Enschedeër vond waarmee vetten middel uit verdwijnen Ook met stookolie bedekte stranden kunnen ermee worden schoongemaakt Beeld van Boer Koekoek Slecht weer klacht van veel toeristen in „zonnig" Italië Nog steeds koestert opvattingen over de Brit bizarre het continent" Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Engeland en de EEG (I) Twee VN-commissies krijgen in Oostenrijk een onderdak <6 TRIMPH DEALER In Engeland twee keer veroordeeld voor sigaren- smokkel Dief sloeg zijn slag bij juwelier V erkiezingsactie „2 op wielen" van P.v.d.A. defensie koopt nog 27 helikopters Politie treedt op tegen Duitse Lotto De vier middelen, verenigd in Chelarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 Geluk en fantasie' Ook stranden Andere vindingen HARRY OOMEN Romeo's niet zo lastig" Vier middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderen! Leiderschap Wilsons argumenten Ook wereldconferentie voor ruimtevaart zal in Wenen worden gehouden Voorkeur Kort nieuws AUTO-HOLLAND TEL.: 14778 SPAANSE SINAASAPPELEN ...uw wintervoorraad zon EXAMENS veel geld aan verdiend. Het was een mooi begin. Die hoofdonderwijzer had gelijk. Mijn rapporten waren nooit daverend, maar ik red me wel", zegt hij vol zelf vertrouwen. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Het is voor uit vinders vaak moeilijk hun ideeën ge accepteerd te krijgen. Dat heeft ook de heer H. de Vries in Enschede meer dan eens ervaren. Toen in het voorjaar een deel van de kust bij Schouwen-Duiveland overdekt werd door een koek van stookolie bood de heer De Vries de burgemeester aan, die oliekoek te verwijderen met een speciaal door hem uitgevonden prepa raat. Hij wilde het voor f 20.000 doen. Bedankt voor het aanbod, zei de burgemeester. Het strand werd daar na schoongemaakt door de olie met een halve meter zand te bedekken. Kosten ruim f 50.000. Eind vorig jaar werd de haven van Rotterdam bedekt met een laag kerosine. De brandweer commandant deed via de radio een beroep op iedereen, die een oplossing wist. De heer De Vries reageerde daarop. Commentaar van de brand weercommandant. „Uitstekend, stuurt u uw idee maar in drievoud in". Het middel, waarmee de heer De Vries vet en olie laat „verdwijnen", heeft hij zelf uitgevonden. Hij noemt het „cleano- sol" en heeft er octrooi op gekregen. Vraag hem niet hoe de samenstelling van dit middel is. Hij zal even glimlachen, maar vertellen zal hij het niet. Twee jaar geleden kwam de heer De Vries met zijn vinding op de markt na veertien dagen experimenteren. „Het was gewoon een kwestie van een hoop geluk wat gezond verstand en een flinke portie fantasie", zegt hij. „Emulgerende midde len, middelen die de oliedelen tijdelijk scheiden, waren er al lang op de markt maar er was geen middel, dat olie en vet afbreekt. Dat middel heb ik uitgevonden. Van de olie of het vet dat met cleanosol In aanraking is geweest blijft alleen wat water over", zegt de heer De Vries, die hardnekkig blijft volhouden van chemie geen verstand te hebben. De gemeente Enschede gebruikt clea nosol om werkplaatsen, waar veel met olie en vet gewerkt wordt, te ontvetten. In tal van textielfabrieken worden de weef getouwen, die vroeger met petroleum wer den gereinigd, nu schoongemaakt met het niet brandgevaarlijke cleanosol. In München bleek 10 kilogram cleanosol voldoende om een met vettig roet bevuil de Amerikaanse kazerne smetteloos schoon te maken. In een autobandenfa briek waar men met vettig roet werkt, wordt dag-in-dag-uit cleanosol gebruikt. Je kunt er ruiten mee schoonmaken, in garages worden er motoren mee gepoetst en je zou het desnoods als afwasmiddel kunnen gebruiken. Ook verstoppingen in afvoerleidingen verdwijnen ermee. Als het maar geen plasticbuizen zijn, want die verdwijnen er ook door". Volgens de heer De Vries is zijn middel ook doeltreffend voor de met een drabbi ge laag stookolie overdekte stranden Als je er wat liters cleanosol op spuit, blijft er