Rammelend Sittardia te zwak voor Velsens team TELSTAR - SITTARDIA wedstrijd van de invallers Trainer Peeman brak met Haarlem na meningsverschil Na zege op DOS verrassend gelijk spel tegen Feijenoord Vasovic nuttige kracht in na rust productief Ajax 8-0) Acht doelpunten het verschil tussen de „kop en de staart" Bij Telstar: opluchting Telstar-Sittardia in minuten Bij Sittardia: (zeer) oud international Kopbal Kemper was voldoende voor PSV (1-0) Bestuur van Haarlem: geen ernstige moeilijkheden GYAV miste Fritsen niet NAC veroverde drie punten Vernielingen op terrein van DHC ADO baas over Fortuna Twee spelers uit het veld gestuurd DINSDAG 27 DECEMBER 1966 9 Jk mm VIIUIAIWWWWIMWIAIWIIWIIWIAfWWWWWtfyWWWMAAAAAAMWWWVWWWIlWWWIAAAAAIIIWIIWIAnAAf ^ftjWWIAAA/WllllllllllUIAIIIIAIIAAIIIIAfllWWIIWMUMMIAIIIIIIIIIMWUWWVfWWWAIUWVMUWWW (Van onze sportredacteur) Een half uur voor de wedstrijd tegen Sittardia draafde trainer De Visser met zijn Telstar-spelers naar het bijterrein van Schoonenberg. Bij de spelers was Tjeerd Kort. De Vis ser verzekerde ons lachend: „Tjeerd zal wel meedoen. Hij is aardig bijge- metseld. Hij gaat nu nog even hard trainen en kijken of het inderdaad gaat". Na tien minuten kwam Kort terug, schudde het hoofd en klopte aan bij de kamer van dokter Van Rompu. „Het gaat niet". Zorgelijke gezichten bij Telstar. Geen Althoff, geen Kort. „Swinkels gaat er in voor Kort". De Visser zei het wat angstig. Natuurlijk. Hij zou zijn grote steunpi laren in de defensie moeten missen. Ruim anderhalf uur later. Een uitge laten stemming in het kleedvertrek van Telstar. Jan Swinkels nog nooit waar schijnlijk zoveel keer en zo hard tegen de grond gewerkt als in dit duel kon de felicitaties on ontvangst nemen van zijn teamgenoten en van De Visser. Het was gelukt. Sittardia was met 2-0 ver slagen. Het was hard geweest, daar was iedereen het wel over eens. Het niet-meespelen van Kort was na tuurlijk een zware belasting geweest voor Swinkels, die tot het laatste moment on zeker was geweest over al of niet mee spelen. Wat witjes stapte hij dan ook het veld op. Bakker zag het en streek hem vaderlijk over de haren en tikte hem be moedigend op de rug. Voor De Visser, nu achter het hek zetelend in een leun stoel, gestoken in een goed opvallend rood jacket, was het even een nerveus begin. Zou deze gelegenheidsdefensie Bakker, André, Swinkels, Van Essen het houden? Het werd nog angstiger, toen Swinkels vlak voor hem in botsing kwam met Kiers, waarbij Kiers bleef liggen en Swinkels naar het hoofd greep. Gebles seerd. Maar het viel mee. De aanval met Bond (bijzonder goed op dreef en nu vinnig) en Clement (al les halend) als gevaarlijkste mannen deed het goed en de verdediging kon ge makkelijk overeind blijven tegen dit zeer teleurstellend en rammelend Sittardia. Van Egmond en Stuy staken in glansvorm en de anderen deden bijna niet voor hen onder. De Visser haalde verlicht adem. En ui ver voor het einde van de wedstrijd kon hij in de handen wrijven, een ge baar, dat men voor het eerst zag. Tel star had juist wellicht, omdat Kort en Althoff ontbraken een enorme in zet gedemonstreerd. i Jonker gehaakt. Vrije trap van Matijasic belandt tegen gelukki7 uit gestoken arm van Vogels. Bal wordt net op de lijn gestopt. Vogels slaat eigen speler L. Dullens bij paniek K.O. Plum krijgt vermaning. Schot Bond, corner. Matijasic mist, Bakker zet opnieuw voor en Bond mikt angstig k 10. Kogel Jonker gestopt. Quix komt voor open doel, schiet net naast. Bond passeert drie spelers en zet voor. Omhaal Jonker 20. Kiers valt uit. Gruisen komt er in. RUST Opmerkelijkste feiten na wisselende kansen. 20 Van Essen redt op lijn en schiet daarna rakelings naast eigvn doel. 24 Stuy werpt zich voor Plum en stopt hard schot van Guns. 31 Brüll krijgt officiële waarschuwing. 