Haarlems zestal volbracht zijn kerstvastenactie van 48 uur m ws Elf vastende jongeren in Breda werden door publiek geschopt In Arnhem gaven enige voedselstakers het op Demonstraties allerwegen 1 PROTEST TEGEN OORLOGHONGER EN ARMOEDE „Veel sympathie en positieve belangstelling" Non-stop-soos op kerstdagen werd een succes In Maastricht stak politie er een stokje voor Predikant bracht tien gulden voor een biertje DINSDAG 27 DECEMBER 1966 6 De zes Haarlemse jongeren, die klokslag twaalf uur in de kerstnacht hun voedselstaking „om onze medemensen met hun neus te drukken op de steeds groter wordende tegenstellingen die er in onze wereld heer sen" begonnen, hebben hun 48 uur durende „Kerstvasten 1966" vol bracht. Alleen heeft het enige meisje in het gezelschap, de 16-jarige mulo- leerlinge Ingrid Baks in de loop van tweede kerstdag de marktkraam bij het verzetsmonument op de Dreef verwisseld voor de door openbare werken beschikbaar gestelde keet ernaast. Zij had last van duizelingen, „maar zo vertelde zij, „dat is niet van de honger". In de keet kon zij zich met straalkachels beter tegen de koude wapenen. De vijf andere eetstakers: de 19-jarige initiatiefnemer Harry van der Meulen, student in de sociologie in Amsterdam, zijn 20-jarige medestudent Pieter Verkeer, de 21-jarige freelance bouwkundig tekenaar Rieks Witte, de 20-jarige kantoorbediende Sietse Henstra en de 19-jarige nog solliciterende Leo Meijer, bleven tot gisteravond twaalf uur in de kraam, die ten dele met een dekzijl was afge schut, verblijf houden. Fietsers uit Den Haag Stormschade Pamfletten I eel gediscussieerd Heerlijk kerstfeest" WEEKABONNEMENTEN WÈÊBÊ Het is een sobere manifestatie geweest het zestal had bijvoorbeeld afgezien van spandoeken en er hebben zich geen nare incidenten voorgedaan. Over belang stelling en meeleven hebben de vastende jongelui, die alleen koffie en thee zonder melk en suiker gebruikten „geen calo rieën" stelden zij met nadruk niet te klagen gehad- Tal van mensen kwamen een praatje maken, een warme dronk of lectuur brengen. Op eerste kerstdag bracht een meisje een tientje van haar zakgeld en de tweede kerstdag kwam zij terug met sinaasappelen en door haar gebakken appeltaart. Die heeft het zestal echter niet genuttigd, zolang hun vastenactie duurde. Gisteravond om twaalf uur heb ben zij een lichte maaltijd, bestaande uit yoghurt, vruchten, bouillon en toast, ge bruikt. De eerste die in de kerstnacht prompt om twaalf uur de zes jongeren succes met hun actie kwam wensen, was het Haarlemse raads- en Tweede- Kamerlid J. J. Voogd, die aan Ingrid een bundel gedichten van Ed Hoornik schonk als een symbolisch offer; de bun del, waaraan hij zeer gehecht was, is namelijk niet meer in de winkel te koop. Ook verklaarde de heer Voogd zich uit sympathie met d# actie bereid geduren de de beide kerstdagen niet te roken. Ook andere raadsleden gaven van hun belangstelling blijk en op tweede kerst dag 's avonds tegen half acht kwam bur gemeester Cremers, vergezeld van zijn hond, gedurende enkele minuten een praatje aan de kraam maken. Rond het middaguur op eerste kerstdag arri veerde de dichter Harry Mulisch, die enige tijd bleef praten. Verder kwamen de Haarlemse predikanten J. A. van Ar- kel, gereformeerd, N. van Egmond, her vormd, en J- W. Wery, remonstrants, van hun meeleven getuigen. Het Tweede-Kamerlid mevrouw H. Singer-Dekker kwam maandagmiddag blijk gaven, werd een pamflet uitge reikt. Volgens dit pamflet wilden de zes jongelui hun medemensen wijzen op de steeds grotere tegenstellingen in de we reld, zoals vrede en oorlog, recht en on recht, gezelligheid en eenzaamheid, rijk dom en armoede, overvloed en honger. „Wij vinden dat deze contrasten juist met Kerstmis het meest schrijnend naar voren komen, doordat velen meer nog dan anders het geval