Premier Kosygins bezoek aan Turkije: meer dan een historische gebeurtenis Politieke betrekkingen zijn geleidelijkaan verbeterd r vleesconserven Nieuwe behuizing voor Artis-nijlpaarden President De Gaulle hield Fanfani aan Europa-lijntje Brandt pleit voor Europese ontspanning Massaproces in Boedapest T Datwordt smullen...worstjes in de erwtensoep! Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes Ex-priester uit VS keert Sovjet-Unie de rug toe Omstreden boek over Kennedy's dood wordt uitgegeven Huilende Hartel op vrije voeten Kerst-begeerte WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 17 KIJF m 4 Stevige greep Weggeëbd 'raag Héérlijk, veel worstjes in uw erwtensoep. Uw gezin is er dol op, en terecht. Daarom staan die worstjes ook altijd in uw 'keukenwinkeltje'. Gemakkelijk bij de hand zo'n blikje. Met zorg bereid en hygiënisch verpakt en... de inhoud is altijd meer dan u denkt. Kwestie-C yprus internationale allure... PRISM HORLOGES Ahlers ook woordvoerder van regering-Kiesinger Eén jaar voor kapitein: verstekelingen werden overboord gezet (Van een speciale verslaggever) ANKARA. Voor de eerste maal in de geschiede nis van de Turkse staat zette deze week een Russische regeringsleider premier Kosygin voet op Turkse bodem. Voordien was Kroesjtsjev het dichtst in de buurt: hij passeerde de nauwe Bosporus per schip, maar zijn staatsiereis had indertijd Egypte tot be stemming. De komst van de Sovjet-premier met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft in dit land gemengde gevoelens wakker geroepen. De uitgesproken, met vrees vermengde vijandige hou ding, waarmee de Turken hun machtige nabuurstaat door de eeuwen heen hebben bejegend is in de afge lopen jaren enigszins geluwd. En sinds een drietal jaren zijn de politieke betrekkingen geleidelijk aan verbeterd. Er groeiden vooral de economische con tacten. VJET. SOVJET-VA TURKIJE UNIE ZWARTE ZEE InebokJ Ardahan BULGARIJ •Trat-zon Samsun •Amasya oSivas •Adapazan O ANKARA skisehir Erarum Mus Go'/tj Garzanü.^ 1 Bursa* v.Troja Kutahya^® Kayseri Malatya Raman Dabekir C^fAv^rizmr ^-7^ (Smyrna) Antalya- enaerun sg*. 'JfRhodos r<r- - - -NiJ.^>» I RAK Hoofdstad Belangrijkste Spoorlijnen Vliegveld MIDDELLANDSE ZEEN- Door Syrië betv/ist Turks gebied 400 werd zelfs een cultureel verdrag afge sloten, terwijl de Russen voorts aanbo den, op aangename voorwaarden, projek- ten uit te voeren, zoals de bouw van een olieraffinaderij en andere industriële pro jecten, dit alles in ruil voor landbouwpro- dukten. Maar hoewel de scherpe kanten van de oude vete, die door de eeuwen heen tot bloedige strijd heeft geleid, zijn afgesle ten en de jongere generatie geneigd is de Sovjet-Unie met meer welwillendheid te gemoet te treden, worden de officiële po gingen tot toenadering nog door velen met onverholen achterdocht bezien. Het ver leden is niet vergeten, met name niet in de besloten gemeenschappen op het plat teland en in de kleine steden, waar de vrees voor de „Russen", of zij nu tsa ristisch zijn of marxistisch-leninistisch, van geslacht op geslacht is overgebracht. En uitgesproken deze „kleine luiden" en de conservatieve, het communisme vre- zenden, gefortuneerden, zijn het die de Rechtvaardigheidspartij van premier De- mirel aan het bewind hebben geholpen, zodat het begrijpelijk is dat van Turkse zijde de komende gesprekken met om zichtigheid zullen worden gevoerd. IN DE EERSTE na-oorlogse jaren, toen het land bloot stond aan sterke Russische druk toen Stalin de oostelijke provincies opeiste en controle wenste op de Bospo rus toegangsweg tot de Zwarte Zee waren het de Amerikanen, die Turkije met garanties