Na kerstbestand van twee maal 24 uur Gevechten en bombardementen in Vietnam weer in volle gang Verwoesting in Hanoi door VS-bommen Vliegramp bij Da Nang eist 121 levens JUNKERS Ontsnappings-epidemie bereikt een hoogtepunt KERSTBOODSCHAP VAN DE KONINGIN Wat doen wij met alles dat steeds meer binnen ons bereik komt? Zelfverbranding Sikhs afgelast Dr. Schuschnigg wil naar Oostenrijk Omar Dhani ter dood veroordeeld Handenschudden Ky naar Australië en Nieuw Zeeland Japans lagerhuis ontbonden Dreigend telegram uit China aan president Salazar iliir-"-, DINSDAG 27 DECEMBER 1966 Schrijver Manchester heeft longontsteking W ereldregering r f WK Kort nieuws W*\J over'n béste geiser gesproken...! Achttien gevangenen verkozen de vrijheid SAIGON (AFP en Reuter). Eén uur na afloop van het kerstbestand in Viet nam, op tweede kerstdag, voerden Ameri kaanse B-52 bommenwerpers, afkomstig van het eiland Guam in de Stille Oceaan, een aanval uit op een Vietcong-basis na bij Saigon. De strijd werd hervat na twee etmalen van betrekkelijke rust, waarin Amerikanen en Zuidvietname- zen melding maakten van circa zeven tig incidenten, die echter niet als be standsschendingen werden aangemerkt. Naar het Amerikaanse opperbevel in een kort communiqué meedeelde, waren er „nergens aanwijzingen geweest dat de vij and troepen samentrok of een aanval in- zette" Ter gelegenheid van het kerstfeest was de 78-jarige kardinaal Spellman, aartsbis schop van New York, naar Zuid-Vietnam gekomen om daar op een aantal Ameri kaanse bases een mis op te dragen. Za terdag zei hij in een toespraak op de basis Tan Som Nhoet, bij Saigon: „Wij moeten deze oorlog winnen, een oorlog die ons is opgelegd en die wij voeren voor de verdediging van de beschaving. Elke andere oplossing dan de zege is on denkbaar." Spellman betitelde de Ver enigde Staten als „de barmhartige Sa maritaan onder de volken". In zijn late re preken liet hij zich wat verzoenender uit. Ook in Zuid-Vietnam was de evange- AMRITSAR (Reuter) Sikh-leider Fa- teh Sing en acht van zijn volgelingen heb ben hun hongerstaking beëindigd en heb ben hun plan om zich in brand te steken opgegeven. Hun instemming met een rege ringsvoorstel, dat de minister van Defen sie, Sardar Swaran Singh, en de voorzitter van het Lagerhuis, Hukan Singh, beiden Sikhs, hadden overhandigd, werd bekend gemaakt, toen de termijn voor de zelfver branding van de volgelingen van Fateh Sing verstreek. De regering stelde voor dat premier In dira Ghandi zal bemiddelen in het com flict over de toekomst van de stad Tsjan- digarh, die de sikhs voor zich opeisen. Tsjandigarh werd eerder dit jaar de ge meenschappelijke hoofdstad van de nieu we staat Pendsjaab, waar voornamelijk Sikhs wonen, én het naburige Hariana, waar Hindi de officiële taal is. ST. LOUIS (Missouri) (AP) De vroe gere Oostenrijkse kanselier dr. Kurt Edler von Schuschnigg heeft te kennen gegeven dat hij van plan is in januari ontslag te nemen als professor en naar Oostenrijk terug te keren. SINGAPORE (Reuter) Kolonel Soe- wono, de voorzitter van het speciale mili taire gerechtshof, waarvoor de 42-jarige voormalige bevelhebber van de Indonesi sche luchtmacht, Omar Dhani, terecht stond, heeft de ex-vice-luchtmaarschalk ter dood veroordeeld. Kolonel Soewono stelde dat Dhani heeft meegewerkt aan de mislukte communis tische staatsgreep van verleden jaar. Dhani heeft dertig dagen de tijd om pre sident Soekarno gratie te verzoeken. Dhani zal beroep tegen het vonnis aan tekenen. Een dertigtal Vietcong-strijders nam zondagavond, profiterend van het kerstbestand, in een buitenwijk van Saigon bezit van een bioscoop. Ze be vestigden een spandoek van het be vrijdingsfront aan de muur, deelden pamfletten uit en drukten zelfs Zuid- vietnamese militairen in de zaal, die vrijaf hadden, de hand. Na twintig mi nuten verdwenen ze en kon de voor stelling worden voortgezet. list Billy Graham, die de enige recht vaardige oorlog „die tegen de duivel" noemde. De Britse geschiedkundige prof. Ar nold Toynbee heeft in een artikel in een Amerikaans tijdschrift verklaard dat de V.S. de oorlog in Vietnam dienen te be ëindigen en tezamen met de Sovjet-Unie een wereldregering