Wilson niet meer bereid tot concessies aan regime-Smith „Fascistische, racistische groep regeert in Rhodesië CREDIET H.K.C. Weer meisje ontvoerd op Sicilië Flexibele strategie van Washington r Van dag tot dag Dwangarbeid tegen Amerikaan in de Sovjet-Unie geëist Times wellicht toch naar lord Thomson Duitse moeder liet baby verhongeren Franca na proces ondergedoken telegrammen WOENSDAG 21 DECEMBER 19 66 <d Ziet onze etalages Debat s&rtöt Onjuist Gen overmacht r' Ook conventioneel De nieuwe Duitse regering doet haar best de vrees weg te nemen, dat zij een ontspanning in Europa in de weg zou staan. Met name de minister van buiten landse zaken, Wiliy Brandt, heeft in de raad van de Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie in Parijs onderstreept, dat het streven naar Duitse hereniging een betere verstandhouding tussen de Atlan tische en de Oosteuropese blokken niet in de weg behoefde te staan. En in de mi nisterraad van de West-Europese Unie (de zes der EEG en Engeland) heeft hij gepleit voor gelijkelijke vermindering van de strijdkrachten in Oost- en West- Europa. Dit klinkt bemoedigend, maar een dag daarvóór heeft kanselier Kiesinger (die officieel verantwoordelijk is voor het bui tenlandse beleid, zoals Adenauer en Er- hard dat waren) verklaard, dat de Bonds republiek nog altijd rekening houdt met de schepping van een Europese kern macht, met deelneming van de Bondsre publiek als gelijkgerechtigd lid. In dat geval zouden supra-nationale strijdkrach ten en dus een supranationaal Europa ge schapen moeten worden. Men kan echter moeilijk geloven, dat zulk een vooruit zicht aanlokkelijk is voor Oost-Europa, waar men niets zozeer vreest als dat de regering van de Bondsrepubliek „een vinger aan de trekker" krijgt inzake het gebruik van kernwapens. Er zijn de laatste weken in de Duitse pers tal van innerlijk tegenstrijdige uit latingen verschenen van regeringsperso nen der christelijk-socialistische coalitie. Dit komt allereerst doordat de meest uit eenlopende elementen in de nieuwe rege ring zijn opgenomen. Minister Strauss is een felle nationalist, die altijd heeft ge pleit voor vorming van een Europese kernmacht (samen met Frankrijk en eventueel ook met Engeland) en hij is dus de inspirator van zijn geestverwant Kiesinger. Franz-Josef Strauss wil zo de volkomen rechtsgelijkheid verwerven van West-Duitsland met de vroegere bezet ters. De socialisten hadden de laatste tijd meer de nadruk gelegd op een ontspan ning in de verhouding tot Oost-Europa. Als de twee stromingen elkaar neutrali seren wordt ten hoogste bereikt, dat al les bij het oude blijft. En dit lijkt ook wel het meest aanne melijk. Geen enkele Westduitse partij wil bijvoorbeeld officieel afzien van de ver loren gebieden, die nu Pools zijn, en evenmin de Poolse westgrens (Oder-Neis se) erkennen. Er is ook geen sprake van dat het bestaan van de Oostduitse repu bliek zou worden aanvaard: zij blijft voor de regering in Bonn een „bezette zone" die onrechtmatig wordt onthouden aan de Westduitse Bondsrepubliek. Deze alleen zou recht hebben te bestaan. In dat ge val is een gesprek tussen Bonn en Oost- Berlijn onmogelijk. Maar hoe stelt men zich voor dan diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Polen? Dit wil zijn westgrens erkend zien, en het heeft ook officieel het bestaan van de Oostduitse republiek onderschreven. Zoals trouwens alle Oosteuropese landen dat hebben ge daan Tot nu toe gold het beginsel dat West- Duitsland geen diplomatieke betrekkin gen aanknoopt met landen, die de Oost duitse republiek hebben erkend. Onlangs heeft nochtans