steunden. Sindsdien en met name na 1952 toen Turkije samen met Griekenland tot de NAVO werd toegela ten, is de band met het Westen in een hechte alliantie verankerd. De strategische en vitale flankpositie en de gunstige plaats voor militaire bases van waaruit diep in het binnenland van de Sovjet-Unie gepenetreerd kan worden, leidden tot een ruime belangstelling van de VS, die materieel tot uitdrukking kwam in de vorm van een omvangrijk hulpprogramma, waarbij dollars en goe deren, maar vooral militaire uitrusting naar het land stroomden. De Amerikanen ontvingen van de el kaar afwisselende regeringen in Ankara immer een gunstig onthaal en zij konden rekenen op de sympathie van de bevol king, die zich gesterkt voelde door de hulp van een machtig bondgenoot. Maar uiteraard, de steun was niet zonder con sequenties. In de loop der jaren kwamen met de Verenigde Staten 54 bilaterale overeenkomsten tot stand, die enerzijds een vloed van hulp tot gevolg had, maar anderzijds aan de Amerikanen een stevi ge greep op het land verschaften. GEDURENDE geruime tijd mis schien wel te lang heeft Washington de inschikkelijkheid van zijn partner als „vanzelfsprekend" beschouwd. Het mili taire apparaat besliste naar eigen goed dunken: de door Moskou verfoeide U 2- spionagevluchten hadden Turkije tot thuis basis. Tijdens de ingreep in Libanon ston den alle marinehavens en luchtbases letterlijk volgestouwd met oorlogsgoede ren, en gedurende de Cuba-crisis verre zen kernraketbases als paddestoelen uit de grond. En van dergelijke ingrepen kwam de Turkse regering soms pas op de hoogte als zij een feit waren. Misschien heeft Amerika het incasse ringsvermogen van zijn bondgenooot ver ontachtzaamd en tè lang op de proef Vanaf dit moment groeide in Turkije het besef, dat men niet in alle opzichten op de steun van de bondgenoot kon re kenen. Men realiseerde zich dat 't land zich eigenlijk tè consequent van de Sovjet- Unie had afgekeerd, waardoor het geen enkele dekking in de rug had, zelfs geen gespreksbasis bezat, toen de Cyprus- kwestie dat eiste. Geleidelijk aan is An kara tot de overtuiging gekomen, dat I waar zoveel andere westelijke landen al lang economische betrekkingen met de Sovjet-Unie hadden aangeknoopt ook Turkije niet mag achterblijven. Deze klimaatswijziging in het zuide- j lijke buurland is door de Russische lei ders met onverholen instemming en me dewerking begroet. Turkse parlementa riërs bezochten de Sovjet-Unie, en een tegenbezoek van de Russen, onder Pod- gorny (de huidige Russische president) volgde. Anderhalf jaar geleden reisde Gromyko naar Ankara en legde daar de grondslag voor het bezoek van de hui dige Russische missie aan Turkije. Er POLITIEKE KRINGEN in Ankara ver wachten dat het overleg tussen Kosygin en Demirel zich, in principe, zal bezig houden met een versterking van de con tacten op economisch en technisch ter rein. Maar ongetwijfeld zullen ook de gevoelens op het politieke vlak worden af getast. De houding van de Turkse rege ring is gericht op een streven naar een gezonde coëxistentie tussen beide landen, waarbij zij voorop stelt dat de huidige banden binnen de NAVO volledig gehand haafd zullen worden. „Wij zullen geen tweede Frankrijk wor den" was het even korte als afdoende antwoord dat ik in Ankara kreeg. „Maar anderzijds zullen wij alles nalaten waar door de Sovjet-Unie zich, vanaf ons grond gebied, rechtstreeks bedreigd zou kun nen voelen". De kans is niet uitgesloten dat de Rus sen in de komende dagen een dusdanige toegeeflijkheid tonen dat het langslepende grensgeschil in de oostelijke provincie tot een snelle oplossing kan komen. Daarmee zal de weg zijn vrijgemaakt voor de bouw van een enorm Turks-Russische water krachtcentrale in dit grensgebied. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat ook Cyprus ter sprake komt. Demirel zal bij zijn partner vragen waarom hij de wapenleverantie van Tsjechoslowakije heeft toegestaan, terwijl juist de Sovjet-Unie zich in de Verenigde Naties voor een wapen-embargo heeft uit gesproken. De Russen moeten van de zending naar Cyprus op de hoogte zijn ge weest. Immers, volgens het Warschau-pact dienen de lidstaten elkaar toestemming te vragen bij wapenleveranties buiten het bondgenootschap. ADVERTENTIE Kosygin gesteld. Hoe het ook zij, de Turkse pro-1 Amerikaanse houding van vroeger is ge leidelijk weggeëbd. De situatie is ech ter niet, zoals links-georiënteerde bla-1 den suggereren, dat van een uitgespro ken anti-stemming sprake is. Officieel I staat men in Ankara nog steeds zeer positief tegenover de aanwezigheid van de Amerikaanse partner, maar ook in regeringskringen is men niet meer on gevoelig voor de groeiende weerstand, die nu in vele streken tegen de buiten landers aanwezig is en die plotseling tot uitbarsting kan komen. Nog de vorige maand ontstonden he-1 vige onlusten in Adana, waar buiten zin-1 nen geraakte Turken hun woede koel den op alles wat buitenlands was. omdat I zij meenden dat Amerikaanse militairen Turkse vrouwen hadden gemolesteerd. Duizenden inwoners trokken door de stra-1 ten, een spoor van vernietiging achter zich latend. Buitenlanders zochten in pa niek een toevlucht op de luchtmachtba sis. De Turkse minister van Defensie kwam bezorgd over om zich van de toe stand op de hoogte te stellen. Ook op een ander vlak, en dat is in feite van meer rechtstreekse invloed ge-1 weest op de Turks-Russische toenade ring, heeft de houding van de V.S. veel I emotionele reacties opgeroepen. Dat be treft het hete hangijzer tussen Turkije en Griekenland: de kwestie-Cyprus, die juist dezer dagen weer tot kookhitte is gekomen vanwege de Tsjechische wapen-1 leveranties aan Makarios. Toen in december 1963, de „bloedige I kerstmis" op Cyprus uitbrak, en de ge moederen in Turkije hoog waren opge zweept, werd van de regering slechts één daad verwacht: een onmiddellijke ac tie om de Turkse minderheid op het ei land te steunen. Hoewel dit, tot onge-1 twijfeld rampzalige gevolgen geleid heb bende ingrijpen, gelukkig is uitgebleven, hebben de VS veel aan sympathie ver-1 speeld toen uitlekte dat president John son in deze tumultloze dagen persoonlijk I aan Ankara had laten weten, dat de door de VS aan Turkije geleverde wa pens en vliegtuigen niet voor Cyprus moch ten worden gebruikt en dat ook op Ameri kaanse of Navo-steun niet gerekend mocht worden, omdat dit een conflict met de Sovjet-Unie zou betekenen. STOCKHOLM. De Amerikaanse ex- priester Harold Mitchell Koch, die in sep tember naar de Sovjet-Unie reisde en daar asiel vroeg, is nu in Zweden. Zowel daar als in de VS is het nieuws van de terugkeer van Koch ingeslagen als een bom. In de algemene opwinding verdween de heer Koch, maar werd na enige tijd teruggevonden in een kamer van het in ternationale studententehuis in Lund in Zuid-Zweden. Hier heeft hij zichzelf op gesloten en weigert iemand te ontvangen. Hij geeft zijn commentaren via de geslo ten deur. ADVERTENTIE NEW YORK (AFP) De uitgevers maatschappij Harper and Row heeft mee gedeeld dat zij het boek „De dood van een president" van William Manchester ondanks de bezwaren van mevrouw Ken nedy „in het belang van de geschiedkun dige juistheid" toch zal uitgeven. Een woordvoerder van de familie Ken nedy heeft hierop onmiddellijk met een communiqué geantwoord, waarin hij Manchester