Wisselende indrukken op eerste Hartewensconcert Gans VELO IN DE VISHAL EN OP ZEE KAPPER-REGISSEUR FRITS HUNSCHE VIJFTIC JAAR GETROUWD 1 H; Russische paarden in Santpoort „het derde woord" Politie nam 235 kilo vuurwerk in beslag vil Nj Verzamelaar van vuurwapens berecht V erkeersongeval in Peperstraat Burgemeester wordt gehuldigd door „The Hamlets" Weer inbraak via keukendeur in IJmuiden fA PA ÉS electronenflitser foto film 6$ DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 4 In Beverwijk FOTO GANS HEEFT Kennemeriaan 5 (bij de brug) Telefoon 5705 P. Zwaanswijk jm v VELO DE VRIND DIE DE WAS DOET Kerstboomverbranding in Velsen op 2 januari FRIESE STAART KLOKKEN in 3 maten De heer K. M. Eterman van de Kerkweg uit Santpoort heeft sedert zijn jongensjaren altijd een bijzondere belangstelling voor 'paarden aan de dag gelegd, welke voorliefde hij zelf verklaart door de invloed,, die Karl May's vermaarde prairieboeken destijds op hem hebben uitgeoefend. Als kind is hij dan ook niet „bij paarden vandaan te slaan geweest", zoals dit heet en toen hij op tienjarige leeftijd in IJmuiden-Oost kwam wonen, kon men hem na schooltijd geregeld in de stalhouderij van Van Gameren aantreffen, waar hij als tegenprestatie voor het naarstig poet sen van zadels en hoofdstellen wel eens een ritje op een hoge paarderug mocht maken. Geen wonder dat de heer Eterman zich tijdens de mobili satie liet indelen bij de cavalerie, om na de capitulatie als wachtmees ter bij de opbouwdienst te worden aangesteld. Hier werd hij belast met de verzorging der paarden, die hem voor fouragetransporten ter be schikking waren gesteld. HET EERSTE hartewens-concert van het Hartewens-festival 1966 is achter de rug. Het werd woensdagavond in de Ge meentelijke Concertzaal, die tot een reus achtige televisiestudio getransformeerd was, voor een grote schare jongelui ge geven. Uit deze menigte meisjes en jon gens zijn in de voorgaande maanden van dit jaar de hartewensen opgekomen, waarvan er enige op dit concert in ver vulling zijn gegaan. De ene hartewens is niet als de andere. Wie aan de waarheid van deze bewering getwijfeld mocht heb ben, zou op dit concert tot andere ge dachten zijn gekomen. Ik heb mij van het begin tot het einde van de avond verbaasd over de verscheidenheid, de grote tegenstellingen van de verlangens voor wat de muziek aanging of voor wat de geluidproduktie betrof, die men met edelmoedig tegemoetkomend gebaar voor muziek probeert te laten doorgaan. Er zijn blijkbaar hartewensen geweest, die uitdrukking gaven aan de dankbaar heid voor het bestaan van de jankende en schreeuwende „Cuby and the Bliz zards", een groep die met een hoeveel heid decibels van een abstracte megaton op dit concert aan vrije expressie deed Men beschouwde deze beschrijving alsje blieft niet als een critiekontboezeming, maar allereerst als een objectieve be schrijving van een met daverende bijval beloond optreden. Daverende bijval was er ook voor de met veel romantische uit drukking voor de onmisbare mircrofoon, zingende Liesbeth List en natuurlijk ook voor Boudewijn de Groot, die met ver fijnde intelligentie de gevoelens bespeel de van de met afschuwelijke tijdsver schijnselen geconfronteerde jeugd. Probleemloze country- en WesternmU' sic werd vlot gezongen en gespeeld door de in dit genre gespecialiseerde Amerl kaan Bill Clifton en Jean Vallée nam met zijn ensemble met de vertolking van Franse chansons een eigen