Kiesinger gezegd, dat men een herziening van dit besluit wilde over wegen. Maar dit mocht er niet toe lei den, dat men zou gaan geloven, dat Bonn zich had neergelegd bij de erkenning van de Oostduitse republiek! Het is moeilijk er uit wijs te worden Ook uit de inconsequentie dat Bonn wel een ambassade heeft in Moskou, terwijl de Sovjet-Uniede Oostduitse repu bliek heeft geschapen! Men kan dus niet goed inzien wat er zou kunnen verande ren in de situatie. Deze brengt mee dat Bonn géén betrekkingen onderhoudt met Oosteuropese landen (behalve Moskou) en dus weinig kan doen voor ontspanning, Het initiatief daartoe zal voorlopig van de andere Westeuropese landen moeten ko men. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse regerings leider, Harold Wilson, heeft dinsdag avond in het Lagerhuis duidelijk ge maakt, dat nu de Veiligheidsraad verplichte sancties tegen Rhodesië heeft afgekondigd alle tot dusver door Londen gedane constitutionele voorstellen aan Salisbury als inge trokken moeten worden beschouwd. Dit betekent dat er geen sprake meer van kan zijn, dat aan Rhodesië onaf hankelijkheid wordt verleend voordat in dat land een meerderheidsregering is gevormd. De Britse regering handelt hier mee in overeenstemming met de belof te die zij tijdens de in september gehou den conferentie van Gemenebest-premiers heeft afgelegd. Wilson betoogde iri het Lagerhuis nog eens, dat hij er tijdens zijn gesprek met de Rhodesische premier Smith aan boord van de oorlogsbodem Tiger, absoluut van overtuigd is geweest, dat zijn ge sprekspartner zelf wel een regeling wil de. Maar de „fascistische en racistische groep in het Rhodesische kabinet heeft de ze regeling verhinderd". LENINGRAD (AFP en Reuter) In Leningrad is tegen de 25-jarige Ameri kaan Wortham vijf jaar dwangarbeid ge- eist. Hij zou illegaal dollars in roebeis hebben gewisseld en een beeldje uit een hotel hebben gestolen. Tegen zijn reisgenoot, de 24-jarige Craddock Gilmour is duizend roebel (ƒ4000) boete geëist wegens overtreding van de deviezenbepalingen. Deskundigen hebben voor de rechtbank verklaard dat zij de waarde van het beeldje van ruim een halve meter hoogte op 3000 gulden schatten. Het stelt een beer voor, die m 1865 door tsaar Alexander II is geschoten Het werd gemaakt door Nikolai Liberich De twee Amerikanen, die als legeroffi cier in West-Duitsland hebben gediend, maakten per auto een vakantiereis. De openbare aanklager eiste ook verbeurd verklaring van de bezittingen van Wortham, waaronder de auto- De uitspraak zou vandaag volgen. De aanklager sprak over een „werk kamp met beperkte tucht": de Russische benaming voor een kamp, waar het werk minder zwaar is en de gevangenen in betere omstandigheden leven. ADVERTENTIE Dames,- Heren- en kinderkleding Betaling v.a. 2,— p. week Jansstraat 51-63 Haarlem Wilsons slotsom was dan ook, dat er met „dit stelletje lieden" niet valt te on derhandelen. Dat het nog tot een hervat ting van de besprekingen zou komen door dat de regering in Salisbury zou ophou den illegaal te zijn, is een mogelijkheid, waarvan Wilson somber opmerkte, dat zij alleen zuiver theoretisch bestaat. Natuurlijk kreeg de premier het weer geducht aan de stok met de conservatieve oppositie, die nog steeds van mening is dat de onderhandelingen niet afgebroken hadden mogen worden en voor Wilson's verklaring dan ook veelvuldig het woord „rampzalig" gebruikte. Heath, Maudling, Douglas-Home en Duncan Sandys, de vroegere minister voor Gemenebest-Zaken die tegenwoordig van af de achterbanken in zijn eentje een eigen oppositie voert, deden een verbe ten