moeten vormen om de mensheid voor uitroeiing te behoeden. Alleen samenwerking tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, aldus Toynbee, kan ver hinderen dat een plaatselijke oorlog tot een derde wereldbrand met kernwapens uitgroeit. Voor dit samengaan, dat veel geschillen in de wereld uit de weg kan ruimen, is de voornaamste hinderpaal ech ter de oorlog in Vietnam. De Amerikanen, zo vervolgt de Britse historicus, moeten de mythe van een com munistische dreiging opgeven. „De Sov jet-Unie streeft niet ernstig een wereld overheersing na", aldus Toynbee. De particuliere Zwitserse beweging „Ter- re des Hommes" heeft een verklaring uit gegeven waarin de beweringen worden tegengesproken volgens welke de Ameri kaanse autoriteiten in Saigon en in Was hington zouden proberen haar werk te belemmeren. Generaal William Westmoreland, opper bevelhebber van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam, heeft gisteravond verklaard, dat hij voor het voeren van de oorlog daar meer troepen nodig heeft. SAIGON (Reuter) Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam zal in de loop van januari een bezoek brengen aan Australië en Nieuw-Zeeland. Hij wil deze landen bedanken voor hun militaire hulp. Arthur Calwell, leider van de parle mentaire oppositie in Australië, heeft zijn landgenoten de vraag voorgelegd: „welke fatsoenlijke Australiër wil deze slager uitnodigen voor een bezoek aan ons land?" Hij meent dat elke Australiër behalve diegenen, die moord, wreedheid en on recht tolereren door het komende be zoek van Ky is geschokt. „De vreselijke tragedie is dat voortref felijke jonge Australiërs hun levens ver liezen ter verdediging van de politieke en sociale rotheid, waarvan maarschalk Ky de personificatie is", aldus Calwell. TOKIO (AP) Premier Eisakoe Sato van Japan heeft het Lagerhuis ontbonden en alggemene verkiezingen uitgeschreven op 29 januari. Her zijn de negende ver kiezingen na de tweede wereldoorlog. Ver wacht wordt, dat Sato het kabinet in spoedzitting bijeen zal roepen om de ver kiezingsdatum goed te keuren. In de afgelopen maanden heeft de libe raal-democratische (conservatieve) rege ring van Sato nog al wat critiek gekregen over beweerde corruptie. MIDDLETOWN Connecticut(Reu ter) William Manchester, schrij ver van het reeds voor de publika- tie fel-omstreden boek „Dood van een president", is met longontste king in een ziekenhuis opgenomen. Hij is zaterdag ziek geworden en zijn toestand werd in de loop van zondag steeds slechter. Hoogleraar. Dr. E. V. W. Vercruijsse is be noemd tot gewoon hoogleraar aan het Institute of Social Studies in Den Haag (sociologische methoden en technieken). SAIGON (Reuter) Het aantal doden als gevolg van het neerstorten van een Amerikaans transportvliegtuig op een dorp nabij de basis Da Nang in Zuid- Vietnam is gestegen tot 121. Acht mensen worden vermist. Bovendien wer den achttien Vietnamezen gewond. Dit heeft een Amerikaanse woordvoerder van ochtend bekendgemaakt. Het viermotorige toestel stortte zaterdag na een vlucht van Japan nabij de basis neer op het dorp Hoa Vang, waar zesen zestig huizen werden verwoest. De vier bemanningsleden kwamen om het leven. In augustus j.l. was een Amerikaanse straaljager op hetzelfde dorp terechtgeko men, waardoor 33 mensen om het leven kwamen. TOKIO (AP) Uit communistisch Chi na js een telegram gestuurd aan de pre mier van Portugal, Saïazar, waarin hij gewaarschuwd wordt dat als de Portugese autoriteiten in Macao „geen gehoor geven aan de gerechtvaardigde eisen van de Chinezen, zij vernietigd zullen worden". Dit is meegedeeld door het persagent schap Nieuw China. Het telegram werd verzonden door een vergadering van 15.000 mensen, onder wie vele leden van de Rode Garde, die kort geleden bijeen waren in Tsjoetsjai, dat aan Macao grenst. Een school in Hanoi waar het com munistische kader van Noord-Viet- nam werd opgeleid, is tijdens een van de Amerikaanse bombardemen ten verwoest. De foto is door Jacques Moalic, een vaste corres- S i1 - SÉ®*!!! pondent van AFP in de Noordviet- namese hoofdstad, naar het Westen gestuurd. ADVERTENTIE ©□o Beknibbel niet op 'n radiator. één Junkers cv-gasgeiser heeft capaciteit voor een héél huis. Warm in een wip, goedkoop in aanleg en tevreden met een plaatsje in een kast! Verwacht u anders van Junkers (met 86 jaar ervaring in geisers, geisers, geisers, geisers, geisers...)