Scheepswerfje in Boven-Hardinxveld Eerste na een halve eeuw bouwt een historische zalmschouw S/ EXTRA KOOPJES VAN DE WEEK VELSERDUINWEG 173 r Wijziging van Visserijwet Door personeelstop 20 miljoen bezuinigd M ADMINISTRATIEF MEDEWERKER voor u die iets bijzonders zoekt... Oudhollandse meubelen Kom kijken en u slaagt bij V'fm Twm WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 WASAUTOMATEN GEVELVLAG SPIJKER-TEXTIEL Proces tegen Harster begint 23 januari Opnieuw Gelukt ONZE ZAKEN donderdag- en vrijdagavond geopend!! BRUIDSJAPONNEN 711 ZO APART... S %s ADVERTENTIE WIJ VRAGEN voor 't voeren van onze in- en verkoopadministratie, corres pondentie met leveranciers en cliënten. Leeftijd mag variëren tussen 18 en 35 jaar, enthousiasme en ac curatesse geven bij ons de door slag. Graag schriftelijke of mondelinge sol licitatie aan dhr. J. H. de Ruijter. intermeubel MARKTPLEIN 30 IJMUIDEN Minister Biesheuvel streeft er naar zo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot wijziging van de Visserijwet in te dienen. Een voorontwerp is reeds aan de bij de visserijwet betrokken organisaties en in stanties om advies voorgelegd. Over de ontwerp-richtlijnen van de Europese Commissie van de Europese Economische Gemeenschap voor het ge meenschappelijk visserijbeleid, dat met name de grondbeginselen bevat voor een toekomstig beleid, wordt in nauw overleg met het bedrijfsleven een standpunt be paald. Het ligt verder in de bedoeling van de Europese Commissie om uiterlijk 1 juli 1967 uitgewerkte voorstellen voor een ge meenschappelijk visserijbeleid aan de Raad van ministers der EEG voor te leggen. Verder overweegr de minister van Land bouw en Visserij maatregelen om op het IJsselmeer een versnelde afvloeiing op vrijwillige basis van IJsselmeervissers in de hand te werken. Daartoe is overleg gaande met het departement van Verkeer en Waterstaat, alsmede met vertegen woordigers van organisaties van beroeps- en sportvissers. Het in de toekomst ten aanzien van de verschillende op het IJsselmeer toege paste vismethoden te voeren beleid zal afhangen van de resultaten van het reeds thans geïntensiveerde wetenschappelijke onderzoek. Anderzijds zal rekening wor den gehouden met de uitspraak van de voorlopige Adviesraad voor de visserij op het IJsselmeer dat op het IJsselmeer een te intensieve bevissing van de rode aal plaatsheeft. ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER daqelijks demonstratie MARKTPLEIN IJMUIDEN - TEL. 4262 ADVERTENTIE VLAGGEN VLAGGEN VLAGGEN compleet met wimpel, stok, houder en schroeven, Katoen 15,95 Nylon 24,25 ook grote maten in voorraad W oninginrichting Snelliusstraat 23-27, Telefoon 5653. Klaverjassen. De Honk- en soft- balvereniging Rooswijk houdt woensdag avond 21 december weer een open kla ver jasdrive in het gebouw van Kenne- merstaten aan de Velserweg in Bever wijk. De baten van deze avond zijn be stemd ter bestrijding van de trainings- onkosten. De aanvangstijd is acht ur. (Van een onzer verslaggevers) BOVEN-HARDINXVELD. Er ligt een werfje aan de Boven-Mer- wede, vlak voor de splitsing van dit rauwe, wijde water in Beneden-Mer- wede en Nieuwe-Merwede. Het is een werf zoals er zoveel zijn in dit rivierenland: tussen het water an de dijk ingeklemd, aan het oog ont trokken door stille golvende grienden. Een modderig haventje, dat meestal alleen bij hoog water bereikbaar is, leidt naar een kleine