De Rode Mieren" PANDA EN DE MEESTER-ETER AVONTUREN VAN DONALD DUCK RECHTER TIE A KRAMMETJE FOK POLITIERECHTER Gevangenisstraf voor heling ■vmm Mr. Delprat nam vanmiddag afscheid Bloemist tot 3000 boete veroordeeld Eis van 200 voor auto-ongeluk Opgaaf no. 4 V Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman door William Lederer en Eugene Burdick Voor de DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 11 jf':h f' Ï-.K; i 'U Kopstoot Britse koningin-moeder mag ziekenhuis uit Diefstallen BEROEPENPUZZEL 44) „Dokter Theobald?" „Het hoofd van uw veiligheids dienst, mijnheer." „Nu geloof ik dat u zich vergist", zei de ambassadeur met enige arg waan in zijn stem. „Dokter Theobald is de arts van de ambassade." „Het is in Haidho algemeen be kend dat dokter Theobald verbonden is aan de veiligheidsdienst. En ik stel voor, mijnheer, dat u hem op draagt een loodkabel te laten aan- bregen van de microfoon die blijk baar in die inktkoker op uw lesse naar verborgen zit naar de band recorder in het kantoor van uw se cretaresse. Ik heb het gesprek opge nomen van de draad, niet van de recorder. Een vijandelijke pgent zou gemakkelijk hetzelfde kunnen doen." De ambassadeur begon ditmaal ernstig te spreken. „Waarom bent u vanmorgen naar me toe gekomen?" „Omdat ik me ongerust maak." „Overste Coldstream", zei Brown scherp. „Ik heb iets gehoord van de moeilijkheden die u met de dorpelin gen bovenstrooms gehad hebt. Uw onaangename ervaringen vind ik on prettig, maar ik kan me het stand punt van de verontwaardigde in heemsen wel indenken." „Wat me ongerust maakt is dat u die beschuldigingen van geweldple ging en uitzuiging gelooft", zei Cold stream. „Ben u ooit in Boa Binh ge weest? Of in Dao? Of bij de berg stammen?" „Ik ben hier pas zes maanden", zei de ambassadeur. „Ik ben van plan „Mijnheer de ambassadeur", zei Coldstream, „ik woon hier al lang. Ik ken dit land. De afgelopen vijftien jaar heeft Sarkhan geworsteld met de gewone problemen van een ach tergebleven land in een elektronische tijd. Maar de aanpassing is tenmin ste begonnen en er is nog steeds vrede. In de laatste maanden is er echter iets veranderd. Ik heb het ge voel al kan ik het helaas niet be wijzen dat de communisten bezig zijn Sarkhan van binnenuit te bewer ken. Van binnenuit", herhaalde hij, „precies zoals ze in Vietnam, Laos en Indonesië begonnen zijn." „Coldstream, er bestaat geen bin nenlandse dreiging", zei Brown, en zijn stem klonk nog geduldig. „Hoe weet u dat?" vroeg Cold stream. Zijn vraag was rechtstreeks en haar ontwijken was niet mogelijk. Brown antwoordde met een weder vraag. „Laat me eens horen hoe u weet dat het wèl zo is." Coldstream deed het leren zakje open en schudde elf kogels op de schrijftafel van de ambassadeur. „Elk van deze kogels is afkomstig uit een lijk dat de rivier is komen afdrijven. Elf mannen met een schot in de nek en onthoofd. Vanmorgen hebben we er weer twee gevonden." „Ik wist niet dat het er zoveel wa ren", zei Brown langzaam. „Maar al is dat zo, moord en onthoofding zijn toch niet zo zeldzaam in Azië." „In China of in Indonesië zou dit misschien niet vreemd zijn geweest, maar in Sarkhan wel. Dit is in meer dan zeshonderd jaar niet gebeurd de periode waarin de boeddhisten en de mohammedanen nu al in vrede naast elkaar leven. Mijnheer, vijf van de doden waren mohammedaan se dorpshoofden. De anderen waren boeddhistische leiders of priesters." „Hoe weet u dat?" Coldstream greep in zijn tas en legde een bundel foto's op het bu reau. „Bekijkt u hun kleren eens." De