40 Plum probeert uit veld te sluipen. 42 Clement schiet rakeling over kruising van houtwerk. 20 21 27 32 35 38 39 41 omdat hij wat hinkte. Hij was al bijna naar de kleedkamer geglipt, toen hij terug werd geroepen door Beara. Wat hem man keerde om zo maar zonder iets te zeg gen weg te lopen. Hij moest het veld weer in. Onmiddellijk. Hetgeen gebeur de. Het was wel kenmerkend voor het Sittardia van deze middag. Dullens, zonder Cebinac, die vrijdag tij dens de training last kreeg van een lies blessure, en zonder Popovic, die woens dag op de training weer gehandicapt werd door een zondag opgelopen blessu re. En tot overmaat van ramp moest Kiers zich ook nog laten vervangen. Door wie? Door de zeer-oud-internatio- naal Gruisen. Dat gaf ook nogal enige ontstemming in het Limburgse kamp. Want, zo zei men ons, Gruisen heeft al het hele jaar last van een liesblessure. Hij heeft maar heel weinig wedstrijden in dit seizoen gespeeld. Onbegrijpelijk. Op de reservebank zat Van der Linden, de schutter van vorig jaar. Hij bleef op de bank. Trainer Beara stapte na de wedstrijd bij scheidsrechter Godding naar binnen Hij ging pleiten om de straf van Sjef Brüll te schrappen. De jongste van de gebroeders Brüll had namelijk een kwar tier voor het einde van de wedstrijd te gen Telstar een waarschuwing gekregen, Beara trachtte de heer Godding duide lijk te maken, waarom Brüll gepraat had. De bij Telstar spelende Joegoslaaf Ma tijasic had, toen hij door een Sittardiaan ten val was gebracht, naar de benen van zijn aanvaller gegrepen. Een greep in de lucht, overigens. Sjef Brüll had de scheids rechter daar op willen wijzen. Maar de heer Godding bleef onverbiddelijk: „het was niet alleen om dit geval, dat hij de waarschuwing kreeg. Hij bemoeide zich herhaaldelijk op vervelende wijze met mijn leiding. Nou, ik loop hier niet voor aap rond". Dus zal Sjef Brüll enkele weken niet voor Sittardia mogen uitko men. Een extra-tegenvaller voor Beara, die het in Velsen moest doen zonder Willy De keus van Gruisen was inderdaad niet zo best geweest van Beara, want nauwelijks stond Gruisen op het veld of hij kreeg al last van zijn blessure. Hij huppelde voor de rest maai' mee, zo goed en kwaad als het ging. Hij hield zich tenslotte alleen nog maar onledig met het kalmeren van zijn teamgenoten, die zich er niet bij neer konden leggen, dat ze een nederlaag tegemoet gingen. Het was helemaal mis met Sittardia. Kort voor tijd probeerde Plum, die voor de pauze een vermaning dus geen waarschuwing van de heer Godding had gekregen, van het veld te sluipen, Een opmerkelijk enthousiast opererend PSV, dat nochtans door onbesuisd afwer ken van de aanvallen verscheidene doel- rijpe kansen onbenut liet, is tegen het voortreffelijk verdedigend, maar aanval lend zwakke Sparta-team nog net met de hakken over de sloot gekomen. De Eind- hovenaren wonnen, volkomen verdiend, met 1-0 dank zij een ferme kopbal van Kemper na 24 minuten spelen uit een voorzet van Van der Kuylen. Voor de rust werd er door beide ploegen goed ge voetbald, maar halverwege de tweede helft daalde het spelpeil zienderogen. De jonge doelman, Jan van Beveren van Sparta, had het heel wat drukker en vooral ook moeilijker dan Boersma. Kusters, Harry Brüll en Louis Dul lens kunnen niet verhinderen, dat Nico Jonker de bal na een prachtige solo van Bond in het doel schiet. (Van onze sportredactie) De trainer van Haarlem, Peeman, ont brak gisteren op het reservebankje bij de wedstrijd Haarlem-Tubantia. Peeman heeft (voorlopig) gebroken met Haarlem na onenigheid na een training vorige week. Peeman verklaarde gisteravond „zich van elk commentaar in deze zaak te willen onthouden". De voorzitter van Haarlem, de heer Hut, deelde