is zich binnen de huiselijke gezelligheid van hun mede mensen afsluiten, zonder zich te bekom meren om de gevolgen van hun liefdelo ze en apathische houding. Zij omringen zich", aldus de jongelui in hun pamflet, „met typische welvaartssymbolen (kal koen, kunstmatige witte kerst, elektri sche kaarsjes, champagne enz.) en dat alles onder hartstochtelijk gejubel „Vrede op aarde". Zij sussen hun geweten door naar de kerk te gaan, iets wat voor som migen niet meer dan sleur geworden is. Vanzelfsprekend zullen de slachtoffers van dit geestelijk klimaat er materieel niet op vooruit gaan door onze actie. Geldelijke hulp alléén, zelfs zeer grote, kan geen duurzame verbetering teweeg brengen; daarvoor is allereerst een door dringing nodig van de gehele samenleving met een geest van naastenliefde in plaats van met een geest van onnadenkendheid en zelfgerichtheid. Juist in deze dagen verklaren wij ons solidair met diegenen die te lijden hebben van de bewustzijns vernauwing van de gezapige kerstvierders aldus het pamflet. Warme koffie en thee zonder melk en suiker was vrijwel het enige gerief dat de jongelui zich gedurende hun kille kerstvasten veroorloofden. -x-V mm De non-stop-sociëteit die de Haarlemse jongerenorganisatie „Jeugd en Evange lie" met medewerking van de vereniging van kamerbewoners „Koinonia" in het ge bouw van de laatste aan de Doelstraat had mogelijk gemaakt uit sympathie met de zes vastenden jongeren op de Dreef, is een succes geworden. Totaal rond tweehonderd mensen bezochten de soos om wat te gebruiken en een praatje te maken Zaterdagavond om zes uur gingen de deuren open en nadat het de hele avond al redelijk druk was geweest, bleven 's nachts ongeveer twintig mensen ge zellig bijeen om te discussiëren en naar muziek te luisteren. Onder hen waren kamerbewoners zonder familie in de stad en studenten. Ook buitenlandse arbeiders bezochten de soos. Vooral eerste kerstdag na de kerkdien sten kwamen veel mensen aanlopen. De hele nacht door was het een gaan en ko men. De organisatoren kregen van eenza men reacties als „Leuk dat jullie aan ons hebben gedacht". Zij menen dat het experiment stellig voor herhaling vat baar is. (Van onze correspondent) De Maastrichtse politie heeft een stokje gestoken voor de vastenactie van vijf jon ge Limburgers op de Vrijthof. Drie in woners van Maastricht (20, 22 en 24 jaar) en twee van Bom (21 en 27 jaar) hadden voor hun voedselstaking op eerste kerst dag twee banken op het plein uitgekozen. Op een spandoek deelden ze het doel van hun verblijf daar mee: „Wij vasten hier 24 uur voor de vrede". Om twee uur in de kerstnacht maakte de politie al een einde aan hun vredes- actie. Het spandoek werd in beslaggeno men en het vijftal kreeg een bekeuring, omdat ze voor hun demonstratie geen toe- ftemming van de politie hadden gevraagd. Ze hebben eerste kerstdag binnen vier muren verder gevast. De marktkraam op de Dreefwaar de zes Haarlemse vastende jongeren verblijf hielden, trok veel publiek. Vooral in de middaguren op beide kerstdagen was de kraam een tref punt waar druk werd gediscussieerd over allerlei vraagstukken. tweehonderd gulden brengen. Ook van an dere mensen kregen de eetstakers geld. Zij overwegen dit aan de UNESCO af te staan. De beide nachten hebben de zes jonge ren in de kraam doorgebracht gehuld in slaapzakken. Zij beweerden niet veel last van de kou te hebben gehad. De straal gaskachel heeft nauwelijks dienst gedaan. De eerste nacht hebben zij niet veel ge slapen. Om twee uur kwamen enkele op geschoten jongelui hen een uur lang vervelen. Om drie uur kreeg het zestal bezoek van een man uit Den Haag, die naar Haarlem was komen fietsen om zijn sympathie met de vastenactie te betui gen. Hij had er drie uur over gedaan. Na een uur met de Haarlemmers gesproken te hebben, stapte hij