Minister Veldkamp zoekt extra ruimte voor achtergestelden Voedselcrisis in de wereld Protestvasten op de markt in Arnhem J HET WEER Par ij se studenten spelen deskundig voor kerstman Erbij in kerststemming Artsen kunnen 8 pet krijgen Nasser hekelt Amerikanen morris N S U Leven dit jaar al 5.8 duurder m Voor ruim een ton gestolen in Overveen Dienstplicht voor immigranten in Australië Ex-kampbeul Kotalla gaat trouwen Hulp aan archief van Florence GALA-KERSTDINER GHRISTIAANSE P R I N Z 52 e JAARGANG NUMMER ZATERDAG 24 DECEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitl 'al'"g, f 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. L29288. Het woord is aan W eerrapporten 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands Nieuws 3 Ferdinand 4 Uit stad èn omgeving5. 7 Kerkdiensten 7 In de Vishal en op zee7 Economisch nieuws 9 Radio en tv 11 KunstU Beeldverhalen 13 Feuilleton 13 Sport 15 Erbij 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 24, 25, 26, 27, 28, 29, 31 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Nat en guur SUEDE - NAPPA JASJES UNIEK in Nederland! TRESLONG - Hillegom COIFFURES DE VRIES N.V. CARROSSERIEFABRIEK dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE vw ZWIER FRANS JANSSEN UITDEUKEN en SPUITEN Hilde Hagedoorn en personeel wenst u o.llen sfeervolle kerstdagen en een goed begin in 1967 IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C. van der Mjje (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Veldkamp wil nagaan of er in 1967 extra-loonruimte gemaakt kan worden voor enkele uitzon deringsgevallen van werknemers voor wie in de afgelopen maanden achterstanden in de beloning zijn erkend. Voor alle anderen geldt dat de lonen bij CAO-ver- nieuwing met niet meer dan 4 percent omhoog mogen. Die 4 percent „ruimte" mag alleen maar gebruikt worden voor geldelijke CAO-verbeteringen, dus bij voorbeeld voor een deel voor bepaalde toeslagen, maar in geen geval voor ver betering van secundaire arbeidsvoor waarden (zoals werktijdverkorting enz.). In de praktijk komt dit dus neer op een maximum-loonronde van 4 percent. Op 1 juli mag daarop nog een bijslag van m percent worden gegeven. Dit is de strekking van een nota over de loonpolitieke ontwikkelingen, die de minister aan de Tweede Kamer heeft toe gestuurd. De bewindsman kondigt daarin aan dat hij zo spoedig mogelijk een ont werp zal indienen voor een wet die hem de bevoegheid geeft om, buiten de Stich ting van de Arbeid (waarin werkgevers- en werknemersorganisaties er niet in zijn geslaagd tot een CAO-keuringsakkoord te komen) om, het College van Rijksbemid delaars te belasten met de straffe hand having van de maximale loonsverhoging Dit is ook in de tweede helft van dit jaar "reeds het geval geweest. Rijksbemidde laars zullen de werkgevers vergunning geven tot een loonbijslag van 4 percent, plus de bekende 1% percent duurte-com- pensatie op 1 juli. Dr. Veldkamp zegt in zijn nota voorts nog dat hij, na de genomen regeringsbe slissing de sociale verzekeringsuitkerin gen (AOW, enz.) per 1 januari alvast vooruit met 5 percent te verhogen, over deze verhoging-vooraf nog snel achteraf het advies van de Sociaal-Economische Raad zal vragen. Hij wil een wettelijke regeling treffen waardoor toelagen op be paalde ongevallenrenten op evereenkom- stige wijze worden verhoogd. >A<wwwwwwmiw>iuiiiiiiMimw»w (Van onze correspondent) De duurtegraadmeter, zoals het Cen traal Bureau voor de Statistiek die maan- delijk opneemt, is tussen half oktober en half november blijven staan op 128 (waar bij het niveau van 1959/1960 op 100 staat). Het duurtepeil staat nu al, sinds de regering halverwege dit jaar- en prijs maatregelen nam, op 128. Met dit gelijkblijven heeft men de duur te echter niet kunnen terugdraaien. Ter wijl aanvankelijk voor dit jaar een stij ging van 4,5 percent werd geraamd en in de loop van dit jaar 5 percent werd genoemd, is de duurte over de eerste elf maanden van 1966 nu toch nog steeds 5,8 percent hoger dan gemiddeld tot en met november 1965 het geval was. Het leven is dus heel wat duurder geworden dan de bedoeling was. In de laatste maand heeft het centraal bureau voor de statistiek prijsstijgingen geregistreerd voor