mee. dat er geen moeilijkheden waren, althans geen ernstige en dat de heer Peeman nog steeds de technische leiding bij Haar lem heeft. De 'feiten zijn, dat de heer Peeman de afgelopen week tijdens de training moeilijkheden heeft gehad met een spe ler; dat cut conflictje na afloop van de training werd oogelcst, maar dat er tij dens het gesprek op een ander punt een meningsverschil tussen de heer Peeman en Haarlem is ontstaan. Naar aanleiding van dat verschil van mening heeft de heer Peeman, die leraar is aan het CIOS en bekend staat om zijn goede conditietraining Haarlem de rug toege keerd. De leiding van de training berust thans Nuninga was gisteren het grote ge vaar voor Elinkwijk. Hier is hij weer op weg naar een treffer tot wanhoop van doelman Stap, Mackaay en Oomens. Het ontbreken van Ole Fritsen, die morgen als bruidegom fungeert in zijn vroegere woonplaats Veile, is voor GVAV niet van beslissende betekenis geweest tegen Xerxes. De Rotterdammers sche nen lange tijd met succes een defensieve tactiek te kunnen uitvoeren tegen de on volledige Groninger voorhoede, maar kort voor de rust werkte de bijzonder actieve Hordijk zich met vallen en opstaan door de verdediging van de gasten. (1-0). In de tweede helft nam Xerxes meer risico's, doch de vaak niet onaardig op gezette aanvallen leverden door een ge brek aan tempo geen resultaat op. GVAV vergrootte de voorsprong toen doelman Treytel een hard schot van de goed spe lende Fransen niet voldoende onder con trole kreeg, waarvan Koeman gebruik maakte. Een schot van Hanegem dat via een Groninger been onverwachts effect kreeg, gaf de Rotterdammers nog korte tijd illusies, maar de stootkracht was on voldoende om een nederlaag te ontgaan. NAC heeft aan het kerstweekeinde drie punten overgehouden. De Bredanaars won nen zaterdag van DOS (4-1) en op de tweede kerstdag haalden zij dankzij een defensieve tactiek bij Feijenoord een punt weg (1-1). Frans Bouwmeester was zaterdag de grote man bij NAC. In Tonny van der Linden vond hij bij DOS een waardig tegenspeler, maar de Bredanaar kon op de steun van zijn collega's rekenen het geen de aanvalsleider van DOS niet kon zeggen. Belangrijk in dit duel was stel lig de strafschop, die NAC in de 25e mi nuut kreeg toegewezen. Tegenover het steriele spel van een technisch zeker ver dienstelijk DOS, stelden de NAC-ers in hoog tempo opgezette aanvallan. Door Snoeck, Don en Bouwmeester werd het 4-1. NAC vertrouwde in Rotterdam volle dig op zijn verdediging, die nu eigenlijk helemaal niet zo sterk was. Keer op keer werd er misgetrapt in de Bredase ach terhoede, waardoor Feijenoord legio kan sen kreeg. Dank zij veel geluk kwam er slechts een doelpunt uit dat gescoord werd door Kindvall. Wanneer NAC in de aanval ging was dat direct bijzonder ge vaarlijk, vooral door de actieve Vissers (maakte gelijkmaker) en de stevig be waakte Frans Bouwmeester. Feijenoord speelde in het begin bijzon der verdienstelijk voetbal, vooral toen Moulijn goed zijn lijn hield en regelmatig in het spel werd betrokken. Toen het ech ter tegen ging zitten verloren de Rotter dammers hun zelfvertrouwen, waardoor er onzeker gespeeld werd. In de tweede helft gaf de stevig gesloten, uit negen verdedigers bestaande NAC-defensie geen kansen meer weg. (Van onze sportredactie) In acht doelpunten heeft Ajax het ver schil tussen de eerste en de laatste club uit de eredivisie uitgedrukt. Dat was er geen één te veel, want wat de Utrecht se degradatiekandidaat aan voetbaloapa- paciteit naar de Amsterdamse Water graafsmeer had meegenomen was wel zeer gering. De Amsterdammers hoef den dan ook niet in grote vorm te ver keren om Elinkwijk 90 minuten lang op eigen helft vast te nagelen. Klaas Nu ninga was met drie knappe doelpunten en sterk schakelspel