De acht Chinese lastechnici niet meer onder bewaking Gegijzelde Nederlandse zaakgelastigde Jongejans nog deze w terug Hoger beroep aangetekend tegen uitspraak in Hagen HET WEER Morgenavond valt beslissing der artsen Paarden gevangen in sneeuw Bal-masqué voor bruiloft morris VELSEN CONFLICT MET PEKING VANMORGEN OPGELOST „Schort de hogere PTT-tarieven op" Sobibor-proces: Teleurstellend mild Zweed met record- diepgang voer door Noordzeekanaal Voor twee miljoen gulden vuurwerk de lucht in Ajax speelt op 8 maart in Praag Streekplan voor Noordzeekanaal- gebied in mei ter inzage Spuiterij üitdeukerij en gouden ringen - KsJKSgs£jï?ll« Plaatwerkerij Herman Mulder 52e JAARGANG NUMMER DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 KvK's tot De Quay W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws2, 7 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de vishal en op zee6 Topsy6 Radio en tv 9 Kunst9 Ferdinand10 Feuilleton11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Veel wind Onaanvaardbaar WwÊk: Het woord is aan Nogmaals: de nieuwe verkeersregels pagina 7 De ontslagen in 1966 pagina 1) LAMSVACHT JASJES N.V. VAN BREUKELEN Menutip van onze chef-kok California kippesoep uit blik Restaurant „de bokkedoorns" Overveen tel.: 63600-62770 De Vervulling van Uw Wensen, Speciaal op Culinair Gebied! Oudejaarsdag de gehele dag gesloten. Wij wensen U een voorspoedig 1967. IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C. van der Mye (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het diplomatiek conflict met communistisch China is opgelost. Na maandenlang moeizaam onderhandelen, onderbroken door lange periodes van wederzijds stilzwijgen, hebben de Chinezen alsnog toegestemd in een verhoor van de acht leden der delegatie van lastechnici, die sedert 17 juli vrijwel gevangen waren in het gebouw van de legatie aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag. Vanmorgen om elf uur zijn mr. J. H. de Mol van Otterloo, rechter-commissaris, en mr. A. W. Rosingh, oficier van Justitie, in aanwezigheid van mr. W. J. H. G. baron Gevers, chef van de directie Kabinet en Protocol van het ministerie van Buiten landse Zaken, vergezeld van een tolk, korte tijd in de legatie geweest. tHHflUUflIlfmilflflHflUUfMIflflflfMyiflflfltWIHWimiAyMVMWMMlfM MmHW|WWWimWMWW>HIWIAIIIWWWII\/WWWWW*l*l*MI/WIAAft De Vereniging van Kamers van Koop handel en Fabrieken in Nederland heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd om de verhoging van de PTT- tarieven op te schorten om de consequen ties van die verhogingen nader te bezien. De tegen 1 januari en 1 februari aange kondigde tariefsverhogingen betekenen in 1967 een zwaardere last van 193 mil joen. In een percentage uitgedrukt meer dan 12% percent, aldus de vereniging die ernstig bezwaar meent te moeten maken. Naar verluidt hebben zij daar kennis genomen van een verklaring, die de acht lastechnici collectief hebben afgelegd. Daarmee zou zijn voldaan, zij het dan ook formeel, aan de Nederlandse eis van een ondervraging der Chinezen in verband met de raadselachtige dood van hun landgenoot Jlsoe Tsoe Tsjai. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de acht lastechnici nog vanmiddag om half zes per KLM-toestel naar Karachi ons land zouden verlaten, maar aange zien daartoe niet alle formaliteiten bij tijds konden worden vervuld, is voor hen plaats geboekt in het Russische toestel, dat morgen om tien voor'een naar Mos kou vertrekt. De Nederlandse zaakgelastigde in Pe king, de heer G. J. Jongejans, die door de Chinezen als gijzelaar werd vastge houden zolang hun landgenoten niet uit Nederland mochten vertrekken, zou nog voor oudjaar in ons land terug kunnen zijn. Zijn veiligheid heeft voorop gestaan bij de Nederlandse beslissing alsnog ge noegen te nemen met een formele ver klaring in plaats van een grondig ver hoor. Reden daartoe zou tevens zijn ge vonden in de voorlopige resultaten van het vooronderzoek door de rechter-com missaris. Er zouden geen aanwijzingen zijn gevonden die wijzen op strafbare fei ten, die door een of meer Chinese dele gatieleden naar het lascongres in Delft met betrekking tot de dood van Hsoe Tsjoe Tsjai zouden zijn begaan. Het was al enkele dagen duidelijk, dat in de Chinese affaire, die Den Haag maandenlang heeft bezig gehouden, be weging kwam. Gisterenmorgen kondigde minister Luns in de Tweede Kamer aan dat een oplossing in zicht was. Hoe geheim de kennelijk bereikte over eenstemming werd gehouden, mag blijken uit het feit, dat vanochtend nog werd be kend gemaakt, dat de