Roerige Boor van Loena-13 onderzoekt bodemgesteldheid van de maan kerst morris Soekarno komt met verklaring in Volkscongres Sultan Hamid naar Nederland Rotterdammer berooft blinde Belg HET WEER Branden in de VS eisen 37 levens Dode na botsing in Hoofddorp Dak van walserij over 200 meter ingestort Maanschip maakt goede foto's van de Zee der Stormen Jongen randde 6 meisjes aan AOW op één januari nog niet hoger Baby gestikt Superslagerij De IJmond 52e JAARGANG NUMMER 47 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 27 DECEMBER 1966 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije hazenberg heerlijk'! Tel. 6497 ELECTROTECHNiEK LICHTRECLAME ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK VARKENSKLUIVEN - 3 pond 1.00 Het woord is aan Ravage bij Hoogovens Landing Bodemboor DJAKARTA (AP en Reuter) President Soekarno zal in het Volks congres een verklaring afleggen over zijn houding ten tijde van de misluk te staatsgreep. De president is kenne lijk door de opperbevelhebbers van de strijdkrachten gedwongen zich voor het Volkscongres te verantwoor den. Die hebben in vier dagen drie maal met hem geconfereerd. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Buitenlands nieuws 3 Economisch nieuws 4 Scheepsberichten 4 Beurs 4 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 5, 13 Radio en tv 7 Kunst7 Sport 9,10,11,13 Ferdinand14 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Puzzelmarathon 15 Topsy16 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Minder koud CAMEL - TWEEDJASSEN IJmuider Courant -Vs-Sv ADVERTENTIE HAZENBERG NIEUWS Onze oudejaarsavondartikelen worden niet in frituurvet, maar in zuivere roomboter gebakken. Welk een kwaliteit en smaak Speciaal aanbevolen OUDEJAARSSCHOTEL 3-pers. 5.- 5-pers. 8. HUZARENSALADE ƒ0.60 en ƒ1.50 HORS D'OEUVRE p.p. 6.— Oliebollen - saucijzebroodjes - pastei tjes, gevuld en ongevuld - echte kalfs- vleescroquetten - sneeuwballen met slagroom - appelflappen - appelbeig nets - appelbollen - zoute koekjes - zoute noten - bitterschotels - kaas- en hamsoesjes - hartige hapjes. U kunt al deze artikelen eerst zien in de etalage, en tot en met donder dag bestellen. Vrijdag kunnen vermoe delijk geen bestellingen meer worden aangenomen. Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 - Amsterdam Spaame 34 - Haarlem Tel. 15758 per 500 gram j 2.5B 250 gram f 1.98 N. RES - PLEIN 1945 no. 53 NEW YORK (AP) Zeker 29 kinderen en acht volwassenen zijn tijdens de kerstdagen in de Verenigde Staten door branden om het leven gekomen. George Sand Wat is men toch dom, wanneer men met velen is.' Drie kleine meisjes, van respectievelijk drie, twee en één jaar oud, verbrandden in een huis bij Sumter in South Carolina. In New York werd een vrouw door een ramp getroffen. Zij verloor door een brand drie kinderen. Haar man overleed twee weken geleden aan een hartaanval toen hij het gezin na de begrafenis van zijn schoonmoeder naar huis reed. De 48-jarige mevrouw J. Th. Schneider- van Wely uit Bennebroek is het slachtof fer geworden van een gecompliceerd auto-ongeluk, dat zaterdagavond tegen middernacht op het viaduct in Rijksweg 4 over de Kruisweg in Hoofddorp plaats vond. Op het hoogste punt van het viaduct was een personenauto geslipt en vijf an dere auto's, die niet vlug genoeg meer konden stoppen, botsten daarop tegen elkaar. Mevrouw Schneider, die in een van deze wagens zat, werd daarbij ernstig gewond. Zij werd naar het Sint Elisa- bethgasthuis in Haarlem gebracht, waar zij enkele uren later overleed. Zaterdagmiddag om half een is het dak van een knuppel walserij van Hoogovens in IJmuiden over een lengte