„Witte prijzen Mansfield bang voor oorlog in Thailand HET W pompen volgen de van de concerns Nieuwe slag in volle hevigheid ontbrand Vijftien jaar voor moord Brieven van John Steinbeck uit Vietnam Hitier bralt op 33 toeren Geen nationale feestdag op 10 januari In 1968 eerste „Indonesië"- uitbetalingen Tóch duikboten voor Zuid- Afrika STIENS OPTIEK morris CREDIET H.K.C. ELZER's Woonkunst Zoek in de ruimte Kamerdebat over loonbeleid en artsenconflict Ongeluk op Sch. 61 kost 51-jarige matroos het leven Politie leende student bril voor examen D '66 wil 's nachts bussen laten rijden Justitie kreeg 86 klachten over politie-optreden Voor gezelligheid en sfeer„Canopusbar" GALA-KERSTDINER Britse gevangenissen niet waterdicht pagina 3 IN DEZE KRANT MHülf W eerrapporten 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Langs sluizen e\ havens 5 Films 5, 9 Medische verzorging6 In de vishal en op zee6 Uitgaan in Haarlem8 Knipselkrant 8 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Ferdinand14 Sport 15 Topsy 16 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Stormachtig tl - mmm. Ondersteuning „Glaasje op Vrachtvervoer 7 duurder Het woord is aan 7 wee politiemannen worden vervolgd met CAMEL - TWEEDJASSEN PERMANENTE MEUBEL EXPOSITIE Betaling v.a. 2,— p. week Ziet onze etalages Jansstraat 51-63 Haarlem OVERHEMDEN 52e JAARGANG NUMMER 45 VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent, per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije - Élt Deze onbemande SV-50, een experi menteel Amerikaans ruimtevoertuig, is zoek. Het toestel werd woensdag gelanceerd en bereikte de ruimte. Het moest, op een bevel van de aardse basis, weer terugkeren. Maar nadat daartoe de nodige signalen waren gezonden, is de SV ver dwenen. Niemand weet wat er pre cies mee is gebeurd. Het toestel werd beproefd, omdat de Ameri kanen wilden weten, of het geschikt is astronauten die „gestrand" zijn in de ruimte op te halen. (Télefoto). WASHINGTON (AP) „In Thailand is het zaad gezaaid voor een nieuwe oor log van hetzelfde type als in Vietnam woedt. Er worden Amerikaanse soldaten heen gezonden om te helpen bij de strijd tegen communisten. Dit is in Vietnam ook gebeurd. Ze gaan er heen als adviseurs en niet als gevechtstroepen. Het is heel goed mogelijk dat ons een nieuw Vietnam te wachten staat, in Thailand". Dat heeft de fractievoorzitter van de Democraten in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, gezegd. „De oorlog is dit jaar geleidelijk omvangrijker geworden. Het gevaar voor een groter conflict zit erin". Mansfield wees erop dat er nu 37.000 Amerikaanse soldaten in Thailand zijn. „Dat is veel meer dan een jaar geleden". Een jaar geleden leidde hij een Senaats commissie die in Vietnam een onderzoek instelde naar de situatie. In een rapport waarschuwde die commissie tegen het ge vaar dat de oorlog zou kunnen overslaan naar Laos en Cambodja. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige tot harde, aan de kust tijdelijk stormachtige wind, aanvankelijk westelijk, later noordwestelijk. Kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee. De prysaanval, die de grote ben zineconcerns vanmorgen op de witte pompen hebben ingezet, is in de loop van de dag prompt gevolgd door een tegenactie van de mannen die de vrije benzine aan de markt brengen. Nadat vanmorgen de merkbenzine tot 3.9 cent per liter in prijs was verlaagd bracht Autorama Utrecht die van alle witte pomphouders de grootste omzet heeft de prijs met vier cent omlaag. Dit geldt zowel de meng-, super- als de normale benzine, die bij Autorama nu respectievelijk 60, 45.5 en 42.7 cent per liter kosten. Bij de „gewone pompen" kost de goedkoop ste superbenzine nu 49.5 cent. Bij Autorama was