In Koerdendorpen zullen veel Turken winter niet overleven Onbereikbaar voor hulp uit een overvloedige wereld I Russische regering nieuwe actie tegen opent Bonn Nogmaals de nieuwe verkeersregels W Handen omhoog t MH DONDERDAG 2 9 DECEMBER 1966 Leed in de bergen Hout Machteloos A utomobilisten T weewielers Verlichting U itzonderingen Twee aspecten Interessant Tankauto reed tegen dieseltrein in de VS t (Van een speciale verslaggever) VARTO De natuur, die het berg land van Oost-Turkije 's winters pleegt te geselen met sneeuwjachten en vorst, heeft erbarmen getoond met de duizenden daklozen in het rampge bied. Toen eind augustus hevige aard schokken de streek rond Varto teis terden en ruim 2500 doden onder liet puin van de huizen werden aange troffen, was de eerste zorg van de overlevenden: „Hoe zullen wij de win ter overleven?" Hier, in de nauwelijks beschutte dalen, temidden van drie duizend meter hoge kale bergketens, leeft de Koerdische bevolking sinds eeuwen met twee angsten: voor voed selgebrek en voor de koude van de winter, die eind oktober inzet met hevige regenval en een maand later overgaat in striemende sneeuwstor men. De dorpjes rondom Varto liggen dan maandenlang geïsoleerd tegen de hellingen en de allerarmsten vechten wanhopig voor hun hestaan. ,.Kom terug in de winter", zei de be volking, toen ik na de aardbeving het rampgebied doorkruiste. „Dan zult u zien hoeveel leed wij hebben". Ik ben terug gekomen. Eind december bereikte ik na een moeizame tocht door de bergen op nieuw Varto. Ik sprak met de bewoners en zag de resultaten van een naar de maatstaven van dit ontoegankelijke ge bied beoordeeld uitstekend opgezette hulpverlening, waarbij in luttele maanden tijds drieduizend barakken en geprefa briceerde huizen zijn gereedgekomen. „Allah is goed voor ons geweest", lucht te een inwoner zijn hart. „De regens zijn gekomen, maar de sneeuw bleef weg. Al tijd is de vorst reeds vóór Aralik ('de cember) gekomen, maar dit jaar nu ons leven er van afhing heeft de win ter medelijden getoond." HET LATE invallen van de winter en het uitblijven van de gevreesde noord ooster, die vanuit de Russische steppen komt aanjagen, heeft het leed van de ramp verzacht, maar niet weggenomen. Hoog in de bergen reeds in normale om standigheden uitsluitend bereikbaar per paard of muilezel, ligt een honderdtal ne derzettingen van berg-Koerden, die nu al sinds enkele weken door de sneeuw om sloten zijn. Deze nomadische stammen zijn helaas voor het overgrote deel on bereikbaar gebleven voor de hulp, die de wereld in zo ruime mate voor het ramp gebied beschikbaar heeft gesteld. Vanuit het vliegtuig heb ik tijdens mijn vorige reis deze gehuchten gezien: in de scha duw verscholen, klevend tegen de grauw bruine bergwanden en louter bestaande uit half in de grond gebouwde lemen hut ten, waarvan de meesten waren ver woest. Wijzend naar de besneeuwde toppen om hem heen, vertelde de „kaymakam" (districthoofd) van Varto me: „Die daar boven zijn voor ons onbereikbaar. Hoe veel doden en gewonden bij hen zijn ge vallen weten we zelfs niet precies. Soms als een enkeling naar ons dal hier op 1500 meter hoogte afdaalt, horen we iets, maar een totaalbeeld hebben we nog niet. Ze zouden zelf naar ons moeten ko men om hun hout op te halen, maar we zien hen niet Uit de schaarse antwoorden, die mijn tolk vergaarde in de bedompte lokanta's de sombere dorpzaaltjes waar mannen elkaar ontmoeten en dagelijks vele glaas jes thee drinken werd wel één ding duidelijk: diep in dit onvruchtbare berg gebied zal de winter nog tientallen levens eis. VOOR DE BOUW van nieuwe hutten is hout nodig en in dit onherbergzame Oost- Anatolië zijn bomen een zeldzaamheid. Ten behoeve van de Slachtoffers in Varto (3500 inwoners) en Hinis (2500), plus de bereikbare omliggende dorpen konden Eenzaam huisje langs een bergweg in Oost-Turkije. vele duizenden kubieke meters versge- zaagde planken worden aangevoerd van uit de wouden van het vijfhonderd kilo meter verwijderde Trabzon aan de