aanval op de regering, die „de zaak tot het bittere einde wil uitvechten" en haar stap later nog wel eens diep zal betreuren". Wilson stelde daar tegenover dat de re gering met haar concessies tot het uiter ste is gegaan. „Het regime van de heer (Van onze correspondent) LONDEN In Londen werd gisteren aangenomen, dat lord Thomson, de Cana dees die zijn loopbaan als handelsreizi ger in radiotoestellen begon, en nu meer dan 160 kranten over de gehele wereld bezit en ook eigenaar is van de Schotse commerciële televisie, zijn levensdoel zal bereiken door de beroemdste van alle dagbladen, de Londense „Times", in handen te krijgen. De Britse regering, dit nadat tde schatrijke lord op 30 septem ber een bod deed op het in financiële moei lijkheden verkerende blad, de zaak had verwezen naar een monopoliecommis sie, schijnt nu bereid te zijn de „Times" die een waarlijk nationaal instituut is aan Thomson over te laten. Wel zouden er verschillende beperkende bepalingen worden gesteld. Verwacht wordt, dat de Britse minister van Handel, Douglas Jay, vanavond in het Lagerhuis hierover een verklaring zal afleggen. Smith is het vertrouwen dat wij het hebben geschonken, echter niet waard ge bleken", riep hij uit. „Wij hebben niets anders dan manoeuvres gezien. De Rho desische regering wil onafhankelijkheid tot elke prijs. Dat is voor ons totaal on aanvaardbaar". De Britse premier liet overigens duide lijk uitkomen nog steeds niets voor mili tair optreden tegen Rhodesië te voelen. Hij deed een boze uitval naar de plaats vervangend oppositieleider, Maudling, die tijdens een televisieinterview waarin hij samen met Smith optrad, had geprobeerd deze ertoe te bewegen de op de Tiger ge dane voorstellen te aanvaarden, terwijl hij er dezefde dag in het Lagerhuis te gen had gestemd. Bij alle narigheid is er voor Wilson toch nog een politiek lichtpunt: dankzij deze onverkwikkelijke affaire heeft hij de op standige linkervleugel van zijn partij er zou een revolfe van zeventig Lager huisleden tegen hem hebben gedreigd in bedwang kunnen houden, waardoor hij voor het eerst op de fractie-eenheid kan rekenen in het Lagerhuis. (Van onze correspondent) In een gehucht bij de Duitse plaats Lgngenberg heeft de 31-jarige Margare- the L. haar vijf maanden oude zoontje laten verhongeren. Het was haar negen de kind. Haar man was na zijn ontslag uit de gevangenis aan de drank geraakt en zette zijn weekloon om in alcohol. Om haar man te laten zien wat er met de kinderen gebeurt als er thuis onvoldoen de geld is, liet de vrouw haar kleinste kind verhongeren. Zij is gearresteerd. Vijf kinderen van het echtpaar zijn in een tehuis voor kinderen ondergebracht. ADVERTENTIE TOS CA EAU D COlOG ^CKlNGASSEN'#11 TRAPANI (AP en AFP). De 22- jarige Siciliaanse Mattea Ciavarolo is gisteren in Salemi, 45 kilometer van Trapani op Sicilië, ontvoerd door haar ex-verloofde, de 28-jarige Andrea Vir tuoso. Zij werd door twee mannen in een auto gesleurd en weggevoerd. Drie dagen geleden werd in Trapani de Siciliaan Filippo Melodia tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij een meisje had ontvoerd en onteerd. Zij wilde hem niet trouwen. Het meisje, de 18-jarige Franca Viola verzette Zich tegen de eeuwenoude wetten van de mafia, evenals de vijftigjarige weduwe Sera'fina Battaglia. Beide vrou wen zijn uit vrees voor hun leven nu ondergedoken. Serafina heeft eerst haar man en daarna haar zoon verloren in een bloedvete, die in acht jaar twaalf men senlevens heeft gekost. Ze is toen naar de politie gegaan, waarmeee ze de mafia- (Van onze correspondent in Washington) Steeds