helling en een paar loodsen. Scheepswerf Den Bout heet het, ge noemd naar de aangrenzende buurt van Boven-Hardinxveld. Het ligt er nog vrijwel net zo als vijf tig of misschien wel honderd jaar gele den. Toen was het de werf, waar de bes te drijverssehuiten werden gemaakt, de vaartuigen waarmee de zalmvissers de Waal en de Amer bevisten. Dat waren sierlijke roei- en zeilboten van vijf tot ruim zeven meter lang. Sinds het begin van de negentiende eeuw klopten de ri viervissers bij „Den Bout" aan voor hun schepen omdat die het gemakkelijkst roeiden en het best zeilden. Er moeten op het werfje zo'n honderdvijftig tot twee honderd drijversschuiten (ook als zalm- schouwen betiteld) zijn gebouwd. De scheepsbouwers van Den Bout wa ren perfectionisten. Vooral toen ze in de laatste jaren van de vorige eeuw in ijzer gingen bouwen probeerden ze de vaartuigen steeds beter te maken. Tus sen de eerste en de tweede wereldoor log werd het ideaal vrij dicht benaderd. In die jaren kwam de HD-12 van de helling, een scheepje dat naar de laat ste ervaringen was gebouwd. Een snelle re zalmschouw is er nooit op de rivieren geweest. Als de Hardinxvelders 's-nachts van Moerdijk terugzeilden naar Har- dinxveld was de HD-12 een uur eerder thuis, en dat zat hem in het schip. Ner gens anders in. Dat wisten de vissers van Brakel tot Sliedrecht. Veel plezier hebben de bouwers niet aan dat succes beleefd. Het was een slechte tijd, waarin weinig nieuwe sche pen werden gevraagd, terwijl bovendien door de vervuiling van de rivieren de zalmvangsten begonnen terug te lopen. Ontwikkelingen waar de vissers in hun dijkdorpen machteloos tegenover ston den maakten langzaam maar zeker een eind aan de zalmvisserij. Bij het uitbre ken van de tweede wereldoorlog was het vrijwel afgelopen. En bij Den Bout konden ze de beste zalmschouw bouwen die een visser maar kon wensen, maar het hoefde niet meer. De mallen gingen naar de rommelzol der. Bij een brand werden ze vrijwel allemaal vernield. Niemand treurde er om. Wat moest men met de mallen van een schip dat niemand wilde hebben? Het werfje ligt er nog vlak bij de splitsing van die brede stroom. De herf stige grienden kraken in de wind. In de verte klinken de dreunende motoren van de oneindige reeks van schepen, op weg naar Rotterdam, Antwerpen of het Ruhr- gebied. MüNCHEN (DPA) In Münehen zul len op 23 januari twee mannen en een vrouw voor hun rechters verschijnen we gens hun aandeel in de moord op talloze joodse Nederlanders. Het zijn de 62-jarige voormalige regeringsraad dr. Wilhelm Ilarster, de 58-jarige Wilhelm Zöpf en de 64-jarige Gertrud Slottke. Harster, die destijds luitenant-generaal bij de politie was en groepsleider bij de SS, wordt als bevelhebber van de „Sicher- heitspolizei" en de „Sicherheitsdienst" in Nederland medeplichtig geacht aan de collectieve moord op 82.856 mensen. Zöpf die regeringsraad bij de „Sicherheitspoli- zei" was, wordt medeschuldig geacht aan de dood van 55.382 mensen. Gertrud Slottke, die indertijd ook voor de „Sicher- heitspolizei" werkte, is medeplichtigheid aan moord op 54.982 gevallen ten laste ge legd. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Als gevolg van de perso neelsstop die onder het kabinet-Cals is ingevoerd, zijn dit jaar door het rijk 4500 man minder aangesteld dan in de begro ting 1966 was voorzien. Daarmee is ten minste 20 miljoen op de personeelsuitga ven bespaard. Dat verklaart de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Verdam, in een nota aan de Tweede Kamer. Er werd 700 man aangesteld, 300 ter aanvul ling van de rijkspolitie en 400 man voor PTT en de belastingdienst. Het is een gewone middag in decem ber koud en guur. Regenvlagen slaan kletterend tegen de golfplaten van de grote loods. Twee mannen duwen met behulp van balken, rollen en een takel een kleine boot de loods uit, rank van bouw, sier lijk van lijn. Een forse man met een alpinopetje op kijkt glunder toe. Hij gaat een stap achteruit op het modderige ter rein om de boot beter te kunnen bekij ken. Hij straalt. „Is het geen lief scheep je, jongens", zegt hij, „is het niet prach tig?" Er is iets van heroïek in het toneel, on danks de modder en de miezerige regen De man is Rens den Breejen (57 jaar), sinds enkele jaren eigenaar van de werf Het scheepje is een drijversschuit. En het is bijna een halve eeuw geleden dat voor het laatst zo'n bootje is opgebouwd. De heer Den Breejen, zoon van een Hardinxveldse zalmvisser, is met hart en ziel verknocht aan zalmschouwtjes. Eigenaren van de overgebleven zalmschou- wen klopten nooit vergeefs bij hem aan voor allerlei werkjes, het vervangen van een onderdeel oï het vernieuwen van een doorgeroeste plaat. Hij is met de vaartuigjes opgegroeid en heeft er een onwrikbaar vertrouwen in. „Als de vis sers vroeger naar huis gingen was dat bekant wedstrijdzeilen", zegt hij. „Voor al de jongste drijversschuiten leenden zich daar goed voor. Ze kruisen goed, doordat ze geweldig schraal aan de wind kunnen varen", vertelt hij, „het is haast onmogelijk ze ondersteboven te zeilen. Met een rif voeren de vissers altijd, hoe hard het ook mocht waaien. Als hij over de zalmvisserij praat ver geet de heer Den Breejen zijn hele werf. Er was dan ook weinig overredingskracht voor nodig om hem zover te krijgen dat hij weer zalmschouwen ging bouwen. Hij zag het haast als een historische op dracht. 1 lp a tv Hij moest vrijwel opnieuw beginnen. Op zolder vond hij alleen nog mallen van de vlakken (bodems) van de verschillen de typen. Verder had hij niets. Teke ningen hebben nooit bestaan. De scheep jes werden met behulp van mallen op het oog gebouwd. De heer Den Breejen heeft een hoop moeite gedaan om de HD 12 of de rest daarvan terug te vinden. Dit vermaarde bootje bleek on vindbaar. Er waren nog wel een paar drijvers schuiten uit de laatste jar^n van de zalmvisserij. Maar bovenal was de heer J. van der Hoff (84 jaar) er nog, de vo rige eigenaar van de werf, die nog eigen handig „hardinxvelders heeft gebouwd. Er werden mallen gemaakt van één van de oude vissersbootjes en de heer Van der Hoff, die in zijn tijd nooit een duimstok in handen heeft gehad, moest van tijd tot tijd komen kijken. „Die man ziet alles", vertelt de heer Den Breejen", er is hier wel eens een goed vakman geweest die een drijvertje had gebouwd en het opa wilde laten zien. Het zag er uitstekend uit, maar Van der Hoff riep, toen hij het scheepje nog niet eens van dichtbij had gezien, de man al toe:' dat heb je zeker zelf gemaakt, hé?" De zalmschouw, die op de Hardinx veldse werf is gebouwd. De eerste sinds een halve eeuw. De heer Den Breejen lacht. „Wij zien dat nauwelijks. Wij zijh opgegroeid met tekeningen, maten, getallen". De plaatse lijke timmerlui Sterrenburg en Boer ma ken tènslotte de zwaarden, roeren, masten en ander houtwerk. Zo