weer op de fiets om de terugtocht te aanvaarden.Om zeven uur kwam een dame enthousiast vertellen dat haar dominee iets over de actie van de zes jongeren had gezegd in zijn kerstpreek de avond tevoren. Van slapen kwam toen niet veel meer, temeer daar de wind aanwakkerde tot een fiks stormpje, waardoor de kraam gedeel telijk in elkaar ging. Met touwen en spij ker werd het houten geval weer zo veel mogelijk winddicht gemaakt. Om elf uur kwam een dame „Het bittere kruid" van Marga Minco ten geschenke geven en om twaalf uur boden leden van een jonge- rensociëteit bloemen aan. Een uurtje la ter was Harry van der Meulen in druk gesprek gewikkeld met een Amerikaanse dame. Korte tijd daarna stopte een bus van de NZH, waarvan de chauffeur de eetstakers in de gelegenheid stelde pam fletten onder de passagiers uit te delen. Ook veel automobilisten stopten om een pamflet in ontvangst te nemen, maar daar moest de politie uit veiligheids overwegingen een stokje voor steken. Deze pamfletten had het zestal op kerst avond aan de uitgang van kerken en bij cafés laten uitdelen. Ook aan de vele passanten die vooral in de middaguren van de beide kerstdagen op de Dreef van hun belangstelling en nieuwsgierigheid ,.Wij houden onze vastenactie uit men selijke overwegingen, niet uit politieke"', lichtte Harry van der Meulen toe. En hij vertelde dat gedurende de kerstdagen niet alleen overdag, maar ook 's nachts veel met passanten gediscussieerd is. Daarbij draaide het om denkbeelden over de naastenliefde, Viernam, het communisme, het provodom, de plaats van het chris tendom in de wereldsituatie, enzovoorts. „Door deze gesprekken en door positie ve belangstelling tal van mensen kwa men herhaalde keren even langs om te vragen „Hoe gaat het?" kunnen we weer in de mensen gaan geloven. Als je nihilist was, dan was je nu helemaal be keerd", aldus Leo Meijer. Deze jongeman vastte in plaats van Thijs de Jongh, die om gezondheidsredenen van de actie had afgezien, maar wel met enkele andere jongeren als verzorger optrad. Aanvanke lijk leek het erop dat Leo ook niet kon meedoen tengevolge van een keelontste king, maar hij had het er maar op ge waagd- Een sympathiserende arts, die tijdens de actie kwam aanlopen, zag geen reden Leo verder deelnemen aan de vas-1 tenactie af te raden. „We hebben veel gepraat en op deze wijze een heerlijk kerstfeest gehad. We hebben geen honger, alleen een wat leeg gevoel", aldus het zestal tegen het einde van hun actie. „Zondagavond waren we wel bekaf en wilden toen echt slapen. Dat is ook beter gelukt dan de eerste nacht." In de middag van de tweede kerstdag kwam de NTS, die de vorige dag al op namen bij de kraam op de Dreef had ge maakt, Harry van der Meulen halen voor een gesprek in de studio. De overige vijf jongelui konden via een draagbaar tele visietoestel dat een handelaar in de buurt kwam brengen, de directe uitzending in het programma „Monitor" volgen. Rond om het middaguur luisterden de jongelui door middel van een „portable" naar een aan hun actie gewijd radiopragramma dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. 4 DE ADMINISTRATIE kaoou» t «.maaaiyoi tjtMUJOuMOOoooojanaooocitiBni In Breda zaten of lagen elf jongeren, gehuld in dekens met af en toe een warme dronk, hun twee etmalen durende vastenperiode uit. „We hebben het niet gemakkelijk ge had, maar we hebben van vele kanten betuigingen van begrip en sympathie ge kregen. Natuurlijk zijn er ook misselijke voorvallen geweest, maar we mogen toch echt wel zeggen dat de actie, zoals wij die ons hebben voorgesteld, geslaagd is". De elf jongeren uit Breda en Tilburg die tijdens de kerstdagen op de Bredase Havermarkt een 48 uur durende eetsta- king hebben gehouden, zijn tevreden. Gis teravond om twaalf uur hebben zij hun dekens en slaapzakken opgepakt en zijn