Zwarte Zee. De Turkse regering, die van de hulp verlening aan Varto een prestigekwestie heeft gemaakt, zette honderden militairen en een overvloed aan materieel in. Het geen in de relatief droge maanden van Oost-Anatolië, het uiterste Aziatische deel van Turkije, is in de winter nau welijks bereikbaar. „U reist op eigen verantwoording", waarschuwden de Turkse autoriteiten onze speciale ver slaggever toen hij een poging waagde het gebied van Varto te bezoeken, waar in augustus van dit jaw een aardbevingsramp 2500 mensenlevens eiste. Op de terugweg tijdens een moeilij ke reis naar Erzoeroem op 2000 me ter hoogte, werd de auto aangehouden door Turkse soldaten. Na een waar schuwingsschot moest onze verslagge ver in het duister de auto verlaten om met de handen omhoog gefouilleerd te worden op wapens. Men vreesde, zoals later bleek, met een communis tische infiltrant te maken te hebben. Toen echter een officier, die kon le zen, zijn paspoort en internationale perskaart onderzocht, kreeg hij met duizend excuses toestemming zijn terugreis te vervolgen. september en oktober mogelijk was, om dat een smalle, maar berijdbare landweg langs Varto en Hinis voert. Diep in de bergen echter vormen voet paden de enige verbinding met de buiten wereld en in Varto knikt men naar de in het schaarse zonlicht schitterende pieken: „Daar sterft men en wij zullen het niet weten Dat sterven in alle eenzaam heid zal gebeuren omdat met het instor ten van de hutten, ook het graan, de ge droogde groenten en peulvruchten voor de winter verloren zijn gegaan. Omdat er geen arts is met medicijnen om de pas geborenen in leven te houden. Omdat de sneeuw straks enige maanden lang twee tot drie meter hoog zal liggen en omdat er weinig beschutting is en brandstof om de „tandirs" de primi tieve stookplaatsen te vullen. Men pleegt daarvoor in de zomer de mest van schapen en geiten te verzamelen, die te gen de binnenmuur van de hut wordt op gestapeld om, gedroogd, als brandstof te dienen. TEGENOVER de onontkoombare dood als gevolg van honger, kou, dysenterie of mazelen een epidemie die hier schrik barend heerst staat de buitenwereld machteloos. Soms zal men een zieke per Bewoner van Varto, die zijn vrouw en kinderen verloor, gebaart: „Ik zal ook in het nieuwe Varto mijnjver- driet niet vergeten". paard kunnen afvoeren naar het dal en in een enkel geval kan een militaire heli kopter uitkomst brengen, maar over het algemeen is er in dit onherbergzame witte landschap weinig of niets mogelijk om het isolement van deze gehuchten te door breken. Zoals in vele landen, zond ook het Ne- derlandsche Rode Kruis geld en goederen naar Turkije. In totaal werd voor 400.000 gulden aan hulp verstrekt: 150.000 in contanten voor de huizenbouw en voorts ingeblikt babyvoedsel, dekens; tenten, kleding en kostbare medicijnen. Het ver voer gebeurde per trein en per schip, maar ook de koninklijke luchtmacht vloog achtmaal met spoed vrachten naar Erzoeroem, waar naast de landings baan de goederen zich in die eerste verwarde dagen hoog opstapelden. Geleidelijk hebben deze ladingen hun weg gevonden naar een rampgebied, waar helaas enkele duizenden, diep in de ber gen, nauwelijks in deze overvloedige we reldhulp kunnen delen. (Van onze correspondent) MOSKOU Aan de periode van welwillende afwachting, die Moskou voor de nieuwe regering in de Bondsrepubilek in acht heeft genomen, lijkt nu een einde te zijn gekomen. In een reeks artikelen van de hand van vooraanstaande Russische journalisten, en in het bijzonder in een zeer officieel lijkende doch ongesigneerde bijdrage in het regeringsblad Izvestia, zijn alle oude bezwaren tegen de buitenlandse politiek van Bonn weer naar voren gebracht. De intensiteit van deze nieuwe actie heeft bij westelijke diplomaten in Moskou verbazing gewekt. De Russische houding is des te opvallender, omdat voor het eerst, behalve bondskanselier Kiesinger en minister van defensie Schroder, ook de nieuwe sociaal-democratisch minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, het