meer geruchten willen dat de Amerikaanse regering terugkomt van haar sinds 1961 uitgestippelde strategie, die inhoudt dat naast het kernwapenschild een ruime conventionele strijdmacht de communisti sche tegenstander moet afschrikken van kleine militaire avonturen, waarop een atomaire reactie ongeloofwaardig zou zijn. Volgens deze ge ruchten, die voor de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" al aanleiding zijn geworden om te pleiten voor een „omdenken' van de Westduitse strategische positie, zouden de relatief hoge kosten van conventionele troepen minister van Defensie McNamara ertoe bewogen hebben de strategische nadruk te verschuiven naar raketten met kernkoppen, met andere woorden weer in de richting van John Foster Dulles' „massale vergelding". Ten eerste omdat de Westduitsers tegenstribbelen inzake een adequate tegenprestatie voor het deviezenver- lies van 765 miljoen dollar per jaar dat de Amerikanen lijden door de sta tionering van troepen in de Bondsrepu bliek. En ten tweede omdat de Oost- West spanningen in Midden-Europa on tegenzeggelijk afnemen, zou Washing ton, aldus nog steeds de circulerende geruchten, overwegen het Amerikaan se troepental in Europa drastisch te verminderen. Maar liefst 32 senatoren hebben dit bovendien bepleit. Eventuele conven tionele dregingen in Europa zouden dan altijd nog tegemoet getreden kun nen worden door bliksemsnelle overhe velingen van Amerikaanse troepen vol gens het patroon „Big Lift", dat in 1963 in recordtijd een divisie door de lucht van de Verenigde Staten naar West-Duitsland overplantte. In hoeverre de geruchten over troepenreducties waar zijn, is moeilijk te zeggen. Veel hangt af van de tot nu toe nog niet met succes bekroonde besprekingen tussen Bonn. Londen en Washington over de NAVO-strategie en de legeringskosten van Amerikaanse en Britse troepen in West-Duitsland. Maar dat een werkelijke verschui ving in Amerika's strategische denken ten gunste van een terugkeer naar Dul les' massale vergeldingstheorie zou hebben plaatsgevonden, lijkt beslist niet waar. Integendeel. De huidige lei ding van het Pentagon is er nog altijd van overtuigd dat, zolang de commu nisten hun troepen in Oost-Europa niet merkbaar hebben gereduceerd en zo lang er geen betrouwbare overeenkom sten tussen Oost en West bestaan, de conventionele sterkte van de NAVO overeind gehouden moet worden. Dramatische Amerikaannse troepen reducties passen niet in dit beeld en hoewel Washington de kwestie van West-Duitslands financiële tegenpres taties hard speelt, betekent dit zeker niet dat McNamara zijn soldaatjes in de bondsrepubliek graag zou verminde ren. Grotere militaire inspanning op conventioneel gebied van de Westeuro pese bondgenoten zou het Pentagon in derdaad gaarne zien, maar niet zozeer om de mogelijkheid te scheppen voor een aftocht van yankees, als wel om dat de conventionele sterkte van het Atlantische bondgenootschap volgens de sinds 1961 uitgestippelde strategie nog altijd te wensen over laat. DR. ALAIN ENTHOVEN, kleinzoon van een Nederlander en één van de meest vooraanstaande onderministers van het Pentagon, herinnerde er mij in een uitvoerig gesprek kort geleden in dit verband aan dat de feiten, waarop sinds 1961 de Amerikaanse strategie werd gebaseerd, nog onge wijzigd zijn. In dat jaar immers, toen Kennedy het Witte Huis introk, ont dekten minister McNamara en zijn briljante jonge staf dat de strategie van Eisenhower en Dulles, die er van uitging dat de Russische conventionele overmacht in Europa alleen in toom kon worden gehouden door te dreigen met een massale