plaats in op het programma. Gematigde exotische muziek werd gebracht door Marie-Cécile Moerdijk en Ronny Grant met medewer king van een door Laquestra geleid groepje, dat zioh in een opwindende slagwerk-apotheose inderdaad exotisch ging uitleven. DE WERELDPREMIERE van de com positie „Confluxus" van Theo Loevendie zal wel niet naar aanleiding van een hartewens ondernomen zijn, althans niet van een als: „dit wil ik nog eens horen!" Het ging immers om een eerste uitvoe ring. In mijn voorbespreking over dit werk heb ik gewaagd van een huwelijk tussen symfonische en jazz-muziek. Wel nu, het huwelijk is met medewerking van het door Henri Arends geleide Noordhol lands Philharmonisch Orkest en „Boy's Big Band" onder Theo Loevendie geslo ten, maar het eerste samentreffen heeft geleid tot nachtmerrie-ervaringen, dit voor de gesteldheid van het nageslacht, Woensdag heeft de Beverwijkse politie tegen acht winkeliers proces-verbaal op gemaakt en 235 kilo vuurwerk in beslag genomen. Het verbaliseren geschiedde om twee redenen, allereerst wegens de ver koop van vuurwerk aan personen beneden 18 jaar en vervolgens omdat deze winke liers een te grote voorraad in huis had den. De toegestane hoeveelheid is vijf kilo per winkelier. In dit geval hadden zij ge zamenlijk dus 235 kilo vuurwerk te veel in huis. ADVERTENTIE wat:; U ziet een uniek moment van Uw kinderen. U grijpt Uw camera en drukt nog net op tijd af... Geen lichtflits: lampje loe. Leu ke foto foetsie. Nu moet het uitwezen, zegt U. Nu gaat U een electronenflitser kopen. Maar dan meteen een goeie. De beste die met Uw portemonnee te koop Is. Welke is dat? De beste electronenflitser geeft het meeste en mooiste licht (Itcht8preiding en lichtkleur). Bo vendien doet hij het op momen ten dat hij het persó doen moet. Wij hebben zo onze methoden om flitsers die dat niet halen, door de mand te laten vallen. Dat is ons vak. Een fijn vak overigens. Wij zullen U graag laten zien wat de beste electronenflitser voor U is. En vertellen waaróm. Komt U even langs, of belt U vandaag nog op voor een af spraak. dat uit deze verbindtenis mogelijk ver wacht zou kunnen worden, het ergste doet vrezen. Ik voor mij hoop, dat de echt scheiding spoedig zal worden uitgespro ken. Verheugende aandacht, die voor wat het positieve doel van het Hartewens- festival betrof, het beste deed hopen was er voor de voortreffelijke trompet soliste Nelly Boerée, de prachtig spelen de harpiste Suzanne Mildonian, de emi nente Roemeense violiste Cornelia Bron zetti en voor de door even grote vaar digheid, temperament en muzikaliteit als de violiste uitmuntende pianiste Martha Argerich. Zij vormden op dit hartewens concert een klasse apart, die het devies „noblesse oblige" hoog gehouden heeft. Gaarne wil ik dit verslag besluiten met een compliment aan de sympathieke pre sentator Jan Theys. ADVERTENTIE WASMACHINES KOELKASTEN ELECTR ARTIKELEN TROMPSTRAAT 66-68 IJMUIDEN-O. - TEL. 5198 De Haarlemse politierechter heeft een 28-jarige monteur uit Wijk aan Zee we gens het in zijn bezit hebben van vuur wapens veroordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf en 200 boe te. De officier van Justitie had een maand gevangenisstraf geëist. De monteur had uit losse onderdelen, die hij op een schroothoop voor smeltijzer had gevon den, een klein wapenarsenaal bijeenver gaard. Hij bezat twee stenguns, waarvan er een schietklaar was. Voorts had hij een gaspistool, dat