? w (Van onze correspondent) LONDEN. Tweede kerstdag zijn vijf gedetineerden uit Dartmoor, de lugubere gevangenis voor psychopatische misdadi gers in Devon, ontvlucht. Sinds donder dag bedraagt het aantal ontsnappingen uit Britse gevangenissen niet minder dan achttien. Twee ontvluchten werden ge pakt. De ontsnappingen uit Britse gevan genissen dreigen thans de omvang van een epidemie aan te nemen. Gevangenis- Koningin Juliana heeft op Eerste Kestdag 's middags om één uur via de radio de volgende toespraak ge houden. „Ik wens u allen een gelukkig kerst feest. Ik hoop dat dit Kerstfeest ons de gelegenheid zal geven ons leven van alle dag van een afstand te bekijken zó, dat we, boven de bomen vliegende, 't bos kunnen zien. Hoe de daagse werkelijkheid voor ieder van ons ook is goed of el lendig of vol problemen die manier van bezien geeft een betere blik. Hij vraagt wel soms moeite en moed, maar verheldert voor ons het beeld van het ware leven. Wij zijn in velerlei opzicht overwoeker de mensen. Veel verstikt ons. Wij zijn be dolven onder werk. Wij ploeteren voor de toekomst en iedere dag werken wij weer voor de dag van morgen. Daardoor wordt het zo moeilijk er ook aan toe te komen vandaag te leven en te maken wat we kunnen van wat dat ons allemaal biedt. Een ander ding is dat wij in een steeds aangroeiende menigte leven. Als alles gaat zoals wordt voorzien zal deze volte in de wereld en speciaal in dit land nog enorm toenemen met alle benauwende proble men vandien. En al deze mensen zullen beschikken over steeds meer vrije tijd. Het is voor velen van ons heel moeilijk te weten wat te doen met het geschenk van het leven, als het zich in vrije tijd zo onbeperkt aan ons presenteert. De meesten beschikken bovendien over zo veel meer mogelijkheden dan vroegere generaties zoals b.v. reizen. De televisie brengt heel de wereld in ons huis. Alles wat wij bezitten, maakt de vraag steeds dringender wat wij er mee doen. Verder ligt er dan nog op ons de last dat we bij dit alles in een uiterst inge wikkelde maatschappij leven, die steeds ingewikkelder wordt. Wij allen samen als mensheid zijn voor deze gang van zaken verantwoordelijk. Heel onze samenleving groeit uit tot een zó gecompliceerde ma chine, dat al lang niemand meer alle on derdelen kan begrijpen en overzien. Deze onvoorziene monstergroei laat ons staan met een gevoel van klein en machteloos te zijn. Wat kan die kleine mens zetten tegenover de massa van heel die maat schappij? Hij voelt zich alleen. En wat kan zelfs een groep, een volk, er nog voor invloed op uitoefenen? Anderzijds zijn er dan de vele prachti ge mogelijkheden die voor ons worden uit gestald in de gróte etalage van deze sa menleving. Die zijn soms een reden dat wij uit de veelheid geen keus kunnen doe Het is heerlijk te mogen kiezen. Maar men zal tot een keus moeten komen en die gebruiken heel goed gebruiken. De mens voelt zich tegelijkertijd tot vervelens toe machtig en ontmoediggend machteloos en tipt daarbij nog niet aan de werkelijk grote uitdaging van het le ven. Men voelt zich bedolven en verstikt, waar men zich eigenlijk veilig en be schermd moest weten. We nemen verschillende houdingen aan als verweer tegen de problemen. We kun nen vluchten in ons werk, in ons genoe gen, in theorieën of wat ook. Daarnaast kunnen we deze angst voor de moeilijk heden, dit afzijdig staan, verbergen met critiek. Ik bedoel het soort dat afbreekt. Niemand al is hij tevreden over zijn eigen bestaan, is het eens met onze maat schappij. Iedereen wil die veranderen en heeft er, de een meer, de ander minder, zijn eigen kritiek op. Het is goed en essen tieel een werkelijk gezonde afkeer tegen iets te hebben. Hetzelfde geldt voor een werkelijk gezonde voorkeur voor iets. Want goede critiek is niet alleen geen ver weer, maar wil betere toestanden helpen opbouwen. Wij maken nu eenmaal deel uit van de maatschappij, wij allen stellen die samen en wij zijn in feite verantwoor delijk