eieren en een prijsda ling voob koffie. Groenten werden gemid deld duurder, fruit werd goedkoper. WASHINGTON (AP) - De wereld staat aan de rand van de voedselcrisis die reeds lang werd voorspeld. Dat is de me ning van Richard Reuter, speciale assis tent van Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. De Verenigde Staten hebben geen voed selvoorraden meer. Ze kunnen daardoor niet meer voldoen aan de vele verzoe ken om hulp. Reuter meent dat de hui dige voedselschaarste en hongersnood in India een „.voorproefje" geeft van wat de mensheid over enkele tientallen jaren staat te wachten. Confucius: Alle mensen zijn van nature gelijk, slechts hun gewoonten verschillen. Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot zondagavond Veel bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Tot matig afnemende maar aan de kust nog af en toe harde wind uit noordwestelijke richtin gen. Vrij guur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) PARIJS. Aangezien sinterklaas in Frankrijk nooit vaste voet op de grond of op de daken heeft kunnen krij gen, werd zijn taak van goedgevige kin dervriend al sedert onheuglijke tijden door Père Noël, ofwel het kerstmannetje, waargenomen. Door hun uniformen die een sterke voorliefde voor rood en wit demonstreren en hun lange blanke baard vertonen zij overigens veel overeenkomst, terwijl ze alle twee, niettegenstaande hun aanzienlijke leeftijd ook nog een onwaar schijnlijke behendigheid aan de dag en zelfs de nacht plachten te leggen om zich over de steilste daken van schoor steen tot schoorsteen te begeven waardoor zij hun geschenken feilloos in de schoen tjes van de gelovige jeugd wetén te mikken. Nu de laatste jaren tienduizenden tele visie-antennes echter het snelverkeer over de daken nog wal moeilijker hebben ge maakt, heeft ook Père Noël zijn commu nicatiemiddelen enigszins moeten her zien. Nadat hij vorige jaren uitsluitend in de grote warenhuizen recipieerde, waar de Parijse kinderscharen met blijde, ner veuze en bonzende harten voor hem defi leerden, laat hij zich persoonlijk nu ook wel thuis ontbieden. En zo is dan zelfs de kerstman-legende voorwerp van een glad lopende exploitatie met overigens charitatieve bijbedoelingen geworden. Het zijn de Parijse studenten die een uitzendbureau van Pères Noël hebben op gericht, die het komend weekend het kerstfeest wordt in Frankrijk op 24 en 25 december gevierd handen, benen en baarden te kort dreigen te zullen komen. De kosten van een bezoek bedragen voor een luttel kwartiertje vijftig fran ken, ofwel 37 gulden. De opbrengst zal dus wel gauw in de tonnen lopen. Gelden die bestemd zijn voor de aankoop van andere verrassingen die dan volgende week. zij het dan ook als mosterd na de (kerst)maaltijd, onder de Parijse arme kinderen zullen worden uitgedeeld. Het studentenbureau is niet over een nacht ijs gegaan. Maanden tevoren heb ben de kandidaat-kerstmannetjes tussen de colleges op de Sorbonne in zich op hun toekomstige taken voorbereid. Alvo rens zij definitief in de registers van het bureau konden worden ingeschreven moesten zij voor een jury van pedagogen psychiaters, acteurs en sociologen een examen afleggen waarbij zowel hun na tuurlijk-gebogen gang, hun passend stem geluid als hun psychologische benadering van een gemengd en onbekend familie gezelschap aan zware eisen werd getoetst. Maar het commando Parijse kerstman nen was dan ook op alle eventualiteiten voorbereid om aan de festiviteiten met deskundigheid de traditionele toets van hun legendarische verschijning te kunnen aanbrenger). Hun gastheren hebben tevo- en de arbeidsovereenkomsten ontvangen, gelezen en ondertekend, waarvan een der clausules hun met klem verbiedt de kras se grijsaard een druppel champagne of enige andere alcolholische drank te offre ren. Want ofschoon Père Noël nu geen daken meer hoeft te bestijgen, heeft hij in een enkele nacht toch wel zoveel be zoeken af te leggen, dat hij over al zijn onverzwakte fysieke en geestelijke ver mogens moet blijven beschikken om zijn zwaarbelaste programma tot in de vroege ochtend te kunnen afwerken. Bij een inbraak in een huis aan de Julianalaan in Overveen is in de nacht van donderdag op vrijdag voor een waar