De Rode Mieren" ONZE PUZZEL-MARATHON Chef in verkeerspolitie Amsterdam tegen parkeergarages PANDA EN DE MEESTER*ETER AVONTUREN VAN DONALD DUCK 553 RECHTER TIE KRAMMETJE FOK 1 o Opgaaf no. 2 De Limburgsche Kolenhandel Dronken kapitein voer schip vast Diamantsmokkelaar gearresteerd Ons vervolg ver haai Een actuele Amerikaanse roman door William Lederer en Eugene Burdick 4» 3 DINSDAG 27 DECEMBER 1966 15 REKENPROBLEEM (S K/f Kerkelijk nieuws I wwwwwwwwwwv .VWMMWWWWWW 42) Maar Taja had het nog nooit eer der gedaan Er was eigenlijk niets bijzonder belangrijks gebeurd. Zijn gewezen vrouw had gezegd dat ze zich gelukkig voelde. En een vrouw die hij al weken lang had gadegesla gen, had hem aangeraakt. Maar nadien was -het leven veel prettiger. De hal van de ambassade was heel ruim. In het midden ervan zat achter een glanzende schrijftafel een Sarkha- nese gemakkelijk onderuit haar stoel. Ze was verdiept in een Amerikaans moppenblaadje en met haar lippen vormde ze de woorden. Zonder op te kijken nam ze kennis van Cold- streams aanwezigheid met een ver veeld: „Ja?" Coldstream begon zacht in het Sarkhanees te spreken en wel in het dialect van het noorden, omdat hij zag dat de receptioniste de hoge juk beenderen en het dikke haar uit die streek had. „Is het in Sarkhan niet gebruike- lijk, lieve vriendin, dat zelfs de ko ning opstaat wanneer een vreemde ling bij hem komt?" Het meisje sprong overeind en hield het boek voor haar mond. In het Engels zei ze: „Wat kan ik voor u doen, mijnheer?" „Waar is het kantoor van de am bassadeur?" „Wie kan ik zeggen.Toen keek ze Coldstream even aan en zei: „Ik zal u naar de secretaresse van de ambassadeur brengen." Het kantoor van de secretaresse was een grote kamei met een beige vloerkleed en een schrijftafel als voor een directeur. Het rook er naar parfum en Coldstream zag waar om. De secretaresse was bezig haar haar te bespuiten. Toen Coldstream binnenkwam deed ze een koptelefoon af en legde die zorgvuldig in een la van her bureau. Coldstream zag nog juist de bandrecorder voor de la de gesloten werd. De draad van het apparaat liep onder het tapijt door en dan op borsthoogte langs de muur. Achter de secretaresse hingen twee portretten, één van de president en één van ambassadeur Brown. „Mijn naam is Coldstream," zei hij. „Ik zou graag de ambassadeur spreken." „Hebt u een afspraak?" Coldstream keek haar aan en trok de hoeken van zijn mond even om hoog. Hij schudde zijn hoofd. „Kan ik de ambassadeur zeggen waarover u hem wenst te spreken?" „U kunt hem dit geven en zeggen dat ik er ben", zei Coldstream en hij overhandigde haar zijn kaartje. „Hij heeft op het ogenblik een be zoeker." „Ik kan wel wachten". Hij ging in een leunstoel zitten en pakte de New York Times. Het was de gewone bootmaileditie en meer dan een maand oud. Achter het blad scharrelde Coldstream in zijn tas naar een klein zwart doosje. Daarna zette hij de tas ,op de tafel dichtbij de draad die naar de bandrecorder in het bureau van de secretaresse liep. Toen hij in de tas keek zag hij dat de verklikker op het zwarte doos je flikkerde. Coldstream wist toen dat de ambassadeur zijn gesprekken op de band liet opnemen. Tien minuten later klonk de zoemer op het bureau van de secretaresse. De jonge dame liep snel langs Cold stream heen en deed de deur naar het kantoor van de ambassadeur open. „Roselien", zei ambassadeur Brown met de hoge. beheerste stem die hem tot een beroemdheid had gemaakt in de rechtszalen van New Hampshire „Zeg de chauffeur van generaal Hajn dat hij de wagen voorrijdt.' „Onmiddellijk mijnheer", zei de secretaresse. Ze draaide een nummer en gaf de boodschap telefonisch door aan de parkeerwacht. Ze had de deur niet gesloten. In het kantoor zei een andere stem: „Dank voor uw welwillendheid, mijnheer de ambassadeur. En mag ik u verzekeren dat alles bij de kro ning uitstekend zal verlopen. Wij stellen uw medeleven ten zeerste op prijs. Daarom bewondert iedereen in Sarkhan u dan ook." Coldstream herkende in de tweede spreker generaal Hajn. „Dat is heel vriendelijk van u, ge