doelwit van de critiek is geworden. Aanleiding tot deze gewijzigde gedrags lijn van de Russen is de vergadering van ministers uit de NAVO-landen, die tien dagen geleden in Parijs beëindigd werd. Nu de bereikte resultaten reeds enige in vloed lijken te hebben op de politieke praktijk, heeft men in Moskou besloten de vroegere politiek, die een isolering van Op 1 januari wordt het nieuwe reglement Verkeersregels en Ver keerstekens van kracht. Vergele ken met het Wegenverkeersregle ment zijn er een aantal ingrijpende wijzigingen, waarmee de wegge bruikers terdege rekening moeten houden in het nieuwe jaar. Of schoon wij in jüni van dit jaar uit voerig aandacht aan de nieuwe verkeerscode hebben besteed, laten wij de belangrijkste regels nog eens volgen: Elk gebods- of verbodsteken moet opgevolgd worden. Voetgangerslichten mag men dus niet negeren door bij rood licht toch over te steken. Personen die zich moeilijk voortbe wegen moeten ongehinderd doorgang krijgen, evenals blinden met een blin denstok. Militaire colonnes en uitvaartstoe ten hebben geen recht meer op voor rang. Zij mogen echter op kruisingen niet „doorsneden" worden. Datzelfde geldt ook voor marscolonnes en optoch ten. Voetgangers die rechtdoor gaande een zijweg oversteken, mogen door het verkeer dat die zijweg inrijdt of uitkomt, niet gehinderd worden, ook al ligt er ter plaatse geen zebraover- steekpad. Men mag voortaan wel stoppen op een brug of een viaduct, maar niet eronder. Richtingpijlen op het wegdek bij kruisingen moeten worden gevolgd. Voor een stopstreep dwars over de weg moet worden gestopt. t Wie zijn auto verlaat moet zijn contactsleuteltje meenemen, uitgezon derd voor wagens waarvan de motor moet blijven lopen om te kunnen la den en lossen. Men mag geen reclame meer voe ren door middel van transparanten. Opschriften als „Taxi" en andere za kelijke mededelingen vallen daarbui ten. Bij druk verkeer mag men in files naast elkaar rijden op wegen met één richtingsverkeer die in rijstroken zijn verdeeld; op wegen met verkeer uit beide richtingen, verdeeld in vier of meer rijstroken waarbij het verkeer niet op de linkerhelft mag komen. (Wie in de rechterfile rijdt mag dus rechts inhalen). Wie zijn rijstrook moet verlaten bijvoorbeeld om in te halen moet dit aangeven met het knippersignaal. Men is verplicht direct na het aangeven de voorgenomen zwenking te maken. Het knipperlicht moet direct weer uit, wan neer men naast de wagen rijdt die men bezig is in te halen. Men mag de zijwaartse beweging pas uitvoeren als men zich ervan heeft overtuigd dat niemand daarmee wordt gehinderd. Wanneer men een links gelegen in rit wil inrijden, dan moet men links voorsorteren alvorens de inrit in te rij den. Op buitenwegen mag men ook rechts gaan staan. (De bestuurder moet zelf bepalen wat het minst gevaarlijk is). Even stoppen bij bushalten om pas sagiers in en uit te laten mag voor taan. In- en uitladen van goederen blijft bij bushalten echter verboden. Men mag de auto parkeren tot vijf meter van de hoek. Ook mag men op de hoeken laden en lossen. Het stopverbod op kruisingen is vervangen door een parkeerverbod. Het is ook verboden te parkeren wanneer hierdoor de vrije ruimte tussen de auto en een vluchtheuvel of een doorgetrokken streep minder wordt dan drie meter. Men mag de auto niet zo neerzet ten, dat daardoor het uitzicht op ver keersborden, stoplichten of richtings borden wordt belemmerd. Alleen motorrijwielen waarmee har der dan veertig kilometer per uur kan en mag worden gereden, worden op een autoweg toegelaten. Op een auto weg mag men de normale gang van Van links naar rechts: bord voor voetganger; verboden links en rechts de weg te verlaten; bromfiets met draaiende motor verboden; bord voor autoweg; einde maximumsnel heid; stoppen voor voorrangsweg, -kruising of -splitsing; voorsorteren; luchtzak waarschuwing tegen ruk- en zijwind. het verkeer niet belemmeren door uit zonderlijk langzaam te rijden. In de stadscentra komen