hij in Duitsland had- gekocht, gaspatronen, alsmede nog enkele losse patronen. „Ik heb de wapens niet in elkaar ge zet", zo verklaarde de verdachte. Een hoofdagent van politie, die als getuige optrad bevestigde dit. „Ik heb ze gemon teerd", zo zei hij, „om aan te tonen dat het volledige wapens zijn". De monteur zei dat hij ze alleen als wapenverzamelaar had vergaard en er niet de bedoeling mee had gehad ermee te schieten". In de Peperstraat te Beverwijk heeft woensdagmiddag een ongeluk plaats ge had toen een 78-jarige inwoonster van Velsen zonder op het verkeer te letten plotseling de weg overstak vlak voor een naderende motorrijder. Beiden kwamen ten val. De motorrijder, een 32-jarige in woner van Heemskerk liep hierbij een zware hersenschudding en een gebroken kaak op. Hij werd naar het Rode Kruis- ziekenhuis overgebracht. De voetgangster kwam met de schrik vrij. Aan de nieuwjaarsreceptie van burge meester J. G. S. Bruinsma van de ge meente Beverwijk, die maandagavond 2 januari in het Stadskantoor wordt gehou den, wordt ook medewerking verleend door de beatband „The Hamiets". Dit ge beurt ter gelegenheid van het feit, dat de burgemeester die dag precies tien jaar geleden zijn ambt n Beverwijk aanvaard de. Ook enkele andere Beverwijkse mu ziekverenigingen zullen bij deze receptie acte de présence geven. Vrijdagavond zullen „The Hamiets" op treden in de NCRV-televisieprogramma „Twien", dat van 19 00-20.00 uur wordt uitgezonden. In de nacht van dinsdag op woensdag is er om ongeveer drie uur ingebroken in een pand aan de Gerard Doustraat te IJmuiden. Men verschafte zich toegang door op een vuilnisemmer te gaan staan en een keukenraampje te openen. De buit was een metalen geldkistje met onder meer enige spaarbankboekjes alsmede enig klein geld. De traditionele kerstboomverbranding zal in de gemeente Velsen plaats vinden op maandag 2 januari. Om zeven uur 's avonds zullen op verschillende plaatsen in de gemeente grote vuren worden ont stoken, althans indien de jeugd weer en thousiast gaat meewerken. Van zes uur 's avonds af kunnen de kerstbomen worden gebracht naar de vol gende terreinen: in IJmuiden op het school sportveld aan de Willebrordstraat bij de De Noostraat. In Velsen-Noord op een ter rein bij de Gildelaan en de Grote Hout of Koningsweg. In Santpoort op een ter rein aan de Schipbroekenweg bij de Kief- tendellaan. De bomen worden in ontvangst genomen door personeel van de reinigingsdienst, dat de actieve jeugd zal belonen met ver snaperingen. Om zeven uur wordt het kerstbomen- vuur aangestoken onder toezicht van poli tie en brandweer. Prof. Roelofsen overleden. In Dobiacco in Italië, waar hij tijdelijk verbleef, is op 58-jarige leeftijd plotseling overleden prof. dr. P. A. Roelofsen, gewoon hoog leraar in de scheikundige technologie aan de technische hogeschool te Delft. ADVERTENTIE tri w w y&t JUWELIER HORLOGE R, langrenieuwstraat +13 vlak bij het marktplein Woensdag werden in IJmuiden in totaal 3600 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 807 kisten tong en tarbot, 820 schelvis, 225 wijting, 390 kl. gul, 40 kool- vis, 680 schol, 15 poon, 10 haai, 350 haring, 5 ham, 85 kabeljauw en 168 diversen. Per kilogram werd in guldens betaald voor: gr. tong 6,30-6,12, grm. tong 6,03- 5,92, kim. tong 4,42-3,95, kl. tong I 4,65- 4,25, kl. tong II 3,44-2,96, tarbot I 7,80-7. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 280-150, gr. koolvis wit 212, gr. koolvis zw. 128, gr. leng 110. Per 50 kilogram tarbot 11238-146, gr. schelvis 57-52, grm. schelvis 50-44, kim. schelvis 36-30, kl. schelvis I 32-27, kl. schelvis II 35-25, wijting 37-20, gr. gul 64- 52, mid. gul 57-50, kl. gul 42-29, kl. kool vis zw. 51-41, kl. koolvis wit 67, gr. en grm. schol 47-42, kim. en schol I 48-40, kl. schol II 56-40, poon 31-17, haai 46-32, haring 28-25, ham 334. In IJmuiden werden woensdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 195-6800, 103-8010, 174-6920, 30-2690, 98-8020, 202-12.250, 34-9660, 145-8250, 217- 12.300, 206-11.100, 190-7380, 167-10.050, 165- 8190, 173-11.100, 73-6780, 55-8170, 99-9200, 51-10.090, 100-5230, 108-3700, 161-2570, 26- 3120, 212-10.630, 169-4780, IJM 46-9560, WR 51-2800. Tweeëntwintig vaartuigen hebben don derdagmorgen in IJmuiden aanngevoerd: 2320 kisten vis, 25.000 kilogram tong en 400 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 720 kisten schelvis, 130 wijting, 60 gul en kabeljauw, 480 kleine gul, 35 ha ring, 290 schol, 25 tarbot, 90 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens:: heilbot 5.50, tarbot 7.70-7-20, grote tong 6.46-6.27, groot middel tong 6.38-5.97, kleinmiddel tong 4.77-4.39, tong een 5-4.42, tong twee 4-3.27. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 160- 154, middel kabeljauw 152-140, grote koolvis 120, middel koolvis 130, grote wit te koolvis 254. Per tien stuks: grote kabeljauw 188-136, middel kabeljauw 78-69. Per 50 kilogram: grote en middel schel vis 56-44, kleinmiddel schelvis 45-41, schel vis een 44-39, schelvis twee 40-34, kabel jauw een 70-58, kabeljauw twee 66-53, ka beljauw drie 48-31, koolvis een 44, koolvis twee 42, grote en middel schol 52-43, kleinmiddel en schol een 56-44, schol twee 63-50, schol drie 70-48, schar 64-60, bot 23- 19, poon 32, haai 46-44, gestripte wijting 30-22, dichte wijting 36-32, tarbot 196-190, lever 39-36, kuit 70, sprot 35. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 80 kisten wijting, 200 kleine gul, 210 schol en 14.000 kilogram tong. Katwijk De aanvoer te Katwijk bestond dinsdag morgen uit: 330 kantjes haring en tien kantjes makreel. Prijzen: steurharing 74.90-81.80; makreel 53. Urk De visafslag te Urk heeft dit jaar een omzet bereikt van ruim 21 miljoen gul den, tegen 12 miljoen vorig jaar, aldus een vooruitgang van negen miljoen gul den. De verhandeling van tong was dit jaar bijzonder groot. Er werd, als gebruikelijk, veel paling uit het IJsselmeer aangevoerd, maar in hoofdzaak bestond de aanvoer uit zeevis. Het aantal Noordzeekotters dat dit jaar in Urk zeevis aanbracht was weer belangrijk groter dan vorig jaar. ADVERTENTIE AL ONZE LEKKERNIJEN VOOR OUDEJAARSAVOND zijn vrijdag en zaterdag VOLOP IN DE WINKEL VERKRIJGBAAR. Wjj bakken niet in frituurvet, doch in zuivere roomboter. mmm heerlijk „Geen publiciteit vooraf, alsjeblieft", had de heer F. A. J. Hunsche uit de Hofdijklaan in Driehuis ons verzocht, omdat hij vreesde dat de belangstelling voor zijn gouden bruiloft anders te groot zou worden. Want de heer Hunsche is in de IJmond een populaire figuur, welke be kendheid hij vooral heeft te danken aan zijn niet geringe activiteiten voor het amateurtoneel, dat ook al bijna een halve eeuw zijn grote liefde heeft. Men kan daarom rustig stellen dat hij niet alleen met hechte banden aan mevrouw E. J. HunscheOlijrhook, maar ook aan het amateurtoneel is gebonden. Deze liefde voor het toneel