neraal". zei de ambassadeur. „Goedemorgen, Excellentie", zei Hajn. „Tai Wah khin soem koen", ant woordde de ambassadeur. Coldstream meesmuilde. De ambas sadeur probeerde Sarkhanees te spre ken en het leek er wel een beetje op. De afscheidsgroet die hij zo juist had uitgesproken was in werkelijkheid die, waarmee een man afscheid neemt van zijn maitresse. Maar de Sarkhanezen waren altijd sterk on der de indruk wanneer een blanke ook maar enkele woorden van hun taal sprak. Coldstream had ambassadeur Brown alleen vluchtig ontmoet op de laat ste officiële receptie, maar hij had van Taja veel over hem gehoord; zij kende velen van de 851 Sarkha nezen die op de ambassade werk zaam waren. Taja won overal nut tige inlichtingen in, zoals een stof zuiger ongerechtigheden opneemt. Ze beschouwde het als een van haar plichten en het was heel gemakkelijk voor haar. Ze had toegang tot het paleis, tot alle ambassades, en op de markt voelde ze zich ook op haar gemak. Brown probeerde zich te ge dragen naar de beste diplomatieke tradities. Hij had een aanzienlijk fortuin geërfd en was strafpleiter ge weest met een lange staat van dienst. De hele familie Brown, zijn vijf kin deren inbegrepen, nam les in het Sarkhanees en bij openbare gele genheden droegen ze inheemse kle ding. In plaats van handen te schud den bogen ze die op Aziatische ma nier. Ambassadeur Brown deed alles wat hij kon om de inheemsen zo dicht mogelijk te benaderen. Hij reed elke morgen op zijn fiets door het park en woonde elke week de ope ning van een nieuwe moskee, een boeddhistische tempel of een fabriek bij. Hij hield aan lunches lezingen voor zakenlieden. Zijn vrouw schreef artikelen voor een Amerikaans tijd schrift over de kookkunst van de Sarkhanezen. De plaatselijke kranten namen die over. De laatste bijdrage was een recept geweest voor gebak ken sprinkhanen, opgediend met maïs en honing. (Wordt vervolgd.) DE REKENPUZZEL, die wij u in onze serie hersenkronkels voorzetten, hoort beslist tot de harde noten. Wij durven u die harde noot echter wel voor te zetten op grond van onze ervaring, dat de lezers over het algemeen niet voor een stevige kluif terugschrikken. De opgave omvat een gecombineerde vermenigvuldiging en deling. Een getal van zes cijfers (het vermenigvuldigtal) wordt vermenigvuldigd door een getal van vier cijfers (de vermenigvuldiger). Het resultaat is een produkt van tien cijfers. Dit produkt wordt weer gedeeld door de eerder ver melde vermenigvuldiger van vier cijfers waardoor als quotiënt (het getal geheel rechts) het oorspronkelijke vermenigvuldig- tal van zes cijfers weer tevoorschijn komt. Het is derhalve een opgaande deling met rest 0. Vrijwel alle cijfers zijn door punten vervangen. Slechts vier cijfers, een 1, een 2, een 3 en een 4, zijn blijven staan. Op zichzelf lijkt het al een moeilijke opgave, de oorspron kelijke combinatie van vermenigvuldiging en deling aan de hand van zo schaarse gegevens te reconstrueren. Het wordt echter nog moeilijker. Deze berekening is namelijk niet uitgevoerd in het tien tallig stelsel, maar in een andertallig stelsel waarvan alleen gegeven is, dat het grondtal niet 1", maar minder dan 20 is. Het tientallig stelsel omvat de cijfers 0 tot en met 9. De moeilijkheid van stelsels met een hoger grondtal dan 10 is, dat er geen cijfertekens hoger dan 9 zijn. Men kan dit bij het werken met talstelsels hoger dan 10 ondervangen door de CIJFERS (niet de getallen) 10, 11, 12 etc. voor zover zij als cijfer gehanteerd moeten worden te noteren als 10, 11, 12 etc. Om een voorbeeld te geven: het getal 23 1 in het 25-tallig stelsel bestaat uit de cijfers 23 en 1 en heeft in het tientallig stelsel de waarde van 23 X 25 1 576. ONZE VRAAG aan u is: in welk talstelsel onder de 20 is deze opgave gesteld en hoe luiden (in dat talstelsel) 't vermenigvuldig tal en de vermenigvuldiger, dus de twee bovenste getallen van de opgave? U hoeft dus niet een volledig uitgewerkte bereke ning als oplossing te zenden maar alleen een antwoord op de vraag welk talstelsel is gebruikt en hoe die twee bovenste