Aluminiumbedrijf in Delfzijl gaat de produktie vergroten Stunt je boven de Theems Uiterst geringe toewijzing Staatslening HETWEER Tweede ovenbatterij komt in 1968 in gebruik Scholieren ontdekken Russische raketbasis morris Fusieplannen bij Douglas Uitkering voor de leden van St. Willibrordus Beroep afgewezen van H. J. v. d. Molen tegen zijn ontslag Kersttransport China en Vietcong wijzen Amerikaans vredesvoorstel af Appels te kust en te keur Corruptie neemt toe in ons land Gele wollen mutsen voor schoolkinderen Soekarno: „Nog steeds strijd om West-Irian" Proces-Dhani nog niet afgelopen Dit kabinet moet niet beslissen over olie-voorwaarden De kerstman kom 52e JAARGANG NUMMER 43 WOENSDAG 21 DECEMBER 19 66 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Uit werkgeversbijdrage: W eerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 17, 19 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond-3 Buitenlands nieuws 3, 17, 19 Ferdinand 4, 24 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11 In de vishal en op zee7 De jeuqd en het kerstgebeuren 15 Topsy 20 Radio en tv 21 Kunst21 Feuilleton 23 Beeldverhalen23 Economisch nieuws 25 Scheepsberichten 25 Sport 27 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Nu en dan regen Vooral in havens omkoping Verkeersveiligheid SUEDE - NAPPAJASJES hazenberg Het woord is aan Eerste-Kamerleden: P a t i s se r i e DEKKERS „MYRIANTHA" iixterftölMOM mode voor heren ZWIER Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije tf^WtfWWMWWWWMftWWWWWWWWWWVWWWIWWW Door enorme overtekening: De 7°/» staatslening 100"/o van f 250 mil joen is ongeveer tienduizend maal «ver tekend, zo wordt in beurskringen aange nomen. Het ministerie van Financiën heeft al een beslissing genomen over de toewijzing: inschrijvers, die niet meer dan f 250.000 hebben ingeschreven, krijgen 50"/o, degenen, die voor meer hebben ge tekend, krijgen f 125.000 plus 0,0027 per cent van het bedrag, waarmee de f 250.000 is overschreden. .A-rWVUMWWMM ftlWWimVAimA/WimMUIIWWWWMWWMWtA/WWV Als resultaat van de bijdragen van werkgevers voor het algemene werk van de vakbeweging heeft de katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven St. Willibrordus (45.000 leden) in de bonds- huishouding middelen kunnen vrijmaken, die deze NKV-bond ten goede wenst te laten komen aan de individuele leden. St. Willibrordus is de eerste vakbond in ongeveer vierduizend leden per jaar van de nieuwe rechten zullen profiteren. St Willibrordus is de eerste vakbond in Nederland, die een definitieve bestem ming heeft gevonden voor de werkge versbijdragen. De uitkeringen zijn door St. Wilibror- dus in twee groepen verdeeld, te weten sociale uitkeringen (bij huwelijk of intre den in geestelijke staat 50,- of 75,-, bij geboorte 50,-, bij invaliditeit van 80 per cent 100,-, bij pensionering 100,-. bij dodelijk ongeval ƒ400,- en bij overlijden 100) en lidmaatschapsuitkeringen, die verband houden met de duur van het lid maatschap (40, 50 en 60 jaar lid telkens ƒ100,-). Het Ambtenarengerecht in Amster dam heeft het beroep, dat de oud-hoofd commissaris van politie van de hoofd stad, de heer H. J. van der Molen, tegen zijn ontslag had aangetekend, ongegrond verklaard. De heer Van der Molen kon nog niet meedelen of hij van deze uitspraak in beroep zal gaan bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Dit moet binnen dertig dagen geschieden. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Veel bewolking met nu en dan regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit wes telijke richtingen. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dank zij de gunstige ontwikkeling van het op 30 juni geopende alu miniumbedrijf in Delfzijl is besloten de produktiecapaciteit te gaan ver groten van 32.000 ton tot 72.000 ton. Hiertoe zal naast de bestaande oven batterij van 120 ovens een nieuwe batterij van 140 ovens worden ge bouwd. Met de uitbreiding is een in vestering gemoeid van ongeveer f 85 miljoen. De financiering hiervan zal rotendeels worden overgenomen door een Nederlands bankconsortium. De drie aandeelhouders Hoogovens 50 percent, Alusuisse 33 1/3 percent en Billiton Mij. 16 2/3 percent hebben zich bereid verklaard naar rato van hun participatie deel te nemen in een ver hoging van het geplaatste aandelenkapi taal van 48,- miljoen tot 72 miljoen. Het met 24,- miljoen vergrote bedrag zal niet ineens worden voldaan. Het ligt in de bedoeling dat binnenkort vast tien percent wordt gestort. Er komt dus 2,4 miljoen op tafel, waarvan Hoogovens 1,2 miljoen moet opbrengen, Alusuisse 800.000,- en Billiton Mij. 400.000,-. De bouw van de nieuwe batterij zal ongeveer twee jaar vergen. Verwacht wordt dat tegen het einde van 1968 met de produktie kan worden begonnen. Het aluminiumbedrijf is een van de nieuwe industrieën, die in het noorden van het land tot ontwikkeling komen dank zij het aardgas. Met behulp van op basis van aardgas opgewekte elektrici teit wordt aluminium vervaardigd uit aluinaarde, afkomstig uit Suriname. Het gas wordt voor dit doel tegen een speci aal tarief geleverd. Het is verheugend dat reeds zo spoedig na de aanvang de levensvatbaarheid van het nieuwe bedrijf is gebleken. De pro- duktie-eenheid waarmede werd begonnen was klein in vergelijking tot hetgeen er op dit gebied in andere landen wordt ge presteerd, waar al veel langer met goed- Een beeld dat men in deze dagen in alle steden en dorpen kan zien: vader heeft een kerstboom gekocht. kope energie (waterkrachtcentrales) kan worden gewerkt. In verband met de bevredigende gang van zaken met de eerste eenheid en de algemeen gunstige verwachtingen over de groei van het aluminiumverbruik wordt de bouw van de produktie-eenheid reeds nu gerechtvaardigd geacht. Van de totale aluminiumproduktie van Aldel is een derde gedeelte bestemd voor de Zwitserse partner, die door het ver strekken van technische kennis en erva ring veel tot de ontwikkeling van het bedrijf heeft bijgedragen. Het aan de Ne derlandse partners, Hoogovens en Biïli ton, toekomende tweederde gedeelte van de produktie wordt verkocht door de ver kooporganisatie Aluminium Nederland Alumined. De directeur van de in ont wikkeling zijnde verkooporganisatie is de heer G. H. Teusink. TOKIO (AP). China heeft vandaag verklaard, dat de laatste Amerikaanse stap om tot vrede te komen in Viet nam „een nieuwe vredesbesprekingszwen del is. Het Amerikaanse imperialisme heeft in feite bekend dat het een ver achtelijke methode toepast van vredesbe sprekingen afdwingen door bombarde menten", aldus het commentaar uit China. Ook de Vietcong-vertegenwoordiger in China heeft de Amerikaanse poging om via de Verenigde Naties vredesonder handelingen op gang te brengen afgewe- Kwekers van een experimentele tuin in het Donetsgebied in de Oekraïne zijn er in geslaagd, een boom te kweken, die 227 verschillende appelsoorten draagt. Dat meldt de Unesco in haar wekelijks nieuwsbulletin. Bij een „privé-enquete" door twee werk geversleden der commissie-Mulder (die in 1962 is ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de behoefte tot strafbaar stelling van de niet ambtelijke corruptie) is de indruk ontstaan dat omkoping zich vooral in de havens voordoet. Dit heeft ir. W. van Osselen, lid van de raad van bestuur van Lips en Gispen N.V., meegedeeld op een in het Kurhaus te Scheveningen gehouden lunchvergade ring van het departement 's-Gravenhage van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en handel. Het werk der commissie-Mulder heeft tot resultaat gehad dat een wetsontwerp tot het strafbaarstellen van de niet ambte lijke corruptie is ingediend dat, naar wordt verwacht, ir het komende jaar in openbare behandeling zal worden geno men. (Van onze correspondent) Om schoolkinderen zoveel mogelijk te beschermen tegen aanrijdingen heeft het gemeentebestuur van het Duitse grens plaatsje Brevell gratis wollen mutsen be schikbaar gesteld. De mutsen zijn geel, vallen in het straatbeeld goed op en re> flecteren bij duisternis. De schoolbestu ren hebben de ouders verzocht hun kin deren niet zonder de mutsen naar school te laten gaan. iii'SH m 4 .v ,v... .