en de uitgeversmaatschappij er opnieuw van beschuldigt de door de schrijver ondertekende overeenkomst met mevrouw Kennedy te hebben geschonden. „Deze schending zal blijkbaar enorm veel opbrengen", zegt het communiqué. (Van onze correspondent) PARIJS Het jongste internationale I rendez-vous dat president De Gaulle in Parijs ter gelegenheid van de NAVO- vergadering had belegd, heeft zijn partner de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fanfani, niet het resultaat opgele verd dat hij verwachtte. Gedurende 35 mi nuten heeft de Italiaanse bewindsman met de Franse president gedachten uitgewis seld over de Europese politiek, maar bij zijn vertrek uit het Elysée was voor minis ter Fanfani toch niet het groene licht ont stoken voor een nieuwe Europese topcon ferentie, waarop hij kennelijk had ge hoopt. Wel is Parijs officieel van oordeel dat zich vorige week een lichte politieke aard- I verschuiving heeft ingezet. Ook binnen de NATO meent men nu een ontwikke- I ling te kunnen signaleren waardoor de DARMSTADT (DPA) In het proces tegen acht voormalige leden van de nazi Sicherheits Dienst", die beschuldigd wor den van moord op 40.000 joden tussen 1941 en 1943 in het Poolse district Kolo- mea, heeft de rechtbank in Darmstadt Europese landen zich steeds duidelijker gisteren besloten, de behandeling van de van de Verenigde Staten distantiëren. In zaak tegen de 74-jarige hoofdverdachte dit verband is het opvallend geweest, dat Herbert Hartel stop te zetten. voor het eerst in het slotcommuniqué de De gewezen „SS-Hauptsturmführer" Vietnam-oorlog niet meer werd genoemd, wie alleen al 17.000 moorden ten laste De oproep tot militaire of andere steun die werden gelegd, mocht naar huis gaan om- hij aanvankelijk tegenover zijn NAVO- dat hij niet in staat werd geacht nog lan-1 bondgenoten wilde lanceren, is de Ameri- ger verhoord te worden. Hij heeft drie ëneenhalf jaar in voorarrest doorgebracht. Tijdens het proces had Hartel steeds huilbuien gekregen zodra hij iets moest zeggen over zijn optreden in Kolomea. Hij betuigde telkens weer zijn onschuld. Twee artsen hebben voor de rechtbank verklaard, dat er weinig kans bestaat dat Hartel binnen afzienbare tijd zover is dat hij weer voor kan komen. kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, vorige week in de keel blijven steken. Gelijktijdig werd van Britse en van andere zijde een omzichtig offensief in gezet, met het doel Groot-Brittannië's toe treding tot de EEG ten tweede male voor te bereiden. Die beide stromingen heb ben echter in Franse ogen nog geen kris tallisatiepunt bereikt en om die reden mag met aannemen, heeft De Gaulle het nog voorbarig geacht, het vroegere plan-Fou- chet voor een verenigd Europa op Gaul listisch en dus niet geïntegreerde grondslag, opnieuw officieel aan de orde te stellen. BONN (Reuter) De Westduitse coa litieregering van Christen-Democraten en Sociaal-Democraten heeft maandag de waarnemend hoofdredacteur van het weekblad Der Spiegel, de 44-jarige Con rad Ahlers, benoemd als haar plaatsver vangend woordvoerder. Een artikel dat Ahlers in 1962 publi ceerde over de gebrekkige stand van za ken bij de Westduitse strijdkrachten, deed veel stof opwaaien. De toenmalige minis ter van Defensie, Strauss, die herhaalde lijk het mikpunt van critiek van Der Spiegel is geweest, zag in het artikel een middel om het blad aan te pakken, omdat het defensiegeheimen zou hebben onthuld. Via de Westduitse militaire attaché in Madrid liet hij Ahlers in zijn Spaanse va kantieverblijf aanhouden en gevankelijk naar de Bondsrepubliek overbrengen Spoedig bleek echter dat er tegen Ahlers en tegen Der Spiegel