adem van de ambassadeur stokte toen hij de afbeeldingen van de verminkte en mishandelde lichamen zag „Ik heb deze foto's genomen", zei Coldstream en als u deze kogels onderzoekt zult u ontdekken dat vijf ervan het Amerikaanse 45 kaliber hebben, de andere zijn van Russisch of Duits fabrikaat. De vermoorde mannen waren allen religieus. Uit wat ik van de mensen in het noorden gehoord heb, heb ik geconcludeerd dat ze hebben behoord tot de meest gehate, de meest omkoopbaren en de strengsten. Deze slachtoffers kun nen alleen van binnenuit zijn uitge zocht." „Buitengewoon interessant", zei Brown. Hij keek wat verward. „Het zaaien van tweedracht door het plegen van geheime moorden", zei Coldstream, „wordt door China al vijftig eeuwen lang toegepast. Dit is maar een deel van het bewijsmate riaal, dat me zegt dat China gebruik maakt van Noord-Vietnam om Sark han ten val te brengen door politieke, economische en religieuze verwar ring te scheppen. Vergeet u niet mijn heer, dat China eens de macht uit oefende over dit deel van de wereld dat wil zeggen tot ongeveer tach tig jaar geleden. In feite hebben de Chinese aanspraken op dat stuk Sarkhanees gebied zelfs enige grond." De ambassadeur bleef Coldstream aankijken, maar hij zei geen woord. „Het volgende punt", zei Cold stream, „is de verdwijning van prins Lin." „Een ogenblik", zei de ambassa deur. „Prins Lin is in meditatie en heeft bovendien een lichte kou gevat. U hebt dat zoëven van uw vriend generaal Hajn gehoord uit dat kleine zwarte doosje van u." Hij glimlachte toegeeflijk tegen de Amerikaanse handelaar. „De prins is niet in Haidho. Hij is niet van zijn meditatie teruggekeerd, en zijn persoonlijke staf in het pa leis heeft er geen idee van waar hij is. De Sarkhanezen praten erover. Het zou een politieke ramp zijn als de prins niet tijdig voor de kroning gezond en wel zou opduiken." „Welke zijn de bronnen waaruit u uw inlichtingen krijgt?" „Ik heb agentschappen en schepen over geheel Sarkhan. Ik krijg dage lijks rapporten. Ik heb bovendien vrienden die toegang hebben tot het koninklijk paleis en het koninklijk hospitaal." Geduldig zei de ambassadeur: „Ik ben er zeker van dat uw rapporten nauwkeurig zijn voor zover ze be trekking hebben op handel en finan ciën. Maar politieke inlichtingen zijn moeilijker te verkrijgen. Dat is alle maal veel fijner, veel ingewikkelder. Het beslaat een veel groter gebied. Het verzamelen en schiften ervan vereist de bekwaamheid van be roepsmensen die er hun dagtaak van maken." (Wordt vervolgd.) tftAAtVWWWWWAWWWWV/WWWWWWWWWWWWWWWWWWIAAAIWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWVIWWWWWWWWW Een verkoper uit Aalsmeer is door de Haarlemse politierechter veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had tegen de man zes maanden, waarvan twee maanden met aftrek geëist. De verkoper moest zich verantwoor den, omdat hij een massage-apparaat, een zaklantaarn, alsmede een assortiment ver lichtingsartikelen voor een waarde van ongeveer 1000 had gestolen. De officier ergerde zich over het feit dat de man aanvankelijk alles halsstarrig had ontkend en beschuldigingen had geuit. De raads man van de verdachte wees erop dat zijn cliënt een psychisch mankement heeft. Hij vroeg of van de geëiste straf het voor waardelijke deel niet wat langer kon zijn. kwaad over dat hij de student tegen de grond sloeg. De politierechter veroordeel de hem tot 200 boete en 14 dagen voor waardelijk. De officier had 250 boete en een maand voorwaardelijk geëist. Een 18-jarige kolensjouwer uit