Voorstelling bepaald door leven van alledag De geboorte van Jezus Kerstmis is het leukste feest Hij is geboren in een stal Bij Maria en Jozef IB 15 WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 Hoe zien schoolkinderen van acht tot twaalf jaar het kerst gebeuren? Wat gebeurt er als een betrekkelijk willekeurige school klas met vetkrijt of schoolpen dat kerstgebeuren gaat weergeven? Deze pagina laat daar iets van zien. Tekeningen en opstelletjes zijn gemaakt door leerlingen van een openbare school in Utrecht voor progressief individueel onderwijs. Van de 63 tekeningen zijn er zes afgedrukt, niet omdat ze zoveel mooier zouden zijn dan de andere, maar omdat ze opvattingen weer spiegelen die representatief zijn voor een bepaalde leeftijdsgroep. En ook een beetje, omdat juist bij deze tekeningen te verwachten viel, dat ze het verlies van hun kleuren en de reproduktie in zwart-wit het best zouden overleven. Bij de acht- en negenjarigen spelen huiselijke en winterse attri buten als kerstboom, kaarsen, sneeuwman een belangrijke rol. Bij de kinderen van elf en twaalf jaar overheerst het in de klas vertelde kerstverhaal de huiskamerkerstsfeer. Verreweg de meesten tekenen min of meer centraal de stal, bijna altijd met open inkijk, en met over het algemeen een sterk beschut tend werkend dak. De herders in het veld komen niet zo vaak voor, maar a 1 s ze uitgebeeld worden, dan is er meestal aan schapen geen gebrek. De ster ontbreekt vrijwel nooit en in een orgie van kleuren, waarin rood en groen overheersen, tovert zo'n schoolklas wijzen, ko ningen, kamelen en engelen te voorschijn. Het kind in de kribbe is veelal meer symbolisch dan figuratief aanwezig (het is ook wej erg moeilijk zo'n klein kindje met dik krijt uit te beelden) en Jozef en Maria staan meestal dicht bij de os en de ezel. Net als bij de tekeningen is er bij de opstelletjes over Kerstmis duidelijk een verschil in opvatting te zien tussen kinderen beneden en boven de tien jaar. Boven de tien richten ze hun aandacht op het verhaal dat hun verteld is: de ezel, de stal, de kribbe. Bij de kleinere kin deren die het teken- en schrijfwerk gedaan hebben spelen, ook vlak nadat hun op school het kerstverhaal verteld is, de huiselijke kerstattributen en de huiselijke gezelligheid de grootste rol. En soms alsof de juf frouw tijdens hun ingespannen zwoegen gezegd heeft: vergeet nou niet wat ik net verteld heb, komt dan aan het slot nog een alinea „klassiek kerstverhaal". „Deze tekening is de allermooiste". Dat was het commentaar van een groepje kinderen toen ze op een wekelijks vertelu-ir van bijbelse verhalen de stapel kersttekeningen van even oude schoolkinderen onder ogen kregen. Waarom de mooiste Omdat alles er op staat: stal, chapen, herders, engelen, koningen, ster. Alleen de kerstboom voor het raam hoort er niet. Die hoort in een gewoon huis. De vier tekeningen hierboven zijn (van links naar rechts) van Ria, 11 jaar; Anita, 8 jaar; hoesje, 8 jaar en Bennie, 9 jaar. De tekening rechts beneden is van Jettie, 8 jaar; de tekening links beneden van Wijnand, 11 jaar. Om te beginnen hier eerst het opstel van Herman, 10 jaar, een „echt" kerst opstel: Maria en Jozef gingen van Nazaret naar Betlehem. Maria moest eerst ook lopen, want de ezel was vol beladen. Maar Maria werd erg moe en viel steeds in het zand van de woestijn. Toen maakte Jozef toch maar plaats op de ezel. En toen Jozef en Maria daar aan kwamen, was er nergens plaats meer in de herbergen. Bij de zesde herberg was het ook wel vol maar de herbergier had nog een stal en daar konden ze in. Jozef maakte gelijk een kribbe, want hij was timmerman. En 's nachts gebeurde het. Er kwam een kindje. De engelen zongen lie'deren. De engelen kwamen bij de herders en zeiden: de redder is geboren en dat ze het zelf verder moeten vertellen. Zo kwam het dat er ook drie koningen kwamen uit verre landen. Die brachten ook ge schenken mee, bijvoorbeeld een kroon van goud en een zilveren beker en een kruik. Totaal anders is het opstel van Betsie, 9 jaar: Ik vier het kerstfeest thuis dat vind ik veel leuker als bij mij oma of tante, wij vieren het altijd thuis. Ik vind kerstfeest heel leuk. Wij doen ook kadootjes onder de kestboom. Ik teken altijd een krip je op een stuk papier. En een engel de ster teken ik boven de stal ik heb een sus van 26 jaar en die is getrouwt en die komt ook bij ons kestmus vieren. Die heeft ook twee kinderen en ze heten hans en wim, hans is 3 jaar en wim 8 jaar. Ik ben al tante zo genaamt ze zeggen nooit tegen mij tante, de kin deren van mijn zus komen dan ook mee, hans is altijd een beetje bang. Ik heb een kestman gezien bij een ho tel hij had een rode jas aan en een wit bond over zijn muts en over zijn mouwen. Dat was heel erg leuk. Kest feest is een vrij je dag en dan is Maria er en het kineke en Jozef en het kripje is een voed bak voor de dieren voor de koeien en de schapen en ramen, het kestfeest vind ik het leukst wat er is. MM Joke, 9 jaar, behandelt het kerstge beuren gesplitst: Kerstfeest is leuk dan hedden wij een kerstboom met ballen er in en met en slingers en ligjes in de boom en engeltjes en onder de kerstboom op de tafel ligen pakje dat zijn cadeau tje en dan gaat wij de dennetakjes op hangen van de kerstboom en die dennetakjes daar komen ballen en slingers en dan over al in. Een paar blanco schriftregels, en dan de moraal: Kerstfeest dat peteken dat kriter is geboren hij is geboren in een stal en in die stal stont koe en een stier en een bak met strow en de steren staan aan de leugt dan darrom viren wij elk jaar kerstfeest. Dezelfde gesplitste behandeling laat Gerard, 8 jaar, het kerstgebeuren onder gaan: Ik vind kerstmis heel leuk en als het begind gaat mijn vader en ik een kerstboom kopen, en s avonds gaan we de ballen in zetten, en boven op de piek en dan ga ik naar bed soch- tens als ik wakker word is mijn moe der al op want ze gaat de kaarsen aa steken op tafel zenz. en dan ga ik eten. Een paar regels blanco, en tot slot: Als het kerstfeest is dan fiert ieder een het want het kindje jezus is ge boren en het ligt in de stal in een kribje met een paar doekjes in ge- wikelt bij Maria en Jozef. H: r DE JEUGD EN HET KERSTGEBEUREN Een klas aan het werk

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15