld Halim on middellijk willen verlaten. Dat is hem echter hetgeen een onthullend feit is door president Soekarno zelf verboden. Tegen (liens bevel in verliet de admi raal echter de basis, sloot zich aan bij Soeharto en bereidde de aanval op Ha lim voor. Van die aanval werd men op Halim tevoren op de hoogte gesteld. Soekarno zou toen Omar Dhani hebben gevraagd: „Waar wil je me heenbrengen?" Deze had Djokja of Madioen (Oost-Java) geopperd Op voorstel van vice-president Leimena werd het Bogor. Omar Dhani week uit naar Madioen. De gedragingen van president Soekarno op de eerste oktober zijn ook na het pro ces nog allerminst duidelijk. Hij zou de nacht van 30 september op 1 oktober heb ben doorgebracht in de woning van zijn echtgenote Dewi. Een kolonel, Saelan, vertelde als getuige dat hij de president naar het paleis had gebracht. Soekarno zou hem hebben gezegd „Ik ben overrompeld, wat wil je met mij doen". Het legerblad Berita Yudha, druk te die uitspraak als „kop" af boven het verslag van het proces. Maar, of Soe karno dat werkelijk heeft gezegd Omar Dhani, de itoormalige Indone sische luchtmacht-commandant, op de foto omringd door zijn bewakers, wordt ervan verdacht medewerking te hebben verleend aan de opstand van 30 september. Vandaag wordt uitspraak van de rechtbank ver wacht. Vorige week was de dood straf tegen Dhani geëist. Een 26-jarige Amsterdammer is in voor Denemarken en speciaal voor de Soenderborg in Denemarken veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk wegens diefstal van 1300 kro nen (ƒ650) van een van zijn vele vrien dinnen, die hij er in het stadje in het zuiden van Jutland op nahield. De zaak was aanhangig gemaakt door een 28-jari- ge gescheiden vrouw. Drie van zijn ande re vriendinnen waren bij de uitspraak aanwezig. Bij hen was een 26-jarige kel nerin die verklaarde dat haar verhouding met de hartenbrekende Amsterdammer haar 32.000 kronen 16.000) had ge kost. „Toch houd ik nog van hem", ver klaarde zij. De advocaat van de Amsterdammer zei dat zijn cliënt veel te intelligent is om te stelen. Hij wist dat diefstal tot uitwijzing zou leiden en met het oog op zijn liefde De ontploffing in een compressorstati on van de paraffine-kraakinstallatie bij Shell Nederland Chemie NV te Pernis zondagmiddag heeft een schade van on geveer 300.000 aangericht. Als gevolg van de explosie, die gevolgd door een hevige gasbrand, zal ook produktiever- lies optreden. De ontploffing is volgens de Shell veroorzaakt door een gaslekka- ge, die op haar beurt een gevolg was van een breuk in een compressorcylin- der. Deense vrouwen achtte de verdediger het hoogst onwaarschijnlijk dat de Nederlan der een diefstal zou plegen. Er waren ook twee dames in de rechts zaal, die volgens de Amsterdammer ja loers op elkaar waren. Beiden hadden hem onafhankelijk van elkaar in Amster dam bezocht. Hij had echter zijn keuze laten vallen op een andere Deense, bij wie hij een baby van anderhalf jaar heeft. De officier van Justitie memoreerde dat de Nederlander in mei 1965 in Am sterdam was veroordeeld tot vier maan den, waarvan twee voorwaardelijk, we gens het kopen van babykleren op naam van zijn Nederlandse vrouw ten behoeve van zijn buitenechtelijke baby bij zijn Deense vriendin in Soenderborg ADVERTENTIE CO MP WASHINGTON (AP) Koning Hoes sein van Jordanië heeft verklaard dat de Sovjet-Unie een nieuwe politiek volgt die erop gericht is het Nabije Oosten in haar macht te krijgen. „Ik geloof dat de Rus sen zeer ver zullen gaan op dit punt, bijna tot het punt van confrontatie met de vrije wereld", aldus de koning. Volgens Hoessein wil de Sovjet-Unie de natuurlijke hulpbronnen van het gebied in handen krijgen, met name de olie, en zeggenschap krijgen over de verbindings wegen, zoals het Suezkanaal. „Bovendien, als de Russen de Arabische wereld in handen krijgen, zouden ze een directe verbinding hebben met Afrika, dat voor hen ook een hoogst interessant gebied is", aldus Hoessein. Ook China tracht volgens hem zijn invloed in het Nabije Oosten te versterken. Dit zou vol gens Hoessein tot nieuwe wrijving tussen de beide landen kunnen leiden. „Ik geloof dat de gezamenlijke doel stelling van de Russen en de Chinezen fundamenteel dezelfde is, namelijk het vernietigen van alles wat waarlijk Ara bisch is. Als ze dit hebben volbracht zullen ze voor de volgende stap staan en op dat punt kunnen ze met elkaar botsen over de doelstellingen". BAD SALZUFLEN (Duitsland (AP) Zondagavond is een auto ingereden op een groep Britse militairen in Bad Salzu- flen, West-Duitsland. Hierbij zijn twee soldaten omgekomen en een derde ern stig gewond. De drie militairen die door de auto zijn geraakt, werden in een sloot geslingerd. De soldaten liepen in een groep van on geveer twaalf man naar hun kamp in He reford toen het ongeluk gebeurde. Ook de bestuurder van de auto en zijn vrouw zijn gewond. Zo ver is het nog niet. Maar ook VN- delegaties van Westelijke