ge tallen in dit talstelsel luiden. Er is slechts één oplossing mogelijk. Het lijkt een zware kluif. Maar het valt misschien wel mee. Voor de oplossing is, zoals het bij een goede puzzel betaamt, meer denken dan rekenen nodig. Er zijn enkele aanwijzingen, die snel de weg naar de gevraagde oplossing wijzen. Deze puzzel is er een van de zes die tezamen onze Puzzelmarathon-prijsvraag vormen. Uitsluitend per puzzel (dus niet voor de gehele reeks van opgaven) loven wij een eerste prijs van 50,- een twee de van 25,- en tien prijsjes van 10,- uit, die onder de inzenders van de goe de oplossingen verloot zullen worden. De oplossingen gericht aan de redactie van dit blad, moeten uiterlijk maandag 9 janu ari te 13 uur in ons bezit zijn. Buiten op iedere inzending (in envelop) moet ver meld worden: „Puzzel-marathon"; het aantal en de nummers der opgeloste puz zels en de naam met het adres van de afzender. Zo spoedig mogelijk na sluiting van de inzendtermijn zullen wij de op lossingen en de prijswinnaars bekendma ken. (Van onze correspondent) „Vergroting van de parkeerruimte in de binnenstad door de bouw van parkeer garages is uit den boze". Dit zegt de chef van de Amsterdamse verkeerspoli tie, hoofdinspecteur H. Vos. Meer par keerplaatsen betekent meer verkeer. Wanneer er nog meer langparkeerders in de binnenstad komen zal het verkeer in de spitsuren geheel en al vastlopen doordat de maximum capaciteit van de wegen bereikt of overschreden wordt. Als dat het geval is, zoals onlangs met Sinterklaas, valt er niets meer te rege len. De verhouding tussen de mogelijkheden van afvoeren van verkeer in de spitsuren en het parkeervolume moeten dan ook nauwkeurig in de gaten gehouden wor den. Alleen wanneer parkeergarages in de binnenstad komen in plaats van door maatregelen als parkeerverboden verlo ren gegane parkeerplaatsen kan de bouw van een parkeergarage verantwoord zijn. Aldus de hoofdinspecteur. De heer Vos maakte zijn opmerkingen in een reactie op hier en daar geuite verwondering over het feit dat burge meester en wethouders de Amsterdam- Rotterdambank slechts toestemming hebben gegeven bij de uitbreiding van haar gebouwen-complex een parkeerga rage voor tweehonderd auto's neer te zetten in plaats van één voor vierhon derd outo's; naar de smaak van de hoofd inspecteur had men helemaal geen toe stemming moeten geven. De heer Vos illustreerde zijn afkeuring van parkeergarages in de binnenstad met het voorbeeld van zo'n garage met vier honderd plaatsen en een opname-capaci teit van twee auto's per minuut. Dat kan 's morgens in de spits gerekend met zes meter per auto een file van 2,5 kilo meter opleveren. Hierdoor zou het ver keer ontwricht worden. ADVERTENTIE Brouwersvaart 106 - Haarlem - Tel. 10748 SUPERBE ANTRACIET de ideale brandstof in het ideale zakje 66. Het ontbijt van Hapwap's moeder had een vreem de uitwerking op Jollipop. Hij had het gevoel dat al zijn haren overeind gingen staan en dat er iemand met een moker regelmatig op zijn hoofd sloeg. Maar boven dien ontdekte hij, dat hij plotseling in staat was om door muren en voorwerpen heen te kijken. „Waar zie je Hapwap?" vroeg de dame dringend. „Vertel op! Waar is mijn zoon?" „Hik!" sprak de bediende. .Hik! Kamer met tralies.gevangenis.Stevelstraat. Hij slaapt.Hik!" „In de gevangenis?!" riep Hap wap's moeder geschokt. „Mijn arme kleine! Ik moet hem bevrijden!" En met die woorden snelde ze heen, de huisknecht in hulpbehoevende toestand achterlatend. „Panda zit dus in de gevangenis!" prevelde op dat moment Joris Goedbloed, die de nacht in het stadspark had doorgebracht, samen met de goudstaven uit de Munt. „Dat is toch niet zo mooi voor hem! Een der gelijk lot heeft hij niet verdiend! Eigenlijk zou ik hem moeten bevrijden!.Ja, dat zou ik eigenlijk moeten doen!" V gbkken' 1 8 ra mundl ~~"V U===B0WK."