geelge- mein van (brom)fietsers. Het andere verkeer mag van dat weggedeelte al leen gebruik maken als er een onder broken lijn langs loopt en als daarbij geen bromfietsers of fietsers worden gehinderd. Van links naar rechts: autoweg met gescheiden rijbanen en viaduc ten; gevaar van opspattende stenen; einde bebouwde kom; verboden te keren op de weg. schilderde trottoirbanden, die een par keerverbod betekenen. Wanneer langs de kant van de weg met een getrokken streep een fietspad is geschilderd met een fietssymbool erin, dan is dat het uitsluitende do- Bromfietsen mogen geen onnodig geluid meer veroorzaken. Bromfietsers mogen niet meer met z'n tweeën naast elkaar rijden. Fiet sers mogen dat nog wel. mits zij daar bij het overige verkeer niet hinderen. De minister van Verkeer kan voor fietspaden buiten de bebouwde kom maximumsnelheden voor bromfietsen vaststellen die lager zijn dan veertig ki lometer per uur. (Bijvoorbeeld voor „toeristische fietspaden"). De „amazonezit" achter op een scooter of een motorrijwiel is verbo den. Ook mogen zich daarop geen personen vóór de bestuurder bevinden. - Wanneer langs de kant van de weg een kunstmatig fietspad is gemaakt door met een witte streep en een fiets symbool op het wegdek een afscheiding te maken van de rest van de rijbaan, dan moeten fietsers en bromfietsers dit kunstmatige fietspad gebruiken. Als bromfietsers of fietsers bij het inhalen belangrijk opzij moeten zwen ken, dan moeten zij een teken geven dat zij van plan zijn die inhaalmanoeu vre te gaan maken. (Brom)fietsers mogen rechts inha len, wanneer het overige verkeer in één of meer files rijdt of staat. Bij schemering, dichte mist over dag oï zware sneeüwval (kortom bij alle omstandigheden waaronder het zicht belemmerd wordt) moeten voor taan ook bromfietsers en fietsers licht ontsteken. Men mag niet met groot licht rij den wanneer de openbare verlichting zó goed is dat de weg duidelijk over zien kan worden. Groot licht mag ook niet gevoerd worden als men daar mee treinbestuurders, schippers of co lonnes voetgangers kan verblinden. Rijdt men op korte afstand achter een ander motorvoertuig ,dan is men even eens verplicht om te dimmen. Het ver blinden van een voorligger is uitdruk kelijk verboden. Zodra het zicht min der wordt moet óf het grote licht óf het dimlicht aan, niet alleen bij dich te mist of zware sneeuwval, maar ook als overdag door atmosferische storin gen het daglicht zo afneemt dat het zicht ernstjg vermindert. Ook bij sche mering moéten grote of dimlichten aan. Bij dichte mist of zware sneeuw val mogen inplaats van de grote lichten de mistlampen aan. Het te gelijk laten branden van mistlampen en de grote lichten mag niet. In ge vallen dat het niet is toegestaan groot licht te voeren, mag (bij de dimlich ten of stadslichten) een bermlamp aan, mits die gedoofd wordt als men vlak achter een voorligger zit. Ook een schijnwerper gebruiken is geoorloofd, maar daarbij moet de wagen nagenoeg stilstaan en mag de lichtbundel niet hinderlijk zijn voor anderen. Bij donker en slecht zicht moeten ook motorvoertuigen die stilstaan op vluchtstroken, parkeerhavens en par- keerstroken stadslichten aan hebben Binnen de bebouwde kom mogen daar voor ook parkeerlichtjes dienen. Auto's, die in het donker of bij slecht zicht op de rijbaan stilstaan, zullen, behalve de verplichte verlich ting, ook nog twee knipperende waar- schuwingslichten mogen voeren, die uiteraard alleen mogen branden bij het stilstaan. Automobilisten, motorrijders met zijspan, kortom alle bestuurders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen, moeten buiten de bebouwde kom een rood reflecterende gevaren driehoek bij zich hebben. Bij panne e.d. moet deze driehoek worden neer gezet in „stroomopwaartse" richting op dertig meter voor of achter het voertuig. Deze driehoek moet drie zij den van minstens 45 centimeter lengte hebben, mag niet omvallen bij storm en mag niet verschuiven op een glad wegdek. Niet in werking zullen treden op 1 januari het