kernaanval vrijwel onmiddellijk na het uitbreken der vijan delijkheden, op zand was gebouwd. Ten eerste, aldus Enthoven, bleek er helemaal geen Russische conven tionele overmacht te bestaan. Alle NAVO-strijdkrachten bij elkaar opge teld bleken eerder een overwicht van drie tegen twee te hebben over de troe pen van het Verdrag van Warschau. Bovendien was de luchtmacht van het Westen sterker. Het geloof in com munistische overmacht was gebaseerd op het feit dat de staten van het War schaupact een veel groter aantal divi sies hadden. Dat deze divisies 14.000 manschappen omvatten tegen de NAVO divisies gemiddeld 41.000 bleek men Amerikaanse minister van Defensie, McNamara. niet verdisconteerd te hebben. (In hoe verre de verwarring oprecht was,, is achteraf de vraag. De zogenaamde sterkte van de Russen werd door het Amerikaanse leger jarenlang gebruikt om allerlei eisen kracht bij te zetten, terwijl de NAVO in de vijftiger jaren door de Amerikanen gemetseld werd uit vrees voor de Russische divisies, die klaar zouden staan voor de aanval). Ten tweede, zo somde Enthoven op, was het in 1961 meer dan duidelijk dat elke schijn van een kernmonopolie der Verenigde Staten verdwenen was. Daarmee was de dreiging met massale atomaire vergelding in vele gevallen ongeloofwaardig geworden. Tenslotte kon geen sterveling in ernst geloven dal de VS op een kleine militaire pro vocatie ooit met een massale kernaan val zou reageren, omdat een dergelijke aanval een Russisch antwoord teweeg zou brengen, waarbij half Amerika ten onder zou gaan. Het grijpen naar kernwapens, en dit noemde Enthoveq in de derde plaats, bleef geloofwaardig voor het geval van een Russische kernaanval of van een massale communistische op mars naar West-Europa. Maar de kans op zulke agressie leek de man nen van McNamara in 1961 bepaald gering, vooral nadat zij hadden uitge vonden dat de Sovjet-Unie noch in ra ketbewapening (zoals Kennedy tijdens de verkiezingscampagne steeds beweerd had) noch in de conventionele sector enig overwicht had. Het enige door de nucleaire dreiging niet gedekte gevaar was, en dit was het laatste punt van de overwegingen in de nieuwe Kennedy-regering, de kleine test met conventionele wapens, in Berlijn of elders aan de dwars door Europa lopende zenuwbaan. De Dulles-strategie had tegenover een der gelijke test geen ander antwoord dan de massale atomaire dreiging, precies zoals in 1914 Duitsland op de troebelen in de Balkan alleen maar met massa le mobilisatie kon reageren, een reac tie die tot een wereldoorlog moest lei den. VANDAAR, aldus onderminister Ent hoven, dat de Amerikaanse regering sinds 1961 een nieuwe strategische weg insloeg in de richting van conventione le paraatheid, waardoor de tegenstan der de illusie wel moest verliezen dat kleine militaire speldeprikken zouden kunnen lonen en waardoor een even tueel militair conflict lang genoeg con- ventioneel gehouden zou kunnen worden om een atomaire aanval te vermijden. Washington streeft nog altijd naar die conventionele paraatheid van de NAVO-strijdkrachten. Wat de Ameri kanen betreft is er sinds 1961 veel ge daan: de bewapening is gemoderniseerd, enz. Sommige Europese bondgenoten hebben ook niet stil gezeten, zo kan men horen. Maar vooral door de uit treding van Frankrijk uit de NAVO, alsook door het kennelijk in West-Euro pa nog altijd niet uitgeroeide geloof dat elke oorlog een kernoorlog zal zijn, waarbij conventionele voetzoekers nau welijks zullen tellen, laat de sterkte van de NAVO toch meer te wensen over dan het Amerikaanse ministerie van Defensie lief is. Een flexibele