alleen wat water achter, zonder een spoortje olie". In Enschede is er een textielfabriek geweest, die drie ton stook olie in de riolering gooide. „Eventjes de hogedrukspuit met cleanosol erop en de zaak was bekeken", aldus de heer De Vries. Cleanosol is niet de enige vinding waar de heer De Vries trots op is. „Twentse Krijtfabriek" staat met forse letters op zijn woning in Enschede. Van die fabriek is hij directeur. Maar in en ander be drijfje maakt hij niet alleen cleanosol, maar ook garbosol, een uitwasbaar tex- tielmerkkrijt, waarop hij zelfs een we reldoctrooi verkreeg. Bovendien wordt er in dat bedrijfje ook gewerkt aan hou ten puzzels van Pipo de Clown, die hij volgens een eigen procédé zeer snel kan vervaardigen. Toen de heer De Vries de school verliet, zei zijn hoofdonderwijzer „Laat die maar lopen, die redt zich wel" Hij heeft nu twaalf mensen in dienst. Hij begon als schoonmaker van in textielfa brieken gebruikte buizen. „Daar heb ik ADVERTENTIE De 34-jarige scheepskok van een Ne derlands motorschip is in Barking (En geland) veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens het ontduiken van de Engelse invoerrechten op vijfduizend sigaren. De kok was vorige maand ook al veroordeeld tot een boete van 100 pond 1000) voor eenzelfde misdrijf. Voor de rechter verklaarde hij geldzorgen te heb ben dooi een zieke vrouw en een oud huis dat gerepareerd moet worden. ADVERTENTIE voor Haarlem- en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 Bij een in de afgelopen nacht gepleegde inbraak bij een juwelier aan de Pleinweg in Rotterdam-zuid zijn voor enige tien duizenden guldens aan gouden armbanden en gouden horloges gestolen. De dader kwam de juwelierszaak binnen door het forceren van een deur. De beeldhouwer Tomasso Geraci maakt in Rotterdam voor een on bekende opdrachtgever een negen meter hoog beeld van boer Koekoek. Hier de kunstenaar met een gedeel te van zijn reuzenbeeld: een onder been en het gezicht. Rechts het gipsen ontwerp: een mannenfiguur met vrouw naar de hemel opge heven. ROME (AP). Toeristen, die Italië bezoeken klagen niet zozeer over de avances van de plaatselijke Romeo's en alle kabaal en herrie, maar over het slechte weer in dit land van zonneschijn. Dit is een van de conclusies uit een opinie-onderzoek, dat Italië's Nationale Dienst, voor Vreemdelingenverkeer (Enit) heeft ingesteld naar aanleiding van de klachten, dat buitenlandse vrouwen de Latijnse minaars die hen op straat las tig vallen een verschrikking vinden en dat het lawaai de toeristen naar rustiger landen jaagt. Enit ontdekte tot eigen verbazing uit de antwoorden dat de meeste vrouwen die Romeo's niet zo erg vinden en dat het lawaai evenmin afschrikwekkend werkt. Na vraaggesprekken met buitenlanders die Italië na een vakantiereis verlieten, rapporteerde ENIT dat: Slechts twee percent van de vrouwen weinig sympathie voor de Italiaanse man nen kon opbrengen. Eén percent van de toeristen klaagde over het lawaai. Tien percent van de toeristen klaag de over het lawaai. Tien percent was ontstemd over het slechte weer, dat op wrede wijze een ein de had gemaakt aan hun dromen over een verrukkelijke tijd in zonnig Italië. Zij verklaarden nooit zoveel regenbuien en plotselinge temperatuurswijzigingen verwacht te hebben. ADVERTENTIE VOOR AL UW CARROSSERIE- EN PLAATSCHADES Gedurende vijf weken, van 11 januari tot de verkiezingsdatum 15 februari, zal een karavaan met topfiguren van de Par tij van de Arbeid door het land trekken om persoonlijk contact op te nemen met de kiezers en hen de gelegenheid te ge ven tot het stellen van vragen en het voeren van discussies. De oud-minister van Economische Zaken drs. J. M. den Uyl, zal als lijstaanvoerder de verkie- zingstocht leiden. De karavaan bestaat uit een grote bus, die zal fungeren als algemeen informa tie-centrum, gevolgd door een tiental kleinere bussen, die regelmatig in diver se plaatsen zullen uitzwermen. De actie