Haagse politie met ingang van 2 januari versterking zou krij gen van twaalf Noordwijkse agenten voor de bewakingsdiensten. De verklaring voor de tragiche dood van Hsoe Tsjoe Tsjai zal nu wel zelfmoord moeten luiden door een sprong uit het raam op de tweede verdieping van het huis aan de Prins Mauritslaan, om voor alsnog niet opgehelderde redenen. HAGEN (AP) De openbare aankla ger in het Sobibor-proces heeft hoger be roep aangetekend tegen de vonnissen te gen oorlogsmisdadigers van wie er vijf vrijgesproken werden. Zes anderen wer den veroordeeld tot straffen variërend van drie jaar tot levenslang. De aanklager, dr. Herbert Schermer, zei dat de redenen voor de vonnissen, die duizend bladzijden beslaan, bestudeerd moeten worden voordat gezegd kan wor den tegen welke individuele vonnissen broep aangetekend zal worden. De vijf voormalige SS'ers werden vrij gesproken van de beschuldiging een aan deel gehad te hebben in de massamoor den in het uitroeiingskamp Sobibor, nabij de Poolse stad Loeblin. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk nog plaatselijk regen, morgen overdag nu en dan opkla ringen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vijf van de zes die veroordeeld wer den kregen straffen variërend van drie tot acht jaar. De hoofdbeklaagde, de 55- jaarige ex-sergeant Karl Frenzel kreeg de hoogste straf, levenslang op negen be schuldigingen van moord en medeplich tigheid aan rrjoord op 150.000 joden. Geschat wordt dat een kwart miljoen mensen in het kamp afgeslacht werden. Slechts enkele wisten te ontkomen. Een aantal bevonden zich onder de 127 getui gen in Hagen. Mevrouw Celine van der Hoek-de Vries die het Nederlandse Auschwitz Comité vertegenwoordigt zei na de uitspraak dat de vonnissen „betreurenswaardig en te leurstellend mild waren". Zij zei, dat de rechtbank aangenomen heeft dat 150.000 mensen vermoord wer den in Sobibor, terwijl de aanklager vast hield aan 250.000 Maar in feite waren het er ongeveer 700.000. Ik heb bewijzen dat zich onder de slachtoffers 34.013 Nederlanders be vonden, aldus mevrouw van der Hoek. Nauwelijks 24 uur voor zij onder nieuw contract met de ziekenfondsen zullen moeten werker gaan morgenavond de huisartsen zich uitspreken in het honora riumconflict. Minister Veldkamps laatste verzoek om een beslissing hebben zi; naast zich neergelegd, omdat de leden vergadering van de huisartsenvereniging zich nog niet heeft kunnen uitspreken In Scheveningen waar gisteren de art sen drie uur bij elkaar zijn geweest zijn geen beslissingen genomen. Morgenavond zal de artsenvereniging wel zeggen wat zij denkt over het bemiddelingsvoorstel van de commissie-Van der Ven, dat in middels al door de fondsen is geaccep teerd. Er wordt op gespeculeerd dat de sug gestie van dr. Veldkamp wordt gevolgd een maand uitstel- Maar één der be stuursleden zei ons gisteravond: „Er is al zoveel uitstel geweest, dat de leden daar niet vopr zullen voelen". Inmiddels hebben de drie vakcentrales er vanmorgen telegrafisch bij de regering op aangedrongen een prij zenbeschikking vast te stellen waarbij de honorering van de artsenconsulten zodanig aan een maxi' mum wordt gebonden, dat de zieken fondspatiënten niet tot bijbetaling zullen zijn gehouden. De situatie die ontstaat als de artsen blijven weigeren het voor- stel-Van der Ven te accepteren leidt tot een toestand, die uit het oogpunt van volksgezondheid onaanvaardbaar zal zijn. aldus de centrales. De Nederlandse zaakgelastigde G. J. Jongejans, die sinds half mei Peking niet heeft mogen verlaten. Met een diepgang van 40.6 voet is he denmorgen de Zweedse „Nuolja" het diepst stekende schip geweest dat ooit op het Noordzeekanaal heeft gevaren. De ruim 40.000 brt metende Nuolja had ruim 75.000 ton ijzererts aan boord, bestemd voor overslag in Amsterdam. De nog geen jaar oude „Nuolja" nam haar ertslading in Monrovia aan boord. Het schip bereikte omstreeks elf uur IJmui den en is via de Noordersluis doorgeva ren naar Amsterdam. Voor een goed begrip diene, dat 40,6 voet diepgang, in meters uitgedrukt 11,489 meter is, hetgeen afgerond neerkomt op llVt meter. "'vW 'I Friedrich Nietzsche: Waar geen liefde of haat in 't spel is, speelt de vrouw middelmatig. In de buurt van de Amerikaanse stad Wilmington viel woensdag der tig centimeter sneeuw. Een fotograaf trok er op uit en maakte dit poëti sche plaatje van een kudde paarden die pogen onder de sneeuwlaag nog wat gras te vinden, een gedicht in wit en zwart en grillige lijnen. (Telefoto). Naar schatting zal tijdens de jaarwis seling in ons land voor