men gisteren al op de hoogte van de bedoelingen van de grote concerns. De advertentieborden la gen al klaar om de prijsverlaging onmid dellijk aan te kondigen. Ook in de IJ- mond besloten de witte pomphouders tot prijsverlaging. Van de zeven bedrijven van Autorama in ons land hebben er drie witte pom pen voor de deur staan. De omzet van Autorama Utrecht is gemiddeld 235.000 - 260.000 liter per week, die van Hengelo (pas geopend) en Enschede tezamen on geveer 120.000 liter. Volgens een woordvoerder van Autora ma Utrecht is deze actie van de grote benzinemaatschappijen een laatste poging om de witte pomphouders te liquideren. Hij verwacht dat door deze nieuwe prijs verlaging tal van kleine witte pomphou ders gedoemd zullen zijn te verdwijnen. Wat de reactie van de ongeveer twee honderd witte pomphouders in ons land op de prijsverlaging zal zijn kan nog niet duidelijk worden gezegd. De onlangs op gerichte stichting NORM telt nog geen (Van onze correspondent) DORDRECHT. De Dordtse arrondise- mentsrechtbank heeft een 27-jarige vee handelaar uit Groot-Ammers veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank achtte hem schuldig aan de moord op de 46-jarige veevoeder- en fou- ragehandelaar Arie Blokland uit Schel- luinen op 10 december van het vorige jaar. De verdachte is in beroep gegaan. JOHN STEINBECK, de 64-jarige Amerikaanse schrijver en Nobelprijs winnaar, is naar Azië gereisd om te onderzoeken in hoeverre de indruk die hij in Amerika heeft gekregen van de gebeurtenissen in Vietnam overeen komt met de werkelijkheid. „Wat ik erover heb gelezen, vertrouw ik niet helemaal", schrijft Steinbeck ons. Hij is zeer nauw bij de oorlog betrokken, omdat zijn zoon aan het Vietnamese front ligt. In een aantal brieven, ivaarvan wij voor onze bladen de exclusieve publi- katierechten in Nederland hebben ver kregen, zal de Amerikaanse auteur zijn indrukken weergeven. Hij arriveerde in een Saigon, waar de Amerikaanse militairen zich voorbereiden op een kerstfeest in oorlogstijd en een „leger tje" Amerikaanse journalisten zich op maakt om zijn gevoelige verhalen naar huis te zenden over een Vietnamese „tiny Tim", zoals Steinbeck het met een herinnering aan het ongelukkige jongetje uit Dickens' „Christmas Carol" noemt. Zie pagina 7. leden. Dat zal vermoedelijk in januari wel het geval zijn. De witte pomphou ders zijn op dit moment op geen enke le manier met elkaar gecoördineerd, zij vormen geen bundeling maar zijn indivi dueel wel geïnteresseerd in de nieuwe stichting NORM. Het ligt voor de hand, dat ook de wit te pomphouders willen zij hun aan deel van twaalf percent van de Neder landse benzinemarkt behouden hun prijzen zullen verlagen. AVIA volgt mor gen: deze maatschappij handhaaft een korting volgens een zegeltjessysteem. Overigens zal het voordeel voor de au tomobilisten maar van korte duur zijn: 1 januari wordt de benzineprijs weer door accijnsverhoging met vier cent verhoogd. Wanneer volgende week donderdag 29 december en vrijdag 30 december in de Tweede Kamer onder meer de begroting 1967 van het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid aan de orde komt zal tevens daarbij het loonbeleid voor 1967 besproken kunnen worden. Ook zal bij dat debat het artsenconflict ter sprake worden gebracht. Minister Veld kamp komt dinsdag met een nota over het loonbeleid. De agenda van de Tweede Kamer voor de komende week vermeldt voor woens dag 28 december de openbare behande ling van de begroting van Buitenlandse Zaken en van Landbouw en Visserij en de begrotingen Binnenlandse Zaken, Ge meentefonds, Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en Hoge Colleges van Staat. FRANKFORT (AP) Een grammo foonplatenmaatschappij in Düsseldorf is uitgekomen