voer onze medemensen, of wij dat willen of niet. En wel voor ons allemaal. Allen die hun critische steentje bij dragen, lopen toch nog ver uiteen, al naar hun aard, hun leeftijd of verdere omstandigheden. Zij zijn met elkaar in tegenspraak: zij, die houden van dat wat ze kennen en zich daaraan vasthouden, en zij, die veel of ook zelfs heel veel van het bestaande willen verwijderen. Maar zolang ze met elkaar in tegenspraak zijn, maken zij zich nog pas bezorgd over de buitenkant van het echte leven. Zij raken nog niet aan de kern. Om de uiteindelijke verwantschap van ons echtste verlangen terug te kunnen vinden zullen we verder vele lagen van de uiterste dingen die het ware leven verhullen, tnoeten doorste ken. Tot we ontdekken dat we allemaal eigenlijk staan op dezelfde diepste grond. Op die gemeenschappelijke bodem ligt ons wezenlijke bestaan. En betekent het beantwoorden aan onze ware bestemming niet tevens onze uitredding, voor ieder van ons én voor ons allen gezamenlijk? Maar bij dit alles zullen we door cri tiek en onvrede heen moeten. De vrede van Kerstmis heeft nu eenmaal van doen met alle echte ontevredenheid, met alle gezonde afkeer en alle gezonde voorkeur. Hij heeft van doen met alles wat echt, waar en goed is. „De waarheid zal u vrijmaken". Hier ligt een kind in Bethlehem en het heeft niets te maken met iets anders dan echtheid. Het heeft geen mantel of welke uiterlijkheid dan ook, maar het feit dat het wezen van de eeuwige waar heid ons hier in mensengedaante tege moet komt, is zichtbaar voor wie het we zen der dingen, het echte, kan onder scheiden. „Het kind waarvoor Herodes beeft". En u weet hoe Herodes was. Hij had alle oneerlijke kansen aangegrepen om zich te beveiligen en zich te ommuren ten koste van zijn eigen vrije ziel. Maar hij beefde voor de kracht van het eeuwige leven dat zich als vanzelfsprekend onbe schermd aan de wereld vertoont. Hij liet het beeld na van een mens met wie nie mand in één adem genoemd zou willen worden. En dit laatste om geen andere re den, geloof ik, dan het feit dat wij men sen wezens zijn van een heel ander ge slacht, dat wij ons meestal bewust zijn van een gehalte dat veel meer kan dan we durven te beseffen en die in ons diepste wezen verlangen naar het volmaakte en naar niet minder dan dat. Wij beven net zo goed als die Hero des het deed om onze bestaanszekerheid. Want als het diepste en wezenlijkste van onze bestemming tot ons doordringt, schrikken we terug voor die radicale roe ping tot een groots leven. We willen er vaak niet aan, omdat het ons onveilig lijkt. Iedereen is ook vrij er geen ge hoor aan te geven. Maar wie het er op waagt, die zal merken dat de spanning die daarbij hoort, hoe groot ook, het af legt tegen de ontspanning, die daarop volgt. En ik ben ook zeker dat er dan voor hem allerlei tegenstellingen als vanzelf opgelost zullen blijken, zoals b.v. die, die ik in 't begin opnoemde. Dat te erva ren, behoort tot de merkwaardigste bele venissen, die een mens op aarde kunnen overkomen. Het geeft het geluk van een bevrijding, dat niet te beschrijven is. Zo iemand gaat de gebeurtenissen om ons heen onderscheiden bij een nieuw licht en merkt dat hij tevoren daarvan alleen de schaduwen zag. En het ligt boven ons vermogen dit te grijpen en te bevatten. Bij dit begrip komt innerlijk de zeker heid over ons van iets te hebben, te be zitten, dat niets of niemand ons kan af nemen. Vatten wij de eigenlijke bood schap, die ook op dit Kerstfeest naar ons uitgaat, dan bevrijdt ook ons begrip van God zich uit veel waarmee wij het zelf omhuld hadden, om zich steeds groot ser en dieper te ontwikkelen. Onze wer kelijkheidszin zal daarbij zeer versterkt te voorschijn komen. We zullen dan wat klein als klein en wat groot als groot zien. De diepste werkelijkheid is het leven in de ruimte, dat zich steeds vernieuwt En waar mensen falen als er omineuze dreigingen en vreselijke dingen in onze wereld gaande zijn, daar straalt de ster van Bethlehem des te helderder in con trast. Dat licht van omhoog kan in men senharten juist de zekerheid en de rust vestigen dat het laatste woord niet aan ons is of alleen dan als ons laatste woord hetzelfde