van twee honderd meter ingestort. Nadat de stalen spanten het begeven hadden, stortte het dak met donderend lawaai in. Vijf arbei ders, die in de walserij aan het werk waren, hebben moeten rennen voor hun leven. Een van hen, de heer C. Bijdevier uit Oudorp, werd gewond aan een voet. Een ander liep eet» shock op. De materiële schade beloopt enige mil joenen guldens. In een officieel commu niqué delen Hoogovens mee, dat de pro- duktie tijdelijk wordt overgenomen door de andere walserij en in het bedrijf. Ver wacht wordt dat dankzij tussenvoorraden halffabrikaat de aflevering van de eind- produkten vrijwel normaal kan doorgaan. Vandaag is met de opruimingswerk zaamheden een begin gemaakt. Deze werkzaamheden geschieden door de fir ma's Kruk, Nobel Speelman en Savekool, die hun kranen hebben ingezet om aller eerst de loshangende gedeelten weg te halen. Men hoopt over vier weken de blok- walserij in gebruik te kunnen nemen en over zes weken de knuppelwalserij. Dan echter wel in de open lucht, voor zover de weersomstandigheden dat in ons land toelaten. Voor èen uitvoerig verslag over de catastrofe leze men pagina 5. Een overzicht van de instorting welke zaterdagmiddag de knuppel walserij van Hoogovens heeft ge troffen. Een tafereel, dat doet den ken aan een oorlogshandeling. Een bom had geen grotere ravage kunnen aanrichten. (Van onze medewerker ruimtevaart) LEIDEN Het woensdag gelanceerde Russische ruimtevaartuig Loena-13 heeft na een vlucht van circa tachtig uur za terdagavond een zachte landing op de maan gemaakt in de ,Zee der Stormen", waar eerder zachte landingen werden uit gevoerd door de Russische Loena-9 en de Amerikaanse Surveyor-1. De Loena-13 heeft nadien een reeks foto's van het maanoppervlak naar de aarde gezonden en wetenschappelijke metingen verricht. Een nieuw experiment van het maan- vaartuig is een proef om langs mechani sche weg de hechtheid en dichtheid van de maanbodem te onderzoeken. De Loena heeft daartoe een lange arm in de maan bodem geboord. De vlucht van de Loena-13 was het 37- ste maanschot sinds de Amerikanen ze ventien augustus 1958 hun eerste (misluk te) poging deden om de maan te berei ken. Lang niet alle maanschoten beoog den een harde of zachte landing op de maan. Van de dertien Russische maan schoten hebben er zes de maan geraakt. Twee daarvan maakten een zachte lan ding, namelijk de Loena-9 als eerste op drie februari en thans de Loena-13. Van de 24 Amerikaanse maanvaartuigen zijn er acht op de maan terechtgekomen, waarvan alleen de Surveyor-1 op 1 juni j.l. een zachte landing maakte. Al deze maanschoten kunnen beschouwd worden als voorbereidingen voor een bemande maanvlucht die de Russen in het komen de jaar en de Amerikanen in 1968 denken te maken. De Loena-13 begon twee uur en zestien minuten voor de landing met de remma- noeuvres. Tijdens de laatste zeventig ki lometer van de vlucht werd de snelheid het sterkst afgeremd, van 2600 kilometer per uur tot enkele meters per seconde. Het maanschip kwam onbeschadigd neer in de „Zee der Stormen" op 18 graden 52 minuten noorderbreedte en 62 graden 3 minuten westerlengte. Vier minuten na de landing werden de eerste signalen op gevangen waaruit bleek dat het instru mentarium werkte. Op eerste kerstdag werden de eerste foto's genomen en naar de aarde gezon den. Ze bleken van gelijke kwaliteit te zijn als de foto's die de Loena-9 indertijd naar de aarde zond. Uit het feit dat deze foto's niet alleen een steenachtig oppervlakte in de directe omgeving van het maanvaar- tuig toonden, maar tevens bergen en kra ters bleek dat deze Loena van een ander type was dan de Loena-9, waarvan