met een plaat voor Duitsers die de nazi-overwinningen nog eens willen beleven. Het zijn twee langspeelplaten ge naamd: „Uit het hoofdkwartier van de Führer". De platen worden „documentaire opna men" genoemd. Ze staan vol aankondi gingen over overwinningen, speciale bul letins van het nazi opperbevel, militaire marsen, soldatenliederen en naziliederen. Zo brult bijvoorbeeld een stem dat de nazi's vechten voor Duitsland en de vei ligheid van Europa „tegen het complot van de joods-Angelsaksische oorlogshit sers. en tegen de even joodse heersers van de Bolsjewistische centrale in Mos kou". De firma die ze heeft uitgebracht, pro duceerde ook grammofoonplaten als „rede voeringen en liederen uit nazi-Duitsland" en een „verzoekconcert voor de Wehr- macht". De rijksvoorlichtingsdienst deelt mee dat de dag van het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven voor de rijksdienst niet als nationale feestdag zal worden beschouwd. De minister van Onderwijs en Weten schappen heeft de directeuren en recto ren van de rijksscholen medegedeeld, dat hij er geen bezwaar tegen heeft indien zij de leerlingen van hun school (en ook het personeel, voor zover de dienst toe laat) op de huwelijksdag vrij geven. Aan de belanghebbende gemeentebestu ren en aan de besturen van bijzondere scholen heeft hij doen weten, dat indien zij dezelfde gedragslijn willen volgen als bij de rijksscholen, daar tegen van (Je zijde van de minister geen bezwaren be staan. De 51-jarige matroos L. de Mos uit Den Haag is donderdag overleden aan de ge volgen van een ongeluk aan boord van de logger Scheveningen 61. Het schip is vandaag de haven van Scheveningen bin nengelopen. Het stoffelijk overschot is naar een ziekenhuis overgebracht. Goedkope benzine voor het eerst vandaag verkrijgbaar bij de grote benzineconcerns, die, in hun gevecht met de witte-pompenmaatschap- pijtjes, hun prijs steeds drastischer verlagen. Het ligt in het voornemen van de re gering om zo spoedig mogelijk een ont werp van wet aanhangig te maken be treffende de verdeling van de 36 miljoen gulden, die ter beschikking komen als gevolg van de Nederlands-Indonesische financiële overeenkomst van 7 september. Minister Luns heeft dit in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld. De regering wil uit deze gelden aller eerst aan die categorieën yan belangheb benden, die het zwaarst zijn getroffen, het hun toekomende uitkeren. Er wordt in de nota op gewezen dat de som van 36 miljoen gulden slechts een 'fractie vormt van de totale claim waarover met Indonesië werd onderhan deld. Dit leidt ertoe dat ook de particu lieren maar een fractie van hun vorde ring zullen kunnen ontvangen. Het werk aan het ontwerp van bedoelde verdelingswet bevindt zich in een gevor derd stadium. Het is te verwachten dat de verdeling een aanvang zal kunnen ne men in 1968. Minister Luns wijst erop dat bezwaarlijk voorschotten kunnen worden verleend op de ingediende privé- claims. De Utrechtse politie heeft er voor ge zorgd, dat een student, die zijn bril had verloren, toch een schriftelijk examen kon afleggen. In het hoofdbureau mocht hij uit een bak brillen van de afdeling gevonden voorwerpen een bril uitzoeken, waarmee hij goed kon zien. Na het geslaagde exa men heeft de student de bril naar de politie teruggebracht. Het bestuur van de afdeling Amsterdam van Democraten '66 heeft aan de gemeen teraad van Amsterdam een adres gericht ter ondersteuning van de Beneluxactie „Glaasje op, laat u rijden". Dit college wordt voorgesteld door het gemeentelijk vervoerbedrijf na één uur in de nacht bus sen te laten rijden van het centrum naar de buitenwijken. De Stichting Centraal Bureau Vervoer- centra, het overkoepelend orgaan van de in ons land werkende