Haar lem moest zich voor de politierechter verantwoorden, omdat hij op 22 septem ber 's avonds een student, die in gezel schap van enkele anderen was, een zo harde kopstoot had gegeven, dat deze laatste direct onderuit ging. „Weet u wel'aldus de politierechter, „dat dit een van de meest gevaarlijke stoten zijn die u iemand kunt geven?" De kolensjouwer had een glas jenever in zijn gezicht gekregen van een van de studenten. Hij zat bij een kameraad ach terop de bromfiets. Zijn vriend week plotseling in de Jansstraat naar links uit in de richting, waar de student met nog enkele anderen liep, op weg naar hun sociëteit. Toen de student de brommer op zich af zag kernen wierp hij als reactie de jenever in de richting van het tweetal. De kolensjouwer maakte zich hier zo Een 44-jarige Haarlemmer stond terecht voor een aantal diefstallen. Zo had hij in Haarlem een aansteker, platen, een bandje van een taperecorder en een paar handschoenen uit een jas gestolen. De eerste twee artikelen had hij bij zijn kostbaas ontvreemd en de handschoenen uit een jas in een eethuis in Haarlem gestolen. Voorts had hij in Amsterdam een houten masker weggenomen. De man had, zo bleek uit de stukken, een groot strafblad, dat doorgaans uit vermogens delicten bestond Donform de eis van de officier van Justitie veroordeelde de poli tierechter hem tot vijf weken met aftrek van voorarrest. .LONDEN (AP) De Britse koningin moeder Elizabeth, die in een Londens zie kenhuis herstelt van de maagoperatie die zij tien december ondergaan heeft, zal op nieuwjaarsdag naar Windsor Castle te rugkeren. Een 20-jarige visserman uit Velsen heeft zich woensdag voor de Haarlemse politierechter moeten verantwoorden, om dat hij verdacht werd van verduistering van een auto alsmede van heling. De of ficier van Justitie was van mening dat hij voor het eerste feit vrijspraak moest eisen. Voor het tweede eiste hij drie maanden met aftrek. De politierechter sprak de man voor het eerste vrij en veroordeelde hem voor de heling tot 12 weken, waarvan vijf voorwaardelijk met aftrek. De visserman was met een vriend in een auto naar Duitsland gereden. Daar raakte de wagen onklaar. In Bremen huurde de vriend een auto en reed met de visserman mee terug naar Nederland. In IJmuiden ontmoette het tweetal een 34-j.arige visserman. Deze leende aan de vriend van de 20-jarige ƒ2000 tegen 15 percent rente als handelskapitaal. De vriend had namelijk vertelt in horloges te willen handelen, waarvoor hij geld nodig had. De nieuwe huurauto werd als onderpand achtergelaten. De visserman en de vriend togen daarop naar Brussel en Parijs, waar zij de bloemetjes eens goed buiten zetten. Een tweede huurauto werd in Engeland achtergelaten. De 34-jarige visserman, die het geld voor de handel beschikbaar had gesteld moest zich wegens heling en schuldheling verantwoorden, omdat hij de huurauto als onderpand had aangenomen. De officier was van mening dat hij had moeten opletten wat hij in onderpand nam. De auto had immers een Duits nummerbord. De officier zei er overigens wel van overtuigd te zijn dat bij de vis serman van opzet geen sprake was ge weest. Voor het primair ten laste gelegde vroeg hij vrijspraak. Voor de onoplet tendheid waarmee hij overigens te werk was gegaan eiste de officier 300 boete De politierechter sprak hem van heling vrij en veroordeelde de visserman voor het tweede feit tot 150 boete. 