-tl DAT UJfcT ER MEER OP Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scheveningen (vac. H. Solk) P. v. d. Berg te Den Haag; te Woer den (wijkgem. N.) J. M. de Meij te Vars- seveld; te Ousterhaule (toez.) T. J. Drent te Middelbert door de Generale Synode als legerpredikant D. Zinkstok te Deven ter en als vloot predikant R. Steenstra kand. te Middelburg. Aangenomen naar Scheveningen (vac. J. J. Poldervaart) H. v. Niel te IJmuiden; naar Wouterswoude G. Veldjesgraaf te Nederhemert, die bedankte voor Hoevela ken. Geref. Kerken Beroepen te Alphen a.d. Rijn-Noord J. Goldschmeding te Dussen; Ierseke G. J. Terlaak te Krimpen a. d. IJssel. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zoutespui S. Braakma te Vlissingen-Souburg. Aangenomen naar Barendrecht W. G. 'Rietkerk kand. te Lisse. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Groningen (vac. A. C. Noort) P. N. Ribbers te Enschede-West. Bedankt voor Leiden H. Biesma te Stadskanaal. Geref. Gemeenten Beroepen te Leerdam C. Wisse te Els- peet; te Ridderkerk P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Boskoop G. Zwerus te Nunspeet. Een beschonken kapitein is er dit kerst weekeinde in geslaagd zijn schip, de coas ter Raket, vast te varen op een strekdam tussen Pernis en de Eemhaven. De man, stond aan het stuur toen het ongeluk ge beurde. De rivierpolitie heeft de kapitein van boord gehaald en de man heeft de rest van de kerst in de cel moeten door brengen. Het schip liep overigens geen schade op. Toen het weer vlot was heeft de stuurman het naar een werf in Krim pen aan de IJssel gebracht, waar het heen moest voor een onderhoudsbeurt. De Duitse douane heeft aan de Duits- Nederlandse grens bij Aken een 22-jarige Nederlander gearresteerd, die ruwe dia mant ter waarde van ongeveer negendui zend gulden bij zich had en in zijn auto bovendien een doos met verdovende mid delen had verstopt. De man was op weg naar Nederland. 33. Rechter Tie vervolgt zijn betoog terwijl een dienaar thee inschenkt. Drie dagen geleden dacht de misdadiger in dit fort zijn slag te slaan", zegt hij. „Er moest een verzoek worden verstuurd om enkele luitenants tot kapiteins te bevor deren. Het betreffende stuk bestond uit twee vellen, waarvan het eerste het ei genlijke verzoek bevatte. Op het tweede vel stond alleèn een notitie van de com mandant, waarin hij aandrong op spoe dige goedkeuring. Het stuk was gemerkt B-404. De B van Benoemingen". De Rech ter neemt een slok thee en vervolgt: „Wat de misdadiger deed was het volgen de: Hij vernietigde het eerste vel en verving het voor een ander verzoek, in naam van de commandant, om onmid dellijk drie oorlogsjonken te mogen ko pen van de Koreaanse handelaars Pak en Yie. Hij verzocht tevens of het minis terie de koopsom rechtstreeks ter hand wilde stellen aan de leveranciers. Aan dit verzoekschrift hechtte hij het vel met de zegel van de commandant, en zorg de ervoor dat het stuk via de gebrui kelijke weg verstuurd werd." „Maar dat is onmogelijk" roept commandant Fang uit. „Hoe had de misdadiger dat eigen verzoekschrift kunnen afstempelen met Soe's zegel?" „Dat is dan ook de reden waarom Soe werd vermoord", zegt Rech ter Tie kalm. „De misdadiger had het zegel gestolen, en Soe had dat bemerkt". op? 713. Afwachtend keek kapitein Costa Plenta zijn bemanning aan. „Nou, mannen, waar wachten jullie nog Hijs het ankervooruit." Als één man kwamen de matrozen vooruit. „Nee. „Nee?" De kapitein dook in elkaar. „Maar dit is een bevel.dit is muite rijopstand.ik zal jullie door de politie laten arresteren." „En als wij dan vertellen, dat je aan een wedstrijd meedoet en een uur eerder wil vertrekken?" riepen de matrozen. Wij hebben Bram Fok slecht behan delden toch heeft hij ons gered en warme soep gegeven. Dat vergeten wij niet gauw." Zij konden het ook niet gauw vergeten, want zij hadden er allemaal nog blaren van op de tong. Maar zonder Bram had den ze nu misschien doodziek in bed ge legen, Kapitein Costa Plenta haalde de schouders op. „Al goed, al goed," krabbelde hij terug. Dan zullen we op de afgesproken tijd ver trekken. winnen doe ik toch wel." Maar toen beide schepen even na ach ten precies gelijk bij de punt van het eiland voeren wist Costa Plenta het niet zo zeker meer.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15