voldaan naar huis gegaan. Het bouwsel van houten palen en oranje zeildoek, waar zij twee etmalen in hadden door gebracht, is afgebroken. De staking, op touw gezet om de mensen te wijzen op de misstanden in de wereld, is voorbij. Appie Vermeeren, een van de organisa toren van de actie, zegt geestdriftig: „Een van de mooiste reacties die we hebben gekregen, is die van een oudere meneer, die naar ons toekwam om te zeggen dat hij zich schaamde voor de generatie, waarin hij leefde. Hij vond het prachtig dat wij door onze staking onze verbondenheid met de noodlijdenden tot uitdrukking wilden brengen." Nog tal van andere positieve reacties heeft de groep ontvangen. Zoals van de onbekende die in grote sportwagen in de nacht van zaterdag op zondag langs de Havermarkt kwam stuiven, de jongeren zag. zijn wagen plotseling tot stilstand bracht, het raam opende, een pakje si garetten naar de voedselstakers gooide en weer wegreed. Een dominee kwam de jon gelui een tientje aanbieden „om na af loop van de actie een glas bier te gaan drinken". Enkele nonnen kwamen op eer ste kestdag zeggen dat zij het toch zoo'n mooi gebaar vonden en het Leger des Heils kwam de groep een vrolijk kerst feest wensen. Mensen die in de omgeving van het bivak wonen, boden dekens aan om de ergste kou tegen te gaan en velen kwa men adhesie met de actie betuigen. Natuurlijk waren er ook „afknappers" en tegenvallers. Die deden zich al met een de eerste nacht voor. De jongeren waren nog bezig hun bivak in te rich- ten, toen alle bars en cafés in de omge ving sloten. Aangeschoten en dronken mensen schopten toen veel herrie, maar van lieverlee werd de stemming rustiger en kon er redelijk worden gepraat. Want gediscussieerd is er veel. Voor- en tegen standers hebben urenlang staan redetwis ten over het al of geen zin hebben van deze hongeractie. In deze periode hadden de voedselstakers het bijzonder moei lijk. „Door de honger en de koude wa ren we niet meer in zo'n beste stemming en als dan iemand met de meest on zinnige argumenten komt aanzetten en be weert dat wij parasiteren op de mede mens „ze moesten jullie naar een in terneringskamp sturen" dan heb je het wel moeilijk om niet tegen zo iemand uit te vallen." Erger werd het nog toen sommige om standers brood en worst in de tent waar de jongelui lagen, gingen gooien en zelfs de slapers op de grond begonnen te schoppen en te trappen. Toch hebben de elf stakers volgehouden. Al met al is het hun bijzonder meegevallen. Het weer was, uitgezonderd de eerste nacht, toen het regende en sneeuwde, vrij gunstig. Wel was het koud, maar daar hebben de jongelui zich niets van aangetrokken. Verkleumd en rillerig hebben zij te mid dernacht hun spullen opgepakt. Voor hen was de actie geslaagd. (Van onze correspondent) Met rode neuzen, rillerig en koud tot op het bot dachten gisteravond rond ze ven uur 19 jongelui nog maar aan één ding: eten Iets dat toen geoorloofd was, daar de 48-urige voedselstaking die op de Grote Markt was gehouden ten einde was. Van de groep, die doordat een groot aantal kwekelingen het op het laatste mo ment had laten afweten, kleiner was, dan men verwachtte, zijn twee jongens na de eerste nacht niet meer komen opdagen en werd een van de vier meisjes door haar ouders teruggehaald. Incidenten hebben zich door de goede politiebewaking niet voorgedaan. Het bi vak bood na twee dagen een wat tries te aanblik: rillende mensen, klamme de kens, verregende tenten, een koud gewor den warmwaterkruik en leeggebrande olielampen. Een kan koffie, die een hb'er, toen hij de vastende voor zijn school krant interviewde meebracht, stond leeg op de kinderhoofdjes van de Grote Markt. Ondanks de goede bedoelingen van de scholier hebben niet de jongelui, maar verraste voorbijgangers de warme drank naar binnen gewerkt. Gegeten