de van ruim honderdduizend gulden ge stolen. Hierbij was 68.000 aan geld, waarbij zeshonderd bankbiljetten van honderd gulden; veertigduizend gulden aan effecten; een gouden penning ter waarde van drieduizend gulden en vijf gouden penningen met een gezamenlijke waarde van 750. Het- geld en de waardepapieren bevon den zich in een zogenoemde „city-bag' die in de slaapkamer van de bewoners stond. Gedurende de afwezigheid van bewoners is men binnengekomen met sleutel van de achterdeur van de woning, Deze sleutel hing in de schuur aan haakje. een Ruim dertig Arnhemse jongeren zijn op de markt een etmaal gaan vasten als protest tegen een naar hun mening valse en commerciële kerst sfeer. Tegen een decor van een feestelijk ver lichte Grote Kerk, waaruit zachte kerst- muziek klonk en temidden van door bal dadige bromfietsberijders afgestoken rot jes, begonnen gisteravond op de Grote Markt in Arnhem 35 jongelui van om en nabij de twintig jaar een 48-uur du rende voedselweigering. De deelnemers zijn voor het overgrote deel leerlingen van de Arnhemse rijkskweekschool, van een h.b.s. en leden van links-gerichte po litieke jongeren. Bij hen bevinden zich drie meisjes. Met leuzen als „En zij aten het gevogelte der hemelen en het wild van de velden en zij noemden dit Kerst mis", „Vreten op aarde", „Schijnheilig heid, Kerstbestand en dan weer door vechten" en „Vreten, vasten, creperen", willen zij zeggen dat het kerstfeest niets anders is dan een consumptiefeest. In een pamflet hekelen zij de mentaliteit van de, met name westerse mens, die de vrede reserveert voor zon- en feestdagen en het de andere dagen te druk heeft met zijn streven naar nog meer mate riële welvaart. Het pamflet zegt verder, dat als men zich tijdens de kerstdagen bezint op de vrede, men zich er tevens van bewust moet zijn dat de mensen de ze vrede zelf moeten maken. Over de oorlog in Vietnam beperkt het geschrift zich enkel tot: „Wij willen vrede in Vietnam, maar niet ten koste van onze vrijheid". De politie heeft om het kampement af zethekken geplaatst, nadat zij uiteen had gezet dat het niet ging om de demonstran ten zelf maar om de drie tenten en an dere uitrusting. De actie begon onder klokgebeier van de Grote Kerk. MET KERSTMIS iets extra's: een goede stelregel in ieder ge zin. Iets extra's, óók in uw dag blad, dat u vandaag een Erbij aanbiedt in de vorm van een lijvig kerstbijvoegsel van veer tien pagina's plezierige (maar ook wel serieuzer) leesstof met een keur van bijzondere illus traties. Een kerstbijvoegsel op de moderne toer, dat elke lezer of lezeres veel van zijn of haar gading biedt. Een monsterkruis woord b.v. waarmee wij een "zes daagse puzzel-marathon (duizend gulden aan geldprijzen) star ten. Artikelen en beschouwingen over de spraakmakende nieuwe liturgie, over de relatie kunst televisie, over de aloude kunst van het smullen en tafelen. Een kerstpreek van ds. J. Kater. Een enquête onder een aantal voor aanstaande vaderlanders van diverse pluimage over de vraag of er in ons land nog wel een vreedzame samenleving poli tiek en anderszins mogelijk is. Maar ook: een gezellig kerst verhaal annex prijsraadsel voor de kleintjes, een beschouwing over „w.ierookmelk en mirretra- nen", een kostelijk interview met een Haagse „hofmusicus" (van het lichte genre) en nog veel meer. Stof genoeg om u tussen de snackjes en de kleine glaasjes op beide kerstdagen vele uren ontspanning (en mis schien ook een beetje aangena me inspanning) te verschaffen, zo hopen wij. We wensen u een gezellige kerst Erbij. CANBERRA (Reuter) Uit Europa afkomstige immigranten die in eigen land vijftien maanden of langer in militaire dienst zijn geweest, krijgen in Australië voro onbepaalde tijd vrijstelling van dienst. Dat staat in een door de Nederlandse am bassade in Canberra uitgegeven publika- tie. Landverhuizers die in eigen land kor ter dan vijftien maanden hebben gediend, krijgen bij de vervulling van de dienst plicht in Australië aftrek van de al in mi litaire dienst doorgebrachte tijd. Deze groep kan ook profiteren van een verkorting van de oefentijd bij de burger wacht. In Australië kunnen dinstplichti- gen kiezen tussen twee jaar dienen bij de gewone strijdkrachten, of zich