is vele tientallen jaren later de zalmschouw teruggekeerd. Niet voor vissers tenminste geen be roepsvissers maar voor de watersport. Er is een groeiende belangstelling voor de romantiek van de oud-Hollandse schepen. Rens den Breejen constateerde dat met plezier en niet alleen omdat er voor hem wat te verdienen viel. Dat bleek wel die gure decembermiddag. Hij liep van de ene kant van de werf naar de an dere om het scheepje goed te kunnen be kijken. „Het is gelukt", zei hij, „is het niet mooi?" Hij regende kletsnat, maar hij scheen het niet te merken. ADVERTENTIE zijn op Fa. R. de Boer Kennemerlaan 60 Fa. A. R. de Boer L. Nieuwstr. 413 ADVERTENTIE ERRES JUMBO Charmant. Handig. Apart. Met een stofverzamelingsruimte die in geen maanden hoeft te worden geleegd. Met een enorm krachtige motor. Met tal van hulpstukken voor gemakkelijk hoog, laag en diep zuigen. Tegen een voordelige prijs IJmuiden-Oost - Telefoon 4402 Geen spreekuur. In de week van 25 tot en met 31 december houdt geen der le den van het college van burgemeester en wethouders te Velsen spreekuur. Openbare bibliotheek. De openbare bibliotheken Arendsweg, 61 en Hendrik Burgerstraat 70 met alle filialen te Be verwijk en Heemskerk, zijn vrijdagmid dag 23 december wegens reorganisatie gesloten. Op 19 december nam God van ons weg, onze gelief de zwager en oom ATE MEINEMA geliefde echtgenoot van Cornelia G. van Leeuwen „Hij ging in tot de vreug de van zijn Heer". IJmuiden: J. A. van Leeuwen D. van Leeuwen- Horsman Groningen: A. Knol van Leeuwen Utrecht: N. van Leeuwen- Zwartveld IJmuiden: M. van Leeuwen Utrecht: J. Borneman- van Leeuwen IJmuiden: W. Kramer M. Kramer- Damstra Santooort: C. G. van Leeuwen C. van Leeuwen- Loonstra Breezand: A W. van Leeuwen M. van Leeuwen- Schouten IJmuiden: G. L. van Leeuwen C. van Leeuwen- K'laassen Neven en nichten. IJmuiden, 20 dec. 1966 Heden overleed na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder ANTJE BLOEMSMA weduwe van: Sjoerd Hafma in de ouderdom van 83 jaar. Elsloo: B. Hafma J. Hafma- Oosterkamp Santpoort: A. Hafma A. Hafma-Wever IJmuiden: J. Hafma T. Hafma-de Man klein- en achter kleinkinderen. Santpoort, 19 december 1966 Hègelingerweg 184. De teraardebestelling zal plaatshebben Zaterdag 24 december a.s. n.m. 1.30 uur op de begraafplaats te Elsloo. Samenkomst om 1.00 in café v. d. Heide te Elsloo. De grootste collectie van Nederland, keuze uit 400 modellen in elke prijsklasse. Gr. Houtsfr. 12, Haarlem Breestrfat 38, Beverwijk Onze zaak in Haarlem is 's maandags de gehele dag gesloten L VN «teneur cksluiie KENNEMERLAAN 38 TEL 8841 IJMUIDEN Antron ribpull- over, vele kleu- Aue™' 38"46 12. - Wollen flannel, div. mod., ook in fantasie g Feestelijke japon in tricot lurex, o.a. in wit/zilver. 36-46 25.- 100% wollen twinset, div. kleu ren. 38-4418,- Gevoerde Schut tersveld Corduroy rok. 34-4415._ Pantalon in „Koratron", "Jëxtenka. /rayon 7%o 27.- „New-Fast"Praktisch, zelfstrijkend jongens-dress-shirt. Boordmiot 25 - 34 3.95 - 5.95 Feestelijk jurkje met leuke fluweelgarnering. M. 92-116 6.95 100% wollen sporttrui. Vele kleu ren. m. 104-164 7.95-10.75 „Koratron" jongenspantalon (machi naal wasbaar, nooit meer strijken!) m. H6-167 14.73-19.75 „Whipcord-foamT Warm gevoerd. Met bontrand. m. 116-152 19.75-24.75 T Wevenit kleuterpantalon in 100% -'7{eCanca. M. 98- 122 5,95

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4