-./.V, DJAKARTA (Reuter). West-Irian (het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea) is nog steeds een strijdpunt. De Neder landers willen er een volksstemming. Kunnen we dus zeggen dat onze strijd voorbij is?" Dit zei president Soekarno gisteren in een toespraak tot duizend le den van de hem welgezinde nationalisti sche jongerenbeweging. De president moedigde de jongeren aan „voorwaarts te gaan en nooit terug te trekken" „ik ben met de progressie ven en revolutionairen". Hij vroeg wat de nationalistische jongeren doen voor de progressieve en revolutionaire machten en zei dat de revolutie niet voorbij is. Soekarno deed een aanval op de studen tenorganisatie „Kami" die zijn ontslag en berechting eist. Hij noemde deze jonge renbeweging niet representatief voor het volk. Honderden leden van de Indonesische studentenbeweging hebben in Djakarta tegen president Soekarno gedemonstreerd. Zij eisten dat Soekarno een verklaring geeft over zijn houding bij de mislukte staatsgreep van vorig jaar. DJAKARTA (ANP) De voormalige chef van de Indonesische luchtmacht, Omar Dhani, heeft gisteren voor het tribunaal in Djakarta verklaard, niet te hebben deel genomen aan de mislukte staatsgreep van vorig jaar en geen opstand te hebben geor ganiseerd tegen het bestaande bewind. De beklaagde verklaarde nu in te zien dat hij verkeerd had gehandeld. Vanavond zal het proces worden voortgezet. Men had verwacht dat het proces gisteravond zou eindigen. De openbare aanklager heeft on langs de doodstraf geëist. Dhani's verdediger, Soenarjo, heeft vanochtend in zijn pleidooi gezegd van plan te zijn president Soekarno voor de rechter te dagen. „Hij is de enige die in feite voor de staatsgreep verantwoorde lijk is." (Van onze correspondent) LONDEN Een groepje wetenschappe lijk geïnteresseerde Britse middelbare scholieren heeft in westerse defensiekrin gen opschudding veroorzaakt door met grote accuratesse een nieuwe Russische raket-lanceerbasis aan de rand van de poolcirkel op te sporen. De scholieren ge bruikten voor hun onderzoek een radio ontvanger uit overtollige legervoorraden en een geleende bandrecorder. De plaats van de lanceerinrichting werd berekend aan de hand van baangegevens van on langs in de ruimte gebrachte Kosmos-sa- tellieten. De jeugdige ruimtevaart-enthousiasten, leeftijd dertien tot zeventien jaar houden zich onder leiding van een leraar al ruim een jaar bezig met het „volgen" van de zich regelmatig uitbreidende Kosmos-fa- milie, omdat de signalen van deze satel lieten Engeland bereiken en hun signalen met een standaardradio kunnen worden ontvangen. De scholieren kregen hun eerste aanwij zing over de nieuwe lanceerplaats, toen ze merkten dat de baan van de Kosmos- 112 een andere hoek met de Equator maakte dan de eerder gelanceerde Russi sche satellieten. Na de lancering van de Kosmos-112 in oktober waren ze vrijwel zeker, dat het snijpunt van de baan vlak ken wees op een basis in de omgeving van Archangel. De leerlingen van de Kettering Gram- mar School hebben al eerder successen geboekt met hun eenvoudige apparatuur Zo voorspelden ze de terugkeer van de Kosmos-32 in de atmosfeer nauwkeuriger dan de NASA en ontvingen eerder signa len van de bemande Vostok-1 dan de grote radiotelscoop in Jodrell Bank. Hun nieuwste ontdekking heeft grote strategische waarde. Amerikaanse des kundigen vermoeden dat de basis bij Ar changel een vooruitgeschoven post vormt in het Russische verdedigingssysteem