begint in Groningen en eindigt in Amsterdam. In de stopplaatsen zullen openbare ver gaderingen en spreekbeurten worden ge houden. De karavaan, die per semafoon in con tact blijft met het secretariaat in Am sterdam, zal ongeveer 3000 kilometer af leggen. De actie heet „2 op Wielen" (De PvdA heeft bij de verkiezingen lijst 2). (Door onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) LONDEN. Uit een recent opinie onderzoek is gebleken dat achttien percent van de geënquêteerde Engel sen in twijfel verkeert over een even tuele toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap. Veertien percent was tegen, 68 per cent was voor. Het onderzoek ver meldt niet wat de argumenten van de twijfelaars waren, maar in Londen kan men in enkele gesprekken ge noeg gelijkluidende thema's horen om te ontdekken dat de Brit nog steeds bizarre opvattingen koestert over wat hij „het continent" noemt. Gewend aan de isolatie van zijn eiland blijkt deze Brit zich moeilijk te kunnen verplaatsen in een Europa waar het grensverkeer nu meer formaliteit dan be veiliging is, waar het internationale trein en busvervoer even normaal zijn als lo kale verbindingen, en waar men zo nodig binnen 24 uur uit en thuis kan zijn van een buitenlands bezoek. Wat deze Engelsman wel het minst aan trekkelijk vindt, is de gedachte dat, net zo makkelijk als de Europeaan naar het buitenland kan reizen, de vreemdeling ook de eigen landsgrenzen kan overschrij den. Want al gelooft men in Engeland al lang niet meer in het principe van „splen did isolation", men is er heimelijk dank baar voor dat er nog altijd het Kanaal is dat Engeland van „het continent" scheidt. Gepaard aan deze houding gaat de niet minder verouderde opvatting dat Enge land, als door een natuurwet, voorbe stemd is leiding te geven, het roer in handen te nemen, de beslissende koers te bepalen die andere zullen volgen. Een Engelsman zei: „Er is nooit een periode geweest in de zorgelijke geschiedenis van ons continent dat er geen beroep op Engeland werd gedaan om een beslissen de en kostbare rol te spelen in zijn aan gelegenheden. Maar al te vaak ontston den deze situaties doordat Engeland er niet voldoende bij werd betrokken om in vloed uit te oefenen op de gebeurtenis sen die eraan vooraf gingen." ADVERTENTIE Deze Engelsman is George Brown, de huidige minister van Buitenlandse Zaken, en zijn uitspraak was de inleiding van zijn verklaring in het Lagerhuis waarmee een twee-daags debat over Engelands toetreding tot de EEG werd geopend. ,,De kwestie is niet of wij ons bij Europa zullen voegen. Wij zijn er altijd al deel van geweest," zei hij. „De kwestie is of wij een dusdanige rol kunnen spelen dat het continent van nu af aan verenigd zal zijn en wij er de effectieve leider van zullen zijn." Vermoedelijk was deze uitlating min der bedoeld als aanduiding van de positie die Engeland in de EEG denkt in te ne men, dan wel bestemd om de gehavende Britse trots over de afwijzing van de vo rige toetredingspoging in 1962 wat uit te deuken. Niettemin is het deze opvatting over Engeland, die Europese staatslie den in de komende maanden zullen ana lyseren, wanneer minister Brown en pre mier Harold Wilson de EEG-hoofdsteden afreizen om er voorbereidende besprekin gen te voeren. „Hier in Londen moet de gedachte nog baanbreken dat er in de EEG geen plaats is voor prima donna's", zei een EEG- functionaris die ik naar zijn mening over de uitlating van minister Brown vroeg. ,Men zal moeten wennen aan de EEG als een gezamenlijke onderneming met een gemeenschappelijk leiderschap." Niet alleen Westeuropese politici, maar ook leidende figuren, die in Engeland zelf de E.E.G.