landen die het Britse standpunt steunden, zoals de Ver enigde Staten en Nederland, lijken be zorgd te zijn dat de boycot het gewenste doel niet bereiken zal en dat de Ver enigde Naties een ernstige prestigeklap zullen oplopen door deze kwestie, die feitelijk zo luidt het consequente Fran se standpunt binnen Engelands compe tentie zou moeten vallen, maar door het totaal mislukken van de Britse politiek ongelukkigerwijs naar de Verenigde Na ties werd overgeheveld. Allerlei cijfers zijn te horen over de schade die de VN-sancties Rhodesië's eco nomie zouden toebrengen. Amerikaanse experts beweren dat Rhodesië van 1965 op 1966 reeds vijftien percent economisch inboette als gevolg van de vrijwillige boy cotmaatregelen tegen Rhodesische pro dukten en de vrijwilligë beperking van de aanvoer naar de staat waar de 250.000 blanken vier miljoen Afrikanen onder de duim houden. Door de nieuwe maatregelen zou nog eens tien percent voor rond honderd miljoen dollar afgeknabbeld worden van Rhodesië's economische koek, aldus de Amerikanen, die hebben berekend dat de Amerikaanse export naar het bewuste land sinds 1956 van 23 miljoen naar ruim zeven terugliep, terwijl de Amerikaanse import door de nieuwe sancties naar ver wacht van jaarlijks rond tien miljoen gereduceerd zal worden tot twee miljoen. In totaal zou Rhodesië volgens deze berekening zijn economisch activiteit met een kwart beperkt zien, hetgeen zeer pijnlijk is. In VN-kringen daarentegen zijn andere berekeningen te horen, waaruit zou blijken dat de schade voor Rhodesië veel geringer zal zijn. De uitvoer van de twaalf in de Britse resolutie genoemde produkten beloopt circa 235 miljoen dol lar. Ongeveer tachtig miljoen hiervan be- Smith in Salisbury niets anders gedaan zou hebben dan het koloniale Britse juk afwerpen, waardoor een vergelijking met de Amerikaanse onafhankelijksheidsstrijd opgaat. De invloedrijke courant Washing ton Post lijkt in deze richting te denken en oud-minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, blijkens een ingezonden stuk aan genoemd blad, eveneens. ADVERTENTIE Veelzijdig in z'n toepassingen, J- A. vlot in zijn dienstbetoon. Junkers gasgeisers zorgen voor (regelbaar) warm water in keuken, werkplaats, bij-keuken ...en metéénVerwacht u énders van Junkers (al 86 jaar gespe cialiseerd in keukengeisers, badgeisers, cv-geisers, geisers, geisers, geisers, geisers...)? Alberlsiod TANZANIA r jOor-es- longe ANGOLA Usobethstod ila tabral Ay ZAMBIA L0ESA1 Serpo Pinlo ssamedes .VSAIISBDRY Isvmeb ootlontem IBoélawajo v« IDWEST- BEETSJOEANA OABERONE WaWisbooi AFRIKA OURENCO MARQUE stjurg SWAZILAND ^sUderitz ome BASOETOLAND ZUID- Hoogspannings kabel Spoorweg Ontworpen Olieleiding km 800 osl Lande treft de tabak waarmee Rhodesië het af gelopen jaar reeds afzetmoeilijkheden heeft gehad, hoewel via Zwitserland en West-Duitsland, beide geen leden van de Verenigde Naties, een groot deel der ta baksoogst tenslotte de wereldmarkt be reikt zou hebben. Om dit verlies van tachtig miljoen tegen te gaan, zou Rho desië evenwel makkelijk kunnen overgaan naar aanplanten van tarwe, mais, rijst, produkten die nu nog ingevoerd worden. 75 miljoen van genoemde 235 miljoen dollar zou verder onaangetast blijven door de uitvoer via Zuid-Afrika en de Portugese gebieden, twintig miljoen door uitvoer naar Afrikaanse staten die door tekorten gedwongen zijn onderhands in Rhodesië te blijven kopen. Daarom, aldus deze VN-kringen, zal de totale schade aan Rhodesië's uitvoer slechts 235 miljoen minus 80, 75 en 20, is slechts zestig mil joen dollar belopen, een bedrag waarmee de rebelse staat gemakkelijk in het reine kan komen. Juist omdat de sancties zo weinig effec tief lijken, maakt men zich in brede VN- kring zorgen dat zich herhalen zal wat in 1935 gebeurde toen de volkenbondsboy cot tegen Italië, dat Ethiopië aanviel, op een totale mislukking uitliep, namelijk dat de volkenorganisatie er een lelijke knauw van zal krijgen. Deze overweging versterkt het stand punt van een aantal Amerikanen, die de hele actie tegen Rhodesië verwerpen als irrelevant en illegaal, omdat het regime- In Amsterdam hebben rechercheurs in opdracht van de Amsterdamse officier van Justitie de eerste voorzitter van de Socialistische Jeugd Nederland, een 22- jarige student aangehouden onder verden king van opzettelijke belediging van een bevriend staatshoofd. De student nam zondagmiddag deel aan de maandelijks» Vietnam-protestdemonstratie in de hoofd stad en zou een van de dragers van een spandoek met het opschrift „Johnson Oorlogsmisdadiger" zijn geweest. Brandkastkrakers. Het Amsterdamse ge rechtshof heeft een 24-jarige barkeeper uit Amersfoort en een evenoude kelner uit Utrecht die op heterdaad waren be trapt bij een poging de brandkast te forceren bij de N.V. Pon in Amers foort, ieder veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling der regering.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9