vervoercentra heeft de bij haar aangesloten centrale bo dehuizen geadviseerd met ingang van 1 januari 1967 de tarieven voor het gere geld vervoer met gemiddeld 7 percent te verhogen. In een schrijven aan de bodehuizen wijst de Stichting op de vele (loon) kos tenstijgingen, die in de loop van 1966 hebben plaatsgevonden en waarvoor nog steeds geen officiële tariefsverhoging is toegestaan. Door de jongste belasting voorstellen, waarbij volgens de Stichting de overheid opnieuw een aanslag doet op de bestaansmogelijkheid van het wegver voer, is het naar haar mening niet ver antwoord nog langer te wachten met een tariefcorrectie. Robert Green Ingersoll: Sommige mensen worden godsdienstig als ze last van hun maag krijgen. DEN HAAG. De regering ziet geen aanleiding om verandering te brengen in het beleid met betrekking tot de uitvoer van militair materieel naar Zuid-Afrika. Met deze mededeling, door minister Luns gedaan in een nota aan de Tweede Kamer, heeft de regering het licht op groen gezet voor de Nederlandse scheepsbouwers, die onderhandelen over een grote order voor de Zuidafrikaanse marine. Minister Luns verklaart dat Nederland wat het leveren van militair materieel aan Zuid-Afrika betreft een „selectief embargo" toepast. Dit gebeurt op basis van de aanbeveling die de Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft ge daan en betreft de export van militair materieel dat tegen de niet-blanke Zuid afrikaanse bevolking zou kunnen worden gebruikt. Aangezien oorlogsschepen slechts een rol kunnen spelen bij de „buitenverdedi ging" van het land, zullen die buiten het embargo moeten vallen. Van 10 maart tot 8 december zjjn over het optreden van de politie bij onregel matigheden in Amsterdam bij de justitie 83 klachten ingediend. Hierin worden aan politieambtenaren gedragingen verweten, die indien bewezen strafbare feiten zouden kunnen opleveren. Minister Struy- ken van Justitie heeft dit aan de Tweede Kamer medegedeeld. De klachten hadden betrekking op 35 voorvallen. Over het op treden van de politie in Den Haag op prinsjesdag zjjn drie van dergelijke klach ten ingediend. Over 9 van de totaal 86 klachten is nog geen beslissing genomen; 75 zaken werden geseponeerd. Als regel zijn de klagers van deze be slissingen in kennis gesteld. Voor zover de aard van de klacht daartoe aanleiding gaf is daarbij, vooral in de laatste tijd, ge wezen op de mogelijkheid van beklag bij het gerechtshof, aldus de minister. Tien klagers hebben een beklag bij het ge rechtshof in Amsterdam gedaan. Zeven van deze klachten werden ongegrond ver klaard, drie zijn nog in behandeling. In zeven gevallen is tegen de betrokken politieambtenaren opgetreden. Twee klachten, die betrekking hadden op ver schillende gevallen, gaven de justitie aan leiding tot het instellen van een strafver volging tegen de betrokken politieambte naren. Tegen, één van hen is een gerechte lijk vooronderzoek hangende, de ander is gedagvaard. ADVERTENTIES EXCLUSIEVE BRILLEN goud - briljant en parels GIERSTRAAT 27 - HAARLEM Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 155S2 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 - Amsterdam ROMANTIEK en AMUSEMENT bij kaarslicht. Zaterdagavond en beide Kerstdagen hebben wij voor u geëngageerd Het show- en ball room kwartet FREDDY HULL, bekend van Radio en T.V. (16 instrumenten) VRIJ ENTREE CANOPUSPLEIN 4 (bij Pleiaden- plantsoen) - IJMUIDEN - Tel. 2787 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 Haarlem Dames,- Heren- en kinderkleding UNIEK in Nederland! TRESLONG - Hillegom Boyd Bachman, Marita Montès e.a. 2 orkesten: John Kristel en Harry Baats Exquis Kerstmenu 32.50. Res. 0 2520 - 5347 HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1