de ca mera's zich op slechts zestig centimeter boven het maanoppervlak bevonden. Van die geringe hoogte uit is het zicht onvol doende om kraters van enige omvang te kunnen waarnemen. De camera's van de Amerikaanse Sur veyor-1 gaven een beeld van het maan oppervlak zoals het zich van enige meters hoogte af voordoet. Tass heeft meege deeld dat. alle foto's die door de Loena- 13 worden genomen zullen worden gepu bliceerd, maar heeft niet gezegd wanneer. Twee van deze foto's werden zondagavond voor de Russische televisie getoond. Een belangrijk experiment is de proef met een bodemboor waarmee de Loe na-13 is uitgerust. Deskundigen kunnen uit allerlei details van de foto's van het maanoppervlak vergaande conclusies trekken over de bodemgesteldheid. Men weet nu wel dat zelfs vrij zware ruim teschepen als de Surveyor niet in de bo dem wegzakken en dat door de remra- ketten geen maanstof wordt opgeblazen, maar zekerheid over de draagkracht en gesteldheid van de bodem kan men slechts krijgen door mechanische proe ven en door analyse van het bodemma teriaal. Daarmee heeft de Loena-13 thans een begin gemaakt. Soortgelijke proeven staan ook op het Amerikaanse program ma. Tass heeft niet bericht, of ook de resultaten van dit mechanische bodem onderzoek gepubliceerd zullen worden Voorts bevat de Loena een stralingsme ter die de intensiteit van de gevaar lijke gamma-straling op het maanopper- valk meet. Inmiddels zijn de fotosignalen van de Loena-13 ook opgevangen en in foto's om gezet door het Britse obeservatorium Jo- drell Bank. Dat observatorium heeft toe stemming aan de Russen gevraagd de ze foto's te publiceren, doch heeft op dit verzoek nog geen reactie ontvangen. De eerste foto's van de Loena-9 werden in dertijd ook door dit observatorium ge publiceerd nog voordat de Russen hun nerzijds de foto's prijsgaven. Daardoor ontstond de merkwaardige situatie dat de wereld aan deze zijde van het ijzeren gordijn de historische foto's reeds lang had gezien voordat de Russen er kennis van konden nemen. De Sov jet-Unie is over deze gang van zaken indertijd noga' verontwaardigd geweest. Volgens de directeur van Jodrell Bank Soekarno zou vorige week nog hebben geweigerd te voldoen aan de eis van dit congres zich te verantwoorden. In de ver klaring wordt nu gezegd dat „iedereen li onderworpen aan het Volkscongres". Het congres heeft met algemene stem men de begroting voor het volgend jaar goedgekeurd. Door bezuinigingen zijn de inkomsten en uitgaven gelijk, 81 miljard roepia. De militaire uitgaven zijn sterk verminderd. Ze zijn gedaald van zeventig tot 25 percent. De Loena-13 is zaterdag zacht op de maan terecht gekomen. Achttien uur later begon het maanschip seinen naar de aarde te zenden. Daar wer den ze in foto's omgezet. Een van de resultaten was een fraaie opname van de bodemgesteldheid in de Zee der Stormen, de landingsplaats van deze Loena. tonen de foto's duidelijke schaduwbeel den van de Loena, waaruit men onge veer zijn constructie kan opmaken. SCHIPHOL Sultan Hamid van Pon- tianak, die vele jaren in de Indonesische gevangenis heeft gezeten, zal woensdag met de KLM naar Nederland vertrekken. Hij wordt om tien uur donderdagochtend op Schiphol verwacht. Hij zal daar door zijn echtgenote, me vrouw Alkadrievan Delden, worden af gehaald. In Brussel is een 41-jarige Rotterdam mer gearresteerd, die op heterdaad werd betrapt bij het beroven van een blinde lotenverkoper. De blinde stond zijn loten te verkopen bij de uitgang van een warenhuis in de Brusselse Nieuwstraat, toen hij voelde dat zijn tas met loten en geld werd wegge rukt. Op zijn hulpgeroep zette een ver koopster