te gen intercontinentale ballistische raketten, Timothy Dill-Russel is een befaam de Londense boeienkoning. Hij werkt altijd in het Piccadilly Theater. Maar dinsdag haalde hij, met het oog op de reclame, een opvallend stuntje uit boven de Thames. Een kraan hees hem via de Chelsea Brug, aan zijn hielen hangend, over de brugleuning, geboeid en wel. In twee minuten had Timothy zich oe- vrijd. Hij oogstte een fiks applaus van het talrijke publiek dat ivas toegestroomd. ADVERTENTIES DEALER voor de Gemeente VELSEN Garagebedrijf MAARSCHALK Hoofdstraat - Santpoort - Tel. 02560 - 8230 Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15532 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 225596 - Amsterdam De kerstman komt bij zonder vaak bij ons aan om practische en nut tige geschenken te kopen. Gemakkelijke fauteuils v.a. 70.00 Bijzettafels v.a. f 9.50 Mimi-sets v.a. ƒ42.511 Gezellige geschenken in Windsor, teak of pa lissander vindt u bij eubelen i.d.rt 1849 BOOT TM. 1204? (di«rstraat\ 52-S4-36/ HAARLEM 's MAANDAGS GESLOTEN Roomboter - Kerstkransen, Weihnachtsstollen, Puddingen, Kerstgebak, Kersttaarten. S.V.P. VROEGTIJDIG BESTELLEN mmmheerlijk Nederlands spreekwoord: Er zijn meer oude pimpelaars dan oude dokters. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft zich gisteren, behalve in onder- wijsaangelegenheden, ook verdiept in de kwestie van de oliewinning op het continentale plat. Ir. Vos (P.v.d.A.) was van mening dat het overgangs kabinet-Zijlstra niet voldoende tijd heeft om de onderhandelingen met de oliemaatschappijen te voeren. „Ik zou het zeer sinister vinden", zei hij, „als door gebrek aan tijd de 500 miljoen, die de regering nu van het Neder landse volk vraagt, met de andere hand zou worden doorgegeven aan de oliemaatschappijen". Mr. Bührmann (C.H.U.) noemde het heel erg triest dat Nederland er in de af gelopen tweeëneenhalf jaar niet in is ge slaagd de bodemschatten „juridisch" uit de grond te krijgen. Dr. Berghuis (A.R.) stelde de vraag of onder de gegeven om standigheden de beslissende maatregelen wel dpor dit overbruggingskabinet ge nomen mogen worden. Met deze opmerkingen reageerden de senatoren op uitlatingen van minister president Zijlstra, waaruit opgemaakt zou kunnen worden dat dit kabinet aan de oliemaatschappijen gunstiger voorwaar den voor het boren in de Noordzee wil stellen dan de vorige minister van Econo mische Zaken, drs. Den Uyl (P.v.d.A.). De Britse regering heeft voorstellen van de hand gewezen om de jonge maar veelbelovende olie- en gaswin ning in de Noordzee te nationaliseren. Richard Marsh, de minister van Ener gie verklaarde in het Lagerhuis dat niets er op wijst, dat de industrie, die in particuliere handen is, niet in het algemeen belang werkt. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Douglas-vliegtuig- f a brieken in Calif ornië zoeken naar fusie partners teneinde aan de groeiende moei lijkheden voor het bedrijf het hoofd te kunnen bieden. North American Aviation, producent van uitsluitend militaire vliegtuigen, wordt genoemd als de eerste gegadigde waarop het samenwerkingsaanbod van Douglas is gericht. General Dynamics en Mc-Donnell Aircraft komen in de tweede plaats. ADVERTENTIES OOOOOOCTXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Kerstgebakjes per stuk 0.44 Kerst Petit-fours per stuk 0.33 Boterkransen 500 gram 6.90 Kerstkransjes 250 gram 1.95 Slagroompolonaises per stuk 0.65 Ijstaarten. 8 personen ƒ5. Weihnachtsstollen 2.60, 3.20, 4.50 Pasteitjes, gevuld en ongevuld, 0.75 en 0.35 Taarten vanaf 4. Chipolata puddingen en tulbanden EERSTE KERSTDAG GESLOTEN. TWEEDE KERSTDAG is onze Auto matiek normaal GEOPEND Lange Nieuwstraat - Tel. 4302 HEEFT WEER WAT Zie pagina 11. Kennemerlaan 36 IJmuiden official dealer BLOEMSTRAAT 34 - IJMUIDEN - TEL. 4208

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1