heeft niemand, ook niet zij die de twee nachten thuis hebben doorge bracht. De tocht die de jongelui zater dag door de binnenstad van Arnhem hielden, heeft weinig succes gehad. De borden die zij hier voerden waren niet tegen de regen- en h&gelbuien opgewas sen en er was weinig publiek. Belangstelling had men wel op eerste kerstmiddag. Het mooie weer lokte velen, het meest per auto, naar het door ijze ren hekken afgezette kamp. De nieuws gierigheid van de Arnhemmers was zelfs zo groot dat jongelui op het hek een bord hingen met het opschrift: „Ver boden te voederen". Maar, zo vertelde initiatiefnemers Ro- ber Jan de Vries en Peter v. d. Kley, „Er waren ook hartverwarmende reac ties. Zoals die van een oud vrouwtje, dat vertelde naar het voorbeeld van de groep tijdens de kerstdagen eveneens te hebben gevast. Een onderwijzer kwam vertellen nog nooit zo'n goede kerstpreek te hebben gehoord, door het feit dat de predikant het idealisme van de groep op de markt in zijn predikatie had gesteld". Het trof de hongerenden bovenal, dat de reden tot eetstaking het feit, dat het kerstfeest te veel een eet- en drink feest met valse vredesboodschappen is geworden vaak werd verdedigd door mensen, die in het geheel niet honger den. Onder het publiek dat een kijkje kwam nemen om een praatje te maken, werd soms hevig gediscussieerd, waarbij het menig keer gebeurde dat mensen kwaad naar huis gingen. In Amsterdam is dit kerstweekeinde krachtig geprotesteerd tegen de oorlog ia Vietnam. Niet alleen leden van de actie groep Vietnam, maar ook predikanten, priesters en kunstenaars trokken in de monstratieve optochten door de binnen stad. „In Christus' naam - houdt op!" zo riepen ongeveer honderd geestelijken zaterdagmiddag op. Zondagmiddag vormden kunstenaars en leden van de actiegroep-Vietnam 'n rouw stoet in de vorm van een middeleeuwse optocht. Met zwarte vlaggen gewapende dood gravers voorop, de monden dichtgeplakt en een door de kunstenaars vervaardigd monster met het opschrift „Twee miljoen doden in Vietnam" met zich meevoerend, trokken zij van de Dokwerker op het Jonas Daniel Meyerplein naar de Noor- dermarkt. Behalve het monster werden in de stoet een aantal kunstwerken mee gevoerd die de gruwelijkheid van de oor log in Vietnam tot onderwerp hadden. Het enige geluid tijdens de demonstratie kwam van zes omfloerste trommen, waar op voortdurend sombere roffels geslagen werden. Een groot aantal van de demon stranten was in het zwart gekleed. De voorzitter van de pacifistisch socia listische jongerenwerkgroep (PSJW) uit Den Haag is zaterdagnacht door de Haag se politie opgepakt en na enige uren weer vrijgelaten. Naar omstanders meedeelden, kwam in de kerstnacht een politieagent bij de de monstranten bij de Amerikaanse ambas sade. De P.S.P.'er bleek de politieman te kennen. Hij zei: „Die agent heeft me eens geslagen", waarop de politieman reageer de met: „Dan moet u aangifte doen". De P.S.P.'er gaf te kennen, dit nimmer van plan te zijn geweest, waarop hem werd bevolen mee te gaan. De voorzitter van de PSJW weigerde dit zonder opgaaf van reden, waarop hij door twee agenten werd weggesleept naar een auto, waarmee hij werd afgevoerd- De demonstratie is verder zonder inci denten verlopen. Mensen, die sympathiek tegenover de demonstratie stonden, had den vooral de laatste nacht hiervan ge tuigd door bemoedigend met de demon stranten te praten of koffie te drinken. Zondagavond deelden de demonstranten hun ko'ffie met de politieagenten, voor wie het ook geen lolletje was extra be waking en toezicht bij het ambassadege bouw uit te voeren. Burgers kwamen voorts de demonstranten tegemoet door een auto en een caravan ter beschikking te stellen, opdat bij toerbeurt de jonge ren een tijdje konden rusten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6