-gedachte voorstaan, zullen begin volgend jaar veel aandacht beste den aan de uitlatingen van en de manier waarop vooral premier Harold Wilson de besprekingen zal voeren. Premier Wilson was in 1962 nog een van de sterkste te- gestanders van Engelands pogingen tot aansluiting met de EEG. Een van zijn argumenten was toen: „De EEG, of wij er nu in zitten of buiten staan, is in op zet beperkend." Ook was hij van mening dat toetreding alleen maar nadelig kon zijn voor de Engelse handel met Oost- Europa, China en de Sovjet-Unie. Wat heeft de Britse eerste minister tot andere gedachten gebracht? In een uit eenzetting op 17 november gaf premier Wilson o.a. de volgende redenen: 1. Hij had meer vertrouwen gekregen in een elastische toepassing van het ver drag van Rome, dat de structurele basis vormt van de EEG. 2. De aangesloten landen van de Euro pese vrijhandelsassociatie (de buiten de EEG georganiseerde landen, bekend als „de zeven", waartoe ook Engeland be hoort) zouden sinds 1962 tot de conclusie gekomen zijn dat toetreding tot de EEG gewenst is. 3. Hij voorzag de mogelijkheid van het „kruiselings paren van stemmen" bin nen de EEG tussen de oorspronkelijke leden van de vrijhandelsassociatie en de oorspronkelijke leden van de EEG. (Pre mier Wilson suggereerde hiermee dat Engeland door middel van een stern- methode zijn belangen kon beschermen, wanneer gestemd zou worden over een voorstel dat voor Engeland nadelig zou zijn). Ondanks deze vaag gestelde argumen ten, vragen vooral veel leden van de conservatieve partij in Engeland zich af in hoeverre premier Wilson en zijn La- bourpartij werkelijk met hart en ziel de EEG-zaak zijn toegedaan. Hun vrees is dat de Britse premier zich in zijn be sprekingen met de Europese politici op een te hovaardig standpunt zal stellen, met de kans dat Engeland een tweede keer achter het EEG-net zal vissen. Maar EEG-waarnemers in Engeland wijzen op belangrijke veranderingen sinds 1962. Een hunner zei: „Er is nu een algemene aanvaarding van het feit dat Engeland het economisch alleen, bui ten de EEG, niet redden kan. Een ander belangrijk punt is een groeiende teleur stelling over de verwerkelijking van het Gemenebest-ideaal. Men is er veel minder optimistisch over, en men maakt zich bezorgd over de invloed van de ontwik kelingslanden in het Gemenebest. Ook komt men nu langzamerhand tot de ont dekking dat Engeland niet zo groot en machtig is als men altijd dacht. Men begint in te zien dat het van de orde van Frankrijk of Duitsland is, en niet zoiets als de Verenigde Staten." Ongeveer vijftig lagerhuisleden van de Labourpartij zijn onwrikbaar in hun op positie tegen de EEG. Aan hun zijde staat een kleine groep uit de rechtse vleu gel van de conservatieve partij. Een 150 parlementsleden van beide partijen en van de liberale partij vormen de avant garde die toetreding wenst. Wat dat be treft heeft premier Wilson het aanzien lijk makkelijker, wanneer hij straks om goedkeuring van het toetredingsbesluit moet vragen, dan Edward Heath in 1962 toen de huidige eerste-minister de anti fractie aanvoerde. (Van onze correspondent) WENEN De economische com missie van de Verenigde Naties in New York heeft met 72 tegen 47 stemmen de Oostenrijkse hoofdstad Wenen gekozen tot zetel van het VN- bureau voor industriële ontwikkeling (UNIDO United Nations Industrial Development Organization)Dit is zeker een kleine morele overwinning voor Wenen, omdat er op Parijs, dat eveneens mededong, slechts 47 stem men werden uitgebracht. De voorsprong van Wenen iS te danken aan de ontwikkelingslanden maar toch ook aan de Verenigde Staten, die dé po sitie van Frankrijk in de Verenigde Na ties niet willen versterken, nu de NAVO met de gehele Amerikaanse staf Frank rijk heeft moeten verlaten. Wenen is daardoor de zetel geworden van twee organisaties van de Verenigde Naties namelijk op de eerste plaats van de internationale kerncommissie en nu ook van de organisatie voor industriële ontwikkeling. De Oostenrijkse hoofdstad geniet in internationale kringen de naam dat zij voor een dergelijke taak buitenge woon geschikt is, omdat zij voor conferen ties, vergaderingen en desnoods ook voor bals en andere aangelegenheden over een groot aantal goed