van het warenhuis de achtervol ging in. Zij waarschuwde een politie agent, die de vluchteling enige straten verder kon aanhouden. Een aantal Brusselse provo's heeft een straatcollecte georganiseerd om de man aan een schadeloosstelling te helpen. De politie kwam echter tussenbeide en nam het reeds ingezamelde geld in beslag, om dat er geen vergunning voor de inzame ling was gegeven. Dit leidde tot een nieuwe demonstratie, ditmaal tegen het optreden van de politie. Het kerstfeest is dit jaar in Nederland aanleiding geweest tot tal van demon straties. De foto's tonen er twee: de hongerstakers in Haarlem en demonstre rende geestelijken in Amsterdam. Vastenacties als protest tegen de mis standen in de wereld en de copieuze kerstdiners werden behalve in Haarlem gehouden in Arnhem, Breda en Maas tricht. In de Limburgse hoofdstad stak de politie er een stokje voor, omdat de eetstakers geen toestemming aan B. en W. hadden gevraagd. In Amsterdam demonstreerden een hon derdtal priesters en predikanten tegen de oorlog in Vietnam. In dezelfde stad hiel den de kunstenaars een monsteroptocht. Voorop werd een monster meegevoerd van vijftig meter lengte, dat de tekst „Twee miljoen doden in Vietnam" ver meldde. Protestmarsen werden ook gehouden in Den Haag, Haarlem, Breda, Maastricht en Arnhem. In Den Haag pakte de po litie een onderwijzer uit Haarlem op, die met sandwichborden door de binnenstad liep. De borden vermeldden de leuzen: „Geen christendom zonder het gezag van Christus" en „Kerstfeest op Soest- dijk, maar prins Bernhard ontving USA- piloten uit Vietnam". De onderwijzer werd later losgelaten zonder dat proces verbaal was opgemaakt. In Den Haag heeft de veertigjarige leraar drs. Karst Bouman uit Goes met zijn gezin in de kerstnacht gebivakkeerd in de gaanderijen op het Binnenhof voor de deur van de Raad van State. Hij kon in de kerstnacht alleen vrede hebben, als hij daar was, waar ook zijn door duizen den ondertekende „Vietnam-petitionne- ment" rustte. (Zie verder pagina 4) Op 1 januari zullen de AOW, en de kinderbijslag, de weduwen- en wezen uitkering en de invaliditeitsrente nog niet stijgen. De minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft kortelings meegedeeld, dat deze uitkeringen met 5 percent zul len worden verhoogd. Hij heeft evenwel deze mededeling ge daan, zonder het verplichte advies te vragen aan de SER. Pas wanneer de SER hieromtrent een goedkeurend ad vies heeft uitgebracht, kan de regering een beslissing nemen. Aan te nemen valt, dat deze uitkeringen achteraf met een percentage van vijf percent verhoogd zullen worden, maar dat de daartoe gerechtigden in januari hiervan nog geen profijt zullen kunnen trekken. Op eerste kerstdag is in Amsterdam een zeven maanden oude baby Monica Smit in het bed van haar ouders gestikt. De baby was, toen zij in het grote bed was gelegd, gaan rondkruipen en had zich door de spijlen van het hoofdeinde gewrongen, waarbij haar hals achter de spijlen was blijven haken. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met af en toe enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later in de kust gebieden tot krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Ge leidelijk minder koud. Vannacht in et noordoosten van het land nog temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) ADVERTENTIES HEILOO Een 17-jarige jongeman uit Heiloo heeft bekend dat hij in de periode van 7 oktober af zes mei sjes heeft aange rand: vier in zijn eigen woonplaats en twee in Alkmaar. De rijkspolitie heeft hem ingesloten nadat men een tip had gekregen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1