heeft hij niet van vreemd, want Frits is een broer van de grote acteur Willem Hunsche, die eenmaal naast dr. Wil lem Royaards pn Louis Bouwmeester triomfen vierde en waarvan een vori ge generatie zich ongetwijfeld nog tal rijke creaties zal herinneren. Frits Hunsche kwam in zijn jonge jaren van Amsterdam naar IJmuiden als kappersbediende bij Bonekamp aan het Willemsplein, waarna hij zich enige jaren later zelfstandig in de Neptunus- straat vestigde. Hij leerde inmiddels een zekere mejuffrouw Olijrhook ken nen, die reeds op negenjarige leeftijd met haar moeder (een jonge weduwe) van Pernis naar IJmuiden was ver huisd, om in de President Steijnstraat een kleine kruidenierswinkel te begin nen. Mejuffrouw Olijrhook werd cou peuse, welke vakkennis haar nog goed van pas is gekomen, omdat haar moe der de kruidenierswinkel nog eens zou verwisselen voor een manufacturen zaak in de Huygensstraat. Deze kennismaking resulteerde op de kortste dag van het jaar in 1916 tot de spreekwoordelijke huwelijks band en wanneer men het glundere paar thans bekijkt komt men al spoe dig tot de overtuiging dat zij deze ge wichtige stap nimmer hebben betreurd. Het is een gelukkige familie gewor den met tien kinderen en negentien kleinkinderen en hoewel het echtpaar de zorgen evenmin bespaard zijn ge bleven vooral tijdens de oorlog en de militaire acties in Indonesië was er voldoende reden voor bezorgdheid hebben alle zoons bezetting, oorlog en deportatie gezond en wel overleefd. Twee zoons zijn inmiddels naar Ca nada geëmigreerd, waarbij de familie banden allerminst worden vergeten. Zo werd het gouden bruidsnaar op zijn vijftigste huwelijksdag reeds vroeg in de morgen telefonisch van Canada uit hartelijk gefeliciteerd, waarna de post later op de dag nog een schriftelijke gelukwens bezorgde, welke op origine le wijze van een aantrekkelijke dol- lar-chèque ging vergezeld. De bemoeiingen van de heer Hun sche met het amateurtoneel dateren uit omstreeks 1920, toen hij met de toneel club van de christelijke jongemannen- club ,,'t Mosterdzaadje" het eerste en semble onder zijn leiding kreeg. Een en ander leidde tot een reeks bijzon der succesvolle vertoningen van de klucht „Tante Jutta", welke in de loop der jaren door schier talloze voorstellingen zou worden gevolgd. Al dus regisseerde en grimeerde Frits Hunsche onder meer „Oefening Baart Kunst", „Amicitia", „Vriendenkring", „Kunst Door Oefening", „Fryske Trou", „De Plankeniers", „Jan van Dommelen" en „Advendo", van welke ongetwijfeld respectabele lijst alleen de laatstgenoemde vereniging onder zijn hoede is gebleven. Het werd hem namelijk de laatste jaren wel eens iets te veel om zich door weer en wind en dikwijls bij nacht en ontij op zijn bromfiets naar repetities in alle delen van de uitgestrekte IJmond te bege ven. Hoewel Frits Hunsche op deze wijze talrijke succesvolle voorstellingen voor zijn rekening wist te nemen, be schouwt hijzelf en terecht de jubileumopvoeringen van Molière's „De vrek" en Henri Ghéons „De geheimen van de H. Mis" als de hoogtepunten van zijn loopbaan als regisseur. Tij dens deze langjarige activiteiten heeft hij ongetwijfeld talrijke amateur-to neelspelers uit de IJmond bijzonder aan zich verplicht, want zonder over drijving kan worden vastgesteld dat vele spelers en speelsters, die thans bij hun respectieve verenigingen de mooiste bollen krijgen te vervullen, eenmaal als het ware aan de hand van Frits Hunsche