68. Panda werd voor een grimmige inspecteur van politie gebracht, die hem streng ondervroeg over de goudstaven die uit de Munt waren gestolen. Maar de politieman kwam niet veel verder. „Deze verdachte is koppig!" stelde hij grimmig vast. „Hij verschuilt zich achter een medeplichtige die Goedbloed zou heten. De onzin! Maar we zullen hem wel klein krijgen! Breng hem terug naar z'n cel, brigadier!" De aangesprokene had dit bevel nog maar net opgevolgd, toen de deur met grote kracht werd opengeworpen, en Hapwap's moeder binnenstapte. „M-maar mevrouw!" sprak de brigadier die door het plotselinge geweld werd ver rast. „U kunt niet zomaar hier binnenkomen! De in specteur is bezig met enkele gevangenen!" „Onzin!", riep de dame. „Gevangenen! Pah! Hij heeft mijn zoon in de cel gestopt! Ik zal hem in een wroegel veran deren!" „Rust!" donderde de inspecteur. „Ik ben hier bezig met een goudroof, gepleegd door twee minderja rigen! Stoor me niet!" De bezoekster stootte een schelle lach uit en begon enkele magische gebaren met haar handen te maken. „Goudroof?" herhaalde ze. „Door mijn zoon! Onmogelijk! Maar als je goud zoekt, zal ik het hierheen halen met de dief! Als je m'n Hapwap dan maar onmiddellijk bevrijdt!" IVcVCRkOOPEEN DRAAG 0A RE. kXJELKAST VOOR EEN ■neNToespotkoopob ik BV ER NOG EEN P993&T: KOM DAT I* DOM AIO XOOPDB' Copyright opera mundl Vrijdag hebben de leden van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam in een buitengewone verga dering afscheid genomen van hun voorzit ter mr. D. A. Delprat. Maandag 2 janua ri zal de Kamer een nieuwe voorzitter kiezen. Een 46-jarige bloemist uit Aalsmeer is vandaag door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot 3000 boete of een maand hechtenis. De officier van justitie had tegen de man een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid geëist. De bloemist moest te rechtstaan, omdat hij ervan verdacht werd op 27 augustus 's nachts met zijn auto op de Hoofdweg in de Haarlem mermeer een 18-jarige bromfietser uit Abbenes te hebben aangereden. De jonge man was korte tijd daarna aan zijn ver wondingen overleden. De officier van justitie van de Haar lemse rechtbank heeft tegen een 23-jarige student 200 boete en ontzegging van de rijbevoegdheid geëist voor twee jaar. De jongeman moest terechtstaan, omdat hij door eigen schuld op 22 mei op de Zee weg in Rloemendaal met zijn wagen een ongeluk had gekregen. Een medepassagier liep bij het ongeval een hersenschudding en ontwrichte schou der op en kreeg een scheurtje in de sche del. Als gevolg daarvan la£ hij drie weken in het ziekenhuis. Een 19-jarige verpleeg ster, die eveneens meereed, kreeg een fractuur en moest vijf dagen in het zie kenhuis liggen. De student zou in een bocht te hard hebben gereden. Een der wielen raakte een plateau, waardoor de auto de linker weghelft over schoot, vervolgens weer op de rechterweghelft kwam, waar hij tegen een benzinestation botste. De schade, die hier werd veroorzaakt bedroeg ongeveer 6000. De auto zou in niet al te goede toestand hebben verkeerd. „U bent dom weg uit de bocht gevlogen", aldus de of ficier, die er op wees dat de slechte toe stand van het vehikel hier ook misschien een woordje had meegesproken. „Het on geluk is in elk geval betrekkelijk goed af gelopen. De rechtbank doet uitspraak op 12 januari, 's ochtends om half tien. Aan de hand van onderstaande letter groepen dient men een 15-tal beroepen samen te stellen. In de juiste volgorde onder elkaar geplaatst leest men op de diagonale rij van linksboven naar rechts beneden opnieuw een beroep van 15 let ters. Om welke 16 beroepen gaat het? aar - aar - aar - aks - aks - amb - ane - ant - ant - ant - ant - bak - bed - bte - cla - del - del - den - der - die - die - dou - earn - eer - egs - eur - fab - fab - fab - fdo - fic - ger - ger - han - han - hel - hoo - iek - imp - ing - ist - kac - ken - ker - nal - nde - nde - nde - nsb - ort - our - pal - ple - ple - rik - rik - rik - rtj - rwij - sbe - sbe - sla - spo - ssi - sta - tab - tab - ten - ter - tio - ver - ver - wijk - zer - zie. Deze puzzel is er een van de zes die tezamen onze Puzzelmarathon-prijsvraag vormen. Uitsluitend per puzzel (dus niet voor de gehele reeks van opgaven) loven wij een eerste prijs van 50,- een twee de van 25,- en tien prijsjes van 10,- uit, die onder de inzenders van de goe de oplossingen verloot zullen wprden. De oplossingen gericht aan de redactie van dit blad, moeten uiterlijk maandag 9 janu ari te 13 uur in ons bezit zijn. Buiten op iedere inzending (in envelop) moet ver meld worden: „Puzzel-marathon"; het aantal en de nummers der opgeloste puz zels en de naam met het adres van de afzender. Zo spoedig mogelijk na sluiting van de inzendtermijn zullen wij de op lossingen en de prijswinnaars bekendma ken. vitrei ruil 35. Maar wie heeft Soe nu eigenlijk vermoord?" roept commandant Fang ongeduldig. „Ik zal de loop der gebeurte nissen nog even samenvatten,"zegt Rech ter Tie. „Na de morgenoefening begaf ko lonel Shih Lang zich naar Soe's kamer. Hij had een oefening in muurbeklimming geleid en was dus blootsvoets. Een wapen had hij niet bij zich, hij kwam niet dicht bij het bed en naar zijn zeggen was Soe al dood toen hij binnenkwam. Toch, mijne heren, is Shih Lang de moordenaar!" Er volgt een gespannen stilte na deze woor den. Rechter Tie vervolgt: „Shih Lang hoopte Soe slapend aan te treffen, om hem vervolgen^ door te steken met een pijl die in de kamer lag. Maar Soe was al wakker en stond voor zijn bed. Dat blijkt uit het feit dat hij zijn laarzen aanhad. Waarom zou hij zijn laarzen niét uitgetrokken hebben als hij een dutje deed. Soe eiste genoegdoening, dreigde Shih Lang aan te geven bij de comman dant wegens de diefstal van zijn zegel. Plotseling zag Shih Lang een andere mo gelijkheid. Er was een pij! op de grond gevallen. We weten dat Shih Lang zijn tenen zo getraind had, dat hij ze kon ge bruiken als vingers. Hij klemde de schacht van de pijl tussen zijn grote en zijn tweede teen, en dreef de pijl met een krachtige trap in Soe's buik". 715. Je zou dikke boeken kunnen vol schrijven over de methoden, die kapitein Costa Plenta en Brammetje Fok gebruik ten om hun koers te bepalen en hun schepen sneller vooruit te krijgen. Maar in een paar regels kunnen we ook wel zeggen dat het goede schip Kokanje steeds meer op het jacht uitliep en ten slotte als eerste arriveerde bij de sluis- werken van Sidi-el-Bashrad. „Hoerra.hoerra.hoerrra riepen Karo en Tutu om beurten, dol gelukkig, dat zij de eerste prijs hadden gewonnen. De sluiswachters keken ver baasd op. Zij waren zoveel drukte niet gewend. Maar daar stoorden de schepe lingen zich niet aan. Alleen Bram hield zich wat kalmer, al glunderde hij ook over zijn hele ronde gezicht. „Nu heb je hem te pakken Bram", zei Karo. „Nu kan je hem zijn schip afnemen, je hebt het eerlijk gewonnen. Dat zal 'm leren praatjes te verkopen en gemene streken uit te halen." Hij likte zijn lippen af, toen hij naar het dure jacht van Costa Plenta keek, dat nu volgens de regels van de wedstrijd hun eigendom was geworden. Maar het leek wel, alsof Bram het er niet mee eens was. t

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11