strategie met een pa raat conventioneel schild onder een nucleair lijkt de Washingtonse lijn te blijven, waarvoor men nog steeds begrip, sympathie en medewerking van de Europese bondgenoten hoopt te verwerven. wet van de omerta „het zwijgen" heeft gebroken. Een hof van beroep in Perugia heeft tien dagen geleden de door haar beschuldigde Marco Semilia vrijge sproken van de beschuldiging van moord. Andere door haar van medeplichtigheid beschuldigde personen kregen verminde ring van straf en een aantal werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Na de rechtszitting heeft de weduwe zich in haar flat in Palermo gebarrica deerd om te wachten op de moordenaar, die volgens haar stellig zal komen. Ze zegt al vier jaar lang bedreigd te wor den, sedert ze de zaak voor het eerst voor de rechter heeft gebracht. Men zou getracht hebben haar te vergiftigen, dood te rijden en dood te schieten. In de zaak van Francia Viola kwam het wel tot een veroordeling. De 23-jarige Filippo Melodia, zoon van rijke ouders, werd zaterdag wegens ontvoering en ver krachting tot elf jaar veroordeeld. Vol gens de onbeschreven wet van de Sicili- anen betekent haar weigering met haar ontvoerder te trouwen, dat ze gedoemd is ongetrouwd te blijven. Reeds voor het proces werden Franca en haar vader bedreigd. De boerderij van de ouders van Franca is afgebrand, zijn wijngaard is vernield, evenals zijn bouwland. Na het proces is Franca ver dwenen. Haar vader weigert te zeggen waarheen. juuumjinnjuinnnnjinnnnnnnnnnn les. Voor het eerst in bijna vijf eeuwen krijgen joodse kinderen in Madrid les in het Hebreeuws, de joodse godsdienst en de joodse tradities. Sluiting. De 21-ste zitting van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties is dinsdag gesloten. De zitting heeft drie maanden geduurd. Revisionisme. Acht voormalige hoge func tionarissen van het ministerie van Cul turele Zaken in communistisch China zijn als „anti-revolutionaire, revisionis tische elementen" voor een rechtbank in Peking berecht. Dat meldt een Ja pans persbureau. Plaats. Denemarken heeft zijn plaats in de uit 24 landen bestaande VN-com- missie voor kolonialisme afgestaan aan Finland. Aardbeving. De seismograaf van Spring Hill in Alabama heeft een aardbeving geregistreerd, die waarschijnlijk in de buurt van Chili woedde. Voedselvergiftiging. Tweehonderddertig Turkse kinderen zijn naar een zieken huis gebracht toen zij tekenen vertoon den van voedselvergiftiging na gegeten te hebben in het kindertehuis. Er zijn geen kinderen gestorven. Mijnongeluk. Een schuivende massa steenkool van meer dan zestig ton heeft in Bor in Joegoslavië drie mijnwerkers bedolven. De mannen vonden de dood. Paniek. Dinsdag zijn in een kunstmestfa- briek in Villaverde, een wijk van Ma drid, 170 mensen licht gewond of niet levensgevaarlijk vergiftigd door gas- dampen. Onrust. In de Pendsjaab zijn 1200 Sikhs gearresteerd. Er heerst grote spanning in dit gebied als gevolg van het drei gement van Sikh-leider Fatesj Singh zich volgende week dinsdag in brand te steken als de status van het gebied niet wordt gewijzigd. Zes Sikh-leiders wil len dat voorbeeld volgen. Zij zijn nu in hongerstaking. Bevalling. Een Poolse vrouw heeft op de bodem van een put het leven geschon ken aan een baby. De vrouw ging des nachts een emmer water putten. Ze gleed uit en viel zes meter naar bene den. Terwijl ze om hulp riep zetten de weeën in. Ze beviel van een gezonde zoon, die ze boven water hield tot iemand op haar hulpgeroep afkwam. Moeder en kind maken het goed.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3