de meest efficiente Ajaxied. Cruyff en Swart lieten Elink wijk twee keer aftrappen. De eerste helft was de 25.000 toeschou wers, die weer voor een uitverkocht huis zorgden, overigens tegengevallen. Hei enige doelpunt was namelijk door het sterk defensief spelende Elinkwijk zelf gescoord, doordat Van der Merkt na een half uur een voorzet van Nuninga onbe rispelijk over zijn eigen keeper tikte 1-0. Cruyff had juist daarvoor een terug speelbal van Zulzle met een achteloze trap naast gewerkt. Maar na rust kwamen dan de doel punten waar de „Zilvervlootzangers" om vroegen. Nuninga werd fraai door Swart gelanceerd 2-0. Even later weerhield kee per Slap Nuninga van een nieuw doel punt door zijn enkels te om strengelen. Scheidsrechter Schalks liet Swart een feil loze penalty nemen. Elinkwijk deed eigenlijk bitter weinig terug. Lefering schoot uit de enige kans van de hele wedstrijd wel over Bals heen maar ook meters naast. De debuterende Vasovic kon ondanks dit mager tegenspel makkelijk laten zien een zeer goed voetballer te zijn. Vasovic moest handtekeningen uit delen. Maar goed, Nuninga mocht 4-0 en 5-0 laten aantekenen en toen vond de tri bune dat het tijd werd voor „Cruyffie", die zich enkele makkelijke kansen had laten ontgaan. Twee keer achter elkaar deed Cruyff wel serieus werk en het was 7-0. Swart kopte 8-0 in, waarmee de ont reddering van de Utrechtse verdediging aardig werd aangetoond. Tijdens de kerstdagen zijn in Delft op het gemeentelijk sportpark aan de Bras serskade de beide doelen van het hoofd- veld vernield. Ook het scorebord werd weggerukt. De wedstrijd DHC-RBC kon op tweede kerstdag echter toch doorgang vinden. Peeman alleen bij Kick Smit, die na enige weken „kalm aan" nu weer volop aan het werk is. De heer Smit moest het rustig aan doen op advies van de dokter, nadat hij tijdens de wedstrijd ZFC-Haarlem te veel onderhevig was geweest aan zijn emoties. Een omstreden strafschop, tien minuten voor het einde van de wedstrijd, had hem te veel aangegrepen. Een aanvallend, sneller spelend ADO heeft Fortuna '54 in Geleen een verdien de 1-3 nederlaag toegebracht. Fortuna kreeg al in de zesde minuut een tegenslag te incasseren toen de plotseling geheel vrij staande Aarts een bal ineens op zijn schoen nam en van wel 20 meter met een hard schot doelman Pacbeers verraste. Tot de rust schiep Fortuna zich wel nog enige kansen ADO kreeg die trouwens ook maar tot doelpunten kwam het niet. In de tweede helft bleef ADO gevaar lijker. In een periode dat Fortuna met tien man moest spelen omdat de Duitser Fischer in de kleedkamer voor een oog blessure werd behandeld hij zou later weer in het veld terugkeren kwam ADO door de altijd attente Heijnen op 2-0 en Aarts scoorde een kwartier voor tijd zelfs een derde doelpunt. For tuna kon slechts via een strafschop, geno men door Vliers Dullens werd in het strafschopgebied gehaakt door Vos een maal tot scoren komen. Twee spelers van Helmondia zijn uit het veld gestuurd tijdens de wedstrijd HermesHelmondia. Twintig minuten voor het einde gaf scheidsrechter Griek de Schiedammers een penalty. De Hel- mondse verdediger Daelmans meende dat Flaes „komedie" had gespeeld en gaf hem een trap na. Eruit beval scheidsrechter Griek, maar dat was in de oren van de Helmonder Latijn, want hij ging pas toen trainer Brandes het hem beval. De arbiter was hierdoor zo prikkelbaar geworden dat hij even la ter Van Houten voor een wat lichter vergrijp liet volgen. De heer Griek, die de wedstrijd negen minuten langer liet duren, ging op een holletje naar de veilige kleedkamer. VOETBAL. Het Nederlands militair voetbalelftal zal donderdagavond in het Haagse Zuiderpark een oefenwedstrijd spelen tegen ADO.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9