is als die vredesbood schap. Die vrede zal er uiteindelijk zijn voor de wereld, in de allerwijdste zin. En die kan er nu al zijn in het leven van ieder van ons. Nogmaals, ik wens u al len een gelukkig Kerstfeest. straffen krijgen daardoor hoe langer hoe meer het karakter van een grap. De jongste massale ontsnapping komt twee weken nadat de gevaarlijke mis dadiger Frank Mitchell er vandoor ging. Hij is nog steeds niet opgespoord. De grijze, grimmige gevangenis van Dartmoor ligt eenzaam en spookachtig in het kale glooiende heidelandschap. De vijf ontsnapten hebben maandag gebruik gemaakt van de mist en regen, die alles in een ondoorzichtbare nevel hulden. Een zesde gevangene, die deel uit maakte van het complot, werd gegrepen. Vier van de ontvluchte gevangenen ston den op de ontsnappingslij st, die de namen bevat van degenen die ervan verdacht worden een poging te zullen ondernemen uit te breken. De groep die ontkwam sloeg een ge vangenisbewaarder neer en beroofde hem van zijn sleutels. In stromende regen en bittere koude werd door gevangenisper soneel een klopjacht op de ontsnapten geopend, echter nog zonder resultaat. Dit was de derde massale ontsnapping na de vijf man, die donderdagavond uit de gevangenis van Walton in Liverpool ontsnapten. Vrijdag ontsnapten vijf gevangenen uit de Drake Hal-gevangenis, een zogenaamde open gevangenis, bij Stafford en twee man uit de gevangenis Winson Green in Bir mingham. De ontsnapten werkten buiten. Uit de Londense gevangenis van Wands worth ontsnapte één gedetineerde op een naar een afvaldepot rijdende vulinisauto. Jenkins, de Britse minister van Bin nenlandse Zaken, heeft besloten zijn kerstvakantie af te breken, om plannen uit te werken voor de toepassing van de aanbevelingen uit het Mountbatten-rap- port over een reorganisatie van het ge vangeniswezen in Groot-Brittannië. Som mige daarvan zullen onmiddellijk van kracht worden. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om hel ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. Werk. Het Chileense ziekenhuispersoneel is na een staking van bijna vier weken weer aan het werk gegaan. De regering heeft beloofd sancties achterwege te zullen laten. De verzuimde dagen wor den uitbetaald en de salarissen gaan omhoog. Fries. Met subsidie hebben de Deens- Friese vereniging en het Noordfriese instituut Bredstedt het eerste Friese leesboek (148 pagina's) uitgegeven dat voor het derde en vierde schooljaar bestemd is en waarvan de teksten uit het Duits, het Oostfries, het Westfries en het Deens zijn vertaald. Benoeming. De Britse premier Wilson heeft de benoeming bekendgemaakt van een nieuwe voorzitter van de raad voor de Britse gevangenissen, sir James Mackay, een voormalig functionaris van het ministerie van Luchtvaart. Cholera. Persberichten uit Dacca melden dat in december in Oost-Pakistan drie honderd mensen aan cholera zijn ge storven. Vanwege het grote aantal pa tiënten moest men bij het ziekenhuis in Dacca noodtenten oprichten. Bumper. De politie in Culver City in Californië zegt met succes proeven te hebben genomen met een 26 liter water gevulde flexibele autobumper die bij een botsing de kracht ervan opvangt doordat het water dan uit vijftien ven tielen drie meter hoog de lucht inspuit. Ruimtekaart. Russische ruimtedeskundi gen hebben een gedetailleerde kaart van het magnetisch veld van de aarde ge maakt aan de hand waarvan kosmonau ten de stralingsomstandigheden in de omgeving van de aarde kunnen vast stellen. De gegevens voor de kaart zijn door kosmos-satellieten verzameld. Tractor. De Oostenrijkse journalist en schrijver A. Jantsch, die per tractor een reis rond de wereld maakt, is na een reis door Joegoslavië, Bulgarije, Turkije en Iran in Karatsji aangeko men. Kernsplitsing. Reeds tijdens de oorlog hebben de kerngeleerden in de Sovjet- Unie onderzoekingen op het gebied van de splijting van uranium verricht. Die werden na de slag om Stalingrad, in januari 1943, onder leiding van Koerts- jatov steeds omvangrijker. Dat meldt de Pravda op de twintigste verjaardag van de eerste nucleaire kettingreactie in de Sovjet-Unie.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3