geen bewijzen te vinden waren. Het aandeel dat Strauss in de zaak had gehad, kostte de bewindsman toen zijn portefeuille. Thans maakt Straus weer deel uit van het kabinet als minis ter van Financiën. De nijlpaarden in de Amsterdamse Artis, die het vele jaren lang met een schamel verblijf moestén stellen, hebben nu een fraaie nieuwe behui zing gekregen. De verhuizing van de kolossen verliep vlot. Hier stapt ,Jan" voorzichtig en nog wat on wennig in zijn nieuwe bassin. ATHENE (Reuter en DPA) - Een West duitse kapitein, die in de nacht van 10 op 11 september twee Turkse verstekelin gen voor de kust van Kreta overboord liet zetten, is gisteren in Athene tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld met af trek van drie maanden voorarrest. Een van de verstekelingen, die zwem mend de kust van Kreta wist te bereiken, heeft verklaard, dat de gezagvoerder hem en zijn kameraad gedwongen had over boord te springen. De kapitein stelde ech ter dat de twee verstekelingen, die zich op 7 september in de haven van Beiroet op zijn schip, de „Rudgert Vinnen" uit Bremen verborgen hadden, op hun eigen verzoek, met proviand en een vlot over boord waren gezet. De andere versteke ling, een jongen van achttien jaar, is spoorloos verdwenen. De rechtbank veroordeelde de kapitein, omdat hij mensen zonder hulp op zee had achtergelaten en het binnenkomen in Grie kenland van verstekelingen had verge makkelijkt. De kapitein is inmiddels op vrije voe ten gesteld tegen betaling van ongeveer 5.500 gulden. De geest van het kerstfeest werd niet vaardig over de meer dan zeshonderd moeders, die hun spruiten naar een kinderpartijtje in het Britse Doncaster vergezelden. Er lag een berg van twee duizend pakjes. Elk geschenk droeg de naam van een kind. Alles verliep vre dig tot iemand aankondigde, dat men thans tot uitreiking van de pakjes zou overgaan. Enkele moeders konden haar be geerte niet meer baas en snelden naar de stapel om daarin te grabbelen. De andere moeders, die vreesden dat haar kinderen niet aan hun trekken zouden komen, vlogen ook op de pakjes af. „Het leken wel beesten. Ik vreesde, dat de kinderen onder de voet gelopen zouden worden. Ik zal zeker nooit meer een kinderfeest geven", zei een van de organisatoren. BONN De Raad van Ministers van de Westeuropese Unie is maandag een bijeenkomst van twee dagen begonnen onder voorzitterschap van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Brandt. Hij pleitte voor „stapsgewijze en welover wogen" vermindering van de strijdkrach ten in Europa. Hij waarschuwde er echter voor alleen in Midden-Europa een kern wapen vrije zone te scheppen. Om het machtsevenwicht niet te verstoren, zou een overeenkomst tot geleidelijke vermid- dering van kernwapens in heel Europa gesloten dienen te worden. Brandt is voorts van oordeel, dat een doeltreffend stelsel van Europese veilig heid eens in de plaats zal moeten komen van de splitsing van Europa. „Maar de huidige Russische politiek wil de deling van Duitsland en Europa bestendigen." BOEDAPEST (AFP) In de Hongaar se hoofdstad Boedapest is maandag een proces begonnen tegen veertig verdachten die beschuldigd worden van deviezen- smokkel op grote schaal en andere mis drijven. De hoofdverdachte is de 68-jarige uit Wenen afkomstige Laszlo Schwarcz, die een dubbele nationaliteit Oosten rijkse en Hongaarse zou hebben. Hem wordt tèn laste gelegd dat hij in Honga rije auto's heeft verkocht zonder de de- viezenbepalingen in acht te nemen, waar door hij de Hongaarse staat voor meer dan twee miljoen heeft benadeeld. Ook zou hij juwelen hebben verhandeld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17