de planken heb ben betreden. Bij dit alles is de heer Hunsche ook nog ruim veertig jaar als kapper aan het Antoniusziekenhuis verbonden, waar hij door de patiënten altijd met vreugde wordt ontvangen. Het gebeurt wel eens dat uit een der zalen een daverend gelach hoorbaar wordt en dan merkt een passerende verpleeg ster op: „O, die gekke kapper is er zeker weer". En hiermee is de vrolijke Frits Hunsche dan voldoende gekarak teriseerd. '"w „Als je zo enthousiast met paarden omgaat, wil je er uiteindelijk ook wel eens een bezitten", vertelt de heer Eterman, „zodat ik in het begin van de bezetting een veulen kocht. Die zijn namelijk goedkoper, weet je. Veel plezier heb ik er echter niet aan be leefd, want het dier werd al spoedig door de Duitsers gevorderd". De heer Eterman is dit verlies ech- De toneelvereniging „Getosa" uit Santpoort geeft vrijdag 13 en zaterdag 14 januari weer twee toneelvoorstellin gen in zaal „Zomerlust" aan de Hoofd straat. Opgevoerd wordt „Het derde woord"; een toneelspel in drie bedrij ven door Alejandro Casona. ter allang weer te boven, want thans mag hij zich de trotse eigenaar noemen van twee Russische goudvossen Box 6'/j jaar) en Bodry 5'Va jaar), die van de Russische stoeterij Budenny af komstig zijn. Hun stal stond eenmaal in het district van de Don-Kozakken, tnet als rassen Budennovskayya en Donskaya. Door het beperkt aantal transporten dat heeft kunnen plaats hebben, bevindt zich in geheel Neder land slechts een veertigtal van deze fraaie paarden. Voor de huisvesting van zijn kost baar bezit heeft de heer Eterman een goede oplossing gevonden. Gedurende de zomer vertoeven zij enige maanden in De Beemster, om de rest van het jaar te worden onderbracht in een naast het woonhuis van de heer Eter man gelegen garage, welke geheel als stal is ingericht. Hiervoor is de beschik bare oppervlakte in twee gelijke helf ten verdeeld, zodat elk paard thans over een ruimte van 3x3 meter kan beschikken. Alleen aan de buitenkant is de garage nog als zodanig te her kennen, want het interieur is in een volwaardige paardestal herschapen. Het verzorgen van de paarden eist bijzonder veel tijd, zodat de heer Eter- man elke morgen enige uren vroeger opstaat dan normaal, waarna de stal en paarden ook des avonds zijn actieve aandacht vragen, vooral omdat zij geen ijzers onder de voeten hebben. Waar schijnlijk laat de heer Eterman hen echter binnenkort beslaan, omdat zij zich zowel op het strand als op de verharde wegen moeten begeven. De eigenaar beperkt zich evenwel voor namelijk tot de jacht, zodat hem on langs door de Koninklijke Nederlandse Jacht Vereniging (K.N.J.V.) een me daille werd toegekend wegens het verrijden van honderd jachtritten, waaronder verscheidene Sint Huber- tusjachten. De diverse ruiterpaden die door het gemeentebestuur in Velsen zijn aangebracht werden aangelegd, nadat hiervoor door de heer Eterman een ver zoek was ingediend. Samen met zijn achttienjarige zoon Karei kan men hem nu bijna dagelijks als ruiter ont moeten, om de paarden „even uit te rijden", want behalve de urenlange verzorging moeten zij geregeld ook de benen even kunnen strekken. Maar voor vader en zoon Eterman, paarde- liefhebbers in hart en nieren vormt dit volstrekt geen problemen. L—M «MwwwwHiiiim» wywiMMMMMWMMMllmtwiwMMMiMtMmiMMMiMiMMiMumMaMxMMummumjuumji»-» - - ^nfiiMwwMWVMWHwvinnniwinnnnnnnfT.niTn rm n

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4