ongeveer twee mil joen gulden aan vuurwerk de lucht in gaan. De grootste twee vuurwerkfabrie ken in Nederland werken op het ogenblik in ijltempo om aan de vraag te kunnen blijven voldoen.. Er zijn in ons land de afgelopen weken enkele honderden miljoenen stuks vuur werk gekocht. Daarbij zijn ook twee nieu we artikelen vlot van de hand gegaan, de „draaiende zon" en de „Vesuvius." Het meest verkochte artikel is dit jaar de vuur pijl geweest, op de voet gevolgd door Ben gaals vijur. Zevenklappers en donderbus sen zijn dit jaar wat minder in trek. Er blijkt ook vuurwerk uit Hongkong ver kocht te worden, dat via Duitsland op il legale wijze ons land binnenkomt. Deze clandestiene import zou 10 percent van al het vuurwerk in Nederland bedragen. Het komt als „speelgoed" ons land bin nen. Het is vaak verpakt bij andere ar tikelen. Voor de douane is het een bij zonder moeilijk te controleren zaak. Aan boord van het m.s. „Oranje Nas sau", het vlaggeschip van de KNSM en in de ontvangzaal van deze Amsterdamse rederij op haar etablissement aan de Surinamekade is gisteravond een gemas kerd en gekostumeerd bal gehouden dat prinses Margriet, petekind der koopvaar dij, en haar bruidegom door de KNSM was aangeboden. Het bal, gehouden in de stijl der twinti ger jaren, werd bijgewoond door het ko ninklijk paar, prinses Beatrix en prins Claus, prinses Christina en de heer en mevrouw van Vollenhoven. Bij de onge veer 200 gasten waren familieleden, stu dievrienden en -vriendinnen, kennissen van het bruidspaar en leden en oud-leden der hofhouding. De koningin droeg een japon in „Jugend stil", en een zwart masker met een kan ten sluiertje met groene lovertjes. Prins Bernhard was evenals prins Claus in smoking, prinses Beatrix was bijkans onherkenbaar in een zwart lang gewaad met zilveren rand en het hoofd geheel be dekt met een zilveren turban. Prinses Christina droeg een goudlamee japon uit de Charleston-tijd. Het bruidspaar was als pierrot en pierrette gekleed. Prinses Christine tijdens het gemas kerd bal. Ajax en Dukla Praag hebben vandaag overeenstemming bereikt over de datum voor hun tweede wedstrijd in de kwart finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Am sterdammers spelen op 8 maart in de Tsjechische hoofdstad. Zoals bekend was als datum voor de wedstrijd in Amster dam 1 maart overeengekomen. In mei of juni 1967 zullen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het streekplan- ontwerp voor het Noordzeekanaalgebied voor een ieder ter inzage leggen. In okto ber zal het plan dan bij Provinciale Sta ten worden ingediend. Het streven van G.S. is er op gericht het streekplan eind 1967 in de vergadering van Provincial# Staten te behandelen. Gedeputeerde Staten delen dit mee in hun memorie van antwoord op de provin ciale begroting voor volgend jaar. Zij ont raden sterk de vaststelling van een streek plan voor de noordoever van het Noord zeekanaal uit te stellen. Er is nauwe sa menhang tussen de planologische proble men aan de beide oevers van het kanaal. Het nemen van beslissingen over de ont wikkeling aan de zuidoever zonder ook over de hoofdlijnen van de ontwikkeling aan de noordoever duidelijkheid te schep pen en meer beoogt de vaststelling van een streekplan niet lijkt niet goed mo gelijk, aldus Gedeputeerde Staten. Zij zijn dan ook van plan het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied als één geheel bij provinciale staten in te dienen. Mochten tijdens de behandeling van het ontwerp onoverkomelijke bezwaren rijzen tegen de vaststelling van het gedeelte van het plan ten noorden van het kanaal, dan zou altijd nog kunnen worden volstaan met vaststel ling van alleen het zuidelijke deel. Het college antwoordt dit op vragen van Provinciale Staten-leden over de wen selijkheid van een gedeeltelijke vaststel ling met het oog op de grote urgentie van beslissingen ten aanzien van de demarca tielijn tussen haven- en industriegebied enerzijds en het recreatiegebied anderzijds. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1SSS2 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 94 - Amsterdam Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 VOOR WERKELIJK SMAKELIJKE SAUCIJZEBROODJES KROKETTEN BITTERBALLEN APPELFLAPPEN APPELBEIGNETS SNEEUWBALLEN, enz. Ie KLAS BANKETBAKKERIJ Uitsluitend de beste kwaliteit LAGERSSTRAAT 13 - TEL. 5362 (achter (je De Noostraat). varkensfilet, andijvie aardappelen bessesappudding met vanillesaus SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus!

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1