onderhouden paleizen beschikt, respectievelijk nog uitgestrekte bouwgronden ter beschikking kan stellen. De Oostenrijkse regering heeft nu aan de Verenigde Naties een drietal stukken grond gratis aangeboden, die uitgekozen kunnen worden voor de bouw van een nieuw bureau. In de tussentijd heeft zij aan de UNIDO een groot gedeelte van een nieuw kantoorgebouw ter beschikking gesteld. Vooral de onderontwikkelde landen ge ven de voorkeur aan de hoofdstad van Oostenrijk, omdat dit land neutraal is, Zij verwachten dat zij hun belangen in zake ontwikkelingshulp gemakkelijker in een neutraal klimaat kunnen behartigen. Een ander succes behaalde Oostenrijk doordat de wereldconferentie voor ruim tevaart in de loop van september 1967 in Wenen zal worden gehouden. Op deze bij eenkomst zullen besluiten worden geno men inzake de mogelijkheden van de ruimtevaart voor vreedzame doeleinden De Oostenrijkse regering heeft zich bereid verklaard om de extra kosten voor dit plan over te nemen. Ontslag. Een van Spanje's arbeiders pdiesters, de jezuïet Amandra, is ontsla gen, omdat hij deelgenomen heeft aan vakbondswerk. Pater Amandia had twee jaar in de fabriek gewerkt. Amsterdamsevaart 28 - Haarlem DEN HAAG. Het ministerie van De fensie heeft bij de Franse luchtvaartin dustrie Sud Aviation nog eens 27 heli kopters besteld van het type Alouette-III, waarvan er reeds 45 bij de Koninklijke Luchtmacht in gebruik zijn. Met deze derde en laatste order wordt het reeds in de Defensienota van 1964 aangekon digde aankoopbeleid ten behoeve van de groep lichte vliegtuigen van het eerste legerkorps afgerond. De toestellen, die behalve de piloot zes personen kunnen vervoeren, worden gebruikt voor artille riewaarnemingen, transportdoeleinden en gewondenvervoer. Zij gaan bij' het leger korps de verouderde Piper Cubs vervan gen. De order, ter waarde van 20 mil joen, wordt afgewerkt in de periode juli 1967 tot december 1968. (Van onze correspondent) DEN HAAG In samenwerking met de postale recherche is de Haagse politie in actie gekomen tegen de Duitse Lotto. Op het hoofdpostkantoor in Den Haag zijn 20.000 enveloppen met het boekje Hoe werkt de Duitse Lotto?" en deelna meformulieren in beslag genomen. Bij een inval in een huis in Scheveningen volgde inbeslagneming van nog eens tien duizenden deelnameformulieren. Tegen de 23-jarige eigenaar van een bemiddelings kantoor van de Duitse Lotto is proces verbaal opgemaakt. Het deelnemen aan de Duitse Lotto is niet strafbaar, maar volgens de Wet op de Kansspelen is het verboden op Neder lands grondgebied handelingen te verrich ten die gericht zijn op de bevordering van buitenlandse loterijen. ADVERTENTIE Pure"zonne-energie"en 30% meer vitamine C, onmisbaar tegen griep en verkoudheid. Gun uzelf een zonnige en gezonde winter... met Spaanse sinaasappelen Doctoraal natuurkunde: E. Bouws (Am sterdam) en J. A. Jansen (Haarlem). Doctoraal scheikunde: C. L. Citroen, L. A. C. Feij, H. Eveis, H. J. Jongsma en met lof P. Th. van Duijnen (Amsterdam). Doctoraal biologie: met lof R. Kraaijen- hof (Amsterdam). Doctoraal geologie: J. Voigt (Amster dam). Doctoraal farmacie: mej. A. H. Venema, mevr. H. C. van Slooten-De Wit en H. G. Oei (Amsterdam). Nijmegen. Kandidaatsexamen pedago giek: W. de Bruin (Heemstede). Amsterdam (V.U.). Mr. B. de Gaay Fortman te Amsterdam is gepromoveerd op een proefschrift over „Mededingings- politiek". Promotor was prof. dr. T. P. van der Kooy. Amsterdam (V.U.). Doctoraal Franse taai en letterkunde: J. A. de Jong (Heemskerk). Prop. theologie: mej. E. J. M. Verduyn (Haarlem). Utrecht. P. H. Vuister uit Utrecht is ge promoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: „The 52 cr (p, y) 53 mn reaction". De heer F. H. Cox uit IJsselstein promo veerde tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op het proefschrift: „De bepaling van fluoride in biologisch mate riaal".

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19