als vrij williger opgeven voor de burgerwacht voor een periode van zes jaar. De Australische autoriteiten hebben de ze regeling nog niet officieel bekendge maakt. Wel hebben zij alle betrokken ambassades op de hoogte gesteld. (Van onze correspondent) BREDA Een van de drie tot levens lang veroordeelde Duitse oorlogsmisdadi gers die nog in de Bredase strafgevange nis verblijven, Josef Johann Kotalla, gaat trouwen. Zijn bruid is de 46-jarige Margarete Adelheid Samol uit het Duitse Fulda, die Kotalla's tweede vrouw zal worden. Het zorgvuldig geheim gehou den nieuws van het huwelijk werd giste ren bekend toen de ambtenaar van de burgerlijke stand een lijst met huwelijks aangiften, waarop ook de naam van de 58-jarige Kotalla voorkwam, liet aan plakken aan het gemeentehuis van Breda (Van onze correspondent) DEN HAAG. De huisartsen kunnen volgend jaar slechts 8 percent verhoging van honorarium krijgen, in plaats van de ruim 100 percent verhoging die zij eisen. Wel wil de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid er in toestemmen dat de artsenhonoraria binnen de komende drie jaar in totaal met ruim 50 percent wor den opgetrokken. Bovendien zou de prak tijk-norm voor het honorarium van de art sen worden verlaagd van 3000 tot 2600 bij hen ingeschrevenen. Op dit laatste punt heeft de commissie- Van der Ven, die aan de minister rap port heeft uitgebracht over de standpun ten van artsen en ziekenfondsen, wel in de richting van het artsenstandpunt ge adviseerd. Zoals men zich herinnert heb ben de ziekenfondsen de huisartsen tij dens het nu reeds lang slepende conflict al een 17 percent verhoging geboden. Dit kan echter dit jaar volgens de regering niet door de beugel. Minister Veldkamp heeft gisteren met vertegenwoordigers van fondsen en art sen een bespreking gehad op basis van het rapport van de adviescommissie. Daar na werd verklaard dat de bewindsman hoopt dat de partijen alsnog, en wel vóór 1 januari, tot een akkoord komen. Komt dit akkoord er niet dan zullen, zoals be kend, de fondspatiënten de artsen vol gend jaar per bezoek particulier tarief moeten betalen, waarvan zij slechts een deel vergoed krijgen. PORT SAID (AP) President Nasser heeft de Verenigde Staten beschuldigd de „uithongeringsoorlog" die John Fos ter Dulles tegen Egypte begon, nog steeds voort te zetten. Dulles, zo beweerde hij, wilde de doel einden van de Suez oorlog van 1956 ver wezenlijken, niet door kanonnen en bom men. Hij wilde hetzelfde langs vreedza me weg bereiken.een weg welke dood brengt zonder de opschudding van een bomontploffing te veroorzaken, de uithon geringsoorlog. Op een betoging ter viering van de Egyptische „overwinning" in de Suez oorlog gaf Nasser toe dat de Amerikaan se tegenzin om Egypte meer tarwehulp in de laatste drie jaar te geven grote moeilijkheden veroorzaakt had. Hij gaf de Sovjet Unie de eer de Egyptenaren in 1965 van hongersnood gered te hebben door haar schepen op volle zee opdracht te geven naar Alexandrië op te stomen om 300.000 ton tarwe te lossen. Deze me dedeling werd door de menigte met een geweldige ovatie begroet. Met instemming van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk hebben de algemene rijksarchivaris en een grootaantal Nederlandse aarchiva- rissen hun vakgenoot in Florence hulp aangeboden bij het herstel van tijden? de overstromingen beschadigde charter' en registers van het staatsarchief te Flo- ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15352 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 94 Amsterdam Boyd Bachman, Marita Montès e.a 2 orkesten: John Kristel en Harry Baats Èxquis Kerstmenu I 32.50. Res. 0 2520 - 5347 rfVVWVWWWWWWWWIWWIWWWIIWVIfVWVVWWVVWtnfWtAAfWVVUV Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Lange Herenstr 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 voor alle auto- en caravanschaden WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560-8025 official dealer BLOEMSTRAAT $4 - IJMUIDEN - TEL 4208 1AUTOPLAATWERKER1J Gespecialiseerd in Snelle reparatie - gratis advies JAMES WATTSTRAAT 7, bij het Industrie terrein tussen Dokweg en Kaplanstraat, IJmuiden - Telefoon 2011. Kapsalon

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1