eerste en derde lid van artikel 122, waarin verboden wordt een doorgetrokken streep, die de rij baan in rijstroken verdeelt, te over schrijden. De wegbeheerders zullen eerst de noodzaak van de thans aanwezige markeringen aan een nauwgezet onder zoek onderwerpen. Het is de bedoeling dat deze bepalingen op 1 juli 1967 in werking treden. Ook de eis, dat de gevarendriehoek des nacht (bij dim licht) op een afstand van 250 meter zichtbaar moet zijn, zal pas over twee jaar van kracht worden. de Verenigde Staten en de Bondsrepu bliek beoogt, weer op te vatten. Men doet dit, zoals de Izvestia, door weer van twee verschillende tendenzen binnen de NAVO te spreken. De ene zou gericht zijn op een gezamenlijke Europese politiek, met het doel de spanning te ver minderen en de blokvorming binnen Europa uit de weg te ruimen. De andere richting, die door Washington en Bonn zou worden vertegenwoordigd, zou willen proberen deze ontwikkeling met alle be schikbare middelen tegen te houden. Terwijl vele van de artikelen waarin de Duitse bondsregering wordt aangevallen, zich vooral bezighouden met de Russische eisen wat betreft de erkenning van de Europese grenzen en het bestaan van de Duitse Democratische Republiek, handelt de bijdrage in de Izvestia uitsluitend over het probleem van de nucleaire bewape ning, dat als het kernpunt van de Euro pese politiek wordt bestempeld. Met de vorming van een groep voor de planning van de nucleaire verdediging en de toekenning van een vaste plaats in één van de commissies daarvan aan de Bonds republiek, is aan Bonn „een gevaarlijke concessie" gedaan, meent de Izvestia. Het blad voert aan, dat Bonn haar slechts als een etappe op de weg naar atomaire deel genootschap ziét. Het herinnert eraan, dat bondskanselier Kiesinger in zijn rege ringsverklaring de ambities in die rich ting allerminst opgegeven heeft. Het ernstigste verwijt dat de bondsre gering wordt gemaakt, bestaat hierin, dat zij „achter de coulissen een harde strijd voert tegen een internationaal verdrag tegen de verspreiding van kernwapens". In dit verband wordt in het bijzonder de naam van minister van defensie Schroder genoemd. Ondanks alle critiek kan voorlopig nog geconcludeerd worden, dat Moskou welis waar door de nieuwe ontwikkeling de hoop op een verdrag over Duitsland niet heeft opgegeven, maar vreest, dat de Sovjet-Unie dat bij verdere concessies aan Bonn tengevolge van de jarenlange ver dedigde politiek-propagandistische stand punten en onder druk van enige van zijn Oosteuropese bondgenoten, niet meer zal kunnen ondertekenen. Slechts hierdoor is het te verklaren, dat ondanks de propa gandistische aanvallen op Washington de Verenigde Staten gewaarschuwd worden, niets te doen wat de totstandkoming van een kernstopverdrag in de weg zou kun nen staan. Het is interessant dat de eerste officiële critiek op minister van Buitenlandse Za ken, Brandt, in een ander verband werd geuit. Hem wordt in de schoenen gescho ven, dat hij in tegenstelling tot vroegere verklaringen van de Westduitse sociaal democraten, bij het NAVO-beraad in Pa rijs „vele oude concepties van Bonn heeft verdedigd en dat hij de smadelijke taak op zich heeft genomen, de mening van de Britse minister van defensie Healey, dat er geen oorlogsgevaar uit het Oosten dreigt, te weerleggen". En voorlopig moet de vraag nog on beantwoord blijven, welke doelen Moskou nastreeft met de weer geopende pole miek tegen Bonn. Misschien is het slechts de bedoeling de partners van de Bonds republiek ervan te weerhouden, de West duitsers nog verder tegemoet te komen. Een andere lezing is, dat de Russen een tegenstelling tussen de beide partners in Westduitsland's grote coalitie willen sti muleren. EVERETT (AFP en Reuter) Min stens elf mensen hebben dinsdagavond de dood gevonden bij een botsing tussen een dieseltreintje en een tankauto op een overweg in de buurt van Everett, in de Amerikaanse staat Massachusetts. Dertien mensen werden gewond.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7